Müəllif: Sənan ŞƏFİZADƏ Bakı - Roqaşka Slatina - Bakı
İşdir, birdən yolunuz Sloveniyaya düşsə, dörd yüz illik tarixi olan Roqaşka Slatina kurort şəhərinə baş çəkməyi unutmayın. Çoxsaylı termal su mənbələri, tarixi abidələr və müasir turizm infrastrukturu bu "müalicəvi" şəhəri xarici qonaqlar üçün xüsusilə maraqlı edir.
Amma bu dəfə Roqaşka Slatina bizim diqqətimizi tamamilə başqa səbəbdən çəkmişdi. Ok-tyabrın əvvəlində Sloveniyanın bu şəhəri şahmat üzrə klublar arasında Avropa Çempionatına ev sahibliyi edirdi və bizim "SOCAR-Azerbaijan" komandası bu mötəbər yarışdan gümüş medalla qayıtdı.
Bu nüfuzlu yarışa ikinji dəfə qatılan Azərbaycan klubu qitənin 64 komandası arasında 2-ci yeri tutdu. Avropa Kubokunda ötən il debüt edən təmsilçimiz medalsız qalsa da, bu il, sözün əsl mənasında, fədakarlıq nümunəsi göstərdi. Yedditurluq marafonda xarakter nümayiş etdirən şahmatçılarımız sonda Vətənə medalla qayıtmağı bacardılar.
Hələ 3-cü turda Bosniya komandasına məğlub olandan sonra çoxları SOCAR-ın medal şanslarını aşağı qiymətləndirirdi. Amma qrossmeysterlərimiz ardıcıl dörd qələbə sayəsində inanılmazı həyata keçirdi. Özü də son turlarda komandamız güclü "Tomsk-400" və "Baden-Baden" kimi klubları məğlub etdi. Qızıl medaldan SOCAR-ı 1 xal ayırdı.
Yarışın yekunlarını təhlil edərkən görmək olar ki, komandamız sonda arxayınçılığın qurbanı oldu. İlk iki turda qələbə qazanan və yarışın reytinq favoriti sayılan Azərbaycan təmsilçisi Bosniyanın "Bosna" komandasına uduzmaqla arzuedilməz sensasiyaya səbəb oldu. Yalnız son turları yüksək səviyyədə keçirməklə finişə ikinci çatdı.
SOCAR-ın uğurunda ən böyük pay sahiblərindən biri Teymur Rəcəbov oldu. Birinci lövhədə çıxış etməklə yarışın ən güjlü qrossmeysterləriylə görüşən Rəcəbov 5 mümkün xaldan 4,5 xal toplamaqla bütün həmkarlarını qabaqladı. Ruslan Ponomaryovla Maykl Adamsı mat vəziyyətinə salan Teymur yüksək göstəricilərlə fərdi hesabda qızıl medala layiq görüldü. Son aylar inamlı oyun nümayiş etdirən Rəcəbovun uğurlu partiyaları onun reytinqinə də təsirsiz ötüşmədi. Qrossmeysterimiz Azərbaycan şahmatı tarixində rekord göstərici - 2781 reytinq xalı toplamaqla həmkarları arasında güjlü sıçrayışa nail oldu və dünya reytinq cədvəlində 5-ci pilləyə yüksəldi. Xatırladaq ki, indiyə qədər reytinq sıralamasında rekord göstərici - 2776 xalla Şəhriyar Məmmədyarova məxsus olub.
Şəhriyarın özünə gəldikdə isə, təəssüf ki, o hələ də qara zolaqdan çıxa bilmir. Avropa Kubokunda 2 görüşdə uduzması Məmmədyarovlar ailəsinin bö-yük üzvünü ciddi düşündürməlidir. Şəhriyar Avropa çempionatına qədər optimal formasını bərpa etməyə borcludur. Əks halda, o, yığmadakı mövqeyini itirə bilər.
Rauf Məmmədov da öz üzərində işləməklə əvvəlki formasını və reytinqini qaytarmalıdır. Son aylar zəif çıxışına görə tənqid olunan Məmmədov məhz buna görə millidən uzaqlaşdırılıb.
