Qəbələ beynəlxalq mədəniyyət mərkəzinə çevrilir
Azərbaycanın gözəl guşələrindən olan Qəbələdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə III beynəlxalq musiqi festivalı keçirilib. Musiqi bayramının təntənəli açılışı Qafqaz "Resort" mehmanxanasının parkında olub. Açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyevanın təbrik məktubu oxunub.
Ənənəvi Qəbələ musiqi festivalı bu il pianoçuların beynəlxalq müsabiqəsi ilə başlayıb. Festival çərçivəsində iyulun 15-dən 22-dək davam edən müsabiqədə ABŞ, Koreya Respublikası, Rusiya, Çin, Türkiyə, Gürcüstan, Yaponiya, Meksika, Ukrayna və Azərbaycandan yaşı 35-dək olan istedadlı ifaçılar iştirak edib.
Daha sonra Qəbələ festivalına start verilib. İyulun 23-dən avqustun 5-dək Rusiya, Böyük Britaniya, İsrail, Norveç, Hollandiya, İtaliya, Azərbaycan və digər ölkələrdən olan tanınmış musiqiçilər və kollektivlər tamaşaçılar qarşısında çıxış ediblər. Yuri Başmetin "Yeni Rusiya" simfonik orkestri ilə parlaq çıxışı, həmçinin, Boris Berezovski, Denis Matsuyev, Sergey Krılov, Anna Samuil, Sergey Leyferkus, Oksana Yablonski, Massimilliano Pisapia və digər ifaçıların çıxışları tamaşaçların yaddaşında uzun müddət qalacaq.
Bu bayramın keçirilməsi ideyası hələ 2 il əvvəl dünyaca məşhur pianoçu musiqiçi Oksana Yablonskayanın, həmçinin, onun özü qədər məşhur olan oğlu, violonçel ustası və dirijor Dmitri Yablonskinin Bakıda konsert proqramı ilə çıxış etdikləri zaman yaranmışdı. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bu ideyanı gerçəkləşdirmək mümkün oldu.
Mehriban Əliyeva tədbirə ünvanladığı təbrik məktubunda bildirib ki, bu gün Azərbaycan Avropa ilə Şərq arasında mədəniyyətlərarası körpü rolunu oynayır. Məktubda qeyd olunub ki, bu gün Qəbələ festivalının səhnəsində həm Avropa klassik musiqisi, həm də ənənəvi Azərbaycan musiqisi və onun incisi olan - 2003-cü ildən YUNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irsi siyahısına salınmış muğamın səsləniməsi təsadüfi deyil.
Artıq ənənə halını almış bu festival qısa vaxtda əsas məqsədinə nail olub: Qəbələ adlı-sanlı musiqiçilərin Azərbaycan tamaşaçısı ilə görüş yerinə çevrilib. Bu dəfə onun iştirakçıları arasında müxtəlif ölkələri təmsil edən məşhur ifaçı və kollektivlər də olub.
Festival məşhur norveçli bəstəkar Edvard Qriqin mahnıları ilə açılıb. Norveçli pianoçu Eynar Stin Noklerberq və ingilis skripkaçı, "Şubert" ansamblının yaradıcısı Saymon Blendis skripka və fortepiano üçün sonata, həmçinin, tanınmış bəstəkarın digər məşhur əsərlərini ifa ediblər.
Konsertin ilk hissəsində Tbilisi Dövlət Konservatoriyasının rektoru, Gürcüstan Musiqi Müsabiqələri Fondunun direktoru, pianoçu Manana Doicaşvili Saymon Blendis və İngiltərə Milli Operası və London simfoniyetinin solisti Timoti Gillin müşayiəti ilə Frants Şubertin əsərini ifa edib.
Konsertin ikinci hissəsində Azərbaycan musiqiçiləri ustalıqlarını nümayiş etdiriblər: violonçel ustası Aleksey Miltıx, vokalçı Səbinə Əsədova, Azərabycanın əməkdar artistləri, prezident təqaüdçiləri Əvəz Abdullayev, Gülnaz İsmayılova, həmçinin, Yusif Eyvazov. Elə həmin gün açıq səma altında qurulmuş səhnədə Yuri Başmetin rəhbərliyi ilə "Yeni Rusiya" Dövlət Simfonik Orkestrinin də çıxışı olub. Orkestrə maestro Rauf Abdullayev dirijorluq edib. Solo-ifaçılar isə məşhur Sergey Leyferkus (bariton), Almaniya Dövlət Operasının solisti Anna Samuil (soprano), məşhur italiyalı tenor Massimilliano Pisapia, rusiyalı skripkaçı Alyona Bayeva idilər.
Festival çərçivəsində Rusiyanın məşhur "Terem-kvartet"i də çıxış edib. Festival iştirakçılarının Şəki və Ağdaşda da konsertləri təşkil edilib.
Qəbələdə isə elə həmin gün "Yeni Rusiya" Dövlət Simfonik Orkestrinin növbəti konserti olub. Bəstəkar Soltan Hacıbəyovun "Karvan" əsəri, həmçinin, Azər Rzayev və Pyotr Çaykovskinin əsərləri də ifa olunub. Orkestrə xalq artisti Rauf Abdullayev dirijorluq edib. Solo-çıxışdan sonra orkestr israilli beynəlxalq ustaların müəllimi Keşet Eylonun skripkada ifasını müşayiət edib. Bundan başqa, Buenos-Ayres beynəlxalq skripkaçılar müsabiqəsinin rəhbəri Şlamo Mintsin (İsrail, skripka), S.Rahmaninov adına beynəlxalq skripkaçılar müsabiqəsinin və bir sıra beynəlaxlq festivalların bədii rəhbəri Denis Masuyevin (Rusiya, fortopiano) ifaları da orkestr tərəfindən müşayiət edilib.
