YEREVANIN SEVİMLİ HOQQASI
Çoxsaylı nikbin proqnozlara baxmayaraq, iyunun 24-də Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya prezidentlərinin Kazan görüşü, faktik olaraq, nəticəsiz başa çatdı. Görüşdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə baza prinsiplərinin qəbul ediləcəyi gözlənilirdi. Lakin budəfəki müzakirələr də indiyədək dəfələrlə olduğu kimi, «bəzi məsələlərdə qarşılıqlı anlaşmaya nail olunması», «dialoqun davam etdirilməsinə dair razılığa gəlinməsi» haqda açıqlamalarla bitdi.
Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri olan Rusiya, ABŞ və Fransa liderlərinə minnətdarlıq da edib, Rusiya prezidentinin sülhə nail olunması istiqamətində şəxsi səylərini yüksək qiymətləndiriblər.
Rusiyanın «Kommersant» qəzeti «razılaşmanın hazırlanmasında iştirak etmiş Qərb diplomatı»na istinadən yazır ki, Kazan görüşünün əsas nəticəsi «yol xəritəsi»nin yer aldığı sənədin ortaya çıxması olmalı idi. Orada Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya dövlət başçılarının bir müddət əvvəl Soçidə keçirdikləri görüşdə razılaşdırdıqları Madrid prinsiplərinin yer alacağı gözlənilirdi. Güman olunurdu ki, «yol xəritəsi»nin imzalanmasından sonra Bakı ilə Yerevan beynəlxalq vasitəçilərin köməyi ilə sülh razılaşmasının hazırlanmasına başlayacaq. Yəni, Kazan görüşü uzun prosesin başlanğıcı olmalı idi. Danışıqlar masası üzərində ATƏT-in 2007-ci ildə Madriddə keçirilmiş konfransında razılaşdırılmış prinsiplərə əsaslanan «yol xəritəsi»nin peyda olacağına Moskva, Vaşinqton, ATƏT, AŞPA və Avropa Parlamenti də ümidini ifadə etmişdi.
«Biz heç zaman uğura bu qədər yaxın olmamışdıq»,  - deyə «yüksək səviyyədə danışıqların hazırlanmasında iştirak etmiş diplomat» «Kommersant»a açıqlamasında bildirib.
Nüfuzlu «The New York Times» qəzeti isə öz növbəsində yazırdı ki, «İyunun 24-nə təyin edilmiş prezidentlər səviyyəsində görüş ərazi mübahisəsinə son qoymaq üçün uzun illərdən bəri əldə edilmiş ən yaxşı imkandır».
«Fikrimcə, bu, 2001-ci ildə Ki-Uestdə başlanmış danışıqlar prosesinin tarixində ən vacib mərhələdir», - deyə ATƏT-in Minsk qrupunun amerikalı həmsədri Robert Bradke bildirirdi.
Oxşar bəyanatlarla ATƏT-in baş katibi Mark Perren de Brişambo, Avropa Parlamentinin rəhbəri Yeji Buzek, həmçinin, AŞPA prezidenti Mövlud Çavuşoğlu, ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Mark Toner və digər rəsmilər, politoloqlar da çıxış edirdilər.
Bundan başqa, məlum olduğu kimi, «Böyük səkkizlik» ölkələrinin bir müddət əvvəl Dövildə baş tutmuş sammitində ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlət başçıları (Rusiya, Fransa, ABŞ) Dmitri Medvedev, Nikola Sarkozi və Barak Obama «həlledici addımlar» üçün «vaxtın çatdığını» bəyan etmişdilər.
Kazan görüşündən öncə də həmsədrlər böyük fəallıq göstərir, danışıqlar prosesinin uğurla nəticələnməsinə çalışırdılar. Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nıazirləri ilə Vaşinqtonda məsləhətləşmə də aparılmışdı. Üstəlik, Barak Obama Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın dövlət başçısı Serj Sarqsyanla telefonla danışaraq, onları əsas prinsipləri razılaşdırmağa çağırmışdı. Fransa prezidenti Nikola Sarkozi də təxminən eyni ruhda bəyanat səsləndirmişdi.
