Azərbaycan Londona rekord sayda vəsiqə qazana bilər
Hər bir idmançının arzusu Olimpiada ilə bağlıdır. Dünya və Avropa çempionatlarındakı qələbəyə baxmayaraq, istənilən idmançı dördilliyin ən böyük yarışında təmsil olunmaq istəyir. Azərbaycan idmanında da Yay Olimpiya Oyunlarının xüsusi yeri var. Dörd ildən bir keçirilən mötəbər yarış bütün azərbaycanlıları ekran qarşısına toplayaraq, onları bütün qayğı və problemlərdən azad edir. Olimpiadaya güclülərin güclüsü, yaxşıların yaxşısı yollanır. Ona görə də hər mövsümdə idmançılarımız daha çox lisenziya qazanmağa çalışırlar.
Cari mövsüm Londonda keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmaq baxımından çox vacibdir. Əksər idman növlərində lisenziya uğrunda mübarizəyə start verilib. Ölkəmiz son 2 ay ərzində Londona 4 lisenziya qazanmaqla Olimpiya yığmasının müəyyənləşməsinə başlayıb. İlk lisenziyalarımızı yüngül atletika, boks və taekvondoda qazandıq.
Hələlik lisenziyaların sayına görə taekvondoçularımız irəlidədir. Fəridə Əzizova (67 kq) və Ramin Əzizov (80 kq) Bakıda keçirilən Olimpiya təsnifat turnirində karyeralarının ən böyük yarışında iştirak etməyə vəsiqə qazanıb. İndi taekvondoçularımız yanvarda Kazanda baş tutacaq təsnifat turnirində daha 2 lisenziya qazana bilər. Qaydalara əsasən, hər bir ölkəyə taekvondo üzrə yalnız 4 lisenziya (2 qadın və 2 kişi idmançı) ayrılır. Bundan artıq lisenziya qazanmaq mümkün deyil. Ona görə taekvondoçularımızdan daha 2 lisenziya gözləmək mümkündür.
Londona ilk lisenziyamız yüngül atletikadan gəldi. Belarusun paytaxtı Minskdə keçirilən atletika üzrə beynəlxalq turnirdə Dmitri Marşin məqsədinə çatdı. Çəkicatma yarışlarında 74,04 nəticə göstərən idmançımız 3-cü yerə layiq görüldü. Nəticədə, Olimpiya normativini yerinə yetirən Maşin 2012-ci ildə Londonda keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına ölkəmiz üçün ilk lisenziyanı qazandı. Bu, son deyil. Yüngül atletikanın digər növlərində də ən azı, 2 lisenziyaya ümid etmək mümkündür. Dünya çempionatında atletlərimizin bizi sevindirəcəyinə inanmaq olar.
4-cü lisenziyamız bir qədər gözlənilməz oldu. Boks üzrə yığmamızın üzvü Soltan Migitinov ukraynalı rəqibi Sergey Derevyançenkonun Olimpiadadan imtina etməsi səbəbindən Londona vəsiqə aldı. Peşəkar boks klubunda fərdi nəticələrə görə ən yaxşı olan Migitinov final mərhələsində Derevyançenkoya uduzsa belə, zəhməti hədər getmədi. Ukrayna Boks Federasiyası Sergey Derevyançenko şəxsi məşqçi ilə yola getmədiyindən, idmançının Londona getməyəcəyini bəyan etdi. Belədə qaydalara əsasən, lisenziya finalda məğlub olan Migitinova verildi. Bu hələ başlanğıcdı. Sentyabrda Bakıda lisenziya xarakterli dünya çempionatı keçiriləcək. Həmin yarışda boks üzrə yığmamızın qarşısına böyük məqsəd qoyulub. Federasiya millidən maksimum - yəni bütün çəkilərdə (10 lisenziya) lisenziya qazanmağı tələb edir. Migitinov 75 kq.-da lisenziya əldə edib. Deməli, Bakıdakı dünya çempionatında daha 9 lisenziya gözləmək olar. Hazırda yığmanın potensialını nəzərə alsaq, Londonda bütün heyətlə təmsil olunmaq real görünür.
