Yay Olimpiya oyunlarının keçirilməsinə yenidən iddia edən Bakının şansları necə qiymətləndirilir?
Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi 2020-ci ildə keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi etmək uğrunda mübarizə aparacaq namizəd şəhərlərin adını açıqlayıb. Doha, İstanbul, Madrid, Roma və Tokio ilə yanaşı, Olimpiadanı keçirmək uğrunda Bakı da yarışacaq.
Ölkəmizin bu mötəbər yarışa iddia etməsi özü-özlüyündə çox şeydən xəbər verir. Göründüyü kimi, 4 ildən bir keçirilən Olimpiadaya namizəd kimi cəmi 6 şəhər var. Sirr deyil ki, Bakı artıq ikinci dəfə namizəd şəhər qismində çıxış edir. Yaxın keçmişdə paytaxtımız 2016-cı il Yay Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi etmək üçün Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə müraciət etmişdi. Həmin il mübarizəyə qatılan paytaxtımız sonda final mərhələsinə keçmədi. 2016-cı il Olimpiadası isə Rio-de-Janeyroya həvalə edildi.
Bakının növbəti dəfə namizəd şəhər qismində təmsil olunması ölkəmiz üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Namizəd şəhərlər, adətən, seçim turuna qədər bütün dünya mediasının diqqət mərkəzində olur. İnsanlar həmin şəhərlər haqda məlumat toplayır və bir qayda olaraq, namizəd şəhərlərə turist axını çoxalır.
Digər tərəfdən, əgər Bakı 2016-cı il Olimpiadasını qəbul etmək istəyəndə şəhərimizi ciddi rəqib kimi qəbul etmirdilərsə, indi vəziyyət xeyli dəyişib. Dünya mediası Bakını nəinki ciddi rəqib sayır, üstəlik, paytaxtımızın seçim turunda hamını təəccübləndirəcəyinə inanır. Xatırladaq ki, artıq Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi namizəd şəhərlərin adını açıqlayıb. Sənəd qəbulu başa çatıb və bundan sonra əlavə heç bir şəhər mübarizəyə qoşula bilməz. Növbəti aylarda Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi iddiaçı ölkə və şəhərlərin Olimpiadanı qəbul etmək və keçirmək imkanları barədə məlumat toplayacaq. Sonra komitə 2020-ci il Olimpiya Oyunlarını keçirmək uğrunda mübarizəni davam etdirəcək şəhərləri seçəcək. Bu zaman növbəti mərhələyə keçəcək şəhərlərin sayı dəqiqləşdirilmir. Yəni növbəti mərhələdə 3-4 və ya cəmi 2 şəhər də ola bilər. BOK-un xüsusi komissiyası bu mərhələdə namizəd şəhərlərə yollanaraq, vəziyyətlə yerində tanış olacaq.
2020-ci il Yay Olimpiya Oyunlarını qəbul edəcək ölkənin adı isə 2013-cü il sentyabrın 7-də Buenos-Ayresdə açıqlanacaq. Altı namizəd şəhərdən Roma (1960) və Tokio (1964) indiyə qədər Yay Olimpiya Oyunlarını qəbul edib. İtaliya və Yaponiya Qış Olimpiya Oyunlarını hərəyə 2 dəfə qəbul edən ölkələrdir. Yaponiya 1972 (Sapporo) və 1998-ci (Naqano) illərdə, İtaliya 1956 (Kortina d Ampetso) və 2006-cı (Turin) Qış Olimpiadasının ev sahibi olub. İspaniya 1992-ci il (Barselona) Yay Olimpiya Oyunlarını qəbul edib. Azərbaycan, Türkiyə və Qətər isə heç bir zaman Olimpiya Oyunlarını keçirməyib.
Bəs Bakının dördilliyin ən mötəbər yarışı sayılan Olimpiada uğrunda mübarizədə şansları nə qədərdir?
