Azərbaycan metanol istehsalı zavodu sənaye üçün yeni imkanlar açır
Alternativ enerji qaynaqlarının tapılmasının bu gün yalnız ənənəvi yanacaq qıtlığı ilə üzləşən ölkələr üçün deyil, həm də bu yanacağın bol olduğu ölkələr üçün aktual olduğu bir zamanda, bu istiqamətdə edilən hər bir yenilik xüsusi önəm kəsb edir. Bu baxımdan, ən yaxşı alternativ enerji qaynaqlarından sayılan, həmçinin, sənayenin müxtəlif sahələrində - mebel, toxuculuq, avtomobil istehsalında, yüngül sənayedə işlədilən metanolun Azərbaycanda istehsalı ilə bağlı layihəni, şəksiz ki, son illərin ən yaxşı biznes başlanğıclarından biri kimi də dəyərləndirmək olar.
Metanol karbohidrogen oksidin və ya karbodidogen iki oksidin hidrogenlə birləşməsindən yaranıb və XXI əsrin ən ekoloji təmiz yanacağı sayılır, çünki onun istehsalı zamanı nə atmosferə, nə də su hövzələrinə heç bir tullantı atılmır. Onun benzinə əlavə edilməsi yanacağın tam yanması nəticəsində zərərli tullantıları azalda bilər. Bununla yanaşı, dünya sənayesində metanol artıq əminliklə müxtəlif sahələrdə geniş məhsul çeşidi istehsalında əvəzsiz inqredient kimi yer tutub - bu, mebel sənayesində istifadə edilən laminat, süni dəri və toxuculuq məmulatları üçün sintetik liflərin və hətta sirkə turşusunun istehsalı sahələridir. Maye yanacaq elementlərinə tətbiq etməklə, həmçinin, metanolun yardımı ilə kompüterlərin, mobil telefon batareyalarının və s.-in işini təmin etmək mümkündür. Axı bu öz-özlüyündə enerji mənbəyidir, həm müdafiə sənayesində, həm də binaların enerji ilə təmin edilməsində geniş istifadə edilir.
Metanolun məhz bu faydalı və önəmli xüsusiyyətləri Azərbaycan Metanol İstehsalı Zavodunun yaradılması ideyasının əsasını təşkil edib. Metanol istehsalı üçün xammal rolunu respublikamızda istehsalı ildən-ilə artan təbii qaz oynayır. Əslində, "AzMeCo" şirkətinin Azərbaycan Metanol İstehsalı Zavodu qazı xammal kimi istifadə edən ilk müəsisə olacaq. Layihənin unikallığı bununla bitmir - Bakının Qaradağ rayonunda tikilən və üçqat təhlükəsizlik sisteminə malik zavod 9 bal maqnitudalı seysmik dayanıqlılıq nəzərə alınmaqla layihələndirilib. Özü də hər hansı təhlükə siqnalı alınan kimi, istehsal avtomatik olaraq dayanacaq. Başqa sözlə, bu müəssisə yerli sənayenin qalan subyektləri üçün çox yaxşı  nümunə ola bilər, onları təhlükəsiz və ekoloji təmiz istehsal prosesinin təmin edilməsində stimullaşdıra bilər.
"AzMeCo"nun özünün də yeni istehsal sahələrinin yaradılması üzrə planları var və şirkətin Direktorlar Şurasının sədri Nizami PİRİYEV bu barədə "R+"a danışıb.
- Zavodun tikintisi hansı mərhələdədir və istehsal nə vaxt başlayacaq?
- Cari ilin dekab ayının sonuna kimi zavodun tikintisi üzrə işlər 90% başa çatacaq, daha sonra 3-3,5 ay ərzində elektrik təminatı və istehsal prosesinə başlanılması üzrə işlər görüləcək. Düşünürəm ki, 2012-ci ilin ikinci yarısından zavod məhsul buraxılışına başlaya bilər və iyul-avqust aylarında layihə gücü 560 min tona çata bilər. Artıq gələn ilin dekabr ayında isə biz zavodun gücünü 720 min tona qaldırmağı düşünürük ki, bu da ilkin istehsal zamanı atmosferə atılan karbon qazının (SO2) qaytarılaraq emal edilməsi hesabına baş tutacaq. Yeri gəlmişkən, məhz bu məqam bizə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB), eləcə də Avropa İnvestisiya Bankı (AİB) tərəfindən birgə təsis edilmiş Beynəlxalq Karbon Kreditləri Fondunun "karbon kreditləri"ni cəlb etməyə imkan yaradacaq.
