HƏYAT BÖYÜK BİR SƏHNƏDİR
İyulda onun 63 yaşı tamam oldu. Ramiz Əzizbəyli - aktyor, rejissor, Azərbaycanın xalq artisti. Deyir ki, keçirdiyi xəstəliyə baxmayaraq, özünü həyatının ən çiçəklənən dövründə hiss edir. Planları çoxdur - çatdıra bilmədiklərini çatdırmaq istəyir xalq artisti. Onunla söhbətimiz doğulduğu aya təsadüf etmişdi.
- Doğum gününüz mübarək, Ramiz müəllim. Ömrünün 64-cü yayına qədəm qoymuş Ramiz Əzizbəylinin əhval-ruhiyyəsi necədir?
- Özümü çox yaxşı hiss edirəm. Düzdür, bir neçə il bundan qabaq ağır yataq xəstəsi idim. Həkimlərin sayəsində əməliyyatla yenidən ayağa qalxdım. Dövlət də məni diqqətdən kənarda saxlamadı, daim nəzarətdə oldum. İndi çox yaxşıyam. Yaşayıb-yaratmaqla məşğulam.
- Elə isə son vaxtlar yaradıcılığınızda nə kimi yeniliklər var?
- Təbii ki, xəstə olanda fəaliyyətsiz qaldım, yəni yaradıcılığımda bir boşluq yarandı. Amma özümü sağlam hiss etdiyim bir müddətdən Azərbaycan kinosunda ssenari müəllifi və quruluşçu rejissoru Oqtay Mirqasımov olan “Qisas almadan ölmə” filminə dəvət aldım. Bu filmdə baş rolu yəni - Salman rolunu canlandırdım. Bu film bu ilin əvvəlində çəkilib başa çatdı. Onun ardınca uzun illərdən bəri yazıb-yığdığım bədii yazılarımı bir yerə toplayıb aprel ayında “Cızma-qaralarım” adlı kitab nəşr etdirdim. Kitabda mənim şeir, qəzəl, hekayə və esselərim yer alıb. Onu da qeyd edim ki, həm də Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvüyəm. Daha sonra Azərbaycan Dövlət Televiziyasında dramaturq Mirzə Fətəli Axundzadənin 200 illik yubileyi münasibətilə rejissor Ramiz Həsənoğlunun quruluşunda “Mürafiə vəkillərinin hekayəti” adlı televiziya tamaşasında baş rola dəvət aldım. O tamaşa da çəkilib başa çatdırıldı. Bunlar mənim aktyor işim idi. Rejissor kimi isə iki ildir, həyata keçirmək istədiyim bir arzum var. Bu yaxınlarda Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Kino İdarəsindən mənə məlumat veriblər ki, bu il təhvil verdiyim ssenari əsasında istehsalata buraxılacam. Bunlardan əlavə onu da qeyd edim ki, Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin estrada sənəti kafedrasının professoruyam. Bu ildən isə məni estrada və musiqili teatr rejissorluğu kafedrasının müdiri vəzifəsinə təyin etdilər.
- Bu qədər iş sizi yormur ki?
- Mən 1957-ci ildən Azərbaycan Dövlət Televiziyasının uşaq redaksiyasında fəaliyyətə başlamışam. Həmin dövrdə orta məktəbdə oxumaqla yanaşı, dövlət televiziyası və radiosunda fəaliyyət göstərir, eyni zamanda, dövlət kinostudiyasının dublyaj şöbəsində uşaq rollarını səsləndirirdim. Bütün bunlarla bərabər, idmanla məşğul olur, idman yarışlarında iştirak edirdim. Həmin dövrdən özümü zəhmətə alışdırmışam. Yaradıcılığımda, sözün əsl mənasında, canlanma prosesi gedirdi. Yorulmaq yox, əksinə, enerji xərclədikcə enerji yığdığımı hiss edirdim. Demək istəyirəm ki, bu məndə artıq vərdiş halına çevrilib. Mənim haqqında hələ, təxminən, iyirimi beş il bundan qabaq böyük şəxslər, dəyərli aktyorlar deyirdilər ki, Ramiz Əzizbəyli öz yaşıdlarının arasında yox, özündən böyüklərində arasında ən məhsuldar yaradıcılığa malik olan aktyordur. Bu da mənə müəyyən mənada yaşamağa, yaratmağa stimul verirdi. Ola bilər, bir qədər yaşa dolmuşam - artıq 63 yaşım tamam olub. Bu yaş bəlkə də kimin üçünsə qocalığın, yaşlılığın başlanğıcı hesab olunur. Buna baxmayaraq, özümü yaşlı hiss etmirəm. Ürəyim başdan-başa həvəslə, yaradıcılıq eşqi ilə, maraqla, insanlara sevgi, məhəbbət və hörmətlə döyünür.
