Gürcüstanda yaşanmaqda olan növbəti hökumət böhranının əsl səbəbi nədir?
Gürcüstan yeni siyasi böhran içərisindədir. Hakim "Gürcü arzusu" koalisiyası dağılıb, nəticədə, İrakli Qaribaşvilinin hökuməti ciddi sınaq qarşısında qalıb: onun nə qədər möhkəm olduğu yaxın vaxtlarda üzə çıxacaq.
Mixail Saakaşvilinin Gürcüstan prezidenti postundan getməsindən, təxminən, 1 il ötür. 2012-ci ildə keçirilmiş parlament seçkisində "Gürcü arzusu"nun inamlı qələbəsi sanki ölkə qarşısında sabit inkişaf, Avro-Atlantik məkana fəal inteqrasiya istiqaməti seçmiş siyasi sistemin möhkəmlənməsi perspektivlərini açmışdı. Tiflis ilə Avropa İttifaqı arasında bu yaxınlarda imzalanmış assosiativ üzvlüyə dair saziş isə ölkənin neoliberal inkişaf tendensiyasını bir daha təsdiqləyib. Bu tendensiyanın əsası Saakaşvili hakimiyyəti dövründə qoyulub və "Gürcü arzusu" koalisiyasının timsalında yeni rəhbərlik tərəfindən davam etdirilir. Lakin qəflətən ortaya çıxan hökumət böhranı, əslində, ilk mərhələdə milyarder, sabiq baş nazir Bidzina İvanişvilinin şəxsiyyəti ətrafında qurulmuş, daha sonra onun müvafiq olaraq prezidentliyə və baş nazirliyə namizəd irəli sürdüyü Georgi Marqvelaşvili və İrakli Qaribaşvili vasitəsilə güclənmiş siyasi düşərgədə heç də hər şeyin qaydasında olmadığını üzə çıxarıb.
Amma Gürcüstanın yeni hakimiyyət konfiqurasiyasında lap əvvəldən daha bir ciddi persona var idi. Söhbət İrakli Alasaniyadan gedir. Sanki o, rəhbərlik etdiyi "Bizim Gürcüstan - Azad Demokratlar" partiyası ilə hakim koalisiyaya öz oyununu oynamaq üçün qoşulmuşdu. Bu oyun isə heç də Bidzina İvanişvilinin ətrafının seçdiyi istiqamətlə üst-üstə düşmürdü.
Qaribaşvilinin başçılıq etdiyi kabinetin gözlənilmədən dağılmasına səbəb isə hökumətdə müdafiə naziri postunu tutan Alasaniyanın partiyasının hakim koalisiyadan çıxması oldu. Böhranın qızışmasına məhz Alasaniyanın rəhbərlik etdiyi nazirliyin əməkdaşlarına qarşı cinayət işinin qaldırılması yol açdı. Əvvəlcə, təxminən, 900 hərbçinin qidadan zəhərlənməsinə görə Müdafiə Nazirliyinin 6 əməkdaşına qarşı "səhlənkarlıq" ittihamı irəli sürüldü. Daha sonra Gürcüstan Baş Prokurorluğu nazirliyin 5 əməkdaşını "4 milyon laridən artıq (2,3 milyon dollar) dövlət vəsaitinin mənimsənilməsi" ittihamı ilə həbs etdi.
İrakli Alasaniya işçilərinin həbsinə kifayət qədər gözlənilməz reaksiya verdi. O, Baş Prokurorluğun hərəkətini "Müdafiə Nazirliyinə və ölkənin Avro-Atlantik məkan seçiminə hücum" kimi qiymətləndirdi. Onun istefasına məhz bu bəyanatı səbəb oldu. Hökumət başçısı İrakli Qaribaşvilinin sözlərinə görə, Alasaniyanın istefası haqda qərar onun Müdafiə Nazirliyinə korrupsiya halları ilə bağlı araşdırmaları siyasiləşdirmək cəhdi ilə bağlıdır.
"Mən müdafiə naziri İrakli Alasaniyanı istefaya göndərmək qərarına gəldim. Məqsədim Müdafiə Nazirliyinin özəlləşdirilməsinə, istintaqın işinə maneələrin yaradılmasına imkan verməməkdir", - deyə baş nazir qeyd edib. Bununla yanaşı, o, Alasaniyanın prokurorluğun fəaliyyətinin "Gürcüstanın Avro-Atlantika kursuna təhlükə yaratdığı" haqda iddialarını rədd edib. Qaribaşvili bildirib ki, bu kurs dəyişməz qalacaq. Ən əsası, hökumət başçısı Alasaniyanı sabotajda günahlandırıb: "Vəzifələrin nümayişkaranə şəkildə tərk edilməsi dövləti təhlükə qarşısında qoyur".
