RUSİYA "VAHİD" QALACAQ
Gözlənildiyi kimi, Vladimir Putin 2012-ci il martın 4-də keçiriləcək prezident seçkisinə hakim partiyanın namizədi oldu. Onun Kremlə qayıtmaq qərarı hələ bir ay əvvəl "Vahid Rusiya"nın qurultayının birinci hissəsində açıqlanmışdı. Elə o zaman bəyan edilmişdi ki, prezident seçkisindən sonra hazırkı dövlət başçısı Dmitri Medvedev baş nazir postunu tutacaq. O, həm də Dövlət Dumasına keçiriləcək seçkidə "Vahid Rusiya"nın siyahısına başçılıq etməlidir.
Oktyabrın sonunda isə partiya qurultayının Lujnikidə keçirilən ikinci hissəsində hakim partiyanın prezidentliyə namizədi "Vahid Rusiya"nın 11 min üzv və tərəfdarı, həmçinin, 25 xarici nümayəndə heyətinin qarşısında təsdiqlənmişdi.
Rusiya KİV-in qeyd etdiyi kimi, Rusiyada prezidentliyə namizədlər heç zaman vətəndaşlara konkret sənəd şəklində proqram təqdim etməyiblər. Bu həm Dmitri Medvedevin prezidentlik kampaniyasına, həm də ondan əvvəl Putinin iştirakı ilə keçmiş kampaniyalara aiddir. Amma noyabrın 27-də keçirilmiş qurultay bu siyasi ənənəyə son qoydu.
Mətbuat yazır ki, Putin tam sakit və arxayın təsir bağışlayırdı. Bu heç də təəccüblü deyil. Çünki onun həqiqətən rəqibi yoxdur.
Putinin çıxışını əksər ekspertlər proqram çıxışı kimi qiymətləndiriblər. Amma əslində o, yeni heç nə deməyib. Yalnız bir tezisi yeni saymaq olar: postsovet məkanında iqtisadi ittifaq. Qalan şeylərdə isə Putin öz ampluasında idi. Baş nazir bildirib ki, Rusiya hər bir insana iş, layiqli həyat zəmanəti verəcək vahid, güclü dövlət olacaq. Onun sözlərinə görə, həmin Rusiyada "azadlığın özülünü ədalət təşkil edəcək".
Namizədin sözlərinə görə, əsas diqqət xalqın mənəvi dirçəlişinə yönələcək, yəni, mədəniyyət və təhsilə xüsusi önəm veriləcək.
Prezident proqramında ilk yerdə sosial ədalət mövzusu da var: "Söhbət əhalinin gəlirlərinin, əməkhaqqı və pensiyaların artımından, həmçinin, hər bir ailənin gündəlik rifahını müəyyənləşdirən digər artımlardan gedir".
Putin müxalifətin ünvanına tənqidlər də səsləndirib. O bildirib ki, Rusiyada "Vahid Rusiya"dan başqa ölkənin gələcəyinə görə məsuliyyət yükünü üzərinə götürəcək qüvvə yoxdur. Baş nazir hesab edir ki, bir sıra müxalifət təmsilçiləri Sovet İttifaqının dağılmasına, digərləri isə 90-cı illərdə ölkənin "görünməmiş şəkildə talan edilməsinə" görə məsuliyyət daşıyırlar: "Onlar sənayeni məhv etdilər, kənd təsərrüfatını, sosial sahəni öldürdülər, vətəndaş müharibəsi bıçağını dövlətin düz ürəyinə sancdılar, Şimali Qafqazda qan tökülməsinə yol açdılar".
Putin Qərb haqda da bir neçə kəlmə deyib. O, açıq şəkildə bildirib ki, "Bəzi xarici dövlətlərin nümayəndələri qrant şəkilində pul verdikləri qüvvələri başına yığır, onlara istiqamət verir, seçki kampaniyasının gedişinə təsir göstərmək üçün onlara müvafiq "işlər" tapşırırlar".
Baş nazir bu fəaliyyəti "əbəs zəhmət" adlandırıb. "Birincisi, bizdə İuda heç də Bibliyadakı ən hörmət olunan personaj deyil. İkincisi, qoy onlar bu pulu öz dövlət borclarını ödəməyə yönəltsinlər və effektsiz bədxərc xarici siyasətə son qoysunlar", - deyə Putin "Avropa bostanı"na daş atıb.
