"QAYA": YARIM ƏSR EYNİ YELKƏN ALTINDA
"Qaya" ansamblı keçən yüzilliyin 60-70-ci illərinin ən populyar musiqi kollektivi  olub.  Bu vokal kvartet yalnız Qərb kompozisiyalarını ifa etməklə qalmayıb, həm də Azərbaycan musiqsini fəal təbliğ edib. Qısa müddət ərzində bütün SSRİ-ni başdan-ayağa gəzib. Və olduqları hər yerdə onların səfərləri uğur və anşlaqla müşayiət olunub, axı bu, Sovet İttifaqında caz ifa edən yeganə kollektiv olub. Bu yaxınlarda tanınmış ansambl yarıməsrlik yubileyini qeyd edib. Tanınmış dördlüyün iştirakçılarından biri, Azərbaycanın xalq artisti Rauf BABAYEV "Qaya"nın keçmişi, bugünü və gələcəyi haqqında bizim jurnala danışıb.
- Rauf müəllim, necə oldu ki, siz həyatınızı musiqiyə həsr etməyə qərar verdiniz?
- (Gülür) Hərdən mənə elə gəlir ki, bütün bunlar təsadüfən baş verdi, amma hərdən də düşünürəm, bütün bunlar yuxarıdan yazılmışdı. Ailə vəziyyətimizə görə 7-ci sinifdə məktəbi buraxmağa məcbur oldum və Asəf Zeynallı adına Musiqi Texnikumunun zərb alətləri sinfinə daxil oldum. Təsəvvürümdə bu məktəb xüsusi elit müəssisə idi və orada paytaxtın ən stilli gənc insanları oxuyurdular. Onlar mənə yetkin və ciddi görünürdülər, halbuki cəmi iki yaş fərqimiz var idi. Buna görə də əvvəlcə bir qədər özümü itirdim. Sonra yaxından tanış olanda anladım ki, necə deyrələr, yaxşı oğlanlardır. Yeri gəlmişkən, buna  qədər isə mən Opera və Balet Teatrının yanında yerləşən 8 saylı musiqi məktəbini bitirmişdim. Bizim sinfimizin uşaqları çox mehriban və qoçaq uşaqlar idilər.
(Gülür) Tez-tez xuliqanlıq da edirdik. Bizim məktəbin həyətindən keçməyə cürət edən başqa məktəblərdən olan uşaqlarla əsl yumruq davasına çıxardıq. Çantalarımızı dəhlizdə gizlədərdik və bütün siniflə dərsdən qaçıb kinoya gedərdik. Yeri gəlmişkən, o vaxt bütün aparıcı musiqi müəssisələri bir binada yerləşirdi. Birinci mərtəbədə Asəf Zeynallı adına Musiqi Texnikumu, ikinci mərtəbədə sonradan Bülbülün adı verilmiş onillik musiqi məktəbi, üçüncü mərtəbədə isə  konservatoriya yerləşirdi. Biz birinci kurs tələbələri tez-tez yuxarı sinifdən olan yoldaşlarımızın dövlət imtahanlarını dinləməyə gedərdik, çünki yaxşı musiqini sevərdik.
Onsuz da imtahan konsertlərində izləyicilər üçün boş yer olmurdu. Biz musiqi mühitində  böyüyürdük. Texnikumda Teymur Mirzəyev, Arif Hacıyev və Adil Nəzərovla tanış oldum. İlk dəfə məhz bu tərkibdə oxumağa başladıq. Teymur  Ariflə həmin müddət xor-dirijorluq bölməsində oxuyurdu, Adil kontrabas bölməsində idi. İlk dəfə bizdən kimin ağlına kvartet yaratmaq gəldiyini indi xatırlamaq çətindir, aradan 40 il keçib. Böyük ehtimalla bu, Teymur idi, məhz o, "Amerikanın səsi"ndə eşitdiyi musiqi verilişi barədə bizə danışdı. Veriliş "The Hi Lo`s" və "The for freshman" kvartetlərinə həsr edilmişdi. Qeyd edim ki, bizim gənclik illərimizdə caz bir qədər küncə sıxışdırılmış vəziyyətdə idi, bu barədə məlumatı, məhdud da  olsa, radioverilişləri dinləyərək almaq olardı. O vaxt yeni musiqiləri yalnız "Kubinka"dan almaq mümkün idi. Həmin plastinkalar "əldəqayırma" kopiyalardan ibarət idi və sadəcə, rentgen çəkilişləri üzərinə yazılırdı. Hər hansı bir ifaçının orijinal plastinkasını əldə etmiş adam bizim nəzərimizdə xoşbəxt insan idi.
