İRƏVANIN "SURİYA OYUNU"
Suriyadakı qarşıdurma lap əvvəldən Ermənistan üçün xüsusi mövzu olub - ilk növbədə, oradakı çoxsaylı və nüfuzlu erməni icması üzündən. Açığı, yüz minlərlə ələvi, sünni, türkmən, kürdün başına bəla olmuş qanlı vətəndaş müharibəsinin Suriya xristianlarından, o cümlədən ermənilərdən yan keçəcəyi şansı nəzəri cəhətdən belə yox idi. Bununla yanaşı, erməni auditoriyasının və siyasi elitanın Suriya böhranına yanaşmasında bir neçə mərhələni bir-birindən ayırmaq olar. Əvvəlcə orada tam səmimi olaraq həmvətənlərinin taleyindən narahatlıq keçirir, erməni icmasına bu və ya digər formada toxunan bütün insidentlər haqda ətraflı məlumat verirdilər. Sonradan vətəndaş müharibəsinin Suriya ermənilərinin əsas məskunlaşdıqları şəhərləri - Dəməşq və Hələbi bürüdüyü zaman ermənilərin kütləvi şəkildə Ermənistana köçürülməsinə başlanıldı. Bunun üçün xüsusi aviareyslər belə, təşkil olunurdu. Üstəlik, erməni siyasətçilər ənənələrinə sadiq qalaraq, onların işğal altındakı Azərbaycan torpaqlarına yerləşdirilmələrini təklif edirdilər. Amma ermənilərin "köçürmə siyasəti" iflasa uğradı. Bir müharibədən çıxıb digərinə düşmək istəyənlər tapılmadı. Suriya erməniləri, hətta Ermənistanda belə, qərar tuta bilmədilər. Nəticədə, hətta köç məqsədilə açılmış xüsusi aviareyslər ləğv olundu - uçmaq istəyində olan sərnişin tapılmırdı.
Bütün bunlardan sonra Ermənistanın Suriya hadisələrinə marağı sönməyə başlandı. Amma sonradan adını dəyişərək "İslam Dövləti" (İD) olmuş İŞİD-in meydana çıxması ilə vəziyyət dəyişdi. Suriya böhranı bütün baş verənlərdə Türkiyə və Azərbaycanı günahlandırmaq üçün əla bəhanə oldu. İrəvan KİV və xaricdəki erməni lobbisi çox sadə konstruksiya irəli sürürdü: guya Suriyadakı "islamçılar"ı Türkiyə dəstəkləyir və məqsəd onların bu dəfə Suriya ərazisində "ermənilərin məhvini davam etdirməsi"dir. Gebbels təbliğatının məşhur postulatına tam uyğun: yalan nə qədər dəhşətlidirsə, ona bir o qədər tez inanacaqlar. Artıq Suriyadakı həmvətənlər haqda heç kəs düşünmürdü - onların taleyi İrəvan siyasətçilərini yalnız Türkiyəyə, həmçinin qismən Azərbaycana hücumların təşkili üçün "informasiya bəhanəsi" kimi maraqlandırırdı.
Bu mənada bu ilin yazında Hələb yaxınlığında Kəsab erməni şəhərinin ələ keçirilməsilə bağlı epizod kifayət qədər maraqlıdır. Aprelin əvvəlində erməni KİV də daxil olmaqla, bir sıra mətbuat orqanlarında "Əl-Qaidə" ilə əlaqəli "Ən-Nusra" qruplaşmasının Kesab şəhərini ələ keçirməsi, orada dinc əhaliyə qarşı qətliamların törədilməsi haqda damarlarda qanı donduracaq məlumatlar yer almağa başladı. Erməni jurnalistlər, lobbiçilər, hətta ABŞ Konqresinin üzvləri guya söhbətin "Türkiyədə məskunlaşmış" terrorçulardan getdiyini, onların Kesabı yalnız "erməni soyqırımı"nı davam etdirmək məqsədilə ələ keçirdiklərini iddia edirdilər.
