“60 İLİ NECƏ YAŞAMIŞAMSA, O CÜR DƏ YAŞAMAQDA DAVAM EDƏCƏYƏM”
Yaşar Məmmədsadıq oğlu Nuri 1951-ci il sentyabr ayının 3-də Bakıda - tanınmış aktyor Məmmədsadıq Nuriyevin ailəsində dünyaya gəlib. Səhnəyə ilk dəfə on bir yaşında Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrında "Toy kimindir?" tamaşasında Tapdıq rolunda çıxıb. Teatr aktyoru kimi görkəmli sənətkar olan Yaşar Nuri həm də tanınmış kino ustasıdır. Aktyor “Bəyin oğurlanması”, “Yaramaz”, “Yoxlama”, “Yol əhvalatı” kimi filmlərdə də yaddaqalan obrazlarla çıxış edib. Bundan başqa, Azərbaycan Dövlət Televiziyasında hazırlanmış yüzdən çox tamaşada, bədii kompozisiyada, satirik səhnəciklərdə iştirak edib. Bunlardan Ruhəngiz Qasımovanın “Yollar görüşəndə”, “Ömrün yolları”, İsi Məlikzadənin “Qatarda”, Anarın “Evləri köndələn yar”, Mövlud Süleymanlının “Kökdən düşmüş piano”, İslam Səfərlinin “Ac həriflər” teletamaşalarını göstərmək olar.
Yaşar Nuri 1981-ci ildə əməkdar artist, 1989-cu ildə isə Azərbaycanın Xalq Artisti fəxri adlarına layiq görülüb. 1991-ci ildə “Yaramaz” filmindəki Maşallah roluna görə, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı, iki dəfə "Qızıl dərviş" mükafatı alıb. 2011-ci ilin sentyabr ayında isə Prezident İlham Əliyevin Fərmanı ilə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub.
«Şöhrət» ordenli xalq artisti ilə görüşümüz bir qədər çətinliklə baş tutdu. Yaşar müəllimi təbrik etmək, ondan müsahibə almaq istəyənlərin sayı o qədər idi ki, onu tapmaq əsl müşkülə çevrilmişdi. Nəhayət, dəniz kənarında onunla görüşə bildik. Dostları ilə idi. Görünür, bu hay-küydən bir qədər dincəlmək istəyirdi/.
- Yaşar müəllim, ilk növbədə, sizi 60 illik yubileyiniz və “Şöhrət” ordeni almağınız münasibətilə təbrik edirik.
- Çox sağ olun. Cənab Prezidentə təşəkkür edirəm ki, əməyimi qiymətləndirdi. 60 illik yubileyimdə məni bu ordenlə təltif etdi.
- 60 yaşında özünüzü necə hiss edirsiniz?
- Sükür Allaha, indi özümü yaxşı hiss edirəm. Altmış yaşıma çatmışam, özümü də altmış yaşında hiss edirəm.
- Yaşar müəllim, sizin üçün sənətin zirvəsi varmı? Varsa, ora çatmaq üçün nə lazımdır?
- Mənim aləmimdə sənətdə zirvə sözü yoxdur. Yalnız dağın zirvəsi var ki, onu da alpinistlər fəth edir. Kimin üçünsə ola bilər ki, var və o özünü bu zirvəni fəth etmiş sayır, o özü bilər. Amma Yaşar Nuri üçün bu zirvə yoxdur. Sənətin yüksək nöqtəsi ola bilər ki, bu da tamaşaçı sevgisi və alqışıdır. Bu o sevgi deyil ki, tamaşa qutardı, iki-üç dəqiqə alqışladılar. Sevgi odur ki, sənətdən başqa səni həyatda sevsinlər. Başına bir iş gələndə yanında olsunlar, ayağın büdrəyəndə yardımçı olub ayağa qaldırsınlar. Bu, xalqın məhəbbətidir. Və mənə olan bu məhəbbəti cənab Prezident də təsdiq etdi.
- Xəstə olduğunuz müddətdə həyatınızda nəyisə saf-çürük edə bildinizmi?
- Düşünmüşəm; amma bu 60 ili necə yaşamışamsa, o cür də yaşamaqda davam edəcəyəm. Dərdimi də, günahımı da, müvəffəqiyyətimi də heç nəyə dəyişməzdim. Bu gün də dəyişməmişəm və dəyişməyəcəyəm. Demək, Allah belə yazıb, belə də yaşamaq lazımdır.
