OPEK «QARA QIZIL» ÜSTÜNDƏ ƏSİR…
Neft İxracatçısı Ölkələri Təşkilatı -OPEK-in iyunun əvvəlində Vyanada keçirilmiş iclası göstərdi ki, qurum dərin böhran içindədir - bu neft strukturu dünya üzrə neft qiymətlərinə təsir etmək imkanını itirib.
Vyana görüşü ərəfəsində qurumun üzvləri və ekspertlər bildirirdilər ki, OPEK ölkələri neft hasilatı kvotasını 2009-cu ildən bu yana ilk dəfə olaraq sutkada 1,5 mln barrelə qaldırmağı planlaşdırırlar.
Yetərincə əsaslandırılmış olan bu qərar Liviyadakı qeyri-sabit durum üzündən təbii görünürdü, bu ölkədəki vəziyyət bölgədə neft hasilatının azalmasına gətirmişdi və OPEK-dən cavab reaksiyası gözləyirdi. Bu barədə İran körfəzi ölkələrinin birinin təmsilçisinə istinadən bildirilir, hətta konkret rəqəmlər də göstərilirdi - mövcud kvotanı 1,5 mln barrel qaldırmaq düşünülürdü.
OPEK-də böhran
Qeyd edək ki, hazırda ən dərin siyasi böhran yaşanan Liviya neft ehtiyatına görə «Afrikanın ən zəngin ölkəsi» sayılır (42 mlrd barrel ehtiyatı var). Yayılan məlumata görə, münaqişə başlayana qədər Liviya OPEK-in hasilatının 6-8%-ni (sutkada 1,6-2 mln barrel), həmçinin, dünya ixracatının 2%-ə qədərini təmin edirdi.
Beynəlxalq Energetika Agentliyinin qiymətləndirməsinə görə, Liviyada baş vermiş hərbi əməliyyatlar üzündən OPEK üzvü olan başqa ölkələrdən təchizat sutkada 1,3 mln barrel azalıb.
Bazarda Liviya neftinin itkisini kompensasiya etmək üçün kartel  kvotaları qaldırmaq niyyətində idi və bununla bağlı onun üzvləri müxtəlif, çox vaxt bir-birinə əks olan fikirlər söyləyirdilər; məsələn, OPEK-in Vyanadakı sözügedən görüşü ərəfəsində İranın təşkilatdakı təmsilçisi Məhəmməd-Əi Xatibi bəyan etmişdi ki, hazırda kvotaları artırmağa ehtiyac yoxdur. Sonra məlum oldu ki, görüşün gedişində bu nəzər nöqtəsi qələbə çaldı.
Yada salaq ki, 2009-cu ildən bu yana OPEK-in kvotaları dəyişməz olaraq qalır və onda kvota sutkada 4,2 mln barrel (dünya istehlakının 5%-i qədər) azaldılmışdı. 2009-cu ildə kvotanın artırılması məsələsi qaldırılmışdı, amma qərar çıxarıla bilmədi. OPEK təmsilçiləri bildirdilər ki, onlar yaranmış durumdan və mövcud qiymətlərdən razıdırlar (o vaxt qiymət barrelə görə $70 idi).
2011-ci il isə öz sürprizlərini gətirdi. Səudiyyə Ərəbistanının keçmiş neft sənayesi naziri Zəki Yamani bildirib ki, siyasi qeyri-sabitlik üzündən neftin qiyməti barrelə $200-300-a qədər qalxa bilər, bu da dünya iqtisadiyyatı üçün real təhlükədir. Çox ölkələrin hökumətləri bu gün də qlobal iqtisadi böhranın nəticələrini aradan qaldırmaqda davam edirlər. Amma indi üfüqdə yeni böhran görünür və ekspertlərin fikrincə, bu daha uzun çəkəcək…
Beynəlxalq Energetika Agentliyi hələ aprel ayında xəbərdarlıq edib ki, əgər neftin qiymətləri belə yüksək səviyyədə qalacaqsa, bu, dünya iqtisadiyyatlarına mənfi təsir göstərəcək: onlar böhrandan sonra zəif bərpa olunacaq. Neftin barrel üçün $120-a bərabər qiyməti dünya iqtisadiyyatını böhrana sürükləyə bilər və bu öz miqyasına görə, 2008-ci ilin böhranına bərabər olar. Hasilat kvotasının artırılması bu risqi azaltmaq məqsədi daşıyır.