Rusiya, şəxsən Dmitri Medvedev üçün isə Kazan görüşünün uğuru nəhəng xarici siyasi nailiyyət olacaqdı - Fələstin-İsrail münaqişəsinin həllində əldə ediləcək irəliləyişin Barak Obama üçün sayılacağı uğur kimi.
Əksər müşahidəçilər bildirirdi ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində irəliləyiş Moskva üçün, xüsusilə Rusiya-Gürcüstan müharibəsinin, Dnestryanı problemlə bağlı qeyri-müəyyən perspektivin, həmçinin, bir il əvvəl Qırğızıstanda baş vermiş faciəvi hadisələr kimi, Mərkəzi Asiyadakı etnik münaqişələrə müdaxilə etmək məcburiyyəti kimi təhlükələr fonunda daha vacib idi. Üstəlik, bir çox iqtisadi və geosiyasi qazanclar məhz Qarabağ probleminin həllindən asılıdır. Digər həmsədrlər bu işdə münaqişə tərəfləri ilə bilavasitə sərhədə, Ermənistana ciddi təsir imkanına malik olan, Azərbaycan və Türkiyə ilə tərəfdaş münasibətlərini inkişaf etdirən Rusiyanı tam dəstəkləyirdi.
Moskva özü də irəliləyişə nail olmaq üçün az səy göstərmirdi.  Kazan danışıqları bilavasitə Kremlin vasitəçiliyi ilə təşkil olunan 9-cu görüş idi. Bu proses 2008-ci ilin noyabrında başlanmışdı. Kazan görüşündən əvvəlki danışıqlar isə martın 5-də Soçidə keçirilmişdi.
Amma təəssüf ki, çoxdan gözlənilən irəliləyişə nail olunmadı. Yerevan əvvəlki illərdə olduğu kimi, danışıqlar prosesinin qırılmasında yenə Bakını ittiham edir. Ermənistan xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan bildirib ki, prezidentlərin Kazan görüşü məhz Bakının mövqeyi üzündən nəticə verməyib. «Azərbaycan vasitəçilərin təklif etdiyi son baza prinsiplərini qəbul etməyə hazır deyil. Məhz bu üzdən Kazan danışıqları dönüş anı olmadı. Bakı 10-dək dəyişiklik təklif etdi və bu, dönüşün baş verməsinə mane oldu», - deyə Ermənistan XİN mətbuat xidmətinin açıqlamasında iddia olunur.
Necə deyərlər, qara məni basınca…
Bakıda isə belə şeylərə artıq təəccüblənmirlər. Həqiqətən də, hələ Fransanın Rambuye qəsrində aparılan danışıqlar zamanı Ermənistanın ozamankı prezidenti Robert Köçəryanın təcili ayaqyoluna getməli olduğunu deyərək danışıqları tərk etməsi ilə müqayisədə  bu, ermənilərin elə də böyük trükü deyil. Hər halda, ermənilərin bu dəfə də hansısa ekstravaqant bəhanə gətirərək, görüşdən qaçmadığına görə, onlara bir «təşəkkür» də düşür.
Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bildirib ki, Yerevan «yenə də faktlar və sənədlərin təhrifi ilə məşğuldur».
«Nədənsə Azərbaycan ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin 2009-cu ildə Afinada rəsmən təqdim etdiyi Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını qəbul etdiyini söyləyən zaman ermənilər susurdu. İndi onlar yenilənmiş Madrid prinsipləri içərisindəki işçi sənədlərin çoxsaylı versiyalarından yalnız biri haqda danışır. Mən Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinə piarla məşğul olmamağı, mənfi status-kvonun dəyişdirilməsi üçün intensiv iş aparmağı məsləhət görərdim. Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkə başçıları da tərəfləri məhz buna çağırır», - deyə E. Məmmədyarov bildirib.
