- Siz Azərbaycana aid prosesləri diqqətlə izləyirsiniz. Bu yaxınlarda Ermənistan Silahlı Qüvvələrinə məxsus vertolyotun məhv edilməsilə bağlı nə düşünürsünüz?
- 2014-cü il noyabrın 12-də baş vermiş insident 1994-cü ildə Ermənistanla Azərbaycan arasında atəşkəs haqda razılaşmanın əldə olunmasından sonra ilk belə hadisədir. Ermənistana məxsus "Mi-24" vertolyotu lazımi səviyyədə silahlanmış halda Azərbaycanın hava sərhədlərini pozub. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin onu məhv etməsi doğru addım idi. Ermənistan Silahlı Qüvvələri üçün beynəlxalq hüququn, tərəflər arasında imzalanmış razılaşmaları pozmaq, qanunsuz şəkildə Azərbaycan ərazisinə soxulmaq ənənəvi haldır. Əslində, üçüncü minillikdə ərazi münaqişələrinin həllilə bağlı orta əsrlərə xas düşüncə tərzinə malik hakimiyyətlərlə işləmək çətindir. Xatırlayırsınızsa, Avropa Şurasının sabiq baş katibi Valter Şvimmer Ermənistan prezidentini qoşunları Azərbaycan ərazisindən çıxarmağa çağırdıqda cavab belə olmuşdu: "Müharibədə qalib gəlmişəmsə, bu ərazidən niyə çıxmalıyam?"
Danışıqlar apardığın şəxs cənab Sarqsyan kimi insandırsa, uzun illərdir davam edən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllində irəliləyişə nail olmaq çətindir. Halbuki bu problem bütünlükdə Cənubi Qafqazın inkişafına mane olur. Bundan başqa, Ermənistan iqtisadiyyatı İrəvanın sülhsevər və çiçəklənən qonşusuna qarşı davakar davranışı üzündən getdikcə daha pis vəziyyətə düşür. Noyabrın 13-də, yəni erməni vertolyotunun vurulmasından 1 gün sonra Ermənistan prezidenti Ermənistan və "DQR" ordusunun "Birlik-2014" adlı birgə hərbi təlimlərinə tamaşa edib.
Digər ciddi səhvə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri yol veriblər: onlar ermənilərin Dağlıq Qarabağda keçirdikləri hərbi təlimləri bu dəfə də pisləyə bilmədilər. Onlar göyərtəsində 3 hərbçinin olduğu erməni vertolyotunun Azərbaycanın hava məkanına daxil olmasını da pisləmədilər.
- Birləşmiş Ştatlar vertolyotla bağlı insidentdən əndişəsini dilə gətirib. Dövlət Departamentinin mətbuat katibi Cennifer Psaki bildirib ki, baş verənlər gərginliyin aradan qaldırılmasının, regionda atəşkəs haqda razılaşmaya əməl olunmasının vacibliyini xatırladan "daha bir amil oldu". Bir sıra digər dövlətlər və təşkilatlar da oxşar bəyanatlarla çıxış ediblər. Lakin heç kəs hər iki tərəfdən itkilərə səbəb olan problemin kökündən - Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərini işğal etməsindən danışmayıb. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü məsələsinə yanaşmada bu cür ikili standartlardan çıxış edilməsi nə ilə izah oluna bilər?
- Şübhəsiz ki, beynəlxalq birlik tərəfindən Dağlıq Qarabağda illərdir davam edən münaqişəyə münasibətdə ikili standartlar müşahidə olunur. Halbuki bu münaqişə üzündən təkcə 1988-1994-cü illərdə 1 milyondan artıq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib.
ABŞ Dövlət Departamentinin bəyanatı səthidir və ikili məna verir. ABŞ hökuməti Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə yardım etmək üçün prezidentə xüsusi nümayəndə təyin etməlidir. Dövlət Departamenti Sudan və Cənubi Sudanla bağlı aparılan altıtərəfli danışıqlarda belə elçiyə malikdir. Dövlət Departamentinin Holokost məsələsində də xüsusi elçisi var. Dağlıq Qarabağla bağlı bitmək bilməyən münaqişə, güman ki, Avrasiyanın kəsişməsində yerləşən ən vacib məsələdir. Dövlət Departamenti və Pentaqon ona daha çox diqqət ayırmalıdır. 2014-cü il oktyabrın sonlarında Fransada aparılan növbəti sülh danışıqlarının pozulmasını müşahidə etmək son dərəcə təəssüfləndiricidir. Ermənistan liderləri Dağlıq Qarabağ probleminin uzanması, onun sülh yolu ilə həllinə maneə yaradılması üçün əllərindən gələni edirlər.
