Çərşənbə axşamı, 21:37
Ələkbər Tağıyevin mahnılarını yalnız Azərbaycan deyil, Rusiya, Türkiyə və Moldova müğənnilərinin də ifa etmələri təsadüfi ola bilməz
Bəstəkar Ələkbər Tağıyevi Azərbaycanın xalq bəstəkarı adlandırsaq, yanılmarıq. Onun hər mahnısı kiçik bir sevgi nağılıdır - qadına, Vətənə, insanlara sevgi dastanı… Bu mahnılara heç kim laqeyd qala bilmir, çünki musiqisi qəlbləri titrədir, ürəklərdə çağlayan sevinc, kədər və heyrət hissləri oyadır. Bu duyğu selinin çalarları dəyişə bilər, amma hər dəfə musiqi dayanandan sonra anlayırsan ki, başdan-ayağa qürura bələnmisən. Çünki Vətənimizin bir zərrəciyi kimi sən də bu fantastik musiqiyə dəxlin olduğunu anlayırsan. Nə qədər bizimki və doğma olduğunu da bütünlüklə anlayırsan.
Bu cür yaradıcılıq yalnız Tanrıdan vergisi olanların qismətinə  düşüb… Və o, həmişə aramızdadır. Onun xatirəsi qəlblərdə yuva qurub və əbədi olaraq yaşayır. Ələkbər Tağıyevin qəlbinin nə qədər təmiz və xeyirxah olduğu onun mahnılarında özünü göstərir. Bəstəkarın oğlu Xaliq Tağıyevin dediyinə görə, onun romantik varlığı həm də sərt prinsipləri və həyata ahəngdar baxışları üzərində qurulubmuş.
Ümumxalq sevgisinə və mahnılarının tükənməz populyarlığına baxmayaraq, Ələkbər Tağıyev haqqında məlumatlar yetərincə azdır. Hətta möhtəşəm internet belə onun həyatı, ölümü və yazdığı mahnıların sayı barədə yalnız bir neçə sətir ümumi məlumat verməklə kifayətlənir. Oğlu bunu Ələkbər müəllimin həddindən ciddi olması, mahnılarının xalqın sərvətinə çevrilməsiylə qürur duysaı ilə izah edir. «Mənim mahnılarım insanların qəlbinə yatırsa və onlar üçün doğmadırsa, deməli, həyatımın əsas məqsədinə çatmışam», - deyə bəstəkar vurğulayırmış.
Tale, yoxsa Tanrı vergisi?
Ələkbər Tağıyevin böyüdüyü ailə böyük, yoxsul, amma çox mehriban  olub. Altı bacı və qardaşın içində Ələkbər ən kiçiyi imiş. Valideynlərinə yardım etmək üçün 14 yaşlı Ələkbər işə düzəlmək naminə özünü 16 yaşlı kimi qələmə verməyə çalışır. Beləliklə, sənədində doğum tarixini 1924-cü ildən 1922-ci ilə düzəldir və məhkəmə iclaslarının katibi işləməyə başlayır. Amma o hələ uşaq yaşlarından musiqisiz yaşaya bilmirmiş. Buna baxmayaraq, ondan və ailəsindən ötrü çox ağır olan həmin illərdə gözəl və yüksək amallar barədə düşünə bilməzdi, yalnız yaşamaq uğrunda mübarizə aparmaq lazım idi.
Özünü tam işə vermiş Ələkbər «karyera inkişafı”na da macal tapıb, Ümumittifaq Qiyabi  Hüquq İnstitutuna daxil olub və oranı bitirdikdən sonra, Göyçayda müstəntiq işləməyə başlayıb.
Ələkbər Tağıyevin prokuroqluq orqanlarında ümumi iş stajı 30 il təşkil edib! Çox sayda cinayətlərin üstünü açıb. Amma tale Ələkbərin bəstəkar olmasını istəyirmiş. Dərhal olmasa da, sirli və kədərli hadisələrdən sonra bu olacaqmış.
