İRANIN HƏDƏFİ və ya TEHRAN HƏDƏFDƏ
Ön Şərq və ona bitişik regionlar, həmçinin, Cənubi Qafqaz yenidən böyük müharibə təhlükəsi ilə üz-üzə qalıb. Üstəlik, bu müharibənin nəticəsi bütünlükdə dünya üçün çox acınacaqlı ola bilər. Söhbət İrana mümkün hərbi müdaxilədən gedir. Çoxdan dolaşan bu ssenari indi sanki real şəkil alıb. Bu, Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (MAQATE) yeni məruzəsi haqda dünya KİV-ə sızmış (təbii ki, maraqlı qüvvələrin də köməyi ilə) informasiyadan sonra baş verib. Məlumata görə, qurumun yeni məruzəsində İranın nüvə proqramında hərbi aspektlərin daha irəli çıxdığı bildirilir. Orada hazırda Tehranın atom silahı istehsalı ilə məşğul olduğuna dair birbaşa məlumat yoxdur. Lakin qeyd olunur ki, "Agentlik İranın ictimaiyyətə açıqlamadığı nüvə materiallarına malik olmadığına, həmçinin, onun bütün nüvə materiallarından yalnız dinc məqsədlərlə istifadə etdiyinə zəmanət verə bilməz".
Məruzəyə əsasən, Tehran nüvə silahının əldə edilməsi üzərində işləyib. Lakin bu, 2003-cü ilədək davam edib. Tehranın xüsusilə ortamənzilli "Şahab-3" raketinə nüvə başlığının quraşdırılması üzərində çalışdığı bildirilir. Bu raket isə İsraili vurmaq iqtidarındadır.
MAQATE-nin məruzəsindən olan bu hissə qlobal informasiya məkanında partlayış effekti yaradıb. İsrail dərhal İranın nüvə obyektlərinə zərbə endirmək niyyətini açıqlayıb. Hər halda, İsrail Prezidenti Şimon Peres İrana hərbi müdaxilə ehtimalının daha yüksək olduğunu söyləyib. Yəhudi dövlətinin Baş naziri Benyamin Netanyahu isə İrana hərbi müdaxilə əmirini verməyin bir addımlığında olduğuna işarə edib.
Britaniyanın "Daily Mail" qəzetinin xüsusi xidmət orqanlarındakı mənbələrə istinadən İsrailin İrana Milad bayramı ərəfəsində və ya Yeni ilin ilk günlərində zərbə endirəcəyinə dair yaydığı məlumat isə sanki odun üzərinə yağ töküb.
Yəhudi dövlətinin bu işdə ABŞ-ın dəstəyinə arxalanacağı da bəllidir. Birləşmiş Ştatların İran ərazisində mühafizə olunan yeraltı obyektlərə zərbə endirmək üçün İsrailə 55 raket verməsi haqda fransız mətbuatında yayılmış məlumatlar da təsadüfi deyil. Qərbin, ilk növbədə, ABŞ-ın Tehranın nüvə proqramını dayandırmaq üçün heç nədən çəkinməyəcəyi çoxdan bəlli idi. İranın mümkün nüvə silahı əldə etməyə yaxın olduğuna dair xəbər yayılan kimi, dünyada ictimai rəyin formalaşdırılmasına başlanılıb: ictimai rəy İslam Respublikasının strateji potensialının məhv edilməsinin qaçılmaz olduğuna hazırlanır. Bu baxımdan, ABŞ və İsrailin addımlarından ruhlanaraq, konkret hansı dövlətlərin İrana qarşı mümkün hərbi əməliyyatlara qoşulacağı prinsipial əhəmiyyət daşımır.
