İRANIN HƏDƏFİ və ya TEHRAN HƏDƏFDƏ
Ön Şərq və ona bitişik regionlar, həmçinin, Cənubi Qafqaz yenidən böyük müharibə təhlükəsi ilə üz-üzə qalıb. Üstəlik, bu müharibənin nəticəsi bütünlükdə dünya üçün çox acınacaqlı ola bilər. Söhbət İrana mümkün hərbi müdaxilədən gedir. Çoxdan dolaşan bu ssenari indi sanki real şəkil alıb. Bu, Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (MAQATE) yeni məruzəsi haqda dünya KİV-ə sızmış (təbii ki, maraqlı qüvvələrin də köməyi ilə) informasiyadan sonra baş verib. Məlumata görə, qurumun yeni məruzəsində İranın nüvə proqramında hərbi aspektlərin daha irəli çıxdığı bildirilir. Orada hazırda Tehranın atom silahı istehsalı ilə məşğul olduğuna dair birbaşa məlumat yoxdur. Lakin qeyd olunur ki, "Agentlik İranın ictimaiyyətə açıqlamadığı nüvə materiallarına malik olmadığına, həmçinin, onun bütün nüvə materiallarından yalnız dinc məqsədlərlə istifadə etdiyinə zəmanət verə bilməz".
Məruzəyə əsasən, Tehran nüvə silahının əldə edilməsi üzərində işləyib. Lakin bu, 2003-cü ilədək davam edib. Tehranın xüsusilə ortamənzilli "Şahab-3" raketinə nüvə başlığının quraşdırılması üzərində çalışdığı bildirilir. Bu raket isə İsraili vurmaq iqtidarındadır.
MAQATE-nin məruzəsindən olan bu hissə qlobal informasiya məkanında partlayış effekti yaradıb. İsrail dərhal İranın nüvə obyektlərinə zərbə endirmək niyyətini açıqlayıb. Hər halda, İsrail Prezidenti Şimon Peres İrana hərbi müdaxilə ehtimalının daha yüksək olduğunu söyləyib. Yəhudi dövlətinin Baş naziri Benyamin Netanyahu isə İrana hərbi müdaxilə əmirini verməyin bir addımlığında olduğuna işarə edib.
Britaniyanın "Daily Mail" qəzetinin xüsusi xidmət orqanlarındakı mənbələrə istinadən İsrailin İrana Milad bayramı ərəfəsində və ya Yeni ilin ilk günlərində zərbə endirəcəyinə dair yaydığı məlumat isə sanki odun üzərinə yağ töküb.
Yəhudi dövlətinin bu işdə ABŞ-ın dəstəyinə arxalanacağı da bəllidir. Birləşmiş Ştatların İran ərazisində mühafizə olunan yeraltı obyektlərə zərbə endirmək üçün İsrailə 55 raket verməsi haqda fransız mətbuatında yayılmış məlumatlar da təsadüfi deyil. Qərbin, ilk növbədə, ABŞ-ın Tehranın nüvə proqramını dayandırmaq üçün heç nədən çəkinməyəcəyi çoxdan bəlli idi. İranın mümkün nüvə silahı əldə etməyə yaxın olduğuna dair xəbər yayılan kimi, dünyada ictimai rəyin formalaşdırılmasına başlanılıb: ictimai rəy İslam Respublikasının strateji potensialının məhv edilməsinin qaçılmaz olduğuna hazırlanır. Bu baxımdan, ABŞ və İsrailin addımlarından ruhlanaraq, konkret hansı dövlətlərin İrana qarşı mümkün hərbi əməliyyatlara qoşulacağı prinsipial əhəmiyyət daşımır.