Prezident D. Medvedevə gəlincə, o da müxalifəti tənqid atəşinə tutaraq bildirib ki,  indinin özündə də yerlərdə müxalifət təmsilçiləri hakimiyyətə gəldiyi halda, yaxşı nəticə əldə olunmur.
Müşahidəçilər bir məqama diqqət çəkir:  hazırkı dövlət başçısının çıxışında prezidentin vaxtilə elan etdiyi "Rusiya, irəli!" manifestinin ideyalarına ümumiyyətlə rast gəlinmir.  Bu manifest isə iqtisadiyyatın xammal modelindən imtina, "ağıllı iqtisadiyyat" innovasiyalarına üstünlük vermək, daha azad və humanist siyasi sistem qurmaq kimi dəyərlərə əsaslanırdı.  Bunun əvəzində D.Medvedev və V.Putin bir komanda olduqlarını, yaxın illərdə nəyi necə etməyi yaxşı bildiklərini göstəriblər.
Əksəri analitiklər həm Putinin, həm də Medvedevin qurultaydakı çıxışlarını, ilk növbədə, parlament seçkisinə hesablanmış çıxış kimi qiymətləndirib. Onların fikrincə, hakimiyyət seçiciləri "Vahid Rusiya"ya səs verməklə şəxsən Putinə səs verdiklərinə inandırmalıdır. Çünki baş nazir hazırda siyasətçi olaraq partiyadan daha populyardır.
Bununla yanaşı, bəzi ekspertlər hesab edir ki, Putin seçkiqabağı proqramında Stalin obrazından "effektiv menecer" kimi istifadə etməyi düşünür. Bu ona nəinki "güclü lider" imicini qoruyub-saxlamağa, həm də əsasən kommunistlərə səs verən seçiciləri öz tərəfinə çəkməyə imkan verəcək.
Görünür, RFKP-nin lideri Gennadi Züqanovun baş nazirin çıxışını sərt tənqid etməsi də bununla bağlıdır. Züqanov bildirib ki, Putinin partiyasının qurultayı "bayağılıq və naftalin qoxusu verir".
Ümumilikdə, müxalifət baş nazirin çıxışına son dərəcə mənfi reaksiya verib. O, növbəti "proqram vədi"nə əhəmiyyətsiz yanaşdığını, hazırkı hakimiyyətin "yalnız vəd verdiyini, lakin ona əməl etmədiyini" bəyan edib.
İstənilən halda, görünən odur ki, kampaniyanın sonunda "Vahid Rusiya" Dövlət Dumasına nəzarəti özündə saxlayacaq və bunda hazırkı baş nazirin rolu heç də sonuncu yerdə deyil.
Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə gəlincə, Putinin siyasi hakimiyyətə qayıdışı hazırkı kursun davam etdiriləcəyini düşünməyə əsas verir. Milli Məclisin deputatı, Yeni Azərbaycan Partiyası icra katibinin müavini Mübariz Qurbanlının dediyi kimi, 2000-ci ildə məhz Putinin Rusiya prezidenti seçilməsi ilə Kreml Bakı ilə yaxınlaşma, mehriban qonşuluq münasibətlərinin inkişafı siyasətinə start verib.

РОССИЯ ОСТАНЕТСЯ "ЕДИНОЙ"
Как и ожидалось, Владимир Путин стал первым кандидатом, выдвинутым для участия в президентских выборах, назначенных в России на 4 марта 2012 года. О его решении вернуться в Кремль объявили еще месяц назад на первой части съезда "Единой России". Тогда же было объявлено, что после президентских выборов нынешний глава государства Дмитрий Медведев должен занять пост премьер-министра и возглавить список "Единой России" на выборах в Госдуму.
И вот в конце ноября, на второй части съезда "единоросов" в Лужниках, где собрались 11 тысяч членов и сторонников правящей партии, а также 25 зарубежных делегаций, кандидат в президенты от правящей партии был утвержден.
Как заметили российские СМИ, никогда в России кандидаты на пост главы государства не предоставляли гражданам какой-либо программы в виде конкретного документа. Это касалось и президентской кампании Дмитрия Медведева, и предыдущих выборов с участием самого Путина. Но съезд 27 ноября изменил эту политическую традицию.