- "AzMeCo" bu cür iri və mürəkkəb layihənin maliyyə tərəfini təmin etməyə necə nail oldu, başqa mənbələr cəlb etməmisiniz ki?
- Bu layihənin gerçəkləşdirilməsi ərzində bizə önəmli dəstək Azərbaycan Beynəlxalq Bankı tərəfindən verilib. O, şirkətin təsis edilməsi zamanı bizə maliyyə yardımı göstərməklə yanaşı, həm də sərmayə yatırımına da qatıldı. Tərəfdaşlar sırasına Avropa, Rusiya və Kanada bankları da daxil oldular. Qeyd edim ki, layihənin dəyəri $380 mln səviyyəsində qiymətləndirilir.
Burada bir məqamı da qeyd etmək yerinə düşər. Layihənin gerçəkləşdirilməsi zamanı biz bu qərara gəldik ki, Azərbaycanda yerli rezidentlərin beynəlxalq ticarət əməliyyatlarının maliyyələşdirilməsinə dəstək üçün - "Eximbank"ın yaradılması vacibdir. Bu bank başqa ölkələrin müəssisələrinə pulun 60-65%-i həcmində Azərbaycan məhsullarını almaq şərti ilə kreditlər verə bilərdi. Misal üçün, metanol istehsalı üzrə zavodun tikintisi zamanı biz başqa ölkələrin eksimbanklarından ciddi dəstək əldə etdik, onların maliyyə vəsaitləri hesabına, biz həmin ölkələrin istehsal avadanlığını əldə etdik.
Tərəfdaşlardan danışan zaman qeyd etmək istərdim ki, elə ilk günlərdən biz təhlükəsizliyin təmin edilməsi sahəsində dövlət orqanları ilə, həmçinin, Fövqəladə Hallar, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirlikləri ilə əməkdaşlıq edirik.
- "AzMeCo"nun zavodunda istehsal edilən metanolun satışı necə gerçəkləşdiriləcək?
- İlkin mərhələdə biz məhsulun 90%-ni xarici bazarda və 10%-ni yerli bazarda satmaq istəyirik. Daha sonra metanolun xammal kimi istifadə ediləcəyi yeni istehsal sahələri işə salındıqdan sonra bu nisbət, əlbəttə ki, dəyişəcək. Ümid edirik, Azərbaycanda metanol həm alternativ enerji mənbəyi kimi geniş tətbiq ediləcək,  həm də onun benzinə əlavə edilmək xüsusiyyətindən istifadə olunacaq.
Xarici bazarlara gəldikdə isə, bizim üçün ən yaxın bazar Türkiyədir və orada metanola illik tələbat 500 min tona çatır. Avropa ölkələrində bu göstərici daha yüksəkdir. Məhsul ixrac üçün dəmir yolu ilə Gürcüstanın Poti limanına qədər aparılacaq, oradan da gəmilərlə Avropaya daşınacaq.
- Siz yeni müəssisələr barədə danışdınız, "AzMeCo" konkret olaraq, hansı istehsal sahələrini açmaq istəyir?
- Bizim şirkətin növbəti layihəsi formaldehid zavodu olacaq, sonra paraformaldehid istehsalı təşkil ediləcək. Biz həm də sirkə turşusu istehsalı üzrə müəssisə tikmək istəyirik. Bundan sonra isə yerli və xarici şirkətlərlə metanol əsasında yeni məhsul növlərinin buraxılışı üzrə danışıqlara başlayacağıq - biz bu sahədə layihələr üzrə tərəfdaş kimi çıxış etməyə hazırıq.

ENERGY OF THE FUTURE
Today when the problem of finding alternative energy sources is important not only for states experiencing a crisis with traditional fuel, but also for countries that have enough of it, each discovery in this sphere is of particular importance. In this sense, the project for the production of methanol in Azerbaijan, which is considered one of the best alternative energy sources and is widely used in various industries - furniture, hosiery, automotive, light industries, etc., is certainly one of the most successful business ventures in recent years.