Bütün bunlarla yanaşı, Qərbin İranın nüvə proqramı ətrafında növbəti gərginlik yaratması BMT  TŞ-ni Tehrana qarşı sərt iqtisadi sanksiyalar tətbiqinə razı salmaq məqsədi güddüyü də istisna deyil. Çünki bu sanksiyalar İranın daxili həyatını, az qala, iflic edə bilər. MAQATE-nin yeni məruzəsinə dair xəbərlərin yayılmasından dərhal sonra, ABŞ, Fransa, Almaniya və Böyük Britaniyanın İrana qarşı sanksiyaları sərtləşdirilməsinin vacibliyini elan etməsi də belə düşünənlərin mövqelərini möhkəmləndirən məqamdır. Eyni zamanda, İrana qarşı yeni sanksiyalar tətbiqinə qarşı olan Rusiya və Çin ilə də işə başlanılıb. Rəsmi Pekin hesab edir ki, yeni sanksiyaların tətbiqi İranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin konstruktiv həll yolu deyil. Çin Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatında bildirilir ki, "İrana qarşı əlavə sanksiyalar Yaxın Şərqdə yeni fəlakətlərə səbəb ola bilər".
Rusiyada isə hesab edirlər ki, yaranmış çətin vəziyyətdən yeganə çıxış yolu "altılıq"la (Rusiya, Çin, ABŞ, Fransa, Böyük Britaniya və Almaniya) İran arasında danışıqların bərpasıdır.
Xatırladaq ki, bu dialoq 2009-cu ildə pozulub. Səbəb MAQATE-nin İranı uranın zənginləşdirilməsi üzrə ikinci zavodun tikintisinə görə tənqid etməsi idi.
Rusiyalı diplomatlar bildirir ki, MAQATE-nin yeni məruzəsində yeni prinsipial məqamlar yoxdur. Orada söhbət "məlum faktların kompilyasiyasından gedir və onlar məqsədli şəkildə siyasiləşdirilərək bəyan olunur". Bununla əlaqədar olaraq, istər-istəməz vaxtilə Səddam Hüseyn rejiminin kütləvi qırğın silahına "malik olması" haqda fikirlər yada düşür.
İranın özünə gəlincə, o, MAQATE-nin son məruzəsini uydurma və əsassız adlandırıb. İran Prezidenti Mahmud Əhmədinejad bildirib ki, onun ölkəsi nüvə proqramı icrasını dayandırmaq niyyətində deyil.  İrana mümkün hərbi müdaxilə məsələsinə gəldikdə isə Tehranın reaksiyası elə də orijinal olmayıb. İran Ordusunun Baş Qərargah rəisinin müavini Masud Cazayeri bildirib ki, İsrail onun ölkəsinə hücum edərsə, Tehran yəhudi dövlətini yer üzündən siləcək. O, ilk hədəflərindən birinin İsrailin Dimondakı nüvə reaktoru olacağını da bəyan edib.
Beləliklə, İran ətrafındakı gərginlik kritik həddə çatıb. Dünya Yaxın Şərqdə yeni böyük müharibə təhlükəsini adladığını hiss edərək rahat nəfəs alacaqmı? Yoxsa regionda bütünlükdə beynəlxalq təhlükəsizlik sistemini partladacaq qanlı qarşıdurma qaçılmaz olacaq? Bu sualların cavabı ən yaxın vaxtlarda məlum olacaq. Ümid etmək istərdik ki, regiona və dünya ictimaiyyətinə "İran problemi"nin sülh yolu ilə həlli şansı veriləcək.

ИРАН У ЦЕЛИ ИЛИ ТЕГЕРАН В ПРИЦЕЛЕ
Передний Восток и прилегающие регионы, включая также Южный Кавказ, вновь оказались перед угрозой большой войны. Причем войны, последствия которой могут быть плачевными для всего мира. Речь идет о возможном нанесении удара по Ирану. Этот давно муссируемый сценарий принял реальные очертания, после того как в мировые СМИ просочилась, разумеется, не без помощи заинтересованных сил, информация о новом отчете Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), по которому Иран значительно продвинулся в разработке военных аспектов своей ядерной программы. В документе нет прямого указания на то, что Исламская Республика в настоящее время действительно занимается изготовлением ядерной бомбы. Однако подчеркивается, что "агентство не может предоставить надежных гарантий относительно отсутствия в Иране незаявленного ядерного материала и незаявленной ядерной деятельности и, следовательно, не может подтвердить, что весь ядерный материал в ИРИ используется исключительно в мирных целях". Согласно отчету, Тегеран работал над созданием ядерного оружия, по крайней мере, до 2003 года. В частности, занимался установкой ядерного боеприпаса на ракету средней дальности "Шахаб-3", которая в состоянии достичь целей в Израиле.