Sözün düzü, neftin qiymətinin azalması təkcə OPEK-in hasilat kvotasının artırılmasından asılı deyil, amma bu cür qərarın qəbul edilməsi psixoloji amilə malikdir. OPEK-ə üzv ölkələr isə nümayiş etdirə bilərdilər ki, onlar neft bazarının proseslərini nəzarətdə saxlayır və mövcud tələbata operativ diqqət yetirirlər, axı qurumun yaradılması məqsədində də bu qeyd edilib.
Amma Vyana görüşü nəticəsiz qaldı. Neft İxracatçısı Ölkələri Təşkilatının üzvləri «qara qızıl» hasilatının artırılması barədə razılığa gələ bilmədilər.
Təşkilat üzvü olan ölkələr arasında bu cür fikir ayrılığının baş verməsi  birinci dəfə deyil. OPEK tərəfindən aparılan siyasətlə razılaşmayan İndoneziya 2008-ci ildə karteli tərk edib. Nəticədə, Səudiyyə Ərəbistanı neft hasilatı həcmini müstəqil şəkildə qaldırmaq barədə bəyanat verib. Daha sonra bu barədə Küveyt bildirib.
Bütün bunlar hamıda dayanqlı bir fikir oyatdı ki, OPEK artıq neftin qiymətini nəzarətdə saxlaya bilmir. Bu barədə təşkilatın təmsilçiləri də bildirirlər.
Neftin qiyməti artmayacaq
Bununla belə, Beynəlxalq Energetika Agentliyi (BEA) ona bağlı olan ölkələrin strateji ehtiyatlarını açmaqla neftin qiymətini aşağı salmağa hazırlaşır, Liviyadan ixracatın kəsrini kompensasiya etmək üçün strateji ehtiyatlardan 60 mln barrel neft ayıracaq. Agentlik 30 gün ərzində dünya neft bazarlarına hər gün 2 mln barrel neft verəcək.
Qeyd edək ki, BEA bu misilsiz addımı yeni iqtisadi böhranın qarşısını almaq üçün atır. Yarandığı 1974-cü ildən bu yana BEA strateji ehtiyatlardan cəmi iki dəfə istifadə etməli olub. İlk dəfə bu, 1991-ci ildə İran körfəzindəki müharibə zamanı baş verib. İkinci dəfə isə BEA strateji ehtiyatlardan 2005-ci ildə «Katrin» qasırğası üzündən Meksika körfəzində neft hasilatı dayanan zaman  istifadə etmişdi.
BEA-nın qiymətləndirməsinə görə, mayın 31-nə kimi olan müddət ərzində Liviyada baş verən hərbi əməliyyatlar üzündən neft ixracatında yaranmış kəsr 132 mln barrel olub.
BEA üzvlərinin neft ehtiyatlarının toplam həcmi 4,1 mlrd barrel təşkil edir, bunun 1,6 mlrd barreli dövlət ehtiyatlarıdır və fövqəladə ehtiyaclar üçün nəzərdə tutulub.
Hazırda «WTI» markalı neftin avqust satışları üzrə sazişin qiyməti barrel üçün $90-ı keçir. «Brent» markalı neftin avqust ixracının qiyməti isə barrelə görə $108 təşkil edir.
1973-74-cü illərdə baş vermiş neft böhranı zamanı yaradılmış BEA hökumətlərarası təşkilatdır və 28 ölkənin energetika siyasəti üzrə məsləhətləşmələr aparır. BEA İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının strukturunda muxtar qurumdur.
OPEK-in perspektivi varmı?
OPEK-in gələcəyi barədə ekspertlərin mövqeyi diametral şəkildə təzadlıdır. Ancaq analitiklər bir fikirdə yekdildirlər ki, OPEK ölkələri hələ uzun müddət neft hasilatının müəyyən edilmiş kvotalarına riayət edə bilməyəcəklər və dəqiq vahid siyasət məsələsində də anlaşmaları çətin məsələdir.
Bu sözlərə sübut kimi kartelin Vyanada keçirilmiş sonuncu «nəticəsiz» iclası göstərilir, son 20 ildə ilk dəfə idi ki,  kartel üzvləri öz aralarında razılığa gələ bilmirdilər. Səudiyyə Ərəbistanının neft sənayesi naziri Əli Nəimi iclası «indiyə kimi olmuş ən pis görüş» adlandırıb.
