Çərşənbə axşamı, 20:38
Avropa kinosunu bu gün elitar incəsənət saymaq olar. Məhz Avropa dünyaya çox sayda məşhur  filmlər, qeyri-adi yanaşmalar, qeyri-standart düşüncəli  rejissorlar bəxş edib. Avropa kinematoqrafını "mənəviyyat mətbəxi" də adlandırmaq olar. Bu mətbəxdə incəruhlu, yaradıcı insanların taleləri qaynayır, onlar çətinliklərə, sınaqlara və mənəvi sarsıntılara baxmayaraq, çeşidli dəyərlər toplusu yaradırlar. Məna novatorluğu, orijinallıq, həssaslıq, dərin düşüncə, həyatın anlamı barədə mühakimə yurütmək  belə filmlərin xarakterik əlamətləridir. O tez anlaşılır və çox dillərdə danışır. Adətən, onu akademik sayırlar.
Azərbaycan paytaxtında Avropa kinosu festivalının (European Movie Festival) keçirilməsi bakılılar üçün gözəl hədiyyə və yüksək kino incəsənəti ilə tanışlıq baxımından daha bir fürsət oldu. Festival oktyabrın 6-dan 10-na kimi "Park Cinema"da keçdi. "Biz Avropa ölkələrinin insanları  ilə Azərbaycan sakinlərini yaxınlaşdırmaq istəyirik. Tanışlıq üçün ən yaxşı üsul isə incəsənət və mədəniyyətdir", - deyə Avropa Komissiyasının Azərbaycandakı nüma-yəndəliyinin başçısı Roland Kobia bu önəmli tədbirin açılışı zamanı bildirib.
R.Kobianın sözlərinə görə, Avropa filmləri festivalı çox önəmli mədəniyyət hadisəsidir. Onun əsas məqsədi tanınmış rejissorların yeni filmləri vasitəsilə azərbaycanlıları Avropa mədəniyyəti ilə tanış etməkdir. Kino işlərinin seçimində təşkilatçılar hər şeydən öncə, filmlərin keyfiyyətini nəzərə alıblar. Təqdim edilən filmlərin əksəriyyəti çox sayda beynəlxalq  kinofestivallarda müxtəlif mükafatlara layiq görülüb. Keçirilən beş festival günü ərzində Azərbaycan tamaşaçıları 12 Avropa ölkəsindən olan tanınmış rejissorların 11 filminə baxıblar.  Festival qonaqları sırasında rejissorlar Olivye Orle (Fransa), Mixael Qlavoqqer (Avstriya), Marek Lexski (Polşa), İnessa Kurklietite (Litva), alman sənədli film ustaları Stefan Kolbe və Kris Rayt, yunan aktyoru Gennadios Patsis  və başqaları olublar.
Bakıdakı Avropa filmləri festivalı Polşa rejissoru Marek Lexskinin "Erratum" filminin nümayişi ilə açılıb ("erratum" sözü latıncadan tərcümədə səhv deməkdir). Bu film 2010-cu ildə Yunanıstanın Saloniki şəhərində keçirilmiş 51-ci beynəlxalq kinofestivalda "Ən yaxşı ssenari" nominasiyası üzrə qalib olub. Bu, bir ailənin əhvalatı, ata və oğlu arasında münasibətlərin klassik hekayəsidir. "Erratum" filmi əxlaqi-etik məsələlərə həsr edilib. İnsan vicdanı  haqqındadır. Filmin qəhrəmanı, çox imkanlı insan olan Mixail təsadüfən maşınla adam vurur. Onun məsuliyyətlə bağlı qorxusu yoxdur, çünki vurduğu adam evsiz-eşiksiz tənha "bomj"dur. Amma vicdanın məhkəməsi var. Nə qədər çətin olsa da, Mixail bu adam haqqında hər şeyi öyrənir, "bomj"un dəfnini öz boynuna götürür, hətta onun qəbri üzərində böyük bir xaç da qoyur. Qeyd edək ki, Marek Lexski təkcə filmin rejissoru deyil, həm də ssenari müəllifidir və öz işinin prodüserliyi ilə məşğul olub.
