"QIZIL"a BƏRABƏR "GÜMÜŞ"
Yunanıstanın Porto Karras şəhərində keçirilən şahmat üzrə komandalararası Avropa Çempionatı kişi qrossmeysterlərimiz üçün uğurla başa çatdı. İlk turdan rəqib tanımayan Vladimir Tukmakovun komandası favorit olduğunu isbatlamaqla yanaşı, fəxri kürsüdə də yer aldı. Kişi şahmatçılarımızdan ibarət Azərbaycan millisi Ermənistan və Rusiya komandaları ilə prinsipial görüşlərdən qələbəylə ayrılmaqla bütün diqqəti özünə cəlb etdi.
Reytinqə görə, Avropa Çempionatının üçüncü komandası olan millimiz açılış turunda İtaliya üzərində çətin qələbə qazandı. Ardınca püşk Ermənistan komandasını şahmatçılarımıza rəqib etdi. Əminliklə demək olar ki, 2-ci turda Azərbaycan-Ermənistan dueli mərkəzi görüş oldu. Hamı məhz bu görüşdən danışır, amma proqnoz verməyə çətinlik çəkirdi. Doğrudan da iki güclü komandanın görüşü diqqətdən kənarda qala bilməzdi. Azərbaycan millisi iki il əvvəl Serbiyadakı qələbədən sonra yarışa son Avropa çempionu tituluyla qoşuldu. Ermənistan isə Çində keçirilən komandalararası dünya çempionatında qələbə qazanmaqla səviyyəsini göstərmişdi. Avropa və dünya çempionlarının qarşılaşmasında azərbaycanlı zəka sahibləri üstün gəldilər.
Prinsipial görüşdə ilk olaraq birinci lövhədəki partiya başa çatdı. Dünyanın ən güclü şahmatçıları sırasına daxil olan Teymur Rəcəbovla Levon Aronyan şahmat taxtası arxasından heç-heçəylə ayrıldı. Ardınca Şəhriyar Məmmədyarov Vladimir Akopyanla bərabərlik əldə etdi. İndi hər şey Vüqar Həşimovla Qədir Hüseynovdan asılı idi. Burada isə azərbaycanlı şahmatçılar yalnız qələbəyə oynadığını sübut etdi. Qədir Hüseynov Qabriel Sarkisyanı məğlub etdikdən sonra, ikinci lövhədə heç-heçədə bizə qələbə qazandırırdı. Amma Vüqar Həşimov sona qədər mübarizə apararaq, Sergey Movsesyanı təslim olmağa məcbur etdi. Həşimovun uğurundan sonra böyükhesablı qələbə alındı: 3:1. Rəqib Avropa çempionatının favoritlərindən sayılırdı, ona görə belə böyükhesablı qələbə çoxları üçün gözlənilməz oldu. Bundan sonra artıq hamı yığmamızdan çəkinməyə başladı.
Eyni hesab üçüncü turda da qeydə alındı. Vladimir Tukmakovun komandası təşkilatçı ölkə Yunanıstanı tam üstünlüklə məğlub etdi. Bu dəfə Teymur Rəcəbovla Vüqar Həşimov sülhə razılaşdı. Şəhriyar Məmmədyarovla Eltac Səfərli isə yunan qrossmeysterləri mat etdi. Ardıcıl üç qələbədən sonra şahmatçılarımız 4-cü turda İspaniya ilə bacarmadı. Görüşə yaxşı başlamayan millimiz sona yaxın məğlub duruma düşdü. Rəcəbovla Həşimov heç-heçəni rəsmiləşdirəndən sonra, Qədir Hüseynov məğlub oldu. Xoşbəxtlikdən, köməyə Məmmədyarov gəldi. İvan Salqadoyla görüşü yüksək səviyyədə keçirən Şəhriyar sona qədər mübarizə apararaq, komandamızı məğlubiyyətdən xilas etdi.
5-ci turda baş verənlər bütün Avropa mediasının diqqətini çəkdi. Vüqar Həşimovun səhhətində yaranan problem Azərbaycan millisinin, sözün əsl mənasında, komanda olduğunu sübut etdi. Fransayla görüş zamanı 19-cu gedişdən sonra səhhəti qəfil pisləşən Vüqar Həşimov, oyun zalını tərk edərək, özünü yaxşı hiss etmədiyini bildirdi. Bu an onun komanda yoldaşı Şəhriyar Məmmədyarov görüşünü yarımçıq saxlayaraq, həkim axtarmağa başlayır. Teymurla Eltac Səfərli isə Vüqara köməyə gəlir. Vəziyyəti düzgün qiymətləndirən Fransa yığmasının şahmatçıları ədalətli oyun prinsipinə əməl edirlər. Sözsüz ki, belə vəziyyətdə Vüqar görüşü davam etdirə bilməyəcəkdi və hakim ona məğlubiyyət verə bilərdi. Buna yol verməyən fransız şahmatçıları bütün lövhələrdə həmyerlilərimizə heç-heçə təklifi irəli sürdü. Azərbaycan millisi də heç-heçəni qəbul edərək, görüşü vaxtından əvvəl başa vurdu. İlkin müayinədən sonra Vüqarın həmin gün qan təzyiqinin yüksəldiyi məlum oldu.
