“60 İLİ NECƏ YAŞAMIŞAMSA, O CÜR DƏ YAŞAMAQDA DAVAM EDƏCƏYƏM”
Yaşar Məmmədsadıq oğlu Nuri 1951-ci il sentyabr ayının 3-də Bakıda - tanınmış aktyor Məmmədsadıq Nuriyevin ailəsində dünyaya gəlib. Səhnəyə ilk dəfə on bir yaşında Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrında "Toy kimindir?" tamaşasında Tapdıq rolunda çıxıb. Teatr aktyoru kimi görkəmli sənətkar olan Yaşar Nuri həm də tanınmış kino ustasıdır. Aktyor “Bəyin oğurlanması”, “Yaramaz”, “Yoxlama”, “Yol əhvalatı” kimi filmlərdə də yaddaqalan obrazlarla çıxış edib. Bundan başqa, Azərbaycan Dövlət Televiziyasında hazırlanmış yüzdən çox tamaşada, bədii kompozisiyada, satirik səhnəciklərdə iştirak edib. Bunlardan Ruhəngiz Qasımovanın “Yollar görüşəndə”, “Ömrün yolları”, İsi Məlikzadənin “Qatarda”, Anarın “Evləri köndələn yar”, Mövlud Süleymanlının “Kökdən düşmüş piano”, İslam Səfərlinin “Ac həriflər” teletamaşalarını göstərmək olar.
Yaşar Nuri 1981-ci ildə əməkdar artist, 1989-cu ildə isə Azərbaycanın Xalq Artisti fəxri adlarına layiq görülüb. 1991-ci ildə “Yaramaz” filmindəki Maşallah roluna görə, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı, iki dəfə "Qızıl dərviş" mükafatı alıb. 2011-ci ilin sentyabr ayında isə Prezident İlham Əliyevin Fərmanı ilə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub.
«Şöhrət» ordenli xalq artisti ilə görüşümüz bir qədər çətinliklə baş tutdu. Yaşar müəllimi təbrik etmək, ondan müsahibə almaq istəyənlərin sayı o qədər idi ki, onu tapmaq əsl müşkülə çevrilmişdi. Nəhayət, dəniz kənarında onunla görüşə bildik. Dostları ilə idi. Görünür, bu hay-küydən bir qədər dincəlmək istəyirdi/.
- Yaşar müəllim, ilk növbədə, sizi 60 illik yubileyiniz və “Şöhrət” ordeni almağınız münasibətilə təbrik edirik.
- Çox sağ olun. Cənab Prezidentə təşəkkür edirəm ki, əməyimi qiymətləndirdi. 60 illik yubileyimdə məni bu ordenlə təltif etdi.
- 60 yaşında özünüzü necə hiss edirsiniz?
- Sükür Allaha, indi özümü yaxşı hiss edirəm. Altmış yaşıma çatmışam, özümü də altmış yaşında hiss edirəm.
- Yaşar müəllim, sizin üçün sənətin zirvəsi varmı? Varsa, ora çatmaq üçün nə lazımdır?
- Mənim aləmimdə sənətdə zirvə sözü yoxdur. Yalnız dağın zirvəsi var ki, onu da alpinistlər fəth edir. Kimin üçünsə ola bilər ki, var və o özünü bu zirvəni fəth etmiş sayır, o özü bilər. Amma Yaşar Nuri üçün bu zirvə yoxdur. Sənətin yüksək nöqtəsi ola bilər ki, bu da tamaşaçı sevgisi və alqışıdır. Bu o sevgi deyil ki, tamaşa qutardı, iki-üç dəqiqə alqışladılar. Sevgi odur ki, sənətdən başqa səni həyatda sevsinlər. Başına bir iş gələndə yanında olsunlar, ayağın büdrəyəndə yardımçı olub ayağa qaldırsınlar. Bu, xalqın məhəbbətidir. Və mənə olan bu məhəbbəti cənab Prezident də təsdiq etdi.