Baş nazirin narahatlığı əsassız deyil. İrakli Alasaniyanın istefaya göndərilməsindən sonra, onun partiyadaşları da vəzifələrindən könüllü şəkildə istefa veriblər. Söhbət Avropa və Avro-Atlantika strukturlarına inteqrasiya məsələləri üzrə nazir Aleksi Petriaşvilidən və xarici işlər naziri Maya Pancikidzedən gedir (yeri gəlmişkən, sonuncu İrakli Alasaniyanın həyat yoldaşının bacısıdır").
"Azad demokratlar"ın "Gürcü arzusu"nu tərk etməsi, faktiki olaraq, koalisiyanın iflası anlamına gəlir. İndi koalisiyanın yaradıcısı Bidzina İvanişvilinin tərəfdarları siyasi kurslarının həyata keçirilməsində parlamentdə çoxluğa arxalana bilməyəcəklər. Hakim koalisiya 10 deputatını itirib və indi onların 150 yerlik parlamentdə cəmi 73 səsləri var. Parlamentin ilin sonunadək dövlət büdcəsini qəbul edə bilməyəcəyi təqdirdə, hökumət böhranı daha da dərinləşə bilər. Bu halda yeni hökumətin formalaşdırılması məsələsi gündəmə gələcək. Amma qüvvələr nisbətinin yeni halı ilə bu perspektivin iflasa uğrayacağını, nəticədə, prezident Marqvelaşvilinin parlamenti buraxmaq və növbədənkənar seçki elan etmək məcburiyyətində qalacağını istisna etmək olmaz.
Hazırkı böhran haqda tam təsəvvürə malik olmaq üçün İrakli Alasaniyanın prokurorluğa ünvanladığı ittihamların məzmununa diqqət yetirmək vacibdir. Müdafiə Nazirliyi əməkdaşlarının həbsinə reaksiyasında o, əslində, guya hüquq-mühafizə orqanlarının əsaslandığı iki motiv üzərində dayanıb. Birincisi, Alasaniya prokurorluğun əməllərinin "onun siyasi məhvinə cəhd" olduğunu bildirir. Eks-nazirin bu fikri birbaşa və ya dolayısı ilə onun Qaribaşvili kabinetində nazir postu tutmaqdan daha yüksək iddialarda olduğunu göstərir. Gürcü ekspertlərin fkrincə, Alasaniya həddindən artıq açıq şəkildə hakimiyyətə can atırdı. Şübhəsiz, onun iddiaları hakim Marqvelaşvili-Qaribaşvili tandeminə yaxşı məlum idi. Bəs "Azad demokratlar" liderinin hökumətin tərkibindən uzaqlaşdırılması, həqiqətənmi, bununla (və ya yalnız bununla) bağlıdır?
Bu suala cavab vermək üçün Alasaniyanın bəyanatındakı ikinci məqamı yaxşı araşdırmaq lazımdır. O, prokurorluğu keçmiş əməkdaşlarına qarşı cinayət işlərinin açılmasında təqsirləndirir. "Mən bu işləri planlaşdırmış şəxslərə deyə bilərəm ki, məni qorxudacaq və ölkəmin Avropaya inteqrasiyasından imtina etməyə məcbur edəcək heç nə ola bilməz", - deyə Alasaniya bildirib.
Alasaniyanın konkret nəyi nəzərdə tutduğunu anlamaq üçün onun karyerasına mərhələ-mərhələ nəzər salmaq kifayətdir. Alasaniya Gürcüstan xüsusi xidmət orqanlarının yetirməsidir. 1990-cı illərin sonlarında o, dövlət təhlükəsizlik orqanlarında önəmli postlar tutub, daha sonra Gürcüstanın Təhlükəsizlik Şurası katibinin müavini olub. 2005-2006-cı illərdə Gürcüstan prezidentinin Abxaziya münaqişəsinin həlli üzrə şəxsi nümayəndəsi, 2006-2008-ci illərdə Gürcüstanın BMT-dəki daimi nümayəndəsi vəzifələrində çalışıb. 2008-ci ilin sonlarında isə Alasaniya o zamankı prezident Mixail Saakaşvili ilə aralarında fikir ayrılıqlarının olduğunu əsas gətirərək, vəzifəsindən istefa verib. 2012-ci ilin yazında Alasaniyanın rəhbərlik etdiyi "Azad demokratlar" partiyası "Gürcü arzusu" koalisiyasına daxil olub. Elə həmin ilin oktyabrında o, Gürcüstanın müdafiə naziri postuna təyin olunub.
