"BÖHRANIN TƏSİRİ CÜZİ OLACAQ"
Azərbaycanın Dünya Bankı (DB) ilə əməkdaşlığı, demək olar ki, ölkənin müstəqillik qazanmasından dərhal sonra başlayıb. Tərəflərin birgə həyata keçirdikləri nəhəng layihələr bu əməkdaşlığın məhsuldar olduğunu göstəritr. Ötən 20 ildə bank tərəfindən Azərbaycana 54 layihənin reallaşdırılması üçün, ümumilikdə, 3,9 milyard dollar kredit ayrılıb. Bundan başqa, DB Azərbaycan hökuməti ilə müxtəlif iqtisadi məsələlərlə bağlı daim müzakirələr aparır, tədqiqatlar həyata keçirir, ölkə iqtisadiyyatının zəif və güclü tərəflərinin üzə çıxarılması istiqamətində işlər görür, vəziyyətin daha da yaxşılaşdırılması üçün tövsiyələr verir.
DB-nin Avropa və Mərkəzi Asiya regionunda strategiyasını yeni formatda quracağı 3 pilot ölkədən biri kimi məhz Azərbaycanın seçilməsi heç də təsadüf deyil. Qurum bu ölkələrlə əməkdaşlığını strategiya çərçivəsində yox, ölkə ilə tərəfdaşlıq (Country Partnership Framework) çərçivəsində qurmaq niyyətindədir. Sənəd üzərində işlər artıq başa çatmaq üzrədir.
DB-nin Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə vitse-prezidenti Lora Takın Bakıya ilk səfəri zamanı da məhz uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsi və yeni istiqamətlər müzakirə edilib. Xanım TAK səfərinin detallarını, həmçinin DB-nin Azərbaycanın iqtisadi inkişafına dair proqnozlarını "R+" jurnalına müsahibəsində açıqlayıb.
- Dünya Bankı bu yaxınlarda Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri üçün iqtisadi inkişaf perspektivlərinə dair proqnozuna yenidən baxıb. Bu, regiondakı hazırkı vəziyyət və Ukraynada yaşanan böhran kontekstində edilib. Fikrinizcə, regiondakı vəziyyətin yaxın və orta perspektivlərdə Azərbaycan iqtisadiyyatına təsir etmə təhlükəsi nə qədər ciddidir?
- Azərbaycanın iqtisadi inkişafına dair proqnozlar daha çox qlobal iqtisadi vəziyyət və ölkədəki daxili şəraitlə əlaqədar formalaşır. Onun siyasi hadisələrlə əlaqəsi azdır.
Məlum olduğu kimi, Dünya Bankı 2014-cü il üçün Azərbaycanda 4,5%-lik iqtisadi artım proqnozlaşdırıb (əvvəl bu göstərici 5,2% idi - red.). Bu, əsasən, ölkəyə gələn neft gəlirlərinin azalması ilə bağlıdır. Bununla əlaqədar olaraq, Azərbaycanın qeyri-neft sektoru ilə bağlı proqnozlar da aşağı salınıb. Çünki neft satışından gəlirin azalması dövlət xərclərinin azalmasına təsir edir, bu isə öz növbəsində qeyri-neft sektorundan olan gözləntilərə öz təsirini göstərir.
Gələn il üçün isə iqtisadi inkişaf proqnozu cüzi azaldılaraq, 4%-ə çatdırılıb. Səbəb eynidir - neft hasilatında azalmanın davam etməsi. Bununla yanaşı, dünyada iqtisadi inkişafla bağlı proqnozların aşağı olduğunu nəzərə alsaq, biz ümumilikdə gələn il neftə tələbatın azalacağını gözləyirik. Bu, neftin qiymətinə öz təsirini göstərəcək və onun aşağı həddə qalmasına səbəb olacaq.
