UĞUR BİZDƏN UZAQ DEYİL
Azərbaycan futbolunun parlaq səhifələrini yada salan «NEFTÇI»nin əfsanəvi heyətinin oyunçusu öz proqnozlarını “R+”la bölüşdü
Müəllif: NADİR XOSROVOĞLU BAKI
Tarixi və ədəbi mənbələr hələ IV-V əsrlərdə müxtəlif ölkələrdə topla oyunun mövcudluğu barədə məlumat veriblər. Çin, Misir və başqa qədim dövlətlərdə əsgərlərin fiziki hazırlığını möhkəmləndirmək üçün topla oyundan istifadə ediblər. Maraqlıdır ki, Nizami Gəncəvinin əsərlərində də qəhrəmanların topla oynadığını əks etdirən səhifələr var. Amma təbii ki, həmin oyunları bugünkü futbolla müqayisə etmək mümkün deyil.
Müasir futbolun vətəni və dəqiq yaranma tarixi məlumdur: İngiltərə, 26 oktyabr, 1863-cü il. Həmin gün Londonda ilk futbol assosiasiyası yaradılıb və oyunun 13 qaydası təsdiq edilib. Rusiyada ilk futbol matçı 1898-ci ilin sentyabrın 13-də Sankt-Peterburqda keçirilib.
Ötən əsrin əvvəllərində çıxan Bakı və Tiflis qəzetlərində dərc olunan məlumatlara görə, Azərbaycanda ilk futbol komandaları 1905-ci ildə yaradılıb. Bu komandalar, əsasən, Bakının iri neft müəssisələrini təmsil edirdilər; məsələn, Balaxanı mədənlərində çalışan həvəskar futbolçular bütün şəhərdə tanınırdı. Bakıda ilk rəsmi çempionat 1911-ci ildə keçirilib və «Britaniya klubu» komandasının qələbəsi ilə nəticələnib. 1912-ci ildə isə Azərbaycan futbolçuları ilk beynəlxalq görüşlərini keçiriblər və Tiflisdə yerli «Sokol» komandasına 4:2 hesabı ilə qalib gəliblər.
Azərbayjan futbolunun 100 illik yubiley ilində geriyə baxdığımız zaman ən böyük uğurun 1966-cı illə bağlı olduğunu görürük. Həmin il «Neftçi»nin əfsanəvi heyəti SSRİ çempionatında bürünj medal qazanıb. Tarixi vərəqləmək üçün həmin heyətin üzvü, «Neftçi»nin və Azərbaycan yığmasının keçmiş baş məşqçisi Kazbek Tuayevi həmsöhbət seçdik.
- Azərbaycan futbolunun 100 illik yubileyi münasibətilə sizi təbrik edirik!
- Çox sağ olun. Yubiley yüksək səviyyədə qeyd olundu. Geriyə baxanda ulduz futbolçularımız yadıma düşür. Azərbaycan futbolu deyəndə 50, 60, 70-ci illərdə oynayan oyunçuları yada salmamaq olmaz. Hər onilliyin öz futbolçuları olub. FİFA və UEFA prezidentinin Azərbayjan futbolunun 100 illik yubileyində iştirakı məni çox sevindirdi. Bilirsiniz ki, hər iki ali qonağın işi çoxdur və onların tədbirdə iştirakı asan başa gəlmir. Hazırda Azərbaycanda uşaq futboluna böyük diqqət ayrılır. Yeni idman qurğuları, stadionlar inşa edilir. Hər şey uşaq futbolu üçün nəzərdə tutulub. 17 yaşlılar arasında beynəlxalq “Xəzər” kuboku keçirdik və turnirin ənənəvi xarakter alacağını bəyan etdik. Görülən işlərin hamısı gələcəyə hesablanıb.
- Azərbaycan futbolunun tarixini necə xatırlayırsınız?
- Çox böyük futbolçularımız olub. Azərbaycan torpağında əsl ulduz futbolçular top qovub. 50-ci illərdə Ələkbər Məmmədov, Yuri Kuznesov, Çingiz İsmayılov və digərləri kimi ustalar azarkeşlərin sevimlisinə çevrilib. Sonrakı dövrdə Banişevski, Sergey Kramarenko, Semiqlazov, Adil Babayev, Valeri Hajıyev, Mübariz Zeynalov, Vitali Şevçenko, Rafiq Əlizadə futbolumuzun inkişafında böyük rol oynayıblar. Təşkilatçılıq baxımından Şövkət Orduxanovun adını çəkməliyəm. Böyük tibb işçisi, həkim və gözəl insan Kamal Axundovu da yada salmaq vacibdir. Məşqçi işlədiyim dövrdə İsgəndər Cavadov, Maşallah Əhmədov, Şakir Qəribov, Səməd Qurbanov və başqaları adlarını tarixə yazıb.
