Məişət texnikasının əsirinə çevrilməmək üçün nələri bilmək lazımdır
Belə bir qayda var. İnsan nə qədər çox peşəkar olursa, bir o qədər çox səhv edir, çünki onun bütün bilik və bacarıqları günlərin birində avtomatlaşma mərhələsinə keçir. Hər hansı bir işi görəndə baxmır və düşünmür, ona alışaraq 100% doğmalaşır. Məhz burada da gözlənilməz və ürəksıxan xətalar baş verir. Məişət texnikasına münasibətdə də bizim məhz bu cür vərdişimiz yaranır. Biz onunla elə doğmalaşmışıq ki, artıq bu texnikanın özünü qeyri-adi aparmasını, qırılmasını nəzərə almırıq və bu zaman elementar təhlükəsizlik normalarına da riayət etmirik. Halbuki təhlükə bizi hər addımda yaxalaya bilər.
Qaz sobaları
Bu yaxınlarda Bakıda öz mənzillərində 25 yaşlı İbrahim Şabanov və onun xanımı, 18 yaşlı Şəhla Hacıyeva dünyalarını dəyişmişdilər. Onlar hadisədən cəmi üç gün qabaq evlənmişdilər. Adama elə gəlirdi ki, qabaqda olan bütün həyatları, gənclikləri, uşaqları, ahıl çağları, nəvələri - hamısı qazda boğuldu. Onların meyiti valideynləri tərəfindən aşkar edilmişdi.
Təəssüf ki, Azərbaycanda dəm qazı ilə zəhərlənmələr tez-tez insanların ölümün? səbəbi olur. Məsələ heç də Bakıya İranda istehsal edilmiş sertifikatsız qaz cihazlarının qeyri-leqal yolla gətirilməsində deyil; artıq neçə ildir ki, ARDNŞ-in "Azəriqaz" İstehsalat Birliyinin (İB) və Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin (SMPDK) mütəxəssisləri həyəcan təbili çalırlar. Əgər düzgün işlədilmirsə və doğru qoyulmayıbsa, normal texnika da qəza yarada bilər. Bizim həmişə fikir vermədiyimiz bu xətalar, əslində, asanlıqla düzəldilə bilər. Onlar çox insanların həyatına bais olublar.
"Nahaq yerə siz İranın qaz buxarılarını sevmirsiniz. Onlar normal və təhlükəsizdir, sadəcə, siz onları düzgün quraşdırmırsınız. Mənim İranda evimdə belə soba artıq 20 ildir işləyir. Hər şey əladır. Biz, demək olar ki, evdə qaz iyi hiss etmirik".
Bu söhbət yaxınlarda "R+"un müxbiri ilə buxarı üzrə mütəxəssis olan İran vətəndaşı arasında baş vermişdi. Bu sözlərdən sonra o, İran sobasının tüstü borusunun keçdiyi həyətə çıxdı, boruya baxıb təəssüflə başını buladı.
"Siz tüstü borusunu düzgün quraşdırmayıbsınız. Birincisi, sobanızdan çıxan boruda çoxlu ara calaqları var ki, bu da sovurmanı azaldır. İkincisi, tüstü borusunun quraşdırılmasının vacib şərti kimi o, evin damından, ən azı, 500 mm yuxarıda olmalıdır. Əgər ev çardaqtiplidirsə və boru damın tilindən üfüqi istiqamətdə 1,5 metr aralıdırsa, o, damın tilindən 500 mm yuxarıda yerləşməlidir. Damın formasından asılı olaraq, orada başqa variantlar da mümkündür. Amma həmişə və hər yerdə tüstü borusunun normal işi üçün vacib şərt onun damdan yüksək olmasıdır. Sizdə tüstü borusu, hətta dama qədər də çatmır, təbii ki, belə olan şəraitdə, nə qədər ki, sovurrma avadanlığı normal vəziyyətə gətirilməyib, İran buxarısından istifadə etmək həddindən artıq təhlükəlidir", - deyə usta xəbərdarlıq edib.
Hər bir istehlakçı da həmişə anlamalıdır ki, əgər qaz qurğusu işə salınıbsa, mənzilin harasındasa pəncərə nəfəsliyini açıq saxlamaq lazımdır. Beləliklə, təkcə dəm qazından zəhərlənməkdən deyil, həm də tez-tez binalarda müxtəlif cür "mavi yanacaq" sızması və qapalı məkanları doldurması üzündən baş verən partlayışlardan da yaxa qurtarmaq olar.
