"QIZIL"a BƏRABƏR "GÜMÜŞ"
Yunanıstanın Porto Karras şəhərində keçirilən şahmat üzrə komandalararası Avropa Çempionatı kişi qrossmeysterlərimiz üçün uğurla başa çatdı. İlk turdan rəqib tanımayan Vladimir Tukmakovun komandası favorit olduğunu isbatlamaqla yanaşı, fəxri kürsüdə də yer aldı. Kişi şahmatçılarımızdan ibarət Azərbaycan millisi Ermənistan və Rusiya komandaları ilə prinsipial görüşlərdən qələbəylə ayrılmaqla bütün diqqəti özünə cəlb etdi.
Reytinqə görə, Avropa Çempionatının üçüncü komandası olan millimiz açılış turunda İtaliya üzərində çətin qələbə qazandı. Ardınca püşk Ermənistan komandasını şahmatçılarımıza rəqib etdi. Əminliklə demək olar ki, 2-ci turda Azərbaycan-Ermənistan dueli mərkəzi görüş oldu. Hamı məhz bu görüşdən danışır, amma proqnoz verməyə çətinlik çəkirdi. Doğrudan da iki güclü komandanın görüşü diqqətdən kənarda qala bilməzdi. Azərbaycan millisi iki il əvvəl Serbiyadakı qələbədən sonra yarışa son Avropa çempionu tituluyla qoşuldu. Ermənistan isə Çində keçirilən komandalararası dünya çempionatında qələbə qazanmaqla səviyyəsini göstərmişdi. Avropa və dünya çempionlarının qarşılaşmasında azərbaycanlı zəka sahibləri üstün gəldilər.
Prinsipial görüşdə ilk olaraq birinci lövhədəki partiya başa çatdı. Dünyanın ən güclü şahmatçıları sırasına daxil olan Teymur Rəcəbovla Levon Aronyan şahmat taxtası arxasından heç-heçəylə ayrıldı. Ardınca Şəhriyar Məmmədyarov Vladimir Akopyanla bərabərlik əldə etdi. İndi hər şey Vüqar Həşimovla Qədir Hüseynovdan asılı idi. Burada isə azərbaycanlı şahmatçılar yalnız qələbəyə oynadığını sübut etdi. Qədir Hüseynov Qabriel Sarkisyanı məğlub etdikdən sonra, ikinci lövhədə heç-heçədə bizə qələbə qazandırırdı. Amma Vüqar Həşimov sona qədər mübarizə apararaq, Sergey Movsesyanı təslim olmağa məcbur etdi. Həşimovun uğurundan sonra böyükhesablı qələbə alındı: 3:1. Rəqib Avropa çempionatının favoritlərindən sayılırdı, ona görə belə böyükhesablı qələbə çoxları üçün gözlənilməz oldu. Bundan sonra artıq hamı yığmamızdan çəkinməyə başladı.
Eyni hesab üçüncü turda da qeydə alındı. Vladimir Tukmakovun komandası təşkilatçı ölkə Yunanıstanı tam üstünlüklə məğlub etdi. Bu dəfə Teymur Rəcəbovla Vüqar Həşimov sülhə razılaşdı. Şəhriyar Məmmədyarovla Eltac Səfərli isə yunan qrossmeysterləri mat etdi. Ardıcıl üç qələbədən sonra şahmatçılarımız 4-cü turda İspaniya ilə bacarmadı. Görüşə yaxşı başlamayan millimiz sona yaxın məğlub duruma düşdü. Rəcəbovla Həşimov heç-heçəni rəsmiləşdirəndən sonra, Qədir Hüseynov məğlub oldu. Xoşbəxtlikdən, köməyə Məmmədyarov gəldi. İvan Salqadoyla görüşü yüksək səviyyədə keçirən Şəhriyar sona qədər mübarizə apararaq, komandamızı məğlubiyyətdən xilas etdi.