Сам Путин выглядел спокойно и уверенно, подчеркивает пресса. И это неудивительно, ведь конкурентов у него действительно нет, а его речь многие эксперты классифицировали как программную. Хотя, по сути, ничего нового он не сказал. Новым был лишь один тезис: экономический союз на постсоветском пространстве, в остальном же Путин, что называется, был в своем амплуа.
По словам премьера, Россия будет единой и сильной страной, гарантирующей каждому человеку надежную работу и достойную жизнь, в которой "свобода будет базироваться на фундаменте справедливости". Внимание, по замыслу кандидата власти, будет уделено духовному возрождению народа, то есть в приоритетах будут культура и образование. На первых местах президентской программы также тема социальной справедливости. "Речь идет о росте доходов населения, зарплат и пенсий, а также о вещах, определяющих повседневное благополучие каждой российской семьи", - уточнил сам премьер.
При этом он обрушился с критикой на оппозицию, заявив, что в России нет силы, кроме "Единой России", готовой взять на себя груз ответственности за будущее страны. По его словам, некоторые представители оппозиции ответственны за развал Советского Союза, а другие - за "беспрецедентное разграбление" страны в 90-х годах. "Они убили промышленность, сельское хозяйство и социальную сферу, вонзили нож гражданской войны в самое сердце страны - довели до крови на Северном Кавказе", - заявил Путин.
Сказал премьер несколько слов и о Западе. Путин открыто заявил, что "представители некоторых иностранных государств собирают тех, кому они платят деньги, так называемых грантополучателей, проводят с ними инструктажи, настраивают их на соответствующую "работу", для того чтобы повлиять на ход избирательной кампании". Подобную деятельность премьер назвал "бесполезным трудом". "Как у нас говорят в народе: деньги на ветер. Во-первых, потому, что Иуда - не самый уважаемый библейский персонаж в нашем народе, а во-вторых, лучше пускай эти деньги направят на погашение своего государственного долга и прекратят проводить неэффективную затратную внешнюю политику", - бросил Путин камень в европейский огород.
Что касается президента Дмитрия Медведева, то он также обрушился на оппозицию, отметив, что и сейчас, когда она приходит к власти на местах, ничего хорошего не получается.
Обозреватели обращают внимание, что в речи действующего главы государства не прозвучали идеи президентского манифеста "Россия, вперед!" - об отказе от сырьевой модели экономики и патерналистской идеологии в пользу основанной на инновациях "умной экономики" и более свободной и гуманной политической системы. Зато Дмитрий Медведев и Владимир Путин показали, что являются одной командой, знают, что им предстоит сделать в ближайшие годы и как это сделать.
Выступления и Путина, и Медведева на съезде большинство аналитиков назвали нацеленными в первую очередь на парламентскую кампанию. По их мнению, властям надо убедить избирателя в том, что, голосуя за "Единую Россию", он голосует лично за Путина, поскольку премьер как политик сейчас значительно популярнее партии.
При этом ряд экспертов сделали вывод, что Путин собирается использовать в предвыборной программе образ Сталина как "эффективного менеджера", что позволит не только сохранить имидж "сильного лидера", но и привлечь к себе избирателей, обычно голосующих за КПРФ.
Отсюда, видимо, и резкая критика выступления премьера со стороны лидера КПРФ Геннадия Зюганова. Он заявил, что от съезда партии Путина отдает "пошлостью и нафталином". В целом оппозиция отнеслась к выступлению премьера резко негативно. Она объявила, что не придает значения очередной "программе обещаний", которые действующая власть "дает, но не выполняет".
Так или иначе, но похоже, что "Единая Россия" сохранит по итогам кампании контроль в Госдуме, не в последнюю очередь благодаря нынешнему главе правительства.
Что касается азербайджано-российских взаимоотношений, то возвращение Путина к политической власти в России обещает преемственность нынешнего курса. Как напомнил депутат Милли меджлиса, заместитель исполнительного секретаря правящей партии "Новый Азербайджан" Мубариз Гурбанлы, именно с избранием Путина в 2000 году на пост президента РФ Кремль стал проводить курс на сближение с Баку и развитие добрососедских отношений.