ƏBU-DƏBİDƏN SONRA LONDONA YOL YAXINLAŞDI
Cüdo üzrə Azərbaycan millisinin Əbu-Dəbidəki Qran-Pridə çıxışı həm medal, həm də lisenziya xalları baxımından uğurlu oldu. İlk olaraq Ramilə Yusubova bizləri sevindirdi. 63 kq.-da çıxış edən xanım cüdoçumuz gümüş medalla yanaşı, 120 lisenziya xalını da aktivinə yazdı. Olimpiya çempionu Elnur Məmmədli isə özünü 90 kq.-da sınayaraq bürünc medala layiq görüldü.
Sözsüz ki, uğurla yanaşı, Qran-Pri bəzi idmançıların hələ də "qara zolaq"dan çıxmadıqlarını göstərdi. Elxan Məmmədov (81 kq) və Kifayət Qasımovanın (57 kq) Əbu-Dəbidəki mübarizəsi yaxşı alınmadı. Elxan artıq özünə Londona vəsiqəni təmin edib, ona görə arxayınlaşması haradasa başa düşüləndir. Kifayətin isə Olimpiada ərəfəsində zəif çıxışı anlaşılmazdır. Yayda San-Pauludakı Dünya Kubokunda gümüş medal qazanan Qasımova bundan sonra komanda yoldaşlarının kölgəsinə düşdü. Parisdəki dünya çempionatını boşa verən təcrübəli cüdoçu Londona vəsiqə qazanmaq üçün son yarışlarda maksimum nəticə göstərməyə məcbur olacaq.
İlqar Müşkiyevin (60 kq) Əbu-Dəbidəki uğursuzluğunu isə yorğunluqla əlaqələndirmək olar. Debütdə Səudiyyə Ərəbistanından olan zəif rəqibinə uduzan gənc həmyerlimizin ilin əvvəlindən başlayaraq böyüklərin yarışında iştirakını unutmaq olmaz. Bu il 6 medal qazanan İlqar dünya çempionatında bürünc mükafat əldə etməklə bütün diqqəti özünə cəlb etdi. Lakin yarışların sıx qrafikinə dözməyən Müşkiyev Əbu-Dəbidəki turniri boşa verdi. Ona görə də məşqçilərin ilin sonuna qədər cüdoçuya istirahət verəjəyi gözlənilir. Dünya reytinqində ilk onluqda qərarlaşan İlqar, demək olar ki, Olimpiadaya lisenziyanı təmin edib. Məhz bu səbəbdən, İlqarın bir müddət istirahət etməsini normal qəbul etmək olar. Onunla yanaşı 66 kq.-da Tərlan Kərimov da son turnirdə ümidləri doğrultmadı. Ani səhvə görə uduzan cüdoçu lisenziya məsələsini gələn il həll etməli olacaq.
Qeyd olunun uğursuzluq fonunda Nicat Şıxəlizadənin inamlı çıxışı məşqçiləri sevindirməyə bilməz. Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində əzmkar mübarizəylə diqqəti cəlb edən idmançının medal qazana bilməməsi zədə ilə əlaqədar oldu. Erkən mərhələdə zədələnən Nicat sona qədər istədiyi mübarizəni göstərə bilmədi.
Elxan Məmmədovun (81 kq) isə rusiyalı Murat Xabaçirov və italiyalı Françesko Bryuyeri məğlub etməsinə baxmayaraq, ciddi nöqsanlarla yadda qaldı. Adəti üzrə ilk görüşdə bütün gücünü döşək üzərinə qoyan idmançı sonrakı mübarizələrdə ciddi problem yaşadı və vətənə medalsız qayıtdı.
Yığma komandamızda Ramilə Yusubova (63 kq) Əbu-Dəbi turnirinin qəhrəmanlarından sayıla bilər. Güclü rəqiblərə qalib gəlməklə gümüş qazanan xanım idmançı dünya çempionatında əldə etdiyi bürünc medalın təsadüfi olmadığını sübut etdi. Əgər Ramilə məşqləri yüksək templə davam etdirsə, Londonda əsas medal ümidlərimizdən sayılacaq.
Millinin lideri Elnur Məmmədli də alqışa layiq çıxış etdi. Məşqçilərin məsləhətiylə çəki salmayan Olimpiya çempionu Əbu-Dəbidə eksperiment etməyi məqsədəuyğun saydı. Londona 81 kq.-da hazırlaşan Elnur 90 kq.-da da uğurlu çıxış edə biləcəyini göstərdi. Yeni çəkidə bürünc medala layiq görülən Məmmədli əsl peşəkar keyfiyyətlərini üzə çıxardı. İsveçli Markus Nyumana uduzan Elnurun finala çıxmaq şansları da yüksək qiymətləndirilirdi. Lakin fiziki gücün düzgün bölüş-dürülməməsi onun finala gedən yolunu bağladı. Lakin 90 kq.-da qazandığı bürünc medala rəğmən, Elnur tezliklə köhnə çəkisinə qayıtmalıdır. Çünki London Yay Olimpiya Oyunlarında ondan məhz 81 kq.-da medal gözləyirik.
