Bakı çimərliklərində istirahət edənləri nə gözləyir?
Bir şey yaxşıdır ki, biz hamımız qraf Monte-Kristo kimiyik və mümkündür ki, bu yaxınlarda Almaniya sakinlərini yoluxdurmuş bağırsaq çöpləri bizə zərər yetirməsin, çünki hər yay biz müəyyən dozada bu infeksiya yoluxdurucularından onsuz da qəbul edirik və onlar ilboyu bizim üçün yetərli olur. Beləliklə, həyətdə istidir, yəni yaydır və ölkədən kənara çıxmağa vaxt, ya da pul tapmayan adamlar dənizə gedirlər - istirahət etmək, günəşdən qaralmaq, sərin suda yaxalanmaq və təzələnmək üçün.
Həmişə olduğu kimi, çimərliksevərləri bu il də adi dövlət sahil zonasında elə də xoş mənzərə qarşılamır. Bakı çimərliklərində yazılmamış qanun var - əgər sahə çayxana və ya başqa müəssisə üçün çəpərlənməyibsə, deməli, ətrafdakı polietilen torbalar, boş butulkalar, günəş altında çürüyən meyvə qalıqları, siqaret kötükləri və insan fəaliyyətinin başqa məhsulları ilə razılaşmalı olacaqsınız. Onları istirahət edənlər qoyurlar və tökdükləri zibilləri yığışdırmırlar. Bəli, bu pisdir, həqiqətən də mədəniyyət səviyyəsinin aşağı olması deməkdir, amma Bakı ictimai çimərliklərinin ümumi infrastrukturu orada təmizliyə riayət etməyə imkan vermir.
Adama elə gəlir ki, artıq insanlar çimərlik zibilinin təmizlənməsi üçün konteynerlərin və ya zibil qablarının olmamasından təəccüblənmirlər, Bakı çimərliklərində heç zaman kommunal xidmət işçilərinə rast gəlinməməsindən isə danışmağa dəyməz.
Əgər şəhər daxilində müvafiq strukturlar, zibil yığılması işini birtəhər təşkil ediblərsə də zibilyığanların əlləri yenə də, çimərliklərə qədər çatmır. Özəl çimərliklər istisna olunmaqla, Bakı çimərliklərinin heç birində geyinib- soyunma otağı, pulsuz duşlar və ayaqyolular, başqa infrastrukturlar yoxdur, halbuki bunların hamısı Avropanın bələdiyyə çimərliklərində mövcuddur.
Azərbaycanda bələdiyyələr olsa da, indiyə kimi ictimai çimərliklərin hansı strukturların tabeliyində olması və orada təmizliyə kimin nəzarət etməsi bəlli deyil. Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətindən «Region plus»a bildirilib ki, Azərbaycanın hər bir çimərliyi bu və ya başqa bələdiyyəyə bağlıdır, deməli, bu ərazilərdə təmizliyi və intizamı yerli özünüidarə orqanları təmin etməlidir.
Öz növbəsində ərazisində daha populyar çimərliklər yerləşən Bakı bələdiyyələrinin birindən bildiriblər ki, sahil zonasının təmizlənməsi üçün müəyyən vəsait lazımdır ki, o da Bakının əksər yerli özünüidarəetmə qurumlarında yoxdur. Bu qurumların gerçəkləşdirilməli layihələri əksər hallarda fəaliyyətsiz qalır. Belə halda, söhbət vergilərin yığılmasından gedir. Eyni zamanda bələdiyyədən bildiriblər ki, indiyə kimi Bakıda çimərliklərin ictimai bölgüsü olmayıb və bir çox rayon icra hakimiyyətləri çimərliklərin idarəsini yerli özünüidarə qurumlarına vermək istəmirlər; düşünürlər ki, çimərlik əraziləri yalnız onların səlahiyyətindədir.
Amma istirəhət edənlərə çimərliyin hansı quruma bağlı olmasının heç bir dəxli yoxdur. Əsas məsələ təmizlikdir, həm də inandırıcı deyil ki, dəqiq inzibati bölgü olandan sonra çimərliklərin təmizliyi təmin ediləcək. Amma təəssüf ki, bizdən çox-çox uzaq olan İspaniyanın ictimai çimərlikləri də bələdiyyəyə bağlıdır. Amma buna baxmayaraq, hər axşam ispan çimərliklərini xüsusi maşınlar zibildən təmizləyir. Dənizi isə sudan zibilyığan katerlərlə təmizləyirlər. İspan çimərliklərində taxta döşəklər və çətirlər pulludur, hər birini 4 avrodan təklif edirlər, amma onları almaq vacib deyil, çünki sahilboyu dükanlardan hər şeyi çox ucuz qiymətə almaq mümkündür. Çimərliklərdə pulsuz duşlar və çox gözəl geyinib-soyunma otaqları var, heç kimin orada öz ehtiyacını ödəmək ağlına da gəlmir.
