İqor Korotçenko: "Moskva Azərbaycana Rusiya silahlarının istehsalı üçün lisenziya verə bilər…"
İqor Korotçenko - hərbi ekspert, Rusiya Federasiyası Müdafiə Nazirliyi yanında İctimai Şuranın Rəyasət Heyətinin üzvü, Dünya Silah Ticarətinin Təhlili Mərkəzinin (DSTTM) direktoru, "Milli müdafiə" jurnalının baş redaktorudur. Rusiyalı ekspertlə söhbətimizdə Azərbaycanla Rusiya arasında hərbi kooperasiya imkanları və pesrpektivini, bu əməkdaşlığın regiondakı vəziyyətə və beynəlxalq təhlükəsizlik probleminin həllinə təsiri məsələlərini təhlil etməyə çalışmışıq.
- Rusiyanın müdafiə naziri Anatoli Serdyukov bu yaxınlarda Bakıya səfəri zamanı Moskvanın Qəbələ RLS-in icarə müddətini uzatmaqda maraqlı olduğunu bildirdi. Bu səfərədək isə Rusiya KİV Moskvanın Qəbələ RLS-i güman ki, Armavirdə tikilən RLS-lə əvəzləyəcəyini yazırdı.
- Coğrafi şərtlər və dislokasiya məkanından çıxış edərək demək olar ki, Qəbələ RLS Rusiyaya ilk növbədə cənub istiqamətində raketlərin buraxılmasına nəzarət üçün lazımdır. Rusiya hərbçilərinin marağı baxımından Qəbələ RLS-in böyük əhəmiyyəti var və biz onun icarəsinin maksimum artırılması üçün Azərbaycanla danışıqlar aparacağıq.
Armavirdə inşa olunan RLS-ə gəlincə, Bu, "Voronej" sinfinə aid müasir obyektdir. O, yüksək hazırlıqlı yeni tipli stansiyadır. Amma Armavir RLS Qəbələ RLS-in imkanlarının hamısına malik deyil. Odur ki, bu iki stansiya bir-birini tamamlayacaq. Qəbələ RLS-in rolu həm də ona görə unikaldır ki, o, cənub istiqamətində raketlərin buraxılmasına nəzarətlə bağlı çox geniş məsələlərin həllinə imkan verir. Odur ki, Qəbələ RLS Rusiya üçün çox qiymətlidir.
- Rusiya ABŞ-a Qəbələ RLS-dən Şərqi Avropada Hava Hücumundan Müdafiə Sisteminə alternativ kimi istifad olunmasını təklif edib. Moskva bu ideyanı inkişaf etdirəcəkmi?
- Rusiya NATO ilə Avropada raket hücumundan müdafiə sisteminin yaradılması istiqamətində danışıqlar aparır. Belə danışıqlar ABŞ-la da aparılır. NATO-nun Lissabon sammitində prezident Dmitri Medvedevin səsləndirdiyi təkliflərin əsas məğzi də Qəbələ RLS-lə bağlı idi. Prezident bu stansiyanın İranın raket proqramına nəzarət etmək üçün ideal yerləşdiyini bildirib. İran, Pakistan, Hindistan, Fars körfəzi ölkələrindən istənilən raketin buraxılmasına Qəbələ RLS-lə nazarət etmək mümkündür. Odur ki, bu RLS-in Avropanın raketdən müdafiə sisteminə inteqrasiyası məsələsi gündəmdə qalır. Təbii ki, Rusiyanın NATO ilə danışıqları davam etdirdiyi müddətdə. Danışıqlarda nailiyyət isə hələ ki, yoxdur. Problem ondadır ki, NATO bu təkliflə bağlı Rusiya ilə razılığa gəlmək istəmir. Amma danışıqlar davam edir. Qəbələ RLS-in informasiyasından birgə istifadə məsələsi də müzakirə edilir.
- Qərb mətbuatında belə fikirlərə rast gəlinir ki, 1986-cı ildə tikilmiş Qəbələ RLS texniki baxımdan köhnəlib və onun tam yenilənməsinə ehtiyac var. Bu, belədirmi?
