HƏYAT BÖYÜK BİR SƏHNƏDİR
İyulda onun 63 yaşı tamam oldu. Ramiz Əzizbəyli - aktyor, rejissor, Azərbaycanın xalq artisti. Deyir ki, keçirdiyi xəstəliyə baxmayaraq, özünü həyatının ən çiçəklənən dövründə hiss edir. Planları çoxdur - çatdıra bilmədiklərini çatdırmaq istəyir xalq artisti. Onunla söhbətimiz doğulduğu aya təsadüf etmişdi.
- Doğum gününüz mübarək, Ramiz müəllim. Ömrünün 64-cü yayına qədəm qoymuş Ramiz Əzizbəylinin əhval-ruhiyyəsi necədir?
- Özümü çox yaxşı hiss edirəm. Düzdür, bir neçə il bundan qabaq ağır yataq xəstəsi idim. Həkimlərin sayəsində əməliyyatla yenidən ayağa qalxdım. Dövlət də məni diqqətdən kənarda saxlamadı, daim nəzarətdə oldum. İndi çox yaxşıyam. Yaşayıb-yaratmaqla məşğulam.
- Elə isə son vaxtlar yaradıcılığınızda nə kimi yeniliklər var?
- Təbii ki, xəstə olanda fəaliyyətsiz qaldım, yəni yaradıcılığımda bir boşluq yarandı. Amma özümü sağlam hiss etdiyim bir müddətdən Azərbaycan kinosunda ssenari müəllifi və quruluşçu rejissoru Oqtay Mirqasımov olan “Qisas almadan ölmə” filminə dəvət aldım. Bu filmdə baş rolu yəni - Salman rolunu canlandırdım. Bu film bu ilin əvvəlində çəkilib başa çatdı. Onun ardınca uzun illərdən bəri yazıb-yığdığım bədii yazılarımı bir yerə toplayıb aprel ayında “Cızma-qaralarım” adlı kitab nəşr etdirdim. Kitabda mənim şeir, qəzəl, hekayə və esselərim yer alıb. Onu da qeyd edim ki, həm də Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvüyəm. Daha sonra Azərbaycan Dövlət Televiziyasında dramaturq Mirzə Fətəli Axundzadənin 200 illik yubileyi münasibətilə rejissor Ramiz Həsənoğlunun quruluşunda “Mürafiə vəkillərinin hekayəti” adlı televiziya tamaşasında baş rola dəvət aldım. O tamaşa da çəkilib başa çatdırıldı. Bunlar mənim aktyor işim idi. Rejissor kimi isə iki ildir, həyata keçirmək istədiyim bir arzum var. Bu yaxınlarda Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Kino İdarəsindən mənə məlumat veriblər ki, bu il təhvil verdiyim ssenari əsasında istehsalata buraxılacam. Bunlardan əlavə onu da qeyd edim ki, Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin estrada sənəti kafedrasının professoruyam. Bu ildən isə məni estrada və musiqili teatr rejissorluğu kafedrasının müdiri vəzifəsinə təyin etdilər.
- Bu qədər iş sizi yormur ki?
- Mən 1957-ci ildən Azərbaycan Dövlət Televiziyasının uşaq redaksiyasında fəaliyyətə başlamışam. Həmin dövrdə orta məktəbdə oxumaqla yanaşı, dövlət televiziyası və radiosunda fəaliyyət göstərir, eyni zamanda, dövlət kinostudiyasının dublyaj şöbəsində uşaq rollarını səsləndirirdim. Bütün bunlarla bərabər, idmanla məşğul olur, idman yarışlarında iştirak edirdim. Həmin dövrdən özümü zəhmətə alışdırmışam. Yaradıcılığımda, sözün əsl mənasında, canlanma prosesi gedirdi. Yorulmaq yox, əksinə, enerji xərclədikcə enerji yığdığımı hiss edirdim. Demək istəyirəm ki, bu məndə artıq vərdiş halına çevrilib. Mənim haqqında hələ, təxminən, iyirimi beş il bundan qabaq böyük şəxslər, dəyərli aktyorlar deyirdilər ki, Ramiz Əzizbəyli öz yaşıdlarının arasında yox, özündən böyüklərində arasında ən məhsuldar yaradıcılığa malik olan aktyordur. Bu da mənə müəyyən mənada yaşamağa, yaratmağa stimul verirdi. Ola bilər, bir qədər yaşa dolmuşam - artıq 63 yaşım tamam olub. Bu yaş bəlkə də kimin üçünsə qocalığın, yaşlılığın başlanğıcı hesab olunur. Buna baxmayaraq, özümü yaşlı hiss etmirəm. Ürəyim başdan-başa həvəslə, yaradıcılıq eşqi ilə, maraqla, insanlara sevgi, məhəbbət və hörmətlə döyünür.
