"QIZIL QRAN-PRİ"dən "QIZIL" ÜMİDLƏR
Lisenziya xarakterli dünya çempionatı ərəfəsində güləşçilərimiz nüfuzlu beynəlxalq turnirdə 9 qızıl medal qazandılar
Bakıda təşkil edilən güləş üzrə ümumilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan ənənəvi "Qızıl Qran-Pri" turnirinin final mərhələsi başa çatdı. Güclü rəqabətə baxmayaraq Azərbaycan pəhləvanları hər üç növdə yüksək səviyyədə çıxış edərək medal kolleksiyasını daha da zənginləşdirdi. "Qızıl Qran-Pri" sentyabrda keçiriləcək dünya çempionatı ərəfəsində son sınaq olduğundan məşqçilər korpusu yarışın nəticələrinə böyük önəm verirdi. Çünki dünya çempionatına yollanacaq heyət məhz "Qızıl Qran-Pri"nin nəticələri əsasında formalaşdırılacaq. Əminliklə söyləmək olar ki, "Qızıl Qran-Pri"nin qalibləri Türkiyədə keçiriləcək lisenziya xarakterli mundialda artıq millidə yerini təmin edib.
"Qızıl Qran-Pri"də ilk olaraq sərbəst güləşçilər məharətini nümayiş etdirdi. Xalçaya çıxan 19 pəhləvanımızdan 7-si finala yüksəlməklə azarkeşləri sevindirdi. Burada isə 5 güləşçimiz qələbə qazanaraq fəxri kür-sünün ən yüksək pilləsinə qalxdı. Ən yüngül çəkidə Mahmud Məhəmmədov ümidləri doğrultdu. Bütün görüşlərini favorit kimi keçirən Məhəmmədov yekunda qızıl medalı boynundan asdı. Zəlimxan Hüseynov 60 kq.-da sözünü dedi. Final görüşündə rəqibə heç bir şans verməyən Hüseynov bununla dünya çempionatına olan iddiasını nümayiş etdirdi. Avropa çempionu Cəbrayıl Həsənov 66 kq.-da müəyyən çətinliklə üzləşsə də, yekunda qızıl medalı təmin etdi. Hələ də ən yaxşı formada olmaması hiss olunan Həsənov "Qızıl Qran-Pri"də qələbə qazanmaqla stabil çıxış etmək bacarığını göstərdi. Şərif Şərifovla Xetaq Qazyumov müvafiq olaraq 84 və 96 kq-da qələbə sevinci yaşadı. Qızıl medallarla yanaşı, komandamız 2 gümüş və 3 bürünc medal da qazandı. 60 və 74 kq.-da ikinci yeri tutan Ağahüseyn Mustafayev və Əşrəf Əliyev müəyyən mənada məşqçiləri razı salmadı. Onların əvəzinə dünya çempionatına başqa idmançının yollanacağını artıq indidən təxmin etmək olar. Sərbəst güləşçilər "Qızıl Qran-Pri"də qazandığı 10 medalla komanda hesabında 1-ci oldu. Növbəti yerlərdə Gürcüstan və Türkiyə qərarlaşdı.
Xanım güləşçilərimiz  2 qızıl medala sevindilər. Ən yüngül çəkidə üçqat Avropa çempionu, Pekin Yay Olimpiya Oyunlarının bürünc medalçısı Mariya Stadnik (48 kq) bir daha yığmamızın lideri olduğunu göstərdi. Texnikası və cəldliyi ilə seçilən Stadnik rəqiblərinə göz açmağa imkan vermədi.
Komandamıza digər qızıl medalı qazandıran Sona Əhmədli oldu. Uzun müddət qolundan aldığı zədə üzündən yarışlara həsrət qalan Sona idmana qələbəylə qayıtdı və 59 kq çəkidə "Qızıl Qran-Pri"nin qalibi oldu.
Böyük ümid bəslənilən Gözəl Zutova finala qədər heç bir rəqibə şans vermədi. Həlledici görüşdə ani diqqətsizliyə yol verən Zutova gümüşlə kifayətlənməli oldu.