- Sizcə, futbolumuzun tarixində ən böyük uğur hansıdır?
- Əlbəttə, 1966-ci ildə “Neftçi”nin SSRİ çempionatının bürünc medal qazanması. Həmin heyətdə oynadığım üçün demirəm, sadəcə, ən böyük uğur odur. Həmin il “Neftçi”nin ili oldu. Gözəl heyətimiz var idi; təsəvvür edin, heyətimizdə müxtəlif yığmalarda (yeniyetmə, gənclər və böyüklər) oynayan 9 futbolçu çıxış edirdi. Bu, heyətin gücünü göstərir. Əla mövsüm keçirdik və layiqli olaraq “bürünc” qazanlıq. Çətin idi və biz bacardıq.
- 100 yaşlı futbolumuzun ən yaxşı futbolçusu kimdir?
- Ən yaxşıları seçmək həmişə çətindir, amma əminliklə iki futbolçunun adını çəkə bilərəm - Ələkbər Məmmədov və Anatoli Banişevski.
- Həmin dövrdə «Neftçi»də «qızıl» üçlük var idi; Markarov, Banişevski və Tuayev triosunun sirri nədə idi?
- Çox güjlü trio idi. “Lokomotiv” cəmiyyətindən bir-birimizi tanıyırdıq. Markarovla bir çarpayını bölüşdüyümüz günlər olub. Uşaq yaşlarından bir yerdə oynamışıq, ona görə gözübağlı başa düşürdük oyunu. Banişevski də bizimlə birgə əla trio yaratdı.
- «Neftçi»nin 1966-cı ildəki uğurunun sirri nə ilə bağlı idi?
- 5 il biz bu uğura hazırlaşırdıq. Həmin il gümüş medal da qazana bilərdik. “Neftçi” o qədər güclü idi ki, 1965-ci ildə də mükafatçılar sırasına düşmək mümkün idi. Əsl komanda idik. Kollektivdə döyüşkən ruh var idi; sanki hamı qələbə haqqında düşünürdü. Bir yumruq kimi birləşmişdik.
- Azərbaycan futbolunun qızıl heyətini sadalaya bilərsiniz?
- Siz məndən ən yaxşı 11 oyunçunun - yəni start heyəti soruşursunuz. Qorxuram, kimisə unudaram. Hər mövqedə ən yaxşının adını çəkə bilərəm - Sergey Kramarenko, Valeri Hacıyev, Ələkbər Məmmədov və Anatoli Banişevski ən yaxşılar idilər. Kramarenko qapıçı, Hacıyev müdafiə kimi “1 nömrə” idilər.
- Futbolumuz kənardan necə görünür?
- Heç vaxt futboldan kənar olmamışam. Karyeramı başa vurandan sonra məşqçiliyə başladım. Hazırda AFFA İcraiyyə Komitəsinin üzvüyəm. Son illər görülən işləri yüksək qiymətləndirmək lazımdır. Əvvəlki illərdə nəticə istəyirdik. İndi isə iş görürük. Çünki nəticəni əsaslandıran baza olmalıdır. Dövlət başçısı İlham Əliyev futbolun inkişafına dair Dövlət Proqramı imzalayıb. Son görüşdə də konkret vəzifələr barədə danışdı. 2005-15-ci illəri əhatələyən proqrama bütün məsələlərlə bağlı müddəalar daxil edilib. Əsas uşaq futboludur. Çünki uşaqlar gələcək komandaların əsasını təşkil edəcək. AFFA prezidenti Rövnəq Abdullayev, baş katib Elxan Məmmədov, eləcə də gənclər və idman naziri Azad Rəhimov bu sahədə çox iş görür. Bilirsiniz, futbol istedad tələb edir, yoxsa özünü parlaq şəkildə göstərmir. Görün, nə qədər müğənni var, Müslüm Maqomayev və ya Rəşid Behbudov isə yoxdur. Onları yetişdirmək lazımdır. Futbolda da belədir. Əvvəlki illərdəki adlara bənzər oyunçularımız yoxdur.