Rusiya-Ukrayna böhranının Azərbaycanda və regiondakı iqtisadi proseslərə təsirinə gəlincə, hələ ki, bunun tam mənzərəsini cızmaq çətindir. Bir tərəfdən, Rusiyada iqtisadi inkişafın zəifləməsi Azərbaycandan bu ölkəyə ixracın azalması ilə nəticələnəcək. Digər yandan isə Azərbaycanın ixrac əməliyyatlarından əldə olunan gəlirlərinin 86%-i neft və qaz satışından əldə olunur və bu, müxtəlif ölkələrin bazarlarında reallaşdırılan prosesdir. Rusiya Azərbaycandan qeyri-neft məhsulları ixracının strukturunda vacib yer tutur. Odur ki, rublun məzənnəsinin düşməsi və Qazaxıstan təngəsinin ucuzlaşması Azərbaycan məhsullarının rəqabət qabiliyyətliliyinə mənfi təsir göstərə bilər. Rusiya valyutası ilə bağlı vəziyyət Azərbaycana pul köçürmələrinin həcminə də təsir edə bilər. Amma burada qlobal təhlükə yoxdur. Çünki bu mənbə Azərbaycanın ÜDM-də cəmi 2% təşkil edir. Əvəzində, Azərbaycan ABŞ və müxtəlif Avropa ölkələrindən ayrı-ayrı məhsulların Rusiyaya idxalına qoyulmuş qadağadan istifadə edib, qonşu ölkəyə kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracını artıra bilər. Göründüyü kimi, siyasi böhranın Azərbaycan iqtisadiyyatına təsir variantları bir neçədir. Sonda onların hansının üstün mövqedə olacağını indidən söyləmək çətindir. İstənilən halda, bu təsirin cüzi olacağını düşünürəm.
- Dünya Bankının Azərbaycandakı portfeli bir çox sahələri əhatə edir - infrastrukturdan tutmuş, təhsilə, səhiyyədən tutmuş, daşınmaz əmlakın qeydiyyatınadək. Bu gün layihələrdən hansını daha uğurlu saymaq olar?
- Dünya Bankı Azərbaycanla 20 ildən artıqdır ki, əməkdaşlıq edir və bu illər ərzində biz bir çox məsələlərlə bağlı hökumətlə saysız-hesabsız məsləhətləşmələr aparmışıq. Birlikdə araşdırmalar, analitik işlər aparıb, texniki yardımlar göstərmişik və sair. Bankın ölkə üzrə portfeli hazırda 2,8 milyard dollardır və o, 18 layihəni əhatə edir.
Bildiyiniz kimi, bu il 3 layihə üzrə ümumilikdə, 300 milyon dollarlıq kredit razılaşması imzalanıb. Qarşıdakı bir neçə ayda daha 2 layihənin təsdiqlənəcəyi gözlənilir.
Layihələrdən hansının məni daha çox qane etdiyinə gəlincə, Dünya Bankı layihələri seçərkən ilk növbədə iqtisadi effektivliyə, onun əhalinin yardıma, dəstəyə ehtiyacı olan hissəsini mümkün qədər çox əhatə etməsinə diqqət yetirir. Bundan başqa, onlar hökumətin "Azərbaycan-2020: gələcəyə baxış" inkişaf konsepsiyası çərçivəsindəki planlarına uyğundur.
Deyək ki, biz hökumətə bir çox ailələrdə yoxsulluq probleminin həllinə kömək edən ünvanlı sosial yardım proqramının hazırlanmasında və reallaşdırılmasında kömək etdik. Bakıda bərk məişət tullantılarının utilizasiyası layihəsinin həyata keçirildiyi ərazidə oldum və məsələnin necə uğurlu şəkildə çözüldüyünü gördüm. Əvvəllər tullantılar açıq ərazidə yığılıb-qalır, bir çox hallarda onlar öz-özünə alışırdı. Bu isə ekologiyaya, insanların sağlamlığına son dərəcə mənfi təsir göstərirdi. Bu gün isə həmin ərazidə yeni texnologiyaların yer aldığı müasir müəssisə var. Orada tullantıların təkrar emalı həyata keçirilir, ətraf yaşılaşdırılır. Biz Azərbaycan Kənd İnvestisiya Layihəsinin (AzRIP) iştirakçıları ilə də görüşdük. Onlar bizə layihə çərçivəsində xüsusilə yolların tikintisi, su təchizatı, tibb məntəqələrinin yaradılması və s. işlərə göstərilmiş real yardımlardan danışdılar. Yəni, layihənin reallaşdırılma forması çox uğurlu seçilib - kənd icmaları investisiyaların yönəldilməsi üçün lazımi sahələri birlikdə seçib və nəticədə bu, icmaların güclənməsinə təsirini göstərib. Onlar mövcud problemləri müstəqil şəkildə aradan qaldıra bildiklərinə, həyatlarını yaxşılığa doğru dəyişməyi bacardıqlarına əmin olublar.
Səfərim zamanı mən Bakı məhkəməsinin "çox ağıllı" binasına da baş çəkdim. Orada işlər yüksək texnologiyalardan istifadə ilə qurulub, məhkəmə iclasları prosesi təkmilləşdirilib, hakimlər və əsas personal üçün müxtəlif treninqlər keçirilib və bütün bunlar, şübhəsiz ki, ədliyyə sahəsində islahatlara, vətəndaşların qanuni hüquqlarının qorunmasına öz müsbət təsirini göstərir. İşlərin dünyanın ən öncül təcrübələrinə əsaslanaraq görüldüyünü müşahidə etmək çox xoşdur.
