OPEK «QARA QIZIL» ÜSTÜNDƏ ƏSİR…
Neft İxracatçısı Ölkələri Təşkilatı -OPEK-in iyunun əvvəlində Vyanada keçirilmiş iclası göstərdi ki, qurum dərin böhran içindədir - bu neft strukturu dünya üzrə neft qiymətlərinə təsir etmək imkanını itirib.
Vyana görüşü ərəfəsində qurumun üzvləri və ekspertlər bildirirdilər ki, OPEK ölkələri neft hasilatı kvotasını 2009-cu ildən bu yana ilk dəfə olaraq sutkada 1,5 mln barrelə qaldırmağı planlaşdırırlar.
Yetərincə əsaslandırılmış olan bu qərar Liviyadakı qeyri-sabit durum üzündən təbii görünürdü, bu ölkədəki vəziyyət bölgədə neft hasilatının azalmasına gətirmişdi və OPEK-dən cavab reaksiyası gözləyirdi. Bu barədə İran körfəzi ölkələrinin birinin təmsilçisinə istinadən bildirilir, hətta konkret rəqəmlər də göstərilirdi - mövcud kvotanı 1,5 mln barrel qaldırmaq düşünülürdü.
OPEK-də böhran
Qeyd edək ki, hazırda ən dərin siyasi böhran yaşanan Liviya neft ehtiyatına görə «Afrikanın ən zəngin ölkəsi» sayılır (42 mlrd barrel ehtiyatı var). Yayılan məlumata görə, münaqişə başlayana qədər Liviya OPEK-in hasilatının 6-8%-ni (sutkada 1,6-2 mln barrel), həmçinin, dünya ixracatının 2%-ə qədərini təmin edirdi.
Beynəlxalq Energetika Agentliyinin qiymətləndirməsinə görə, Liviyada baş vermiş hərbi əməliyyatlar üzündən OPEK üzvü olan başqa ölkələrdən təchizat sutkada 1,3 mln barrel azalıb.
Bazarda Liviya neftinin itkisini kompensasiya etmək üçün kartel  kvotaları qaldırmaq niyyətində idi və bununla bağlı onun üzvləri müxtəlif, çox vaxt bir-birinə əks olan fikirlər söyləyirdilər; məsələn, OPEK-in Vyanadakı sözügedən görüşü ərəfəsində İranın təşkilatdakı təmsilçisi Məhəmməd-Əi Xatibi bəyan etmişdi ki, hazırda kvotaları artırmağa ehtiyac yoxdur. Sonra məlum oldu ki, görüşün gedişində bu nəzər nöqtəsi qələbə çaldı.
Yada salaq ki, 2009-cu ildən bu yana OPEK-in kvotaları dəyişməz olaraq qalır və onda kvota sutkada 4,2 mln barrel (dünya istehlakının 5%-i qədər) azaldılmışdı. 2009-cu ildə kvotanın artırılması məsələsi qaldırılmışdı, amma qərar çıxarıla bilmədi. OPEK təmsilçiləri bildirdilər ki, onlar yaranmış durumdan və mövcud qiymətlərdən razıdırlar (o vaxt qiymət barrelə görə $70 idi).
2011-ci il isə öz sürprizlərini gətirdi. Səudiyyə Ərəbistanının keçmiş neft sənayesi naziri Zəki Yamani bildirib ki, siyasi qeyri-sabitlik üzündən neftin qiyməti barrelə $200-300-a qədər qalxa bilər, bu da dünya iqtisadiyyatı üçün real təhlükədir. Çox ölkələrin hökumətləri bu gün də qlobal iqtisadi böhranın nəticələrini aradan qaldırmaqda davam edirlər. Amma indi üfüqdə yeni böhran görünür və ekspertlərin fikrincə, bu daha uzun çəkəcək…
Beynəlxalq Energetika Agentliyi hələ aprel ayında xəbərdarlıq edib ki, əgər neftin qiymətləri belə yüksək səviyyədə qalacaqsa, bu, dünya iqtisadiyyatlarına mənfi təsir göstərəcək: onlar böhrandan sonra zəif bərpa olunacaq. Neftin barrel üçün $120-a bərabər qiyməti dünya iqtisadiyyatını böhrana sürükləyə bilər və bu öz miqyasına görə, 2008-ci ilin böhranına bərabər olar. Hasilat kvotasının artırılması bu risqi azaltmaq məqsədi daşıyır.
