CƏLBEDİCİ TƏKLİF VƏ PRAQMATİK QƏRAR
Rusiyada yaşayan futbolçu soydaşlarımızın Azərbaycan millisinə dəvət olunmaları barədə dəfələrlə söhbət açılıb. Onlardan bəziləri, hətta Bakıya yığmanın təlim-məşq toplanışına da çağırılıb və sonradan komandamızda oynamaqdan boyun qaçırıb. Son vaxtlar Moskva "Dinamo"sunda oynayan Aleksandr Səmədovla "Spartak"ın şərəfini qoruyan Emin Mahmudov azarkeşlərimizin diqqətindən düşmək bilmir. Lakin Səmədov yaxınlarda Rusiya millisinə dəvət alaraq, Sloveniya ilə oyunda meydana çıxdığından, onunla bağlı planlarımız reallaşmayacaq. Çünki artıq soydaşımız Rusiya millisinin formasında rəsmi oyunda meydana çıxıb. FİFA qaydalarına əsasən, millinin əsas heyətində oynayan futbolçu sonradan başqa ölkənin şərəfini qoruya bilməz.
O ki qaldı Emin Mahmudova, o hələ son sözünü deməyib. Saatlıda doğulan, amma iki yaşından Rusiyada yaşayan həmvətənimiz mətbuatla ünsiyyətdən qaçır. Bu səbəbdən artıq qərarını qətiləşdirən "Dinamo"nun və Rusiya yığmasının futbolçusu Aleksandr Səmədovla danışmaq qərarına gəldik. Azərbaycandan zəng vurduğumuzu biləndə bir qədər çaşqınlıq içində olan Səmədov, qısa da olsa, suallarımızı cavablandırmağa razılaşdı.
- Rusiya millisinə dəvət almağınız münasibətilə təbrik edirik. Yəqin, bunu çoxdan gözləyirdiniz?
- Mən heç vaxt gizlətməmişəm ki, Rusiya millisində oynamaq istəyirəm. Xəbəri jurnalist həmkarlarınızdan öyrəndim. Sloveniya ilə oyunun hazırlığına dəvət alanda çox sevinirdim. Sonra meydana çıxanda, nəhayət, arzuma çatdım. Amma bununla işim daha da çətinləşdi. İndi yığmada möhkəmlənmək lazımdır. Rusiya yığmasında rəqabət çox güclüdür, ona görə asan mübarizə olmayacaq.
- Maraqlıdır ki, Rusiya məhz Azərbaycan səninlə maraqlanandan sonra yığmaya çağırdı. Belə deyək, sənə bir az kömək etdik deyəsən.
- Bu barədə heç nə deyə bilmərəm. Dəvəti mənə baş məşqçi Dik Advokat göndərdi. Azərbaycan yığmasının mənimlə maraqlandığını bilirəm. Sizin nümayəndələrlə həmişə açıq söhbət etmişik. Onlara bütün qaranlıq məsələləri söyləmişəm. İndiki halda Azərbaycan yığmasına gəlməyim düz olmazdı.
- Həmin məsələləri AFFA baş katibi Elxan Məmmədovla gö-rüşdə açıqlamısınız?
- Elxan müəllimlə söhbətimiz səmimi keçdi. Baş katib məni Azərbaycana dəvət etdi. Öz növbəmdə göstərilən diqqətə görə minnətdarlıq bildirdim. Eyni zamanda, millinizə gələ bilməyəcəyimi söylədim. Səbəbləri baş katibə demişəm. O, hamısını bilir. İndi mətbuata açıqlamaq istəməzdim.
- Azərbaycan millisinin oyununu izləyirsinizmi?
- Son vaxtlar Azərbaycanın Almaniya ilə oyununa baxmışam. Bakıda Türkiyəyə qalib gəldiyinizi də bilirəm. Yaxşı komandanız var. Əlbəttə, hələ işləmək lazımdır. Heyət yeni qurulur, ona görə bəzi çətinliklər var.
