Çərşənbə axşamı, 20:38
Bakıda IV beynəlxalq caz festivalı tanınmış Amerika caz müğənnisi Reyçel Ferrellin möhtəşəm çıxışı ilə başlayıb. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, "Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları" Fondu və "Sweet production" şirkəti tərəfindən təşkil edilmiş musiqi bayramının açılışı oktyabrın 15-də Heydər Əliyev Sarayında baş tutub.
Ölkənin əsas konsert meydançasını ağzına qədər dolduran izləyicilər Amerika müğənnisinin çıxışını heyranlıqla dolu  alqışlarla qarşıladılar. Qeyri-adi Reyçel Ferrell elə konsertin ilk dəqiqələrindən inanılmaz güclü və gözəl səsi ilə bütün dinləyicilərin qəlbinə yol tapdı. Reyçel ümidləri yanıltmadı - vokal göstəricilərinə görə tez-tez Meray Kerri ilə müqayisə edilən müğənninin inanılmaz səs imkanları ona məhdudiyyətsiz sərbəstlik verir, dinləyicilərlə yalnız ona məxsus sərbəstlik və açıqlıqla danışmaq imkanı yaradırdı.
Azərbaycanda olduğu qısa müddətdə Reyçel Ferrell yalnız "çox sağ ol" və "Bakı" sözlərini öyrənə bilmişdi. Amma paytaxtımıza və tamaşaçılara minnətdarlığını ifadə etmək üçün buna, bütöv bir kompozisiya həsr etmək də yetərli idi. Reyçel həm də fortepianoda peşəkar ifa nümayiş etdirdi. Bakılılar "R&B" üslubunda kompozisiyalar, klassik caz, Afrika motivləri ilə melodiyalar eşitdilər. Kompozisiyalararası fasilələrdə Ferrell Bakı tamaşaçısı və şəhərimiz haqqında təəssüratlarını bölüşdü.
"Mən konsertdən və elitar Bakı publikasından böyük ləzzət aldım. Düşünürəm ki, peşəkarları və zaldolu melomanları cəlb edən bu cür gerçək musiqi bayramları keçirmək mədəniyyətin inkişafı üçün böyük işdir. Belə festivallar xalqları yaxınlaşdırır, axı musiqinin dili hamı üçün eynidir. O, sərhədləri, hansısa bir irqə,  millətə məxsus mənsubiyyətləri aradan götürür. Musiqi bir müddət problemlərimizi unutdurur, gözəlliklər dünyasına baş vurmağa imkan yaradır və bu, əsl həzdir", - deyə Reyçel Ferrell "R+"un müxbirinə bildirib.
Oktyabrın 29-na kimi davam edən festival çərçivəsində dünyada tanınmış caz ifaçılarının konsertləri həm də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində, Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında və Caz Mərkəzində də keçirilib. Bakının caz həvəskarları qarşısında öz ustalığını nümayiş etdirənlər sırasında tanınmış fransız bəstəkarı və gitaraçı Marsio Farako, Azərbaycan caz ifaçıları Elçin Şirinov, Zaur Mirzəyev, Şahin Növrəsli, Əminə Fiqarova da olub. Azərbaycan tamaşaçıları, həmçinin, "Yeni adlar" caz layihəsi ilə tanış olublar, populyar caz-bendlər  "Aleksandr Maşin i druzya" və "De Phazz"ın, Salman Qəmbərov və Yuri Kuznetsov, Cəmil Əmirovun qrupunun, "Savab" qrupunun, Montre beynəlxalq musiqi festivalının qalibi İsfar Sarabskinin, Əfqan Rəsulun, Misirli Əhmədin, Raina Sultanovanın, Vaqif Sadıqovun, "Cazzanova" qrupunun, Sonni Emorinin və  Dük Ellinqtonun orkestrinin çıxışını dinləyiblər. Onların ifasında dünyada tanınmış bəstəkarların populyar caz improvizələri, həmçinin fərdi bəstələri səslənib.