Kompozisiyalarda məhz nə oxunulduğunu anlamadan, ingilis dilini bilmədən, mətnləri yaddaşımıza yazırdıq. Əlbəttə, bir növ "abrakadabra" alınırdı. Amma cazın  çoxsəsliyinə elə aşiq olmuşduq ki, bizə heç nə mane ola bilməzdi. Axşamlar bulvardakı "Bahar" kinoteatrına yığılardıq, onun yerində indi restoran yerləşir. Təəssüratları bölüşərdik. Söhbət istisna olaraq musiqidən gedirdi. Ümumiyyətlə, o vaxt Bakı musiqili şəhər idi. Hər bir özünə hörmət edən ali məktəbin öz orkestri vardı və orada musiqili axşamlar təşkil edilirdi. Hər bir kinoteatrın öz orkestri var idi. Çox maraqlı yaşayırdıq! Özü də bizim heç birimiz varlı yaşamırdıq. Böyük qardaşlarımızın, atalarımızın paltarını geyinirdik (gülür). Paltarları daraltdırırdıq, qalstukları tərsinə çevirtdirirdik, bununla da köhnə əşyalara yeni görkəm verirdik. Amma heç nəyi vecimizə almırdıq. İlk yerdə musiqi dururdu. Bir müddət sonra birbaşa küçədə məşq etməyə qərar verdik. Akustikası yaxşı olan həyətlərdə toplaşaraq oxuyurduq.
- "Həyət" kvartetindən pərəstiş olunan ansambla necə çevrildiniz?
- Hərdən biz dostların ad günlərində və qonaqlıqlarında çıxış edərdik. Çox tezliklə,  necə deyərlər, "xalq teleqrafı" sayəsində bakılılar öyrəndilər ki, şəhərdə caz oxuyan qrup yaranıb. Bizə dərhal təklif elədilər ki, Azərbaycan Estrada Orketrinin tərkibinə daxil olaq, amma biz imtina etdik  (gülür). Bu necə ola bilərdi! Biz caz oxuyurduq, amma bizə adi estrada orkestrində çıxış etmək təklif edilirdi. Sonra,  orkestrin rəhbəri məşhur bəstəkar Rauf Hacıyev olanda onun təkrar, amma şəxsi təklifini qəbul elədik. Onda Leninqraddan musiqi rəhbəri kimi məşhur caz pianoçusu  və aranjmançısı Anatoli Kalvarski dəvət edilmişdi. Yeri gəlmişkən, daha sonra o, azərbaycanlı qızla evləndi. Özü də qızı şərqlisayağı qaçırtdı. Çünki qızın valideynləri bu nikahın əleyhinə idi.
Orkestr Leninqrada qastrola getməyə hazırlaşırdı. Proqram üzərində Boris Siçkin və Arkadi Arkanov kimi məşhur musqiçilər işləyirdilər. Bizi dinləməyə çağırdılar və Amerika cazmenlərinin repertuarından bəzi mahnılar oxuduq, amma dərhal xəbərdar etdilər ki, mahnı mətnləri rus dilində ifa ediləcək, bəstəkarların ad və soyadını isə ruslara məxsus şəklə salacaqlar. Caz ifa etməyin xatirinə yalanla razılaşmalı olduq. Beləliklə, biz estrada orkestri ilə işləməyə başladıq.
- Sizin kollektivdə Lev Yelisavetski necə peyda oldu?