Nümayiş etdirilən Avstriya, Belçika, Almaniya, İtaliya və başqa ölkə filmləri arasından istənilən zövqə uyğun əsər tapmaq mümkün idi; məsələn, yeniyetmələrin problemlərini əks etdirən  "Kuki qayıdır" (Çexiya Respublikası) və "Dəhşətli Henri" (Böyük Britaniya) filmləri gənc auditoriya üçün nəzərdə tutulub. Birincidə aktyor oyunu ahəngdar şəkildə animasiya ilə çuğlaşdırılır. Hər şey körpə Ondronun yaşadığı və allergiyadan əziyyət çəkdiyi real dünyadan başlayır. Onun anası üçün qırmızı ayı Kuki, sadəcə, içinə ağac kəpəyi doldurulmuş köhnə kisə, sağlamlıq üçün zərərli olan toz mənbəyidir. Ona görə də heyvanı zibilliyə yola salır. Oyuncağın buldozerin  təkərləri altına düşməsinə az qaldığını göstərən kadrlar gerçəkdən qorxuludur. Amma Ondronun duası irigözlü ayı balasını canlandırır və o, boğucu zibil torbaları ilə mühafizə olunan qorxulu zibillikdən meşəyə qaçır və orada əsl macəra başlayır.
İkinci film xüsusilə kiçik uşaqların ürəyincə olub. "Dəhşətli Henri" gənc dəcəl, məktəbin ən şuluq şagirdi haqqında əhvalatdır. Onun əməllərindən yalnız doğma qardaşları  və yaşıdları deyil, müəllimləri də məəttəl qalırlar. Bütün bu işlər arasında o hətta öz musiqi qrupunda ifa etməyə də macal tapır. Amma şəhərciyə mənfur müəllim Vik fon Morşini gəldikdən sonra, bayram sona çatır. O, bütün gücü ilə Henrinin doğma məktəbini bağlatdırmağa çalışır. Onda gənc dəcəl burada əsas "oyunçu"nun kim olduğunu çağırılmamış qonağa göstərmək, həm də eyni zamanda doğma məktəbi qorumaq qərarına gəlir. Yeri gəlmişkən, istənilən millətdən olan uşaqlar üçün yetərincə maarifləndirici filmdir/.
Festivalda təqdim edilən bütün filmlər xüsusi diqqətə layiqdir. Çünki biz Avropa rejissorlarının ən parlaq işlərini qeyd edirik. Ötən festivalın ən parlaq filmlərindən biri fransız rejissoru Olivye Orlenin "Nikostratos pelikan" filmidir. Bu, yunan körpəsi Yanisin pelikan Nikostratosla dostluğu, bu dostluğun ətrafdakı böyüklərə təsiri barədə əhvalatdır. Kədərli, amma qayğıkeş ata rolunu heyvanlar aləminin böyük bilicisi Emir Kusturitsa oynayır, musiqi də  "Balkan çaları"na uyğundur.  "Pelikan" ənənəvi kinodur və ancaq süjetinə görə yunan əhvalatıdır, əslində isə fransız kinosudur və  fransız Erika Buassenin "Nikostatos" kitabı əsasında çəkilib. Təəssüf ki, filmin baş qəhrəmanlarından olan Emir Kusturitsa  Bakıya gələ bilməmişdi. Amma rejissor Olivye Orle gəlmişdi və Azərbaycan mədəniyyəti ilə tanış olduğuna görə çox şad idi. Orlenin sözlərinə görə, Bakı onu çağdaş memarlığı və Avropa həyat tərzi ilə heyran qoyub. Festival çərçivəsində Avropa istehsalı olan çağdaş filmlərə pulsuz baxışla yanaşı, izləyicilər həm də dünyada tanınan rejissor və aktyorlarla da söhbət edə bilirdilər. Alman rejissoru Kris Rayt "R+"la söhbətində bildirib ki, Avropa tamaşaçısı Azərbaycan filmləri və kinematoqrafları ilə tanış deyil. Onun sözlərinə görə, Avropa Azərbaycan kinosu ilə maraqlanır və Avropa kino bazarı bizim filmlər üçün açıqdır. Roland Kobia isə bildirib ki, Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi hazırda Avropa Birliyi (AB) təmsilçiləri ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məsələsini müzakirə edir. Həmçinin, Azərbaycan filmlərinin Avropa bazarlarında nümayiş imkanlarına baxılır. Kobia qeyd edib ki, başlıca məqsəd Azərbaycanın və Avropa Birliyi ölkələrinin özünəxas mədəniyyətlərinin kinematoqrafiya vasitəsilə yaxınlaşdırılmasıdır. Qeyd edək ki, festival AB-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyi və AB üzvü olan ölkələrin səfirlikləri ilə birlikdə "Park Cinema" tərəfindən təşkil edilmişdi.

AT A GALLOP ACROSS EUROPE…
European cinema could today be described as an elite art form. It was Europe that gave the world many intellectual films, unique approaches to film-making and unconventional directors with daring ideas. European cinema could also be described as a "spiritual kitchen", seething with the destinies of sensitive, creative individuals who, in spite of difficulties, trials and emotional crises, have created works of real quality. Innovations in concept, originality, sensitivity, incitement to deep thinking and reflections on the meaning of life - these are the things that make up the cinema today. It also clearly speaks in many tongues and may be regarded as academic.