Festival çərçivəsində "Yeni adlar" caz layihəsi də təqdim edilib. Layihənin məqsədi istedadlı gənclərin aşkar edilməsi və yeni başlayan ifaçılara böyük səhnəyə ilk addımlarında yardım etməkdir. Gənc ifaçılar Suadə Ələkbərova, Tamilla Yaqubova, Orxan Ağayev, Ləman Abbaszadə, Camal Eminli və Zülfinaz Nəcəfovanın çıxışları da alqışlarla qarşılandı. Festivalın önəmli tədbirlərindən biri Beynəlxalq Muğam Mərkəzində əfsanəvi pianoçu, bəstəkar və aranjmançı, Azərbaycan cazının korifeylərindən biri Rafiq Babayevin xatirəsinə həs edilmiş gecə oldu.
İsfar Sarabski "R+"un müxbirinə bildirib ki, Bakı festivalının cem-seyşnləri musiqiçilərə dünyanı bacardıqları qədər gözəl göstərməyə imkan verir və müxtəlif eksperimentlər üçün tam sərbəstlik yaradır ki, bu da Bakıda cazın əsl pərəstişkarlarını sevindirir.
Önun sözlərinə görə, Bakıda əvvəllər "on dəfə" olmuş Aleksandr Maşin Caz Mərkəzindəki çıxışını Emil İbrahimin xatirəsinə həsr elədi, həmçinin, İsfar Sarabski ilə birlikdə festival çərçivəsində əsası Emil İbrahim tərəfindən qoyulmuş cem-seyşnlər ənənəsini dirçəltdi. Maşin bildirdi ki, Bakıya bir daha gələcək, çünki bura onun ən sevimli caz şəhəridir.
Ənənəvi caz musiqisi festivalı Bakıda 2002-ci ildən keçirilir. Paytaxtın dörd musiqi səhnəsində dünyanın 10 ölkəsindən, o cümlədən, Azərbaycandan da musiqiçilər çıxış edirlər. Festivalın sonuncu günü - ayın 29-da caz həvəskarlarını sürpriz - Dük Ellinqtonun orkestri ilə görüş gözləyirdi. 1974-cü ildə Ellinqtonun ölümündən sonra, orkestrin idarəsini onun oğlu Merser Ellinqton öhdəsinə götürüb. On beş il qabaq isə kollektiv "caz kralı"nın nəvəsi Pol Merser Ellinqtonun idarəsinə keçib.
Hazırda orkestrdə hələ də Dük Ellinqton ilə birgə ifa etmiş bir neçə musiqiçi qalıb. Orkestrin banisi tənqidçilər tərəfindən "son 50 ilin ən böyük caz istedadı" sayılır. Ellinqtonun yaradıcılığı cazın bütün əsas cərəyanlarına təsir göstərib. O, müzik-hollar, musiqi teatrları, konsert proqramları və caz festivalları, radio və televiziya, kinofilm və tamaşalar üçün musiqilər yazıb. Sadəliyi ilə seçilən və asan yadda qalan melodiyaları bir neçə gün ərzində populyarlaşırdı. Ellinqton ilk dəfə olaraq insan səsini alət kimi istifadə etməyə başlayıb. Həmişə onun orkestri ilə birlikdə yalnız yaxşı və böyük musiqiçilər çıxış ediblər. Onların sırasında Lui Armstronq, Kaunt Beysi, Con Koltreyn, Ella Fitscerald, Qlenn Miller və başqaları olublar.

The 4th International Jazz Festival in Baku kicked off with a magnificent performance by the famous American jazz singer Rachelle Ferrell. The opening of the music festival, organized by the Ministry of Culture and Tourism, the Friends of Azerbaijani Culture Foundation and the company Sweet Production, was held on 15 October at the Heydar Aliyev Palace.
Spectators filled the main concert hall of the capital, greeting the American singer with enthusiastic applause. From the first minutes of the concert, the extraordinary Rachelle Ferrell won the listeners with her incredibly powerful and beautiful voice. She did not disappoint anyone - her incredible vocal capabilities, often compared to those of Mariah Carey, give Rachelle unrestricted freedom and allow her to speak with the audience in the language of freedom and revelation that is peculiar only to her.
