Çərşənbə axşamı, 20:38
Avropa kinosunu bu gün elitar incəsənət saymaq olar. Məhz Avropa dünyaya çox sayda məşhur  filmlər, qeyri-adi yanaşmalar, qeyri-standart düşüncəli  rejissorlar bəxş edib. Avropa kinematoqrafını "mənəviyyat mətbəxi" də adlandırmaq olar. Bu mətbəxdə incəruhlu, yaradıcı insanların taleləri qaynayır, onlar çətinliklərə, sınaqlara və mənəvi sarsıntılara baxmayaraq, çeşidli dəyərlər toplusu yaradırlar. Məna novatorluğu, orijinallıq, həssaslıq, dərin düşüncə, həyatın anlamı barədə mühakimə yurütmək  belə filmlərin xarakterik əlamətləridir. O tez anlaşılır və çox dillərdə danışır. Adətən, onu akademik sayırlar.
Azərbaycan paytaxtında Avropa kinosu festivalının (European Movie Festival) keçirilməsi bakılılar üçün gözəl hədiyyə və yüksək kino incəsənəti ilə tanışlıq baxımından daha bir fürsət oldu. Festival oktyabrın 6-dan 10-na kimi "Park Cinema"da keçdi. "Biz Avropa ölkələrinin insanları  ilə Azərbaycan sakinlərini yaxınlaşdırmaq istəyirik. Tanışlıq üçün ən yaxşı üsul isə incəsənət və mədəniyyətdir", - deyə Avropa Komissiyasının Azərbaycandakı nüma-yəndəliyinin başçısı Roland Kobia bu önəmli tədbirin açılışı zamanı bildirib.
R.Kobianın sözlərinə görə, Avropa filmləri festivalı çox önəmli mədəniyyət hadisəsidir. Onun əsas məqsədi tanınmış rejissorların yeni filmləri vasitəsilə azərbaycanlıları Avropa mədəniyyəti ilə tanış etməkdir. Kino işlərinin seçimində təşkilatçılar hər şeydən öncə, filmlərin keyfiyyətini nəzərə alıblar. Təqdim edilən filmlərin əksəriyyəti çox sayda beynəlxalq  kinofestivallarda müxtəlif mükafatlara layiq görülüb. Keçirilən beş festival günü ərzində Azərbaycan tamaşaçıları 12 Avropa ölkəsindən olan tanınmış rejissorların 11 filminə baxıblar.  Festival qonaqları sırasında rejissorlar Olivye Orle (Fransa), Mixael Qlavoqqer (Avstriya), Marek Lexski (Polşa), İnessa Kurklietite (Litva), alman sənədli film ustaları Stefan Kolbe və Kris Rayt, yunan aktyoru Gennadios Patsis  və başqaları olublar.
Bakıdakı Avropa filmləri festivalı Polşa rejissoru Marek Lexskinin "Erratum" filminin nümayişi ilə açılıb ("erratum" sözü latıncadan tərcümədə səhv deməkdir). Bu film 2010-cu ildə Yunanıstanın Saloniki şəhərində keçirilmiş 51-ci beynəlxalq kinofestivalda "Ən yaxşı ssenari" nominasiyası üzrə qalib olub. Bu, bir ailənin əhvalatı, ata və oğlu arasında münasibətlərin klassik hekayəsidir. "Erratum" filmi əxlaqi-etik məsələlərə həsr edilib. İnsan vicdanı  haqqındadır. Filmin qəhrəmanı, çox imkanlı insan olan Mixail təsadüfən maşınla adam vurur. Onun məsuliyyətlə bağlı qorxusu yoxdur, çünki vurduğu adam evsiz-eşiksiz tənha "bomj"dur. Amma vicdanın məhkəməsi var. Nə qədər çətin olsa da, Mixail bu adam haqqında hər şeyi öyrənir, "bomj"un dəfnini öz boynuna götürür, hətta onun qəbri üzərində böyük bir xaç da qoyur. Qeyd edək ki, Marek Lexski təkcə filmin rejissoru deyil, həm də ssenari müəllifidir və öz işinin prodüserliyi ilə məşğul olub.
Nümayiş etdirilən Avstriya, Belçika, Almaniya, İtaliya və başqa ölkə filmləri arasından istənilən zövqə uyğun əsər tapmaq mümkün idi; məsələn, yeniyetmələrin problemlərini əks etdirən  "Kuki qayıdır" (Çexiya Respublikası) və "Dəhşətli Henri" (Böyük Britaniya) filmləri gənc auditoriya üçün nəzərdə tutulub. Birincidə aktyor oyunu ahəngdar şəkildə animasiya ilə çuğlaşdırılır. Hər şey körpə Ondronun yaşadığı və allergiyadan əziyyət çəkdiyi real dünyadan başlayır. Onun anası üçün qırmızı ayı Kuki, sadəcə, içinə ağac kəpəyi doldurulmuş köhnə kisə, sağlamlıq üçün zərərli olan toz mənbəyidir. Ona görə də heyvanı zibilliyə yola salır. Oyuncağın buldozerin  təkərləri altına düşməsinə az qaldığını göstərən kadrlar gerçəkdən qorxuludur. Amma Ondronun duası irigözlü ayı balasını canlandırır və o, boğucu zibil torbaları ilə mühafizə olunan qorxulu zibillikdən meşəyə qaçır və orada əsl macəra başlayır.
