Qəddafi məhv edildi, amma xarici hərbi müdaxilə hələ uzun müddət Liviya gerçəkliyinin ayrılmaz hissəsi olacaq
Oktyabr inqilabının rəhbəri demişkən, baş tutdu! NATO hərbi aviasiyası tərəfindən yarım ildən çox müddət ərzində Liviya ərazisinin bombalanması nəticəsində bütün Qərbin nifrət etdiyi Müəmmar Qəddafi məhv edildi - həmvətənlərinin nə qədər onu sevmədiyi məsələsi isə hələ də məlum deyil. Ona görə məlum deyil ki, öz boynuna Liviya xalqının iradəsini ifadə etmək məsuliyyəti götürmüş Benqazi müxalifətinə çoxillik diktatorla haqq-hesabı çürütmək üçün bu qədər uzun vaxt lazım gəldi, halbuki Şimali Atlantika Alyansı ilk başdan Qəddafi  rejiminin öhdəsindən qısa müddətə gəlməyi planlaşdırırdı. Əlqərəz, artıq Liviya xalqının Cəmahiriyyə banisinə nə qədər nifrət edib-etməməsi məsələsi elə də önəmli deyil. Amma liviyalılar yeni hakimiyyəti sevəcəklərmi? Öz tarixi üçün yeni səhifə açan, artıq "nə Liviya inqilabının lideri"nə, nə də Cəmahiriyyənin özünə yer olmayacaq ölkənin yaşadığı anın hazırkı  mənası budur.
Sirtdə qətl
Liviyanı 42 il idarə etmiş Müəmmar Qəddafi üsyançı hərəkatın başında duran Milli Keçid Şurasının (MKŞ) tərəfdarları tərəfindən əsir götürüldükdən sonra həlak oldu. Bu, diktatorun doğma şəhəri Sirtdə baş verdi. Bütün dünya, KİV-də yayılmış və  MKŞ döyüşçülərinin hələ sağ olan Qəddafini necə dəlmə-deşik etdiyini  əks etdirən videokadrların şahidi oldu. Ölü Qəddafinin kadrları isə belə təəssürat yaradırdı ki, o, sanki ətrafdakı insanlar tərəfindən parça-parça edilib. MKŞ təmsilçilərindən birinin bəyanatı da bunu təsdiqlədi; o etiraf etmişdi ki,  Qəddafi onu ələ keçirmiş üsyançılar tərəfindən bilərəkdən öldürülüb.
Qəddafinin qohumları videoçəkilişlərin yayılmasından dərhal sonra Haaqadakı Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinə müraciət edəcəklərini bildirdilər. Onların fikrincə, NATO pilotları Cəmahiriyyə liderinin kortecinə atəş açmaqla əvvəldən planlaşdırılmış hərbi cinayəti yerinə yetiriblər. Qəddafi ailəsinin vəkili Marsel Sessaldi bildirir ki, NATO helikopterləri mülki əhali üçün heç bir təhlükə törətməyən hökumət kortecinə atəş açıb. Həmçinin, vəkil Misurata pavilyonlarının birində ictimai baxış üçün qoyulmuş mərhumun meyitinin təhqir edilməsi faktına da diqqəti çəkir.
Qəddafinin həlakına dair istintaqın aparılması tələbi ilə BMT-nin insan haqları üzrə ali komissarının idarəsi də çıxış edib. BMT başçısının Liviya üzrə xüsusi komissarı, bu ölkədə BMT missiyasının başçısı İan Martin də Qəddafinin öldürülməsinin səbəblərini araşdırmağı tələb edib. Analoji tələblə beynəlxalq hüquq mühafizəsi təşkilatı "Amnesty International" da çıxış edib.
Beynəlxalq ictimaiyyətin təzyiqi altında  MKŞ Qəddafinin öldürülməsini araşdırmağa və hətta onun qatillərini mühakimə etməyə razılıq verib. Bununla belə, yeni Liviya rəhbərliyinin nüfuzuna təkcə Qəddafinin zülmlə öldürülməsi, daha sonra onun və oğlu Mütəssimin cəsədinin ictimai baxışa çıxarılması deyil, həm də meyitinin həddindən ciddi şəkildə gizli saxlanan yerdə basdırılması da yetərincə xələl gətirib. Əslində, görəsən,  üsyançılar niyə hətta ölü Qəddafidən də bu qədər qorxurlar? Hansı məqsədlə onun dəfn edildiyi yeri gizlədirlər?
