"QIZIL QRAN-PRİ"dən "QIZIL" ÜMİDLƏR
Lisenziya xarakterli dünya çempionatı ərəfəsində güləşçilərimiz nüfuzlu beynəlxalq turnirdə 9 qızıl medal qazandılar
Bakıda təşkil edilən güləş üzrə ümumilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan ənənəvi "Qızıl Qran-Pri" turnirinin final mərhələsi başa çatdı. Güclü rəqabətə baxmayaraq Azərbaycan pəhləvanları hər üç növdə yüksək səviyyədə çıxış edərək medal kolleksiyasını daha da zənginləşdirdi. "Qızıl Qran-Pri" sentyabrda keçiriləcək dünya çempionatı ərəfəsində son sınaq olduğundan məşqçilər korpusu yarışın nəticələrinə böyük önəm verirdi. Çünki dünya çempionatına yollanacaq heyət məhz "Qızıl Qran-Pri"nin nəticələri əsasında formalaşdırılacaq. Əminliklə söyləmək olar ki, "Qızıl Qran-Pri"nin qalibləri Türkiyədə keçiriləcək lisenziya xarakterli mundialda artıq millidə yerini təmin edib.
"Qızıl Qran-Pri"də ilk olaraq sərbəst güləşçilər məharətini nümayiş etdirdi. Xalçaya çıxan 19 pəhləvanımızdan 7-si finala yüksəlməklə azarkeşləri sevindirdi. Burada isə 5 güləşçimiz qələbə qazanaraq fəxri kür-sünün ən yüksək pilləsinə qalxdı. Ən yüngül çəkidə Mahmud Məhəmmədov ümidləri doğrultdu. Bütün görüşlərini favorit kimi keçirən Məhəmmədov yekunda qızıl medalı boynundan asdı. Zəlimxan Hüseynov 60 kq.-da sözünü dedi. Final görüşündə rəqibə heç bir şans verməyən Hüseynov bununla dünya çempionatına olan iddiasını nümayiş etdirdi. Avropa çempionu Cəbrayıl Həsənov 66 kq.-da müəyyən çətinliklə üzləşsə də, yekunda qızıl medalı təmin etdi. Hələ də ən yaxşı formada olmaması hiss olunan Həsənov "Qızıl Qran-Pri"də qələbə qazanmaqla stabil çıxış etmək bacarığını göstərdi. Şərif Şərifovla Xetaq Qazyumov müvafiq olaraq 84 və 96 kq-da qələbə sevinci yaşadı. Qızıl medallarla yanaşı, komandamız 2 gümüş və 3 bürünc medal da qazandı. 60 və 74 kq.-da ikinci yeri tutan Ağahüseyn Mustafayev və Əşrəf Əliyev müəyyən mənada məşqçiləri razı salmadı. Onların əvəzinə dünya çempionatına başqa idmançının yollanacağını artıq indidən təxmin etmək olar. Sərbəst güləşçilər "Qızıl Qran-Pri"də qazandığı 10 medalla komanda hesabında 1-ci oldu. Növbəti yerlərdə Gürcüstan və Türkiyə qərarlaşdı.
Xanım güləşçilərimiz  2 qızıl medala sevindilər. Ən yüngül çəkidə üçqat Avropa çempionu, Pekin Yay Olimpiya Oyunlarının bürünc medalçısı Mariya Stadnik (48 kq) bir daha yığmamızın lideri olduğunu göstərdi. Texnikası və cəldliyi ilə seçilən Stadnik rəqiblərinə göz açmağa imkan vermədi.
Komandamıza digər qızıl medalı qazandıran Sona Əhmədli oldu. Uzun müddət qolundan aldığı zədə üzündən yarışlara həsrət qalan Sona idmana qələbəylə qayıtdı və 59 kq çəkidə "Qızıl Qran-Pri"nin qalibi oldu.
Böyük ümid bəslənilən Gözəl Zutova finala qədər heç bir rəqibə şans vermədi. Həlledici görüşdə ani diqqətsizliyə yol verən Zutova gümüşlə kifayətlənməli oldu.