- Qəbələ RLS-in imkanları onun istismarının elektron avadanlıqları yeniləmədən davam etdirməyə imkan verir. Məsələ ondadır ki, bu stansiya tikilərkən kosmik məkana nəzarət texnologiyası o qədər də güclü inkişaf etməmişdi. Qəbələ RLS onun üzərinə qoyulmuş bütün vəzifələrin öhdəsindən gəlməyə qadirdir. Rusiyanın "Voronej" tipli mobil RLS-lərə malik olması başqa məsələdir. Qəbələ RLS-ə böyük vəsaitlər qoyulub və raket təhlükəsinin olduğu müəyyən istiqamətləri "bağlayır". Sırf iqtisadi baxımdan da Qəbələ RLS-in icarə müddətinin uzadılmasına dair Azərbaycanla razılığa gəlmək daha asandır, nəinki bu RLS-i başqası ilə əvəzləmək.
- Rusiyalı nazir Bakıya səfəri zamanı Azərbaycanla hərbi sahədə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını da bildirdi. Rusiyanın KTMT-yə üzv olmayan Azərbaycanla belə əməkdaşlıq imkanları nə qədər genişdir?
- Hərbi sahədə əməkdaşlıq imkanları çox genişdir. Bu, Azərbvycana silah satışı, Rusiya silahlarının istehsalı üçün lisenziyanın verilməsi ola bilər. Çünki Bakı müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsinə, terrorla birgə mübarizəyə, birgə antiterror təlimlərinin keçirilməsinə, Xəzərdə təhlükəsizliyin təmininə çox böyük əhəmiyyət verir. raket zərbələrinin önlənməsi üçün informasiya mübadiləsi, Azərbaycanın HHM sisteminin MDB-nin eyni sisteminə inteqrassiyası və sair də çox perspektivli istiqamətlərdir.
- Yəni Azərbaycana silah satışı və ya Rusiya ilə hansısa birgə təlimlərin keçirilməsinə heç bir məhdudiyyət yoxdur?
- Azərbaycanla hərbi sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi Ermənistanda, həmçinin, Rusiyadakı erməni lobbisində narazılıq yarada bilər. Amma Azərbaycanla hərbi-texniki əməkdaşlılın inkişafında Rusiya yalnız öz maraqlarından çıxış edəcək. Odur ki, Bakı ilə Moskva arasına hərbi əməkdaşlıqda heç bir məhtudiyyət olmamalıdır. Xüsusən də ona görə ki, prezident İlham Əliyev ölkənin müdafiə qabiliyyətinin artırılması istiqamətində ardıcıl siyasət yürüdür. Azərbaycan hərbi büdcəsini artırır, milli müdafiə sənayesinin bazasısını yaradır, müxtəlif növ silha və hərbi texnikanın istehsalı ilə məşğul olan ayrı-ayrı müəssisələr açılır. Bu prosesdə Azərbaycan Türkiyə və Rusiyaya istiqamətlənib. O, Ukraynadan sovet istehsalı olan hərbi texnika da alır. Düşünürəm ki, Azərbaycan Ukraynadan aldığı əksər hərbi texnikanın əvəzinə Rusiyada yeni, müasir texnika əldə edə bilər. Bu, xüsusilə hərbi aviasiya sahəsinə aiddir. Nəzərə alsaq ki, Azərbaycan ordusu əsasən sovet silahları ilə silahlanıb, Azərbaycan və Rusiya hərbi komplekslərinin kooperasiyası üçün çox yaxşı imkanlar var.
- Siz birgə təlimlərin mümkün-lüyündən də danışdınız.
- İlk növbədə, Xəzərdə belə təlimlərin keçirilməsi perspektivləri böyükdür. İranın mövqeyi Xəzərin hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməsinə imkan vermir. Rusiya ilə Azərbaycanın antiterror təlimləri, Xəzərdə neft və qaz hasilatı zonalarının müdafiəsi istiqamətində təlimlər keçirməsi tam normal olardı. Rusiyanın hərbi məktəb və akademiyalarında Azərbaycanın hərbi kadrlarının hazırlanması üçün də yaxşı şərtlər var. Bu, ikitərəfli əməkdaşlıq üçün çox perspektivli istiqamətdir.

RADAR STATION, AND NOT ONLY...
Igor Korotchenko is a military expert and member of the Presidium of the Public Council under the Ministry of Defence of the Russian Federation, director of the Centre for Analysis of Global Arms Trade (CAGAT) and editor-in-chief of Natsionalnaya Oborona magazine. During our conversation with the Russian expert, we tried to analyse the opportunities and prospects for military cooperation between Azerbaijan and Russia, the impact of this cooperation on the situation in the region and problems of international security.
- During a recent visit to Baku, Russian Defence Minister Anatoliy Serdyukov said that Russia had an interest in extending the lease of the Qabala radar station. Before Serdyukov's visit, Russian media reported that Moscow was likely to replace the Qabala radar station with one being built in Armavir.