MKŞ Qəddafinin məzarının onun tərəfdarlarını birləşdirəcək bir mərkəzə çevriləcəyindən ehtiyat etdiyini gizlətmir. Bundan belə çıxır ki, qəddafiçilərin sayı heç də son aylarda Liviya üsyançıları və Qərb təbliğatının sübut etməyə çalışdığı qədər də az deyil.
Məhz bu səbəbdən, diktatorun məzarının yerinin dəqiq bilinməsi yeni hakimiyyət üçün real təhlükə ola bilərdi. MKŞ-in keçmiş diktatoru məhv etməyə tələsdiyindən və onun işini səs-küylü məhkəmə araşdırmasına buraxmamaq istəyindən də danışmağa dəyməz - bu proses həm yeni Liviya hökumətinin dayanıqlılığı baxımından, həm də aparıcı Qərb dövlətlərinin bu yaxınlara kimi Liviya rejiminin əlini çox həvəslə sıxmış liderlərinin nüfuzu baxımından gözlənilməz nəticələr ortaya çıxara bilərdi.
Amma nə baş verməsindən asılı olmayaraq, Qəddafi rejiminin yıxılması üzrə əməliyyat sona çatdı. Dünyanın ən iri neft ixracatçılarından olan Liviyada hakimiyyət MKŞ-in əlinə keçdi. Amma Liviyada bundan sonra vəziyyət sakitləşəcəkmi və ölkənin inkişafı hansı istiqamətdə gedəcək?
Uçuşsuz zona rejiminin ləğvi
Önəmli məsələdir, Qəddafinin məhv edilməsindən dərhal sonra BMT Təhlükəsizlik Şurası (TŞ) Liviyada uçuşsuz zona rejimini ləğv etdi. Bu rejim martın 17-də ölkə əhalisini hökumət qoşunlarından qorumaq məqsədi ilə tətbiq edilmişdi və faktik olaraq, bu ölkəyə NATO aviazərbələrinə sanksiya vermişdi.  Hərbi əməliyyatların rəsmi sonaçatma tarixi də müəyyən edilib - bu, 31 oktyabrdır. Müvafiq mandatın başa çatması qərarına BMT TŞ-in üzvü olan 15 dövlət yekdilliklə qərar verib.
Ancaq Liviya MKŞ NATO rəhbərliyinə xahişlə müraciət edib ki, əməliyyatları, ən azı, ilin sonuna kimi davam etdirsin. MKŞ rəhbəri Mustafa Abdel Cəlilin sözlərinə görə, Alyans ölkədə durumu sabitləşdirməyə yardımçı ola bilər. Liviyadakı hərbi əməliyyatlarda iştirak etmiş dövlətlərin hərbi qüvvələrinin qərargah rəislərinin Qətərdə keçirilmiş görüşündə çıxış edən  Abdel Cəlil öz xahişini "qonşu ölkələrdən hərbi müdaxilənin qarşısını almaq üçün sərhədlərin mühafizəsi və Liviyanı oralarda gizlənmiş Qəddafi qüvvələrinin qalıqlarından qorumaq" istəyi ilə izah edib.
"Qəddafi qüvvələrinin qalıqları"an gəldikdə isə, onlar doğrudan da yeni Liviya hakimiyyətinə hələ çox ziyan vura bilərlər. Öldürülmüş polkovnikin oğullarından ən siyasiləşmişi və enerjilisi Saif əl-İslam sağ qalıb və atasının intiqamını alacağına söz verib. Böyük ehtimalla, Qəddafi tərəfdarlarının hamısı dəqiq yeri hələ bəlli olmayan  Saif əl-İslam ətrafında birləşəcəklər. Burası dəqiq bəllidir ki, Saif əl-İslam artıq Liviyadan kənardadır və Afrika ölkələrinin birindədir. Həmçinin, bəzi məlumatlara görə, bir sıra Liviya aşirətləri ona sadiqliyə and içiblər. Onların sırasında nüfuzlu bərbər tayfalarından olan və bir zaman Qəddafi rejimini dəstəkləmiş tuareqlər də var. Belə bir ehtimal da səsləndirilir ki, qəddafiçilər məhz tuareqlərin iştirakı ilə keçmiş Cəmahiriyyənin cənub hissəsində müstəqil dövlət yaradılmasına cəhd göstərə bilərlər. Bununla yanaşı, MKŞ yalnız tuareqlərlə deyil, həm də başqa aşirətlərlə bağlı problemlərlə üzləşə bilər. Uzun müddət Qəddafinin dəmir əlləri ilə bir yerdə saxlanan bu aşirətlər arasında  çəkişmələr başlaya bilər. Bu "əlin" kəsilməsi ilə Liviya aşirətlərinin birliyi ciddi sınaqlarla qarşı-qarşıya qala bilər.