Boksçularımızla yanaşı, cüdo üzrə yığmamız Londona daha çox lisenziya qazana bilər. Olimpiya çempionu Elnur Məmmədli (81 kq), dünya və Avropa çempionatlarının mükafatçısı Elxan Məmmədov (90 kq) hazırkı reytinq xalı ilə London Yay Olimpiya Oyunlarına vəsiqəni təmin edə bilərlər, əgər Olimpiya ilində reytinq cədvəlində aşağı düşməsələr. Daha 3 cüdoçumuz - İlqar Müşkiyev (60 kq), Tərlan Kərimov (66 kq) və Kifayət Qasımovanın (57 kq) qazandığı xallar da hazırda onlara Olimpiadada iştiraka imkan verir. Əgər Ramilə Yusubova (63 kq) ilə Elmar Qasımov (100 kq) uğurlarını bundan sonra da davam etdirsələr, yekunda lisenziyaların sayı 7-ə yüksələcək. Bu isə cüdomuzda rekord deməkdir. Qeyd edək ki, müstəqil ölkə kimi iştirak etdiyimiz oyunlarda bu növdə ən yaxşı göstəricimiz Pekin Olimpiadasına aiddir. Çin paytaxtında Ağayar Axundzadənin komandası 6 idmançı ilə təmsil olunub.
Həmişə olduğu kimi, Londonda güləşçilərimizin sayı da çox olmalıdır. Son illər Dünya və Avropa çempionatlarında əldə olunan uğurlar bu barədə müsbət proqnoz verməyə şərait yaradır. Sərbəst, yunan-Roma güləşində olduğu kimi, xanım güləşçilərimiz də maksimum nəticəyə köklənibl?r. Həm sərbəst, həm də yunan-Roma güləşində bütün çəkilərdə lisenziya gözləmək realdır. Xanım güləşçilərimiz 3-4 lisenziya ilə bizi sevindirəcək. Belədə, pəhləvanlarımız Olimpiya yığmamızda ən böyük heyətlə təmsil olunacaq.
Komanda idman növlərində lisenziya qazanmaq həmişə çətin olur. Ona görə burada yalnız voleybol və otüstü hokkey komandamıza ümid etmək olar. İndiyə qədər bu komandalar Olimpiadaya vəsiqə ala bilməyib. Cari mövsüm şanslarımız yaxşı qiymətləndirilsə də, əminliklə 100%-li proqnoz vermək düzgün deyil. Daha çox voleybolçularımız hədəfə yaxındır. Qarşıda onları Avropa və Dünya çempionatları gözləyir. Mötəbər yarışlarda yüksək səviyyədə çıxış etməklə Londona bilet sifariş etmək olar. Əgər xanım voleybolçularımız Dünya Çempionatında mükafatçılar sırasına düşə bilsələr, onda arzumuz reallaşacaq.
Gimnastlarımız yenə də maksimum lisenziyaya ümid edə bilərlər. Bu növdə hər ölkə yalnız 2 lisenziya qazana bilər. Azərbaycan idmançılarının potensialı bu məqsədə çatmağa imkan verir. 2 fərdi lisenziyadan başqa qrup hərəkətləri üzrə yığmamız da Londona yollanmağa namizəddir. Məhz buna görə də gimnastlarımızın Olimpiadada tam heyətlə təmsil olunacağını əminliklə söyləmək mümkündür.
Ağır atletika yığmamız lisenziyaların sayını Dünya Çempionatında müəyyənləşdirəcək. Burada komandalara mundialda yekunda tutduğu yerə müvafiq lisenziya ayrılır. Son illər bu növdə durğunluq olsa da, Olimpiada ərəfəsində lisenziya qazanacağımıza əminik. Ağır atletikada ən yaxşı halda 5 lisenziyaya ümid etmək olar.
Əlbəttə, Londona yollanacaq Olimpiya yığmamızda atçılıq, üzgüçülük, stend atıcılığı, güllə atıcılığı, qılıncoynatma və digər idman növləri də təmsil olunacaq. Biz sadəcə ənənəvi idman növlərində əldə olunacaq mümkün lisenziyalar haqda danışdıq. Ən əsası, Olimpiya yığmamızda daha çox lisenziyanın olmasıdır. Bütün idman qurumlarının səmərəli fəaliyyətini nəzərə alsaq, Londona ən böyük heyətlə yollanmağımız mümkündür. Azərbaycan idmanı tarixində ən çox lisenziyamız elə növbəti Olimpiadaya olacaq. Azərbaycanın yeni rekorda imza atmasına cəmi 1 il qalır...

AZERBAIJAN ON TRACK TO SET A NEW RECORD
The Azerbaijani national team might win a record number of licenses for the Summer Olympic Games in London
Author: Sanan SAFIZADE Baku
Every sportsman dreams about the Olympic Games. Even after winning the world and European championships, the sportsman is driven by the dreams about the greatest sporting event of the quadrennium. And in Azerbaijani sports too, the Olympic Games are very special events. These sporting events, which are organized once in four years and glue all the Azerbaijanis to TV screens, make the nation forget about all other concerns and problems. After all, only the best of the best go to the Olympic games. That is why our sportsmen are trying to win more licenses every season.