Şəksiz, bu heç də o demək deyil ki, yerli bazarlarda satılan və həm də ən çox alınan İran texnikasının hamısının keyfiyyəti əladır. Amma mütəxəssisin sözləri göstərir ki, istehlakçı heç də həmişə məişət cihazlarının istismarı qaydalarına dəqiq əməl eləmir. Kim bilir, istehlakçı savadlı və diqqətli olsaydı, nə qədər həyatı qorumaq olardı.
Təlimatlara əməl edin
Biz tez-tez Amerikada mikrodalğa sobalarının təlimatlarında yazılmış qəribə göstərişləri lağa qoyuruq: "Ev heyvanlarını qurutmaq qadağan edilir". Bu yazı amerikalı evdar qadının hamamda çimizdirdiyi pişiyini yenicə aldığı mikrodalğa sobasında qurutmaq istəyindən sonra peyda olub. Ya da uşaq arabalarının istifadə təlimatında bu sözləri var: "Qatlamazdan öncə uşağı çıxarın".
Bu cür gülməli təlimatlar müxtəlif səbəblər üzündən yaranır. Adətən, şirkət məhkəmə iddialarından qaçmaq üçün məhsulların üzərində aydın təlimatlar yazır. Dünyanın tanınmış qəhvəxana zəncirlərinin birindən aldığı qaynar qəhvəni tökərək əl-ayağını yandırmış qadının şirkətə qarşı bir milyon dollarlıq məhkəmə iddiasını udması ilə bağlı əhvalat hər kəsə məlumdur. Bundan sonra bütün qəhvə bardaqlarının üzərində bu sözlər yazılmağa başlandı: "Ehtiyatlı olun: qəhvə qaynardır".
Amma bizdə, çətin ki, Azərbaycan istehlakçısının ağlına hansısa texnikanın işləməmsi zamanı manat ölçüsündə kompensasiya almaq düşsün. Bizim çoxumuz bundan uzağıq, açıq deyək, bizim təlimatlarla aramız yoxdur. Öz istehlakçı hüquqlarımızı qorumaq üçün "məlumatlı adam silahlı adamdır" prinsipinə üstünlük vermək bizə aid deyil.
Aldığı məhsulu istifadə etməzdən öncə təlimatı öyrənən xarici vətəndaşların "çərənçi"liyi üzərində gülə-gülə deyirik ki, bu yazılmış gerçəklər ən küt adamlar üçün nəzərdə tutulub. Amma gəlin həqiqətə göz yummayaq, bizim çoxumuz "hər şey haqqında heç nə" bilə-bilə öz səriştəmizə inamımızıdan sui-istifadə edirik. "Biz çox şey görmüşük!". Amma məişət texnikası alan zaman onun istehsalçısı tərəfindən müəyyən edilmiş yararlılıq müddətinə baxmamaq istehlakçı savadsızlığının ən yuxarı həddidir.
Bu gün alıcılara deyirlər: "İran sobalarını almayın. Onlar təhlükəlidir!". İstənilən qiymət kateqoriyasından olan, müxtəlif texniki xüsusiyyətlərə malik təhlükəsiz plitələrə və yağ radiatorlarına üstünlük verməyi təklif edirlər. Amma az adam bilir ki, əgər termorequlyator xarab olubsa, ilk baxışdan təhlükəsiz olan yağ radiatoru, sadəcə, partlaya bilər. Yeri gəlmişkən, Rusiya əyalətlərinin birində belə bir hadisə baş vermişdi və nəticədə, iki azyaşlı uşaq həlak olmuşdu. Radiator taxta evdə partlamışdı və qaynar yağ damlaları evi külə döndərmişdi.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, əgər yağ radiatorunun termoqoruyucusu sıradan çıxırsa, qurğu təhlükəyə çevrilir. Onun səthinin temperaturu kəskin artır və cihazın içində yağ buxarlanmağa başlayır; təzyiq altında calaqların hermetikliyi pozula bilər. Nəticədə, yağın püskürməsi baş verər, temperaturun artması davam etdikcə, yağın alışma nöqtəsinə çata bilər və o, alışar ki, bu da ağır nəticələrə gətirir.
Yağ radiatoru aşağıdakı kimi işləyir. Yağla doldurulmuş həcmin içinə boruşəkilli elektrik qızdırıcısı salınır və o, yağı qızdırır. Yağın qaynamaması üçün hər bir radiatora termorequlyator və ya termostat quraşdırılır. Yağın temperaturu qalxdıqca termostat avtomatik olaraq qızdırıcını söndürür - bu, belə də olmalıdır.