Выдержки из доклада МАГАТЭ были подобны взорвавшейся бомбе в потоке глобальной информации. Израиль тут же объявил о намерении нанести массированный удар по иранским ядерным объектам. Во всяком случае президент Израиля Шимон Перес заявил, что атака на Иран становится все более вероятной, а премьер-министр Биньямин Нетаньяху дал понять, что он лишь в одном шаге от того, чтобы отдать приказ о нанесении удара по ИРИ.
Масла в огонь подлило сообщение британской газеты Daily Mail, которая со ссылкой на источники в спецслужбах отметила, что Израиль нанесет удары по Ирану уже на Рождество или в первых числах нового года. При этом еврейское государство будет опираться на "тыловую поддержку" США. Под таковой, видимо, имеется в виду передача Соединенными Штатами Израилю 55 бомб для уничтожения хорошо защищенных объектов (спрятанных глубоко под землей) на иранской территории, о чем поведали израильские СМИ со ссылкой на некие достоверные французские источники.
Давно было ясно, что Запад, прежде всего Соединенные Штаты, не побрезгует ничем, чтобы остановить ядерную программу Тегерана. И как только прозвучало предположение о том, что Иран, быть может, действительно приблизился к обладанию ядерным оружием, началась массированная обработка мирового общественного сознания, которое готовят к мысли о необходимости уничтожения стратегического потенциала Исламской Республики. С учетом этого вопрос о том, какие именно государства примут участие в предполагаемой военной кампании, будучи вдохновлены на этот шаг США и Израилем, не имеет по большому счету никакого принципиального значения.
Вместе с тем нельзя исключать, что Запад развернул очередной виток эскалации напряженности вокруг ядерной программы ИРИ лишь с целью выторговать в Совете Безопасности ООН решение о введении жесткого режима экономических санкций в отношении этой страны, способных чуть ли не парализовать ее внутреннюю жизнь. В пользу этого говорит то, что сразу же после опубликования данных отчета МАГАТЭ США, Франция, Германия и Великобритания заявили о необходимости ужесточения санкций в отношении Ирана. Одновременно началась соответствующая работа с Россией и Китаем, противящимся принятию еще одной антииранской резолюции СБ ООН. По мнению официального Пекина, введение новых санкций не является конструктивным решением иранской ядерной проблемы. МИД КНР предупредил, что "дополнительные санкции против Ирана могут привести к новым потрясениям на Ближнем Востоке".
Россия же полагает, что единственный выход из сложившейся ситуации - возобновление переговоров между "шестеркой" (РФ, КНР, США, Франция, Великобритания, Германия) и Ираном. Они были прерваны еще в 2009 году, когда совет управляющих МАГАТЭ осудил Иран за строительство второго завода по обогащению урана. Российские дипломаты отмечают, что в новом отчете МАГАТЭ по иранской ядерной программе нет принципиально новых данных, а имеет место быть всего лишь "компиляция известных фактов, которым преднамеренно придано политизированное звучание". В связи с этим невольно вспоминается история с "наличием" оружия массового уничтожения у режима Саддама Хусейна, которая, казалось бы, должна была отучить от проявления подобной неосмотрительности.
Между тем сам Иран назвал заявления МАГАТЭ выдуманными и беспочвенными. Президент ИРИ Махмуд Ахмадинежад подчеркнул, что его страна не намерена прекращать работу над своей ядерной программой. Относительно же угрозы нанесения удара по Ирану официальный Тегеран в своем ответе не был оригинален. Заместитель начальника генерального штаба иранской армии Масуд Джазаери предупредил, что если Израиль посмеет атаковать Иран, то Исламская Республика сотрет Израиль с лица земли. Причем одной из главных целей иранских ударов станет израильский ядерный реактор в Димоне.
Таким образом, обстановка вокруг Ирана накалилась до предела. Вздохнет ли мир более свободно, убедившись в устранении угрозы новой большой войны на Ближнем Востоке, или же регион неминуемо ввергнется в кровопролитное противостояние, последствия которого могут взорвать всю и без того шаткую систему международной безопасности? Ответы на эти вопросы могут быть получены уже в самое ближайшее время, и хочется надеяться, что региону и всему международному сообществу будет предоставлен шанс на мирное решение так называемой "иранской проблемы".