Bundan başqa, bəlli olur ki, Liviya daxilində çox qüvvələr yeni hakimiyyətdə təmsil olunmaq və neft-qaz gəlirləri də daxil olmaqla, Qəddafinin hakimiyyətindən qalmış piroqun bölgüsünə qatılmaq istəyirlər. Liviyada Cəmahiriyyənin yıxılmasında böyük rol oynamış Liviya islamçıları da bu qüvvələrin sırasındadır. O cümlədən, Liviyanın "Müsəlman qardaşları" təşkilatı da buradadır və böyük ehtimalla, məhz onların təsiri ilə Qəddafinin ölümündən dərhal sonra MKŞ bəyan etdi ki, Liviya indən belə şəriət qanunları ilə yaşayacaq.
Qərbdə heç cür yeni Liviya hakimiyytinin bu gedişini gözləmirdilər. MKŞ dərhal onları Liviya taxtına oturtmuş NATO tərəfindən təzyiqə məruz qaldı və yeni hakimiyyət deyimi bir qədər yumşaltmağa tələsdi. Bildirdi ki, şəriət yeni Liviya qanunvericiliyinin əsas mənbələrindən biri olacaq. Amma istənilən halda, islamlaşma istiqaməti artıq ifadə edilib. Bununla da bu ilin əvvəlində Yaxın Şərqi bürümüş ərəb inqilabi hərəkatının  ən güclü səbəblərindən biri təsdiqlənib.
"Ərəb baharı"nın çiçəkləndiyi  ilk ölkənin - Tunisin nümunəsi də örnəkvericidir. Bu ölkədə bu yaxınlarda keçirilmiş parlament seçkilərində "Ən-Nahda" islam partiyası qalib gəlib. Bu fakt aydınca göstərir: ərəb ölkələrində avtoritar diktaturaların yerini islamyönümlü qüvvələr tutur. Və Qərb ölkələrinin strateqləri, şəksiz, hazırda islam hərəkatına alternativ olacaq nəsə tapmaq üçün baş sındırırlar.
ABŞ Prezidenti Baraka Obamanın "Qəddafinin ölümü bütün dünya üzrə diktatorlara dərs olmalıdır" sözlərini nəzərə aldıqda, Qərbin ərəb inqilablarını niyə dəstəklədiyinin səbəbləri aydın olar. "Qara siyahı"ya Suriya Prezidenti Bəşər Əsəd də salınıb ki, Ağ ev sahibi öz fövqəladə tutumlu çıxışında dolayısı ilə ona xəbərdarlıq edib.
Amma biz yenə də yeni Liviya hakimiyyətinin vurnuxmalarına qayıdırıq, öz gücünə inanmayan bu hakimiyyət NATO-dan Liviyada qalmağı xahiş edib. Qərb MKŞ-in çağırışını öz sadiq müttəfiqi Qətərin açıqlaması ilə eşidib. Bu ölkənin ordusunun baş komandanı general-mayor Hamad bin Ali əl-Attiyyə bəyan edib: "NATO-nun öz qoşunlarını istənilən an çıxara biləcəyi bizə aydın olanda, Liviyanın Qərbdəki dostları bu ölkənin dəstəklənməsi üçün yeni alyans yaradılmasını təklif etdilər və tələb etdilər ki, ona Qətər rəhbərlik etsin, çünki Qətər həm Qərbin, həm də Liviyanın dostudur".
Yada salmaq yerinə düşər ki, Qətər öz vaxtında Liviya üzərində uçuşsuz zonanın yaradılmasının təşəbbüskarlarından biri idi. Bundan başqa, Liviya ilə müharibə zamanı məhz Qətər onun dünya bazarlarına neft nəqlinə nəzarət edirdi. Və aydındır ki, Qətərin bundan sonra da Liviyada Qərbin maraqlarının hərəkətvericisi roluna razılıq verməsini nəzərə alan ABŞ Dövlət Departamenti bildirib: "Müvəqqəti Keçid Şurası NATO-nun Liviyadakı gələcək roluna yenidən baxa bilər". Ona görə də istisna deyil ki, xarici hərbi müdaxilə hələ uzun müddət Liviya gerçəkliyinin ayrılmaz parçası olacaq.