- Onda bəlkə “Bəxt üzüyü-2” filmini çəkməyə başlayasınız?
- Bildiyiniz kimi, bu film 1992-ci ildə çəkilib. Film ekranlara çıxandan sonra, Azərbaycan kino müsabiqəsində “Qızıl çıraq” mükafatına layiq görüldü və nominasiya etibarilə geniş tamaşaçı rəğbətinə görə, ən yaxşı rejissor işinə aid edildi. Bu film əgər 20 ilə yaxındır ki, ekranlardan düşmürsə, demək, həqiqətən sevilir. Filmin sonunu isə hamı yaxşı bilir. Personajların filmin sonunda dağılıb-getmələri tamaşaçını həqiqətən narahat edirdi. Bayaq adını çəkdiyim müsabiqədən sonra da müraciət və məsləhətlər oldu ki, film qəhrəmanlarının sonrakı taleyi yenidən canlandırılsın. Bunları düşündüm, ssenari də hazırladım. Amma təəssüflər olsun, həmin illərdə respublikada baş verən hadisələr filmi maliyyə baxımından təmin etməyə imkan vermədi. Təbii ki, belə bir şəraitdə dövlətdən vəsait istəmək olmazdı; eyni zamanda, bu filmi çəkən “Kara kaya” studiyasından da ikinci dəfə pul istəməyə utandım. Hazırda isə planımda var, amma hələ qərar verməmişəm. O ki qaldı ssenariyə, personajların bəzilərinin qocalması bir neçəsinin dünyasını dəyişməsi kimi dəyişikliklər nəzərdə tutulur.
- “Bəxt üzüyü” demişkən, Ramiz Əzizbəyli xoşbəxtdirmi?
- Xoşbəxtlik nisbi məfhumdur. İnsan daim xoşbəxt ola bilməz. Çünki həyat qəlizliklərdən, çətinliklərdən ibarətdir. Heç kim deyə bilməz ki, tam xoşbəxtdir. Yeganə nadir adamlar var ki, dünyada deyə bilərlər ki, yüz faiz xoşbəxtəm. Bunlardan biri Ramiz Əzizbəylidir. Həmişə demişəm, yenə də deyirəm: ona görə xoşbəxtəm ki, insanları sevirəm. Şükür edirəm, bu keyfiyyəti Allah mənə verib. Elə buna görə də xoşbəxtəm.
- Ramiz müəllim, rejissor kimi həyatınızda elə insanlar varmı ki, siz fikirləşirsiniz, onlar həyatda rollarını düz oynamırlar?
- Ad çəkə bilmərəm, amma var. İnsanların əksəriyyəti rollarını düz oynaya bilmədikləri üçün də konkret xoşbəxt və bəxtəvər nəticəyə gələ bilmir. Düzgün yaşamayanda insan taleyini qura bilmir. İnsan gərək payına düşənlə razılaşa bilsin. Bu, insanı xoşbəxt, bəxtəvər edir. Yunan filosofu Seneka deyir ki, taleyi ilə razılaşanı bəxti özü istiqamətləndirir. Taleyi ilə razılaşmayanları da aparır, amma sürükləyərək.
- “Yalan” filmindəki yalanları həyatda bağışlayardınızmı?
- Əslində, bu film insanların bir-birlərinə başdan-ayağa yalan satmalarından ibarətdir. Ata doğma balasının şəhidliyini anasından belə gizlədir. Onun arxasında yeganə bağışlanılası bir səbəb var. Peyğəmbərimiz də deyib ki, üç vəziyyətdə yalan danışmaq olar. Bunlardan biri də qadın qəlbini qırmamaq, ana ürəyini sındırmamaq üçün deyilən yalandır. Yerdə qalanlar isə başdan-ayağa yalandır. Yalan isə göz görə-görə satqınlıq deməkdir. Çünki yalanın sonunda qarşı tərəfin sonrakı həyatı durur. Bir yalanla bir neçə insanın həyatını məhv etmək olar.

ЖИЗНЬ — БОЛЬШАЯ СЦЕНА
В июле ему исполнилось 63 года. Рамиз Азизбейли -  актер, режиссер, народный артист Азербайджана. Говорит, что чувствует себя в полном расцвете сил. Даже несмотря на перенесенную болезнь. Хочет наверстать упущенное:  "Планов много", - делится народный артист.
- C днем рождения, Рамиз муаллим. Как себя чувствует Рамиз Азизбейли, шагнувший в  64-е лето своей жизни?
- Чувствую себя отлично. Правда, всего несколько лет назад я был тяжело болен. Но благодаря врачам после успешной операции  снова на ногах. Государство также не оставило меня без внимания. Состояние моего здоровья было под постоянным контролем. Сейчас самочувствие отличное. Живу и творю.