Ən böyük "qızıl" ümidlərimizdən olan Yuliya Radkeviç (55 kq) yapon Kanako Muratoya uduzmaqla çempionluq şansını itirdi. Təsəlliverici görüşdə qazax həmkarını məğlub edən Radkeviç yekunda bürünc medalla kifayətləndi. Olesya Zamula (59 kq), Natalya Palamarçuk (67 kq) ə Zümrüd Qurbanhacyeva da 3-cü yeri tutdular.
Təəssüf ki, ən ağır çəkidə mübarizə aparan Dina İvanova (72 kq) fəxri kürsüdə yer almadı. Yekunda 2 qızıl, gümüş və 4 bürünc medal qazanan yığmamız komanda hesabında ikinji oldu. Rusiya birinci, Yaponiya isə üçüncü oldu.
Fərid Mansurovun rəhbərlik etdiyi yunan-Roma güləşi yığmamızın çıxışı 2 qızıl medalla yadda qaldı. Millimizin 18 üzvü xalça üzərinə çıxsa da, onlardan yalnız 5-i həlledici duelə vəsiqə aldı. Yunan-Roma güləşində xüsusilə Rövşən Bayramovun qələbəsi sevindirici oldu. Son aylar özünə bənzəməyən ikiqat Avropa çempionu, dünya çempionatının gümüş medalçısı Rövşən Bayramov (55 kq) finalda komanda yoldaşı Taleh Məmmədovu üstələyərək, yenidən bu çəkidə liderlik iddiasını ortaya qoydu.
Dünya və Avropa birinciliyinin qalibi Həsən Əliyev (60 kq) maksimum nəticəyə imza atmaqla yenidən diqqət mərkəzinə düşdü. Elvin Mürsəliyevlə (74 kq) Saman Tahmasibi (84 kq) yalnız finalda uduzmaqla məyus oldu. Ümumilikdə, yunan-Roma güləşçiləri 2 qızıl, 3 gümüş və 4 bürünclə "Qızıl Qran-Pri"nin ən yaxşı komandaları sırasına düşdü.
"Qızıl Qran-Pri"nin yekunu olaraq hər üç yığmadan dünya çempionatına kimlərin yollanacağını müəyyənləşdirmək olar. Sözsüz ki, çempionlar Türkiyədə keçiriləcək mundiala aparılacaq heyətə daxil ediləcək. Ümidləri doğrultmayan güləşçilərə isə optimal formasını bərpa etmək üçün zaman veriləcək. İlin son mötəbər yarışı London Olimpiadasına lisenziya qazanmaq baxımından çox vacibdir. Məhz Türkiyədə keçiriləcək dünya çempionatında 70-dən çox lisenziyanın sahibi məlum olacaq. Bu mənada hər bir pəhləvanımızın qarşısına 4 illiyin ən böyük yarışına vəsiqə almaq başlıca məqsəd qoyulub.
Beləliklə, kiçik nöqsanları nəzərə almasaq, güləşçilərimizin "Qızıl Qran-Pri"də çıxışını müsbət qiymətləndirmək olar.
Amma dünya çempionatında güləşçilərimiz daha güclü rəqabətlə üzləşəcək. Bəzi komandalar əsas idmançılarını məhz mundiala saxlamaq məqsədiylə Bakıya gətirmədi. Çünki "Qızıl Qran-Pri"dən fərqli olaraq, dünya çempionatında medalla yanaşı, London Olimpiadasına lisenziya da oynanılacaq. Ona görə Türkiyəyə gələcək hər bir pəhləvan ilk olaraq olimpiadaya vəsiqə uğrunda yarışacağını unutmamalıdır.