İkinci film xüsusilə kiçik uşaqların ürəyincə olub. "Dəhşətli Henri" gənc dəcəl, məktəbin ən şuluq şagirdi haqqında əhvalatdır. Onun əməllərindən yalnız doğma qardaşları  və yaşıdları deyil, müəllimləri də məəttəl qalırlar. Bütün bu işlər arasında o hətta öz musiqi qrupunda ifa etməyə də macal tapır. Amma şəhərciyə mənfur müəllim Vik fon Morşini gəldikdən sonra, bayram sona çatır. O, bütün gücü ilə Henrinin doğma məktəbini bağlatdırmağa çalışır. Onda gənc dəcəl burada əsas "oyunçu"nun kim olduğunu çağırılmamış qonağa göstərmək, həm də eyni zamanda doğma məktəbi qorumaq qərarına gəlir. Yeri gəlmişkən, istənilən millətdən olan uşaqlar üçün yetərincə maarifləndirici filmdir/.
Festivalda təqdim edilən bütün filmlər xüsusi diqqətə layiqdir. Çünki biz Avropa rejissorlarının ən parlaq işlərini qeyd edirik. Ötən festivalın ən parlaq filmlərindən biri fransız rejissoru Olivye Orlenin "Nikostratos pelikan" filmidir. Bu, yunan körpəsi Yanisin pelikan Nikostratosla dostluğu, bu dostluğun ətrafdakı böyüklərə təsiri barədə əhvalatdır. Kədərli, amma qayğıkeş ata rolunu heyvanlar aləminin böyük bilicisi Emir Kusturitsa oynayır, musiqi də  "Balkan çaları"na uyğundur.  "Pelikan" ənənəvi kinodur və ancaq süjetinə görə yunan əhvalatıdır, əslində isə fransız kinosudur və  fransız Erika Buassenin "Nikostatos" kitabı əsasında çəkilib. Təəssüf ki, filmin baş qəhrəmanlarından olan Emir Kusturitsa  Bakıya gələ bilməmişdi. Amma rejissor Olivye Orle gəlmişdi və Azərbaycan mədəniyyəti ilə tanış olduğuna görə çox şad idi. Orlenin sözlərinə görə, Bakı onu çağdaş memarlığı və Avropa həyat tərzi ilə heyran qoyub. Festival çərçivəsində Avropa istehsalı olan çağdaş filmlərə pulsuz baxışla yanaşı, izləyicilər həm də dünyada tanınan rejissor və aktyorlarla da söhbət edə bilirdilər. Alman rejissoru Kris Rayt "R+"la söhbətində bildirib ki, Avropa tamaşaçısı Azərbaycan filmləri və kinematoqrafları ilə tanış deyil. Onun sözlərinə görə, Avropa Azərbaycan kinosu ilə maraqlanır və Avropa kino bazarı bizim filmlər üçün açıqdır. Roland Kobia isə bildirib ki, Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi hazırda Avropa Birliyi (AB) təmsilçiləri ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məsələsini müzakirə edir. Həmçinin, Azərbaycan filmlərinin Avropa bazarlarında nümayiş imkanlarına baxılır. Kobia qeyd edib ki, başlıca məqsəd Azərbaycanın və Avropa Birliyi ölkələrinin özünəxas mədəniyyətlərinin kinematoqrafiya vasitəsilə yaxınlaşdırılmasıdır. Qeyd edək ki, festival AB-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyi və AB üzvü olan ölkələrin səfirlikləri ilə birlikdə "Park Cinema" tərəfindən təşkil edilmişdi.

На несколько дней Баку стал центром европейского кинематографа
Европейское кино сегодня можно назвать элитарным искусством. Именно Европа подарила миру много интеллектуальных картин, неординарных подходов, режиссеров с нестандартным мышлением. Кинематограф Европы можно назвать "духовной кухней", в которой кипят судьбы тонко чувствующих, творческих личностей, которые, несмотря на трудности, испытания и душевный надлом, производят различные ценности. Смысловое новаторство, оригинальность, чувственность, толчок к глубокомыслию, раздумья о смысле жизни - характерный признак такого кино. Оно понятно и говорит на многих языках. Его принято считать академичным.
Прекрасным подарком для бакинцев и возможностью еще ближе познакомиться с высоким киноискусством стало проведение в столице Азербайджана Фестиваля европейского кино (European Movie Festival), который проходил  с 6 по 10 октября в Park Cinema. "Мы хотим сблизить жителей стран Европы и Азербайджана. А лучший способ знакомства - искусство и культура", - заявил на открытии этого знаменательного мероприятия глава представительства Еврокомиссии в Азербайджане Роланд Кобиа.