Maddi dəstək
Böyük yarışları keçirmək üçün, sözsüz ki, böyük büdcə lazımdır. İstənilən yarışa təşkilatçılıq edən ölkə maddi məsələləri həll etmək üçün nüfuzlu şirkətləri sponsor kimi işə cəlb edir. Bu mənada Azərbaycan Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə zəmanət verə bilər. Son illər dünyada iqtisadı böhran olsa belə, bu problem ölkəmizdə hiss edilmədi. Əksinə, paytaxtımıza xarici şirkətlər tərəfindən investisiya qoyulmaqda davam edir. Üstəlik, büdcəmiz ilbəil artır. Ona görə Bakı 2020-ci il Yay Olimpiya Oyunlarını keçirmək üçün heç bir maddi problemlə üzləşməyəcək. Üstəlik, dünya brendlərinin və aparıcı şirkətlərin Azərbaycanda nümayəndəliyi fəaliyyət göstərir. Lazım gələrsə, həmin şirkətlər də sponsor kimi köməkçi qüvvəsini yerinə yetirə bilərlər.
Dövlətin dəstəyi
Azərbaycanda idmana böyük dövlət dəstəyi var. Bu işdə Prezident İlham Əliyevin Milli Olimpiya Komitəsinə rəhbərlik etməsi əhəmiyyətli rol oynayır. Onun idman hərəkatına başçılıq etməsinin uğurlarımızın sayına təsiri danılmazdır. Bu gün beynəlxalq idman federasiyalarının rəhbərləri Azərbaycanda dövlətin idmana və idmançılara olan qayğısını başqa ölkələrə nümunə göstərir.
Təşkilatçılıq
Son illər Azərbaycan dünyada idman ölkəsi kimi tanınır və qəbul olunur. Paytaxtımızda nüfuzlu yarışların keçirilməsi artıq ənənə halını alıb. Bakı bədii gimnastika və güləş üzrə dünya çempionatı, bir sıra idman növləri üzrə Avropa çempionatına ev sahibliyi edib. Lisenziya xarakterli turnirlər, Qran-Pri yarışları ölkəmizdə yüksək səviyyədə təşkil olunub. Gələn qonaqlar yaradılan şəraitdən razı qalıb və Azərbaycan təşkilatçılığını başqalarına nümunə göstərib. Elə ona görə təşkilatçılıq baxımından da 2020-ci il Yay Olimpiya Oyunlarını keçirmək Bakı üçün problem təşkil etməməlidir. Mötəbər yarışları keçirmək təcrübəsi olan Azərbaycan gələn il "Avroviziya" mahnı müsabiqəsində bir daha əyani şəkildə təşkilatçılığını nümayiş etdirəcək. Şübhəsiz, bu da Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin diqqətindən yayınmamalıdır.
İdman qurğuları
Son illər ərzində Azərbaycanda beynəlxalq standardlara cavab verən 31 Olimpiya kompleksi inşa etdirilib. Hazırda 9 kompleksdə tikinti işləri yekunlaşmaq üzrədir. Daha 3 idman qurğusunun tikintisinə başlanılacaq. Cari il 65 minlik Olimpiya stadionunun təməlqoyma mərasimi oldu. Yəni bu arenada Yay Olimpiya Oyunlarının təntənəli açılış və bağlanış mərasimini keçirmək mümkün olacaq. Üstəlik, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi Bakını dəstəkləyəcəyi təqdirdə, yeni qurğular inşa etmək imkanı da var. 2020-ci ildə Olimpiadanı qəbul edəcək şəhər 2013-cü ildə təsdiqlənəcək. Bu isə o deməkdir ki, hazırlıq üçün 7 il əlavə vaxtı olacaq. Bu müddətdə yüksək standartlara cavab verən yeni idman qurğuları inşa etdirmək mümkündür.
Təhlükəsizlik
İndiyədək Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi mötəbər yarışlar zamanı təhlükəsizlik baxımından heç bir problem olmayıb. Qonaqlar yüksək səviyyədə qarşılanaraq, elə də yola salınıblar. Ölkəmizdə olan siyasi stabillik Olimpiada zamanı Bakıya gələcək qonaqların təhlükəsizliyinə zəmanət verməyə imkan yaradır. Aydın məsələdir ki, Olimpiada kimi yarışı qəbul edən şəhərə əlavə qüvvələr gəlir və mühafizəyə nəzarət artır. Fikrimizcə, Bakı bu işin də öhdəsindən gələ biləcək.