- Dövlətin dəstəyinə rəğmən, müasir Azərbaycan futbolu bizi sevindirmir. Sizcə, nə vaxt millidən uğur gözləmək olar?
- Azərbaycan millisi hərdən elə oynayır ki, hamımız təəccüblənirik; məsələn, Türkiyə ilə oyundan ləzzət aldım. Komanda əzmkar və mübarizlik nümayiş etdirdi. Hər mövqedə sona qədər mübarizə apardı. Almaniya ilə oyunun 2-ci hissəsində yaxşı təsir bağışladıq. Sonradan məşqçinin səhvləri oldu. İrəli atıldılar və heç nədən qol buraxdılar. Komanda kobud səhvlər buraxdı. Fikrimcə, tezliklə uğurumuz olacaq. 5-6 ildən sonra yığmamızdan Avropa çempionatının final mərhələsinə vəsiqə qazanmağı tələb edə bilərik. Sonradan dünya çempionatı barədə düşünmək olar. Futbolda uğur üçün vaxt lazımdır. Yaxın gələcəkdə milli qitə birinciliyində iştirak üçün mübarizə apara bilərik.

Игрок легендарного состава «Нефтчи» вспомнил самые яркие страницы азербайджанского футбола и поделился с R+ своими прогнозами
Автор: Надир ХОСРОВОГЛУБаку
Исторические и литературные источники сообщают, что еще в IV-V веках в различных странах существовали игры с мячом. В Китае, Египте и других древних государствах игру с мячом использовали для усиления физической подготовки воинов. Интересно, что и в произведениях Низами Гянджеви есть эпизоды, где герои играют с мячом.
Естественно, нельзя сравнивать те игры с мячом с сегодняшним футболом. Известны родина и точная дата его рождения - Англия, 26 октября 1863 года. В том году в Лондоне была создана первая футбольная ассоциация и утверждены 13 правил игры.
В России первый футбольный матч состоялся 13 сентября 1898 года. А в Азербайджане первые футбольные команды, по сообщениям издававшихся в начале прошлого века в Баку и Тифлисе газет, появились в 1905 году. Представляли они, в основном, крупные нефтедобывающие предприятия Баку. Работавших на нефтепромыслах Балаханы футболистов-любителей знали во всем городе. Первый официальный чемпионат был проведен в Баку в 1911 году и завершился победой команды "Британский клуб". А в 1912 году азербайджанские футболисты провели свою первую международную встречу и одержали в Тифлисе победу над местной командой "Сокол" со счетом 4:2.
Конечно, трудно перелистать всю 100-летнюю историю азербайджанского футбола, полного и побед, и поражений. И все же мы решили поговорить о некоторых страницах этой истории с ветераном отечественного футбола, бывшим старшим тренером легендарного "Нефтчи" и сборной Азербайджана Казбеком Туаевым. Он был в составе "Нефт-чи" в 1966 году, когда команда завоевала "бронзу" чемпионата СССР - самую большую удачу в своей истории.
- Поздравляем вас со 100-летием азербайджанского футбола…
- Спасибо. Юбилей был отмечен на высоком уровне. Оглядываясь назад, вспоминаю наших звездных игроков. Говоря об азербайджанском футболе, нельзя не вспомнить игроков 50-х, 60-х, 70-х годов. У каждого десятилетия были свои футболисты.
Меня очень обрадовало участие президентов ФИФА и УЕФА в юбилейных торжествах. Как известно, наши высокопоставленные гости довольно занятые люди и их участие не такое уж и частое дело.
Сейчас в Азербайджане уделяется большое внимание детскому футболу, возводятся новые спортивные сооружения, строятся стадионы. Делается все необходимое для развития детского футбола. Мы провели международный турнир "Кубок Хазар" среди 17-летних и заявили, что он станет традиционным. Вся эта работа направлена на будущие достижения.
- Какой вам видится история азербайджанского футбола?
