Müəllif: Sənan ŞƏFİZADƏ Bakı - Roqaşka Slatina - Bakı
İşdir, birdən yolunuz Sloveniyaya düşsə, dörd yüz illik tarixi olan Roqaşka Slatina kurort şəhərinə baş çəkməyi unutmayın. Çoxsaylı termal su mənbələri, tarixi abidələr və müasir turizm infrastrukturu bu "müalicəvi" şəhəri xarici qonaqlar üçün xüsusilə maraqlı edir.
Amma bu dəfə Roqaşka Slatina bizim diqqətimizi tamamilə başqa səbəbdən çəkmişdi. Ok-tyabrın əvvəlində Sloveniyanın bu şəhəri şahmat üzrə klublar arasında Avropa Çempionatına ev sahibliyi edirdi və bizim "SOCAR-Azerbaijan" komandası bu mötəbər yarışdan gümüş medalla qayıtdı.
Bu nüfuzlu yarışa ikinji dəfə qatılan Azərbaycan klubu qitənin 64 komandası arasında 2-ci yeri tutdu. Avropa Kubokunda ötən il debüt edən təmsilçimiz medalsız qalsa da, bu il, sözün əsl mənasında, fədakarlıq nümunəsi göstərdi. Yedditurluq marafonda xarakter nümayiş etdirən şahmatçılarımız sonda Vətənə medalla qayıtmağı bacardılar.
Hələ 3-cü turda Bosniya komandasına məğlub olandan sonra çoxları SOCAR-ın medal şanslarını aşağı qiymətləndirirdi. Amma qrossmeysterlərimiz ardıcıl dörd qələbə sayəsində inanılmazı həyata keçirdi. Özü də son turlarda komandamız güclü "Tomsk-400" və "Baden-Baden" kimi klubları məğlub etdi. Qızıl medaldan SOCAR-ı 1 xal ayırdı.
Yarışın yekunlarını təhlil edərkən görmək olar ki, komandamız sonda arxayınçılığın qurbanı oldu. İlk iki turda qələbə qazanan və yarışın reytinq favoriti sayılan Azərbaycan təmsilçisi Bosniyanın "Bosna" komandasına uduzmaqla arzuedilməz sensasiyaya səbəb oldu. Yalnız son turları yüksək səviyyədə keçirməklə finişə ikinci çatdı.
SOCAR-ın uğurunda ən böyük pay sahiblərindən biri Teymur Rəcəbov oldu. Birinci lövhədə çıxış etməklə yarışın ən güjlü qrossmeysterləriylə görüşən Rəcəbov 5 mümkün xaldan 4,5 xal toplamaqla bütün həmkarlarını qabaqladı. Ruslan Ponomaryovla Maykl Adamsı mat vəziyyətinə salan Teymur yüksək göstəricilərlə fərdi hesabda qızıl medala layiq görüldü. Son aylar inamlı oyun nümayiş etdirən Rəcəbovun uğurlu partiyaları onun reytinqinə də təsirsiz ötüşmədi. Qrossmeysterimiz Azərbaycan şahmatı tarixində rekord göstərici - 2781 reytinq xalı toplamaqla həmkarları arasında güjlü sıçrayışa nail oldu və dünya reytinq cədvəlində 5-ci pilləyə yüksəldi. Xatırladaq ki, indiyə qədər reytinq sıralamasında rekord göstərici - 2776 xalla Şəhriyar Məmmədyarova məxsus olub.
Şəhriyarın özünə gəldikdə isə, təəssüf ki, o hələ də qara zolaqdan çıxa bilmir. Avropa Kubokunda 2 görüşdə uduzması Məmmədyarovlar ailəsinin bö-yük üzvünü ciddi düşündürməlidir. Şəhriyar Avropa çempionatına qədər optimal formasını bərpa etməyə borcludur. Əks halda, o, yığmadakı mövqeyini itirə bilər.
Rauf Məmmədov da öz üzərində işləməklə əvvəlki formasını və reytinqini qaytarmalıdır. Son aylar zəif çıxışına görə tənqid olunan Məmmədov məhz buna görə millidən uzaqlaşdırılıb.
Digər təmsilçimiz Aleksandr Qrişuk isə xəstələnməsinə baxmayaraq, yaxşı təsir bağışladı. Xüsusilə son turda Aleksey Şirov üzərində qələbə Qrişukun uğurlu partiyalarından biridir.
Emil Sutovski, Andrey Volokitin və Rüstəm Kasımjanov da onlara bəslənən ümidləri doğrultdular. Ehtiyat oyunçulardan Eltac Səfərli müsbət sözlərə layiqdir. 6-cı lövhədə bürünc medala layiq görülən Səfərli yığmaya cəlb olunmaqla böyük hədəflər uğrunda mübarizə aparmağa şans qazanıb.