Ələkbər Tağıyev erkən evlənib - bu onun bir ömür sürəcək sevgisi imiş, gənc aşiq bunu hiss edirmiş. Qızın ailəsinin razılığını alandan sonra onlara yeganə çıxış yolunun «qızı qaçırmaq» olduğunu bildirib, çünki  Robert Bernsdə olduğu kimi, «yoxsulluq və sevgi» onu tora salmışdı. O isə taleyə boyun əymədən öz xoşbəxtliyi uğrunda mübarizə aparmaq qərarına gəlmişdi.
Yanılmadı da… Çünki yoxsulluq və bədbəxtliklərdən keçərkən, ailəsi ondan ötrü ən işıqlı bir sığınacaq olaraq qalıb. Ələkbər dəfələrlə etiraf edib ki, yalnız həyat yoldaşının sevgisi və dəstəyi hesabına  olanlara  əyilməyib. Həyat isə gənc aşiqlər üçün ilk çağlar yetərincə sərt keçib. İlk iki oğlunun ölümü Ələkbər üçün ağır zərbə olub. O, Tanrının hansı səbəbdən onu bu cür cəzalandırmasının səbəbini anlaya bilmirmiş, çox acı çəkirmiş. Sonradan xanımı ona qız övladları bəxş edəndə onlara oğlan adlarına bənzər adlar verib - Akifə və Arifə. Ələkbərin oğlunun dərdinə dərindən yanan anası çox müdrik qadın imiş. Məhz o, Ələkbəri əmin edib ki, bütün həyatda olanlar Allahın iradəsi ilə baş verir və oğlunun qəlbinin təskinlik tapması üçün onu müqəddəs yerlərdən birinə aparır.
Və burada doğrudan da möcüzə baş verir: Ələkbər yavaş-yavaş özünə gəlir. Özü də müqəddəs yeri ziyarət edən zaman tamamilə naməlum bir qadın ona xoş xəbər verir -  tezliklə oğlu olacağını, onun doğuluşu ilə ailənin həyatının köklü şəkildə yaxşılığa doğru dəyişəcəyini deyir.
Belə də olur. Tezliklə Tağıyevlər ailəsində Xaliq adlı bir oğlan doğulur. Ən maraqlısı isə, oğlanın doğulmasından sonra Ələkbərdə mahnı yazmaq istedadı oyanır. O, bu hadisədən o qədər xoşbəxt olur ki, ondan sonra həmişə musiqi yazırmış.  İlhamının ona «pıçıldadığı» musiqini not sətirlərinə yazmağa macal tapmayan zaman, onu sadəcə maqnitofona oxuyurmuş və evə dönəndən sonra notlara köçürərək aranjmanla məşğul olurmuş. Ələkbər Tağıyevin yazdığı ilk mahnı ailəsi ilə dincəldiyi Göygöldə belə şəraitdə yaranıb. Bu elə yarandığı andan populyarlaşmış «Qonşu qız» olur; mahnı tezliklə Zeynəb Xanlarova tərəfindən efirdə səsləndirilir.
Ələkbərin həqiqətən yaxşı adamlar sarıdan bəxti gətirmişdi; onun dostu, tanınmış musiqiçi Akif Bakıxanov mahnını Zeynəb xanıma göstərir. Sonra da dostunu mahnılarının başqa potensial ifaçıları ilə tanış edir...
Mis borular
Dostu Akif Bakıxanovun əli düşərli olur  və Ələkbər Tağıyev Zeynəb Xanlarova, Nisə Qasımova, Məmmədbağır Bağırzadə, Kəmalə Rəhimli ilə işləməyə başlayır. Özü də onun musiqiçilərlə əməkdaşlığı yalnız onlara musiqi bağışlaması ilə bitmirmiş.
Ələkbər Tağıyev gördüyü hər işə ürəkdən qoşulurmuş. Buna görə də o, müğənnilər üçün hər şey - indiki dillə desək, həm prodüser, həm menecer, həm də sponsor imiş. Təəssüf ki, o vaxt belə peşələr yox idi, amma Ələkbər Tağıyev qazanc və şöhrət naminə bunu etmirmiş, o, sadəcə, başqa cür yaşaya bilmirmiş. Yalnız mahnılarına deyil, həm də onların hər birinin ifaçısı ilə işə ürəyini qoyurmuş. O, ifa tərzindən jestlərə, yarım tonlardan vurğulara qədər hər şeyi ifaçılarla işləyərək, onları xalq müğənnisinə çevirirmiş. Getdikcə Ələkbər Tağıyevin mahnıları daha da populyarlaşır, onları Rəşid Behbudov, Şövkət Ələkbərova, Sara Qədimova,  Rübabə Muradova, İslam Rzayev, Flora Kərimova oxumağa başlayır.