Sözün düzü, neftin qiymətinin azalması təkcə OPEK-in hasilat kvotasının artırılmasından asılı deyil, amma bu cür qərarın qəbul edilməsi psixoloji amilə malikdir. OPEK-ə üzv ölkələr isə nümayiş etdirə bilərdilər ki, onlar neft bazarının proseslərini nəzarətdə saxlayır və mövcud tələbata operativ diqqət yetirirlər, axı qurumun yaradılması məqsədində də bu qeyd edilib.
Amma Vyana görüşü nəticəsiz qaldı. Neft İxracatçısı Ölkələri Təşkilatının üzvləri «qara qızıl» hasilatının artırılması barədə razılığa gələ bilmədilər.
Təşkilat üzvü olan ölkələr arasında bu cür fikir ayrılığının baş verməsi  birinci dəfə deyil. OPEK tərəfindən aparılan siyasətlə razılaşmayan İndoneziya 2008-ci ildə karteli tərk edib. Nəticədə, Səudiyyə Ərəbistanı neft hasilatı həcmini müstəqil şəkildə qaldırmaq barədə bəyanat verib. Daha sonra bu barədə Küveyt bildirib.
Bütün bunlar hamıda dayanqlı bir fikir oyatdı ki, OPEK artıq neftin qiymətini nəzarətdə saxlaya bilmir. Bu barədə təşkilatın təmsilçiləri də bildirirlər.
Neftin qiyməti artmayacaq
Bununla belə, Beynəlxalq Energetika Agentliyi (BEA) ona bağlı olan ölkələrin strateji ehtiyatlarını açmaqla neftin qiymətini aşağı salmağa hazırlaşır, Liviyadan ixracatın kəsrini kompensasiya etmək üçün strateji ehtiyatlardan 60 mln barrel neft ayıracaq. Agentlik 30 gün ərzində dünya neft bazarlarına hər gün 2 mln barrel neft verəcək.
Qeyd edək ki, BEA bu misilsiz addımı yeni iqtisadi böhranın qarşısını almaq üçün atır. Yarandığı 1974-cü ildən bu yana BEA strateji ehtiyatlardan cəmi iki dəfə istifadə etməli olub. İlk dəfə bu, 1991-ci ildə İran körfəzindəki müharibə zamanı baş verib. İkinci dəfə isə BEA strateji ehtiyatlardan 2005-ci ildə «Katrin» qasırğası üzündən Meksika körfəzində neft hasilatı dayanan zaman  istifadə etmişdi.
BEA-nın qiymətləndirməsinə görə, mayın 31-nə kimi olan müddət ərzində Liviyada baş verən hərbi əməliyyatlar üzündən neft ixracatında yaranmış kəsr 132 mln barrel olub.
BEA üzvlərinin neft ehtiyatlarının toplam həcmi 4,1 mlrd barrel təşkil edir, bunun 1,6 mlrd barreli dövlət ehtiyatlarıdır və fövqəladə ehtiyaclar üçün nəzərdə tutulub.
Hazırda «WTI» markalı neftin avqust satışları üzrə sazişin qiyməti barrel üçün $90-ı keçir. «Brent» markalı neftin avqust ixracının qiyməti isə barrelə görə $108 təşkil edir.
1973-74-cü illərdə baş vermiş neft böhranı zamanı yaradılmış BEA hökumətlərarası təşkilatdır və 28 ölkənin energetika siyasəti üzrə məsləhətləşmələr aparır. BEA İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının strukturunda muxtar qurumdur.
