MƏĞLUBİYYƏT ZOLAĞI QIRILDI
Müstəqillik tarixində ilk dəfə olaraq, futbol üzrə Azərbaycan yığması Avropa çempionatının seçmə mərhələsində 7 xal qazandı
Futbol üzrə Avropa Çempionatının seçmə mərhələsində keçirilən Azərbaycan-Belçika və Azərbaycan-Qazaxıstan oyunları azarkeşlərin ürəyincə oldu. Səkkiz ay qələbə üzünə həsrət qalan futbolçularımız iki oyuna 4 xal toplamaqla yeni rekorda imza atdılar. Müstəqillik tarixində seçmə mərhələlərdə 5 xallıq baryeri keçməyən millimiz cari tsikldə xalını 7-yə çatdırdı.
Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda Belçikanı qəbul edən millimiz müsbət nəticə əldə etməklə həm azarkeşləri sevindirməliydi, həm də qardaş Türkiyə yığmasına dəstək olmalıydı.
İnsafən, qeyd etməliyik ki, yığmamız oyuna yaxşı başlamadı. İlk dəqiqələr meydanda yalnız Belçikanın futbol oynadığını göstərdi. Bizimkilər isə bacardıqları oyunu belə göstərməməklə, sanki meydanda mübarizə aparmaq istəmədiklərini nümayiş etdirdilər. Amma ilk 45 dəqiqədə bəxt komandamızın tərəfində oldu. Belçikanın yaratdığı çoxlu sayda qol vəziyyəti nəticəsiz qaldı. Həmişə olduğu kimi, yenə qapıçımız Kamran Ağayev rəqibə sevinməyə imkan vermədi. Sonradan matçın qəhrəmanı olacaq Rauf Əliyev topla təmin olunmadığından, istəyini göstərə bilmədi. Vaqif Cavadovla Əfran İsmayılovun optimal formadan uzaq olması hələ fasiləyə qədər də hiss olundu.
İkinci hissənin əvvəli də Belçikanın aktivinə yazıldı. Ümidini əks-hücumlara bağlayan Berti Foqtsun komandası 55-ci dəqiqədə penalti şoku yaşadı. Kapitan Rəşad Sadıqovun cərimə meydançasında kobud oyununa görə hakim 11 metrlik nöqtəni göstərdi. Topa yaxınlaşan Timmi Simons dəqiq oldu.
Hesab açılandan sonra nisbətən arxayınlaşan rəqib oyunun tempini aşağı saldı. Görünür, Belçika Bakıdan asanlıqla qələbəylə ayrılacağına çox inanmışdı. 75-ci dəqiqədən etibarən azarkeşlərin növbəti dəfə baş məşqçi Berti Foqtsu istefaya səsləməsi sanki komandamızı yuxudan ayıltdı. Gözlənilməz olsa da, milli oyunu xoşbəxt sonluqla başa çatdırmağa nail oldu. 86-cı dəqiqədə Mahir Şükürovun gözəl zərbəylə ötürdüyü topu Rauf Əliyev eyni gözəlliklə tora yolladı.
Bərabərlikdən sonra müdafiəyə çəkilən millimiz sona qədər heç-heçəni qoruya bildi. Bu hesab yığmanın aktivinə 4-cü xalı yazdı.
Belçikalıları büdrədəndən 4 gün sonra yığmamız Qazaxıstanla çətin oyuna çıxdı. Hamı yaxşı başa düşürdü ki, millinin evdə qazaxlara xal verməyə haqqı yox idi. Məlum Astana məğlubiyyətinin əvəzini (milli səfərdə 1:2 hesabıyla uduzub) çıxmaqla, azarkeşlərin könlünü almaq məcburiyyətində qalan futbolçularımız Berti Foqtsun yığmadakı gələcək taleyinə də təsir edəcəkdi. Alman mütəxəssis millinin sükanı arxasında 5 xallıq baryeri keçməklə rekordçuya çevriləcəkdi. Komandamız məğlub olacağı təqdirdə isə futbol ictimaiyyəti Foqtsu bağışlamayacaqdı. Doğma azarkeşlərin dəstəyindən ruhlanan milli ilk dəqiqələrdən xoşbəxtliyi rəqib qapısında axtarmağa başladı. Mahir Şükürov, Vaqif Cavadov və Əfran İsmayılovun yaratdığı çoxlu sayda qol vəziyyətləri bəhrəsini vermədi. Millidə həlledici zərbəni vuran tapılmadı. Buna görə də uzun müddət üstünlüyümüz tabloda əksini tapmadı.