- У нас были выдающиеся футболисты. В Азербайджане играли настоящие звезды футбола. В 50-е любимцами болельщиков стали Алекпер Мамедов, Юрий Кузнецов, Чингиз Исмаилов и др. В последующие годы большую роль в развитии нашего футбола сыграли Банишевский, Сергей Крамаренко, Семиглазов, Адиль Бабаев, Валерий Гаджиев, Мубариз Зейналов, Виталий Шевченко, Рафиг Ализаде. В организационном плане надо упомянуть Шовкета Ордуханова. Надо также вспомнить и видного медицинского работника, прекрасного врача и человека Камала Ахундова. Вписали свои имена в историю азербайджанского футбола также Искяндяр Джавадов, Машаллах Ахмедов, Шакир Гарибов, Самед Гурбанов и многие другие.
- Как вы думаете, какое самое большое достижение нашего футбола за 100 лет существования?
- Конечно, бронзовая медаль чемпионата СССР в 1966 году! Я говорю это не потому, что и сам выступал за ту команду. Тот год стал годом "Нефтчи". У нас был прекрасный состав. Представьте, у нас выступали девять игроков, которые играли за различные сборные (юниоров, молодежи и страны). Это свидетельствовало о силе тогдашнего состава. Мы прекрасно провели сезон и заслуженно завоевали "бронзу". Было трудно, но мы справились.
- Кто лучший футболист нашего 100-летнего футбола?
- Трудно назвать самого лучшего. Но я с уверенностью могу назвать двоих - Алекпер Мамедов и Анатолий Банишевский.
- В тот период в "Нефтчи" была "золотая тройка". В чем была тайна трио Маркаров - Банишевский - Туаев?
- Это было очень сильное трио. Мы знали друг друга еще по обществу "Локомотив". Были дни, когда делили койку с Маркаровым. С детства играли вместе и поэтому идеально понимали друг друга. Ну а с Банишевским мы уже составили прекрасное трио.
- Что послужило основой удачи "Нефтчи" в 1966 году?
- Мы шли к этому целых пять лет. В тот год могли завоевать и серебряные медали. "Нефтчи" было под силу оказаться в числе призеров также в 1965 году. Мы были настоящей командой. В коллективе воцарился боевой дух. Все объединились в один кулак и думали только о победе.
- Могли бы вы назвать "золотой состав" азербайджанского футбола?
- Вы спрашиваете об 11 самых лучших, т.е. о стартовом составе. Боюсь, могу кого-то упустить. Сергей Крамаренко, Валерий Гаджиев, Алекпер Мамедов и Анатолий Банишевский были самыми лучшими. Крамаренко - вратарь номер один, а Гаджиев - защитник.
- Каким видится азербайджанский футбол со стороны, точнее вне поля?
- Я никогда не был вне футбола. По завершении карьеры футболиста стал тренером. В данный момент являюсь членом исполкома АФФА. Необходимо высоко оценить работу, проведенную за последние годы. Раньше мы требовали результата, а теперь ведем работу. Ведь для получения результата необходима база, на которую он опирается. Глава государства Ильхам Алиев подписал Государственную программу о развитии футбола. Во время последней встречи снова зашла речь о конкретных задачах. В программу, охватывающую 2005-2015 годы, включены положения, связанные со всеми вопросами. Главное - детский футбол, так как дети составят основу будущих команд. Многое делают в этой области президент АФФА Ровнаг Абдуллаев, генеральный секретарь Эльхан Мамедов, а также министр молодежи и спорта Азад Рагимов. Знаете, в футболе необходим талант. В противном случае не будет яркого проявления. Посмотрите, сколько сейчас певцов, но среди них нет равных Муслиму Магомаеву или Рашиду Бейбутову. Таких надо воспитать. Так и в футболе. У нас нет игроков, равных футболистам прошлых лет.
- Несмотря на большую поддержку государства, современный азербайджанский футбол победами нас не балует. Когда же сборная станет добиваться успехов?
- Иногда наша национальная сборная показывает такую игру, что мы не перестаем удивляться. К примеру, я получил удовольствие от встречи со сборной Турции. Команда продемонстрировала волю и бойцовские качества. Боролась до самого конца на всех позициях. Хорошее впечатление оставили мы и во второй части встречи со сборной Германии. Далее последовали тренерские промахи. Бросились вперед и пропустили незаслуженный мяч. Команда допустила грубые ошибки. Думаю, успехи не за горами. Уже через 5-6 лет можно будет ставить перед сборной задачу пробиться в финал чемпионата Европы. А там уже можно будет подумать и о чемпионате мира. В футболе для достижения результатов необходимо время.