OPEK-in perspektivi varmı?
OPEK-in gələcəyi barədə ekspertlərin mövqeyi diametral şəkildə təzadlıdır. Ancaq analitiklər bir fikirdə yekdildirlər ki, OPEK ölkələri hələ uzun müddət neft hasilatının müəyyən edilmiş kvotalarına riayət edə bilməyəcəklər və dəqiq vahid siyasət məsələsində də anlaşmaları çətin məsələdir.
Bu sözlərə sübut kimi kartelin Vyanada keçirilmiş sonuncu «nəticəsiz» iclası göstərilir, son 20 ildə ilk dəfə idi ki,  kartel üzvləri öz aralarında razılığa gələ bilmirdilər. Səudiyyə Ərəbistanının neft sənayesi naziri Əli Nəimi iclası «indiyə kimi olmuş ən pis görüş» adlandırıb.
Nümayəndələrdən biri bildirib ki, OPEK-in konsensus əldə edə bilməməsi OPEK qrupunun fundamental qaydalarının pozulması, kvotalar sisteminin sonudur.
«Biz əlbəttə ki, neftin qiymətinin daha da artacağının şahidi olacağıq, çünki gələcək ixrac həcmlərinin qeyri-müəyyənliyi getdikcə dərinləşir. OPEK-in neft təchizatındakı kəsrin əvəzini dolduracağına şübhələr artır», - deyə «National Australiabank Ltd»nin dağ-mədən və energetika bölməsinin iqtisadçısı  Ben Vestmor bildirir.
Ancaq mövcud fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, OPEK üzvləri ilk dəfə olaraq 2011-ci ildə trilyon dollardan çox pul qazanacaqlar. Ən azından, «qara qızıl» qiymətləri artır, uyğun olaraq OPEK üzvlərinin gəlirləri də çoxalır. Böyük Britaniya hökuməti mütəxəssislərinin açıqlanmış proqnozlarına görə, cari ildə OPEK təmsilçilərinin gəlirləri 30 faizdən çox artmalıdır və tarixdə ilk dəfə olaraq trilyon dolları keçəcək. Ekspertlər hesablamalarını neftin orta qiymətini  $111-dən götürərək aparıblar.
Bununla belə, əksər mütəxəssislər düşünür ki, OPEK-in gələcəyinə dünya iqtisadiyyatının inkişafının müxtəlif variantları da öz təsirini göstərəcək. Son  illərdə müxtəlif alternativ enerji qaynaqlarının istifadəsinin tərəfdarları artsa da, karbohidrogen xammal, xüsusilə də neft hələ uzun on illər boyunca bazarda aparıcı olacaq.
Əgər iqtisadiyyatı inkişaf etmiş  ölkələr müəyyən müddət ərzində dinc atom enerjisindən istifadəyə meyil göstərirdisə, Yaponiyada baş vermiş zəlzələ və sunami onları bu fikrə yenidən baxmağa vadar etdi. Xüsusilə, Almaniya atom-elektrik stansiyalarından istifadəsindən imtina etmək barədə qərar qəbul edib. Bu isə o deməkdir ki, Almaniya neft və qaz bazarında fəallaşır.
İstənilən halda analitiklər proqnoz verirlər ki, yaxın illərdə neft əsas energetika resursu olaraq qalacaq ki, bu da onun qiymətinə təsir etməlidir. Nə qədər ki dünya iqtisadiyyatında neftin rolu azalmayıb, neft karteli heç nədən qorxmalı deyil.

ОПЕК НАД "ЗЛАТОМ ЧЕРНЫМ" ЧАХНЕТ…
Состоявшееся в начале июня в Вене заседание Организации стран - экспортеров нефти продемонстрировало, что ОПЕК находится в глубоком кризисе - нефтяная структура потеряла способность влиять на мировые цены на нефть.