Methanol - a chemical compound of carbon monoxide or carbon dioxide with hydrogen - is regarded as the most environmentally friendly fuel of the 21st century because its production does not produce any emissions into the atmosphere or bodies of water. Adding it to gasoline can reduce emissions as a result of complete combustion. In world industry, it has confidently become an irreplaceable ingredient in the manufacture of a wide range of products in various fields - laminated boards used in the furniture industry, synthetic bodices for the production of artificial leather and knitwear products and even acetic acid. Applying elements of liquid fuel, it is possible to use methanol to ensure the work of computers, mobile phone batteries, etc. After all, it is a source of energy widely used in the defence industry and in energy supplies to buildings.
All of these useful and important properties of methanol formed the basis of the idea of creating a plant for its production in Azerbaijan. The raw material for the production of methanol is natural gas whose production in our country is growing year by year. In fact, the Azerbaijani methanol plant - AzMeCo - will be the first enterprise using gas as the feedstock. The uniqueness of the project does not end there - the plant, which is being built in Qaradag district of Baku and has a triple safety system, is designed to withstand earthquakes with a magnitude of up to 9 points. If there are any signals about danger, its operation will be halted automatically. In other words, this company can become quite a good example for other subjects of local industry, encouraging them to ensure a safe and environmentally friendly manufacturing process.
AzMeCo itself plans to build new production facilities, and the chairman of the company's board of directors, Nizami Piriyev, told R+ about it.
- In what stage is the construction of the plant and when will it begin production?
- By the end of December this year, the plant will be 90 per cent complete. After that, work will be carried out for another 3-3.5 months to ensure power supplies and prepare for the start of the production process. I think that from the second half of 2012, the plant can start producing products and achieve a design production capacity of 560,000 tons by July-August. In December of next year, we plan to increase the plant's capacity to 720,000 tons, which will be achieved through the return and recycling of carbon dioxide (CO2) discharged into the atmosphere during primary production. By the way, this very point will allow us to take "carbon loans" from the Multilateral Carbon Credit Fund created on the joint initiative of the European Bank for Reconstruction and Development and European Investment Bank.
- Did AzMeCo thus manage to secure the financial side of this large and complex project or were other sources involved as well?
- As this project was implemented, the International Bank of Azerbaijan gave us substantial support. Not only did it financially help us to establish the company and build the plant, it also made an investment. Banks of Europe, Russia and Canada also acted as partners. It must be noted that the project is estimated at $ 380 million.
Here I would like to emphasize another point. While implementing the project, we came to the conclusion that it is necessary to set up a bank in Azerbaijan to help finance international trade transactions by residents of Azerbaijan - Eximbank, which would allocate loans to businesses of other countries on condition that they spend 60-65 per cent of this money to buy Azerbaijani products. For example, while building the methanol plant, we received strong support from the eximbanks of other states, using the financial resources of which we purchased manufacturing equipment from those countries.
Speaking of partners, I would like to note that since the very first day, we have been cooperating with government agencies on safety issues, as well as with emergencies ministries and ministries of ecology and natural resources.
- How will you sell the methanol produced by AzMeCo?
- In the first stage, we plan to sell 90 per cent of our products on the foreign market and 10 per cent on the domestic market. But in the future, following the launch of new production sites where methanol is used as the raw material, this ratio will, of course, change. We also hope that in Azerbaijan, methanol will be widely used as an alternative source of energy, and its properties will also be used in gasoline, etc.
With regard to foreign markets, the closest market to us is Turkey, where the annual demand for methanol reaches 500,000 tons. In Europe, this figure is even higher. Our products will be exported by rail to the Georgian port of Poti and from there to Europe by sea.
- You mentioned new plants. What specific areas of production is AzMeCo going to open?
- Another project in our company will be a formaldehyde plant and then, a paraformaldehyde plant. We also plan to build a plant for the production of acetic acid. After that, we are going to start negotiations with local and foreign companies regarding the possibility of producing new products based on methanol - we are ready to be partners in projects in this area.