DÖVLƏT DUMASI-2011: MİLLİ SƏSVERMƏNİN ÖZƏLLİKLƏRİ
Rusiya Dövlət Dumasına dekabrın 4-də keçirilmiş seçkini, yəqin ki, "Putin Rusiyası"nın tarixində ən səs-küylü seçki prosesi adlandırmaq olar. 90-cı illərin təlatümlərindən və 2000-ci illərdəki nisbətən sabit dövrdən sonra Rusiya ölkədə siyasi sistemin keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu göstərən seçkiyə səhnə oldu. Amma bu mənzərə hələ ki Rusiyanın hansı istiqamətdə irəliləyəcəyi sualına birmənalı cavab vermir. Rusiya Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) seçkinin başa çatmasından sonra açıqladığı rəqəmlərə əsasən, səsverməyə ölkə seçicilərinin 60,21%-i qatılıb. Onların 49,3%-i hakim "Yedinaya Rossiya", 19,2%-i Rusiya Federasiyası Kommunist Partiyasına (RFKP), 13,25%-i "Spravedlivaya Rossiya", 12,0%-i Liberal-Demokrat Partiyasına (RLDP) səs verib.
Bu səslərə əsasən, yeni Dumada "Yedinaya Rossiya" 238, kommunistlər 92, "Spravedlivaya Rossiya" 64, liberal-demokratlar 56 deputatla təmsil olunacaq. "Yabloko", "Doğru Əməl" və "Rusiya vətənpərvərləri" partiyaları Dumaya düşmək üçün tələb olunan 7%-lik baryeri keçə bilməyib. Seçkinin rəsmi nəticələri onu Vladimir Putin - Dmitri Medvedev tandeminin, həmçinin, onların rəhbərlik etdikləri "Yedinaya Rossiya" partiyası və "Ümumrusiya xalq cəbhəsi"nin növbəti uğuru kimi qiymətləndirilə bilər. Hakim partiyanın özü isə hələ seçkidən əvvəl əldə ediləcək nəticəyə gələn il keçiriləcək prezident seçkisi öncəsi əsas yarış kimi baxırdı. Xatırladaq ki, həmin seçkidə "Yedinaya Rossiya"nın namizədi Vladimir Putin olacaq. Dumaya seçkinin nəticələri müxalifət qüvvələrinin kəskin etirazına səbəb olub. Və bu etiraz hakimiyyətin gözləmədiyi dərəcədə ciddi xarakter alıb. Bu üzdən müşahidəçilər, demək olar ki, birağızdan Rusiyada son dərəcə çətin dövrün başlandığına dair fikirlər səsləndirməyə başlayıb. Onların fikrincə, proseslər, az qala, Sovet İttifaqının dağılmasından sonra ən ciddi siyasi böhrana aparıb çıxara bilər.
Seçkinin nəticələrinin saxtalaşdırıldığını iddia edən müxalifətçi siyasi qüvvələr dərhal kütləvi etiraz aksiyalarına başlayıblar. Müxalifətə, ən azı, liberal siyasi qüvvələrə Qərbdən də dəstək var. Yeri gəlmişkən, artıq Qərbin Rusiya hakimiyyətinin ünvanına səsləndirdiyi tənqidlər Moskva ilə Avroatlantik dünya arasında münasibətlərin müəyyən qədər korlanmasına səbəb olub.
ATƏT-dən olan müşahidəçilər Dövlət Dumasına seçkinin "kifayət qədər rəqabət şəraitində keçirilmədiyini", "səslərin sayılması zamanı pozuntulara yol verildiyini" bəyan edib. Avropa Şurası Partlament Assambleyasının (AŞPA) rəhbəri Petros Eftimiu da Rusiyada parlament seçkisinin gedişində, xüsusilə səslərin sayılmasında çoxsaylı qanun pozuntularına yol verildiyini bildirib.
Rusiya hökumətinin ünvanına daha sərt tənqid isə ABŞ-dan gəlib. Rusiyada keçirilmiş parlament seçkisindən ciddi narahatlığını rəsmən bəyan edən Vaşinqton "maxinasiyalar haqda inandırıcı olan məlumatlar"ın tam şəkildə araşdırılmasının vacibliyini bildirib. ABŞ dövlət katibi Hillari Klinton Dumaya seçkini "ədalətsiz və qeyri-düzgün" adlandırıb. O deyib: "Rusiyalı seçicilərin manipulyasiyaların və saxtakarlıqların tam şəkildə araşdırılmasına haqqı çatır. Onlar ədalətli, azad və şəffaf seçkiyə, qarşılarında hesabat verən liderlərə layiqdirlər".
ABŞ Dövlət Departamentindən səsləndirilən tənqidlər Moskvanın hiddətinə səbəb olub. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi Amerikanın bəyanatlarını yolverilməz adlandırıb.