Daha sonra KİV-də hər şeyin əslində fərqli olduğuna dair məlumatlar yayıldı. Məlum oldu ki, Kesab Suriya müxalifətçilərini yalnız və yalnız şəhərin yaxınlığında RLS yerləşdiyi üçün maraqlandırırmış. Hökumət həmin RLS-in vasitəsilə müxalifət dəstələri arasındakı danışıqları "tuturmuş". Daha sonra şəhər meri V.Çaparyan şəhərdə 80 erməninin qətlə yetirildiyinə dair xəbərlərin tamamilə yalan olduğunu bildirdi və onun bu sözləri mətbuatda, o cümlədən Cənubi Qafqaz KİV-də geniş yer aldı. Mer şəhərdən bütün dinc sakinlərin evakuasiya olunduğunu, nəticədə, onlar hər şeylərini itirsələr də, sağ olduqlarını və təhlükəsiz şəraitdə yerləşdirildiklərini söylədi. Bir müddət sonra isə internetdə guya "Kesabda ermənilərin qətliamı" adı ilə yerləşdirilmiş dəhşətli videogörüntülərin bu şəhərə və ermənilərə heç bir aidiyyətinin olmadığı üzə çıxdı. Belə görüntülərin birində, əslində, terrorçuların Suriya hökumət qoşunlarının əsgərlərini güllələməsi kadrları əks olunmuşdu. Bu, əlbəttə ki, son dərəcə təsirli hərbi cinayətdir. Lakin orada söhbət Kesabda dinc ermənilərə qarşı qətliamdan getmir. Digər videoçarxda isə ümumiyyətlə, "böyüklər üçün" filmdən kadrlar yer alıb. Üstəlik, sonradan Kesabdan evakuasiya olunmuş qocaların məhz Türkiyə ərazisində məskunlaşdıqları da üzə çıxıb.
İndi Ermənistanda yeni epizod ətrafında "səs-küy" qaldırmağa başlayıblar. Söhbət Deyr-ez-Zordakı erməni kilsəsinin İŞİD tərəfindən partladılmasından gedir. Erməni dinşünas Vardan Xaçatryanın fikrincə, "Deyr-ez-Zordakı "Bütün müqəddəslər" kilsəsinin sentyabrın 21-də partladılması (Ermənistanın müstəqillik günü) prinsipcə Ermənistanın terrorçuların hədəflərindən biri olduğunu göstərir".
Bununla yanaşı, kilsənin "erməni soyqırımı" qurbanlarının xatirəsinə ucaldıldığı bildirilir. Ermənistanda akkreditasiya olunmuş əksər diplomatik missiyalar bu terroru pisləyən bəyanatlarla çıxış ediblər. Bu, tamamilə başadüşüləndir: məbədin partladılması istənilən dində cinayətdir. Ermənistanda və erməni lobbiçiləri arasında isə buna dərhal fərqli don geydirilib: guya partlayışın arxasında mərdimazar Türkiyə dayanır və bununla, o... "erməni soyqırımı"nın tanınmasına mane olmaq istəyir. Üstəlik, bu versiyanı erməni lobbisilə sıx əlaqəli amerikalı konqresmenlər Adam Şiff, Frenk Pallone, Cim Kosta və Sendi Levin də təkrarlayıblar.
Əlbəttə ki, İrəvanın Suriya faciəsini Türkiyəni növbəti dəfə bütün ağlagələn və gəlməyən pisliklərdə ittiham etmək üçün bəhanə kimi görməsi versiyası var. Amma peşəkar erməni lobbiçiləri "soyqırımı"nın 100-cü ildönümünün çatdığını, amma bu sahədə xüsusi uğurların hələ də görünmədiyini anladıqları üçün Suriya faciəsindən və İŞİD-in əməllərindən, sadəcə, özlərini yada salma vasitəsi kimi istifadə etmək fikrinə düşüblər. Ekspertlər isə guya Suriyada "erməni soyqırımı"nın davam etdirildiyinə dair fikirlərin yayılmasında daha bir hədəfin olduğunu istisna etmirlər. Bu yerdə unutmaq lazım deyil ki, "erməni soyqırımı" haqqında mif lap əvvəldən 6 Şərqi Anadolu vilayətinə ərazi iddialarını "əsaslandırmaq" üçün nəzərdə tutulub. Ermənilər məhz həmin vilayətlər hesabına "Qərbi Ermənistan"ı genişləndirməyi düşünürdülər. İndisə ermənilər, həmçinin bir sıra digər dairələr Yaxın Şərqdə "xristian muxtariyyəti" ideyasını işə salıblar.
