Qəddafi məhv edildi, amma xarici hərbi müdaxilə hələ uzun müddət Liviya gerçəkliyinin ayrılmaz hissəsi olacaq
Oktyabr inqilabının rəhbəri demişkən, baş tutdu! NATO hərbi aviasiyası tərəfindən yarım ildən çox müddət ərzində Liviya ərazisinin bombalanması nəticəsində bütün Qərbin nifrət etdiyi Müəmmar Qəddafi məhv edildi - həmvətənlərinin nə qədər onu sevmədiyi məsələsi isə hələ də məlum deyil. Ona görə məlum deyil ki, öz boynuna Liviya xalqının iradəsini ifadə etmək məsuliyyəti götürmüş Benqazi müxalifətinə çoxillik diktatorla haqq-hesabı çürütmək üçün bu qədər uzun vaxt lazım gəldi, halbuki Şimali Atlantika Alyansı ilk başdan Qəddafi  rejiminin öhdəsindən qısa müddətə gəlməyi planlaşdırırdı. Əlqərəz, artıq Liviya xalqının Cəmahiriyyə banisinə nə qədər nifrət edib-etməməsi məsələsi elə də önəmli deyil. Amma liviyalılar yeni hakimiyyəti sevəcəklərmi? Öz tarixi üçün yeni səhifə açan, artıq "nə Liviya inqilabının lideri"nə, nə də Cəmahiriyyənin özünə yer olmayacaq ölkənin yaşadığı anın hazırkı  mənası budur.
Sirtdə qətl
Liviyanı 42 il idarə etmiş Müəmmar Qəddafi üsyançı hərəkatın başında duran Milli Keçid Şurasının (MKŞ) tərəfdarları tərəfindən əsir götürüldükdən sonra həlak oldu. Bu, diktatorun doğma şəhəri Sirtdə baş verdi. Bütün dünya, KİV-də yayılmış və  MKŞ döyüşçülərinin hələ sağ olan Qəddafini necə dəlmə-deşik etdiyini  əks etdirən videokadrların şahidi oldu. Ölü Qəddafinin kadrları isə belə təəssürat yaradırdı ki, o, sanki ətrafdakı insanlar tərəfindən parça-parça edilib. MKŞ təmsilçilərindən birinin bəyanatı da bunu təsdiqlədi; o etiraf etmişdi ki,  Qəddafi onu ələ keçirmiş üsyançılar tərəfindən bilərəkdən öldürülüb.
Qəddafinin qohumları videoçəkilişlərin yayılmasından dərhal sonra Haaqadakı Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinə müraciət edəcəklərini bildirdilər. Onların fikrincə, NATO pilotları Cəmahiriyyə liderinin kortecinə atəş açmaqla əvvəldən planlaşdırılmış hərbi cinayəti yerinə yetiriblər. Qəddafi ailəsinin vəkili Marsel Sessaldi bildirir ki, NATO helikopterləri mülki əhali üçün heç bir təhlükə törətməyən hökumət kortecinə atəş açıb. Həmçinin, vəkil Misurata pavilyonlarının birində ictimai baxış üçün qoyulmuş mərhumun meyitinin təhqir edilməsi faktına da diqqəti çəkir.
Qəddafinin həlakına dair istintaqın aparılması tələbi ilə BMT-nin insan haqları üzrə ali komissarının idarəsi də çıxış edib. BMT başçısının Liviya üzrə xüsusi komissarı, bu ölkədə BMT missiyasının başçısı İan Martin də Qəddafinin öldürülməsinin səbəblərini araşdırmağı tələb edib. Analoji tələblə beynəlxalq hüquq mühafizəsi təşkilatı "Amnesty International" da çıxış edib.
Beynəlxalq ictimaiyyətin təzyiqi altında  MKŞ Qəddafinin öldürülməsini araşdırmağa və hətta onun qatillərini mühakimə etməyə razılıq verib. Bununla belə, yeni Liviya rəhbərliyinin nüfuzuna təkcə Qəddafinin zülmlə öldürülməsi, daha sonra onun və oğlu Mütəssimin cəsədinin ictimai baxışa çıxarılması deyil, həm də meyitinin həddindən ciddi şəkildə gizli saxlanan yerdə basdırılması da yetərincə xələl gətirib. Əslində, görəsən,  üsyançılar niyə hətta ölü Qəddafidən də bu qədər qorxurlar? Hansı məqsədlə onun dəfn edildiyi yeri gizlədirlər?