Nümayəndələrdən biri bildirib ki, OPEK-in konsensus əldə edə bilməməsi OPEK qrupunun fundamental qaydalarının pozulması, kvotalar sisteminin sonudur.
«Biz əlbəttə ki, neftin qiymətinin daha da artacağının şahidi olacağıq, çünki gələcək ixrac həcmlərinin qeyri-müəyyənliyi getdikcə dərinləşir. OPEK-in neft təchizatındakı kəsrin əvəzini dolduracağına şübhələr artır», - deyə «National Australiabank Ltd»nin dağ-mədən və energetika bölməsinin iqtisadçısı  Ben Vestmor bildirir.
Ancaq mövcud fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, OPEK üzvləri ilk dəfə olaraq 2011-ci ildə trilyon dollardan çox pul qazanacaqlar. Ən azından, «qara qızıl» qiymətləri artır, uyğun olaraq OPEK üzvlərinin gəlirləri də çoxalır. Böyük Britaniya hökuməti mütəxəssislərinin açıqlanmış proqnozlarına görə, cari ildə OPEK təmsilçilərinin gəlirləri 30 faizdən çox artmalıdır və tarixdə ilk dəfə olaraq trilyon dolları keçəcək. Ekspertlər hesablamalarını neftin orta qiymətini  $111-dən götürərək aparıblar.
Bununla belə, əksər mütəxəssislər düşünür ki, OPEK-in gələcəyinə dünya iqtisadiyyatının inkişafının müxtəlif variantları da öz təsirini göstərəcək. Son  illərdə müxtəlif alternativ enerji qaynaqlarının istifadəsinin tərəfdarları artsa da, karbohidrogen xammal, xüsusilə də neft hələ uzun on illər boyunca bazarda aparıcı olacaq.
Əgər iqtisadiyyatı inkişaf etmiş  ölkələr müəyyən müddət ərzində dinc atom enerjisindən istifadəyə meyil göstərirdisə, Yaponiyada baş vermiş zəlzələ və sunami onları bu fikrə yenidən baxmağa vadar etdi. Xüsusilə, Almaniya atom-elektrik stansiyalarından istifadəsindən imtina etmək barədə qərar qəbul edib. Bu isə o deməkdir ki, Almaniya neft və qaz bazarında fəallaşır.
İstənilən halda analitiklər proqnoz verirlər ki, yaxın illərdə neft əsas energetika resursu olaraq qalacaq ki, bu da onun qiymətinə təsir etməlidir. Nə qədər ki dünya iqtisadiyyatında neftin rolu azalmayıb, neft karteli heç nədən qorxmalı deyil.

OPEC PINES AND LUSTS FOR "BLACK GOLD…"
The meeting of the Organization of Petroleum Exporting Countries in Vienna in early June demonstrated that OPEC is in deep crisis: the oil organization has lost its ability to influence international oil prices.
Before the Vienna meeting, experts and organization members were saying that the OPEC countries planned to increase oil production quotas by 1.5 million barrels a day - for the first time since 2009.
The well-justified decision was self-evident after the destabilization of the situation in Libya resulted in decreased oil production in the region, which required OPEC's reaction. A representative of one of the Gulf countries was quoted as saying this, and even concrete numbers were mentioned: the quota was to be raised by 1.5 million barrels.
The OPEC crisis
Let us note that Libya, which is currently going through a profound political crisis, is the "richest African country" in terms of its oil reserves (about 42 billion barrels). According to statistics, before the conflict, Libya accounted for 6-8% of OPEC oil production (1.6-2 million barrels a day) and about 2% of the international exports.
In the assessment of the International Energy Agency, supplies from other OPEC member countries also decreased because of the military operations in Libya - by 1.3 million barrels a day. To compensate for the undersupply of Libyan oil to the market, the cartel intended to increase the quota, although its members voiced different opinions, often mutually contradictory. For example, before the OPEC meeting in Vienna, Iran's representative in the organization, Muhammad-Ali Khatibi, said that there was no need to increase the quota at present. It turned out later that his point of view had prevailed in the meeting.
Incidentally, the OPEC quota has remained unchanged since early 2009, when it was decreased by 4.2 million barrels a day (about 5% of the world's total daily consumption). In 2009, the issue of increasing the quota was raised, but the decision was never made: OPEC members said that they were satisfied with the situation that had taken shape and the going price (about $70 per barrel at that time).
