Gürcüstanda yaşanmaqda olan növbəti hökumət böhranının əsl səbəbi nədir?
Gürcüstan yeni siyasi böhran içərisindədir. Hakim "Gürcü arzusu" koalisiyası dağılıb, nəticədə, İrakli Qaribaşvilinin hökuməti ciddi sınaq qarşısında qalıb: onun nə qədər möhkəm olduğu yaxın vaxtlarda üzə çıxacaq.
Mixail Saakaşvilinin Gürcüstan prezidenti postundan getməsindən, təxminən, 1 il ötür. 2012-ci ildə keçirilmiş parlament seçkisində "Gürcü arzusu"nun inamlı qələbəsi sanki ölkə qarşısında sabit inkişaf, Avro-Atlantik məkana fəal inteqrasiya istiqaməti seçmiş siyasi sistemin möhkəmlənməsi perspektivlərini açmışdı. Tiflis ilə Avropa İttifaqı arasında bu yaxınlarda imzalanmış assosiativ üzvlüyə dair saziş isə ölkənin neoliberal inkişaf tendensiyasını bir daha təsdiqləyib. Bu tendensiyanın əsası Saakaşvili hakimiyyəti dövründə qoyulub və "Gürcü arzusu" koalisiyasının timsalında yeni rəhbərlik tərəfindən davam etdirilir. Lakin qəflətən ortaya çıxan hökumət böhranı, əslində, ilk mərhələdə milyarder, sabiq baş nazir Bidzina İvanişvilinin şəxsiyyəti ətrafında qurulmuş, daha sonra onun müvafiq olaraq prezidentliyə və baş nazirliyə namizəd irəli sürdüyü Georgi Marqvelaşvili və İrakli Qaribaşvili vasitəsilə güclənmiş siyasi düşərgədə heç də hər şeyin qaydasında olmadığını üzə çıxarıb.
Amma Gürcüstanın yeni hakimiyyət konfiqurasiyasında lap əvvəldən daha bir ciddi persona var idi. Söhbət İrakli Alasaniyadan gedir. Sanki o, rəhbərlik etdiyi "Bizim Gürcüstan - Azad Demokratlar" partiyası ilə hakim koalisiyaya öz oyununu oynamaq üçün qoşulmuşdu. Bu oyun isə heç də Bidzina İvanişvilinin ətrafının seçdiyi istiqamətlə üst-üstə düşmürdü.
Qaribaşvilinin başçılıq etdiyi kabinetin gözlənilmədən dağılmasına səbəb isə hökumətdə müdafiə naziri postunu tutan Alasaniyanın partiyasının hakim koalisiyadan çıxması oldu. Böhranın qızışmasına məhz Alasaniyanın rəhbərlik etdiyi nazirliyin əməkdaşlarına qarşı cinayət işinin qaldırılması yol açdı. Əvvəlcə, təxminən, 900 hərbçinin qidadan zəhərlənməsinə görə Müdafiə Nazirliyinin 6 əməkdaşına qarşı "səhlənkarlıq" ittihamı irəli sürüldü. Daha sonra Gürcüstan Baş Prokurorluğu nazirliyin 5 əməkdaşını "4 milyon laridən artıq (2,3 milyon dollar) dövlət vəsaitinin mənimsənilməsi" ittihamı ilə həbs etdi.
İrakli Alasaniya işçilərinin həbsinə kifayət qədər gözlənilməz reaksiya verdi. O, Baş Prokurorluğun hərəkətini "Müdafiə Nazirliyinə və ölkənin Avro-Atlantik məkan seçiminə hücum" kimi qiymətləndirdi. Onun istefasına məhz bu bəyanatı səbəb oldu. Hökumət başçısı İrakli Qaribaşvilinin sözlərinə görə, Alasaniyanın istefası haqda qərar onun Müdafiə Nazirliyinə korrupsiya halları ilə bağlı araşdırmaları siyasiləşdirmək cəhdi ilə bağlıdır.