MKŞ Qəddafinin məzarının onun tərəfdarlarını birləşdirəcək bir mərkəzə çevriləcəyindən ehtiyat etdiyini gizlətmir. Bundan belə çıxır ki, qəddafiçilərin sayı heç də son aylarda Liviya üsyançıları və Qərb təbliğatının sübut etməyə çalışdığı qədər də az deyil.
Məhz bu səbəbdən, diktatorun məzarının yerinin dəqiq bilinməsi yeni hakimiyyət üçün real təhlükə ola bilərdi. MKŞ-in keçmiş diktatoru məhv etməyə tələsdiyindən və onun işini səs-küylü məhkəmə araşdırmasına buraxmamaq istəyindən də danışmağa dəyməz - bu proses həm yeni Liviya hökumətinin dayanıqlılığı baxımından, həm də aparıcı Qərb dövlətlərinin bu yaxınlara kimi Liviya rejiminin əlini çox həvəslə sıxmış liderlərinin nüfuzu baxımından gözlənilməz nəticələr ortaya çıxara bilərdi.
Amma nə baş verməsindən asılı olmayaraq, Qəddafi rejiminin yıxılması üzrə əməliyyat sona çatdı. Dünyanın ən iri neft ixracatçılarından olan Liviyada hakimiyyət MKŞ-in əlinə keçdi. Amma Liviyada bundan sonra vəziyyət sakitləşəcəkmi və ölkənin inkişafı hansı istiqamətdə gedəcək?
Uçuşsuz zona rejiminin ləğvi
Önəmli məsələdir, Qəddafinin məhv edilməsindən dərhal sonra BMT Təhlükəsizlik Şurası (TŞ) Liviyada uçuşsuz zona rejimini ləğv etdi. Bu rejim martın 17-də ölkə əhalisini hökumət qoşunlarından qorumaq məqsədi ilə tətbiq edilmişdi və faktik olaraq, bu ölkəyə NATO aviazərbələrinə sanksiya vermişdi.  Hərbi əməliyyatların rəsmi sonaçatma tarixi də müəyyən edilib - bu, 31 oktyabrdır. Müvafiq mandatın başa çatması qərarına BMT TŞ-in üzvü olan 15 dövlət yekdilliklə qərar verib.
Ancaq Liviya MKŞ NATO rəhbərliyinə xahişlə müraciət edib ki, əməliyyatları, ən azı, ilin sonuna kimi davam etdirsin. MKŞ rəhbəri Mustafa Abdel Cəlilin sözlərinə görə, Alyans ölkədə durumu sabitləşdirməyə yardımçı ola bilər. Liviyadakı hərbi əməliyyatlarda iştirak etmiş dövlətlərin hərbi qüvvələrinin qərargah rəislərinin Qətərdə keçirilmiş görüşündə çıxış edən  Abdel Cəlil öz xahişini "qonşu ölkələrdən hərbi müdaxilənin qarşısını almaq üçün sərhədlərin mühafizəsi və Liviyanı oralarda gizlənmiş Qəddafi qüvvələrinin qalıqlarından qorumaq" istəyi ilə izah edib.