New surprises came in 2011. Zaki Yamani, former Saudi oil minister, said that because of the threat of political instability, oil prices might skyrocket to $200-$300 per barrel, which would pose a real threat to the international economy. Governments of many countries are still struggling to deal with the consequences of the global economic crisis, and now the threat of a new crisis is in the offing, which, according to experts, might last even longer.
The International Energy Agency warned as early as April that, if oil prices remain high, they will have a negative effect on the leading economies, which will take longer to recover from the crisis. The oil price of $120 per barrel might trigger a global economic crisis comparable in extent to the 2008 crisis. The increase in oil production quota is supposed to mitigate these risks.
However, frankly speaking, the psychological factor of making the very decision to increase the OPEC quota, not the increased production itself, might be more important in cutting oil prices. OPEC member countries could show that they keep abreast of developments in the oil market and promptly react to changing demand, as stated in the document which describes the purpose of the organization.
But the meeting in Vienna turned out to be fruitless. Members of the organization of oil exporter countries failed to agree on increasing the production of crude oil.
This lack of understanding among the organization members is nothing new: Indonesia disagreed with OPEC policy and withdrew from the cartel in 2008. Later, Saudi Arabia announced that it intended to increase oil production independently. After that, Kuwait made the same statement.
All this leads to the opinion that OPEC can no longer control oil prices. Representatives of the organization openly say this.
No oil price hike
At the same time, the International Energy Agency (IEA) intends to cut oil prices by tapping its strategic reserve - the member countries of the agency will allocate 60 billion barrels of oil from strategic reserves to make up for the decreased oil supply from Libya and push down oil prices. The agency intends to supply 2 million barrels of oil a day to the oil market for 30 days.
The IEA decided to take the unprecedented step to prevent a new global economic crisis. The IEA has drawn from the strategic reserves only twice since it was created in 1974. The first time was during the Gulf war in 1991, and then in 2005, when because of the devastating Katrina hurricane, oil production was suspended at many offshore installations in the Gulf of Mexico.
According to the IEA estimates, the shortage of oil supply because of the military operations in Libya was 132 million barrels as of 31 May.
The total amount of reserves of all the IEA member countries is 4.1 billion barrels, of which about 1.6 billion barrels are government reserves for emergencies.
At present, the futures prices for WTI crude in August exceed $90 per barrel. The Brent price for August is about $108 per barrel.
Created during the 1973-1974 oil crisis, the IEA is a governmental energy policy consulting organization with 28 member countries. The IEA is an autonomous body within the Organization for Economic Cooperation and Development.
Does OPEC have a future?
Analysts' opinions about the future of OPEC are diametrically opposite. However, they coincide that the OPEC member countries are unlikely to maintain the oil production quota or a clear-cut common policy for a long time.
The latest "failed" meeting of the cartel in Vienna, where the member countries failed to reach an agreement for the first time in the last 20 years, is cited as an example. Saudi Minister of Petroleum and Mineral Resources Ali Al-Naimi described the get-together as "one of the worst meetings ever".
The inability of OPEC to reach a consensus is a violation of the fundamental rules of OPEC and signifies the end of the system of quotas, one of the delegates said.
"We will probably see further hikes in oil prices because future oil supply volumes are increasingly uncertain. There are doubts about OPEC's readiness to make up for the shortages in oil supply," Ben Westmore, economist in charge of mining and energy sector analysis from the Reserve Bank of Australia, said.
However, despite the current differences, the OPEC members will earn more than $1 trillion in 2011 for the first time in history. As oil prices rise, revenues of the OPEC member countries are also increasing. According to the published forecasts of British government specialists, this year the revenues of OPEC members are to increase by 30% and exceed $1 trillion for the first time in history. Experts calculated this using an average oil price of $111 per barrel.
Many specialists also believe that different scenarios of development of the global economy will also have an effect on the future of OPEC. Although the number of supporters of the idea of using alternative sources of energy is increasing, hydrocarbons, and particularly oil, will remain dominant on the market for decades to come.
If not so long ago the developed economic nations increasingly leaned toward the idea of developing nuclear energy, the earthquake and tsunami in Japan forced them to revise this idea. In particular, Germany decided to stop using nuclear power stations. This means that Germany will increase its presence on the oil and gas market.
At any rate, analysts keep making forecasts that oil will remain the main energy resource for the near future, which is bound to show in its price. And until oil's role in the global economy is reduced, the oil cartel has nothing to fear.