Maraqlıdır ki, Ələkbər Tağıyevin çox mahnıları hələ sağlığında «xalq mahnısı”na çevrilib, özü də sözün bütün çalarlarında - tez-tez onları müəllifin adını çəkmədən ifa edirmişlər. Müəllif özü buna fəlsəfi yanaşırmış və bunu da Allahın iradəsi sayırmış. Həm də sözsüz ki, bu cür nadir «anonimlik”in» obyektiv səbəbləri də var idi. Ələkbər Tağıyevin musiqi təhsil olmayıb deyə, onu Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqına götürməyiblər. Onun əsərləri ilə bir qədər ehtiyatlı davranılması da bundan qaynaqlanırdı. O, əgər bədii şuraya beş-altı kompozisiya təqdim edirdisə, ən yaxşı halda, onun yalnız ikisinə Ələkbər Tağıyevin adını verirdilər. Bu cür ədalətsizliyə maestro Niyazi və bəstəkar Tofiq Quliyev dözə bilməyib, onlar Ələkbər Tağıyevə çox hörmət edirmişlər  və dəstəkləyirmişlər. Məhz onların səyləri nəticəsində bəstəkar Ələkbər Tağıyevi SSRİ Musiqi Fonduna götürüblər və bununla da onu peşəkar bəstəkar sayıblar.
Həyatın qaydası
Bu gün üçün ən maraqlısı və heyrətləndiricisi odur ki, şöhrət işıqları Ələkbər Tağıyevi kor etməyib və hər şey tərsinə dəyişib. O, həyatının son günlərinə qədər ailəsinə bağlı olub, xanımını sanki müqəddəs sayırmış, həmişə deyirmiş ki, o məhz ailəsinin hesabına uğur qazana bilib.
Özü də həmişə bu ailənin bir sözü hamı üçün qanun sayılan başçısı  olub. O, heç zaman yoldaşına, uşaqlarına səsini qaldırmayıb, onun təkcə baxışları kifayət imiş ki, yoldaşı da, uşaqları da narazı olduğunu anlasınlar. İşinin gərgin olmasına baxmayaraq, Ələkbər Tağıyev həmişə ailəsi üçün vaxt tapırmış. Hər yay arvadı və uşaqları ilə birlikdə Azərbaycandan kənara çıxırmışlar. Tağıyevlər tez-tez yollarını Batumidən başlayırmışlar; sonra böyük SSRİ-ni səyahətə çıxırmışlar.
Bəstəkarın yaxınları və dostları onun həddindən həssas olduğunu söyləyirlər. Ələkbər Tağıyevin həyata baxışları və prinsipləri sadəcə heyranlıq doğurur. O, həmişə deyirmiş ki, «Gerçək mədəni insan heç zaman xırdalıqlara fikir verməz, onun əsas işi xalq üçün işləməkdir». Ələkbər Tağıyev pulu «insan taleyinin indikatoru» adlandırırmış, amma həm də qeyd edirmiş ki, bu «mənfur metal» özbaşına heç kimi nə korlaya bilər, nə də yaxşı adama çevrirər.
Amma pul insanı hər şeydən yaxşı sınaya bilər. Məhz bu səbəbdəndir ki, bəziləri varlanaraq əclafa çevrilirlər, bəziləri də yaxşı işlər görərək, xeyirxahların sırasına qarışırlar.
Özü yetərincə imkanlı adam olan Ələkbər Tağıyev bir gün də öz uşaqlığını unutmayıb, uşaqlarında sadə zəhmət insanlarına hörmət hissləri tərbiyə edib. O, tez-tez Neft Daşlarına gedirmiş; birincisi, istəyirmiş ki, neftçilərin rastlaşdıqları çətinlikləri hiss etsin. İkincisi, dənizdən ilham alıb və onu sonradan «Xəzər oğlu» mahnısına köçürüb. Onun mahnılarının əksəriyyəti real hadisələrin təəssüratları əsasında yaranıb.