"Qəddafi qüvvələrinin qalıqları"an gəldikdə isə, onlar doğrudan da yeni Liviya hakimiyyətinə hələ çox ziyan vura bilərlər. Öldürülmüş polkovnikin oğullarından ən siyasiləşmişi və enerjilisi Saif əl-İslam sağ qalıb və atasının intiqamını alacağına söz verib. Böyük ehtimalla, Qəddafi tərəfdarlarının hamısı dəqiq yeri hələ bəlli olmayan  Saif əl-İslam ətrafında birləşəcəklər. Burası dəqiq bəllidir ki, Saif əl-İslam artıq Liviyadan kənardadır və Afrika ölkələrinin birindədir. Həmçinin, bəzi məlumatlara görə, bir sıra Liviya aşirətləri ona sadiqliyə and içiblər. Onların sırasında nüfuzlu bərbər tayfalarından olan və bir zaman Qəddafi rejimini dəstəkləmiş tuareqlər də var. Belə bir ehtimal da səsləndirilir ki, qəddafiçilər məhz tuareqlərin iştirakı ilə keçmiş Cəmahiriyyənin cənub hissəsində müstəqil dövlət yaradılmasına cəhd göstərə bilərlər. Bununla yanaşı, MKŞ yalnız tuareqlərlə deyil, həm də başqa aşirətlərlə bağlı problemlərlə üzləşə bilər. Uzun müddət Qəddafinin dəmir əlləri ilə bir yerdə saxlanan bu aşirətlər arasında  çəkişmələr başlaya bilər. Bu "əlin" kəsilməsi ilə Liviya aşirətlərinin birliyi ciddi sınaqlarla qarşı-qarşıya qala bilər.
Bundan başqa, bəlli olur ki, Liviya daxilində çox qüvvələr yeni hakimiyyətdə təmsil olunmaq və neft-qaz gəlirləri də daxil olmaqla, Qəddafinin hakimiyyətindən qalmış piroqun bölgüsünə qatılmaq istəyirlər. Liviyada Cəmahiriyyənin yıxılmasında böyük rol oynamış Liviya islamçıları da bu qüvvələrin sırasındadır. O cümlədən, Liviyanın "Müsəlman qardaşları" təşkilatı da buradadır və böyük ehtimalla, məhz onların təsiri ilə Qəddafinin ölümündən dərhal sonra MKŞ bəyan etdi ki, Liviya indən belə şəriət qanunları ilə yaşayacaq.
Qərbdə heç cür yeni Liviya hakimiyytinin bu gedişini gözləmirdilər. MKŞ dərhal onları Liviya taxtına oturtmuş NATO tərəfindən təzyiqə məruz qaldı və yeni hakimiyyət deyimi bir qədər yumşaltmağa tələsdi. Bildirdi ki, şəriət yeni Liviya qanunvericiliyinin əsas mənbələrindən biri olacaq. Amma istənilən halda, islamlaşma istiqaməti artıq ifadə edilib. Bununla da bu ilin əvvəlində Yaxın Şərqi bürümüş ərəb inqilabi hərəkatının  ən güclü səbəblərindən biri təsdiqlənib.
"Ərəb baharı"nın çiçəkləndiyi  ilk ölkənin - Tunisin nümunəsi də örnəkvericidir. Bu ölkədə bu yaxınlarda keçirilmiş parlament seçkilərində "Ən-Nahda" islam partiyası qalib gəlib. Bu fakt aydınca göstərir: ərəb ölkələrində avtoritar diktaturaların yerini islamyönümlü qüvvələr tutur. Və Qərb ölkələrinin strateqləri, şəksiz, hazırda islam hərəkatına alternativ olacaq nəsə tapmaq üçün baş sındırırlar.
ABŞ Prezidenti Baraka Obamanın "Qəddafinin ölümü bütün dünya üzrə diktatorlara dərs olmalıdır" sözlərini nəzərə aldıqda, Qərbin ərəb inqilablarını niyə dəstəklədiyinin səbəbləri aydın olar. "Qara siyahı"ya Suriya Prezidenti Bəşər Əsəd də salınıb ki, Ağ ev sahibi öz fövqəladə tutumlu çıxışında dolayısı ilə ona xəbərdarlıq edib.
Amma biz yenə də yeni Liviya hakimiyyətinin vurnuxmalarına qayıdırıq, öz gücünə inanmayan bu hakimiyyət NATO-dan Liviyada qalmağı xahiş edib. Qərb MKŞ-in çağırışını öz sadiq müttəfiqi Qətərin açıqlaması ilə eşidib. Bu ölkənin ordusunun baş komandanı general-mayor Hamad bin Ali əl-Attiyyə bəyan edib: "NATO-nun öz qoşunlarını istənilən an çıxara biləcəyi bizə aydın olanda, Liviyanın Qərbdəki dostları bu ölkənin dəstəklənməsi üçün yeni alyans yaradılmasını təklif etdilər və tələb etdilər ki, ona Qətər rəhbərlik etsin, çünki Qətər həm Qərbin, həm də Liviyanın dostudur".