20-ci dəqiqədə Sergey Ostapenkonun vurduğu qol isə komandamız üçün isə "soyuq duş" oldu.
Fasiləyə məğlub durumda yollanan komandanı ikinci hissədə tanımaq olmadı. Əzmkar oyunla sona qədər mübarizə aparan futbolçularımız Qazaxıstandan güclü olduğumuzu 3 qolla sübut etdi.
Əvvəlcə Rauf Əliyev hesabı bərabərləşdirməklə növbəti dəfə yığmanın xilaskarına çevrildi.
Ardınca "Qarabağ"ın futbolçusu komandamız üçün penalti qazandı və Mahir Şükürov çərçivəni dəqiq nişan aldı.
Son nöqtəni Vaqif Cavadov qoydu. 3:1 hesabı ilə irəlidə olan millimiz son dəqiqələrdə daha bir qol buraxsa da, üstünlüyü qoruya bildi. 3:2 hesablı qələbə yığmamızın xal sayını 7-yə çatdırdı.
Milli qələbəylə Astanadakı məğlubiyyətin qisasını aldı. Futbolçularımızdan Rauf Əliyevlə Mahir Şükürovu xüsusi qeyd etmək lazımdır. Həm Belçika, həm də Qazaxıstana qol vuran Əliyev son illər ən yaxşı formada olduğunu bir daha göstərdi.
Lakin qələbəyə baxmayaraq, yığmanın oyun planında müəyyən problemin olması aşkar göründü. Adi epizodlarda topun itirilməsi, müdafiədən hücuma sürətli keçidin olmaması məşqçiləri ciddi düşündürməlidir. Unutmaq olmaz ki, Qazaxıstan Avropanın ən zəif komandalarından sayılır. Ciddi rəqiblər bizə bu qədər sərbəst oynamağa imkan verməyə bilər.
İndi məşqçilər korpusu oktya-brda keçiriləcək Avstriya ilə oyunda uğur qazanmağın planlarını cızmalıdır. Qazaxıstan üzərində qələbədən sonra futbolçularımız eyforiyaya qapılmamalıdır. Komanda başa düşməlidir ki, 7 xal son deyil. Qarşıda bizi Avstriya və Türkiyə ilə oyunlar gözləyir.

БЕЗВЫИГРЫШНАЯ ПОЛОСА ПРЕРВАНА
Впервые в истории независимого Азербайджана сборная страны по футболу довела свой актив на отборочном этапе чемпионата Европы до 7 очков
15.09.2011
Матчи Азербайджан - Бельгия и Азербайджан - Казахстан отборочного цикла чемпионата Европы по футболу наконец-то доставили азербайджанским болельщикам долгожданную радость. Прервав безвыигрышную полосу длиной в 8 месяцев и заработав в двух играх 4 очка, впервые в истории независимого Азербайджана национальная сборная довела свой актив на отборочном этапе континентального первенства до 7 очков.
В матче с бельгийцами на Республиканском стадионе им. Тофика Бахрамова перед нашей сборной стояли две задачи - порадовать болельщиков хорошей игрой и поддержать сборную братской Турции.
Честно говоря, сборная начала неважно. В первые минуты на поле были заметны только соперники. Азербайджанские же футболисты не только не демонстрировали игру, на которую способны, но даже складывалось впечатление, что они просто не желают вести борьбу…
К счастью, первые 45 минут фортуна была на нашей стороне и многочисленные голевые моменты у ворот сборной Азербайджана не увенчались успехом бельгийцев. Во многом тому способствовал и наш голкипер Кямран Агаев, как всегда, надежно защищавший ворота.