Uşaqlarını öyrədirmiş ki, onları tərifləyən və yaltaqlanan insanlardan uzaq dursunlar, səhvlərini deyən insanlara yaxınlaşsınlar, çünki yalnız sözün düzü səhvləri düzəltməyə yardım edə bilər. Amma onun özü insanlara sonsuz dözümlə yanaşırmış və Ezküperinin məşhur qaydasına riayət edirmiş: «Biz öyrətdiklərimizə görə cavabdehik». Düzdür, Ələkbər Tağıyev bu məşhur ifadəni bir qədər dəyişibmiş: «Əgər sən bir insanla çörək kəsibsənsə, qiymətini bil. Hətta iş elə gətirsə və o səni pis vəziyyətdə qoysa belə, onu bağışla. İkinci dəfə də yarıtmasa, yenə bağışla. Amma üçüncü dəfə yarıtmasa, sadəcə, uzaqlaş və mühakimə etmə. Çünki gerçək dəyərləri özü başa düşməyənə onları izah etməyə dəyməz».
Ələkbər Tağıyev yalnız depressiyaya qapılmış və həyatdan narazılıq edən kişiləri başa düşmürmüş (qadınlara isə çox şeyi bağışlayırmış). O deyirmiş: «Həyat işıq nişanı kimidir: hərdən təhlükə və çətinlik olanda dayanmaq olar. Amma bu da yalnız irəli necə getmək barədə düşünmək üçün olmalıdır. Və yaşıl işığa doğru getmək lazımdır». Və nəhayət, Ələkbər Tağıyevin 5  qaydası da olub: «utanma, aldatma, etibar etmə, təəssüf etmə və təəccüblənmə».
Boş yerdən demirlər ki, gerçək istedalı insan bütün sahələrdə istedadlıdır. Ələkbər Tağıyev gözəl hüquqşünas, istedadlı bəstəkar və böyük qəlb sahibi olub. Bütün həyatıboyu Ələkbər Tağıyev Vətənin layiqli oğlu olmağa çalışıb. Buna nail da olub. Mahnıları indi Azərbaycan sərhədlərindən kənarda çox məşhurdur: «Arzu qızım», «Sənə qurban», «İstəyirəm görəm səni»… Onun «Sən gəlməz oldun» mahnısı və bir çox digər mahnıları başqalarının həsədinə və məhkəmə çəkişmələrinə də səbəb olub, onlara sahib çıxmaq istəyənlər təkcə ermənilər deyil…
Ələkbər Tağıyevin gözəl və savadlı hüquqşünas olması onun bütün kompozisiyalarına müəllif hüquqlarının müdafiəsi üzrə məhkəmə işlərini udmağa kömək edib. Ələkbər Tağıyevin yaradıcılığına bu gün də qayıdırlar. Təsadüfi deyil ki, onun mahnılarını yeni aranjmanlarda yalnız Azərbaycan deyil, həm də Rusiya, Türkiyə və Moldova müğənniləri ifa edirlər. Biz əminik ki, onun musiqisi əbədidir.

It is no surprise that the songs of Alakbar Tagiyev are sung not only by Azerbaijani but also Russian, Turkish and Moldovan singers
Author: Natalie ALEKSANDROVA Baku
Alakbar Tagiyev is a composer who can rightly be called a national composer of Azerbaijan. Each of his songs is a little love story: for a woman, for the motherland and for people. They touch everyone, because this is music that touches the soul and pierces the heart with simultaneous joy and sadness. Shades of emotion can change, and only when the melody is over do you realize that you are full of pride because you yourself are a particle of our country, too, you have a relationship to this fantastic music and feel strongly about how much it belongs to us.
Only a God-given talent, which this great man had, can create so much, although "had" is not quite the right word, for memory is a haven where souls live forever. That the soul of Alakbar Tagiyev was remarkably pure and good can be felt in each of his songs. We learned from the story of the composer's son Xaliq Tagiyev that his romantic nature was based on a foundation of solid principles and harmonious views on life.