- Bir müddət sonra kvartet iştirakçılarından biri Adil Nəzərov Moskvadan olan gənc voleybolçu qızla tanış oldu və tezliklə o, evlənmək barədə xəbərlə  bizi çaşdırdı. Gənc ailə Rusiyaya köçməyi qərara aldı. Onda Lev Yelisavetski estrada orkestrində truba çalırdı və bizim məşqlərə tez-tez gəlirdi. Bizim musiqini dinləmək onun xoşuna gəlirdi. Öz aramızda danışaraq ona bizimlə birgə oxumağı təklif etdik. Daha çox tanınan tərkibdəki kvartet belə yarandı. Təxminən, həmin vaxt estrada kollektivi ilə vidalaşmalı olduq. Onda yaxın dostumuz, doktor Kajlayevin oğlu, konservatoriyanın məzunu və Dağıstan Bəstəkarlar İttifaqının katibi Murad Kajlayev bizə Dağıstanda işləməyi təklif etdi. Orada instrumental heyətə rəhbərlik edən Rafiq Babayevlə birgə məşhur Qunib kəndinin adını daşıyan kvartet yaratdıq. Bir neçə ay ərzində böyük uğur qazanmış proqram hazırladıq.
Bir neçə ay ərzində Moskvaya ilkin dinləmələrə hazırlaşmağa başladıq, bundan sonra bizim dördlüyü Əlcəzairə - beynəlxalq festivala göndərməli idilər. Həmin zaman SSRİ-nin ovaxtkı mədəniyyət naziri Yekaterina Fursevaya Azərbaycandan şikayət məktubu gəldi ki, Dağıstan bizim musiqiçiləri ələ keçirir. Tezliklə Əlcəzairdə dövlət çevrilişi oldu və oraya gedə bilmədik. Dağıstanda isə bizə dostcasına vətənə qayıtmaq barədə düşünməyi məsləhət verdilər. Geri qayıdandan sonra bir müddət işsiz qaldıq. Düzdür, hərəmiz bir yolla pul qazanırdıq, amma bu, bizlik deyildi. Nəhayət, "Azkonsert"in baş direktoru İldırım Qasımov bizə Müslüm Maqomayevlə birlikdə Uzaq Şərqə qastrola getməyi təklif elədi. İlk dəfə ansamblın adı barədə də o vaxt  düşünməyə başladıq. Bir neçə variant vardı, onlardan biri "VOKİN" idi ki, vokal-instrumental kvartet mənası verirdi və "Dörd dost" variantı da mövcud idi (düşünür). "Qaya" adını ilk dəfə kimin təklif etdiyi indi, hətta yadımda da deyil.  Amma yeni yaranmış kvartet üçün seçilmiş ad o qədər xoşumuza gəldi ki, Uzaq Şərqə artıq yeni "yelkən"lə yola düşdük.
- Yeni ad seçiləndən sonra həyatınızda nəsə dəyişdimi?
- (Fikirləşir) Düşünürəm ki, dəyişib. Mənə elə gəlir ki, bu ad müəyyən mənada bizə uğur gətirdi. 1966-cı ildə Moskvada sovet mahnısının ən yaxşı ifası üzrə Ümumittifaq müsabiqəsi keçirilirdi, bütün nazirliklərə onda sifariş verilmişdi. Yuxarı orqanlar Azərbaycandan heç bir ərizə verilmədiyindən heyrətlənmişdilər. SSRİ mədəniyyət naziri müsabiqəyə 20 gün qalmış Azərbaycanın ovaxtkı mədəniyyət naziri Rauf Hacıyevə zəng eləmişdi və təcili şəkildə müsabiqəyə hazırlaşmağı tələb etmişdi. Rauf müəllim dərhal bizi yanına çağırdı və dedi ki, Azərbaycanı müsabiqədə "Qaya" təmsil edəcək. Deyim ki, müsabiqəyə cəmi iki həftə yarım qalmışdı. Opera Teatrında bizə xüsusi otaq ayırdılar və səfərə hazırlaşmağa başladıq. Musiqi nümayəndə heyətinin rəhbəri Tofiq Quliyev oldu. Müsabiqə üç turdan ibarət idi. Birinci turda müharibədən əvvəlki illərin, ikinci turda isə müharibədən sonrakı illərin mahnılarını, üçüncü turda isə çağdaş mahnıları oxumalı idik. Müsabiqəyə sonradan sovet musiqisinin simasına çevrilmiş kollektivlər və artistlər - Alla Puqaçova, İosif Kabzon, Viktor Vuyaçiç və başqaları da qatılmışdılar.