- Ötən seçmə mərhələdə millimiz Bakıda Rusiya ilə 1:1 oynamışdı, bundan xəbərin var...
- Həmin oyunu xatırlayıram. Deyəsən, qolu Vaqif Cavadov vurmuşdu (həmin qolu doğrudan da Cavadov vurub). Bakıda oynamaq həmişə çətin olur. Çünki komandanız evdə daha yaxşı təsir bağışlayır.
- Yeni mövsümdə Azərbaycan millisi Rusiya ilə eyni qrupa düşüb. Əgər yığmada möhkəmlənsəniz, ölkəmizə rəqib kimi gələcəksiniz///...
- Bilirəm. Rusiya yığmasında möhkəmlənmək üçün əlimdən gələni edirəm. Azərbaycanla Bakıda oynamaq çox maraqlı olardı. Hazırda Rusiya yığmasında ciddi rəqabət var. Ona görə heç kim zəmanət verə bilməz ki, daim heyətə düşəcəyəm. Üzərimdə işləməklə daha yaxşı oynaya biləcəyəm.
- Ümid edək ki, gələcəkdə seçimindən peşman olmazsan. Hər halda, Azərbaycanı seçsəydiniz, maddi baxımdan da qazancınız olacaqdı...
- Çox xahiş edirəm, məni düz başa düşəsiniz. Uzun müddətdir Rusiyada yaşayıram, burada işləyirəm. Birdən-birə hər şeyi atıb, Bakıya qayıda bilmərəm. Hər halda, mənə göstərilən diqqətə görə çox sağ olun. Sevinirəm, məni unutmamısınız.
- Azarkeşlərə sözünüz...
- Xahiş edirəm, məndən inciməsinlər. Yəqin, onlar məni başa düşərlər. Hamıya uğurlar arzu edirəm.
P.S. Aleksandr Səmədov Azərbaycan millisində oynamaqdan imtina etməsinin səbəblərini açıqlamadı. Amma onun bu seçimində rəhbər tutduğu bəzi arqumentlər yetərincə aydındır. Hər halda, Rusiya yığması ilə Avropa və dünya çempionatlarının final mərhələsinə düşmək daha real görünür. Digər tərəfdən, yeni mövsümdən Rusiya premyer-liqasında legioner limitinə yenidən baxılacaq. Səmədov Azərbaycan millisini seçsəydi, "Dinamo"nun heyətində legioner sayılacaqdı. Onda bəlkə də heyətdəki yerini itirəcəkdi. Bu isə o deməkdir ki, ilinə 2-3 milyon dollar qazanan Aleksandr Səmədovla bağlı planlarımızı unutmalıyıq. Bu onu yığmamıza cəlb etmək yolunda atılan 3-cü cəhdimiz idi.

ЗАМАНЧИВОЕ ПРЕДЛОЖЕНИЕ И ПРАГМАТИЧНОЕ РЕШЕНИЕ
Вопрос привлечения в футбольную сборную Азербайджана играющих за российские клубы соотечественников не теряет своей актуальности, периодически занимая первые полосы спортивных СМИ. Некоторые из этих футболистов даже побывали на тренировочных сборах национальной сборной в Баку, однако впоследствии отказывались выступать за нее. В последнее время в центре внимания болельщиков находятся выступающий за московское "Динамо" Александр Самедов и спартаковец Эмин Махмудов.
Недавно А.Самедов получил приглашение в национальную сборную России и даже вышел на поле в ее составе в матче со сборной Словении. В силу того, что он уже надел форму российской сборной в официальном матче, нашим планам, связанным с Александром Самедовым, сбыться не суждено - по правилам ФИФА выступивший за какую-то национальную сборную футболист в дальнейшем не имеет права играть за другую страну.