Despite the national love and timeless popularity of Alakbar Tagiyev's tracks, there is still very little information about him. Even the almighty Internet provides only a couple of links and only a few lines of general information about his life and death and the number of songs written. His son explains this by the fact that Alakbar Tagiyev himself was an extremely modest man who was only proud of the fact that many of his works were considered folksongs. "So I have achieved the main goal - to get my songs into the hearts of people and make them dear to them," the composer remarked
Fate or God's gift?
The family in which Alakbar Tagiyev grew up was big, friendly and poor. Alakbar Tagiyev was the youngest of six brothers and sisters. To help his parents, the 14-year-old decided to celebrate his 16th birthday two years early in order to be able to get a job. He corrects his date of birth in documents from 1924 to 1922 and goes to work as a court secretary. Yes, not only did he love music from childhood - he could not live without music, but at that cruel time, he could not afford to think about the beautiful and high - he just had to survive.
Completely surrendering to work, Alakbar was so successful in his "career" that he entered the Soviet Correspondence Institute of Law, after which he began working as an investigator in Goycay. Alakbar Tagiyev's total work experience in the Prosecutor's Office was 30 years! And he had a lot of solved crimes to his credit. Yet fate decreed that Alakbar should become a composer, even if not immediately and after sad and mysterious events.
Alakbar Tagiyev married early - it was the love of his life, he intuitively understood that when receiving the blessing of his fiancee's parents and explaining to them the need to stage "the kidnapping of the bride". Just like Robert Burns, he was caught in the net of "love and poverty", but he decided to fight for his happiness and not to give in to fate. And he was not wrong, because after going through poverty and tragedy, his family remained the brightest oasis and refuge for him. Alakbar repeatedly recognized that only through the love and support of his wife, did he manage not to surrender to circumstances, which, incidentally, were initially cruel to the young couple. The death of their two firstborn boys was a real blow to Alakbar. He could not understand why God was punishing him and felt terribly miserable, and when his wife gave him daughters, he gave them men's names: Akifa and Arifa. Alakbar's mother, who deeply felt the grief of her son, however, was a wise woman. It was she who persuaded him that everything in this life was the will of God and, wishing to comfort his soul, she took him to a holy place. And a real miracle happened there: Alakbar gradually began to recover. All the more so during the visit to the holy place, a completely unknown woman predicted imminent joy for Alakbar - the birth of his son after which the life of his family would radically change for the better.
So it happened. Soon a boy was born into the Tagiyev family, and he was named Xaliq. But the most amazing thing is that shortly after his birth, Alakbar was given the gift to write music. He was so happy and impressed that he wrote music almost constantly. If he did not have time to write down what he had on his mind, he just sang the melody into a tape recorder, and after coming home after work, he noted it down and made an arrangement.
So appeared the first song written by Alakbar Tagiyev in Goygol where he lived with his family. It was the song Qonsu Qizi, which almost immediately became popular and was soon performed by Zeynab Xanlarova on television. Alakbar was really lucky to meet good people: it was his friend, the famous musician Akif Bakixanov, who showed the song to Zeynab Xanlarova. And then, he introduced his friend to other potential performers of his songs.
Copper pipes
It was with the help of Akif Bakixanov that Alakbar Tagiyev started to work with Zeynab Xanlarova, Nisa Qasimova, Mammadbagir Bagirzada and Kamala Rahimli. His collaboration with the singers was not limited solely to the fact that he gave them music. Alakbar Tagiyev gave his all to everything he did. Therefore, he was everything for the singers: a producer, a manager and, to use modern parlance, a sponsor. Alas, these professions did not exist at the time, but Alakbar Tagiyev did not work to earn money and a title - he simply could not do otherwise. He put a piece of his soul not only into his music, but also into his work with everyone who performed it. He made these singers popular, practising everything with them - from the manner of performance to gesture and from semi-tones to tones.
Gradually, Alakbar Tagiyev's songs became more and more popular and were performed by Rasid Behbudov, Sovkat Alakbarova, Sara Qadimova, Rubaba Muradova, Islam Rzayev and Flora Karimova.