Rusiya xarici işlər naziri Ser-gey Lavrov bildirib ki, ATƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Vilnüsdəki toplantısında Moskvanın ünvanına tənqidlər səsləndirən Hillari Klinton "Oraya yalnız Demokratlar Partiyasının seçiciləri qarşısında özünü göstərmək üçün gəlmişdi".
Dövlət Dumasının əvvəlki heyətində beynəlxalq məsələlər komitəsinə rəhbərlik etmiş "Yedinaya Rossiya" partiyasının nümayəndəsi Konstantin Kosaçyov isə deyib: "Bizim seçkisonrakı vəziyyətimiz bizim işimizdir və yalnız biz - Rusiya vətəndaşları seçkinin keçirilmə paramentlərini müəyyənləşdirə, sonda ona qiymət verə bilərik". O, Dumaya seçki ilə bağlı ABŞ dövlət katibinin sərt bəyanatlarının Amerika administrasiyasının hansısa addımları ilə müşayiət olunacağı təqdirdə, Rusiyanın buna kəskin reaksiya verməsinin mümkünlüyünü bildirib. "Amerika hökumətinin Klintonun qəribə bəyanatından hansısa praktiki nəticə çıxaracağını düşünür, hər halda, buna ümid edirəm", - deyə Kosaçyov bildirib.
Vaşinqtonun bəyanatına V. Putinin reaksiyası da kifayət qədər səciyyəvi olub. O, Klintonun seçkiyə "ATƏT-in Demokratik İnstitutlar və İnsan Haqları Bürosunun materialını belə əldə etmədən məsələyə münasibət bildirdiyini və onu ədalətsiz adlandırdığını" xatırladıb. Putin deyib ki, "Bizim ölkəmizdə insanlar vəziyyətin Qırğızıstanda, yaxud yaxın keçmişdə Ukraynada olduğu kimi inkişaf etməsini istəmir".
Bununla yanaşı, Putin xarici dövlətlərin Rusiyada gedən siyasi proseslərə təsirinin yolverilməz olduğunu bəyan edib. O hesab edir ki, Hillari Klinton, faktik olaraq, Rusiya daxilindəki bəzi siyasi xadimlərə "siqnal verib" və "onlar bu siqnalı eşidib, ABŞ Dövlət Departamentinin dəstəyi ilə fəal işə başlayıblar".
Rusiya baş naziri "fəal iş" deyərkən Rusiyanın bir sıra şəhərlərində keçirilməkdə olan etiraz aksiyalarını nəzərdə tutub. Qeyd edək ki, dekabrın 10-da Moskvada son 10 ildən artıq müddətdə, yəni Vladimir Putinin hakimiyyətdə olduğu dövrdə müxalifətin ən irimiqyaslı mitinqi keçirilib. Kütlənin siyasi fəallığı baxımından bu hadisənin adi hal olmadığını göstərən daha bir məqam hakimiyyətin sabitliyin pozulmasına real təhlükələri önləmək üçün analoqu olmayan tədbirlər görməsidir. Rusiya Daxili İşlər Nazirliyi Rusiya paytaxtı və onun ətrafına hərbçilərdən ibarət dəstələrin toplanılmasını belə izah edib: "İcazəli kütləvi aksiyaların keçirilməsi ilə əlaqədar, həmçinin, mümkün icazəsiz tədbirlərin təşkilinin önlənməsi üçün mobil ehtiyat qüvvələrin ümumi sayı artırılıb. Bu işə Daxili Qoşunlar da cəlb edilib".
Müxalifətin mitinqlərində isə seçkinin nəticələrinin ləğvi, Dövlət Dumasına təkrar seçkinin keçirilməsi, MSK sədri Vladimir Çurovun istefaya göndərilməsi tələblərinin yer aldığı qətnamələr qəbul edilir. Eyni zamanda, Rusiyanın əsas müxalifət partiyası olan RFKP Dumaya keçirilmiş seçkini "həm mənəvi, həm də siyasi baxımdan qeyri-legitim" elan edib. Kommunistlər seçkinin nəticəsini "hakim rejimin ağır məğlubiyyəti" kimi qiymətləndirib.