Fransada isə sahil zolağı özəl mülkiyyət hüququ ilə məhdudlaşdırılıb. Dəniz dövlətə məxsusdur, dənizin sərhədi isə ən güclü dalğanın yetişdiyi görünməz xəttə qədər sayılır. Yəni hər yerdə çimmək və günəşdən qaralmaq mümkündür. Amma bununla belə lacivərd sahillərdə pullu çimərliklər var, amma onlar da yalnız klub və otellərə məxsus ola bilər. Pullu çimərlik dedikdə yalnız istirahət yeri - taxta döşəklər, günəş çətirləri, duşlar, tualetlər, saxlama kameraları, soyunub-geyinmə kabinələri, kafelər, barlar, restoranlar, su əyləncələri (skuterlər, qayıqlar və s.) nəzərdə tutulur. Pullu çimərliklərdə xidmətin qiyməti daha çox yerləşməsindən asılıdır. Pullu çimərliklər pulsuzlardan rəmzi hasarla ayrılır və bu hasarlar heç zaman dənizə qədər çəkilə bilməz. Şəhər çimərlikləri pulsuzdur, amma kabinələrdə, duşlar və tualetlərdə ideal təmizliyə riayət edilir.
Yunanıstanda da bütün çimərliklər bələdiyyələrə tabedir. Niyə biz məhz Yunanıstandan söhbət saldıq? Çünki bu ölkə çimərliklərin təmizliyinə görə müxtəlif ölkələrə verilən mavi bayraqların sayına görə liderlik edir. Belə bayraq 387 yunan çimərliyinə verilib, yəni dünya üzrə bu nişana layiq görülmüş çimərliklərin 10%-i Yunanıstanın payına düşür. Bütünlükdə, reytinqdə 41 ölkədən 3 min 12 çimərlik bu bayrağa layiq görülüb. Çimərliklərin qiymətləndirilməsi və sertifikatlaşdırılması proqramının yaradıcısı və beynəlxalq əlaqələndiricisi «FEE» (Foundation for Environmental Education) fondunun saytında bildirilir ki, proqramı 63 ölkə dəstəkləyir. Hər il suyun və qumun təmizliyi üzrə aparılan sınaqların nəticələrinə, həmçinin, sərbəst giriş, zibilin mütəmadi təmizlənməsi, müşahidə və xilasetmə xidməti, “təcili yardım”, duşların olması, ev heyvanlarının çimərliyə buraxılmasına qoyulan qadağa və avtonəqliyyatın hərəkətinin qadağan edilməsi parametrlərinə görə ən müxtəlif kurort zonalarına mavi bayraqlar verilir. Amma bizim buna çatmağımıza hələ çox var.
Rəsmən Bakı çimərlikləri də pulsuz sayılır və paytaxt rəhbərliyi artıq bunu bəyan edib. Qurumdan bildiriblər ki, Bakı İcra Hakimiyyəti çimərlik ərazisinə girişə görə pul almaq istəyən qanunpozucularını aşkar etmək üçün mütəmadi reydlər keçirir.
«Bakının fəaliyyətdə olan dəniz çimərliklərinə giriş doğrudan da pulsuzdur. Müəyyən turizm zonalarına və dövlət əhəmiyyətli obyektlərə giriş qadağan edilə bilər, amma dəniz sahilində bütün çimərliklərə giriş pulsuzdur. Bu zaman çimərlik tərəfindən göstərilən bir sıra xidmətlərə - şezlonqlardan, çətirlərdən, soyunub-geyinmə kabinələrindən, duşlardan istifadəyə görə pul alına bilər. Çimərliyin ərazisinə girişə görə pul tutmaq qadağandır, belə hallar qanun pozuculuğu sayılır. İnzibati Xətalar Məcəlləsində bununla bağlı müəyyən cərimələr nəzərdə tutulub. Qabaqkı illərdə bu cür hallar aşkarlanıb və suçlulara qarşı inzibati cərimələr tətbiq edilib. Çimərlik mövsümünün başlanması ilə bu reydlər bərpa edilib», - deyə paytaxt administrasiyasından bildirirlər.