Alasaniya bütün bu illər ərzində özünü qərbpərəst siyasi kursun sadiq tərəfdarı kimi göstərməyə çalışıb. Bununla yanaşı, o, Birləşmiş Ştatlarla sıx əlaqələrə malik siyasətçi kimi tanınıb. Amma bu, Alasaniya ilə Qaribaşvili arasındakı münaqişənin əsasını həqiqətən baş nazirin ölkənin xarici siyasi kursunu dəyişmək niyyətinin təşkil etdiyini söyləmək üçün kifayətdirmi? Güman ki, yox. Sadəcə, sabiq müdafiə naziri məhz bu "təhlükə"yə istinad etməklə özünü növbəti dəfə Gürcüstanın ən qərbpərəst, amerikapərəst siyasətçisi kimi göstərməyə çalışır. Bu, Vaşinqtonla Brüsselə özünəməxsus siqnaldır. Bununla Alasaniya baş verənləri Gürcüstanın Qərbə inteqrasiya kursuna qarşı Rusiyanın həyata keçirdiyi qəsd kimi qələmə vermək istəyir. Sabiq müdafiə nazirinin Gürcüstanın bütün qərbpərəst qüvvələrini ətrafında birləşməyə çağırması eyni məqsədə qulluq edir.
Şübhəsiz, bu cür bəyanatların səslənməsi üçün müəyyən əsas var. Hər halda, Gürcüstanın hazırkı hökuməti Rusiya ilə qarşıdurmanı yumşaltmağa çalışır. Amma ilk olaraq İvanişvili tərəfindən atılmış, daha sonra Marqvelaşvili və Qaribaşvili tərəfindən davam etdirilən bu "rusiyapərəst" addımlar daha çox Moskva ilə real yaxınlaşmaya nail olmaq yox, praqmatik məqsədlər güdür. Üstəlik, hazırkı hökumətin Aİ ilə assosiativ üzvlüyə dair saziş imzalaması rəsmi Tiflisin Qərbə inteqrasiya kursuna sadiqliyini təsdiqləyib.
Bütün bunların fonunda Gürcüstanda yaşanan böhranın Qərb tərəfindən necə qəbul olunduğu maraq doğurur. Vaşinqton baş verənlərdən narahatlığını gizlətmir. ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Cen Psaki Gürcüstanın istefaya getmiş nazirlərin "öz ölkələri qarşısındakı xidmətləri"ni və "ABŞ-la tərəfdaşlıqlarını" yüksək qiymətləndirib. Ən başlıcası, Psaki Gürcüstan siyasətçilərini mövcud reallıqları nəzərə almağa çağırıb. "Regiondakı hazırkı qeyri-sabitlik və daxili iqtisadi problemlər fonunda sabitlik, birlik, qanuna və demokratik prinsiplərə sadiqlik nümayiş etdirilməlidir", - deyə Amerika rəsmisi qeyd edib.
Qərb, ilk növbədə isə ABŞ, əlbəttə ki, Cənubi Qafqazdakı ən yaxın müttəfiqi olan Gürcüstanın növbəti siyasi böhranın burulğanına düşməsindən məmnun deyil. İrakli Alasaniyaya gəlincə, deyəsən o, Vaşinqton və Brüsselin Tiflisə ciddi təzyiqlər göstərəcəyinə ümidlidir. O, ümid edir ki, Avro-Atlantik mərkəzlər Gürcüstanın "ən qərbpərəst siyasətçisi"nin təqib olunmasına imkan verməyəcəklər.
İstənilən halda, Gürcüstan yenidən sərt daxili siyasi qarşıdurma atmosferinə düşə bilər. İndi Gürcüstanda dövlət idarəçiliyinin effektivliyi təhlükə altına düşüb. Ölkə ictimaiyyətinin böyük bir hissəsinin ümidlərini bağladığı "Gürcü arzusu" koalisiyasının bu günədək əsas hədəfi isə məhz effektiv dövlət idarəçiliyi idi.