Kreml isə öz növbəsində hesab edir ki, mitinqlərdə səsləndirilən seçkinin nəticəsinin ləğvi tələbi əsassızdır. Bununla yanaşı, hakim dairələr daxili siyasi gər-ginliyi aradan qaldırmaq üçün koalisiyaya getməyə hazırdır. Bu isə "Yedinaya Rossiya"nın ölkəyə təkbaşına rəhbərliyi dövrünün sonu kimi qiymətləndirilə bilər. Amma hətta son variant baş verəcəyi təqdirdə belə, Rusiyanın hazırkı rəhbərliyi ölkənin daxili siyasi həyatında mövqelərinin sarsılmaz olduğuna əmindir. Müvafiq olaraq, o, Kremlin "Strategiya-2020" adlandırdığı strateji kursun dəyişməz olduğuna da şübhə etmir. Rusiyada həqiqətən də artıq bir neçə aydan sonra prezidentliyə qayıtmağa hazırlaşan Vladimir Putinə alternativ görməyən insanların sayı çoxdur. Onlar hesab edir ki, hazırkı baş nazir dizüstə çökmüş Rusiyanı ayağa qaldırıb, ölkənin ərazi bütövlüyünün pozulmasının qarşısını alıb, ruslara milli ləyaqət hissini qaytarıb, hətta dünyadakı iqtisadi böhran şəraitində Rusiya iqtisadiyyatının tənəzzülünə imkan verməyib.
Bununla yanaşı, Rusiyanın hazırk? vəziyyəti gələcəyi proqnozlaşdırmağa imkan vermir. Çünki Rusiya ictimaiyyətində gələcəyə vahid baxış yoxdur. Bu səbəbdən də ekspertlər ölkədə asayişin ciddi şəkildə pozula biləcəyini istisna etmir və Oktyabr İnqilabının 100 illiyi ərəfəsində, az qala, ölkədə yeni inqilabın baş verəbilmə ehtimalının olduğunu dü-şünürlər.
Bununla yanaşı, o da nəzərə alınmalıdır ki, Rusiyadakı hazırkı daxili siyasi qarşıdurmadan onun dünyadakı mövqeyi də asılıdır. Söhbət Moskvanın öz yaxın ətrafındakı ölkələrlə münasibətindən əlavə, həm də qlobal siyasətdə fundamental rollardan birini oynayan Rusiya-Qərb dialoqunun gələcəyindən gedir.

ГОСДУМА-2011: ОСОБЕННОСТИ НАЦИОНАЛЬНОГО ГОЛОСОВАНИЯ
Состоявшиеся 4 декабря выборы в Государственную думу РФ явились, пожалуй, наиболее громким избирательным процессом в истории "путинской" России. После лихолетья 90-х и относительно стабильных 2000-х годов Россия получила выборы, свидетельствующие о переходе политической системы этого государства на качественно новую плоскость. Плоскость, не дающую, правда, пока однозначного ответа на вопрос о том, куда ведут дальнейшие пути-дороги России.
Согласно опубликованным ЦИК РФ окончательным итогам выборов, на которых проголосовали 60,21% избирателей, правящая партия "Единая Россия" получила 49,3% голосов, КПРФ - 19,2%, "Справедливая Россия" - 13,25%, ЛДПР - 12,0%. В соответствии с этими данными в новой Думе у "единороссов" будет 238 депутатских мест, коммунистов - 92, "Справедливой России" - 64, либерал-демократов - 56. Партии "Яблоко", "Правое дело" и "Патриоты России", также принимавшие участие в выборах, не смогли преодолеть семипроцентный барьер, обеспечивающий попадание в Думу.
Официальные итоги выборов позволяют квалифицировать их как очередной успех правящего тандема Владимир Путин - Дмитрий Медведев, а также возглавляемых ими организаций - "Единая Россия" и "Общероссийский народный фронт". Причем сама правящая сила изначально, еще до выборов, рассматривала ожидаемую победу как генеральное сражение в преддверии главного политического действа следующего года - президентских выборов, на которых кандидатом "Единой России" на пост главы государства будет действующий премьер-министр Владимир Путин.
Между тем оглашенные итоги выборов вызвали резкий протест оппозиционных сил. Он оказался столь неожиданно напористым для властей, что наблюдатели почти единодушно заговорили о наступлении в России весьма непростых времен, грозящих обернуться серьезным политическим кризисом, чуть ли не самым внушительным с момента распада Советского Союза.
Утверждая, что результаты выборов сфальсифицированы, оппозиционные политические силы незамедлительно приступили к массовым акциям протеста. Поддержку оппозиционерам, по крайней мере либеральным политическим силам, выражает Запад, критика которого в адрес российских властей уже привела к некоторому ухудшению отношений между Москвой и евроатлантическим миром.
Так, международные наблюдатели от ОБСЕ заключили, что выборы в Госдуму были "недостаточно конкурентными", отметив "частые нарушения при подсчете голосов". Председатель ПАСЕ Петрос Эфтимиу также заявил о многочисленных нарушениях в ходе парламентских выборов в России, в особенности при подсчете голосов.