"Mən müdafiə naziri İrakli Alasaniyanı istefaya göndərmək qərarına gəldim. Məqsədim Müdafiə Nazirliyinin özəlləşdirilməsinə, istintaqın işinə maneələrin yaradılmasına imkan verməməkdir", - deyə baş nazir qeyd edib. Bununla yanaşı, o, Alasaniyanın prokurorluğun fəaliyyətinin "Gürcüstanın Avro-Atlantika kursuna təhlükə yaratdığı" haqda iddialarını rədd edib. Qaribaşvili bildirib ki, bu kurs dəyişməz qalacaq. Ən əsası, hökumət başçısı Alasaniyanı sabotajda günahlandırıb: "Vəzifələrin nümayişkaranə şəkildə tərk edilməsi dövləti təhlükə qarşısında qoyur".
Baş nazirin narahatlığı əsassız deyil. İrakli Alasaniyanın istefaya göndərilməsindən sonra, onun partiyadaşları da vəzifələrindən könüllü şəkildə istefa veriblər. Söhbət Avropa və Avro-Atlantika strukturlarına inteqrasiya məsələləri üzrə nazir Aleksi Petriaşvilidən və xarici işlər naziri Maya Pancikidzedən gedir (yeri gəlmişkən, sonuncu İrakli Alasaniyanın həyat yoldaşının bacısıdır").
"Azad demokratlar"ın "Gürcü arzusu"nu tərk etməsi, faktiki olaraq, koalisiyanın iflası anlamına gəlir. İndi koalisiyanın yaradıcısı Bidzina İvanişvilinin tərəfdarları siyasi kurslarının həyata keçirilməsində parlamentdə çoxluğa arxalana bilməyəcəklər. Hakim koalisiya 10 deputatını itirib və indi onların 150 yerlik parlamentdə cəmi 73 səsləri var. Parlamentin ilin sonunadək dövlət büdcəsini qəbul edə bilməyəcəyi təqdirdə, hökumət böhranı daha da dərinləşə bilər. Bu halda yeni hökumətin formalaşdırılması məsələsi gündəmə gələcək. Amma qüvvələr nisbətinin yeni halı ilə bu perspektivin iflasa uğrayacağını, nəticədə, prezident Marqvelaşvilinin parlamenti buraxmaq və növbədənkənar seçki elan etmək məcburiyyətində qalacağını istisna etmək olmaz.
Hazırkı böhran haqda tam təsəvvürə malik olmaq üçün İrakli Alasaniyanın prokurorluğa ünvanladığı ittihamların məzmununa diqqət yetirmək vacibdir. Müdafiə Nazirliyi əməkdaşlarının həbsinə reaksiyasında o, əslində, guya hüquq-mühafizə orqanlarının əsaslandığı iki motiv üzərində dayanıb. Birincisi, Alasaniya prokurorluğun əməllərinin "onun siyasi məhvinə cəhd" olduğunu bildirir. Eks-nazirin bu fikri birbaşa və ya dolayısı ilə onun Qaribaşvili kabinetində nazir postu tutmaqdan daha yüksək iddialarda olduğunu göstərir. Gürcü ekspertlərin fkrincə, Alasaniya həddindən artıq açıq şəkildə hakimiyyətə can atırdı. Şübhəsiz, onun iddiaları hakim Marqvelaşvili-Qaribaşvili tandeminə yaxşı məlum idi. Bəs "Azad demokratlar" liderinin hökumətin tərkibindən uzaqlaşdırılması, həqiqətənmi, bununla (və ya yalnız bununla) bağlıdır?
Bu suala cavab vermək üçün Alasaniyanın bəyanatındakı ikinci məqamı yaxşı araşdırmaq lazımdır. O, prokurorluğu keçmiş əməkdaşlarına qarşı cinayət işlərinin açılmasında təqsirləndirir. "Mən bu işləri planlaşdırmış şəxslərə deyə bilərəm ki, məni qorxudacaq və ölkəmin Avropaya inteqrasiyasından imtina etməyə məcbur edəcək heç nə ola bilməz", - deyə Alasaniya bildirib.