Какова подоплека очередного правительственного кризиса в Грузии?
Грузия переживает новый политический кризис. Распалась правящая коалиция "Грузинская мечта", в связи с чем правительство Ираклия Гарибашвили переживает серьезнейший экзамен на прочность.
Прошел почти год с момента ухода Михаила Саакашвили с поста президента Грузии. Убедительная победа "Грузинской мечты" на парламентских выборах в 2012 году, казалось бы, открыла перед страной перспективы стабильного роста, закрепления политической системы, ориентированной на активную интеграцию в евроатлантическое пространство. Недавнее же подписание ассоциативного соглашения между Грузией и ЕС еще раз подтвердило тенденцию неолиберального развития страны, обозначенную при президенте Саакашвили и продолженную новым руководством во главе с коалицией "Грузинская мечта". Однако внезапный правительственный кризис показал, что не все так гладко и однозначно в политическом лагере, сложившемся первоначально вокруг личности миллиардера, экс-премьера Бидзины Иванишвили, а затем укрепившемся посредством его выдвиженцев Георгия Маргвелашвили и Ираклия Гарибашвили, занявших, соответственно, посты президента и премьер-министра Грузии.
Впрочем, в конфигурации новой грузинской власти изначально присутствовала еще одна знаковая персона - Ираклий Аласания, который, следует думать, вошел в коалицию вместе с возглавляемой им партией "Наша Грузия - Свободные демократы" с намерением вести собственную игру, не совсем совпадающую с тактическими установками окружения Бидзины Иванишвили.
Именно выход из правящей коалиции партии Аласании, занимавшего в кабинете Гарибашвили пост министра обороны, и привел к ее столь внезапному распаду. Толчок к нынешнему кризису дали уголовные дела, в центре которых оказались сотрудники ведомства Аласания. Вначале в рамках расследования дела о пищевом отравлении около 900 военнослужащих обвинения "в халатности" были предъявлены шести работникам Минобороны. Затем Главная прокуратура Грузии задержала пять сотрудников Минобороны по обвинению "в растрате государственных средств на сумму более 4 миллионов лари" ($2,3 млн.).
Ираклий Аласания отреагировал на аресты своих подчиненных довольно неожиданным образом. Он назвал действия Главпрокуратуры "атакой на Министерство обороны и евроатлантический выбор страны". Именно это заявление стало причиной его отставки. Как подчеркнул глава правительства Ираклий Гарибашвили, решение об отставке Аласании было принято в связи с его попытками политизировать расследования о коррупции в оборонном ведомстве.
"Я принял решение отправить министра обороны Ираклия Аласанию в отставку, чтобы не допустить приватизации Министерства обороны и не мешать работе следствия", - заявил премьер. Вместе с тем он опроверг утверждения Аласании, что действия прокуратуры представляют угрозу "евроатлантическому курсу Грузии". Этот курс, заверил Гарибашвили, остается неизменным. Но главное, что премьер обвинил команду Аласании в саботаже. "Демонстративный уход с постов ставит под угрозу государство", - заявил Гарибашвили.
Опасения, выраженные грузинским премьером, не лишены оснований. После того как в отставку был отправлен Ираклий Аласания, свои посты добровольно покинули и его соратники по партии - министр по вопросам интеграции в европейские и евроатлантические структуры Алекси Петриашвили и глава МИД Майя Панджикидзе (кстати, сестра жены Ираклия Аласании).
Выход "Свободных демократов" из "Грузинской мечты" фактически обозначил крах коалиции. И сейчас сторонники основателя коалиции Бидзины Иванишвили уже не смогут опираться на парламентское большинство при проведении политического курса. Правящая коалиция потеряла 10 депутатских мандатов, и теперь у нее всего лишь 73 голоса в 150-местном законодательном органе. Правительственный кризис может усугубиться, если парламенту не удастся принять госбюджет до конца года. В таком случае встанет вопрос о формировании очередного правительства. Однако с учетом нового расклада сил нельзя исключать и провала этой перспективы, что вынудит президента Маргвелашвили распустить парламент и назначить досрочные выборы.