Yay zamanı qızdırıcını balkona və ya anbara götürərkən bizim çoxumuz bilmirik ki, onları yanıüstə çevirmək olmaz. Onlar yalnız dik vəziyyətdə olmalıdır, hətta daşınan zaman da. Bütün bunlar təlimatda yazılıb, ona isə biz sadəcə olaraq baxmırıq. Yaydan sonra qızdırıcını işə salan zaman sadə bir test keçirmək lazımdır. Onu işə salmaq və 7 dəqiqə gözləmək gərəkdir. Bu müddət ərzində o, maksimum qızmalı və avtomatik sönməlidir. Əgər 7 dəqiqədən sonra da qızdırıcı işləməkdə davam edirsə, deməli, termostat sınıb. Belə cihazdan istifadə etmək heç cür olmaz. Bununla yanaşı, bir çox yağ radiatorlarının istifadə müddəti, adətən, 4-5 ili keçmir. Bütün bunlar cihazın təlimatında göstərilir. Bu müddət təsadüfən seçilmir. Həmin müddətdən sonra qızdırıcının xırda hissələri əriyib sıradan çıxa bilər. Sadə gözlə bunu heç də həmişə görmək olmur.
Ona görə də yararlılıq müddəti bitən kimi, qızdırıcını atmaq lazımdır - elektrik qızdırıcılarının qurulması və istismarı qaydalarının pozulması ölkədə baş verən yanğınların əsas səbəblərindəndir. Eyni zamanda, yağ radiatorlarının çoxu gizli sexlərdə yığıla bilər. Saxta yağ radiatorlarını alan zaman da seçmək mümkündür. Adətən, qızdırıcının korpusunda bir neçə yapışqanlı şəkil olur. Satınalma zamanı onların hamar olmasına və aydın oxuna bilməsinə diqqət yetirin. Onların üzərində istehsalçı, dövlət standartı və buraxılış tarixi göstərilməlidir. Əgər yapışdırılmış etiket mat kağızladırsa, deməli, onu printerlə çıxarıblar, bu isə qızdırıcının saxta olduğunu göstərir.
Qızdırıcı alan zaman elektrikqızdırma borusunun (EQB) hansı materialdan hazırlandığına da fikir vermək lazımdır. Bu barədə məlumat texniki pasportlarda və həmçinin, korpus üzərindəki yapışqanlı şəkillərdə də var. Ən yaxşı EQB paslanmayan poladdan olanlardır. Əgər EQB adi metaldandırsa, onu yalnız tam quru məkanlarda istifadə etmək lazımdır. Bağ evlərində və qarajda onları qoşmaq olmaz. EQB tez paslanar və qızdırıcı partlaya bilər.
Spiralın yaratdığı dəm qazı
Artıq qeyd edilib ki, dəm qazı ən zəhərli toksik maddələrdəndir. Orqanizmə düşən zaman hüceyrələrə oksigen verilməsini əngəlləyir və ölümə gətirir. Spirallı və keramik qızdırıcılarda yağ yoxdur və onlar partlamaq təhlükəsindən uzaqdır. Spiralvari qızdırıcılarda havanı cihazın səthində olan qızarmış spiral qızdırır, keramik qızdırıcılarda isə spiral içəridə gizlədilib. Bu qızdırıcıların bir problemi var: spiral tam qızardıqdan sonra havada toz yanmağa başlayır və otaqda nəfəs almaq olmur, oksigen azalır və dəm qazı yaranır.
Rusiyanın məişət texnikası üzrə mütəxəssiləri aşağıdakı eksperimenti aparıblar. Onlar adi otaqda temperaturu, oksigenin konventrasiyasını və havanın nəmliyini yoxlayıblar, sonra ölçmə aparıblar. Spiral qızdırıcısının yarımsaatlıq işindən sonra otaq qızıb və bürkü hiss edilib. Ölçmələr göstərir ki, rütubət 3% düşüb və havada oksigenin payı 0,4% azalıb. Bu o deməkdir ki, əgər qızdırıcı yarım gün işləsə, otaqda olan adamlar özlərini pis hiss edə bilərlər. Otağı yarım saat havalandırandan sonra, tədqiqatçılar keramik qızdırıcını qoşublar. Yarım saat ərzində otaqda temperatur 4 dərəcə qalxıb və rütubət 1% azalıb, oksigenin konsentrasiyası isə 0,1% aşağı düşüb. Göründüyü kimi, keramik qızdırıcı daha təhlükəsizdir və spiralı qızdırıcıya baxanda oksigeni daha az yandırır. Onu rahatlıqla 3-4 saat taxmaq olar. Sonra yenə də bürkü hiss ediləcək.