- ABŞ, Rusiya və Fransanın timsalında ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri, həmçinin Aİ ölkələrinin liderləri Qarabağda status-kvonun davam etməsinin yolverilməzliyini dəfələrlə bəyan ediblər. Bu ölkələrin problemin həlli istiqamətində konkret addımlar atmaları, münaqişənin həllinə yardım etmələri üçün daha nələr baş verməlidir?
- Avropa İttifaqı və Avropa Komissiyası Ermənistanla Azərbaycan arasındakı son gərginliyə daha ciddi yanaşmalıdırlar. ATƏT-in Minsk Qrupunun missiyasını baş tutmamış hesab etmək olar. Son onillikdə biz görünməmiş durğunluğa şahidlik etmişik. Nəticədə, danışıqlar prosesilə yeni beynəlxalq qurumun məşğul olması zərurəti yaranıb. Bu, BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən yaradılacaq xüsusi komissiya ola bilər. ATƏT-in Minsk Qrupu yaradıldığı 1992-ci ildən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinə ciddi təsir göstərməyib və hazırda bu proses dalana dirənib.
Bundan başqa, biz çoxqütblü dünyada yaşayırıq. Fransa, ABŞ və Rusiyadan başqa, problemin sülh yolu ilə həllinə cəlb edilməli olan başqa dövlətlər də var. BMT, ABŞ və NATO münaqişənin hər iki tərəfindən regiona öz hərbi müşahidəçilərini göndərərlərsə, bu, sülh nizamlanmasına fayda verər. Bu halda müşahidəçilər belə insidentlərin baş verməsində əsas təxribatçının hansı tərəf olduğunu aydın şəkildə görə bilərlər. Üstəlik, ötən illərlə müqayisədə bu il belə insidentlər daha da artıb.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələri ölkənin ərazi bütövlüyünü qorumaq üçün bundan sonra da sayıqlıq nümayiş etdirməlidir. Beynəlxalq birlik, o cümlədən NATO-nun Avropa komandanlığı və yeni formalaşan Avrasiya İttifaqı İrəvana təzyiq göstərməlidir. Onlar Ermənistan liderlərini inandırmalıdırlar ki, regionda öz yerlərini tapmaları üçün yeganə yol Azərbaycan ərazilərini son santimetrinədək işğaldan azad etmələridir.
Tamamilə aydındır ki, Ermənistan 25 ildir Azərbaycanın ərazilərində diversiyalar törətməklə minlərlə dinc sakini öldürür, bununla da, Azərbaycanın işlərinə qarışmağa çalışır.
Bütün deyilənləri ümumiləşdirərək bir daha deyirəm ki, Ermənistan hökumətinin liderləri və prezident Sarqsyan diqqəti həm öz xalqlarının, həm də ümumilikdə Qafqaz regionunun işıqlı gələcəyinə yönəltməlidirlər. Erməni liderləri sülh arzulamırlarsa, Dağlıq Qarabağda sülh gözləmək çətindir. Azərbaycan xalqı isə əminəm ki, daim bu sülhün xəyalı ilə yaşayır. Hətta Azərbaycan ərazilərinin 20%-nin artıq 25 ildir işğal altında saxlanılmasına baxmayaraq, respublikanın vətəndaşları milli iqtisadiyyatın uğurlu inkişafının, Qərbi Avropaya məxsus öncül həyat standartlarının mənimsənilməsinin bəhrəsini görür.

An "R+" interview with the US political analyst Peter Tase
- What are your thoughts on the recent incident when the Armed Forces of Azerbaijan shot down the Armenian Military Helicopter?
The incident of November 12th, 2014, was the first of its kind since the signing of the ceasefire between Armenia and Azerbaijan in 1994. The Armenian combat helicopter (Mi-24) was heavily armed and had violated the airspace of the Republic of Azerbaijan. Shooting this helicopter down was the right action undertaken by the armed forces of Azerbaijan, it is customary for Armenian armed forces to violate international law, bilateral agreements signed by both countries and undertake illegal incursions (raids and intrusions) in the territory of Azerbaijan. Indeed, it is very difficult to deal with governments that have a medieval mindset towards resolving territorial disputes in the third millennium. When Dr. Walter Schwimmer, Former Secretary General of the Council of Europe, requested to Armenian President Serzh Sargsyan to withdraw his troops from the invaded territory of Azerbaijan, Mr. Sargsyan responded: "Why would I withdraw from this territory, I have won the war? When dealing with leaders such as Mr. Sargzyan, it is difficult to make progress towards a peaceful solution of the Nagorno-Karabakh protracted conflict which is taking hostage the economic development of the Southern Caucasus and above current history has shown that Armenian economy is bogged down and is deteriorating due to Yerevan's belligerent, war mongering attitude against its peace loving neighbor, the prosperous democratic government of Azerbaijan. On November 13, one day after the Armenian helicopter being shot-down, the Armenian head of state observed military exercises as part of the joint operational-tactical military exercises of armed forces' of Armenia and "NKR" namely "Unity-2014." On the same vein, another gross mistake was made by the Co-Chairs of the OSCE - Minsk Group who failed, once again, to condemn the Armenian Military exercises in Nagorno-Karabakh and also did not condemn the recent violation of the Airspace of Azerbaijan committed by the Armenian military helicopter which was fully loaded with ammunitions and three military personnel on board.
