DAŞIN SEHRİ - "AKKORD" TİKİR və GÖZƏLLƏŞDİRİR
Azərbaycan iqtisadiyyatının neftdənkənar bölməsi bu gün respublikanın inkişafının güclü katalizatoruna çevrilib. Bu sahədə dövlətin birbaşa dəstəyi və stimullaşdırma siyasəti hesabına yeni-yeni irimiqyaslı layihələr gerçəkləşdirilir. Yerli istehsalçıların uğurlu inkişafına örnək kimi, Azərbaycanın tikinti sektorunda layiqli paya malik "Akkord Tikinti-Sənaye İnvestisiya Korporasiyası" ASC-ni göstərmək olar.
Yaşayış binalarının tikintisi ilə yanaşı, "Akkord" Azərbaycanın dinamik templərlə inkişaf edən inşaat sektorunu tikinti materialları ilə təmin etmək sahəsində də uğurlar qazanıb. "Akkord" Korporasiyasının nəzərəçarpacaq uğuru kimi tezliklə ölkənin sənaye mərkəzlərindən birinə çevriləcək Qaradağ rayonu ərazisində yerləşən mərmər-qranit zavodunu göstərmək olar.
2010-cu il avqustun 9-da müəssisənin açılış mərasimində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də iştirak edib və həm ölkənin, həm də bütünlükdə regionun tikinti sektorunun inkişafında zavodun önəmini və rolunu xüsusi vurğulayıb. Ümumi sahəsi 80 min kv.m olan və aylıq istehsal gücü 60 min kv.m-ə çatan müəssisə mərmər və qranit blokların kəsilməsi, cilalanması və bölünməsi üzrə çağdaş avadanlıqla təchiz edilib. Müəssisə ölkənin neftdənkənar bölməsinin beynəlxalq institutlar tərəfindən fəal tövsiyə olunan və hökumət tərəfindən dəstəklənən inkişaf konsepsiyasına tam uyğundur. Zavod müxtəlif ölçülü üzlük plitələr, pilləkənlər, pəncərə altlıqları, məhərrəclər, küçə dekoru üçün vaza və fəvvarələr, səki daşları istehsal edir, zavodda quraşdırılmış Türkiyə, Çin, Polşa və İtaliya istehsallı 44 dəzgah məhsulun səthini müxtəlif üsullarla emal etməyə imkan verir. Səth xam, cilalanmış, haşiyələnmiş və ya yandırılmış ola bilər. Daşlar həm təbii və cilalı örtüklərlə, həm də pardaxlanmış şəkildə buraxıla bilər.
Müəssisə, həmçinin, "Akkord" Korporasiyasının tikinti materialları idxalının azaldılmasına və tələbatın daxili resurslar hesabına təmin edilməsinə yönəlmiş fərdi strategiyasına da uyğun gəlir. Burada Azərbaycanın özündə çıxarılan təbii əhəng daşı "aqlay"ın emalı gerçəkləşdirilir ki, bu da müəssisənin xərclərini xeyli aşağı salır.
Özü də məhsulun 30%-i şirkətin özü tərəfindən gerçəkləşdirilən tikinti işlərində istifadə edilir. O cümlədən, "Akkord"un məhsulu şirkət tərəfindən paytaxtda tikilmiş yeraltı keçidlərin üzlənməsində və bəzədilməsində istifadə edilib.
Qeyd etmək yerinə düşər ki, qranit-mərmər zavodu həm də Azərbaycanda iki əhəng daş karxanasının, həmçinin, Türkiyədə bej- rəngli mərmər karxananın və Ukraynada qranit karxananın sahibidir. Zavod, həmçinin, dünyanın müxtəlif ölkələrindən alınmış mərmər və qranit blokların istehsalını gerçəkləşdirir.
Müəssisənin tikintisinə 19 mln manatdan çox sərmayə yatırılıb ki, bunun  3,5 mln manatı ölkənin İqtisadi İnkişaf Nazirliyi (İİN) yanındakı Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun (SKMF) güzəştli krediti şəklində ayrılıb. Zavodda və karxanalarda 200-dən çox adam çalışır. Burada ətraf mühitin qorunmasına xüsusi diqqət yetirilir, bunun üçün zavodda sutəmizləyici qurğu da quraşdırılıb.
Fərdi parametrli özəl sifarişlərin qəbul edilməsi üçün Badamdarda, Kürdəxanıda və Lökbatanda məntəqələr açılıb. "Akkord" Korporasiyası tərəfindən yetərincə qısa müddətdə görülmüş işlər göstərir ki, şirkət Azərbaycanın çağdaş tikinti tarixində layiqli iz qoymaq niyyətindədir,  önəmli regional layihələrdə fəal iştirak etməkdədir, həmçinin, Qafqazın və Avropanın tikinti sektorunda getdikcə artan nüfuz qazanmaqdadır.

THE MAGIC OF STONE - AKKORD BUILDS AND DECORATES
The marble granite plant fully fits into the concept for the development of the non-oil sector of Azerbaijan
The non-oil sector of the Azerbaijan economy is becoming a powerful catalyst for the development of the republic, where more and more large-scale projects are being implemented with direct support and encouragement from the state.
An example of the successful development of local producers is the open joint-stock company - the Akkord Construction and Industrial Investment Corporation, which has taken a decent niche in the construction sector of Azerbaijan.
Along with the construction of residential buildings, Akkord has achieved success in the field of supplying building material to the dynamically developing construction sector in Azerbaijan.
A good example of the success of the Akkord Corporation is the marble-granite factory located in Qaradag district, which will soon become one of the industrial centres of the country.
The opening of the enterprise on 9 August 2010 was attended by Azerbaijani President Ilham Aliyev, who stressed the importance and role of the plant in the development of the construction sector in our country and in the region as a whole.
The plant with a production capacity of 60 thousand square metres per month and a total area of 80 thousand square metres is equipped with the most modern equipment for cutting, polishing, and dividing marble and granite blocks.
The company fully fits into the concept for the development of the non-oil sector in our country, which is actively encouraged by international institutions and supported by the government.
The plant produces facing slabs of various sizes, stairs, window sills, railings, vases and fountains for outdoor decor and stones for pavements. The 44 Turkish, Chinese, Polish and Italian-made machines and units installed at the plant can process the surface of products in many different ways. The surface may be wet, sanded, edged or baked. Stones can be made both with natural and sanded finishes and polished.
The plant also follows Akkord's own strategy aimed at reducing the importation of construction materials and meeting the demand for them from domestic resources. It processes the natural limestone "aglay", produced in Azerbaijan itself, which largely reduces the expenses of the enterprise.
And 30 per cent of the products are used in construction carried out by the company itself. In particular, Akkord products were used for cladding and decorating underpasses built by the company in the capital.
It should be noted that the granite-marble factory owns two limestone quarries in Azerbaijan, as well as a beige marble quarry in Turkey and a granite quarry in Ukraine.
The plant is also engaged in the production of marble and granite blocks purchased from around the world.
Investment in the construction of the plant exceeded 19 million manats, 3.5 million of which was allocated in the form of a preferential loan by the National Fund to Support Entrepreneurship at Ministry of Economic Development.
The plant and the quarries of the enterprise employ over 200 people. Particular attention is paid to environmental issues, which is why a water treatment plant has been installed at the factory.
To receive private orders by individual parameters, centres have been opened in Badamdar, Kurdaxani and Lokbatan.
The work done by the Akkord Corporation in a relatively short period indicates that the company intends to leave a significant mark on the history of modern construction in Azerbaijan, continuing to actively participate in major regional projects and gaining a greater standing in the construction sector of the Caucasus and Eurasia.