Накануне встречи в Вене эксперты и члены организации заявляли, что страны ОПЕК планируют повысить квоты на добычу нефти на 1,5 млн. баррелей в сутки - впервые с начала 2009 года.
Вполне оправданное решение напрашивалось само собой из-за нестабильной ситуации в Ливии, которая привела к сокращению добычи нефти в регионе и требовала ответной реакции ОПЕК. Об этом сообщалось со ссылкой на представителя одной из стран Персидского залива. Назывались даже конкретные цифры - существующую квоту намеревались поднять на 1,5 млн. баррелей.
Кризис ОПЕК
Отметим, что Ливия, которая находится в настоящий момент в глубоком политическом кризисе, является самой "богатой африканской страной" по запасам нефти (около 42 млрд. баррелей). Согласно распространенным данным, до возникновения конфликта Ливия обеспечивала 6-8% добычи ОПЕК (1,6-2 млн. баррелей в сутки), а также около 2% мирового экспорта.
По оценке Международного энергетического агентства, из-за военных действий в Ливии сократились и поставки из других стран - членов ОПЕК - на 1,3 млн. баррелей в сутки.
Чтобы компенсировать потерю на рынке ливийской нефти, картель намеревался повысить квоты, хотя его члены высказывали разные мнения, подчас противоречивые. Например, накануне знаменательной встречи ОПЕК в Вене представитель Ирана в организации Мохаммед-Али Хатиби заявил, что увеличивать квоту на данный момент нет необходимости. Как оказалось позднее, эта точка зрения победила в ходе встречи.
Напомним, что квоты ОПЕК сохраняются неизменными с начала 2009 года, когда они были уменьшены на 4,2 млн. баррелей в сутки (около 5% мирового суточного потребления). В 2009 году вопрос об увеличении квот поднимался, но решение вынесено не было: представители ОПЕК заявили, что довольны сложившейся ситуацией и существующей ценой (около $70 за баррель на тот момент).
2011 год принес новые сюрпризы. Как заявил экс-министр нефтяной промышленности Саудовской Аравии Заки Ямани, из-за угрозы политической нестабильности нефть может подскочить до $200-300 за баррель, что несет реальную угрозу мировой экономике. Правительства многих стран до сих пор продолжают устранять последствия глобального экономического кризиса. А тут на горизонте маячит угроза нового кризиса, который, по данным экспертов, будет более затяжным…
Международное энергетическое агентство еще в апреле предупреждало, что если нефтяные котировки останутся на высоком уровне, это негативно скажется на мировых экономиках: они будут значительно медленнее восстанавливаться после кризиса. Цена нефти в $120 за баррель может спровоцировать мировой экономический кризис, по масштабам вполне сопоставимый с кризисом 2008 года. Увеличение квот по добыче нефти призвано уменьшить эти риски.
Хотя, честно говоря, на снижение стоимости нефти могло повлиять не столько увеличение квот ОПЕК по добыче, сколько сам психологический факт принятия подобного решения. Страны - члены ОПЕК могли продемонстрировать, что они держат руку на пульсе нефтяного рынка и оперативно реагируют на существующий спрос, как и прописано в целях создания самой организации.
Но встреча в Вене оказалась безрезультатной. Члены организации экспортеров нефти так и не договорились об увеличении добычи "черного золота".
Подобное недопонимание между участниками организации происходит не в первый раз: не согласная с проводимой ОПЕК политикой в 2008 году покинула картель Индонезия.
Впоследствии о намерении самостоятельно повысить объемы добычи нефти заявила Саудовская Аравия. Вслед за ней об этом заговорил Кувейт.
Все это привело к устойчивому мнению, что ОПЕК уже не может контролировать процесс ценообразования на нефть. Об этом же открыто говорят и сами представители организации.