Xatırladaq ki, 2012-ci ilin iyulunda "İzvestiya" qəzetində "Suriyadan kənarda yaşayan Suriya xristianları birliyi"nin bəyannaməsi dərc olunmuşdu. Təşkilat tərəfdarlarını birliyə, Suriya ərazisində muxtariyyət və ya müstəqil dövlət yaratmağa çağırırdı. Hələ 2008-ci ildə isə İraqdakı qeyri-sabitlik fonunda ermənilər bu ölkənin neftlə zəngin şimalında xristian muxtariyyətinin yaradılmasını fəal şəkildə müzakirəyə çıxarmışdılar. Hər halda, o zaman "Novoye vremya" qəzeti Mosulda xristianların öldürülməsini İraqın şimalında... "erməni-assuriyalı muxtariyyəti"nın yaradılması planı ilə əlaqələndirirdi. Bu yerdə qəflətən bir fikir də ortaya çıxmışdı: İraqın neftlə zəngin şimalında yaşayan ermənilərin əksəriyyəti ölkənin cənubundan buraya son 1-2 ildə köçürülüblər.
"İraq erməni-katoliklərinin dini lideri Levon Adamyan Beyrutun "Azdak" qəzetinə müsahibəsində Bağdadda yaşayan ermənilərin İraqın şimalındakı Hamdaniyə və Telkeyt əyalətlərinə köçməklə bağlı təkliflər aldıqlarını təsdiqləyib. Bunu İrəvanda keçirdiyi mətbuat konfransında İraq ermənilərinin Milli Mərkəzi İdarəsinin rəhbəri Paruyr Akopyan da xatırladıb", - deyə o zaman qəzet yazırdı.
Göründüyü kimi, "neft meydanları" yaxınlığında "xristian muxtariyyəti"nin yaradılmasına cəhdlər olub və ermənilər oraya az qala tapşırıqla köçürülüblər. O zaman bu ideyanı həyata keçirmək mümkün olmayıb. İndi, deyəsən, o, yenidən yada düşüb.

"СИРИЙСКАЯ ИГРА" ЕРЕВАНА
Противостояние в Сирии с самого начала было для Армении особой темой - прежде всего из-за весьма многочисленной и влиятельной армянской общины там. И, честно говоря, не было даже теоретических шансов, что кровопролитная гражданская война, "перемалывая" жизни десятков и сотен тысяч алавитов, суннитов, туркманов, курдов, никоим образом не затронет сирийских христиан, в том числе армян.
При этом в подходах армянской аудитории и политической элиты к сирийскому кризису можно проследить несколько этапов. Вначале здесь вполне искренне переживали за судьбу соотечественников и подробно сообщали обо всех инцидентах, которые так или иначе затрагивали армянскую общину. Затем, когда гражданская война охватила Дамаск и Алеппо, где была сосредоточена основная масса сирийских армян, началась массовая эвакуация соотечественников в Армению. Были организованы даже специальные авиарейсы. Причем вполне в традициях армянской политики переселенцев предполагалось поселить на оккупированные азербайджанские земли. Но "переселенческая политика" потерпела крах. Ехать с одной войны на другую желающих не нашлось. Сирийские армяне не задерживались даже в Армении. К явному удивлению Еревана отменялись даже специальные авиарейсы - не находилось пассажиров.
Затем интерес к событиям в Сирии в Армении пошел на убыль. Но с выходом на авансцену ИГИЛ, позже ставшей ИГ, ситуация изменилась. Кризис в Сирии стал удобным поводом обвинить во всех смертных грехах Турцию и Азербайджан. Ереванские СМИ и армянские лоббисты за рубежом усиленно "продвигали" нехитрую конструкцию: "исламистов" в Сирии будто бы поддерживает Турция, и делает она это с одной целью - чтобы те "продолжили уничтожение армян", теперь на территории Сирии. В полном соответствии с известным постулатом геббельсовской пропаганды: чем чудовищнее ложь, тем скорее в нее поверят. Теперь уже о соотечественниках в Сирии не думал почти никто - их судьба интересовала ереванских политиков разве что как "информационный повод" для очередных нападок на Турцию и в меньшей степени на Азербайджан.
Весьма показательным здесь является эпизод с захватом армянского города Кесаб близ Алеппо весной нынешнего года. В начале апреля армянские, да и не только армянские, СМИ сообщали леденящие душу подробности о захвате боевиками связанной с "Аль-Каидой" группировки "Ан-Нусра" города Кесаб и ужасающей расправе над его мирным населением. Причем и армянские журналисты, и армянские лоббисты, вплоть до членов Конгресса США, уверяли, будто речь идет о террористах, "базирующихся в Турции", которые захватили Кесаб только для того, чтобы "продолжить геноцид армян".