- Həyatda kökdəndüşmüşləri kökləmək asandırmı?
- Yox. Bilirsiniz, əvvəla, çalışm aq lazımdır ki, bu olmasın. Kökdən düşəndə də elə düşmək lazımdır ki, səni yenidən sazlamaq olsun. Əslində, bu söz daha çox alətə yaraşır, ən çox da pianoya. Düzdür, insan da kökdən düşür. Belə məqamda insanın özündən çox şey asılıdır. İnsanı kökə gətirmək çətin məsələ olsa da, amma lazımdır. Hərdən kökdən düşəndən sonra adamdan əlini üzənlər də olur. Amma onlara demək istəyirəm ki, əllərini üzməyə tələsməsinlər. Əksinə, bir az dəstək olanda, insan özü yenidən gəlib kök altına düşür. Bəzən görürsünüz ki, insanın başı ağrıyır, o biri ondan əlini üzür ki, bunun başı da belə getdi. Amma bunu düşünmək lazımdır ki, biz insanıq, canlıyıq, dilimiz var. Dilimizlə neçə qəlbləri ələ ala bilərik. Divar deyilik ki, nəyəsə biganə qalaq. Onu da nəzərə alaq ki, divarların da dili olsaydı, nələr danışardı.
- Xəstəlikdən sonra hadisələrə münasibətinizdə dəyişikliklər varmı?
- Əvvəllər hər şeyə tez reaksiya verərdim. Bu yaşımda isə çox şeyi kənara çıxarmıram. Özüm də tez həll etməyə çalışıram. İstər özüm, istər başqası üçün. Hiss edirəm, belə də lazımdır.
- Gileyiniz varmı?
- Gileyim var... Bu gileyim özümdəndir. Həkimlər mənə deyir ki, zərərli vərdişlərdən əl çəkmək lazımdır. Mən onu edə bilmirəm. Pəhrizə əməl etmək, az yemək lazımdır, mən ona əməl etmirəm. Bilirsiniz, mənim fikrimcə, insanın gileyi, ilk növbədə, özünə olmalıdır.
- Səhnəyə nə vaxt qayıdırsınız?
- Oktyabr ayının 5-də yenidən səhnədə olacam. Azərbaycan Dövlət Dram Teatrının səhnəsində dövlət səviyyəsində yubileyim keçiriləcək. Ondan sonra isə elə həmin teatrda iki yeni tamaşa ilə səhnəyə çıxacam. Tamaşaçılarım xəstə olduğum müddətdə deyirdilər ki, Yaşar müəllim, sağalın, səhnəyə qayıtmasanız da olar. Amma mən yenidən səhnəyə qayıdıram, tamaşaçılarım üçün. Səhnə mənim oksigenimdir. Bilirsiniz, tələbələrimə də çox vaxt deyirəm: sənət elə şeydir ki, gərək sənət üçün yanasan. Elə ən böyük uğur da sənəti sevməkdən başlayır.

«КАК ПРОЖИЛ 60 ЛЕТ, ТАК БУДУ ЖИТЬ И ДАЛЬШЕ»
Яшар Мамедсадыг оглу Нури. Родился 3 сентября 1951 года в Баку в семье известного актера Мамедсадыга Нуриева. Впервые на сцену вышел в 11 лет, исполнив роль Тапдыга в спектакле "Той киминдир?" ("Чья это свадьба?") в Азербайджанском государственном театре музыкальной комедии. Выдающийся представитель азербайджанского театра, Яшар Нури сказал свое слово и в кино. Он создал целый ряд запоминающихся образов в фильмах "Бяйин огурланмасы" ("Похищение жениха"), "Ярамаз" ("Мерзавец"), "Йохлама" ("Проверка"), "Йол эхвалаты" ("Дорожное происшествие"). В активе актера также более ста телеспектаклей, художественных композиций и сатирических сцен на государственном телевидении. Среди них полюбившиеся в народе роли в телеспектаклях "Йоллар гёрушяндя" ("Когда встречаются дороги") и "Омюр йоллары" ("Жизненные пути"), "Эвляри кёндялян яр" ("Дома наискосок"), "Кёкдян дюшмюш пианино" ("Расстроенное пианино"), "Гатарда" ("В поезде") и другие.