Alasaniyanın konkret nəyi nəzərdə tutduğunu anlamaq üçün onun karyerasına mərhələ-mərhələ nəzər salmaq kifayətdir. Alasaniya Gürcüstan xüsusi xidmət orqanlarının yetirməsidir. 1990-cı illərin sonlarında o, dövlət təhlükəsizlik orqanlarında önəmli postlar tutub, daha sonra Gürcüstanın Təhlükəsizlik Şurası katibinin müavini olub. 2005-2006-cı illərdə Gürcüstan prezidentinin Abxaziya münaqişəsinin həlli üzrə şəxsi nümayəndəsi, 2006-2008-ci illərdə Gürcüstanın BMT-dəki daimi nümayəndəsi vəzifələrində çalışıb. 2008-ci ilin sonlarında isə Alasaniya o zamankı prezident Mixail Saakaşvili ilə aralarında fikir ayrılıqlarının olduğunu əsas gətirərək, vəzifəsindən istefa verib. 2012-ci ilin yazında Alasaniyanın rəhbərlik etdiyi "Azad demokratlar" partiyası "Gürcü arzusu" koalisiyasına daxil olub. Elə həmin ilin oktyabrında o, Gürcüstanın müdafiə naziri postuna təyin olunub.
Alasaniya bütün bu illər ərzində özünü qərbpərəst siyasi kursun sadiq tərəfdarı kimi göstərməyə çalışıb. Bununla yanaşı, o, Birləşmiş Ştatlarla sıx əlaqələrə malik siyasətçi kimi tanınıb. Amma bu, Alasaniya ilə Qaribaşvili arasındakı münaqişənin əsasını həqiqətən baş nazirin ölkənin xarici siyasi kursunu dəyişmək niyyətinin təşkil etdiyini söyləmək üçün kifayətdirmi? Güman ki, yox. Sadəcə, sabiq müdafiə naziri məhz bu "təhlükə"yə istinad etməklə özünü növbəti dəfə Gürcüstanın ən qərbpərəst, amerikapərəst siyasətçisi kimi göstərməyə çalışır. Bu, Vaşinqtonla Brüsselə özünəməxsus siqnaldır. Bununla Alasaniya baş verənləri Gürcüstanın Qərbə inteqrasiya kursuna qarşı Rusiyanın həyata keçirdiyi qəsd kimi qələmə vermək istəyir. Sabiq müdafiə nazirinin Gürcüstanın bütün qərbpərəst qüvvələrini ətrafında birləşməyə çağırması eyni məqsədə qulluq edir.
Şübhəsiz, bu cür bəyanatların səslənməsi üçün müəyyən əsas var. Hər halda, Gürcüstanın hazırkı hökuməti Rusiya ilə qarşıdurmanı yumşaltmağa çalışır. Amma ilk olaraq İvanişvili tərəfindən atılmış, daha sonra Marqvelaşvili və Qaribaşvili tərəfindən davam etdirilən bu "rusiyapərəst" addımlar daha çox Moskva ilə real yaxınlaşmaya nail olmaq yox, praqmatik məqsədlər güdür. Üstəlik, hazırkı hökumətin Aİ ilə assosiativ üzvlüyə dair saziş imzalaması rəsmi Tiflisin Qərbə inteqrasiya kursuna sadiqliyini təsdiqləyib.
Bütün bunların fonunda Gürcüstanda yaşanan böhranın Qərb tərəfindən necə qəbul olunduğu maraq doğurur. Vaşinqton baş verənlərdən narahatlığını gizlətmir. ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Cen Psaki Gürcüstanın istefaya getmiş nazirlərin "öz ölkələri qarşısındakı xidmətləri"ni və "ABŞ-la tərəfdaşlıqlarını" yüksək qiymətləndirib. Ən başlıcası, Psaki Gürcüstan siyasətçilərini mövcud reallıqları nəzərə almağa çağırıb. "Regiondakı hazırkı qeyri-sabitlik və daxili iqtisadi problemlər fonunda sabitlik, birlik, qanuna və demokratik prinsiplərə sadiqlik nümayiş etdirilməlidir", - deyə Amerika rəsmisi qeyd edib.