- Onda bəlkə “Bəxt üzüyü-2” filmini çəkməyə başlayasınız?
- Bildiyiniz kimi, bu film 1992-ci ildə çəkilib. Film ekranlara çıxandan sonra, Azərbaycan kino müsabiqəsində “Qızıl çıraq” mükafatına layiq görüldü və nominasiya etibarilə geniş tamaşaçı rəğbətinə görə, ən yaxşı rejissor işinə aid edildi. Bu film əgər 20 ilə yaxındır ki, ekranlardan düşmürsə, demək, həqiqətən sevilir. Filmin sonunu isə hamı yaxşı bilir. Personajların filmin sonunda dağılıb-getmələri tamaşaçını həqiqətən narahat edirdi. Bayaq adını çəkdiyim müsabiqədən sonra da müraciət və məsləhətlər oldu ki, film qəhrəmanlarının sonrakı taleyi yenidən canlandırılsın. Bunları düşündüm, ssenari də hazırladım. Amma təəssüflər olsun, həmin illərdə respublikada baş verən hadisələr filmi maliyyə baxımından təmin etməyə imkan vermədi. Təbii ki, belə bir şəraitdə dövlətdən vəsait istəmək olmazdı; eyni zamanda, bu filmi çəkən “Kara kaya” studiyasından da ikinci dəfə pul istəməyə utandım. Hazırda isə planımda var, amma hələ qərar verməmişəm. O ki qaldı ssenariyə, personajların bəzilərinin qocalması bir neçəsinin dünyasını dəyişməsi kimi dəyişikliklər nəzərdə tutulur.
- “Bəxt üzüyü” demişkən, Ramiz Əzizbəyli xoşbəxtdirmi?
- Xoşbəxtlik nisbi məfhumdur. İnsan daim xoşbəxt ola bilməz. Çünki həyat qəlizliklərdən, çətinliklərdən ibarətdir. Heç kim deyə bilməz ki, tam xoşbəxtdir. Yeganə nadir adamlar var ki, dünyada deyə bilərlər ki, yüz faiz xoşbəxtəm. Bunlardan biri Ramiz Əzizbəylidir. Həmişə demişəm, yenə də deyirəm: ona görə xoşbəxtəm ki, insanları sevirəm. Şükür edirəm, bu keyfiyyəti Allah mənə verib. Elə buna görə də xoşbəxtəm.
- Ramiz müəllim, rejissor kimi həyatınızda elə insanlar varmı ki, siz fikirləşirsiniz, onlar həyatda rollarını düz oynamırlar?
- Ad çəkə bilmərəm, amma var. İnsanların əksəriyyəti rollarını düz oynaya bilmədikləri üçün də konkret xoşbəxt və bəxtəvər nəticəyə gələ bilmir. Düzgün yaşamayanda insan taleyini qura bilmir. İnsan gərək payına düşənlə razılaşa bilsin. Bu, insanı xoşbəxt, bəxtəvər edir. Yunan filosofu Seneka deyir ki, taleyi ilə razılaşanı bəxti özü istiqamətləndirir. Taleyi ilə razılaşmayanları da aparır, amma sürükləyərək.
- “Yalan” filmindəki yalanları həyatda bağışlayardınızmı?
- Əslində, bu film insanların bir-birlərinə başdan-ayağa yalan satmalarından ibarətdir. Ata doğma balasının şəhidliyini anasından belə gizlədir. Onun arxasında yeganə bağışlanılası bir səbəb var. Peyğəmbərimiz də deyib ki, üç vəziyyətdə yalan danışmaq olar. Bunlardan biri də qadın qəlbini qırmamaq, ana ürəyini sındırmamaq üçün deyilən yalandır. Yerdə qalanlar isə başdan-ayağa yalandır. Yalan isə göz görə-görə satqınlıq deməkdir. Çünki yalanın sonunda qarşı tərəfin sonrakı həyatı durur. Bir yalanla bir neçə insanın həyatını məhv etmək olar.