Ən böyük "qızıl" ümidlərimizdən olan Yuliya Radkeviç (55 kq) yapon Kanako Muratoya uduzmaqla çempionluq şansını itirdi. Təsəlliverici görüşdə qazax həmkarını məğlub edən Radkeviç yekunda bürünc medalla kifayətləndi. Olesya Zamula (59 kq), Natalya Palamarçuk (67 kq) ə Zümrüd Qurbanhacyeva da 3-cü yeri tutdular.
Təəssüf ki, ən ağır çəkidə mübarizə aparan Dina İvanova (72 kq) fəxri kürsüdə yer almadı. Yekunda 2 qızıl, gümüş və 4 bürünc medal qazanan yığmamız komanda hesabında ikinji oldu. Rusiya birinci, Yaponiya isə üçüncü oldu.
Fərid Mansurovun rəhbərlik etdiyi yunan-Roma güləşi yığmamızın çıxışı 2 qızıl medalla yadda qaldı. Millimizin 18 üzvü xalça üzərinə çıxsa da, onlardan yalnız 5-i həlledici duelə vəsiqə aldı. Yunan-Roma güləşində xüsusilə Rövşən Bayramovun qələbəsi sevindirici oldu. Son aylar özünə bənzəməyən ikiqat Avropa çempionu, dünya çempionatının gümüş medalçısı Rövşən Bayramov (55 kq) finalda komanda yoldaşı Taleh Məmmədovu üstələyərək, yenidən bu çəkidə liderlik iddiasını ortaya qoydu.
Dünya və Avropa birinciliyinin qalibi Həsən Əliyev (60 kq) maksimum nəticəyə imza atmaqla yenidən diqqət mərkəzinə düşdü. Elvin Mürsəliyevlə (74 kq) Saman Tahmasibi (84 kq) yalnız finalda uduzmaqla məyus oldu. Ümumilikdə, yunan-Roma güləşçiləri 2 qızıl, 3 gümüş və 4 bürünclə "Qızıl Qran-Pri"nin ən yaxşı komandaları sırasına düşdü.
"Qızıl Qran-Pri"nin yekunu olaraq hər üç yığmadan dünya çempionatına kimlərin yollanacağını müəyyənləşdirmək olar. Sözsüz ki, çempionlar Türkiyədə keçiriləcək mundiala aparılacaq heyətə daxil ediləcək. Ümidləri doğrultmayan güləşçilərə isə optimal formasını bərpa etmək üçün zaman veriləcək. İlin son mötəbər yarışı London Olimpiadasına lisenziya qazanmaq baxımından çox vacibdir. Məhz Türkiyədə keçiriləcək dünya çempionatında 70-dən çox lisenziyanın sahibi məlum olacaq. Bu mənada hər bir pəhləvanımızın qarşısına 4 illiyin ən böyük yarışına vəsiqə almaq başlıca məqsəd qoyulub.
Beləliklə, kiçik nöqsanları nəzərə almasaq, güləşçilərimizin "Qızıl Qran-Pri"də çıxışını müsbət qiymətləndirmək olar.
Amma dünya çempionatında güləşçilərimiz daha güclü rəqabətlə üzləşəcək. Bəzi komandalar əsas idmançılarını məhz mundiala saxlamaq məqsədiylə Bakıya gətirmədi. Çünki "Qızıl Qran-Pri"dən fərqli olaraq, dünya çempionatında medalla yanaşı, London Olimpiadasına lisenziya da oynanılacaq. Ona görə Türkiyəyə gələcək hər bir pəhləvan ilk olaraq olimpiadaya vəsiqə uğrunda yarışacağını unutmamalıdır.

"ЗОЛОТЫЕ" НАДЕЖДЫ ОТ ЗОЛОТОГО ГРАН-ПРИ
Азербайджанские борцы завоевали девять золотых медалей на престижном турнире в преддверии лицензионного чемпионата мира
В Баку завершился финальный турнир из международной серии Золотого Гран-при по борьбе памяти общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева. Сильная конкуренция не помешала азербайджанским спортсменам продемонстрировать высокие результаты и пополнить свою коллекцию медалей. Надо отметить, что результатам Золотого Гран-при тренерский корпус придавал особое значение, - этот турнир был для спортсменов последним испытанием перед чемпионатом мира, который пройдет в сентябре. Результаты Гран-при и будут взяты за основу при формировании состава на чемпионат лицензионного характера. Теперь, после завершения Золотого Гран-при, можно с уверенностью сказать, что его победители обеспечили себе место в составе сборной, которая отправится в Турцию за олимпийскими лицензиями.