5-ci turda baş verənlər bütün Avropa mediasının diqqətini çəkdi. Vüqar Həşimovun səhhətində yaranan problem Azərbaycan millisinin, sözün əsl mənasında, komanda olduğunu sübut etdi. Fransayla görüş zamanı 19-cu gedişdən sonra səhhəti qəfil pisləşən Vüqar Həşimov, oyun zalını tərk edərək, özünü yaxşı hiss etmədiyini bildirdi. Bu an onun komanda yoldaşı Şəhriyar Məmmədyarov görüşünü yarımçıq saxlayaraq, həkim axtarmağa başlayır. Teymurla Eltac Səfərli isə Vüqara köməyə gəlir. Vəziyyəti düzgün qiymətləndirən Fransa yığmasının şahmatçıları ədalətli oyun prinsipinə əməl edirlər. Sözsüz ki, belə vəziyyətdə Vüqar görüşü davam etdirə bilməyəcəkdi və hakim ona məğlubiyyət verə bilərdi. Buna yol verməyən fransız şahmatçıları bütün lövhələrdə həmyerlilərimizə heç-heçə təklifi irəli sürdü. Azərbaycan millisi də heç-heçəni qəbul edərək, görüşü vaxtından əvvəl başa vurdu. İlkin müayinədən sonra Vüqarın həmin gün qan təzyiqinin yüksəldiyi məlum oldu.
Səhhəti normallaşan Həşimov artıq növbəti tur çətin görüşdə milliyə kömək etdi. 6-cı turda Azərbaycan şahmatçıları Rusiyanı məğlub etdi. Dünyada şahmat ölkəsi kimi tanınan ruslar qrossmeysterlərimiz qarşısında ajiz qaldılar. Vüqar Həşimov Aleksandr Qrişuk, Şəhriyar Məmmədyarov Sergey Karyakin, Qədir Hüseynov isə Yan Nepomnyaşiylə heç-heçə oynaydılar. Bu məqamda yığmanın lideri özünü göstərdi. Teymur Rəcəbov Pyotr Svidler üzərində parlaq qələbəylə yığmanın uğurunu rəsmiləşdirdi.
7-ci turda püşk komandamızın qarşısına yarışın ortabablarından sayılan Bolqarıstanı çıxardı. Dünya çempionu Veselin Topalovun rəhbərlik etdiyi komanda sadəcə darmadağın olundu. Şahmatçılarımız 3,5:0,5 hesablı qələbəylə rəqibdən güclü olduqlarını göstərdilər. Məğlubiyyətsiz irəliləyən qrossmeysterlərimiz 8-ci turda büdrədilər. Almaniya ilə görüşdə kiçik səhv uduzmağımızla nəticələndi. Bununla belə, toparlanan milli son turda sözünü dedi.
Təəssüf ki, son turda hər şey öz əlimizdə deyildi. Çempionluğu hədəfləyən yığma 9-cu turda Rumıniyanı məğlub etməklə yanaşı, Ermənistan-Almaniya görüşündə heç-heçə qeydə alınması üçün azarkeşlik etməliydi. Rumıniya üzərində 3:1 hesablı qələbəylə Vladimir Tukmakovun komandası minimum vəzifəni yerinə yetirdi. İkiqat Avropa çempionluğumuz üçün Almaniyanın Ermənistanla bərabərə qalması tələb olunurdu. Ancaq bir tur önjə bizimkiləri məyus edən almanlar bu dəfə düşmən ölkə təmsilçilərinə eyni aqibəti yaşatdılar. Yekunda 15 xal toplayan Almaniya ilk dəfə qitə çempionu oldu. Bir xal az yığan kişi şahmatçılarımız gümüşlə kifayətləndilər. Hesabında 13 xal olan Majarıstan əlavə göstəricilərə görə bürünc qazandı.