- Məlum olduğu kimi, Dünya Bankı Azərbaycanla əməkdaşlıq üzrə yeni strategiya hazırlayır. Orada hansı istiqamətlər prioritet təşkil edəcək? Bakıya səfəriniz zamanı, xüsusilə Prezident İlham Əliyevlə görüşünüzdə DB-nin Azərbaycanla bağlı planları müzakirə edilibmi?
- Prezident İlham Əliyevlə görüşdə əməkdaşlıq istiqamətləri və yeni strategiyanın prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsi prosesini razılaşdırmışıq. Şübhəsiz, biz "Azərbaycan-2020: gələcəyə baxış" İnkişaf Konsepsiyasında, həmçinin hökumətin digər prioritet proqramlarında nəzərdə tutulmuş sahələr üzrə əməkdaşlıq etmək niyyətəndəyik.
Digər tərəfdən, DB əhalinin bir hissəsinin aşağıgəlirli ailələr kateqoriyasından orta sinifə keçidinin təmin olunması üçün həyata keçirilməli tədbirlərin, atılmalı addımların müəyyənləşdirilməsi məqsədilə araşdırmalar aparır. Bu analitik işlərin nəticəsi 2014-cü ilin dekabrında hazır olacaq. Bundan sonra biz hökumətlə, vətəndaş cəmiyyətinin təmsilçiləri ilə, biznes dairələri ilə, tərəfdaş təşkilatlarla əməkdaşlıq strategiyasına dair geniş müzakirələr aparacağıq. Sənəd tam razılaşdırıldıqdan sonra təsdiqlənəcək.
Qeyd edim ki, Prezident İlham Əliyevlə bir çox yeni ideyaları müzakirə etmişik. Lakin hələ onların işlənməsinə ehtiyac var.
- Bu yaxınlarda Dünya Bankı yeni "Doing Business" hesabatını açıqlayıb. Hesabata əsasən, Azərbaycan ən çox islahatların aparıldığı ölkələrin ilk onluğunda yer alıb. Azərbaycanın nailiyyətlərini necə qiymətləndirirsiniz? Ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması üçün hansı problemlər həll olunmalıdır? DB bu istiqamətdə hökumətə kömək etməyə hazırdırmı?
- Azərbaycanı bu il həyata keçirilmiş islahatların sayına görə öncül ölkələr sırasında görmək bizim üçün də xoşdur. Ölkəniz reytinqdə 189 ölkə arasında 88-ci pillədən 80-ci yerə qalxıb. Həyata keçirilən islahatların qiymətləndirilməsinə gəlincə, burada üç əsas istiqamət nəzərə alınıb - müəssisənin qeydiyyatında elektron imzadan istifadə yolu ilə biznesə başlamaq prosedurunun sadələşdirilməsi, daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində onlayn xidmətlərin tətbiqi və sosial sığorta üzrə ödənişinin sadələşdirilməsi. Yəni, DB tərəfindən tədqiq olunmuş göstəricilərə görə, Azərbaycan 2005-ci ildən 21 islahat həyata keçirib ki, bu sırada yeni biznesə başlanması üçün tələb olunan günlərin 113-dən 5-ə endirilməsi də var. Bu, Kanadadakı vəziyyətlə eynidir.
Bundan başqa, ölkədə vergi ödəmələrinin həyata keçirilməsi üçün vaxt 756 saatdan 195 saatadək azaldılıb və sair.
Problemlərə gəlincə, əlbəttə ki, hələ üzərində işlənməli olan sahələr var. Məsələn, tikintiyə başlanılması üçün 21 inzibati prosedurdan keçmək lazımdır. Bu, Avropa və Mərkəzi Asiya regionunda ən yüksək göstəricidir. Bundan başqa, elektrik şəbəkəsinə qoşulmaq üçün 164 gün tələb olunur. Bu, region üzrə analoji göstəricidən 1 ay artıqdır. DB hökumətlə və biznes dairələri ilə belə prosedurların təkmilləşdirilməsi istiqamətində danışıqlar aparır.
Bununla yanaşı, hökumətin ən uğurlu islahatları arasında "ASAN Xidmət"i xüsusi qeyd etmək istərdim. Mən bu xidmətin Bakıdakı ofislərinin birində oldum və demək istərdim ki, onun uğurları, həqiqətən, insanda çox yüksək təəssüratlar yaradır. "ASAN Xidmət"in öz fəaliyyətini istər coğrafi, istərsə də göstərdiyi xidmətlər baxımından genişləndirməsini çox istərdik. Hökumət bizə müvafiq təkliflə müraciət edərsə, məmnuniyyətlə lazımi dəstəyi verərik.