Qərb, ilk növbədə isə ABŞ, əlbəttə ki, Cənubi Qafqazdakı ən yaxın müttəfiqi olan Gürcüstanın növbəti siyasi böhranın burulğanına düşməsindən məmnun deyil. İrakli Alasaniyaya gəlincə, deyəsən o, Vaşinqton və Brüsselin Tiflisə ciddi təzyiqlər göstərəcəyinə ümidlidir. O, ümid edir ki, Avro-Atlantik mərkəzlər Gürcüstanın "ən qərbpərəst siyasətçisi"nin təqib olunmasına imkan verməyəcəklər.
İstənilən halda, Gürcüstan yenidən sərt daxili siyasi qarşıdurma atmosferinə düşə bilər. İndi Gürcüstanda dövlət idarəçiliyinin effektivliyi təhlükə altına düşüb. Ölkə ictimaiyyətinin böyük bir hissəsinin ümidlərini bağladığı "Gürcü arzusu" koalisiyasının bu günədək əsas hədəfi isə məhz effektiv dövlət idarəçiliyi idi.

What is the background of the new government crisis in Georgia?
Georgia is going through a new political crisis. The ruling coalition Georgian Dream has broken up. In this connection, the Irakli Garibashvili government is undergoing a most serious test of strength.
Almost one year has passed since Mikheil Saakashvili's departure as president of Georgia. Georgian Dream's convincing victory in the 2012 parliamentary election seemingly opened up prospects for stable growth and consolidation of a political system oriented towards active integration into the Euro-Atlantic space. The recent signing of the Association Agreement between Georgia and the EU again confirmed the country's neoliberal development trend set out under President Saakashvili and continued by the new leadership headed by the Georgian Dream coalition. However the sudden government crisis showed that not everything was so smooth and clear in the political camp initially formed around the personality of the billionaire and former Prime Minister Bidzina Ivanishvili and then strengthened by his proteges Giorgi Margvelashvili and Irakli Garibashvili who took the posts of Georgia's president and prime minister, respectively.
However, from the very outset, there was one more significant figure in the configuration of the new Georgian government, Irakli Alasania. Possibly he joined the coalition together with the Our Georgia-Free Democrats party led by him with the intention to play his own game that does not quite comply with the tactical guidelines set by Bidzina Ivanishvili's entourage.
It is just the walkout from the ruling coalition of the party of Alasania who occupied the position of defence minister in Garibashvili's government that led it to such a sudden break-up. This crisis was prompted by criminal proceedings with officials of Alasania's agency at the centre of action. Originally, charges of negligence were brought against six workers of the Defence Ministry during investigation into the case of 900 poisoned military servicemen. Then the Main Prosecutor's Office of Georgia detained five staff members of the Defence Ministry on charges of "embezzlement of state funds totalling over 4m lari" (2.3m dollars).
Irakli Alasania responded to the arrests in quite a surprising manner. He described the actions by the Main Prosecutor's Office as an "attack on the Defence Ministry and the country's Euro-Atlantic choice". It is this statement that caused his dismissal. As the head of government, Irakli Garibashvili said, the decision on Alasania's resignation was taken in connection with his attempts to politicize investigations into corruption at the Defence Ministry.
"I decided to dismiss Defence Minister Irakli Alasania in order to prevent privatization of the Defence Ministry and not to interfere with the investigation," the premier said. Alongside this, he disproved Alasania's statements that actions by the prosecutor's office posed a threat to "Georgia's Euro-Atlantic course". The main point is that the prime minister accused the Alasania team of sabotage. "Their demonstrative walkout from their posts jeopardizes the state," Garibashvili said.
The concerns expressed by the Georgian prime minister are not ungrounded. After the dismissal of Irakli Alasania, his fellow party members voluntarily quit their posts: Aleksi Petriashvili, the minister for integration into European and Euro-Atlantic structures, and Foreign Minister Maia Panjikidze (incidentally, Irakli Alasania's sister-in-law).
Free Democrats' secession from Georgian Dream actually marked the coalition's collapse. So now supporters of the coalition founder Bidzina Ivanishvili will not be able to rely on a parliamentary majority in pursuing their political line. The ruling coalition has lost 10 seats and now it has only 73 votes in the 150-seat legislative body. The government crisis may aggravate if parliament fails to approve the state budget before the end of the year. In that case, the issue of forming a new government will arise. However, given the new power balance, one should not rule out a failure of this prospect too, which will force President Margvelashvili to dissolve parliament and fix an early election.