Роста цен на нефть не будет
Между тем Международное энергетическое агентство (МЭА) собирается снизить цены на нефть, открыв свои стратегические запасы, - страны, которые объединяет агентство, выделят 60 млн. баррелей нефти из стратегических запасов, чтобы компенсировать нехватку поставок из Ливии и снизить цены. Агентство намерено поставлять на мировые нефтяные рынки по 2 млн. баррелей в сутки в течение 30 дней.
Отметим, что МЭА идет на этот беспрецедентный шаг, чтобы предотвратить новый глобальный экономический кризис. МЭА всего дважды распечатывало стратегические запасы с момента своего создания в 1974 году. Впервые это произошло во время войны в Персидском заливе в 1991 году, а затем в 2005 году, когда из-за катастрофического урагана "Катрина" была остановлена добыча на множестве платформ в Мексиканском заливе.
Согласно оценкам МЭА, дефицит поставок нефти из-за военных действий в Ливии составил около 132 млн. баррелей на 31 мая.
Суммарный объем запасов нефти всех членов МЭА составляет 4,1 млрд. баррелей, из которых около 1,6 млрд. баррелей относятся к государственным резервам, предназначенным для экстренных нужд.
Сейчас стоимость августовского контракта на поставку нефти марки WTI превышает отметку в $90 за баррель. Нефть сорта Brent с поставкой в августе стоит около $108 за баррель.
Созданное во время нефтяного кризиса 1973-74 годов, МЭА является межправительственной организацией, которая консультирует в рамках энергетической политики 28 стран. МЭА - автономный орган в структуре Организации экономического сотрудничества и развития.
Есть ли у ОПЕК перспективы?
Мнения экспертов по поводу будущего ОПЕК диаметрально противоположные. Однако аналитики сходятся в том, что государствам ОПЕК вряд ли удастся в течение долгого времени соблюдать установленные квоты нефтедобычи и четкую единую политику.
В качестве доказательства этих слов приводится последнее "провальное" заседание картеля в Вене, на котором впервые за последние 20 лет члены картеля не смогли договориться между собой. Министр нефтяной промышленности Саудовской Аравии Али Наими назвал заседание "одной из худших встреч, которая когда-либо была".
Неспособность ОПЕК достичь консенсуса - нарушение фундаментальных правил группы ОПЕК, это конец системы квот, заявил один из делегатов.
"Мы, вероятно, увидим дальнейшее повышение нефтяных цен, так как знак вопроса над будущими объемами поставок становится все больше. Возникают сомнения в готовности ОПЕК восполнить дефицит поставок нефти", - отмечает экономист горнорудного и энергетического секторов из National Australiabank Ltd Бен Вестмор.
Однако, несмотря на существующие разногласия, члены ОПЕК впервые заработают в 2011 году свыше триллиона долларов. По мере того, как цены на "черное золото" растут, растут и доходы стран - членов ОПЕК. Согласно обнародованным прогнозам специалистов правительства Великобритании, в текущем году доходы представителей ОПЕК должны вырасти на треть и впервые в истории превысить триллион долларов. Расчеты экспертами велись на основании средней цены барреля "черного золота" в $111.
Между тем многие специалисты также считают, что на будущем ОПЕК скажутся и различные варианты развития мировой энергетики. Хотя в последние годы растет число последователей использования альтернативных энергетических ресурсов, углеводородное сырье, особенно нефть, еще десятилетия будет господствовать на этом рынке.
Если еще некоторое время назад развитые экономические государства склонялись к использованию энергии мирного атома, то землетрясения и цунами в Японии заставили их пересмотреть эту идею. В частности, Германия решила отказаться от использования атомных электростанций. Это означает, что Германия активизируется на рынке нефти и газа.
Так или иначе, аналитики продолжают делать прогнозы, что нефть продолжит оставаться главным энергетическим ресурсом на ближайшее время, что не может не сказаться на ее стоимости. И пока роль нефти в мировой экономике не уменьшится, нефтяному картелю нечего бояться.