Artıq qeyd etdiyim kimi, DB hökuməti digər istiqamətlərdə də dəstəkləməyə hazırdır. Söhbət maliyyə-bank sektorunun inkişafından gedir. Bu məsələni Azərbaycan Mərkəzi Bankı idarə heyətinin rəhbəri Elman Rüstəmovla geniş müzakirə etmişik. "Doing Business" hesabatında yer almış və Azərbaycanda hələ aşağı səviyyədə olan bütün digər mövqelərlə bağlı da məsləhətləşmələrə, həmin göstəricilər üzrə yaxşı mövqedə olan ölkələrin təcrübəsini bölüşməyə hazırıq. Bundan başqa, biz neft gəlirlərinin azalması səbəbindən, qeyri-neft sektorunda yaranmış maliyyə boşluğunun özəl investisiyaların cəlb olunması hesabına doldurulmasına dəstək verməyə hazırıq.

"THE CRISIS WILL HAVE A NEGLIGIBLE EFFECT"
World Bank vice president Laura Tuck discussed the details of the Baku talks in an exclusive interview with R+
Azerbaijan's cooperation with the World Bank began almost immediately after it gained its independence. The fruitfulness of this collaboration can be seen in major projects implemented jointly. Over the past 20 years, the country has been allocated loans for 54 projects totalling 3.9bn dollars. In addition, the World Bank readily advises the government of Azerbaijan on various economic issues and conducts various studies, identifying strengths and weaknesses in the economic development of the country and making recommendations for the further improvement of the situation.
It is no accident that Azerbaijan was selected as one of three pilot countries in Europe and Central Asia, where the World Bank will build its strategy in the new format - not as part of the Strategy, but as part of the Country Partnership Framework. Work on this document is being completed.
It is precisely the successful experience of cooperation and new directions reflected in the strategy that were discussed during the first visit to Baku by the World Bank Vice President for Europe and Central Asia Laura Tuck. In an interview with R+, Mrs Tuck revealed further details of the visit, as well as World Bank forecasts on the economic development of Azerbaijan.
- The World Bank recently revised its forecast for economic growth prospects for Europe and Central Asia in the context of the current situation in the region, including the Ukrainian crisis. How serious do you think concerns are about the impact of the situation in the region on Azerbaijan's economy in the short and medium term?
- Forecasts for economic growth in Azerbaijan are largely formed under the influence of the global economic situation and internal conditions in the country. And to a lesser extent they are related to political events. As you know, the World Bank believes that the outlook for economic growth in Azerbaijan in 2014 will be 4.5 per cent (5.2 per cent previously forecast - editor), which is mainly due to the decline in oil production in the country. In this regard, forecasts for the non-oil sector of Azerbaijan are lowered, because the decline in revenues from the sale of oil affects the reduction of government spending, which in turn affects the expected results of the non-oil sector.
For the next year the economic growth forecast has been lowered insignificantly - to 4 per cent. The reason is the same - continued decline in oil production. At the same time, given the forecasts on relatively low economic growth in the world, we expect a slump in the overall demand for oil in the coming year as a whole, which also affects the price of this type of fuel, keeping it at a low level.
Regarding the impact of the Russian-Ukrainian crisis on economic processes in Azerbaijan and in the region, today it is difficult to outline the full picture. On the one hand, the decline in economic growth in Russia will lead to a decline in Azerbaijan's exports to this country. And on the other - 86 per cent of the revenues Azerbaijan receives from export operations is the sale of oil and gas, which are traded on the markets of different countries. Russia occupies an important position in the structure of the country's non-oil export, and the decline of the rouble and the cheapening of the Kazakh tenge may adversely affect the competitiveness of Azerbaijani goods. Also, the situation with the Russian currency may affect the level of remittances to Azerbaijan, but there are little global concerns here because their volume is only 2 per cent of the GDP of your country. But at the same time, Azerbaijan can benefit from the ban on the import of certain products to Russia from the US and Europe and expand agricultural exports to this country. As we can see, there are several options for the impact of the political crisis on the economy of Azerbaijan, and today it is hard to say which of them will dominate in the long run. In any case, I think the impact will be negligible.
- The portfolio of the World Bank in Azerbaijan encompasses many areas - from infrastructure to education, from health care to real estate registration. What projects can be considered the most successful today?