Qarşıda cüdoçularımızı Malaqada təlim-məşq toplanışı, ardınca Ams-terdamda Qran-Pri yarışı, dekabrda isə Tokioda "Böyük Dəbilqə" silsiləsindən olan turnir gözləyir. Artıq yığmanın Londona gedəcək təxmini heyəti müəyyənləşmək üzrədir. Elnur Məmmədli ilə Elxan Məmmədovun Londona yollanacağı ilin əvvəlindən məlum idi. İndi onlara İlqar Müşkiyevlə Tərlan Kərimov da qoşula bilər. Üstəlik, Kifayət Qasımova, Ramilə Yusubova və Elmar Qasımovun da lisenziya qazanacağı real görünür. Deməli, komandamız Londona böyük heyətlə yollanmağa çox yaxındır. Lisenziya təmin olunandan sonra isə xüsusi planla hazırlıq başlanacaq.

ПОСЛЕ АБУ-ДАБИ ДО ЛОНДОНА СТАЛО БЛИЖЕ
Выступление национальной сборной Азербайджана по дзюдо на Гран-при в Абу-Даби стало удачным как в плане медалей, так и завоеванных лицензионных очков. Первой обрадовала нас Рамиля Юсубова. Выступая в весовой категории 63 кг, спортсменка наряду с серебряной медалью записала в свой актив и 120 лицензионных очков. А олимпийский чемпион Эльнур Мамедли, испытав себя в категории 90 кг, завоевал бронзовую медаль. Наряду с достигнутыми успехами чемпионат показал также, что некоторые азербайджанские дзюдоисты все еще не могут выйти из полосы неудач. Вновь слабо выступили Эльхан Мамедов (81 кг) и Кифаят Гасымова (57 кг). Но если Эльхан уже обеспечил себе лицензию в Лондон и результат схватки ничего не решал, то чем объяснить слабое выступление Кифаят накануне летней Олимпиады? Завоевав минувшим летом серебряную медаль Кубка мира, Кифаят в дальнейшем ничем себя не проявила. Наоборот, провалив чемпионат мира в Париже, опытная дзюдоистка поставила себя в сложное положение, и теперь для завоевания путевки в Лондон ей придется показать на оставшихся соревнованиях максимальный результат.
Неудачу Ильгара Мюшкиева (60 кг), проигравшего уже в дебюте турнира слабому сопернику из Саудовской Аравии, можно объяснить усталостью - юный спортсмен весь этот год выступал на соревнованиях среди взрослых. Завоевав за сезон 6 медалей, удостоившись "бронзы" на чемпионате мира, спортсмен оказался в центре внимания. Плотный график соревнований не позволил Ильгару справиться с задачей в Абу-Даби. Поэтому тренеры, скорее всего, дадут молодому спортсмену передышку до конца года. Войдя в первую десятку в мировом рейтинге, Ильгар почти обеспечил себе лицензию на летние Игры. Именно поэтому кратковременный перерыв на отдых можно воспринять вполне нормально. Вместе с Ильгаром слабо выступил и Тарлан Керимов в весе 66 кг. Теперь этому спортсмену предстоит решать проблему с лицензией уже в будущем году.
На фоне этих неудач не может не порадовать тренеров уверенное выступление Ниджата Шихализаде. Завоевать медаль в Объединенных Арабских Эмиратах спортсмену не позволила лишь травма, которую он получил еще в начале турнира. Именно она мешала Ниджату бороться в полную силу.
Хотя Эльхан Мамедов (81 кг) и победил россиянина Мурата Хабачирова и итальянца Франческо Брюера, он, как всегда, не рассчитал силы - полностью выложившись в первой же схватке, в последующих спортсмен столкнулся с серьезными проблемами.
Героем турнира в Абу-Даби от Азербайджана может считаться Рамиля Юсубова. Добыв "серебро" в борьбе с сильными соперницами, Рамиля доказала, что не случайно была награждена на чемпионате мира бронзовой медалью. Если она продолжит целенаправленно тренироваться, то с ней можно будет связывать основные надежды на олимпийскую медаль.
Снова удостоился аплодисментов лидер сборной Эльнур Мамедли. Прислушавшись к совету тренеров, олимпийский чемпион не стал сбрасывать вес, решив испытать себя в новой весовой категории. Готовясь к Олимпиаде в категории 81 кг, Эльнур доказал, что может удачно выступить и в весе 90 кг. Хотя он и проиграл шведу Маркусу Ньюману, шансы Эльнура на выход в финал расценивались довольно высоко. Однако неправильное распределение сил помешало этому. В результате Эльнур вернулся в Баку лишь с бронзовой медалью. В любом случае можно сказать, что эксперимент удался. Но все же ему не стоит задерживаться в новой весовой категории и надо вернуться в прежнюю, в которой спортивное сообщество ждет от Эльнура олимпийскую медаль.
Впереди у наших дзюдоистов учебно-тренировочный сбор в Малаге, затем Гран-при в Амстердаме и декабрьский турнир в Токио из серии "Большого шлема". Уже формируется и состав сборной, которая отправится в Лондон. То, что туда поедут Эльнур Мамедли и Эльхан Мамедов, было известно еще в начале года. Теперь к ним могут присоединиться Ильгар Мюшкиев и Тарлан Керимов. Реальные шансы заработать лицензию имеют Кифаят Гасымова, Рамиля Юсубова и Эльмар Гасымов.
Таким образом, азербайджанские дзюдоисты близки к тому, чтобы отправиться в Лондон большим составом. А после завоевания лицензий начнутся тренировки по особому плану.