The current season is very important in terms of winning licenses for the summer Olympic Games in London. The race for licenses has begun in many sporting disciplines already. Having won four licenses for the London Olympics in the last two months, Azerbaijan started to form its Olympic team. Our first licenses are in field and track, boxing and taekwondo.
Our taekwondo fighters have the largest number of licenses so far. Of the four licenses, two are theirs: Farid Azizov (67 kg) and Ramin Azizov (80 kg) won the coveted pass to the greatest competition of their lifetime at the Olympic qualification tournament in Baku. Two more taekwondo fighters might soon join them too. Two more licenses will be available in January in Kazan. But it has to be noted that our sportsmen can win two more licenses at most in Kazan. The point is that the, according to the rules, every taekwondo team is given only four licenses (two to men and two to women). So it is impossible to send more than four taekwondo fighters to the Olympic Games.
Azerbaijan won its first license for the London Olympics in field and track. Azerbaijan's DmitriyMashin was third in hammer throwing at an international tournament in Minsk with the result of 74.04 meters. His result qualifies him for the Olympic Games, so Mashin won the first 2012 Olympics license for our country.
But this is not the limit. In other field and track disciplines we can win two more licenses because the world championship is still ahead.
Our fourth license was came as a bit of surprise. Boxing team member Soltan Migitinov won the London license because his Ukrainian opponent Sergey Derevyanchenko decided not to compete in the Olympics. For example, despite the fact that Migitinov lost the final match to the Ukrainian, his efforts were not in vain. The Ukrainian Boxing Federation announced that, because the conflict with his personal coach, Sergey Derevyanchenko will not take part in the Olympic Games. So, the license was automatically transferred to our boxer. But this is only the beginning. Baku is to host the world championship in September, where more licenses will be available. Our boxing team's goal for that tournament is quite ambitious: The federation wants the team to win the maximum number of licenses, 10, in other words, to take part in the London Olympic Games in all the weight categories. Migitinov has already won the license in the weight category of under 75 kg. Therefore, nine more licenses are to be expected after the world championship in Baku. In view of our team's potential, it is not a tall order for us to be represented in all the weight categories in London.
Our judo wrestlers can easily rival our boxers. Olympic champion Elnur Mammadli (81 kg) and world and European championship prize winner Elxan Mammadov (90 kg) have secured their tickets to the Summer Olympic Games in London by accumulating enough rating points. Three more judo wrestlers, Ilqar Muskiyev (60 kg), Tarlan Karimov (66 kg) and Kifayat Qasimova (57 kg), also qualify for the Olympics with the points they have scored thus far If Ramil Usubova (63 kg) and Elmar Qasimov (100 kg) will further their success, the number of licenses will increase to seven. And that would be a record for our judo wrestlers. They set their latest record during the Beijing Olympic Games: Aqayar Axundzada's team was six-strong in the Chinese capital.
The number of our wrestlers is also to increase in London. Victories at the world and European make optimistic forecasts possible. As always, in freestyle and Greco-Roman wrestling, our wrestler women aim for the maximum possible results. We expect licenses in all the weight categories in these disciplines.
Our female wrestlers will also please us with three licenses.
So overall, our wrestlers are expected to form the largest group in our Olympic team.
The most difficult task is winning licenses in team sports. The most realistic expectations would be only for our volleyball and grass hockey teams. These teams have not taken part in Olympic Games thus far. So, although our chances are good, it would be wrong to assume that success is certain. Women's volleyball team is closer to their goal. They are to compete in the European and world championships. If they perform well there, they will be able to reserve tickets to London. Our volleyball players are to win medals at the world championship to accomplish that.
Our gymnast women again have a good chance of winning the maximum number of licenses. In this discipline, every nation can win only two licenses. The potential of the Azerbaijani sportswomen makes it possible to achieve this objective. In addition to two individual licenses, our group exercises team is also a candidate for London trip. That is precisely why it can be said with certainty that our gymnast women will be present at the Olympics in full strength.
The number of licenses for the weightlifters will be determined during the world championship because the licenses in this discipline depend on the final rankings at the championship. In recent years, there has been stagnation of sorts in this discipline, but we are all certain that we will see our weightlifters in London. At best, we can hope to get five licenses at best.
Of course, we will have sportsmen in different disciplines in London - equine sports, swimming, shooting, fencing and others. We simply focused on licenses in the disciplines where Azerbaijan has been traditionally strong.
Keeping in mind the intense activity in all sporting organizations, our Olympic team might break the record in the number of licenses. Well, let us wait and see. We have to wait for only one year…