По словам Р.Кобиа, фестиваль европейских фильмов - очень важное культурное событие. Основная цель его - познакомить азербайджанцев с европейской культурой посредством новых фильмов известных режиссеров. При отборе киноработ организаторы учитывали прежде всего качество фильмов. Большинство представленных картин удостоены различных наград на многих международных кинофестивалях. В течение пяти фестивальных дней азербайджанские зрители увидели 11 фильмов известных режиссеров из 12 европейских стран. Среди гостей фестиваля были режиссеры Оливье Орле (Франция), Михаэль Главоггер (Австрия), Марек Лехский (Польша), Инесса Курклиетите (Литва), немецкие документалисты Стефан Кольбе и Крис Райт, греческий актер Геннадиос Патсис и другие.
Бакинский Фестиваль европейских фильмов открылся показом ленты Erratum (в переводе с латыни erratum - ошибка) польского режиссера Марека Лехского, который в 2010 году победил в номинации "Лучший сценарий" на 51-м Международном кинофестивале в Салониках (Греция). Это история одной семьи, классическая история взаимоотношений между отцом и сыном. Фильм Erratum посвящен морально-этическим проблемам. Он о человеческой совести. Герой картины Михаил, человек вполне благополучный, случайно сбивает на машине человека. Ему не грозит ответственность: человек этот - одинокий бомж. Но есть суд совести. Как это ни сложно, но Михаил узнает все об этом человеке. Он берет на себя похороны бомжа и даже ставит на его могиле большой крест. Отметим, что Марек Лехский не только режиссер картины, он также написал сценарий и занимался продюсированием своей работы.
Среди представленных фильмов из Австрии, Бельгии, Германии, Италии и других стран можно было выбрать картины на любой вкус. Например, отражающие проблемы подростков фильмы "Куки возвращается" (Чешская Республика) и "Ужасный Генри" (Великобритания), рассчитанные на юношескую аудиторию. В первом игровое кино органично уживается с анимацией. Все начинается в самом реальном мире, где живет и страдает от аллергии малыш Ондро. Для его мамы красный медведь Куки - лишь ветхий мешок с опилками, вредный для здоровья пылесборник, и зверь отправляется на свалку. Кадры, в которых игрушка вот-вот окажется под колесами бульдозера, по-настоящему страшные. Но молитвы Ондро оживляют большеглазого медвежонка, и он убегает со страшной свалки, охраняемой удушающими мусорными пакетами, в лес, где и начинаются настоящие приключения.
Вторая картина особенно пришлась по душе самым маленьким зрителям. "Ужасный Генри" - это история о юном сорванце, главном проказнике в школе. От его проделок стонут не только родные братья и сверстники, но и учителя. А между делом он еще успевает зажигать и в собственной музыкальной группе. Но когда в городок прибывает коварный учитель Вик фон Морщини, праздник тут же заканчивается. Он всеми силами стремится закрыть родную школу Генри. И тогда юный проказник решает показать незваному гостю, кто здесь главный "запевала", а по случаю и сохранить старую добрую школу. Кстати, весьма поучительный фильм для ребятишек любой национальности…
Все фильмы, представленные на фестивале, заслуживают особого внимания. Мы же отметим самые яркие работы европейских режиссеров. Один из лучших фильмов прошедшего фестиваля - работа французского режиссера Оливье Орле "Никостратос пеликан". Это добрая история о дружбе греческого мальчика Яниса с пеликаном Никостратосом и о благотворном влиянии этой дружбы на окружающих взрослых. В роли мрачного, но отходчивого отца - Эмир Кустурица, большой знаток мира животных; музыка тоже соответствует сложившемуся стереотипу "балканского колорита". "Пеликан" - кино сугубо традиционное, к тому же только по материалу греческое, а так - французское, и в основе - книжка француза Эрика Буассе "Никостатос". К сожалению, один из главных героев фильма Эмир Кустурица не смог приехать в Баку. Зато приехал сам режиссер Оливье Орле, который был рад познакомиться с азербайджанском культурой. По словам самого Орле, Баку поразил его современной архитектурой и европейским образом жизни.
В рамках фестиваля зрители, помимо бесплатного просмотра современных фильмов европейского производства, могли также пообщаться со всемирно известными режиссерами и актерами. Немецкий режиссер Крис Райт в беседе с R+  посетовал, что европейский зритель не знаком с азербайджанскими фильмами и кинематографистами. По его словам, в Европе интересуются азербайджанским кино, и европейский кинорынок открыт для наших фильмов. А Роланд Кобиа заметил, что в настоящее время Министерство культуры и туризма АР обсуждает с представителями ЕС вопросы развития сотрудничества. Также обсуждается возможность демонстрации азербайджанских фильмов на европейских рынках. Как отметил Кобиа, главная цель - сближение самобытных культур Азербайджана и стран Евросоюза посредством кинематографа. Отметим, что фестиваль был организован представительством Европейского союза в Азербайджане и посольствами стран - членов ЕС совместно с Park Cinema.