RUSİYA "VAHİD" QALACAQ
Gözlənildiyi kimi, Vladimir Putin 2012-ci il martın 4-də keçiriləcək prezident seçkisinə hakim partiyanın namizədi oldu. Onun Kremlə qayıtmaq qərarı hələ bir ay əvvəl "Vahid Rusiya"nın qurultayının birinci hissəsində açıqlanmışdı. Elə o zaman bəyan edilmişdi ki, prezident seçkisindən sonra hazırkı dövlət başçısı Dmitri Medvedev baş nazir postunu tutacaq. O, həm də Dövlət Dumasına keçiriləcək seçkidə "Vahid Rusiya"nın siyahısına başçılıq etməlidir.
Oktyabrın sonunda isə partiya qurultayının Lujnikidə keçirilən ikinci hissəsində hakim partiyanın prezidentliyə namizədi "Vahid Rusiya"nın 11 min üzv və tərəfdarı, həmçinin, 25 xarici nümayəndə heyətinin qarşısında təsdiqlənmişdi.
Rusiya KİV-in qeyd etdiyi kimi, Rusiyada prezidentliyə namizədlər heç zaman vətəndaşlara konkret sənəd şəklində proqram təqdim etməyiblər. Bu həm Dmitri Medvedevin prezidentlik kampaniyasına, həm də ondan əvvəl Putinin iştirakı ilə keçmiş kampaniyalara aiddir. Amma noyabrın 27-də keçirilmiş qurultay bu siyasi ənənəyə son qoydu.
Mətbuat yazır ki, Putin tam sakit və arxayın təsir bağışlayırdı. Bu heç də təəccüblü deyil. Çünki onun həqiqətən rəqibi yoxdur.
Putinin çıxışını əksər ekspertlər proqram çıxışı kimi qiymətləndiriblər. Amma əslində o, yeni heç nə deməyib. Yalnız bir tezisi yeni saymaq olar: postsovet məkanında iqtisadi ittifaq. Qalan şeylərdə isə Putin öz ampluasında idi. Baş nazir bildirib ki, Rusiya hər bir insana iş, layiqli həyat zəmanəti verəcək vahid, güclü dövlət olacaq. Onun sözlərinə görə, həmin Rusiyada "azadlığın özülünü ədalət təşkil edəcək".
Namizədin sözlərinə görə, əsas diqqət xalqın mənəvi dirçəlişinə yönələcək, yəni, mədəniyyət və təhsilə xüsusi önəm veriləcək.
Prezident proqramında ilk yerdə sosial ədalət mövzusu da var: "Söhbət əhalinin gəlirlərinin, əməkhaqqı və pensiyaların artımından, həmçinin, hər bir ailənin gündəlik rifahını müəyyənləşdirən digər artımlardan gedir".
Putin müxalifətin ünvanına tənqidlər də səsləndirib. O bildirib ki, Rusiyada "Vahid Rusiya"dan başqa ölkənin gələcəyinə görə məsuliyyət yükünü üzərinə götürəcək qüvvə yoxdur. Baş nazir hesab edir ki, bir sıra müxalifət təmsilçiləri Sovet İttifaqının dağılmasına, digərləri isə 90-cı illərdə ölkənin "görünməmiş şəkildə talan edilməsinə" görə məsuliyyət daşıyırlar: "Onlar sənayeni məhv etdilər, kənd təsərrüfatını, sosial sahəni öldürdülər, vətəndaş müharibəsi bıçağını dövlətin düz ürəyinə sancdılar, Şimali Qafqazda qan tökülməsinə yol açdılar".
Putin Qərb haqda da bir neçə kəlmə deyib. O, açıq şəkildə bildirib ki, "Bəzi xarici dövlətlərin nümayəndələri qrant şəkilində pul verdikləri qüvvələri başına yığır, onlara istiqamət verir, seçki kampaniyasının gedişinə təsir göstərmək üçün onlara müvafiq "işlər" tapşırırlar".