Digər təmsilçimiz Aleksandr Qrişuk isə xəstələnməsinə baxmayaraq, yaxşı təsir bağışladı. Xüsusilə son turda Aleksey Şirov üzərində qələbə Qrişukun uğurlu partiyalarından biridir.
Emil Sutovski, Andrey Volokitin və Rüstəm Kasımjanov da onlara bəslənən ümidləri doğrultdular. Ehtiyat oyunçulardan Eltac Səfərli müsbət sözlərə layiqdir. 6-cı lövhədə bürünc medala layiq görülən Səfərli yığmaya cəlb olunmaqla böyük hədəflər uğrunda mübarizə aparmağa şans qazanıb.
İkiyaşlı "SOCAR-Azerbai-jan"ın qitənin nəhənglərinə qalib gələrək, Avropa Kubokunda gümüş medal qazanması gələcəyə nikbin baxmağa imkan verir. Qeyd edək ki, Azərbaycan Şahmat Federasiyası gələn il iddiaçıların turnirini Bakıda keçirmək niyyətindədir. Artıq milli federasiya FİDE rəhbərliyinə turniri Bakıda keçirmək niyyətini bildirib. Mötəbər yarışın paytaxtımızda təşkilinə yalnız Levon Aronyan amili mane ola bilər. Ermənistan şahmat federasiyasının rəhbəri, bu ölkənin başçısı Serj Sarqsyan mötəbər şahmat turnirlərinin Bakıda keçirilməsini əngəlləmək üçün bu amildən məharətlə istifadə edir. Ötən mövsüm məhz Aronyanın Azərbaycana gəlməkdən imtina etməsinə görə FİDE yarışa ev sahibliyi etmək hüququnu Bakıdan alaraq Kazana verdi. Lakin Bakı növbəti dəfə erməni qrossmeysterin təhlükəsizliyinə zəmanət verməyə hazırdır. Necə ki digər beynəlxalq tədbirlərə qatılan erməni nümayəndələri üçün bütün lazımi şərait yaradılır.
"Gümüş medalı uğur kimi qiymətləndirmək olar. Hər halda, Azərbaycanda heç vaxt klub səviyyəsində belə uğurlar olmayıb. Bütün şahmatçılardan razı qaldım. Xüsusilə Rəcəbovdan. Teymur yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirərək, komandanın qələbəsində böyük rol oynadı".
Vladimir Tukmakov, "SOCAR-Azerbaijan"ın baş məşqçisi.
"Əvvəllər tez-tez Azərbaycanda şahmat klublarının olmadığı deyilirdi. Şahmatçılarımız başqa klubların heyətində oynayırdı. Artıq öz komandamız var. Gələn il klub qarşısında əsas məqsəd Avropa Kubokunu Bakıya gətirmək olacaq. Mən bu uğura inanıram".

SOCAR-AZERBAIJAN - ВТОРАЯ В ЕВРОПЕ
Если вдруг вы соберетесь в Словению, уникальный термальный курорт с четырехсотлетней историей Рогашка Слатина должен быть в начале списка тех городов, которые вы планируете посетить. Множество термальных источников, исторические достопримечательности и современная туристическая инфраструктура делают этот город-лечебницу очень привлекательным для иностранцев.
Однако в этот раз Рогашка Слатина в центре нашего внимания совсем по другой причине. В начале октября в этом словенском городке прошел клубный Кубок Европы по шахматам, откуда команда SOCAR-Azerbaijan вернулась с серебряной медалью.
Дебют азербайджанской команды на этом престижном конкурсе состоялся в прошлом году. И уже на второй год своего участия SOCAR-Azerbaijan сумела занять почетное 2-е место среди 64 клубов континента. В ходе марафона длиной в семь туров азербайджанские шахматисты проявили настоящий борцовский характер. После проигрыша команде Боснии в третьем туре в кулуарах стали слышны скептические прогнозы о шансах SOCAR-Azerbaijan на медаль. Но азербайджанские гроссмейстеры сделали невозможное реальным, одержав четыре победы кряду. Причем в последних турах отечественный клуб одолел таких сильных соперников, как российский "Томск-400" и германский "Баден-Баден". От золотой медали команду Госнефтекомпании Азербайджана отделяло всего лишь одно очко.