İkiyaşlı "SOCAR-Azerbai-jan"ın qitənin nəhənglərinə qalib gələrək, Avropa Kubokunda gümüş medal qazanması gələcəyə nikbin baxmağa imkan verir. Qeyd edək ki, Azərbaycan Şahmat Federasiyası gələn il iddiaçıların turnirini Bakıda keçirmək niyyətindədir. Artıq milli federasiya FİDE rəhbərliyinə turniri Bakıda keçirmək niyyətini bildirib. Mötəbər yarışın paytaxtımızda təşkilinə yalnız Levon Aronyan amili mane ola bilər. Ermənistan şahmat federasiyasının rəhbəri, bu ölkənin başçısı Serj Sarqsyan mötəbər şahmat turnirlərinin Bakıda keçirilməsini əngəlləmək üçün bu amildən məharətlə istifadə edir. Ötən mövsüm məhz Aronyanın Azərbaycana gəlməkdən imtina etməsinə görə FİDE yarışa ev sahibliyi etmək hüququnu Bakıdan alaraq Kazana verdi. Lakin Bakı növbəti dəfə erməni qrossmeysterin təhlükəsizliyinə zəmanət verməyə hazırdır. Necə ki digər beynəlxalq tədbirlərə qatılan erməni nümayəndələri üçün bütün lazımi şərait yaradılır.
"Gümüş medalı uğur kimi qiymətləndirmək olar. Hər halda, Azərbaycanda heç vaxt klub səviyyəsində belə uğurlar olmayıb. Bütün şahmatçılardan razı qaldım. Xüsusilə Rəcəbovdan. Teymur yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirərək, komandanın qələbəsində böyük rol oynadı".
Vladimir Tukmakov, "SOCAR-Azerbaijan"ın baş məşqçisi.
"Əvvəllər tez-tez Azərbaycanda şahmat klublarının olmadığı deyilirdi. Şahmatçılarımız başqa klubların heyətində oynayırdı. Artıq öz komandamız var. Gələn il klub qarşısında əsas məqsəd Avropa Kubokunu Bakıya gətirmək olacaq. Mən bu uğura inanıram".

SOCAR-AZERBAIJAN - SECOND IN EUROPE
If you are suddenly planning a trip to Slovenia, then Rogaska Slatina, a unique thermal resort with 400 years of history, should be at the top of your list of places to visit. Its many thermal springs, historical sites and modern tourist infrastructure make this spa town very attractive for foreigners.
But on this occasion Rogaska Slatina found itself at the centre of attention for quite a different reason. At the beginning of October the European Club Chess Championships were held in this small Slovenian town and the SOCAR-Azerbaijan team came back with the silver medal.
Azerbaijan made its debut in this prestigious competition last year. And now, in its second year, SOCAR-Azerbaijan has achieved second place among 64 clubs on the continent. During the seven-round marathon the Azerbaijani players showed true fighting spirit. After defeat to Bosnia in the third round there was scepticism about SOCAR-Azerbaijan's chances of a medal. But the Azerbaijani grandmasters achieved the impossible by winning four matches in a row. And in the final rounds our team beat such strong opponents as Russia's Tomsk-400 and Germany's Baden-Baden. The team of the Azerbaijani state oil company was only one point away from a gold medal.
In analysing SOCAR-Azerbaijan's performance one could see that after its victories in the first two rounds, the leader in the ratings table took its foot off the pedal and was sensationally beaten in the third round by the Bosnian club Bosna. But some inspired play in the last two stages saw the Azerbaijani team finish second.
Teymur Racabov has to take credit for SOCAR-Azerbaijan's victory. Playing on the first board, Racabov was up against the competition's strongest grandmasters. Despite this, he was able to win 4.5 out of a possible 5 points, thus outstripping his team mates. Concluding his matches with Ruslan Ponomarev and Michael Adams with checkmate, Teymur was awarded the gold medal for most points. Naturally, his victories in the European Club Cup will also affect his ratings. Racabov, who has played confidently in the past few months, won a record number of ratings points in Azerbaijani chess history - 2,781 - and moved up to fifth in the world ratings table. Teymur thus beat Shahriyar Mammadyarov's record of 2,776 points.
Shahriyar himself, unfortunately, was unable to shake off his losing streak. The senior member of the Mammadyarov chess family must take a serious look at the reasons for his two defeats in the European Cup and draw the appropriate conclusions. Shahriyar must recover his best form before the World Cup. Otherwise he can say goodbye to his current position in the national team.
The same can be said of Rauf Mammadov. He must also get back his old form and rating. It was because of his poor form in recent months that Mammadov was dropped from the national team.
Meanwhile, another Azerbaijani chess player - Aleksandr Grischuk - was fairly successful. Despite nursing a cold, he managed to defeat Aleksey Shirov in the final round. This was one of his best matches.
Emil Sutovsky, Andrey Volokitin and Rustam Kasimjanov also justified the hopes placed in them.
The reserve, Eltac Safarli, also did well. Awarded the bronze medal for most points on the sixth board, Eltac got the chance to be invited to the national side and to pursue more ambitious goals.
And so, the results which SOCAR-Azerbaijan brought back from Slovenia, in particular their victory over the chess giants of the continent, give optimism for this young club's future.
Next year the Azerbaijani Chess Federation plans to hold the Candidates Tournament in Baku, according to the FIDE management. Levon Aronyan's possible refusal to take part in it may prevent this prestigious tournament from being held in the Azerbaijani capital. Serzh Sargsyan, the head of the Armenian Chess Federation, is cleverly manipulating this in order to prevent Azerbaijan staging prestigious chess competitions. It was because of Aronyan's refusal to go to Baku that last season FIDE granted Kazan the right to stage the tournament. However, Azerbaijan is again prepared to grant Levon Aronyan guarantees of security in the same way as it provides security for Armenian participants in other international events held in Baku.