Çimrəliklərdə təhlükəsizliklə bağlı hər şey qaydasındadır. Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) çimərlik mövsümünü tam hazırlıqla qarşılayıb. FHN-in Sularda Dövlət Xilasetmə Xidmətinin rəisi Rauf Səlimov bildirib ki, FHN strukturuna 42 xilasetmə məntəqəsi, həmçinin, xilasetmə postları və axtarış qrupları aiddir. Onun 24-ü Bakıda və Abşeron yarımadasında yerləşir. Qalan 18-i isə su hövzələrinin kənarında yerləşən başqa rayonların payına düşür. Sularda xilasetmə katerləri və quruda “təcili yardım” lar hərəkət etməkdədir. Sularının gigiyenik göstəricilərinə görə qadağan edilmiş çimərliklərdə vaxt keçirməyə cəhd edənlər isə öz güclərinə arxalanmalıdırlar. Xilasedicilər bildirirlər ki, belə çimərliklərdə onlar xidmət göstərmirlər.
Gigiyenik göstəricilərə və məşhur bağırsaq çöplərinə gəldikdə, Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin əməkdaşları Abşeron yarımadasının çimərliklərindən götürülmüş dəniz suyu nümunələrinin araşdırılmasını başa çatdırıblar. Bu, hər il suyun temperaturunun +17 dərəcə Selsiyə çatdığı çimərlik mövsümündə, yəni may ayından oktyabrın 1-nə kimi olan müddətdə vəba və kəskin mədə-bağırsaq xəstəliklərinin profilaktikası məqsədi ilə edilir.
Aparılmış monitorinqdən sonra bəlli olub ki, Bakı Şəhər Səbail rayonunun Şıx çimərliyində və Bakının Qaradağ rayonunun Sahil qəsəbəsinin çimərliyindən, həmçinin, Sumqayıt çimərliklərindən istifadə qadağandır. Əvvəlki illərdə olduğu kimi, bu il də bu çimərliklərdə mikrobioloji çirklənmə müşahidə edilib. Elə «Qraf Monte-Kristo»lar var ki, bu göstərişlərə əhəmiyyət verməyərək, buralarda çimməyə davam edirlər.
Qalan çimərlik zonalarında, məsələn, Bilgəh, Buzovna, Mərdəkan, Pirşağı, Nardaran, Novxanı, Corat qəsəbələrinin çimərliklərində çimməyə icazə verilir. Mikrobioloji araşdırmalar əsasında müəyyən edilib ki, bu çimərliklərdə bağırsaq çöplərinin miqdarı yol verilən normanı ötmür.

What's in store for holiday-makers on Baku's beaches?
One thing is good - we are all like Count Monte Cristo, and quite possibly the E.coli that recently affected the Germans cannot get the better of us because we receive a dose of this infection every year. So, it is summer, it is hot, and whoever doesn't have the chance to get out of the country or simply can't afford a holiday away from home is going to the seaside - to relax, sunbathe, splash in cool water and get refreshed.
But as was the case last year, two years ago and, in fact, at all times, beach-lovers are about to see a not very pleasant picture in the coastal zone. There is an informal tradition on Baku beaches - if an area has not been transformed into a tea-house or a cafeteria, holiday-makers will have to put up with plastic bags, empty bottles, rotting bits of fruit, cigarette butts and other detritus of human activity scattered around them. These are left behind by other holiday-makers. Yes, it is bad, it is evidence of a poor level of culture, but the overall infrastructure of Baku beaches is not conducive to cleanliness either. And people seem not to be surprised by the lack of rubbish bins and containers, not to mention the fact that a public utility worker is never seen on the beach. Whereas rubbish collection in the city is organized relatively well, although it is certainly far from being perfect, the beaches appear completely inaccessible. Additionally, Baku beaches, except for some privately owned areas, have practically no changing rooms, free shower rooms, toilets or other infrastructure that is available in all municipal beaches of Europe.
Despite the presence of municipalities in Azerbaijan, it remains unclear whose responsibility it is to exercise control over beaches. A source from the Mayor's Office of Baku told R+ that every beach is part of a certain municipality, which means that cleanliness and order on these territories are the responsibility of local government. A Baku municipality which is home to the most popular beaches has said that the cleaning of coastal areas requires funds that local governments don't have. Most of the schemes which these governments operate do not function. This mainly concerns the collection of taxes. At the same time, the source added that there is no strict administrative division of beaches in Baku, while district authorities are reluctant to share the power with local government, thinking that beaches fall within their own jurisdiction.