Анализ выступления SOCAR-Azerbaijan показывает, что после побед в первых двух турах лидер рейтинговой таблицы несколько расслабился, что и привело к сенсационному поражению в третьем туре от боснийского клуба "Босна". Только благодаря самоотверженности и собранности на последних двух этапах азербайджанская команда смогла финишировать второй.
Надо отметить большую роль в победе SOCAR-Azerbaijan Теймура Раджабова. Играя за первой доской, Раджабов вел бой с самыми сильными гроссмейстерами турнира и сумел заработать при этом 4,5 балла из 5 возможных, опередив коллег по команде. Победив во встречах с Русланом Пономаревым и Майклом Адамсом, Теймур удостоился золотой медали за личные показатели. Естественно, удачно сыгранные партии в рамках клубного Кубка Европы сказались также и на рейтинге азербайджанского гроссмейстера. Раджабов, стабильно демонстрирующий в последние месяцы уверенную игру, заработал рекордное в истории азербайджанских шахмат 2781 очко и поднялся на 5-ю ступень мировой рейтинговой таблицы. Тем самым Теймур побил рекорд Шахрияра Мамедъярова, набравшего 2776 очков.
Сам Шахрияр, к сожалению, все еще не может выбраться из черной полосы. Старший представитель "шахматной" семьи Мамедъяровых должен серьезно проанализировать причины двух поражений на Кубке Европы и сделать соответствующие выводы. До чемпионата мира Шахрияр просто обязан восстановить свою оптимальную форму. В противном случае он может распрощаться с нынешними позициями в сборной.
То же самое можно сказать и про Рауфа Мамедова. Ему также предстоит восстановить былую форму и рейтинг. Именно из-за слабой игры в последние месяцы Мамедов был выведен из состава сборной.
Между тем довольно удачно выступил другой азербайджанский шахматист Александр Грищук. Несмотря на простуду, Александру удалось в последнем туре одержать верх над Алексеем Шировым. Это была одна из самых удачных партий Грищука.
Оправдали связанные с ними надежды Эмиль Сутовски, Андрей Волокитин и Рустам Касымджанов. Положительной оценки заслуживает и Эльтадж Сафарли, который играл в резерве. Удостоенный бронзовой медали за личные показатели на 6-й доске, Эльтадж получил шанс быть приглашенным в состав сборной.
Таким образом, результаты, с которыми SOCAR-Azerbaijan вернулась из Словении, в частности победа над шахматными гигантами континента, позволяют довольно оптимистично смотреть в будущее этого молодого клуба, имеющего всего двухлетнюю историю.
Отметим, что в следующем году Федерация шахмат Азербайджана намерена провести турнир претендентов в Баку, о чем уже проинформировано руководство ФИДЕ. Проведению этого престижного турнира в столице Азербайджана может помешать разве что возможный отказ от участия в нем Левона Ароняна. Этим фактором искусно манипулирует глава армянской федерации шахмат Серж Саргсян, чтобы воспрепятствовать проведению престижных шахматных соревнований в Азербайджане. Именно по причине отказа Ароняна приехать в Баку в прошлом сезоне ФИДЕ передала право проведения турнира Казани. Однако азербайджанская сторона вновь готова предоставить гарантии безопасности Левону Ароняну, ровно так же, как обеспечивается безопасность армянских участников других международных мероприятий, проводимых в Баку.
ИЗ ПЕРВЫХ УСТ:
"Серебро" клубного Кубка Европы можно расценить как большую удачу. Во всяком случае Азербайджан никогда до этого не завоевывал медали на клубном уровне. Я доволен всеми нашими игроками, особенно Раджабовым. Проявленный Теймуром профессионализм сыграл большую роль в победе команды".
Владимир Тукмаков, главный тренер SOCAR-Azerbaijan
"Раньше часто говорили, что в Азербайджане нет шахматных клубов. Наши шахматисты играли в составе иностранных клубов. Теперь у нас есть своя команда. В следующем году ее главной задачей будет привезти Кубок Европы в Баку. Я верю в это".