А родившийся в Саатлы, но с двух лет проживающий в России Эмин Махмудов еще не сказал своего последнего слова. Так как он избегает контактов с прессой, мы решили обратиться к уже сделавшему свой выбор Александру САМЕДОВУ. Хоть он и немного растерялся, услышав, что ему звонят из Азербайджана, но все же согласился ответить на наши вопросы.
- Александр, поздравляем вас с приглашением в состав сборной России. Наверное, давно ждали этого?
- Спасибо. Я никогда не скрывал, что хочу играть в составе российской сборной. Весть об этом узнал от ваших коллег-журналистов. Очень обрадовался, получив приглашение участвовать в матче со Словенией. Наконец-то сбылась моя мечта. Но теперь мне будет еще труднее. Ведь предстоит закрепиться в составе. А в российской сборной это не так-то легко. Здесь сильная конкуренция и предстоит нелегкая борьба.
- Приглашение в российскую сборную поступило именно после того, как вами заинтересовались в Азербайджане. Мы словно стимулировали, ускорили этот процесс…
- Я не могу ничего сказать по этому поводу. Приглашение мне было послано главным тренером сборной России Диком Адвокатом. Я знал, что сборная Азербайджана интересуется мной. Всегда говорил с вашими представителями открыто. Объяснял им все нюансы. В настоящий момент мой переход в сборную Азербайджана был бы неверным шагом.
- Эти вопросы были затронуты в ходе встречи с генеральным секретарем АФФА Эльханом Мамедовым?
- Да, у нас состоялся искренний разговор. Генеральный секретарь пригласил меня в Азербайджан. Я поблагодарил за проявленное внимание и заявил о невозможности принять это приглашение. Раскрыл также и причины своего отказа. Не хотел бы оглашать их для прессы.
- Следите за выступлениями сборной Азербайджана?
- Видел игру со сборной Германии. Знаю, что в Баку была обыграна сборная Турции. У вас хорошая команда, но с ней надо еще поработать. Состав только начинает формироваться, поэтому есть некоторые трудности.
- В прошлом отборочном цикле наша сборная сыграла в Баку со сборной России вничью - 1:1. Вы знали об этом?
- Помню тот матч. Кажется, гол россиянам забил Вагиф Джавадов. Играть в Баку трудно, так как ваша команда в домашних матчах выглядит предпочтительнее.
- В новом сезоне сборная Азербайджана попала в одну группу со сборной России. Если закрепитесь в сборной, приедете в Баку в качестве соперника…
- Знаю. Делаю все, что в моих силах, чтобы закрепиться в сборной. Было бы интересно сыграть со сборной Азербайджана в Баку. Сейчас в сборной России серьезная конкуренция. Поэтому никто не может гарантировать, что я постоянно буду в ее составе. Буду работать над собой, чтобы играть еще лучше.
- Наверное, в будущем не пожалеете о своем выборе? Выбрав Азербайджан, вы, по крайней мере, оказались бы в материальном выигрыше…
- Очень прошу, поймите меня правильно. Долгое время живу и играю в России. Не могу внезапно все бросить и вернуться в Баку. В любом случае благодарю за оказанное мне внимание. Рад, что не забываете обо мне.
- Что бы вы сказали азербайджанским болельщикам?
- Прошу не обижаться на меня. Наверное, они меня поймут. Желаю всем успехов!
P.S. Хотя Александр и не стал раскрывать причины своего отказа выступать за сборную Азербайджана, некоторые аргументы, которыми он руководствовался, делая выбор, довольно ясны. Во-первых, шансы пробиться в финал чемпионатов Европы и мира в составе сборной России более реальны. Во-вторых, в новом сезоне в российской премьер-лиге будет пересмотрен лимит на легионеров. Выбери Самедов сборную Азербайджана, в составе "Динамо" он стал бы считаться легионером и вполне мог бы потерять место в основном составе. Выходит, нам придется забыть о своих планах, связанных с зарабатывающим в год $2-3 млн. Александром. Отметим, что это была третья попытка привлечь Александра Самедова в состав национальной сборной Азербайджана по футболу.