Qonaqların yerləşdirilməsi
Təkcə bu ilin sonuna qədər Bakıda bir neçə 5 ulduzlu otel istifadəyə veriləcək. Üstəlik, gələn il daha bir neçə mehmanxananın tikintisinə başlanılacaq. Bakının 2020-ci ildə Olimpiadanı qəbul edəcəyi təsdiqlənsə, Olimpiya kəndinin inşasına başlanılacaq. Odur ki, sadaladığımız faktların Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin diqqətindən yayınmayacağına ümid etmək olar.
Məsələ ilə bağlı gənclər və idman naziri Azad Rəhimovun fikri belədir: "Əvvəlki seçimlə müqayisədə şanslarımız daha çoxdur. Yaxın keçmişdə ilk dəfə Bakı namizəd şəhər olmuşdu. İndi artıq ikinci dəfədir. Bakının şansı müxtəlif cür qiymətləndirilə bilər; məsələn, Bakının şansı Dohadan çoxdur. Hamı bilir ki, Qətərdə iqlimlə bağlı problem var. Orada yayda 50 dərəcədən yuxarı isti olur. Ona görə Qətər Olimpiadanı oktyabr və noyabr aylarında keçirmək istəyir. Olimpiya Komitəsi isə bu təkliflə razılaşmır. Fikrimcə, Bakı 2020-ci il Olimpiadasına ev sahibi kimi təsdiqlənsə, hər şeyi yüksək səviyyədə təşkil edə bilər. Əgər qalib gəlsək, 2020-ci ildə Bakı Olimpiadanı qəbul etməyə hazır olacaq".
Yay Olimpiya Oyunları ilə bağlı belə bir deyim var: əsas Olimpiadada iştirakdır. Bakının artıq ikinci dəfə Olimpiadanı keçirmək üçün namizəd şəhər olması özü-özlüyündə əlamətdar hadisədir. Amma bu o demək deyil ki, biz yalnız iştirak xatirinə bu işə qoşuluruq. Yaxın keçmişdə çoxlarının ağlına belə gəlmirdi ki, əhalisinin əksəriyyəti müsəlman olan, gənc müstəqil Azərbaycan "Avroviziya" mahnı müsabiqəsində qalib gələ və bu mötəbər beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi edə bilər. Lakin bu artıq reallıqdır. Elə isə Olimpiadanın Bakıda keçirilməsi niyə real olmasın?

Baku is again bidding to stage the summer Olympics. What are its chances?
The International Olympic Committee (IOC) has published the names of the cities bidding to stage the summer Olympic Games in 2020. Baku is bidding along with Doha, Istanbul, Madrid, Rome and Tokyo for the right to host the Olympics.
The very fact that Azerbaijan is bidding to stage this most prestigious sporting event speaks volumes. This is the second time that Baku has put in a bid to stage the Olympics. Only recently our capital city applied for selection. But then we failed to reach the final stages and the right to stage the summer Olympics went to Rio de Janeiro.
Baku's nomination as a candidate again is of great significance. In the first place, before the end of the preliminary stage the candidate cities are usually at the centre of the world's media. People become interested and they find out about these cities and, as a rule, there is a rush of tourists wanting to go there. On the other hand, unlike last time, the world's media is not only describing Baku as a serious rival, but is also expressing confidence that Azerbaijan will be capable of surprising everyone in the preliminary round. The IOC has already published the names of the applicant cities, and because the deadline for submitting applications has already expired, there can be no more applicants. In the next few months the committee will gather information about the chances of the applicant countries and cities of taking on and holding the Olympic Games. The cities which will continue the fight to stage the 2020 Olympics will be selected later. The number of cities which will move on to the next round has not yet been decided. There could be three or four, or there may only be two. At this stage an IOC special commission is on its way to the applicant cities to acquaint itself with the situation in situ. And the name of the country which will be entrusted with staging the 2020 Olympics will be announced on 7 September 2013 in Buenos Aires.
Of the applicant cities Rome (1960) and Tokyo (1964) have already hosted the Games. Italy and Japan have twice hosted the winter Olympics. In 1956 the winter Olympics were held in Cortina d'Ampezzo, Italy; in 2006 in Turin; in 1972 in Sapporo, Japan, and in 1998 in Nagano.