Yada salmaq yerinə düşər ki, Qətər öz vaxtında Liviya üzərində uçuşsuz zonanın yaradılmasının təşəbbüskarlarından biri idi. Bundan başqa, Liviya ilə müharibə zamanı məhz Qətər onun dünya bazarlarına neft nəqlinə nəzarət edirdi. Və aydındır ki, Qətərin bundan sonra da Liviyada Qərbin maraqlarının hərəkətvericisi roluna razılıq verməsini nəzərə alan ABŞ Dövlət Departamenti bildirib: "Müvəqqəti Keçid Şurası NATO-nun Liviyadakı gələcək roluna yenidən baxa bilər". Ona görə də istisna deyil ki, xarici hərbi müdaxilə hələ uzun müddət Liviya gerçəkliyinin ayrılmaz parçası olacaq.

Gaddafi was lynched, but the foreign military presence will remain part of the Libyan reality for a long time
Author: Natiq Mammadzada Baku
The leader of the October Revolution once said - it happened! After more than six months of incessant NATO air strikes on Libya, Muammar Gaddafi was destroyed - he was hated by the whole West and an unknown number of his countrymen - unknown because the Benghazi opposition, which undertook the mission to express the will of the Libyan people, took such an impressive time to put an end to decades of dictatorship, despite the fact that the North Atlantic alliance originally planned to deal with the Gaddafi regime as soon as possible. In any case, now it does not matter at all whether or not the whole Libyan people hated the founder of the Jamahiriya so fiercely.
Will the Libyans love the new government? That is the essence of the moment for the country, which has opened a new chapter in its history, in which there will be no room for either "the leader of the Libyan revolution" or the Jamahiriya itself.
Murder in Sirte
Muammar Gaddafi, who ruled Libya for 42 years, died after he was captured by supporters of the Transitional National Council (TNC) that led the rebel movement. This happened in the dictator's hometown of Sirte. The world saw the video footage showing how TNC fighters dragged Gaddafi, who was still alive. The video showing dead Gaddafi left no doubt that he was literally torn to pieces by people who captured him. This was confirmed by a representative of the TNC who admitted that Gaddafi was deliberately killed by the rebels who captured him.
Immediately after the publication of the video, Gaddafi's relatives announced their intention to appeal to the International Criminal Court in The Hague. In their view, NATO pilots committed a deliberate war crime by firing at the Jamahiriya leader's convoy. According to Marcel Ceccaldi, the lawyer of Gaddafi's family, NATO helicopters opened fire at a government convoy, which posed no threat to the civilian population. Furthermore, the defence drew attention to the fact that the colonel's corpse was desecrated and put on display in a Misrata shopping pavilion.
The United Nations High Commission for Human Rights (UNHCHR) also demanded an investigation into the death of Gaddafi. The special advisor to the UN secretary general for post-conflict planning in Libya and head of the UN mission in the country, Ian Martin, also demanded an investigation into the death of Gaddafi. A similar demand was put forward by the international human rights organization Amnesty International.
Under pressure from the international community, the TNC agreed to investigate Gaddafi's murder and even prosecute his killers. Meanwhile, the standing of the new Libyan leadership suffered a significant blow not only from the fact that Gaddafi was brutally murdered and the bodies of the colonel and his son Mutassim were put on public display, but also from their burial in a strictly secret location. Indeed, why are the rebels so afraid even of a dead Gaddafi? Why did they hide his place of burial?
The TNC does not even hide that they feared that Gaddafi's grave could become a centre of unity for supporters of Gaddafi. This means that there are quite a few Gaddafi supporters, although the Libyan rebels and Western propaganda have been trying to prove the opposite in recent months. For this reason, public access to the dictator's grave could pose a real danger to the new authorities, not to mention the fact that the TNC hastened to kill the former dictator and avoid a sensational trial that could result in unpredictable consequences both in terms of the stability of the new Libyan government and the reputation of Western leaders who recently shook hands with Gaddafi so zealously.