The European Movie Festival, which was held at the Park Cinema in Baku from 6 to 10 October, was a splendid gift for the people of Baku and an opportunity for them to learn more about the art of the cinema. "We want the people of Europe and of Azerbaijan to draw closer together and the best way to do that is through the arts and culture," Roland Kobia, the head of the European Commission's office in Azerbaijan, said at the opening of this important event.
Kobia said that the European Movie Festival was a very important cultural event, whose main aim was to acquaint the people of Azerbaijan with European culture through the latest films by leading directors. In choosing the films the organizers took into account, first and foremost, their quality. Most of the films submitted had received various awards at many international film festivals. Over the five days of the festival the audiences saw 11 films by leading directors from 12 countries. Among the visitors to the festival were the directors Olivier Horlait (France), Michael Glawogger (Austria), Marek Lechki (Poland), Inesa Kurklietyte (Lithuania), the German documentary film makers Stefan Kolbe and Chris Wright, the Greek actor Gennadios Patsis, and others.
The festival opened with a showing of the film Erratum by the Polish director Marek Lechki, which in 2010 won the nomination for the best screenplay at the 51st International Film Festival in Saloniki (Greece). This was the story of a family, a classic tale of the relationship between a father and his son. Erratum is all about moral-ethical problems and human conscience. The hero of the film, Michal, is a perfectly good person who accidentally runs someone down in his car. He escapes responsibility because the man is a lone tramp. But his conscience tells him to find out everything about this man. He arranges the tramp's funeral and even places a large cross on his grave. Marek Lechki is not only the film's director but also the producer and he wrote the screenplay.
Films from Austria, Belgium, Germany, Italy and other countries at the festival catered for every taste. For example, Kooky Returns (Czech Republic) and Horrid Henry (Great Britain) are aimed at a younger audience. The former combines live action and puppet animation. Everything starts in the real world where little Ondro lives and suffers from an allergy. As far as his mother is concerned Kooky's red teddy bear is only a shaggy bag of sawdust, a harmful collector of dust, and she throws it onto a rubbish dump. The sequences where the toy finds itself under the wheels of a bulldozer are really terrifying. But Ondro's prayers resuscitate the big-eyed teddy-bear and he escapes from the terrible rubbish dump, protected by stifling rubbish bags, to the woods where his real adventures begin.
The second picture particularly caught the hearts of the youngest in the audience. Horrid Henry is the story of a young tearaway who is the main troublemaker at school. Not only his brothers and peers, but the teachers, too, complain about his antics. And at odd times he even manages to cause trouble in his own music group. But when the insidious teacher Vic van Wrinkle comes into town his fun-and-games come to an end. He tries all he can to close down Henry's school. And then the young troublemaker decides to show the uninvited guest who the main "leader" is and to save his good old school at the same time. This, incidentally, is a very instructive film for children of any ethnic group…
All the films shown at the festival are worthy of particular attention and we will merely note the brightest works of the European directors. One of the best films in the festival was by the French director Olivier Horlait, Nicostratos the Pelican. This is a fine story about the friendship between a Greek boy, Yanis, and a pelican, Nicostratos, and the beneficial effect this friendship has on the adults around them. The part of the grumpy, but forgiving father is played by Emir Kusturica, a great expert of the animal world, and the music also conforms to the perceived stereotype of "Balkan colour". Pelican is a staunchly traditional film, only Greek in its material, and it is based on a book by the French writer Eric Boisset, Nicostratos. Unfortunately, Emir Kusturica, one of the film's main heroes, was unable to get to Baku. So, the director Olivier Horlait himself came and he was pleased to learn about Azerbaijani culture. Horlait himself said he was impressed by Baku's modern architecture and European way of life.
As part of the festival, as well as being able to watch contemporary European films free of charge, audiences were also able to meet world renowned directors and actors. The German director Chris Wright, in an interview for Region+, lamented the fact that European audiences were not acquainted with Azerbaijani films and film makers. He said that there was interest in the Azerbaijani cinema in Europe, and the European film market was open for our films. And Ronald Kobia noted that the Azerbaijani Ministry of Culture and Tourism was currently discussing the development of cooperation with EU representatives. The possibility of showing Azerbaijani films on European markets is also being discussed. Kobia said the main objective is to bring the cultures of Azerbaijan and the countries of the European Union together through the cinema. The festival was organized by the European Union's office in Azerbaijan and the embassies of the EU member-countries, together with the Park Cinema.