Spain has also hosted the Olympics - in Barcelona in 1992. Among the applicant countries never to have hosted the Games are Turkey, Qatar and Azerbaijan. So, what are Azerbaijan's chances and will Baku be able to stage the Olympics at a high level?
Material support
Of course, staging such a major event requires the appropriate budget. A country organizing any competition attracts reputable companies as sponsors. In this context it will not be particularly difficult for Baku to provide the IOC with financial guarantees. It is well known that the world economic crisis of recent years has not been a problem for Azerbaijan. On the contrary, foreign companies are continuing to invest in the country. In addition, the country's budget is increasing every year. On the strength of this Baku will have no financial problems in holding the 2020 Olympics. Besides, world brand-names and leading firms, which could form a support group, are operating in Baku.
State support
Sport in Azerbaijan enjoys great support from the state. Suffice it to point out that the country's president, Ilham Aliyev, heads the Azerbaijani National Olympic Committee. His close attention to the development of sport in the country plays a leading role in the constant increase in the number of victories of our athletes on the world arena. The concern for sport and sportsmen in Azerbaijan by the heads of international sports federations is an example to other countries.
Organizational opportunities
It is well known that in recent years Azerbaijan has been recognized as a sporting country on a world scale. Staging prestigious international competitions in the capital has become traditional. Baku has already hosted world championships in gymnastics and wrestling and European championships in various events. Licensed tournaments and Grand Prix events have been organized at the highest level. All the visitors to these competitions have, without exception, gone away satisfied with the welcome they have received and the conditions provided and have particularly emphasized the very high standard of organization. That is why staging the summer Olympics in 2020 should not create any problems for Baku. Moreover, Azerbaijan, with its experience of hosting prestigious competitions, will once again clearly demonstrate its organizational capabilities during the Eurovision Song Contest next year. The organizational level of this competition will most certainly be taken note of by the IOC.
Sporting constructions
Some 31 Olympic complexes have been built to world standards in Azerbaijan in recent years. The construction of nine complexes is being completed and the construction of another three is planned. The foundations of an Olympic stadium housing 65,000 spectators, and where the opening and closing ceremonies could be held, were laid this year. And that is by no means all. The city which will host the 2020 Olympics will be selected in 2013. This means that seven full years remain to prepare for the Games. If the IOC supports Baku's bid, new sporting constructions that will meet the highest world standards will be built in Azerbaijan.
Security
Azerbaijan has never had any problems with security at international events. The political stability in the country provides a guarantee of the safety of visitors who come to take part in international events. Naturally, a city which is staging the Olympic Games, will provide additional forces and security measures will be tightened. Therefore, Baku will have no difficulty in coping with this task.
Accommodating visitors
A number of five-star hotels will be commissioned in Baku before the end of the year, and construction of several more will commence next year. There can be no doubt that there will be no problems with accommodating visitors to the Games. Besides, if Baku is honoured with staging the 2020 Olympics, the construction of an Olympic Village will commence.
It is to be hoped that all the factors we have listed will be taken into account by the IOC. This is what Azad Rahimov, minister of youth and sport, thinks about this: "This is a great achievement for us. Baku's nomination as a candidate to host the 2020 Olympics is a positive event. Baku has already been a candidate in the recent past. This is its second attempt and we have greater chances this time. Baku's chances may be assessed in different ways. For example, they are higher than Doha's. Everyone knows that Qatar has problems with its climate. In summer the temperature can be over 50 degrees. That is why Qatar wants to host the Games in October-November, which the IOC does not agree to. I believe that if Baku is selected to host the Olympic Games it will be able to organize everything at the highest level. If we are successful, Baku will be ready to host the Olympic Games in 2020."
It is a popular saying about the Games that "the main thing is not winning but taking part". Of course, the very fact that Baku has been nominated as a candidate to stage the Olympic Games for a second time should be seen as a remarkable event. But Azerbaijan submitted its application not to take part but to win. It was only quite recently that many people could not have imagined that Azerbaijan - a young independent state with a predominantly Muslim population - could triumph in the Eurovision Song Contest and win the right to stage this competition. So why not win the battle to stage the Olympics?!