Но для полного представления о нынешнем кризисе нельзя обойти вниманием содержание обвинений, выдвинутых Ираклием Аласанией в адрес прокуратуры. Реагируя на аресты сотрудников Минобороны, Аласания, по сути, обозначил два мотива, которыми, по его мнению, руководствовались правоохранительные органами. Первый обусловлен высказыванием Аласании о том, что действия прокуратуры - "попытка его политического убийства". Прямо или косвенно, но подобной оценкой экс-министр признал наличие у него более высоких амбиций, чем пост, пусть и достаточно значимый, в кабинете Гарибашвили. По мнению грузинских экспертов, Аласания слишком откровенно рвался к власти. И, несомненно, амбициозность Аласании прекрасно известна правящему тандему Маргвелашвили-Гарибашвили. Но действительно ли с этим обстоятельством (или только с этим) связано вытеснение лидера "Свободных демократов" из состава правительства?
Для ответа на данный вопрос следует поподробнее разобраться со второй составляющей заявления Аласании, обвинившего прокуратуру в инициации уголовных дел против его бывших подчиненных. "Я могу сказать тем, кто это спланировал, - нет ничего, чем меня можно испугать, чтобы я отказался от цели европейской интеграции моей страны", - подчеркнул Аласания.
Для понимания того, что именно имел в виду Аласания, уместно пройтись по этапам карьерного возвышения экс-министра обороны. Аласания является выходцем из грузинских спецслужб. С конца 1990-х годов он занимал ответственные посты в органах госбезопасности, затем был заместителем секретаря Совета безопасности страны. В 2005-2006 годах являлся личным представителем президента Грузии по урегулированию абхазского конфликта, а в 2006-2008 годах занимал должность постпреда Грузии в ООН. Однако в конце 2008 года Аласания ушел в отставку, мотивировав свой шаг разногласиями с тогдашним президентом Михаилом Саакашвили. Весной 2012 года возглавляемая им партия "Свободные демократы" вошла в коалицию "Грузинская мечта". Пост министра обороны Аласания занял в октябре того же года.
Все предыдущие годы Аласания упорно пытался позиционировать себя в качестве последовательного приверженца прозападного курса. При этом за ним укрепилась слава политика, особенно тесного связанного с Соединенными Штатами. Но означает ли это, что в основе конфликта между Аласанией и Гарибашвили действительно лежит стремление последнего сменить внешнеполитический вектор развития страны? Скорее всего нет. Просто апеллируя именно к этой "угрозе", экс-министр обороны пытается еще раз застолбить за собой реноме самого прозападного, проамериканского политика страны. Это своего рода сигнал Вашингтону и Брюсселю, чему служат, в частности, и попытки Аласании объяснить происходящее российским заговором против евроатлантически ориентированной Грузии. Равно как и призывы экс-министра обороны ко всем прозападным силам страны сплотиться вокруг него.
Несомненно, подобные заявления имеют определенную благодатную почву. В том смысле, что нынешнее правительство Грузии пытается смягчить конфронтацию с Россией. Но в основе этих, "пророссийских" мер, которые впервые начал предпринимать Бидзина Иванишвили, а затем продолжили Маргвелашвили и Гарибашвили, лежит скорее прагматическая подоплека, нежели намерение взять курс на реальное сближение с Москвой. Тем более что убедительным подтверждением приверженности нынешнего грузинского руководства прозападной стратегии явилось подписание евроассоциативного соглашения.
Во всей этой истории чрезвычайно интересно и то, как грузинский кризис воспринимается самим Западом. Своей обеспокоенности не скрывает Вашингтон. Официальный представитель Госдепартамента США Джен Псаки высоко оценила заслуги ушедших в отставку грузинских министров "перед своей страной", а также "их партнерство с США". Но главное, Псаки призвала грузинских политиков учесть существующие реалии. "В условиях текущей нестабильности в регионе и внутренних экономических проблем нужно продемонстрировать стабильность, единство, приверженность духу закона и демократическим принципам", - заявила американский представитель.
На Западе, прежде всего в Соединенных Штатах, разумеется, отнюдь не в восторге, что их самый ближайший союзник на Южном Кавказе - Грузия вступила в полосу очередного политического кризиса. Что же касается Ираклия Аласании, то, похоже, сам он рассчитывает на мощное давление со стороны Вашингтона и Брюсселя на официальный Тбилиси, надеясь, что евроатлантические центры не допустят преследования "самого прозападного политика" Грузии.
Как бы там ни было, Грузия может вновь погрузиться в атмосферу острейшего внутриполитического противоборства, не говоря уже о том, что под угрозой оказалась эффективность государственного управления, на которую доселе претендовала коалиция "Грузинская мечта" как выразитель надежд немалой части грузинского общества на лучшую жизнь.