В 1981 году актеру было присвоено звание заслуженного артиста, а в 1989-м - народного артиста Азербайджанской ССР. В 1991 году он был удостоен Азербайджанской государственной премии и в последующем дважды премии "Золотой дервиш". Указом президента Ильхама Алиева в сентябре 2011 года актер награжден орденом "Шохрат" ("Слава").
Нам пришлось очень постараться, чтобы найти народного артиста и побеседовать с ним. Желающих поздравить и взять интервью у юбиляра, а теперь еще и кавалера ордена "Шохрат", было хоть отбавляй. Застали мы Яшара НУРИ на побережье с друзьями. Видимо, хотел отдохнуть от этой суматохи.
- Яшар муаллим, разрешите поздравить вас от имени R+ с 60-летним юбилеем и награждением орденом "Шохрат"…
- Спасибо. Я благодарю господина президента за такую оценку моей деятельности, за награждение меня этим орденом.
- Как себя чувствует Яшар Нури в свои 60?
- Слава Всевышнему, сейчас намного лучше. Мне 60 лет и чувствую себя на столько же.
- Есть ли для вас вершина в творчестве? Если есть, то что надо сделать, чтобы ее покорить?
- В моем понимании вершины в творчестве нет. Она есть у горы, и ее покоряют альпинисты. Может, для кого-то и существует такая вершина в творчестве, и он даже считает, что уже покорил ее. Дело хозяйское. Но для Яшара Нури такой вершины не существует. Есть лишь высокая точка, и ею для меня являются любовь и аплодисменты зрителей. Это не аплодисменты на две-три минуты после спектакля. Любовь - это когда тебя и в жизни любят, как на сцене, бывают рядом в трудную минуту, помогают встать на ноги, когда падаешь. Это народная любовь, и господин президент подтвердил эту любовь ко мне.
- Анализировали ли вы свою жизнь за время, что болели?
- Да. Но как прожил эти 60 лет, так и буду жить дальше. Ничего не хочу менять - хочу остаться таким же: со своим горем, грехами, успехами. Не менял ничего и не поменяю. Что уготовано Аллахом, того не избежать. Значит, так и надо жить.
- Как, по-вашему, легко ли помочь расстроенным жизнью?
- Нет. Вы знаете, во-первых, надо стараться, чтобы этого не произошло. Но если уж случилось, надо расстраиваться хотя бы так, чтобы тебя смогли настроить. Вообще это слово больше подходит музыкальным инструментам, и больше всего пианино. Да, человек тоже может быть расстроен. В такие моменты от него самого тоже очень многое зависит. Настроить его бывает трудно, но необходимо. Порой от тебя могут даже отвернуться, если ты расстроен. Но таким людям я бы посоветовал не спешить отворачиваться. Наоборот, небольшая поддержка может снова настроить человека. Мы же не стены, чтобы оставаться безучастными к происходящему. Кстати, представляете, что было бы, если бы стены заговорили…
- Изменилось ли ваше отношение к окружающему, к происходящим событиям после болезни?
- Раньше я на все сразу реагировал. Но в этом возрасте нечасто себя выдаю. Стараюсь решить все внутри себя. Пусть это ради меня самого или ради кого-либо другого. Чувствую, что так надо.
- На что жалуется Яшар Нури?
- Да, я жалуюсь. Но жалуюсь на себя. Врачи говорят, надо избавиться от вредных привычек, а я не могу. Надо держать диету, есть мало - я и эти предписания не выполняю. Знаете, по-моему, человек в первую очередь должен жаловаться на себя.
- И в заключение, когда возвращаетесь на сцену?
- 5 октября я снова буду на сцене. В Азербайджанском драматическом театре на государственном уровне будет отмечаться мой юбилей. После этого и выйду на сцену в этом же театре. Играю я в двух спектаклях. Когда болел, многие зрители говорили: "Яшар муллим, главное, выздоравливайте, а не сцену можете и не возвращаться". Но я вновь возвращаюсь ради этих же зрителей. На сцене я дышу. Я и студентам своим всегда говорю, что творчество надо любить, пылать любовью к нему. Вот в этом и заключается главный секрет успеха.