А потом в СМИ просочилась информация, что на самом деле все обстояло не совсем так. Выяснилось, что Кесаб сам по себе сирийских оппозиционеров интересовал "постольку-поскольку" - рядом с этим городком находилась РЛС, при помощи которой правительственные войска Сирии перехватывали радиопереговоры отрядов оппозиции. Затем мэр города В.Чапарян, о чем очень широко сообщалось в прессе, в том числе южнокавказской, уверенно заявил, что ни о каких 80 убитых армянах не может быть и речи, что из Кесаба вывезли всех мирных жителей, которые, конечно, потеряли все, но живы и находятся в безопасности. Далее выяснилось, что жуткие видеокадры, которые распространялись в Интернете с пометками "резня армян в Кесабе", никакого отношения к армянам и к Кесабу не имеют. На одной пленке заснят расстрел террористами пленных солдат сирийских правительственных войск. Это, конечно, тягчайшее военное преступление, но не резня мирных армян в Кесабе. Другой ролик вообще представлял собой постановочные кадры из "фильма для взрослых". В довершение всего эвакуированные из Кесаба старики обнаружились в Турции.
Теперь в Армении принялись за "раскрутку" нового эпизода - взрыва в армянской церкви в Дейр-эз-Зоре террористами ИГИЛ. По мнению армянского религиоведа Вардана Хачатряна, "то, что церковь всех святых в Дейр-эр-Зоре была взорвана 21 сентября (день независимости Армении), показывает, что, в принципе, Армения является одной из мишеней для террористов".
При этом, как подчеркивается, церковь была воздвигнута в память о жертвах "геноцида армян". Со специальными заявлениями, осуждающими теракт, выступили многие аккредитованные в Армении дипмиссии. Что, без сомнения, более чем понятно: взрыв церкви - это преступление перед Всевышним по канонам любой религии. Однако в Армении - и в кругах армянского лобби - тут же выдвинули оригинальную версию: дескать, за взрывом церкви стоит зловредная Турция, которая таким образом попыталась воспрепятствовать… признанию "геноцида армян". Причем эту версию умудрились повторить даже тесно связанные с армянским лобби американские конгрессмены Адам Шифф, Фрэнк Паллоне, Джим Коста и Сэнди Левин.
Конечно, имеет право на существование версия, что трагедию в Сирии Ереван расценил как удачный повод в очередной раз обвинить Турцию во всех мыслимых и немыслимых грехах. А профессиональные армянские лоббисты, осознавая, что на носу столетие "геноцида", а особых достижений не предвидится, опять-таки увидели в сирийской трагедии и действиях ИГИЛ возможность "отметиться по теме" и попросту напомнить о себе.
Эксперты, однако, не исключают, что "раскрутка темы" о продолжении "геноцида армян" в Сирии может иметь еще одну составляющую, а вернее сказать, цель. И здесь лучше не забывать, что миф о "геноциде армян" с самого начала предназначался для "обоснования" территориальных притязаний на шесть восточноанатолийских вилайетов, из которых предполагалось выкроить "Западную Армению". Теперь же в армянских, и не только, кругах в ходу идея "христианской автономии" на Ближнем Востоке.
Напомним: в июле 2012 года, по сообщению газеты "Известия", "Объединение проживающих за пределами Сирии сирийских христиан" выпустило декларацию, призывающую к объединению и созданию автономного региона или даже своего государства на территории Сирии. Отметим при этом, что еще осенью 2008 года на фоне нестабильности в Ираке в армянской среде весьма активно обсуждались планы по созданию христианской автономии на нефтеносном севере этого государства. Во всяком случае ереванская газета "Новое время" тогда же открыто увязывала убийства христиан в Мосуле с планами по созданию на севере Ирака... "армяно-ассирийской автономии". И при этом нечаянно проговорилась, что большинство местных армян перебрались на нефтеносный север Ирака с юга страны в последние год-два. "В интервью бейрутской газете "Аздак" духовный лидер армян-католиков Ирака Левон Адамян подтвердил, что проживающие в Багдаде армяне получают предложения о переселении в северные провинции Хамдания и Телькейф. Об этом на пресс-конференции в Ереване упоминал и глава Центрального национального управления армян Ирака Паруйр Акопян", - сообщало это издание. Как видим, была попытка вблизи "нефтяных полей" сколотить "христианскую автономию", и армян туда собирали едва ли не по разнарядке. Тогда практического осуществления эта идея не получила. Но теперь, похоже, о ней вспомнили вновь.