- Yetərincə qısa olan bir müddətdə belə yaxşı hazırlaşmağı necə bacardınız?
- (Gülür) Biz bütün günü məşq edirdik. Yalnız yeməyə və bir az yatmağa çıxırdıq. Sonra Moskvaya gələndə aydın oldu ki, bütün iştirakçılar müsabiqəyə düz, bir il hazırlaşıblar, onlar repertuardan başlayaraq kostyuma qədər hər şeyi ən kiçik detalına kimi planlaşdırmışdılar. Biz hətta cürbəcür geyinmişdik - Teymurla mənim kostyumum tünd-göy, Ariflə Levin kostyumu isə açıq-boz rəngdə idi. Təşkilatçılar xəbərdarlıq etdilər ki, kvartetin bütün iştirakçıları eyni cür geyinməlidirlər. Biz bir qədər düşünərək, Oleq Lundstremə zəng etdik. Onun  kollektivi məzuniyyətdə idi, o dedi: "Problem yoxdur, bizim bazaya gəlin və özünüzə kostyum seçin". Bizim hamımız üzərində "O.L." hərfləri olan kostyumlarla çıxış etdik (gülür). Püşkü çıxartmağa Levi göndərdik. Dedik ki, hamımız azərbaycanlıyıq, təkcə sən yəhudisən, püşkü çıxar, sənin bəxtin gətirməlidir. Özünüz düşünün də, birinci nömrə çıxdı!  Bundan sonra uzun müddət Levin bu "yəhudi xoşbəxtliyi"ni lağa qoyurduq. Biz səhər-səhər birinci çıxış etməliydik. Vokalçılar üçün bu, inanlımaz çətin işdir.  Səhər saat beşdə yuxudan durmalı olduq ki, çıxışın başlamasına qədər bir qədər oxuyub, səsimizi normal vəziyyətə gətirək.
Münsiflər heyəti təskinlikverici idi - Leonid Utesov, Revaz Laqidze, bizim Tofiq Quliyev və sovet estradasının başqa tanınmış şəxsləri orada idilər. Bizim dördlük bütün üç mərhələdən keçə bildi. Münsiflər heyəti elə də tərəddüd etmədi. "Qaya" heç bir çətinliksiz birinci yeri tutdu. Yeri gəlmişkən, bu müsabiqədə Alla Puqaçova birinci turdan çıxdı,  İosif  Kabzon ikinci yeri tutdu.
1972-ci ildə Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə bizim kvartet dövlət ansamblı statusu aldı. Yuli Qusmanın təklifi ilə  yeni şou hazırlamağa başladıq. Bu məqsədlə sekstet yaradıldı. Tamilla Ağəmiyevanı və Qala Barinovanı dəvət etdik. Şounun əsasında "İsus Xristos - superulduzdur" rok-operasını götürdük. İsusun partiyasını mən, İudanı Lev Yelisavetski, Maqdaleni isə Qala oynayırdı. Bu şou bütün Sovet İttifaqında böyük uğur qazandı! Bundan sonra heç də az uğur qazanmamış konsert proqramı - "Böyük şəhərin işıqları" gəldi. Bu şou üzərində tanınmış rejissorlar Mark Rozovski və Yuli Qusman işlədilər, kostyumlar üzrə rəssam isə Vyaçeslav Zaytsevin özü oldu. Bir neçə hissədən ibarət proqram üç saat davam etdi. Biz nələri ifa etmədik! Həm Azərbaycan xalq mahnılarını, həm də SSRİ xalqlarının musiqisini. Həmkarların dostyana parodiyası da vardı. Böyük proqram "O olmasın, bu olsun", "Arşın mal alan"dan səhnələr daxil edilmiş böyük final kompozisiyası ilə başa çatırdı. Yeri gəlmişkən, "Qaya" hansı ölkədə bu proqramla çıxış edirdisə, final hissə yerli dildə ifa edilirdi ki, bu da hər dəfə tamaşaçıları heyrətə gətirirdi.
- Rauf müəllim, hazırda öz gücünüzü uşaq vokal  kollektivi "Bəri bax"a həsr edirsiniz, o da "Qaya" dövlət caz ansamblının tərkibində rəsmi status alıb.