Səhhəti normallaşan Həşimov artıq növbəti tur çətin görüşdə milliyə kömək etdi. 6-cı turda Azərbaycan şahmatçıları Rusiyanı məğlub etdi. Dünyada şahmat ölkəsi kimi tanınan ruslar qrossmeysterlərimiz qarşısında ajiz qaldılar. Vüqar Həşimov Aleksandr Qrişuk, Şəhriyar Məmmədyarov Sergey Karyakin, Qədir Hüseynov isə Yan Nepomnyaşiylə heç-heçə oynaydılar. Bu məqamda yığmanın lideri özünü göstərdi. Teymur Rəcəbov Pyotr Svidler üzərində parlaq qələbəylə yığmanın uğurunu rəsmiləşdirdi.
7-ci turda püşk komandamızın qarşısına yarışın ortabablarından sayılan Bolqarıstanı çıxardı. Dünya çempionu Veselin Topalovun rəhbərlik etdiyi komanda sadəcə darmadağın olundu. Şahmatçılarımız 3,5:0,5 hesablı qələbəylə rəqibdən güclü olduqlarını göstərdilər. Məğlubiyyətsiz irəliləyən qrossmeysterlərimiz 8-ci turda büdrədilər. Almaniya ilə görüşdə kiçik səhv uduzmağımızla nəticələndi. Bununla belə, toparlanan milli son turda sözünü dedi.
Təəssüf ki, son turda hər şey öz əlimizdə deyildi. Çempionluğu hədəfləyən yığma 9-cu turda Rumıniyanı məğlub etməklə yanaşı, Ermənistan-Almaniya görüşündə heç-heçə qeydə alınması üçün azarkeşlik etməliydi. Rumıniya üzərində 3:1 hesablı qələbəylə Vladimir Tukmakovun komandası minimum vəzifəni yerinə yetirdi. İkiqat Avropa çempionluğumuz üçün Almaniyanın Ermənistanla bərabərə qalması tələb olunurdu. Ancaq bir tur önjə bizimkiləri məyus edən almanlar bu dəfə düşmən ölkə təmsilçilərinə eyni aqibəti yaşatdılar. Yekunda 15 xal toplayan Almaniya ilk dəfə qitə çempionu oldu. Bir xal az yığan kişi şahmatçılarımız gümüşlə kifayətləndilər. Hesabında 13 xal olan Majarıstan əlavə göstəricilərə görə bürünc qazandı.
Avropanın vitse-çempionu olan kişi şahmatçılarımız əsl komanda mübarizəsi sərgilədi. Birinci lövhədə çıxış edən Teymur Rəcəbov yığmanın lideri olduğunu təsdiq etdi. Vüqar Həşimov səhhətindəki problemlərə baxmayaraq, komandanı tək qoymadı və lazımi qələbələri qazandı. Şəhriyar Məmmədyarov 9 mümkün xaldan 7-ni toplamaqla şəxsi göstəricilərə görə, çempionatın ən məhsuldar qrossmeysteri oldu. Qədir Hüseynov Ermənistan üzərində parlaq qələbənin əsas memarlarından birinə çevrildi. Yığmaya yeni cəlb olunan Eltac Səfərli də Vladimir Tukmakovun ümidlərini doğrultdu. Gümüş medala baxmayaraq, şahmatçılarımızın çempionluğa layiq oyun nümayiş etdirmələri yaddan çıxmamalıdır.
Təəssüf ki, zərif cinsin nümayəndələri bizi sevindirmədi. Fikrət Sideyifzadənin komandası qarşıya qoyulan məqsədə çatmadı. Yekunda yalnız 8 xal toplayan qadın şahmatçılarımız turniri 20-ci pillədə başa vurdular. 17 xalı hesabına yazan Rusiya ardıcıl üçüncü dəfə qadınlar arasında Avropa çempionu oldu. Polşa və Gürcüstan 2-3-cü yerləri bölüşdürdü.
"Azərbaycan şahmatçıları tarix yazdılar. Yaxın keçmişdə bürünc medal qazanmışdıq. 2 il əvvəl çempion olduq, bu dəfə isə Avropa Çempionatının gümüş medalına layiq görüldük. Yığmanın hər bir şahmatçısı yüksək səviyyədə oyun nümayiş etdirdi. Onlar sübut etdi ki, Azərbaycan şahmat ölkəsidir və millimiz ən güclülərdəndir".