Bütün bunlar hər birimizin bilməli olduğumuz elementar qaydalardır, onlara əməl etmək lazımdır və hansısa "bəlkə"yə ümid etmək olmaz. İstənilən texnika, hətta məişətdə işlədiləni belə, laqeydliyi və özündənrazılğı sevmir. Həm də yadda saxlamaq lazımdır ki, cihaz alarkən həmişə standartlara, avadanlığın standartlara uyğun olub-olmamasına fikir vermək lazımdır. Belə şeylərdə qənaət etmək olmaz. Elektrik və qaz cihazlarını ixtisaslaşmış mağazalardan satın almaq lazımdır, başdan-ayağa yararsız və sertifikatsız malların satıldığı bazarlardan əldə etmək olmaz. Belə məhsullar tez xarab olmaqla yanaşı, fəlakətli təsir göstərə, insan sağlamlığına böyük zərər vura bilər.

EQUIPMENT WITHOUT DANGER
There is a rule. The more professional you are, the more often you make a mistake because one fine day all your knowledge and skills move into the stage of automatism when you do something without thinking and hesitating, totally getting used to it. That is where unexpected and disappointing failures begin to crop up. We develop such an attitude to household appliances. We are so used to them that we stop noticing their unusual behaviour and failures, forgetting to stick to basic safety standards, while danger may lie in wait for us at every turn.
Gas furnaces
Most recently, 25-year-old Ibrahim Sabanov and his 18-year-old wife Sahla Haciyeva were killed in their apartment in Baku. They married just three days before the accident. It would seem that a whole life lied ahead - youth, children, maturity and grandchildren - but they were poisoned by gas. Their bodies were found by their parents. Unfortunately, carbon monoxide poisoning is often the cause of death in Azerbaijan. And it is not only that uncertified gas appliances manufactured in Iran are illegally imported into Baku, about which experts of the Azariqaz production association of the State Oil Company of Azerbaijan and the State Committee on Standardization, Metrology and Patents have been sounding the alarm over the last several years. Even normal equipment might fail if it is not properly operated and installed. These mistakes, which we do not always notice, are easy to eliminate. But they cost many people their lives.
"You are wrong to dislike the Iranian gas heaters so much. They are normal and harmless, you just install them incorrectly. I have such a heater at home in Iran and it has been working for 20 years, and everything is fine. We do not feel the smell of gas at home at all."
This conversation took place recently between a correspondent of R+ and an Iranian citizen who specializes in fireplaces. Having said this, he went out and looked at a chimney leading into the courtyard of a house where an Iranian heater was working at that point, and shook his head with annoyance.
"You have not installed the chimney correctly. First, the pipe that goes from your heater has many loose joints, which reduces the draught, and secondly, the necessary condition for the installation of a chimney is that it should be at least 500 mm above the roof, if the roof is flat. If it is an attic-type roof, then it must be 500 mm above the ridge of the roof and the chimney must be at a distance of 1.5 m from the ridge. There may be other options, depending on the shape of the roof. But always and everywhere, the necessary condition for the normal operation of the chimney is its elevation above the roof. In your house, the chimney does not even reach the roof, and therefore, in your case, it is extremely dangerous to use the furnace if the exhaust is not installed in a normal position," the expert warned. And every consumer should always remember that somewhere in the apartment, he needs to leave the window open, if any gas device is on.
Thus, you can avoid not only carbon monoxide poisoning but also explosions, which occur in buildings frequently as the "blue fuel" escapes and fills the room.
Of course, this does not mean that all Iranian devices sold at local wholesale markets, where they are purchased most often, shine with quality, but the words of the specialist only prove that the consumer does not always correctly operate appliances. Who knows how many lives could have been saved, had the user been more competent and attentive?
Follow the manual
Yes, we often laugh at ridiculous American manuals for the use of microwaves such as: "Do not dry pets." The inscription appeared after an American housewife tried to dry her cat in the microwave. Or the manual on the use of a buggy - "remove the child before folding it". Ridiculous instructions appear for different reasons. Sometimes a company prints clear recommendations on its products in order to avoid lawsuits. There is one well-known case when a woman, who burned herself with hot coffee bought in a cafe famous around the world, got a million dollars in damages. After that, an inscription appeared on cups of coffee: "Caution: Hot Coffee."