Каддафи растерзан, но иностранное военное присутствие останется частью ливийской действительности еще надолго
01.11.2011
Как говорил вождь октябрьской революции, свершилось! После более чем полугода беспрерывных бомбардировок территории Ливии военной авиацией НАТО уничтожен Муамар Каддафи - ненавистный всему Западу и непонятно какой части своих соотечественников. Непонятно потому, что бенгазийской оппозиции, взявшей на себя миссию выражать волю всего ливийского народа, понадобился именно такой внушительный срок, чтобы покончить с многолетним диктатором, невзирая на то, что Североатлантический альянс первоначально планировал расправиться с режимом Каддафи в кратчайшие сроки. Впрочем, сейчас вовсе не так важен вопрос о том, действительно ли основателя Джамахирии так рьяно ненавидел весь ливийский народ.
Полюбят ли ливийцы новую власть? Вот в чем суть переживаемого момента для страны, открывшей новую страницу своей истории, в которой уже не будет места ни "лидеру ливийской революции", ни самой Джамахирии.
Убийство в Сирте
Муамар Каддафи, правивший Ливией 42 года, погиб после того, как его захватили в плен сторонники Переходного национального совета (ПНС), стоящего во главе повстанческого движения. Это произошло в родном городе диктатора - Сирте. Мир стал свидетелем распространенных СМИ видеокадров, запечатлевших, как бойцы ПНС волокут еще живого Каддафи. А кадры уже мертвого Каддафи не оставили никаких сомнений в том, что он был буквально растерзан полонившими его людьми. В этом убедило и заявление одного из представителей ПНС, признавшего, что Каддафи был намеренно убит захватившими его повстанцами.
Родственники Каддафи сразу после распространения видеосъемки выразили намерение обратиться в Международный уголовный суд в Гааге. По их мнению, летчики НАТО совершили заведомо спланированное военное преступление, расстреляв кортеж лидера Джамахирии. Как утверждает адвокат семьи Каддафи Марсель Сессальди, вертолеты НАТО открыли огонь по правительственному кортежу, который не представлял совершенно никакой угрозы гражданскому населению. Кроме того, защита обращает внимание на факт глумления над трупом полковника, чье тело было выставлено на всеобщее обозрение в одном из торговых павильонов Мисураты.
С требованием провести расследование обстоятельств гибели Каддафи выступило и Управление верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ). Специальный советник генерального секретаря ООН по постконфликтному планированию в Ливии, глава миссии ООН в этой стране Иан Мартин также потребовал расследования причин гибели Каддафи. С аналогичным требованием выступила и международная правозащитная организация Amnesty International.
Под нажимом международной общественности ПНС согласился расследовать обстоятельства убийства Каддафи и даже предать суду его убийц. Между тем по авторитету нового ливийского руководства существенно ударили не только факты жестокого убийства Каддафи и последующего выставления тел полковника и его сына Мутассима на всеобщее обозрение, но и предание их земле в строго засекреченном месте. В самом деле, почему повстанцы так боятся даже мертвого Каддафи? С какой целью они скрыли место его захоронения?
ПНС и не скрывает, что опасался превращения могилы Каддафи в некий центр единения сторонников Каддафи. Из чего следует вывод, что их, каддафистов, не так уж мало, как то пытались доказать все последние месяцы ливийские повстанцы и западная пропаганда. Именно по этой причине публичность могилы диктатора и могла представить реальную опасность для новых властей. Не говоря уже о том, что ПНС поспешил уничтожить бывшего диктатора и не доводить дело до громкого судебного разбирательства над ним, - процесса, который мог обернуться непредсказуемыми последствиями как с точки зрения устойчивости нового ливийского правительства, так и репутации ведущих лидеров западных стран, еще недавно с таким усердием пожимавших руки Каддафи.
Как бы там ни было, военная операция по свержению режима Каддафи завершилась. Власть в Ливии - одном из крупнейших мировых экспортеров нефти - перешла в руки ПНС. Но станет ли в Ливии отныне спокойнее и в каком направлении пойдет далее развитие этой страны?
Отмена режима бесполетной зоны
Показательный факт. Сразу после ликвидации Каддафи Совет Безопасности ООН отменил действие бесполетной зоны в Ливии, которая была введена 17 марта для защиты населения страны от правительственных войск и фактически санкционировала нанесение НАТО авиаударов по этой стране. Обозначена и дата официального окончания военной операции - 31 октября. За прекращение соответствующего мандата единогласно проголосовали все 15 государств - участников СБ ООН.