But to have a full picture of the current crisis, one should not disregard the content of the accusations brought by Irakli Alasania against the prosecutor's office. In his reaction to the arrests of the Defence Ministry's officers, Alasania in essence pointed out two motives by which, in his opinion, the law-enforcement bodies were guided. The first one is related to Alasania's statement that actions by the prosecutor's office are an "attempt at his political assassination". Directly or indirectly, by this assessment the former minister admitted to having higher ambitions than the position, even a rather significant one, in the Garibashvili cabinet. In Georgian experts' opinion, Alasania's urge for power was too explicit. And, no doubt, the ruling tandem of Margvelashvili-Garibashvili knows only too well about Alasania's ambitiousness. But is this (or only this) circumstance really a factor behind the ouster of the Free Democrats leader from the government?
To answer this question, it is necessary to clear up in more detail the second component of Alasania's statement accusing the prosecutor's office of launching criminal proceedings against his former subordinates. "I can tell those who planned this that there is nothing to scare me into giving up the goal of my country's European integration," Alasania said.
To understand Alasania's meaning accurately, it would be appropriate to look through the former defence minister's career stages. Alasania came from the Georgian special services. From the late 1990s, he was in positions of responsibility at state security bodies. Then he was deputy secretary of the country's Security Council. In 2005-06, he was the Georgian president's personal representative in charge of Abkhazia conflict settlement and in 2006-08 he was Georgia's permanent representative at the UN. However, late in 2008, Alasania resigned attributing this step to having differences with then President Mikheil Saakashvili. In spring 2012, the Free Democrats party led by him joined the Georgian Dream coalition. Alasania took the post of defence minister in October 2012.
In all previous years, Alasania stubbornly tried to position himself as a consistent supporter of the pro-Western line. At the same time he gained fame as a politician with especially close links to the USA. But could this mean that the conflict between Alasania and Garibashvili might really be based on the latter's ambition to change the country's foreign policy vector? Most probably it could not. By appealing to this "threat", the former minister is merely trying once again to consolidate his reputation as the most pro-Western and pro-American politician in this country. This is a kind of signal to Washington and Brussels. Alasania's attempts to attribute what is going on to Russia's conspiracy against the Euro-Atlantic-oriented Georgia also serve this purpose. And so do the former defence minister's calls to all pro-Western forces in the country to rally around him.
No doubt, there is good ground for this kind of statements in the sense that the current Georgian government is trying to tone down the confrontation with Russia. At the heart of such "pro-Russian" measures first taken by Bidzina Ivanishvili and then continued by Margvelashvili and Garibashvili are pragmatic reasons rather than the intention to take a line towards real rapprochement with Moscow. All the more so as the signing of the European Association Agreement has convincingly proved the current Georgian leadership's adherence to their pro-Western strategy.
Of extraordinary interest in this entire story is the way the Georgian crisis is taken by the West itself. Washington is making no secret of its concerns. The US Department of State official spokesperson Jen Psaki greatly appreciated the work of the resigned Georgian ministers "in service to their country" and "in partnership with the USA". But the most important thing is that Psaki urged Georgian politicians to take into account existing realities. "At a time of regional turmoil and domestic economic challenge" it is necessary "to demonstrate stability, unity, commitment to the rule of law and public confidence in democratic institutions," the US spokesperson said.
The West, primarily the USA, is certainly far from being delighted at the fact that Georgia, their closest ally in the South Caucasus, has entered a new period of political crisis. As regards Irakli Alasania, it looks like he himself counts on strong pressure on official Tbilisi from Washington and Brussels and hopes that the Euro-Atlantic centres will not allow prosecution of Georgia's "most pro-Western politician".
One way or another, Georgia may again plunge into an atmosphere of bitter political infighting. Let alone public administration efficiency. The Georgian Dream coalition as the voice of quite a big part of Georgian society with its hopes for a better life has claimed so far to provide such efficiency but now it is under threat.