But in our case, hardly any Azerbaijani consumer will sue anyone over faulty equipment. Many of us are far from it - we, frankly, are no friends with instructions so as to be able to protect our consumer rights in court later, guided by the principle of "forewarned is forearmed". Laughing at the "pedantry" of foreign citizens who definitely study the manual before using something, we just say that these truths are meant only for very stupid ones. But it seems that we won't be far from the truth, if we say that many of us abuse this arrogant belief in their competence and knowledge of "everything about nothing". "We are experienced 'Soviet people' and have seen even worse!" However, purchasing a home appliance and not looking at its expiry date is the peak of consumer ignorance. Today buyers are told: "Do not buy Iranian heaters. They are dangerous!" They are offered safe stoves and oil radiators of every price category with different performance characteristics. But few know that the externally safe oil radiator might just explode if its heat regulator is broken. Incidentally, such an incident occurred in a Russian region, killing two young children. The radiator exploded in a wooden house, and drops of hot oil literally reduced the room to ashes.
Experts say that if the heat protection of the oil radiator fails, the device becomes dangerous. Its surface temperature begins to rise sharply, the oil inside the appliance starts to evaporate, and vapour pressure may damage the seams. The result is a discharge of oil, and if there is a further increase in temperature, reaching the burning point of oil, it may catch fire, leading to serious consequences. That's how the oil radiator works. Inside, there is a tank filled with oil and an electric heater which heats up the oil. To prevent it from boiling, each heater has a heat regulator or a thermostat. When the oil temperature rises, the thermostat automatically turns off the heater - that's what it should be. Putting the heater away somewhere in the attic or closet in summer, not every one of us knows that it must not be turned upside down. It should be placed only in a vertical position, including during transportation. All this is written in the manual, which we actually ignore. But before turning on the heater after the summer, it is necessary to conduct a simple test: turn it on and wait for 7 minutes. During this time, it should warm up to a maximum and shut itself off. If the heater continues to operate after 7 minutes, this means that the thermostat is broken. Such an appliance cannot be used under any circumstances. In addition, the lifetime of many oil radiators is typically less than 4 or 5 years. All this should be specified in the manual. This term is calculated for a reason. Over time, small parts in the heater can be fused and become unusable. It is not always noticeable. Therefore, once the expiry date has passed, the heater must be thrown out - the violation of the rules of operating electric heaters is a major cause of fires. At the same time, many oil heaters can be made in clandestine workshops. It is necessary to distinguish a fake oil heater when you purchase it. The body of the heater usually has a few labels. When you purchase it, you should pay attention to the fact that they are glossy and well-stamped. They indicate the manufacturer, state standard and year of manufacture. And if the label is matte, then it was made on a printer - this means that the heater is most likely a fake.
When buying a heater, you should also pay attention to what material the heater is made of. This information is available in the data sheet or on the same labels on the body. It is better to choose a heater with a heating coil made from stainless steel. If it is made from ordinary metal, the heater can only be used in absolutely dry conditions. You cannot turn it on in your country house or garage. The heating coil rusts rapidly, and the heater can explode.
Fumes from the coil
It has already been pointed out that carbon monoxide is one of the most toxic combustion products. Once in the body, it blocks oxygen supply to cells, which leads to death. Spiral and ceramic heaters do not have oil, so they cannot explode. In spiral heaters, the air is heated by a glowing coil, which is located on the surface of the device, while in a ceramic heater, the coil is hidden inside. There is one problem: when the coil is heated red hot, the dust in the air starts burning, and it becomes impossible to breathe in the room, there is not enough oxygen and carbon monoxide appears in the air.
Russian specialists, who test home appliances, conducted an experiment. In an apartment, they measured the temperature, oxygen concentration and humidity. Then they turned on spiral and ceramic heaters in turns and took the measurements again. After the spiral heater worked for 30 minutes, the room became hot and stuffy. The measurements showed that humidity fell by 3 per cent and the concentration of oxygen in the air - by 0.4 per cent. This suggests that if the heater operates at least for half a day, people in the room can feel unwell. After airing the room for half an hour, the testers turned on the ceramic heater. At this time, the room temperature rose by 4 degrees, the humidity dropped by 1 per cent and the concentration of oxygen in the air - by 0.1 per cent. Therefore, the ceramic heater is less dangerous. It burns less oxygen than the spiral heater. You can safely keep it on for 3-4 hours. However, the room will become stuffy anyway.
All these are basic rules we must be aware of and adhere to without relying on the notorious "maybe". Equipment, even if it is domestic, does not tolerate negligence and increased self-confidence. Also, be aware that while purchasing appliances, you should always be aware of whether they match the state standard. And do not economize - electric and gas appliances should be purchased in special stores rather than at the market where they often sell low-quality and non-certified goods. Not only do they quickly become unusable, they can also lead to irreversible consequences and cause great harm to health.