- The United States Government has expressed legitimate concern about the downing. U.S. State Department spokeswoman Jennifer Psaki said the incident was "yet another reminder" of the need to reduce tensions and respect a cease-fire in the region. Some other states and organizations have issued the same statements, but none of them mention the main problem which is causing victims on both sides - by having the presence of Armenian Military Forces on the occupied lands of Azerbaijan. Isn't this "blindness" and a double standard policy? Why can't we have an international community that tackles the core of the problem and advocate the truth-approach in ensuring the territorial integrity of Azerbaijan?
There is definitely a double standard behavior by the international community towards handling and solving the 26 year-long conflict of Nagorno-Karabakh which only during 1988-1994 caused more than 30 thousand military casualties on the Azerbaijani side and displaced more than 1 million civilians from their territories inside Azerbaijan. The US State Department Statement is superficial and has an ambivalent content. The US Government must appoint a Special Presidential Envoy to contribute towards a peaceful solution of the Nagorno - Karabakh conflict, just like there is a State Department envoy for six party talks; Sudan and South Sudan negotiations; the State Department even has a Special Adviser and a Special Envoy for Holocaust Issues. The protracted conflict of Nagorno-Karabakh is perhaps the most important issue in the cross roads of Eurasia and deserves more attention from the State Department and the Pentagon. It is unfortunate to observe that the recent peace talks held in France, on October 27-28, 2014, are undermined and Armenian leaders are doing everything possible to delay and hinder a peaceful solution of the Nagorno-Karabakh problem.
- The Co-chairs of the OSCE Minsk group coming from three countries (the United States, Russia and France) as well the EU leaders have stated many times that the status-quo in Karabakh is unacceptable. What else should happen to push these countries to act finally to this direction and help to solve the problem?
European Union and the European Commission must pay more attention to the recent intermittent turmoil and escalation of military incidents between Armenia and Azerbaijan. The OSCE-Minsk group has failed in its mission, in the last decade we have seen an unprecedented grid lock and as a result a new international body such as a special commission appointed by the United Nations Security Council must lead the negotiations. Since its creation in 1992, the OSCE-Minsk Group has not made a significant impact towards bringing a solution to the Nagorno-Karabakh crisis; the present status of this conflict is in a stalemate. Additionally, we live in a multi-polar world and other countries beyond Europe, besides France, United States and Russia, must be involved in the peaceful solution to this problem. It would be very beneficial for a peaceful solution if the UN, United States and NATO send military observers to the region, hosted by Azerbaijani Armed forces (on one side) and Armenian Armed Forces (on the other side) in order to see first who is the provocateur of such incidents which have happened with a greater frequency during this year, if we compare it with previous years.
The military forces of Azerbaijan must continue to be vigilant to defend the territorial integrity of their nation. The internationally community including European NATO and the upcoming Eurasian Union, must exert pressure to Yerevan and convince Armenian leaders that the only way to have place in the region is to return to Azerbaijan every inch of the territory occupied by Armenian forces. It is clear that Armenia for a quarter of a century has been interfering in the domestic and internal matters of Azerbaijan and even killing thousands of civilians in the neighboring villages in the territory of Azerbaijan where Armenian forces are illegally operating and conducting reconnaissance missions against Azerbaijan's Forces.
As the final point, I would like to reiterate that Armenian government leaders and President Sargsyan must look towards a brighter future for their own nation and the Caucasian region overall. If Armenian leaders have no dreams for peace we will never be able to see peace in Nagorno-Karabakh for a long time. On the other hand I confident that the nation of Azerbaijan dreams about peace every night and every Azerbaijani citizen are ripping the fruits of their successful national economy and have embraced advanced Western European Standards of living, even though Azerbaijan's territory has been occupied for decades.