- The World Bank has been cooperating with Azerbaijan for more than 20 years, and over these years we have advised the government a lot on a variety of issues, conducted studies, carried out analytical work, provided technical assistance, etc. The current portfolio of the World Bank for the country now stands at 2.8bn dollars and covers 18 projects. This year, as you know, credit agreements have been signed for three projects totalling 300m dollars, and two more projects are expected to be approved in the next few months.
As for the project that pleases me the most, the World Bank, selecting projects, primarily pays attention to their cost-effectiveness and coverage of as many people in need of help and support as possible. And at the same time, they meet the government's plans within the framework of the development concept "Azerbaijan 2020: A Look into the Future".
For example, we supported the government in the preparation and implementation of the programme of targeted social assistance, which helped solve the problem of poverty for many families. While in Baku, I visited an area where a project on solid waste management is being implemented today, and I was a witness to how successfully this issue has been resolved. Earlier, waste accumulated in the open countryside, where it often spontaneously caught fire, which had an extremely negative effect on the environment and human health, and today in this area - there is a modern enterprise with high technology, waste recycling is under way and the area is being landscaped. We also met with participants in the Azerbaijan Rural Investment Project (AzRIP), and they told us about the real help that was provided within the framework of the project, particularly in the construction of roads, water supply, creation of medical points, etc. That is to say the form of the project where rural communities chose necessary land plots for investment turned out to be very successful, which ultimately influenced the strengthening of communities. They became convinced that they could eliminate problems themselves and change their lives for the better.
During my visit, I also visited a very "smart" courthouse in Baku, where work is organized using modern technology, the process of court hearings has been enhanced and various training sessions are conducted for judges and key staff, which certainly has a positive effect on the reforms in the field of justice and respect for the legitimate rights of citizens. It was very pleasant to observe that the work is organized using the best international practices.
- As you know, the World Bank is preparing a new strategy of cooperation with Azerbaijan. Which direction will be the priority in it? Did you discuss any WB plans on the country during your visit to Baku, in particular at the meeting with President Ilham Aliyev?
- At the meeting with President Ilham Aliyev, we agreed on the process of identifying areas of cooperation and the priorities of the new strategy. Of course, we intend to cooperate in the areas identified in the development concept "Azerbaijan 2020: A Look into the Future" and other priority programmes of the government. On the other hand, the World Bank is conducting studies to identify the measures and concrete steps that can facilitate the transition of part of the population from the category of low-income families to the middle class category. The results of this analytical work will be ready in December 2014, after which we will hold broad discussions on the strategy of cooperation with the government, representatives of civil society, business community and partner organizations. After coordination, the document will be approved.
I should note that President Ilham Aliyev and I discussed many new ideas that still need further elaboration and comprehension.
- The World Bank recently issued a new Doing Business report, according to which Azerbaijan joined the world's top ten countries by the number of reforms. How do you assess the achievements of Azerbaijan? Which problems still need to be addressed to improve the business climate in the country? Is the World Bank ready to help the government in this field?
- I should note that we are also pleased to see Azerbaijan among advanced countries by the number of reforms this year. Your country has risen from 88th place in ranking to 80th among 189 nations. As for the assessment of the reforms, three main areas were considered here - the simplification of procedures for starting a business using electronic signatures for the registration of enterprises, the introduction of online services in the field of real estate registration and the simplification of the payment of social insurance fees. That is to say in indicators studied by the World Bank, Azerbaijan has conducted 21 reforms since 2005, including reducing the time to start a new business from 113 days to five, which corresponds to the situation in Canada, reducing the time for the payment of taxes from 756 hours to 195 hours per year, etc.
As for problems, of course, there are areas that still need work. For example, for starting construction work it is necessary to go through 21 administrative procedures, which is the highest indicator in Europe and Central Asia. Also, 164 days are required for connecting to the power grid, and this is one month longer than the same regional indicator. The World Bank holds consultations with the government and the business community to improve these procedures.
At the same time, I would like to note the establishment of the ASAN Service among successful government reforms. I visited one of its offices in Baku and I want to say that the success of this service really left a very positive impression. We would very much like to see it expand its activities both geographically and according to the list of services provided. If the government turns to us with relevant offers, we will gladly render the necessary support. However, as I have already noted, the World Bank is ready to support the government in other areas as well, specifically in the development of the financial and banking sector, on which we conducted extensive discussions with the chairman of the Central Bank, Elman Rustamov. We can also advise on all other positions of the Doing Business report, on which Azerbaijan has relatively low results, and share the experience of countries with the best performance. In addition, we are ready to help fill the financial gap that took shape in the oil sector due to the decline in oil revenues by attracting private investment.