- Xəstə olduğunuz müddətdə həyatınızda nəyisə saf-çürük edə bildinizmi?
- Düşünmüşəm; amma bu 60 ili necə yaşamışamsa, o cür də yaşamaqda davam edəcəyəm. Dərdimi də, günahımı da, müvəffəqiyyətimi də heç nəyə dəyişməzdim. Bu gün də dəyişməmişəm və dəyişməyəcəyəm. Demək, Allah belə yazıb, belə də yaşamaq lazımdır.
- Həyatda kökdəndüşmüşləri kökləmək asandırmı?
- Yox. Bilirsiniz, əvvəla, çalışm aq lazımdır ki, bu olmasın. Kökdən düşəndə də elə düşmək lazımdır ki, səni yenidən sazlamaq olsun. Əslində, bu söz daha çox alətə yaraşır, ən çox da pianoya. Düzdür, insan da kökdən düşür. Belə məqamda insanın özündən çox şey asılıdır. İnsanı kökə gətirmək çətin məsələ olsa da, amma lazımdır. Hərdən kökdən düşəndən sonra adamdan əlini üzənlər də olur. Amma onlara demək istəyirəm ki, əllərini üzməyə tələsməsinlər. Əksinə, bir az dəstək olanda, insan özü yenidən gəlib kök altına düşür. Bəzən görürsünüz ki, insanın başı ağrıyır, o biri ondan əlini üzür ki, bunun başı da belə getdi. Amma bunu düşünmək lazımdır ki, biz insanıq, canlıyıq, dilimiz var. Dilimizlə neçə qəlbləri ələ ala bilərik. Divar deyilik ki, nəyəsə biganə qalaq. Onu da nəzərə alaq ki, divarların da dili olsaydı, nələr danışardı.
- Xəstəlikdən sonra hadisələrə münasibətinizdə dəyişikliklər varmı?
- Əvvəllər hər şeyə tez reaksiya verərdim. Bu yaşımda isə çox şeyi kənara çıxarmıram. Özüm də tez həll etməyə çalışıram. İstər özüm, istər başqası üçün. Hiss edirəm, belə də lazımdır.
- Gileyiniz varmı?
- Gileyim var... Bu gileyim özümdəndir. Həkimlər mənə deyir ki, zərərli vərdişlərdən əl çəkmək lazımdır. Mən onu edə bilmirəm. Pəhrizə əməl etmək, az yemək lazımdır, mən ona əməl etmirəm. Bilirsiniz, mənim fikrimcə, insanın gileyi, ilk növbədə, özünə olmalıdır.
- Səhnəyə nə vaxt qayıdırsınız?
- Oktyabr ayının 5-də yenidən səhnədə olacam. Azərbaycan Dövlət Dram Teatrının səhnəsində dövlət səviyyəsində yubileyim keçiriləcək. Ondan sonra isə elə həmin teatrda iki yeni tamaşa ilə səhnəyə çıxacam. Tamaşaçılarım xəstə olduğum müddətdə deyirdilər ki, Yaşar müəllim, sağalın, səhnəyə qayıtmasanız da olar. Amma mən yenidən səhnəyə qayıdıram, tamaşaçılarım üçün. Səhnə mənim oksigenimdir. Bilirsiniz, tələbələrimə də çox vaxt deyirəm: sənət elə şeydir ki, gərək sənət üçün yanasan. Elə ən böyük uğur da sənəti sevməkdən başlayır.