But holiday-makers couldn't care less about who has the jurisdiction over a beach. What matters more for them is cleanliness. And there is no guarantee that a clear administrative division will automatically result in clean beaches. Unfortunately, we are still too far from the municipal, i.e. public beaches of Spain. Special vehicles and motor-boats collect garbage from the beaches and the water every evening in Spain. Sun loungers and parasols cost 4 euros in Spain, but you don't have to buy them because the coast is full of shops where you can find anything a holiday-maker needs for very little money. There are free shower and changing rooms where, strange as that might seem, no-one would even think of relieving themselves.
In France, for instance, private ownership of seaside areas is limited. The sea is owned by the state, while the boundary of the sea on the shore is determined by the invisible line the highest wave can reach in the most ferocious storm. So one can swim and sunbathe everywhere. Nevertheless, there are beaches on the Cote d'Azur, and these can be owned by beach clubs and hotels. Pay-beaches mean places of recreation which include sun loungers, parasols, shower rooms, toilets, changing rooms, cafes, bars, restaurants, waterborne entertainments (scooters, motor-boats, etc.). The cost of services at these beaches largely depends on their location. Pay-beaches are separated from free ones by a symbolic fence which never reaches the water. Municipal beaches are free, but are still immaculately clean and have changing and shower rooms and toilets.
In Greece, all beaches are also municipal. Why Greece? Because this country is a world leader for the number of blue flags awarded to countries for their clean beaches. A total of 387 Hellenic beaches have been awarded a blue flag, which means that Greece accounts for 10 per cent of all the beaches in the world to have received this mark of distinction. The rankings include 41 countries, while 3,012 beaches and 638 waterscapes have been awarded. The web site of the founder and international coordinator of the FEE, the Foundation for Environmental Education, says that the program on the evaluation and certification of beaches is supported by 63 countries. The blue flag is annually awarded to different resort areas following tests of the water and sand. Also taken into consideration are such parameters as unhindered access, regular rubbish collection, surveillance and rescue services, emergency aid, availability of shower rooms, a ban on pets on the beaches and the absence of motor traffic. We are still very far from all this.
Officially, Baku beaches are also considered free, and city authorities have already made a statement in this regard. The Mayor's Office of Baku has said that it will conduct raids to identify those charging payment for access to beaches. "Access to all beaches in Baku is free. Only access to certain tourist zones and facilities of national importance may be restricted. But all seaside beaches should be accessible. Payment may only be charged for services provided on the beach, e.g. use of sun loungers, parasols, changing and shower rooms, etc. But it is prohibited to charge money for entering the beaches, and such instances will be viewed as an offence. The Code on Administrative Offences envisages penalties for that. Cases were registered in the past, and administrative sanctions were taken against those culpable. Raids will be resumed with the start of the beach season," the source said.
As far as safety is concerned, the situation is in order. The Ministry of Emergency Situations is entering the beach season booted and spurred. According to the head of the state service for water rescue at the Ministry of Emergency Situations, Rauf Salimov, the service has 42 rescue stations, as well as rescue posts and search groups. Of these, 24 are located in Baku and the Absheron Peninsula, while 18 operate in other adjacent water basins. There are rescue boats on the water and ambulances on shore. Whoever tries to use a beach that has been closed because of unclean water will have to rely on themselves - rescue workers stress that they will not work in such places.
As for hygiene and the notorious coliform bacillus, the national center of hygiene and epidemiology has completed an examination of sea water samples taken from Absheron beaches. This is part of an annual prophylaxis campaign to prevent cholera and intestinal diseases that runs from late May to 1 October when the water temperature reaches 17 degrees Centigrade. The monitoring has led to a ban on swimming at Sixov and Sahil beaches in Sabayil and Qaradag districts respectively, as well as at Sumqayit beaches. As in previous years, these beaches have registered microbiological pollution. However, there are Counts Monte Cristo who, ignoring the instructions, carry on swimming there. As for other beaches, it is safe to go to the beaches in Bilgah, Buzovna, Mardakan, Pirsagi, Nardaran, Novxani, Corat and others. Microbiological surveys have established that the number of coliform bacilli does not exceed the permissible norm.