- (Gülür) Demək olar ki, bütün günümü öz uşaqlarımla keçirirəm. Onlar çoxdan böyüsələr də, mənim üçün onların hamısı uşaqdır. Xatırlayıram, bir neçə il əvvəl Bakıda məşhur caz müğənnisi Kelli Cons çıxış edirdi. "Bəri bax", əlbəttə ki, bu hadisəni əldən buraxa bilməzdi. Konsertdən sonra biz onunla görüşdük. O, uzun müddət və dözümlə uşaqların suallarına cavab verdi və bundan sonra onlar üçün master-klass keçdi. Müğənni istirahət etdiyi fasilədə mənim qızlarım və oğlanlarım kiçik konsert verdilər. Kelli Cons onların peşəkar ifasına heyran qaldı. "Mən bir saat sizə cazı necə oxumaq barədə danışdım. Sən demə, mənsiz də hər şeyi bilirmişsiniz!" - deyə müğənni vidalaşan zaman dedi.
Başqa məşhur caz ifaçısı Koko York da Bakıya gələn zaman bizim uşaqlarla tanışlıqdan sonra, "Bəri bax"la duetdə oxuduğu "Azərbaycan" mahnısını yazmışdı. Mən "Qaya"nın bayrağını bu uşaqlara ötürmək istəyirəm. Keçmişlə gələcək arasında bağ qırılmamalıdır. XXI əsrin "Qaya"sı öz növbəsində yeni "Bəri bax" ansamblının uşaqlarına öz biliklərini çatdıracaq. Heç kim bilmir ki, Yaradan yerdə mənə nə qədər ömür verib. Amma çox istəyirəm ki, məndən sonra da "Qaya" haqqında bilsinlər və onu xatırlasınlar.

People's Artist of Azerbaijan Rauf Babayev: "The thread between the past and the present should not be interrupted"
The Qaya ensemble was the most popular group in the 1960-70s. Not only did this cult vocal quartet sing Western songs, it also actively promoted Azerbaijani music. In a short time, the quartet travelled the length and breadth of the USSR. And wherever they went, they were successful and sold out because it was the only Soviet quartet that performed jazz. Recently, the famous ensemble celebrated its 50th birthday. One of the members of the famous quartet, People's Artist of Azerbaijan Rauf Babayev, told our magazine about the past, present and future of Qaya.
- Rauf muallim, how come that you decided to dedicate your life to music?
- (Smiles) Sometimes I think that it all happened by chance, and sometimes I think that everything was prescribed from above. For family reasons, I was forced to drop out of school after the 7th grade, and I entered the faculty of percussion instruments at the Asaf Zeynalli music school. In my view, the school was a special elite institution, where the most stylish young people of the capital studied. They seemed so adult and serious - although they were only two years older than me - that I was taken aback at first. But, after I got to know them better, I realized that the future musicians are, as they say, nice guys. By the way, I must say that before that, I finished music school ¹ 8, which was located next to the Opera and Ballet Theatre. Our class was very friendly and lively.
(Smiles) We often behaved like hooligans. We organized real fisticuffs with kids from other schools who dared to pass through the courtyard of our school. We hid our briefcases in the front door and ran away from classes to the movies. Incidentally, at that time, all leading music schools were concentrated in one building - the first floor housed a music college, the second floor - a ten-year school, which was later named after Bulbul, and the third floor - a conservatory. We, freshmen, frequented our elder friends' state exams because we liked to listen to good music. Of course, at these examination concerts, there were no vacant seats for the spectators. We grew up in a musical environment. At the college, I made friends with Teymur Mirzayev, Arif Haciyev and Adil Nazarov. It was with this complement that we first started to sing. Teymur and Arif studied at the department of choirs and conductors at the time, while Adil was at the bass department. After 40 years, it is difficult to remember which one of us was the first to come up with the idea to organize a quartet. It was probably Teymur... It was he who told us about a music broadcast he had heard on Voice of America. The programme was devoted to the quartets The Hi-Lo's and The Four Freshmen. In the years of our youth, jazz was in disgrace and we had to get information about our favourite musicians, listening to radio programmes that were in disgrace too. Music novelties were purchased near Kubinka then. The discs were "home-made" copies recorded on ordinary X-ray images. Those who could get hold of an artist's original discs were the happiest people, in our view.