Первыми на бакинском турнире проявили себя борцы-вольники. Семи из вышедших на ковер 19 азербайджанских борцов удалось пробиться в финал. А пятеро них сумели подняться на высшую ступеньку пьедестала почета. В самой легкой весовой категории надежды оправдал Махмуд Магомедов. Став фаворитом во всех своих поединках, Махмуд в итоге завоевал "золото" турнира. А в категории 60 кг свое веское слово сказал Залимхан Гусейнов, не дав в финальной встрече ни малейшего шанса сопернику. Чемпион Европы Джебраил Гасанов также обеспечил себе золотой трофей турнира в весе 66 кг. Правда, Джебраил испытал и определенные трудности - чувствовалось, что он не в самой лучшей форме. Но, выиграв Золотой Гран-при, он утвердил себя в качестве стабильного борца. В весовых категориях 84 и 96 кг отечественных болельщиков обрадовали соответственно Шариф Шарифов и Хетаг Газюмов.
Кроме "золота" азербайджанские борцы вольного стиля завоевали также 2 серебряные и 3 бронзовые медали. Судя по результатам, состав сборной Азербайджана претерпит некоторые изменения в весовых категориях 60 и 74 кг. Занявшие вторые места в этих категориях Агагусейн Мустафаев и Ашраф Алиев в некоторой степени не оправдали надежд тренеров. И поэтому уже сейчас можно прогнозировать, что вместо них на чемпионат мира поедут другие борцы.
Что касается командного зачета, то наши вольники на турнире заняли первое место. За ними следует команда Грузии, замыкает первую тройку Турция.
Еще двумя золотыми медалями обрадовали болельщиков отечественные борцы-женщины. Завоевав золотой трофей турнира, трехкратная чемпионка Европы, бронзовый призер пекинской Олимпиады Мария Стадник вновь сохранила за собой позиции лидера команды в самой легкой весовой категории        (48 кг).
Другое "золото" азербайджанской сборной принесла Сона Ахмедли (59 кг), которая долгое время не участвовала в соревнованиях из-за полученной травмы.
Большие надежды тренерского корпуса были связаны с Гюзель Зутовой, которая до финала не давала соперникам ни единого шанса. Однако допущенная единственная  невнимательность в решающем поединке лишила Зутову золотой медали, и ей пришлось довольствовалась "серебром".
"Золотые" ожидания не оправдала и Юлия Радкевич (55 кг) - ей досталась лишь "бронза" после утешительного поединка с казахстанской спортсменкой.  Бронзовые медали в женской сборной Азербайджана завоевали также Олеся Замула (59 кг), Наталья Паламарчук и Зумрудж Гурбангаджиева в категории 67 кг. Тяжеловесу Дине Ивановой, к сожалению, не суждено было подняться на пьедестал почета.
Завоевав 2 "золота", 1 "серебро" и 4 "бронзы", женская сборная Азербайджана заняла второе место в командном зачете после россиянок. Третье место у команды Японии.
Руководимая Фаридом Мансуровым сборная по греко-римской борье также заработала в актив Азербайджана 2 "золота".  Из вышедших на ковер 18 "классиков" лишь пятеро получили возможность бороться в решающей схватке. При этом особо отличился  Ровшан Байрамов (55 кг). Завоевав "золото" еще одного престижного соревнования, двукратный чемпион Европы, серебряный призер чемпионата мира вновь подтвердил свои амбиции на лидирующие роли в команде. В центре внимания опять оказался победитель мирового и континентального первенств Гасан Алиев (60 кг), который тоже добился максимального результата. В общем зачете борцы греко-римского стиля вошли в список лучших команд Золотого Гран-при, заработав 2 золотые, 3 серебряные и 4 бронзовые медали.
Таким образом, если не принимать во внимание ряд мелких недочетов, выступления азербайджанских борцов на Золотом Гран-при в целом можно оценить положительно.
Впереди нас ждет чемпионат мира и уже сейчас можно утверждать, что на мундиале конкуренция будет намного сильнее - на кону 70 путевок на Олимпиаду в Лондон. Некоторые страны не были представлены в бакинском Золотом Гран-при, решив поберечь силы спортсменов для чемпионата, который будет носить лицензионный характер.