Baş nazir bu fəaliyyəti "əbəs zəhmət" adlandırıb. "Birincisi, bizdə İuda heç də Bibliyadakı ən hörmət olunan personaj deyil. İkincisi, qoy onlar bu pulu öz dövlət borclarını ödəməyə yönəltsinlər və effektsiz bədxərc xarici siyasətə son qoysunlar", - deyə Putin "Avropa bostanı"na daş atıb.
Prezident D. Medvedevə gəlincə, o da müxalifəti tənqid atəşinə tutaraq bildirib ki,  indinin özündə də yerlərdə müxalifət təmsilçiləri hakimiyyətə gəldiyi halda, yaxşı nəticə əldə olunmur.
Müşahidəçilər bir məqama diqqət çəkir:  hazırkı dövlət başçısının çıxışında prezidentin vaxtilə elan etdiyi "Rusiya, irəli!" manifestinin ideyalarına ümumiyyətlə rast gəlinmir.  Bu manifest isə iqtisadiyyatın xammal modelindən imtina, "ağıllı iqtisadiyyat" innovasiyalarına üstünlük vermək, daha azad və humanist siyasi sistem qurmaq kimi dəyərlərə əsaslanırdı.  Bunun əvəzində D.Medvedev və V.Putin bir komanda olduqlarını, yaxın illərdə nəyi necə etməyi yaxşı bildiklərini göstəriblər.
Əksəri analitiklər həm Putinin, həm də Medvedevin qurultaydakı çıxışlarını, ilk növbədə, parlament seçkisinə hesablanmış çıxış kimi qiymətləndirib. Onların fikrincə, hakimiyyət seçiciləri "Vahid Rusiya"ya səs verməklə şəxsən Putinə səs verdiklərinə inandırmalıdır. Çünki baş nazir hazırda siyasətçi olaraq partiyadan daha populyardır.
Bununla yanaşı, bəzi ekspertlər hesab edir ki, Putin seçkiqabağı proqramında Stalin obrazından "effektiv menecer" kimi istifadə etməyi düşünür. Bu ona nəinki "güclü lider" imicini qoruyub-saxlamağa, həm də əsasən kommunistlərə səs verən seçiciləri öz tərəfinə çəkməyə imkan verəcək.
Görünür, RFKP-nin lideri Gennadi Züqanovun baş nazirin çıxışını sərt tənqid etməsi də bununla bağlıdır. Züqanov bildirib ki, Putinin partiyasının qurultayı "bayağılıq və naftalin qoxusu verir".
Ümumilikdə, müxalifət baş nazirin çıxışına son dərəcə mənfi reaksiya verib. O, növbəti "proqram vədi"nə əhəmiyyətsiz yanaşdığını, hazırkı hakimiyyətin "yalnız vəd verdiyini, lakin ona əməl etmədiyini" bəyan edib.
İstənilən halda, görünən odur ki, kampaniyanın sonunda "Vahid Rusiya" Dövlət Dumasına nəzarəti özündə saxlayacaq və bunda hazırkı baş nazirin rolu heç də sonuncu yerdə deyil.
Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə gəlincə, Putinin siyasi hakimiyyətə qayıdışı hazırkı kursun davam etdiriləcəyini düşünməyə əsas verir. Milli Məclisin deputatı, Yeni Azərbaycan Partiyası icra katibinin müavini Mübariz Qurbanlının dediyi kimi, 2000-ci ildə məhz Putinin Rusiya prezidenti seçilməsi ilə Kreml Bakı ilə yaxınlaşma, mehriban qonşuluq münasibətlərinin inkişafı siyasətinə start verib.