"I WILL CONTINUE TO LIVE AS I'VE LIVED FOR 60 YEARS"
Yasar Mammadsadiq oglu Nuri was born into the family of the famous actor Mammadsadiq Nuriyev on 3 September 1951 in Baku. He first appeared on stage at 11, playing the role of Tapdiq in the play Toy Kimindir? (Whose wedding is it?) at the Azerbaijan State Musical Comedy Theatre. An outstanding representative of Azerbaijani theatre, Yasar Nuri has starred in cinema as well. He created a number of memorable images in the movies Bayin Ogurlanmasi (The Kidnapping of the Groom), Yaramaz (Bastard), Yoxlama (Inspection) and Yol Ahvalati (Road Accident). The actor has played in more than 100 TV plays, compositions and satirical scenes on state television. Among them are people's favourite roles in the dramas Yollar Gorusanda (When Paths Cross), Omur Yollari (Life Paths), Evlari Kondalan Yar (Houses at an Angle), Kokdan Dusmus Piano (The Out-of-Tune Piano), Qatarda (On the Train) and others.
In 1981, the actor was given the title of Honoured Artist and in 1989 People's Artist of Azerbaijan. In 1991, he was awarded the State Prize of Azerbaijan, and subsequently, the Golden Dervish award twice. Under the decree of President Ilham Aliyev, the actor was awarded the Order of Sohrat (Glory) in September 2011.
We had to try hard to find the popular actor and talk to him. There were more than enough people wishing to congratulate and interview the hero of the day, and now the holder of the Order of Sohrat. We caught up with him on the coast with friends as he was trying to take time out from all this turmoil
- Yasar muallim, let me congratulate you on behalf of our magazine on your 60th birthday and the Order of Sohrat.
- Thank you. I thank Mr President for this assessment of my work and for awarding me this order.
- How does Yasar Nuri feel at 60?
- Thank God, I am much better now. I am 60 years old and I feel like a 60-year-old.
- Is there a creative peak for you? If so, what should be done to conquer it?
- In my understanding, there is no peak in art. Mountains have them, and they are conquered by mountaineers. Maybe for some people there is a peak in art, and they even believe that they have already conquered it. That's their business. But for Yasar Nuri, there is no such peak. There's only a high point, and for me it's the love and applause of the audience. It's not applause for two or three minutes after the performance. Love is when you are loved in life and on stage, when there is someone beside you at difficult times, helping you to stand up when you fall. This is the love of the people, and Mr President has confirmed this love for me.
- Did you analyse your life during your illness?
- Yes. But I will continue to live as I lived these 60 years. I do not want to change anything - I want to remain the same: with my grief, sins and success. I haven't and will not change anything. You can't avoid what God has in store for you. Hence, you have to live this way.
- Do you think it's easy to help those who are out of tune in life?
-No. You know, first, you must try to prevent this from happening. But if it happens, you have to be out of tune in such a way that you can be tuned. Actually, this phrase is more appropriate for musical instruments, and mostly the piano. Yes, people can also be out of tune. At these moments, a lot depends on the person himself. Tuning can be difficult, but necessary. Sometimes people may even turn their back on you, if you're out of tune. But I would advise these people not to rush to turn their back. On the contrary, a little support can re-tune someone. We are not walls to stay indifferent to what is happening. By the way, can you imagine what would happen if walls began to speak?
- Has your attitude to the environment and what is happening changed since your illness?
- I used to respond to everything at once. But at this age, I rarely give myself up. I try to solve everything within myself. Let it be for myself or for anyone else. I feel that it should be done.
- What's Yasar Nuri complaining about?
- Yes, I'm complaining. But I'm complaining about myself. Doctors say I have to get rid of bad habits, but I can't. I have to stick to a diet and eat less, but I don't follow these requirements. You know, in my opinion, a person must first complain about himself.
- And finally, when are you returning to the stage?
- On 5 October, I'll be back on stage. My birthday will be celebrated at the state level in the Azerbaijan Drama Theatre. After this, I will appear on stage in the same theatre. I'm in two plays. When I was ill, many spectators said: "Yasar muallim, the most important thing is to get better, but you don't have to return to the stage." But I'm returning again for the sake of the audience. I breathe on stage. I always tell my students that they should love art and be consumed with passion for it. This is the main secret of success.