Ramiz Azizbayli wants to continue searching for the formula of happiness in "Wedding ring-2"
In July, he turned 63. Ramiz Azizbayli is an actor, director and people's artist of Azerbaijan. He says that he feels the full prime of life despite his recent illness. He wants to catch up: "I have many plans," the people's artist says.
- Happy birthday, Ramiz muallim. How does Ramiz Azizbayli feel after stepping into the 64th summer of his life?
- I feel fine. Only a few years ago, I was seriously ill. But thanks to the doctors, I am standing on my own two feet again after a successful operation. The state did not leave me unattended either. My health condition was under constant control. Now my health is excellent. I live and create.
- In that case, what's new and good in your career?
- Of course, due to illness I didn't do anything for a while, that is there was a sort of emptiness in my career. But as soon as I recovered, I was invited to the film "Do Not Die Without Revenge", written and directed by Oqtay Mirqasimov. In this movie, I was given the main role - the role of Salman. The shooting ended early this year. Then, in April, I finally published my book "My Drafts". It has everything I wrote in many years - poems, qazals, short stories and essays. I'm also a member of the Azerbaijani Writers' Union. This year I was also invited to the main role in a television play filmed by state television. All this is my acting work. Also, I am a professor at the University of Culture and Arts, and from this year, I will lead the department of pop music and musical theatre direction.
- So much to do. Are you not tired?
- I started my career in 1957 in the children's department of state television. While in school, I worked for radio and dubbed children's roles in the dubbing department of the state cinema studio. In parallel, I played sports and participated in competitions. Since then, I've been used to labour. I felt that the more I worked, the more creative energy I generated. In short, I'm already accustomed to it. I'm happy that some 25 years ago, I was mentioned by the great personalities and actors of Azerbaijan. They said that Ramiz Azizbayli had the most productive career not only among his peers, but also among the older generation. This stimulated me. Of course, I'm a bit older now, I'm 63 years old, and someone might consider it the beginning of old age. But I myself do not feel old. My heart is full of love, zest for life and creativity and respect for people. Therefore, I still see myself in many new creative endeavours and social processes.
- Then why don't you shoot "Wedding Ring-2"?
- As you know, this movie was filmed in 1992. After being released, it was awarded the national prize "Golden Lamp" in the Best Director category. And if today, almost 20 years after, the movie is still on the screen, this means that it is really much loved. It is well known where the film ended. The viewer was actually worried that at the end of the picture, the characters parted. There were many requests to disclose the fate of the characters in the film. I also thought about it and even prepared a script. Unfortunately, the events in the country at that time (early 1990s - the war with Armenia, internal political instability - editor) did not allow me to secure funding for the film. Of course, in such circumstances there was no point in waiting for money from the state, but it was not proper to ask the Qara Qaya studio, which funded the first film, for money again. But no-one cancelled my plans, of course, and today "Wedding Ring-2" is very vital. As for the script, some characters have aged and some have died.
- Is Ramiz Azizbayli happy?
- Happiness is a relative term. A person cannot be eternally happy. Life is full of hardships and difficulties. No-one can argue that they are absolutely happy. Such people are a rarity. But I consider Ramiz Azizbeyli to be one of them. I don't get tired of repeating that I'm happy because I love people. Praise be to God for giving me this quality.
- As director, do you know people who, in your opinion, do not cope with their roles in life?
- I don't want to name names, but there are a lot of such people. Most people cannot find happiness precisely because they do not cope with their role in life. When one lives improperly, they cannot organize their own life. People should be able to accept their share of life. That's what makes them happy. In the words of the Greek philosopher Seneca, "fate leads the willing and drags along the unwilling".
- And finally, could you forgive in life the lies that you showed in the movie "Yalan"?
- In general, people cheat each other from beginning to end in this film. Here, even the father hides his son's heroic death from his mother. This lie can be forgiven for only one reason. In the words of the Prophet Muhammad, a lie is forgivable in three cases, including when a lie is necessary not to break a mother's heart. That is, all other lies are an open betrayal. One lie can ruin the lives of several or even many people.