KEYKO MATSUİNİN "YENİ YOL"u
Keyko Matsuinin musiqisi həyəcanverici, əbədi, ehtiraslı, emosional və ekzotik, eləcə də harmoniya və ritmlərlə doludur. Bakı izləyiciləri bu tanınmış yapon pianoçusunun yaradıcılıği ilə ilk dəfə keçən il tanış olublar. Onda o, Bakı caz festivalı çərçivəsində çıxış etmişdi. Həmin çıxışında Keyko bakılılar üçün ən yaxşı hitlərini ifa etmişdi.
Tanınmış yapon qızı yenə Bakıya gəlib, onun indiki konserti keçəndəfəki kimi Heydər Əliyev Sarayında oldu. Keyko bakılıların və şəhərin qonaqlarının qarşısına yeni konsert proqramı-"The Road"la çıxdı və eyniadlı albomundan yeni kompozisiyalar ifa etdi. "The Road" Keyko Matsuinin son dörd il ərzində ilk albomudur və 2007-ci ildə Cənubi Afrikadan ilham almış daha öncəki "Mouo" albomunun ardıcılıdır.
Keykonun öz sözlərinə görə, bu layihənin başlanmasından öncə o, uzun müddət ruh haqqında düşüncələrə dalıb. "Mən artıq yeni yoldayam və yetərincə uzaqlara getmişəm, amma yenə də sanıram ki, həyat gözəldir. Hətta çətinliklər belə xoş naxışlar yaradır və yol davam edir", - deyə Keyko vurğulayır.
Keyko Matsuinin musiqisinin ən önəmli və tanınan elementlərindən biri unudulmaz melodiyalar bəstəsidir, musiqiçi onları "güzgü və ya özünün istənilən an əksi" kimi təsvir edir. "Mən həmişə insanların qəlbində ənənəvi və klassik musiqi kimi qalan, əbədi yaşayan melodiyalar yazmaq istəmişəm", - deyə pianoçu etiraf edir.
Pianoçunun Bakı konsertini açdığı ilk trek "Secret Pond" oldu. Mahnı Keykonun melodiya ilə ruhi əlaqəsini əks etdirir və bu melodiyanın yazılmasına artist xanımın bir zaman öz fanatlarının birindən aldığı məktub səbəb olub. "Bir dəfə amerikalı pərəstişkarlarımdan biri mənə məktub yollamışdı və orada deyilirdi ki, yaratdığım musiqi insanları ruhlarının başlanğıcına qaytarır. Bu sözlər yadımda qaldı, mahnı isə bizim həyat gəzintimizin başlanğıcını əks etdirir", - deyə o söyləyir.
Keykonun başqa mahnısı - "Embrace & Surrender" zəriflik və hərarət bəxş edir. Onun bu mahnının mənasına emosional bağlılığı hər bir notu əhatə edir. Pianoçu qadın bu melodiyanı ifa edəndə izləyicilərdə o qədər emosiya oyanır ki, onların bəziləri, hətta göz yaşlarını saxlaya bilmirlər. Bir sözlə, onun musiqisi hamını vahid bir tam şəklində birləşdirir. Onun Bakıda təqdim edilmiş son albomu "The Road"ın əsas məqamı Keykonun tanınmış Kamerun bas ustası, gitaraçısı və vokalçısı Riçard Bonla əməkdaşlıq etməsidir. O, "Nguea Wonj" və "Touching Peace" mahnılarının həmmüəllifidir.
Keyko Matsui öz işinin əvəzsiz ustasıdır və istənilən musiqi janrında özünü sərbəst hiss edir. "The Road" caz, klassik musiqi, rok, blyuz, dünya musiqisi, dünyanın ənənəvi musiqisi və s. kimi müxtəlif üslubların çuğlaşmasını nümayiş etdirir. Bütün bu hisslər "The Road" konsert proqramının həyəcanlı final mahnısı "Bohemian Concerto"da əks etdirilib. Keykonun sözlərinə görə, bu mahnı onun Şərqi Avropaya üçhəftəlik turu zamanı son dəqiqələrdə yaranıb. Musiqinin və ruhun qovuşdurulması onun yaradıcılığının əsas mövzusudur. O, tez-tez kompozisiyaların yazılması prosesini dua ilə müqayisə edir. Keykonun ibadəti dözüm və sadiqlikdən ibarətdir. "Mən həmişə musiqi yazmaq üçün vaxt tapıram", - deyə musiqiçi qadın bildirir. "Mən tam sakitlikdə pianonun qarşısında oturur və gözləyirəm ki, haradansa mənə melodiya gələcək. Gözləməyim bütöv bir gün də çəkə bilər, amma nə zaman ki, ilk notları eşitməyə başlayıram, dərhal onları yazıram". Əksər musiqi tənqidçilərinin fikrincə, Keyko Matsui bütün klass və kateqoriya çərçivələrindən kənara çıxır. Keykonun istedadı başqalarını kölgədə qoyur, onun heyranedici melodiyaları sadəcə, insanın ruhunu sarır!
Bakı konserti tam anşlaqda keçib. Həm royalda, həm də elektron pianoda heyranedici çıxışlar uzunsürən alqışlarla qarşılanıb. O isə tamaşaçılara alqışların qarşılığında təşəkkür etməyi unutmayıb. Saatyarım çəkmiş konsert proqramından sonra pianoçu qadın tamaşaçı alqışlarına cavab olaraq, bir neçə dəfə səhnəyə qayıdıb, hər dəfə də onlara əvəzolunmaz musiqi nömrələri bəxş edib.