Not really knowing what the songs were about and not knowing the English language, we copied the text by ear. Of course, we got some sort of "abracadabra". But we were so in love with jazz polyphony that nothing could stop us. In the evenings, we got together near the Bahar cinema on the boulevard, where a restaurant stands now, and exchanged impressions. The discussions were devoted exclusively to music. Actually, Baku was a musical city at that time. Every self-respecting university had its own orchestra and arranged music parties. Every cinema had its own orchestra. Life was so interesting! And we all did not live a lavish life. We wore the clothes of our older brothers and fathers (smiles). We altered clothes and turned ties inside out, thus giving old things a new style. But we still did not care about anything. Music was the priority for us. Over time, we decided to rehearse on the street. We gathered in acoustically good courtyards and sang.
- But how did you manage to grow out of a "neighbourhood" quartet into a cult band?
- Sometimes we played at birthday parties and at friends'. Very soon, thanks to the so-called "people's telegraph", the Bakuvians learned that in the city of Baku, there was a group that sang jazz. We were immediately invited to join the variety orchestra of Azerbaijan, but we refused (smiles). Why? We sang jazz, and they suggested that we play in an ordinary pop band! But later, when the outstanding composer Rauf Haciyev began to lead the orchestra, we did accept the second, this time his personal proposal. At the same time, the musical director, renowned jazz pianist and arranger, Anatoliy Kalvarskiy, was invited from Leningrad. By the way, he later married an Azerbaijani woman, whom he simply kidnapped the way it is done in the east because her parents were against their marriage.
The orchestra was preparing to go on tour in Leningrad. Such well-known authors as Boris Sichkin and Arkadiy Arkanov worked on the programme. I remember we went to the audition and sang a couple of things from the repertoire of American jazz musicians. We were immediately accepted, but warned that the lyrics will be performed in Russian, and the names of the composers will be paraphrased into Russian. We had to use a trick just for the sake of performing jazz. So we started working with the variety orchestra.
- How did Lev Yelizavetskiy join your band?
- Some time later, one of the members of the quartet, Adil Nazarov, met a volleyball player from Moscow and soon shocked us with the news of his wedding. The young family decided to move to Russia. At that point, Lev Yelizavetskiy played the trumpet in the pop orchestra and often came to our rehearsals. He liked to listen to our music. After consulting each other, we asked him to sing with us. Thus, the quartet with its most famous completement took shape. Around the same time, we had to part with the variety orchestra. Then our good friend Murad Kazhlayev, son of the famous physician Kazhlayev, a graduate of the conservatory and secretary of the Composers' Union of Dagestan, invited us to work in Dagestan. Together with Rafiq Babayev, who led an instrumental band there, we created a quartet named after the famous town of Gunip. Within several months, we prepared a programme that was a huge success.
A few months later, we started preparing to go to Moscow for a preliminary audition, after which the four of us were to be sent to an international festival in Algeria. But at this time, the then Soviet Minister of Culture Yekateriza Furtseva received a letter from Azerbaijan, complaining that Dagestan was allegedly luring our musicians. Since a coup occurred in Algeria then, we could not go there. And in Dagestan they gave us friendly advice to think about the future and go back to our homeland. Once we returned, we had no jobs in the initial period. Of course, we all made some money on the side, but it was not for us... Finally, the director-general of Azkonsert, Ildrim Qasimov, asked us to go on a tour of the Far East along with Muslim Magomayev. That's when we thought about the name of our band. There were several options, one of which was "Vokin", which meant a vocal-instrumental quartet, and another - "Dord Dost" ("Four friends") (thinking). I do not even remember now who exactly coined the name "Qaya". But all four liked the name chosen for the newborn quartet so much that we went to the Far East under new "sails".
- Did your life change after you were "christened" with your new name?