Зато не блистал в начале игры Рауф Алиев, ставший, тем не менее, впоследствии героем матча. Судя по всему, ему не хватало поддержки партнеров по команде. Вагиф Джавадов и Афран Исмаилов были не в лучшей форме, что стало понятно уже в первом тайме.
В актив сборной Бельгии можно записать и начало второго тайма. Уповавшая на контратаки команда Берти Фогтса на 55-й минуте пережила шок  из-за пенальти, который был назначен за грубую игру в штрафной площадке капитана нашей сборной Рашада Садыгова. Удар Тимми Симонса был точен.
Несколько успокоившись после забитого гола, соперники позволили себе снизить темп игры. Видимо, бельгийцы слишком рано поверили в легкую победу.
Начиная с 75-й минуты болельщики начали скандировать и призывать к отставке Берти Фогтса. Это словно пробудило нашу команду, и на 86-й минуте с прекрасной подачи Маира Шукюрова Рауф Алиев красивым ударом головой переправил мяч в сетку ворот соперника - 1:1!
Уйдя после этого всей командой в защиту, азербайджанские футболисты смогли сохранить ничейный результат до конца встречи, записав тем самым в свой актив четвертое очко.
Спустя всего четыре дня после игры с бельгийцами нашим футболистам предстояла принципиальная встреча со сборной Казахстана. Все, в том числе и футболисты, прекрасно понимали, что после горького поражения в Астане (со счетом 1:2) сборная не имеет права отдавать очки казахам в Баку. К тому же победа над соседями с восточного берега Каспия могла не только оправдать сборную в глазах болельщиков, но и сыграть решающую роль в дальнейшей судьбе Берти Фогтса в качестве тренера сборной Азербайджана. У него была возможность стать первым тренером, под руководством которого наша сборная наконец-то преодолела барьер в пять очков. И он эту возможность не упустил…
Воодушевленная поддержкой болельщиков, наша команда с первых же минут стала искать удачу у ворот соперника. Но многочисленные голевые моменты, созданные Маиром Шукюровым, Вагифом Джавадовым и Афраном Исмаиловым, не привели к взятию ворот - нанести решающий удар так и не удалось.
И как это часто бывает, не забиваешь ты - забивают тебе. Мяч, который провел Сергей Остапенко на 20-й минуте в наши ворота, встряхнул хозяев поля. Однако до перерыва счет не изменился. А во втором тайме сборную Азербайджана было просто не узнать - игроки боролись до последнего, проявляя настоящие бойцовские качества. Забив в ворота сборной Казахстана 3 мяча, наши футболисты доказали, что на сегодня они сильнее соперника.
Вначале отличился Рауф Алиев, в очередной раз сравнявший счет. Затем этот же игрок клуба "Карабах" заработал пенальти для сборной, и Маир Шукюров не промахнулся.
Победную точку поставил Вагиф Джавадов. Хотя после этого наша сборная и пропустила еще один мяч, но смогла удержать счет - 3:2.
Этой победой сборная также ответила за поражение в Астане. Отличились в игре Рауф Алиев и Маир Шукюров. Забив во встречах с бельгийцами и казахами по одному мячу, Рауф тем самым доказал, что находится в своей лучшей форме за последние годы.
Несмотря на победу, игра сборной Азербайджана выявила и ряд проблем. Потеря мяча в самых простых ситуациях, неспешный переход от обороны к атаке дают пищу для размышления тренерам. Нельзя забывать, что сборная Казахстана считается одной из самых слабых команд континента и более серьезные соперники не позволят нашим игрокам чувствовать себя на поле так вольготно.
Теперь тренеры должны приступить к подготовке к предстоящему в октябре нелегкому матчу со сборной Австрии. Победа над Казахстаном ни в коем случае не должна стать поводом для эйфории. Команда должна сознавать, что 7 очков не предел и его можно превзойти в играх со сборными Австрии и Турции.