RUSSIA WILL REMAIN "UNITED"
As was expected, Vladimir Putin became the first candidate nominated for the presidential election scheduled in Russia for 4 March 2012. His decision to return to the Kremlin was announced a month ago in the first part of the United Russia congress. At the same time, it was announced that after the presidential election, the current head of state, Dmitriy Medvedev, should take the post of prime minister and head the United Russia list in the elections to the Duma.
And at the end of November, in the second part of the United Russia congress in Luzhniki, which brought together 11,000 members and supporters of the ruling party and 25 foreign delegations, the presidential candidate from the ruling party was approved.
The Russian media notes that never in Russia, have presidential candidates given citizens any programme in the form of a specific document. This was true of Dmitriy Medvedev's presidential campaign and the previous elections, which involved Putin himself. But the 27 November congress changed this political tradition.
Putin himself looked calm and confident, the press stressed. And it is not surprising, because he has no rivals. Many experts described his speech as a manifesto, although, in fact, he did not say anything new. There was only one new thesis: economic union in the post-Soviet area, otherwise, Putin played his usual role.
According to the prime minister, Russia will be a united and strong country which guarantees a reliable job and a decent life for every person and in which "freedom will be based on a foundation of justice". According to the ruling party's candidate, attention will be paid to the spiritual rebirth of the people, i.e. education and culture will be the priority. The theme of social justice is also the priority in the presidential programme. "We are talking about the growth in incomes, wages and pensions and the things that define the daily well-being of every Russian family," the prime minister said.
However, he lashed out at the opposition, saying that in Russia there is no force but United Russia ready to take on the burden of responsibility for the future of the country. According to him, some opposition members are responsible for the collapse of the Soviet Union, and others - for the "unprecedented looting" of the country in the 1990s. "They killed industry, agriculture and the social sector, plunged the knife of civil war into the heart of the country - causing bloodshed in the North Caucasus," Putin said.
The prime minister also said a few words about the West. Putin openly stated that "representatives of certain foreign states collect those to whom they pay, the so-called grantees, instruct them and give them a relevant 'job' in order to influence the election campaign". The prime minister called such activities "boondoggle". "As we say in popular parlance: money is going down the drain. First, because Judas is not the most respected biblical character in our nation, and secondly, they'd better use this money to pay off their public debt and stop conducting an inefficient and costly foreign policy," Putin said, throwing a stone into the European garden.
As for President Dmitriy Medvedev, he also attacked the opposition, noting that even now that it is coming to power in the regions, nothing good is happening.
Observers point out that the speech of the incumbent president did not contain the ideas of his presidential manifesto "Forward, Russia!" - the refusal of an economic model based on raw materials, a paternalistic ideology in favour of an innovation-based "smart economy" and a more free and humane political system. But Dmitriy Medvedev and Vladimir Putin showed that they are a single team and know what they have to do in the coming years and how.
Most analysts said that the speeches of Putin and Medvedev at the congress were targeted primarily at the parliamentary campaign. In their view, the authorities have to convince the voters that by voting for United Russia, they personally vote for Putin, because as a politician, the prime minister is now much more popular than the party.
A number of experts concluded that Putin intends to use the image of Stalin as an "effective manager" in his election programme, which will not only save his image as a "strong leader", but also attract voters who usually vote for the CPRF.
Hence, sharp criticism of the premier's speech by the CPRF leader Gennadiy Zyuganov. He said that the congress of Putin's party smacks of "vulgarity and mothballs". In general, the opposition reacted to the prime minister's statement very negatively. It announced that it attaches no importance to another "programme of promises" which the current government "gives, but does not keep".
One way or another, it seems that United Russia will keep control of the Duma, not least due to the current head of government.
With regard to Azerbaijani-Russian relations, Putin's return to political power in Russia promises the continuity of the current policy. The member of the Milli Maclis and deputy executive secretary of the ruling New Azerbaijan Party, Mubariz Qurbanli, said that it was precisely after Putin's election as Russian president in 2000 that the Kremlin began to pursue a policy of rapprochement with Baku and developing good neighbourly relations.