Qəbələ səhnəsində təşkil olunmuş festivalın bitməsinə bir gün qalmış Rusiya, Norveç və Gürcüstan musiqiçiləri birgə konsert proqramı ilə çıxış edib. Festivalda bəstəkar İ.Sibeliusun "Finlandiya" simfonik poeması, C.Rossininin "Seviliya bərbəri" operasından uvertüra və Fiqaro kavatinası, V.A.Mosartın "Don Juan" operasından Don Juanın ariyası, C.Verdinin "Don Karlos" operasından Rodriqonun ariyası, həmçinin, digər əsərlər ifa olunub. Orkestrə Norveçdən olan Tyerye Mikkelsen dirijorluq edib. Qeyd edək ki, Qəbələ festivalından reportaj dünyanın aparıcı telekanallarından olan "Euronews" vasitəsilə nümayiş etdirilib.

Qabala is turning into an international cultural centre
Qabala, a picturesque part of Azerbaijan, has hosted the 3rd International Music Festival with the support of the Heydar Aliyev Foundation. The opening of the music festival, where a congratulatory message from the president of the Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP Mehriban Aliyeva, was read out, was held in the park of the Qafqaz Resort Hotel.
This year's traditional music festival in Qabala began with the International Piano Competition. Held during the festival from 15 to 22 July, it brought together talented performers under the age of 35 from the US, South Korea, Russia, China, Turkey, Georgia, Japan, Mexico, Ukraine and Azerbaijan. Then, the Qabala Festival itself got under way. From 23 July to 5 August, famous musicians and groups from Russia, Britain, Israel, Norway, Holland, Italy, Azerbaijan and other countries performed before the audience. Vivid performances by Yuriy Bashmet with the New Russia State Symphony Orchestra, Boris Berezovskiy, Denis Matsuyev, Sergey Krylov, Anna Samuil, Sergey Leyferkus, Oksana Yablonskaya, Massimiliano Pisapia and other performers will stick in the minds of grateful viewers for a long time.
The idea for the festival was put forward two years ago, when world-famous musicians - pianist Oksana Yablonskaya and her no less eminent son, cellist and conductor Dmitriy Yablonskiy, visited Baku and gave concerts at the best venues of the Azerbaijani capital. Impressed by the preparedness of the Baku audience, the best works of Azerbaijani composers, musical traditions and unique national folklore, they proposed acquainting as many people as possible with the achievements of our culture. And with the support of the Heydar Aliyev Foundation, this idea became a reality.
Mehriban Aliyeva pointed out in her message that Azerbaijan plays the role of a cross-cultural bridge between Europe and the East today. It is no accident that classical European and traditional Azerbaijani music and its gem - mugham, which was included on the List of Intangible Cultural Heritage in 2003 - are played on the Qabala festival stage.
Already a tradition, this festival achieved its main goal in a short time: Qabala became a meeting point for eminent musicians and the Azerbaijani audience. And this time, among its participants were renowned artists and groups from different countries.
The festival opened with the performance of pieces by the famous Norwegian composer Edvard Grieg - the Norwegian pianist Einar Steen-N?kleberg and the British violinist and founder of the Schubert Ensemble of London, Simon Blendis, performed a sonata for the violin and piano, as well as other well-known works by the famous composer. In the first part of the concert, the rector of the Tbilisi State Conservatory, director of the Georgian foundation for musical competitions, pianist Manana Doijashvili, accompanied by Simon Blendis and a soloist of the English National Opera and London Sinfonietta, Timothy Gill, performed a piece by Schubert. In the second part of the concert, Azerbaijani musicians demonstrated their mastery: the cellist Aleksey Miltykh, the vocalists Sabina Asadova, the honoured artists of Azerbaijan and presidential scholarship holders Avaz Abdullayev, Gulnaz Ismayilova and Yusif Eyvazov. On the same day, the New Russia State Symphony Orchestra directed by Yuriy Bashmet performed on the stage under the open sky. The orchestra was conducted by maestro Rauf Abdullayev, while the soloists were renowned Sergey Leyferkus (baritone), the German State Opera soloist Anna Samuil (soprano), the famous Italian tenor Massimiliano Pisapia and the Russian violinist Alena Bayeva.
During the festival, the well-known Russian Terem Quartet performed as well. Performers also gave concerts away from the festival in Saki and Agdas.
Qabala itself hosted a concert by the New Russia State Symphony Orchestra on the same day. The symphonic piece "Caravan" by the composer Soltan Hacibayov and compositions of Azar Rzayev and Peter Tchaikovsky were played as well. The orchestra was conducted by People's Artist Rauf Abdullayev. In addition to solo performances, the orchestra accompanied the founder of the Keshet Eilon International Violin Mastercourse and president of the Buenos Aires International Violin Competition, Shlomo Mintz (Israel, violin), and the artistic director of the Rachmaninoff Foundation and a number of international festivals, Denis Matsuyev (Russia, piano). On the penultimate day of the festival, Russian, Norwegian and Georgian musicians gave a joint concert on the Qabala stage. The symphonic poem "Finland" by Sibelius, an overture from Rossini's opera "The Barber of Seville" and Cavatina Figaro, Don Giovanni's aria from Mozart's opera "Don Giovanni", Rodrigo's aria from Verdi's opera "Don Carlos" and other pieces were performed at the festival. The orchestra was conducted by Terje Mikkelsen from Norway.
A report about the festival in Qabala was shown on one of the world's leading TV channels, Euronews.