- Based on the geographic conditions and location, Russia needs the Qabala radar station, above all, to monitor missiles launched from the south. From the standpoint of the interests of the Russian military, the Qabala radar station is of great importance, and we will negotiate with Azerbaijan on the maximum extension of the lease of this radar station.
As for the radar station in Armavir, it is a modern Voronezh-class facility. It is a new type of station with high factory preparedness. But the radar station in Armavir does not fully have the opportunities offered by the Qabala radar station. Therefore, these two stations will complement each other. The role of the Qabala radar station is unique because it allows us to solve a wide range of problems concerning the monitoring of missiles launched from the south. Therefore, the value of this station to Russia is very high.
- Russia has suggested that the US should use the Qabala radar station as an alternative to the deployment of a missile defence system in Eastern Europe. Will Moscow continue to promote this idea?
- Russia is negotiating with NATO to establish a European missile defence system. These talks are also being held with the United States. The key point of the proposals that were announced by President Dmitriy Medvedev at NATO's Lisbon summit, where he talked about the possibility of establishing a sectoral missile defence system with some degree of responsibility for Russia, was the fact that the Qabala radar station is ideally positioned to monitor Iran's missile programme. Any launches from Iran, Pakistan, India and Gulf countries are tracked by the Qabala radar station. Therefore, the proposal to integrate the radar station into the European missile defence system remains on the agenda, of course, as long as Russia is in talks with NATO. No progress has been achieved in the negotiations yet. The trouble is that NATO does not want to conclude an agreement on this proposal with Russia. Nevertheless, the negotiations continue, including on sharing information from the Qabala radar station.
- The Western press says that the Qabala radar station, built in 1986, is technically outdated and requires complete retooling. Is it true?
- The capabilities of the Qabala radar station allow you to continue operating it without modernizing electronic equipment. The fact is that this station was built at a time when the technology for monitoring outer space was not so developed. Nevertheless, the Qabala radar station is functionally able to accomplish the whole range of tasks entrusted to it. Another thing is that Russia has developed modern mobile Voronezh-class radar stations. But huge amounts of money have been invested in the Qabala radar station, and it covers an area where missile launches are possible. From a purely economic point of view, it is much easier to negotiate terms with Azerbaijan to extend the rental period rather than replace the radar station with something else.
- During his visit, the Russian minister also expressed his interest in military cooperation with Azerbaijan. How broad are the opportunities for cooperation between Russia and Azerbaijan, which is not a member of the Collective Security Treaty Organization?
- The possibilities of military cooperation are broad. They include selling weapons to Azerbaijan and granting licences to produce Russian weapons, as Baku attaches great importance to the strengthening of its defence capability, the joint struggle against terrorism, joint military exercises and security in the Caspian Sea. Sharing information to prevent rocket attacks, the integration of Azerbaijan's air defence system into the CIS air defence system, etc. are very promising.
- That is, in terms of arms sales to Azerbaijan or joint military exercises, Russia has no restrictions.
- The expansion of military cooperation with Azerbaijan can cause resentment in Armenia and the Armenian lobby in Russia. But on the issue of military-technical cooperation with Azerbaijan, Russia will proceed from its own interests. And therefore, there should be no restrictions on military cooperation between Baku and Moscow. Especially as Azerbaijani President Ilham Aliyev is pursuing a consistent policy aimed at strengthening the country's defence capability. Azerbaijan increases its military budget, creates a basis for the national defence industry and opens enterprises for the production of various types of weapons and military equipment. In this process, Azerbaijan has focused on Turkey and Russia. It also buys Soviet military hardware from Ukraine. I think that instead of the majority of supplies that Azerbaijan receives from Ukraine, Azerbaijan could get brand new, modern military hardware from Russia. This is especially true of military aircraft. Given that the Azerbaijani army is armed mainly with Soviet weapons, there are very good opportunities for cooperation between the defence industries of Azerbaijan and Russia.
- You also mentioned the possibility of holding joint military exercises.
- The conduct of joint exercises is especially promising in the Caspian Sea. The question of the legal status of the Caspian Sea has not been resolved because of Iran's special position. Russian-Azerbaijani anti-terror exercises and the defence of zones of oil and gas extraction in the Caspian Sea would be quite normal practice. Also, there are good conditions for training Azerbaijani military personnel at Russian military schools and academies. This is a very promising area for bilateral cooperation.