- В  таком случае что нового, хорошего в творческой жизни?
- Конечно, из-за болезни некоторое время я вообще ничего не делал, то есть в творчестве образовалась некая пустота. Но как только выздоровел, получил приглашение на фильм "Не умирай, не отомстив", автором сценария и режиссером которого является Огтай Миркасимов. В этом фильме мне доверили главную роль - Салмана. Съемки закончились в начале текущего года. Затем, в апреле, я, наконец, выпустил книгу "Мои наброски". Здесь есть все, что я писал долгие годы, - стихи, газели, рассказы и эссе. Я же еще и член Союза писателей Азербайджана. В этом году получил также приглашение на главную роль в телевизионном спектакле, снятом на гостелевидении. Все это - моя актерская работа. Кроме того, я являюсь профессором Университета культуры и искусств, а с этого года буду возглавлять кафедру режиссуры эстрады и музыкального театра.
- Так много работы. Не устаете?
- Я начал свой творческий путь в 1957 году в детской редакции гостелевидения. Еще учась в школе, работал на радио и озвучивал детские роли в отделе дубляжа государственной киностудии.  Параллельно занимался спортом, участвовал в соревнованиях. Так что уже с тех пор я привязан к труду. Чувствовал, что чем больше работаю, тем больше творческой энергии вырабатывается. Словом, уже привык. Счастлив, что еще 25 лет назад обо мне упоминали великие личности, актеры Азербайджана. Они говорили, что у Рамиза Азизбейли самое продуктивное творчество не только среди своих сверстников, но и среди старшего поколения. Это стимулировало меня. Конечно, сегодня немного прибавилось лет, мне уже 63 года, и кто-то этот возраст, возможно, считает уже началом старости. Но я себя пожилым не чувствую.  Мое сердце переполнено любовью, интересом к жизни и творчеству, уважением к людям. Поэтому все еще вижу себя во многих новых творческих начинаниях и общественных процессах.
- Тогда почему бы вам не снять "Обручальное кольцо-2"?
- Как вы знаете, этот фильм был снят в 1992 году. Выйдя на экраны, он был удостоен отечественной премии "Золотая лампа" в номинации "лучшая режиссерская работа". И если сегодня, уже почти 20 лет, картина не сходит с экранов, значит, она действительно полюбилась. Всем хорошо известно, на чем фильм остановился. Зрителя действительно беспокоило то, что в конце картины персонажи расходятся. Было много обращений с тем, чтобы раскрыть дальнейшую судьбу героев фильма. Я тоже думал об этом и даже приготовил сценарий. К сожалению, события, происходящие в стране в те годы (начало 90-х годов прошлого столетия - война с Арменией, внутриполитическая нестабильность. - Ред.), не позволили обеспечить финансирование фильма. Конечно, в таких условиях ждать денег от государства было бессмысленно, а просить снова у студии "Кара Кая", финансировавшей первый фильм, было просто неудобно. Но моих планов, конечно, никто не отменял, и сегодня "Обручальное кольцо-2" актуально. Что же касается сценария, то некоторые персонажи уже постарели, а некоторые умерли.
- Счастлив ли Рамиз Азизбейли?
- Счастье - понятие относительное. Человек не может быть вечно счастливым. Жизнь полна невзгод и трудностей. Никто не может утверждать, что он абсолютно счастлив. Такие люди - большая редкость. Но Рамиза Азизбейли я причисляю именно к ним. Не устаю повторять - я счастлив, потому что люблю людей. Хвала Аллаху, что он наделил меня этим качеством.
- Как режиссеру вам известны люди, которые, по вашему мнению, не справляются со своими ролями в жизни?
- Не буду кого-то называть, но таких людей много. Большинство людей не могут обрести свое счастье именно потому, что не справляются со своей жизненной ролью. Когда человек живет неправильно, он не может устроить свою судьбу. Человек должен уметь соглашаться со своей жизненной долей. Это и делает его счастливым. Как говорил греческий философ Сенека, тех, кто доволен своей долей, судьба направляет, а тех, кто недоволен, - тащит за собой.
- И в заключение, могли бы вы простить в жизни ту ложь, которую показали в фильме "Ялан"?
- Вообще в этом фильме от начала до конца люди обманывают друг друга. Здесь даже отец скрывает от матери героическую смерть сына. Эту ложь можно простить лишь по одной причине. Как говорил пророк Мухаммед, обман простителен в трех случаях, в том числе, когда ложь нужна, чтобы не сломать материнское сердце.  То есть вся остальная ложь - открытое предательство. Одной ложью можно погубить жизнь нескольких и даже многих людей.