Bütün bunlarla yanaşı, Qərbin İranın nüvə proqramı ətrafında növbəti gərginlik yaratması BMT  TŞ-ni Tehrana qarşı sərt iqtisadi sanksiyalar tətbiqinə razı salmaq məqsədi güddüyü də istisna deyil. Çünki bu sanksiyalar İranın daxili həyatını, az qala, iflic edə bilər. MAQATE-nin yeni məruzəsinə dair xəbərlərin yayılmasından dərhal sonra, ABŞ, Fransa, Almaniya və Böyük Britaniyanın İrana qarşı sanksiyaları sərtləşdirilməsinin vacibliyini elan etməsi də belə düşünənlərin mövqelərini möhkəmləndirən məqamdır. Eyni zamanda, İrana qarşı yeni sanksiyalar tətbiqinə qarşı olan Rusiya və Çin ilə də işə başlanılıb. Rəsmi Pekin hesab edir ki, yeni sanksiyaların tətbiqi İranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin konstruktiv həll yolu deyil. Çin Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatında bildirilir ki, "İrana qarşı əlavə sanksiyalar Yaxın Şərqdə yeni fəlakətlərə səbəb ola bilər".
Rusiyada isə hesab edirlər ki, yaranmış çətin vəziyyətdən yeganə çıxış yolu "altılıq"la (Rusiya, Çin, ABŞ, Fransa, Böyük Britaniya və Almaniya) İran arasında danışıqların bərpasıdır.
Xatırladaq ki, bu dialoq 2009-cu ildə pozulub. Səbəb MAQATE-nin İranı uranın zənginləşdirilməsi üzrə ikinci zavodun tikintisinə görə tənqid etməsi idi.
Rusiyalı diplomatlar bildirir ki, MAQATE-nin yeni məruzəsində yeni prinsipial məqamlar yoxdur. Orada söhbət "məlum faktların kompilyasiyasından gedir və onlar məqsədli şəkildə siyasiləşdirilərək bəyan olunur". Bununla əlaqədar olaraq, istər-istəməz vaxtilə Səddam Hüseyn rejiminin kütləvi qırğın silahına "malik olması" haqda fikirlər yada düşür.
İranın özünə gəlincə, o, MAQATE-nin son məruzəsini uydurma və əsassız adlandırıb. İran Prezidenti Mahmud Əhmədinejad bildirib ki, onun ölkəsi nüvə proqramı icrasını dayandırmaq niyyətində deyil.  İrana mümkün hərbi müdaxilə məsələsinə gəldikdə isə Tehranın reaksiyası elə də orijinal olmayıb. İran Ordusunun Baş Qərargah rəisinin müavini Masud Cazayeri bildirib ki, İsrail onun ölkəsinə hücum edərsə, Tehran yəhudi dövlətini yer üzündən siləcək. O, ilk hədəflərindən birinin İsrailin Dimondakı nüvə reaktoru olacağını da bəyan edib.
Beləliklə, İran ətrafındakı gərginlik kritik həddə çatıb. Dünya Yaxın Şərqdə yeni böyük müharibə təhlükəsini adladığını hiss edərək rahat nəfəs alacaqmı? Yoxsa regionda bütünlükdə beynəlxalq təhlükəsizlik sistemini partladacaq qanlı qarşıdurma qaçılmaz olacaq? Bu sualların cavabı ən yaxın vaxtlarda məlum olacaq. Ümid etmək istərdik ki, regiona və dünya ictimaiyyətinə "İran problemi"nin sülh yolu ilə həlli şansı veriləcək.