During her short stay in Azerbaijan, Rachelle Ferrell learned the words "cox sag ol" and "Baku". But this was enough to dedicate an entire song to words of gratitude to the audience and our capital. Rachelle also demonstrated professional piano skills. Bakuvians heard songs in the R & B style, classic jazz and tunes with African motifs. In between the songs, Ferrell shared her impressions of the Baku spectator and our city.
"I really enjoyed the concert and the intelligent Baku audience. I believe that holding such festivals of true music, which bring together professionals and collect full houses of music lovers, is a great thing in cultural development. Such festivals bring people together, because the language of music is common to all. It erases boundaries and belonging to any race or nation. Music allows us to temporarily forget about our problems and plunge into the world of beauty, and this is the true delight," Rachelle Ferrell told our R+ correspondent.
During the festival, which lasted until 29 October, concerts of world-renowned jazz artists were also held at the International Mugam Centre, the Azerbaijan State Philharmonic Hall and the Jazz Centre. The well-known French composer and guitarist, Marcio Faraco, and Azerbaijani jazz artists Elcin Sirinov, Zaur Mirzayev, Sahin Novrasli and Amina Figarova made a brilliant display of their skills before Baku jazz fans. Azerbaijani viewers became acquainted with the jazz project "Yeni Adlar" (New Names) and watched the performance of popular jazz bands - Aleksandr Mashin and Friends, De Phazz, the group of Salman Qambarov and Yuriy Kuznetsov, Camil Amirov, the group Savab, the winner of the International Music Festival in Montreux, Isfar Sarabsky, Afqan Rasul, Ahmad Misirli, Rahin Sultanov, Vaqif Sadixov, the group Jazzanova, Sonny Emory and Duke Ellington Orchestra, who performed popular jazz improvisations of world-famous composers, as well as their own compositions.
During the festival, the jazz project "Yeni Adlar" (New Names) was presented. Its aim was to identify talented youth and help novice performers in their first steps on the big stage. The performances of the young singers, Suada Alakbarova, Tamilla Yaqubova, Orxan Agayev, Laman Abbaszada, Camal Eminli and Zulfinas Nacafova, at the concert were greeted with applause.
One of the central events of the festival was the evening in memory of the legendary jazz pianist, composer and arranger, one of the leading figures of Azerbaijani jazz, Rafiq Babayev, at the International Mugam Centre.
Isfar Sarabski told R+ that jam sessions of the Baku festival allow musicians to show off their skills and give full freedom to various experiments, which, of course, can only make the sophisticated Baku jazz fans happy. Aleksandr Mashin, who said he previously visited Baku "ten times", dedicated his performance at the Jazz Centre to the memory of Emil Ibrahim. Together with Isfar Sarabski, he revived Emil Ibrahim's tradition of jam sessions at the festival. Mashin promised that he would visit Baku once again, because it's his favourite jazz city.
The traditional jazz festival has been held in Baku since 2002. Musicians from 10 countries, including Azerbaijan, perform on four stages of the capital. On the final day of the festival, 29 October, jazz fans were given a surprise - a meeting with Duke Ellington Orchestra. After his death in 1974, Ellington's orchestra was managed by his son - Mercer Ellington, and 15 years ago, the orchestra was taken over by the grandson of the "King of Jazz" - Paul Mercer Ellington. The orchestra still has several musicians who played with Duke Ellington himself. The founder of the orchestra was recognized by critics as "the greatest jazz talent of the last 50 years". Ellington's music had an impact on all the main currents of jazz. He wrote music for music halls, musical theatres, concerts, jazz festivals, radio, television, films and performances. Melodies that are simple and easy to remember became popular in just a few days. Ellington was the first to start using the human voice as an instrument. Only the best and great musicians always played together with the orchestra, including Louis Armstrong, Count Basie, John Coltrane, Ella Fitzgerald, Glenn Miller and many others.