Однако с наиболее острой критикой российских властей выступили США, официально выразившие глубокую обеспокоенность в связи с прошедшими в России парламентскими выборами и призвавшие к всеобъемлющему расследованию "заслуживающих доверия сообщений о махинациях". Госсекретарь США Хиллари Клинтон, назвав выборы в России "несвободными и нечестными", подчеркнула: "Российские избиратели заслуживают полного расследования манипуляций и фальсификаций. Они заслуживают свободных, справедливых и прозрачных выборов и лидеров, которые отчитываются перед ними".
Критика со стороны главы американского Госдепартамента вызвала возмущение Москвы. Внешнеполитическое ведомство России охарактеризовало заявления американской стороны как неприемлемые. Глава МИД РФ Сергей Лавров отметил, что Хиллари Клинтон, выступив с обвинениями в адрес Москвы на заседании СМИД ОБСЕ в Вильнюсе, "приехала только для того, чтобы отметиться перед своими избирателями и избирателями Демократической партии".
По словам же главы Комитета по международным делам прежнего состава Госдумы "единоросса" Константина Косачева, "наша послевыборная ситуация - это наша ситуация, и только мы, граждане России, можем определять и параметры проведения выборов, и в конечном счете давать им оценку". Он предупредил о возможной жесткой реакции России, если за прозвучавшими заявлениями госсекретаря США о выборах в Госдуму последуют какие-либо действия американской администрации. "Не думаю, и, во всяком случае, надеюсь, что американские власти не будут извлекать каких-либо практических выводов из нынешнего странного заявления Клинтон, это было бы вообще запредельным сюжетом", - отметил Косачев.
Весьма показательно отреагировал на заявления Вашингтона Владимир Путин. Посетовав на то, что "госсекретарь дала характеристику и оценку выборам и сказала, что они нечестные и несправедливые, еще не получив даже материала наблюдателя Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ", и отметив, что "в нашей стране люди не хотят развития ситуации в России, как это было в Кыргызстане или в недавнем прошлом в Украине", Путин заявил о недопустимости влияния иностранных государств на политические процессы в России. По его словам, Хиллари Клинтон фактически дала сигнал некоторым деятелям внутри России, которые "этот сигнал услышали и при поддержке Госдепа США начали активную работу".
Упомянутая премьер-министром РФ "активная работа" вылилась в митинги в целом ряде городов России. 10 декабря на Болотной площади в Москве состоялся самый мощный оппозиционный митинг за последние более чем десять лет, то есть с момента восхождения Владимира Путина на вершину российской политики. О неординарности этого события с точки зрения политической активности масс говорит тот факт, что власти РФ предприняли беспрецедентные меры для предотвращения реальной угрозы дестабилизации ситуации в стране. МВД РФ так объяснило перемещения воинских колонн в российской столице и ее окрестностях: "В связи с проведением разрешенных массовых акций и для пресечения попыток возможных несанкционированных акций общее число мобильных резервов увеличено, в том числе за счет Внутренних войск".
Между тем на митингах оппозиции приняты резолюции с требованиями отмены итогов выборов, перевыборов в Госдуму и отставки главы ЦИК Владимира Чурова. Одновременно главная оппозиционная сила в России - КПРФ - заявила, что прошедшие выборы в Госдуму "нелегитимные, как с моральной, так и с политической точки зрения", и оценила результаты выборов "как тяжелое поражение правящего режима".
Кремль, в свою очередь, считает, что требования отменить результаты выборов, звучащие на многотысячных митингах, являются безосновательными. В то же время правящая сила, в целях разрядки внутриполитической напряженности, готова даже согласиться на формирование коалиции, что, по сути, может означать завершение монопольного управления страной со стороны "Единой России". Но, главное, даже при вероятности последнего варианта развития событий нынешнее российское руководство уверено в незыблемости своих позиций во внутриполитической жизни страны, и соответственно, в неизменности осуществляемого им стратегического курса, сформулированного Кремлем как "Стратегия-2020".
В России действительно немало людей, которые не видят альтернативы Владимиру Путину, готовому вернуться на высший пост государства уже спустя считанные месяцы. Они полагают, что действующий премьер поднял Россию с колен, не допустил разрушения территориального единства страны, вернул россиянам чувство национального достоинства, а также сумел воспрепятствовать падению российской экономики в условиях мирового кризиса.
Тем не менее нынешняя ситуация в России непредсказуема тем, что внутри российского общества нет единого взгляда на будущее страны. Поэтому эксперты и не исключают вероятности самых грандиозных эксцессов, чуть ли не новой русской революции в преддверии 100-летия Октябрьской.
Вместе с тем важно учитывать, что от исхода нынешнего внутриполитического противостояния в России будет зависеть и ее положение в мире. Речь идет, в частности, о воздействии характера российской власти на взаимоотношения со странами ближайшего окружения России, а также на будущее диалога между Москвой и Западом - фактора, играющего одну из фундаментальных ролей в глобальной политике.