Однако ПНС Ливии обратился с просьбой к руководству НАТО продлить операцию еще как минимум до конца года. По словам главы ПНС Мустафы Абдель Джалила, Альянс поможет стабилизировать ситуацию в стране. Выступая в Катаре на встрече начальников штабов вооруженных сил государств, участвовавших в военных действиях в Ливии, Абдель Джалил обосновал свою просьбу необходимостью "охраны границ для предотвращения вооруженного вторжения из соседних стран и защиты Ливии от остатков сил Каддафи, которые там укрылись".
Что касается "остатков сил Каддафи", то таковые действительно могут еще немало навредить новым ливийским властям. Остался в живых самый политизированный из сыновей убитого полковника, энергичный Саиф аль-Ислам, поклявшийся отомстить за отца. Скорее всего каддафисты теперь объединятся вокруг него, точное местонахождение которого пока неизвестно. Однозначно Саиф аль-Ислам находится сейчас вне Ливии, в одной из африканских стран. Однако, по некоторым сведениям, клятву верности принесли ему ряд ливийских племен, в частности туареги - одно из влиятельных берберских племен, поддерживавших в свое время режим Каддафи. Звучат предположения о том, что именно с участием туарегов каддафистами может быть предпринята попытка создания независимого государства в южной части бывшей Джамахирии.
Между тем ПНС может иметь проблемы, связанные не только с туарегами, но и многими другими племенами, вернее с угрозой размежевания между ними, длительное время удерживаемыми в относительном единстве благодаря железной руке Каддафи. С пресечением этой самой "руки" единство ливийских племен может подвергнуться серьезным испытаниям.
Кроме того, как выясняется, многие силы внутри Ливии хотят быть представлены в новом правительстве и делить пирог, доставшийся от правления Каддафи, включающий в себя и вожделенные доходы от нефти и газа. Среди этих сил и так называемые ливийские исламисты, сыгравшие немаловажную роль в низвержении Джамахирии. В частности, ливийские "Братья-мусульмане", судя по всему, непосредственно способствовавшие тому, что ПНС вскоре после гибели Каддафи провозгласил: Ливия отныне будет жить по шариату.
На Западе никак не ожидали подобного хода от новых ливийских властей. Последние немедленно подверглись давлению со стороны возведшего их на ливийский престол НАТО и поспешили немного смягчить формулировку, заявив, что шариат будет одним из источников нового ливийского законодательства. Все же само стремление к исламизации уже выражено. Тем самым подтверждена одна из мощнейших мотиваций арабского революционного движения, охватившего Ближний Восток с начала нынешнего года.
Показателен пример Туниса - первой страны, где расцвела "арабская весна". На состоявшихся недавно парламентских выборах в этой стране победила исламистская партия "Ан-Нахда". И этот факт отчетливо свидетельствует: в арабских странах альтернативой авторитарным диктатурам выступают силы исламистского толка. И западные стратеги, несомненно, ломают сейчас голову, пытаясь найти хотя бы подобие альтернативы исламистскому движению.
С учетом этого заявление президента США Барака Обамы о том, что "смерть Каддафи должна стать предостережением для диктаторов по всему миру", призвано напомнить причины, почему Запад поддержал арабскую революцию. В "черный список" однозначно занесен президент Сирии Башар Асад, о чем косвенно и предупреждает в своем чрезвычайно емком заявлении хозяин Белого дома.
Но вернемся к метаниям новых ливийских властей, которые в порыве неуверенности в собственных силах попросили НАТО задержаться в Ливии. Призыв ПНС Запад услышал посредством волеизъявления своего верного союзника - Катара. Главнокомандующий катарской армией генерал-майор Хамад бин Али аль-Аттыйя провозгласил: "Когда нам стало ясно, что НАТО может вывести войска в любое время, друзья Ливии на Западе предложили создать новый альянс для поддержки Ливии и потребовали, чтобы его возглавил Катар, потому что Катар - друг и Запада, и Ливии".
Уместно напомнить, что Катар явился в свое время одним из инициаторов создания бесполетной зоны над Ливией. Кроме того, именно Катар во время войны в Ливии контролировал поставки ее нефти на мировые рынки. И очевидно, что с учетом согласия Катара и далее исполнять роль двигателя западных интересов в Ливии Госдепартамент США заявил о том, что "Переходный национальный совет может предусмотреть в будущем роль для НАТО в Ливии". Так что не исключено, что иностранное военное присутствие останется неотъемлемой частью ливийской действительности еще надолго.