Avropanın vitse-çempionu olan kişi şahmatçılarımız əsl komanda mübarizəsi sərgilədi. Birinci lövhədə çıxış edən Teymur Rəcəbov yığmanın lideri olduğunu təsdiq etdi. Vüqar Həşimov səhhətindəki problemlərə baxmayaraq, komandanı tək qoymadı və lazımi qələbələri qazandı. Şəhriyar Məmmədyarov 9 mümkün xaldan 7-ni toplamaqla şəxsi göstəricilərə görə, çempionatın ən məhsuldar qrossmeysteri oldu. Qədir Hüseynov Ermənistan üzərində parlaq qələbənin əsas memarlarından birinə çevrildi. Yığmaya yeni cəlb olunan Eltac Səfərli də Vladimir Tukmakovun ümidlərini doğrultdu. Gümüş medala baxmayaraq, şahmatçılarımızın çempionluğa layiq oyun nümayiş etdirmələri yaddan çıxmamalıdır.
Təəssüf ki, zərif cinsin nümayəndələri bizi sevindirmədi. Fikrət Sideyifzadənin komandası qarşıya qoyulan məqsədə çatmadı. Yekunda yalnız 8 xal toplayan qadın şahmatçılarımız turniri 20-ci pillədə başa vurdular. 17 xalı hesabına yazan Rusiya ardıcıl üçüncü dəfə qadınlar arasında Avropa çempionu oldu. Polşa və Gürcüstan 2-3-cü yerləri bölüşdürdü.
"Azərbaycan şahmatçıları tarix yazdılar. Yaxın keçmişdə bürünc medal qazanmışdıq. 2 il əvvəl çempion olduq, bu dəfə isə Avropa Çempionatının gümüş medalına layiq görüldük. Yığmanın hər bir şahmatçısı yüksək səviyyədə oyun nümayiş etdirdi. Onlar sübut etdi ki, Azərbaycan şahmat ölkəsidir və millimiz ən güclülərdəndir".

"СЕРЕБРО", РАВНОЕ "ЗОЛОТУ"
Ставшие вице-чемпионами Европы азербайджанские шахматисты продемонстрировали в Греции истинно командную игру
15.11.2011
Успешно завершился для азербайджанских шахматистов командный чемпионат Европы в греческом городе Порто Каррас. Команда Владимира Тукмакова, ставшая с первого же тура фаворитом турнира, заняла второе место. Выиграв принципиальные встречи со сборными России и Армении, мужская сборная Азербайджана оказалась в центре внимания.
Будучи третьей по рейтингу командой чемпионата Европы, сборная Азербайджана в стартовом туре континентального первенства одержала трудную победу над сборной Италии. Затем жребий свел азербайджанских шахматистов со сборной Армении. С уверенностью можно сказать, что эта дуэль стала центральной встречей второго тура. Все только и говорили о ней, но никто не решался прогнозировать результат встречи двух сильных соперников.
Напомним, что два года назад в Сербии Азербайджан завоевал титул чемпиона Европы, а сборная Армении стала чемпионом мира на прошедшем в Китае командном первенстве.
В очной встрече чемпионов Европы и мира радость победы вкусили азербайджанские шахматисты. Вничью за первой доской сыграли два сильнейших шахматиста мира - Теймур Раджабов и Левон Аронян. Заключили мир и Шахрияр Мамедъяров с Владимиром Акопяном. Теперь все зависело от Вугара Гашимова и Гадира Гусейнова. Азербайджанские шахматисты продемонстрировали истинное стремление к победе. Хотя после победы Гадира Гусейнова над Габриэлем Саркисяном даже ничья на 20-й доске приносила победу сборной Азербайджана, Вугар Гашимов боролся до конца и заставил Сергея Мовсесяна капитулировать: 3:1. Соперник считался одним из фаворитов чемпионата, и поэтому победа с таким крупным счетом оказалась неожиданной для многих.
С таким же счетом азербайджанские шахматисты одержали победу и в 3-м туре. На этот раз команда Владимира Тукмакова выиграла у команды страны-организатора - Греции. Свои встречи свели вничью Теймур Раджабов и Вугар Гашимов, а Шахрияр Мамедъяров и Эльтадж Сафарли одержали победы над греческими гроссмейстерами.
После трех побед подряд в 4-м туре отечественные шахматисты не смогли одолеть сборную Испании. Под конец мы даже были близки к поражению. Однако Шахрияр Мамедъяров, который боролся до конца, вырвал-таки победу у Ивана Сальгадо, сведя матч к ничейному результату.