SILVER THAT'S AS GOOD AS GOLD
The European Team Chess Championships in the Greek resort of Porto Carras have ended well for Azerbaijan's chess players. Vladimir Tukmakov's team, who became tournament favourites from the very first round, came second. The Azerbaijani men's team captured everyone's attention after important wins against Russia and Armenia.
Ranked third in Europe, Azerbaijan had a difficult victory over Italy in the opening round of the continental championship. Then fate led the Azerbaijani chess players to face Armenia. The duel was the central match of the second round. Everyone was talking about it, but no one dared to predict the outcome of the match between two strong contenders.
Two years ago, Azerbaijan won the European title in Serbia, while the Armenian national team won the World Team Championship in China.
When the European and world champions met head to head, Azerbaijan's chess players savoured the taste of victory. The world's two strongest players - Teymur Racabov and Levon Aronyan -
tied at the first board. Sahriyar Mammadyarov and Vladimir Akopyan also drew. Now everything depended on Vuqar Hasimov and Qadir Huseynov. The Azerbaijani chess players demonstrated a true desire to win. Although after Qadir Huseynov's victory over Gabriel Sargsyan even a draw at the 20th board would have been enough to bring victory to the Azerbaijani national team, Vuqar Hasimov fought to the end and made Sergey Movsesyan surrender: 3-1. Armenia had been one of the favourites for the championship, so the convincing victory came as a surprise to many.
The Azerbaijani chess players won the third round with the same score. This time Vladimir Tukmakov's team beat the hosts - Greece. Teymur Racabov and Vuqar Hasimov ended their matches in a draw, while Sahriyar Mammadyarov and Eltac Safarli beat the Greek grandmasters.
After three consecutive victories, in the fourth round our chess team failed to beat Spain. At the end, we even came close to defeat. However, Sahriyar Mammadyarov did not give up and  snatched victory from Ivan Salgado, ending the match in a draw.
The European press focussed on the fifth round, when Vuqar Hasimov's health problems showed that the Azerbaijani national team is a single cohesive unit in the truest sense of the word. After the 19th move in the match with France, Vuqar Hasimov suddenly felt unwell and left the game room. Sahriyar Mammadyarov interrupted his game and followed him. Teymur and Eltac also rushed to help. Of course, Vuqar could not continue the game in this state, but the referee could have declared him defeated. The French grandmasters didn't allow this to happen. They opted for fair play and offered a draw on all boards. Our team accepted the offer, ending the match ahead of time. An examination showed that Vuqar's blood pressure had soared.
However, it was Vuqar who rescued the team in the sixth round when Azerbaijan beat the great chess power, Russia. Vuqar Hasimov tied with Aleksandr Grishchuk, Sahriyar Mammadyarov with Sergey Karyakin and Qadir Huseynov with Yan Nepomnyashchiy. The national team leader, Teymur Racabov, also distinguished himself with a resounding victory over Peter Svidler. The final score was 2.5:1.5 in favour of the Azerbaijani team.
In the seventh round, our players met the national team of Bulgaria, which was regarded as a "middling team" in the competition. Led by the world champion Veselin Topalov, the team was simply defeated - 3.5:0.5.
The Azerbaijani team's triumphal progress was interrupted in the eighth round, when we lost to Germany because of a small error. Despite this, the team pulled themselves together and showed what they could to in the final round, beating Romania 3-1. Azerbaijan had accomplished the minimum programme.
Unfortunately, nothing depended on our guys any more. The fate of the tournament was decided in the match between Germany and Armenia. Even a draw in this match could have made us two-time European champions, but the German players, who beat us the day before, also beat the Armenian team. As a result, Germany gained 15 points and became European champions for the first time. The Azerbaijani chess players, who had scored one point less, became silver medallists, while the Hungarian national team, which had 13 points, won the bronze medal with the help of additional indicators.
Azerbaijan's chess players showed true teamwork in Greece to become vice-champions of Europe. Teymur Racabov, who played at the first board, confirmed that he is the leader of the team. Despite health problems, Vuqar Hasimov also supported the team and gained a crucial victory. Scoring 7 points out of 9, Sahriyar Mammadyarov became the most productive grandmaster of the tournament in individual performances. The new member of the national team, Eltac Safarli, also lived up to Vladimir Tukmakov's expectations. Thus, despite the silver medal, the Azerbaijani national team put in a true champion's performance.
Unfortunately, the fairer sex failed to do so well. Fikrat Sideifzada's team gained only 8 points, ending up in 20th place. The women's tournament was won by Russia, who scored 17 points. Second and third places were taken by Poland and Georgia respectively.
"The Azerbaijani chess players added another bright page to the history of our chess. Until recently, we were bronze medallists; two years ago, we became champions of the continent, and now we have been awarded the silver medal of the European Championship. Every member of the team put in top class performances. They proved that Azerbaijan is a chess country, and our team is one of the strongest."