"GOLDEN" HOPE FROM "THE GOLDEN GRAND PRIX"
Azerbaijani wrestlers win nine gold medals at a prestigious tournament on the eve of the licensing world championship
The final tournament of the Golden Grand Prix international wrestling series in memory of the national leader Heydar Aliyev has come to an end in Baku. Strong competition did not prevent Azerbaijani sportsmen from demonstrating good results and supplementing their collection of medals. It should be noted that the coaches attached particular importance to the results of the Golden Grand Prix - this tournament was the final test for the athletes before the World Cup to be held in September. The results of the Grand Prix will be taken as a basis for the formation of a team for licensing championship. Now, after the Golden Grand Prix, it's safe to say that its winners have secured a place in the national team that will travel to Turkey for Olympic licences.
Freestyle wrestlers were the first to show their worth in the Baku tournament. Seven of the 19 Azerbaijani wrestlers managed to get through to the final. And five of them managed to climb to the highest step of the podium. In the most lightweight class, Mahmud Mahammadov lived up to expectations. Becoming a favourite of all his fights, Mahmud eventually won the "gold" of the tournament. And in the category of 60 kg, Zalimxan Huseynov had his weighty say, leaving no chance to his opponent in the final match. The European champion Cabrayil Hasanov also secured the gold trophy of the tournament in the weight class of 66 kg. Cabrayil experienced some difficulty - it was felt that he was not in the best shape. But winning the Golden Grand Prix, he established himself as a stable wrestler. In the weight classes of 84 and 96 kg, Sarif Sarifov and Khetag Gazyumov made Azerbaijani fans happy.
Besides the "gold", the Azerbaijani wrestlers also won two silver and three bronze medals. The results indicate that the national team of Azerbaijan will undergo some changes in the weight classes of 60 and 74 kg. The runners-up in these classes, Agaguseyn Mustafayev and Asraf Aliyev, failed to meet coaches' expectations to some extent. Therefore, we can now predict that other wrestlers will go to the World Cup instead of them.
As for the team event, our wrestlers took first place in the tournament. They are followed by the Georgian team while Turkey closes the top three.
Azerbaijani women wrestlers made the fans happy with two more gold medals. Having won the gold trophy of the tournament, the three-time European champion and bronze medallist of the Beijing Olympics, Maria Stadnik, once again retained the position of team leader in the lightest weight class (48 kg).
Sona Ahmadli (59 kg) brought one more "gold" for the Azerbaijani national team. She had not competed for a long time because of an injury.
The coaches pinned great expectations on Guzel Zutova who did not give her opponents the slightest chance before the final. However, the only mistake she made in the decisive showdown left Zutova without the gold medal, and she had to be content with the silver.
Yuliya Radkevich (55 kg) also failed to live up to the "golden expectations" - she got only a bronze after a consolation match with a Kazakh athlete. In the women's national team of Azerbaijan, Olesya Zamula (59 kg), Natalya Palamarchuk and Zumruc Qurbanhaciyeva in the 67 kg weight class also won bronze medals. The heavyweight Dina Ivanova, unfortunately, was not destined to climb the podium.
Having won two gold, one silver and four bronze medals, the Azerbaijani women's team took second place in the team event after the Russians. The Japanese team took third place.
The Greco-Roman wrestling team led by Farid Mansurov also won two gold medals for Azerbaijan. Of the 18 "classics" on the carpet, only five were able to fight a decisive battle. Rovsan Bayramov (55 kg) particularly distinguished himself. Having won the "gold" in yet another prestigious event, the double European champion and silver medallist of the World Championship reiterated his ambitions for the leadership role in the team. The focus was again the winner of the world and continental championship, Hasan Aliyev (60 kg), who also won the best result. In the overall standings, Greco-Roman wrestlers were included on the list of the best teams in the "Golden Grand Prix", winning two gold, three silver and four bronze medals.
So, if we do not take into account a number of minor failures, the performance of Azerbaijani wrestlers in the Golden Grand Prix can be evaluated positively as a whole.
Ahead of us is the World Cup, and we can already say that in the world championship, competition will be much stronger - at stake are 70 places in the London Olympics. Some countries were not represented in the Baku Golden Grand Prix, deciding to save their athletes for the championship, which will have a licensing nature.