События 5-го тура оказались в центре внимания всей европейской прессы. Проблемы со здоровьем у Вугара Гашимова продемонстрировали, что сборная Азербайджана является единой сплоченной командой в прямом смысле этого слова. Во время встречи со сборной Франции после 19-го хода Вугар Гашимов, внезапно почувствовав недомогание, покинул игровой зал. Прервав игру, за ним отправился Шахрияр Мамедъяров. На помощь поспешили также Теймур с Эльтаджем. Разумеется, в таком состоянии Вугар не мог продолжить игру, но, с другой стороны, судья мог засчитать ему поражение. Правильно оценив ситуацию, шахматисты сборной Франции не допустили подобного развития событий. Сделав выбор в пользу справедливой игры, французские гроссмейстеры предложили ничью на всех досках. Наша сборная приняла предложение, завершив матч досрочно. Обследование показало, что в тот день у Вугара подскочило давление.
Однако уже на следующей  трудной встрече Вугар выручил сборную Азербайджана. В 6-м туре азербайджанские шахматисты одержали победу над сборной России. Гроссмейстеры из шахматной державы оказались бессильны перед нашими мастерами. Вугар Гашимов сыграл вничью с Александром Грищуком, Шахрияр Мамедъяров - с Сергеем Карякиным, а  Гадир Гусейнов - с Яном Непомнящим. Проявил себя лидер сборной Теймур Раджабов, одержавший яркую победу над Петром Свидлером. Общий счет - 2,5:1,5 в пользу сборной Азербайджана.
В 7-м туре жребий свел наших шахматистов со сборной Болгарии, считавшейся "середнячком" соревнования. Возглавляемая чемпионом мира Веселином Топаловым команда была просто разгромлена - 3,5:0,5.
Триумфальное шествие сборной Азербайджана прервалось в  8-м туре, когда мы проиграли сборной Германии из-за небольшой ошибки. Несмотря на это, собравшись силами, национальная сборная сумела сказать свое слово в последнем туре и, выиграв у сборной Румынии со счетом 3:1, выполнила программу-минимум.
К сожалению, теперь уже от наших ребят ничего не зависело. Судьба турнира решалась на встрече сборных Германии и Армении. Даже ничья в этой встрече могла бы сделать нас двукратными чемпионами Европы. Но выигравшие в предыдущий день у нашей сборной немецкие шахматисты одержали победу и над сборной Армении. В итоге, набрав 15 очков, сборная Германии впервые стала чемпионом Европы. Набравшие на очко меньше азербайджанские шахматисты стали серебряными призерами, а сборная Венгрии с 13 очками удостоена бронзовой медали за счет дополнительных показателей.
Ставшие вице-чемпионами Европы азербайджанские шахматисты  продемонстрировали в Греции истинно командную игру. Выступавший на первой доске Теймур Раджабов подтвердил, что является лидером сборной. Несмотря на проблемы со здоровьем, поддержал команду, одержав крайне важные победы, Вугар Гашимов. Набрав 7 очков из 9 возможных, Шахрияр Мамедъяров стал самым продуктивным гроссмейстером чемпионата в личном зачете. Оправдал надежды Владимира Тукмакова и новобранец сборной Эльтадж Сафарли. Таким образом, несмотря на серебряную медаль, азербайджанская сборная продемонстрировала поистине чемпионскую игру.
К сожалению, не обрадовали нас представительницы слабого пола. Команда Фикрета Сидеифзаде набрала всего 8 очков, оказавшись в итоге лишь на 20-м месте. Победили же на женском турнире шахматистки России, набравшие 17 очков. Второе и третье места разделили соответственно сборные Польши и Грузии.
"Азербайджанские шахматисты вписали еще одну яркую страницу в историю наших шахмат. До недавних пор мы были бронзовыми призерами, два года назад стали чемпионами континента, а теперь удостоились серебряной медали чемпионата Европы. Каждый член сборной продемонстрировал игру высочайшего класса. Они доказали, что Азербайджан является страной шахмат, а наша сборная - одна из сильнейших".