Qeyd edək ki, Keyko Matsui solo-karyerasına 1987-ci ildə başlayıb. Onda əri Kazu ilə birlikdə balayı zamanı fərdi vəsaitləri hesabına yazılmış "A Drop Of The Water" albomunu təqdim edib. Daha sonra tanınmış səsyazma studiyaları ilə sazişlər bağlanıb, amma pianoçu qadın ən böyük uğuru 1992-ci ildə qazanıb. O vaxtlar caz musiqisi naşiri "White Cat"la əməkdaşlıq etməyə başlayıb. Həmin zamandan Matsuinin səsyazıları ən populyar və satılanlar siyahısında yuxarı sətirləri tutmağa başlayıb. Ən uğurlular sırasında 1995-ci ildə çapdan çıxmış "Sapphire" albomu olub. Ümumiyyətlə, tənqidçilər ondan sonra gələn "Deep Blue", "The Ring", "Wildflower" plastinkalarını da iltifatla qiymətləndiriblər. Otuz ildən çox olan musiqi fəaliyyəti dövründə Keyko Matsui 22 albom buraxıb.

«НОВЫЙ ПУТЬ» КЕЙКО МАТСУИ
Музыка Кейко Матсуи захватывающая, вечная, страстная, эмоциональная и экзотическая, полная гармонии и ритмов. Впервые бакинский зритель познакомился с творчеством знаменитой японской пианистки в прошлом году, когда она выступила в рамках Бакинского джазового фестиваля. Тогда Кейко исполнила для бакинцев свои лучшие хиты. И вот знаменитая японка снова прибыла в Баку. Ее нынешний концерт, так же как и в прошлый раз, прошел во Дворце имени Гейдара Алиева. Кейко представила на суд бакинцев и гостей города новую концертную программу The Road… и исполнила новые композиции из своего одноименного альбома. The Road… - первый за четыре года альбом Кейко Матсуи, дополняющий предыдущий, не менее известный альбом 2007 года Moyo, вдохновленный Южной Африкой. По словам самой Кейко, перед началом этого проекта она много времени провела в размышлениях о душе. "Сейчас я на новом пути и зашла достаточно далеко, но все же считаю, что жизнь чудесна. Даже сложности создают прекрасные гобелены и путь продолжается…", - считает Кейко. Одним из наиболее важных и узнаваемых элементов музыки Кейко Матсуи является ее талант сочинения незабываемых мелодий, которые она описывает как "зеркало или отражения себя в любой момент". "Я всегда хотела писать мелодии, которые остаются в сердцах людей как традиционная или классическая музыка, которые живут вечно", - признается пианистка.
Первый трек, которым пианистка открыла бакинский концерт, - Secret Pond. Песня представляет духовную связь Кейко с мелодией, вдохновением послужило письмо, которое артистка когда-то получила от фаната ее творчества. "Однажды один из моих американских поклонников прислал мне записку, где было сказано, что созданная мною музыка возвращает людей назад к источникам их душ, - рассказывает она. - Его слова запомнились мне, а эта песня отображает начало путешествия нашей жизни". Другая песня Кейко - Embrace & Surrender излучает нежность и тепло. Ее эмоциональная привязанность к смыслу этой песни превосходит каждую ноту. Когда пианистка исполняет эту мелодию, у зрителей появляется  столько эмоций, что некоторые не могут сдержать слезы. Словно ее музыка соединяет всех в одно целое. Ключевым моментом ее последнего альбома The Road.., представленного в Баку, является сотрудничество Кейко с известным камерунским басистом, гитаристом и вокалистом Ричардом Бонамом, который является соавтором песен Nguea Wonj и Touching Peace.
Кейко Матсуи - непревзойденный мастер своего дела и чувствует себя свободной в любом музыкальном жанре. The Road…  демонстрирует сочетание таких разных стилей, как джаз, классика, рок, блюз, мировая музыка, традиционная музыка мира и музыка за его пределами. Все эти чувства переданы в Bohemian Concerto - волнующая и финальная песня концертной программы The Road... По словам Кейко, эта песня родилась в последние минуты ее пребывания в трехнедельном туре по Восточной Европе. Идея сплетения музыки и духовности - главная тема ее творчества. Она часто сравнивает процесс написания композиций с молитвой. Ритуал Кейко состоит из терпения и преданности. "Я всегда нахожу время для сочинения музыки", - объясняет артистка. "Я сажусь напротив пианино, в полной тишине, и жду, когда ко мне придет мелодия из ниоткуда. Ожидание может занять целый день, но когда я, наконец-то, услышу первые ноты, я сразу начинаю их записывать".
По мнению большинства музыкальных критиков, Кейко Матсуи выходит за все рамки классов и категорий. Одаренность Кейко затмевает других, ее удивительные мелодии просто захватывают дух!
Бакинский концерт прошел при полном аншлаге. Уникальные выступления, как на рояле, так и на электронном пианино, сопровождались длительными овациями. Она не забывала благодарить зрителей за их аплодисменты. После концертной программы, длившейся полтора часа, пианистка несколько раз возвращалась на сцену в ответ на овации зрителей, каждый раз преподнося незабываемые музыкальные номера.
Отметим, что сольную карьеру Кейко Матсуи начала в 1987 году, представив альбом A Drop Of The Water, записанный совместно с мужем Казу во время медового месяца и на собственные сбережения. Затем последовали контракты с известными компаниями звукозаписи, но самый большой успех пришел к пианистке в 1992 году, когда она начала сотрудничать с издателем джазовой музыки White Cat. С того времени записи Матсуи начали занимать верхние строчки в мировых списках самых популярных и продаваемых. Одним из самых успешных стал вышедший в 1995 году альбом Sapphire. Впрочем, критика благосклонно оценила и последовавшие за ним пластинки Deep Blue, The Ring, Wildflower и др. За более чем три десятилетия музыкальной деятельности Кейко Матсуи выпустила 22 альбома.