- (Thinking) I think it did. I think this name brought us success in some way. In 1966, Moscow hosted an All-Soviet contest for the best performance of the Soviet song, and queries were sent out to all ministries. To the surprise of the authorities, no one applied to participate from Azerbaijan. And 20 days before the contest, the USSR minister of culture called Rauf Haciyev, the then Minister of Culture of Azerbaijan, demanding urgent preparations for the contest. Rauf muallim immediately invited us and said that Qaya will represent Azerbaijan at the All-Soviet contest. I should note that a little more than two weeks were left to the contest. We were given a special room at the Opera House, and we began to prepare for the trip. The head of our music delegation was Tofiq Quliyev. The contest consisted of three rounds - songs of pre-war years were to be perfomed in the first round, wartime songs in the second round and contemporary songs in the third round. The contest involved bands and artists, who subsequently became the face of Soviet music - Alla Pugacheva, Iosif Kobzon, Viktor Vuyachich...
- And how did you manage to prepare so well in a short period?
- (Laughs) We rehearsed all day. We only went out to eat and get some sleep. When we arrived in Moscow, we found out that all participants had been preparing for the contest for a year and had mulled over every single detail - from the repertoire to costumes. And we were even dressed differently - Teymur and I had dark blue suits, and Arif and Lev had light gray ones. But the organizers warned that all members of the quartet must be dressed alike. Not thinking too long, we called Oleg Lundstrem. His band was on leave at that point, and he said: "No problem, come to our base and choose your costumes." And in this contest, we performed in suits with well-known initials "O.L." (laughs). We sent Lev to draw the lots. We said we are Azerbaijanis and you are the only Jew - so you must be lucky. And just imagine - we got the first number! After this, we joked for a long time about Lev's "Jewish luck". We had to sing first in the morning, and it is incredibly difficult.for vocalists to sing at this time of day. We had to wake up at five in the morning to warm up before the contest and bring our voices to a normal condition.
The jury was impressive - Leonid Utesov, Revaz Lagidze, our Tofiq Quliyev and other prominent personalities of Soviet pop music. Our foursome went through all three phases. The jury did not hesitate much. Qaya easily took first place. By the way, in the contest Alla Pugacheva dropped out of the race after the second round, while Iosif Kobzon took second place...
In 1972, by the decision of the Council of Ministers, our quartet was granted the status of a state ensemble. According to Yuliy Gusman's idea, we began to prepare a new show. And for this purpose, we created a sextet - we invited Tamilla Agamiyeva and Gala Barinova. The show was based on the rock opera "Jesus Christ - Superstar". Jesus' part was performed by me, Judas - by Lev Yelizavetskiy and Magdalena - by Gala. This show was a huge success all over the Soviet Union! After that, there was a no less successful concert programme called "City Lights". The eminent director Mark Rozovskiy and Yuliy Gusman worked on this show, and the costume designer was Vyacheslav Zaytsev himself. The programme, consisting of several parts, lasted three hours. We performed so many songs - Azerbaijani folk songs, the music of the peoples of the USSR and friendly parodies about our colleagues. The programme was closed by a great final sketch called "Old Baku" with scenes from "Arsin Mal Alan", "O Olmasin, Bu Olsun", etc. By the way, no matter what country Qaya toured with this programme, its final part was sung in the local language, which amazed the audience every time.
- Rauf muallim, you are now giving all your strength to the children's vocal group Bari Bax, which received the official status of the Qaya national jazz ensemble...
- (Laughs) I spend almost all day with my children. And even though they have long become adults, for me they are still children. I remember that the famous jazz singer Kelly Jones performed in Baku a few years ago. Of course, Bari Bax could not miss such an event, and after the concert, we met up with her. She answered children's questions for a long time and patiently, and then gave them a master class. During the break, while the singer was resting, my girls and boys arranged a little concert. Kelly Jones was struck by their professional singing. "I spent an hour explaining to you how to sing jazz, and you, it turns out, know everything without me," the singer said at parting.
Another well-known jazz singer Coco York, who visited Baku and met my kids, wrote the song "Azerbaijan", which she then sang as a duet with Bari Bax. I want to pass the flag of Qaya to these children. The thread between the past and the present should not be interrupted. In turn, the 21st century Qaya will pass their knowledge to the kids of the new ensemble Bari Bax. Nobody knows how much time the Almighty has given me on earth. I very much want Qaya to be remembered and known after me...