Whatever it is, the military operation to topple Gaddafi's regime is over. Power in Libya - one of the world's largest exporters of oil - has been taken over by the TNC. But will Libya now become calmer and how will this country develop in the future?
Repeal of the no-fly zone
A remarkable fact: Immediately after the elimination of Gaddafi, the UN Security Council repealed the no-fly zone in Libya, which was introduced on 17 March to protect the population from the government forces and authorized NATO air strikes on the country. The official date for the end of the military operation was also named - 31 October. All 15 member states of the UN Security Council voted unanimously for the termination of the mandate.
However, the Libyan TNC requested that NATO extend the operation at least until the end of the year. According to TNC head, Mustafa Abdel Jalil, the Alliance will help to stabilize the country. Speaking in Qatar at a meeting of chiefs of staff of the states participating in military operations in Libya, Abdel Jalil substantiated his request with the need to "guard the border and prevent armed incursions from neighbouring countries and protect Libya from the remnants of Gaddafi's forces hiding there".
As for the "remnants of Gaddafi's forces", they can really inflict a lot of damage to the new Libyan authorities. The most politicized son of the murdered colonel - energetic Saif al-Islam who swore to avenge his father - also survived. Gaddafi's supporters are now likely to unite around him. His exact whereabouts are unknown. Saif al-Islam is definitely outside Libya - in an African country.
However, according to some sources, a number of Libyan tribes, specifically the Tuaregs - one of the most influential Berber tribes who supported Gaddafi's regime - have taken the oath of allegiance to him. There are assumptions that Gaddafi's supporters might use the Tuaregs to create an independent state in the southern part of the former Jamahiriya.
Meanwhile, the TNC may have problems not only with the Tuaregs, but also many other tribes, or rather the threat of confrontation between tribes that were held in relative unity for a long time due to Gaddafi's iron hand. As this "hand" becomes weaker, the unity of the Libyan tribes may be subjected to a severe test.
In addition, it appears that many forces inside Libya want to be represented in the new government and divide the cake inherited from Gaddafi's reign, including coveted revenues from oil and gas. Among these forces are the so-called Libyan Islamists, who played an important role in the overthrow of the Jamahiriya. In particular, the Libyan Muslim Brotherhood seems to have directly contributed to the fact that shortly after Gaddafi's death, the TNC proclaimed that Libya will now live under Shariah.
The West did not expect such a move by the new Libyan authorities. They immediately came under pressure from NATO, who elevated them to the Libyan throne, and rushed to soften the wording, stating that Shariah will be one of the sources for new Libyan law. Yet the very desire to impose Islam has already been expressed. This confirms one of the most powerful motivations of the Arab revolutionary movement that has swept through the Middle East since the beginning of this year.
The example of Tunisia - the first country where the "Arab Spring" flourished - is noteworthy. The recent parliamentary elections in this country were won by the An-Nahda Islamist party. This fact clearly shows: Islamist forces act as an alternative to authoritarian dictatorships in Arab countries. And Western strategists are surely racking their brains right now, trying to find a kind of alternative to the Islamist movement.
Given this, US President Barack Obama's statement that "Gaddafi's death should be a warning to dictators around the world" is intended to remind them why the West supported the Arab revolution. Syrian President Bashar Assad is clearly on the "black list", which was indirectly mentioned in the US president's extremely expansive statement.
But let's return to the moves of the new Libyan authorities, who asked NATO to stay in Libya as they lack confidence in their own abilities. The West heard the TNC appeal through its faithful ally - Qatar. The Commander-in-Chief of the Qatari Army Maj-Gen Hamad bin Ali Al Attiyah declared: "When it became clear that NATO can withdraw its troops at any time, Libya's friends in the West proposed establishing a new alliance to support Libya and demanded that it should be headed by Qatar, because Qatar is a friend of both the West and Libya."
It must be noted that Qatar was one of the initiators of the no-fly zone over Libya. Furthermore, it is exactly Qatar that controlled the delivery of Libyan oil to world markets during the war in Libya. And obviously, given Qatar's consent to continue to play the role of an engine for Western interests in Libya, the US State Department said that the "Transitional National Council may provide a role for NATO in Libya in the future". So it is possible that the foreign military presence will remain an integral part of the Libyan reality for a long time.