IRAN ON TARGET OR TEHRAN IN THE FIRING LINE
The Near East and adjacent regions, including the South Caucasus, again find themselves threatened by a major war, and a war whose consequences could be dire for the whole world. I am talking about a possible strike against Iran. What had long been an exaggerated scenario has now assumed the contours of reality after news filtered through the world's media, clearly with the help of interested forces, about a new report by the International Atomic Energy Agency (IAEA) which said that Iran had made considerable progress in developing the military aspects of its nuclear programme. The document gives no direct indication that the Islamic Republic is actually currently engaged on manufacturing a nuclear bomb, but it stresses that "the agency is unable to provide creditable assurance about the absence of undeclared nuclear material or undeclared nuclear activity in Iran and, consequently, it cannot confirm that all the nuclear material in the IRI is being used exclusively for peaceful purposes". According to the report, Tehran was working on creating nuclear weapons at least before 2003. In particular, it was working on mounting a nuclear warhead on the Shahab-3 medium-range missile which is capable of hitting targets in Israel. Extracts from the IAEA report were like an exploding bomb in the flow of global information. Israel immediately announced its intention to inflict a mass strike on Iranian nuclear facilities. In any event, Israeli President Shimon Peres said that an attack on Iran is becoming increasingly likely, and Prime Minister Benjamin Netanyahu made it clear he was just one step away from giving the order to strike against the IRI.
Fat was thrown into the fire by a report in the British Daily Mail newspaper which said, quoting sources in the special services, that Israel would inflict strikes on Iran either at Christmas or early in the New Year. At the same time, the Jewish state would rely on the "logistical support" of the USA. By this they clearly mean the transfer by the United States to Israel of 55 bombs to destroy well defended facilities (hidden deep underground) on Iranian territory, which the Israeli media reported, quoting reliable French sources.
It has been clear for a long time that the West, and above all the United States, will stop at nothing to halt Tehran's nuclear programme. And no sooner had there been speculation that Iran might be close to possessing nuclear weapons than there began a mass brainwashing of world public conscience to convince them of the need to destroy the Islamic Republic's strategic potential. Taking this into account, the question as to precisely which states would take part in a proposed military campaign, instigated by the US and Israel is, to all intents and purposes, of no major significance.
At the same time, it cannot be ruled out that the West has unfurled another cycle of escalation of tension around the IRI's nuclear programme just to get a decision in the UN Security Council on imposing a strict regime of economic sanctions against that country in order to virtually paralyse domestic life there. This is supported by the fact that immediately after the publication of the data in the IAEA report, the US, France, Germany and Great Britain spoke of the need to tighten sanctions against Iran. At the same time relevant work began with Russia and China who opposed the adoption of another anti-Iran resolution in the UN Security Council. In the opinion of Beijing, imposing new sanctions is not a constructive way of solving the Iranian nuclear problem.
The Chinese Foreign Ministry warned that "additional sanctions against Iran could lead to new shockwaves in the Near East". Russia, meanwhile, believes that the only way out of this situation is a resumption of talks between the "six" (Russia, China, the US, France, Britain and Germany) and Iran. They were broken off in 2009 when the IAEA Board of Governors condemned Iran for the construction of a second uranium enrichment plant. Russian diplomats note that the new IAEA report on Iran's nuclear programme contains no fundamentally new information, and is merely a "compilation of known facts which have deliberately been given a political slant". In this regard one recalls the story of the "existence" of weapons of mass destruction in the Saddam Hussein regime which, it would seem, had to be weaned off showing similar indiscretion.
Meanwhile, Iran itself described the IAEA's statements as fabricated and groundless. IRI President Mahmoud Ahmadinejad stressed that his country had no intention of stopping work on its nuclear programme. As regards the threat of a strike against Iran, Tehran did not mix its words in its response. The deputy chief of the general staff of the Iranian army, Masoud Jazaeri, warned that if Israel dared to attack Iran the Islamic Republic would wipe Israel off the face of the earth. And one of the main targets of Iranian strikes would be the Israeli nuclear reactor at Dimona.
So, the situation around Iran has reached rock bottom. Will the world breathe more easily if it is convinced that the threat of a new major war in the Near East has been removed, or will the region inevitably be dragged into a bloody confrontation, the consequences of which could destroy the whole, already shaky, system of international security? We may get the answers to these questions very soon and one would like to hope that the region and the whole international community will be given the chance to find a peaceful solution to the so-called "Iran problem".