Interestingly, many of Tagiyev's songs became "popular" during his lifetime, in all senses of the word: they were often performed without mention of the name of the songwriter. The paradox is that the composer himself took this fact philosophically, considering that everything was the will of God, although, of course, there were objective reasons for such rare "anonymity". First, Alakbar Tagiyev had no musical education, which is why he was not accepted in the Union of Composers of Azerbaijan. This explains the cautious attitude towards his work. And if he offered five or six of his songs to the arts council, without which it was impossible to achieve anything, at best only two retained the name of Alakbar Tagiyev. Maestro Niyazi and composer Tofiq Quliyev, who highly respected and supported Alakbar Tagiyev, refused to tolerate this injustice. Thanks to their efforts, the composer Alakbar Tagiyev was accepted into the Music Foundation of the USSR, thus winning recognition as a professional composer.
Rules of life
What pleasantly surprises us, especially now, is that Alakbar Tagiyev was not blinded by the rays of glory. On the contrary, he remained devoted to his family till the end of his days and adored his wife. He always said that it was thanks to his family that he managed to achieve success. At the same time, he always remained the undisputed head of this family whose word was law for all. He never raised his voice at his wife or children, but one look of the husband and father was enough for his loved ones to understand his "no", which was perfectly fair every time. Despite his tight schedule, Alakbar Tagiyev always found time for his family and every summer, he travelled outside Azerbaijan with his wife and children. The Tagiyevs often began their journey from Batumi and then set off to travel the expanses of the vast Soviet country.
The composer's friends and relatives talked about his striking sincerity, while the view of life and principles, which Alakbar Tagiyev held, were admirable. For example, he always said that "a man of true culture will never squander himself on trifles, because his task is to work for the people."
Alakbar Tagiyev called money "an indicator of man's essence", pointing out that the "filthy lucre" cannot spoil or improve anybody. But money can reveal a person's character best of all and, for this reason, someone who gets richer becomes an even greater villain, while someone else tries to do good through philanthropy.
Alakbar Tagiyev, who himself became quite a wealthy person, did not forget about his childhood even for a day, bringing up his children to respect ordinary workers. He often travelled to the Oil Rocks, because, first, he wanted to experience the challenges faced by oil workers, and second, to feel the inspiration and then sing the praises of their work in the song Xazar Oglu, although, by and large, all his songs were written under the influence of real life events.
He taught his children to follow not those who praised and flattered them, but those who were able to show them their errors, because only the truth can help to correct them. At the same time, he treated people with infinite patience, following, like Saint-Exupery, the rule: "You are responsible, forever, for what you have tamed." True, in Alakbar Tagiyev's interpretation, this famous phrase sounded a bit different: "If you share bread with someone, know its price. Even if they let you down once, forgive them. If they let you down twice, forgive them again. But the third time, just go away, without judging them, because you cannot explain true values to anyone who is not able to understand them."
Alakbar Tagiyev did not understand men who lived in depression and complained of life (he forgave women a lot). He said: "Life is like traffic lights: sometimes, when there is a danger or difficulty, you can stop, but only to think about how to move forward. And move on when the green light is on." And finally, Alakbar Tagiyev had "the rule of five no's": "Do not be shy, do not lie, do not trust, do not regret and do not be surprised."
No wonder they say that a truly talented person is talented in everything. Alakbar Tagiyev was a brilliant lawyer, a wonderful composer and a man with a great soul. Throughout his life, Alakbar Tagiyev dedicated himself to becoming a worthy son of his country. He managed it. His songs are now known far beyond the borders of Azerbaijan: Arzu Qizim, Sana Qurban, Istayiram Goram Sani. His San Galmaz Oldun (and not just this song) became an object of envy and litigation, and not only concerning Armenian claims. The fact that Alakbar Tagiyev was an excellent and competent lawyer helped him to win all lawsuits for copyright protection of all his songs. People still return to Alakbar Tagiyev's songs. It is no surprise that his songs in new arrangements are performed not only by Azerbaijani but also Russian, Turkish and Moldovan singers. And we are confident that his music will last forever.