Azərbaycan Prezident Administrasiyasının xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Novruz Məmmədov isə məsələyə belə münasibət bildirib: «Ermənistan tərəfi yenə də danışıqlar prosesi ətrafındakı vəziyyətdən tamahkar məqsədləri üçün istifadə edir, Azərbaycanı «əsas prinsiplər»in qəbuluna mane olmaqda günahlandırır, bununla da, beynəlxalq rəyi çaşdırmağa çalışır. Afinada və Sankt-Peterburqda əldə edilmiş razılaşmanın məhz Yerevan tərəfindən pozulduğu hər kəsə bəllidir. Soçiyə isə onlar, ümumiyyətlə, özlərinin vasitəçilərlə razılaşdırılmamış layihəsi ilə gəlmişdilər. Yəni, Ermənistan müxtəlif hoqqabazlıqlara vərdiş edib. Təəssüf ki, Ermənistan xarici işlər naziri məhz bununla məşğul olmaqda davam edir».
Elmar Məmmədyarovun sözlərinə görə, Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin Kazan görüşü bu formatda aparılan ən uzun danışıqlardan biri olub: «Münaqişənin nizamlanmasında irəliləyişə mane olan problemli məqamlarla bağlı müzakirələr aparıldı. Təəssüf ki, bir sıra prinsipial məsələlərdə hələ də razılıq əldə edə bilmirik. Çünki ermənilər 7 il əvvəl başlanmış danışıqlar prosesinin məğzini təhrif edərək, Azərbaycandan maksimum güzəştlər tələb edir».
Ermənistanı danışıqları pozmağa nəyin sövq etdiyinə dair suala gəlincə, N. Məmmədov bildirib ki, bu sualın həqiqətən də cavaba ehtiyacı var: «Düşünürəm, danışıqlar prosesinin indiki mərhələsinin həssaslığını nəzərə alaraq, bu məsələyə hansısa şərh vermək yersiz olardı. Amma güman edirəm ki, jurnalistlərimiz, politoloqlarımız və ekspertlərimiz hazırkı çətin vəziyyəti diqqətlə analiz etməklə, Ermənistanın arxasında hansı qüvvələrin dayandığını asanlıqla müəyyənləşdirə bilər».
Əslində, son danışıqlar ərəfəsində ermənilərin verdiyi şərhlər göstərirdi ki, onlar Kazana heç də razılıq əldə etməyə yox, kobud desək, beynəlxalq ictimaiyyətin beynini növbəti dəfə qarışdırmağa gedir.
Baza prinsipləri vasitəçilərin köməkliyi ilə heç də qısa vaxtda hazırlanmamışdı. Amma indi sülh danışıqları yenidən gerilədi. Beynəlxalq vasitəçilərin fəal səyləri belə, bunun qarşısını ala bilmədi. Bu baxımdan, Kazan görüşü ərəfəsində Fransa prezidenti Nikola Sarkozinin erməni həmkarı Serj Sarqsyana ünvanladığı məktub kifayət qədər səciyyəvi təsir bağışlayır. Xatırladaq ki, məktubda deyilirdi: «Tarixdə elə anlar olur ki, bu anda dövlət başçıları özlərində güc taparaq xalqlarına cəsarət, müdriklik və sülh nümunəsi göstərməlidir».
Yəni, Ermənistan hakimiyyətində məhz cəsarət və müdriklik çatışmır.
Bu onlara əsassız ərazi iddialarından imtina etmələri, Rusiyanın və beynəlxalq ictimaiyyətin digər üzvlərinin boynundan asılılığa son qoymaları, nəhayət, öz xalqına normal inkişaf etmək imkanı vermələri, regiondakı vacib iqtisadi və geosiyasi proseslərdən kənar qalmış autsayder olmamaları üçün lazımdır.
Bütün bunlarla yanaşı, məsələn, politoloq Vəfa Quluzadə vasitəçilərin boynuna da böyük məsuliyyət düşdüyü qənaətindədir. «Vasitəçilər Ermənistanı bir dəfə də olsun tənqid etməyib; məsələn, bir dəfə də olsun eşitməmişəm ki, onlar Yerevandan qoşunlarının Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərindən çıxarılmasını ultimativ tonda tələb etsin. Ermənistan isə bu sakit dəstəyi hiss etdiyi üçün mövqeyini daha da sərtləşdirir», - deyə politoloq 1news.az saytına müsahibəsində bildirib.
V. Quluzadə onu da xatırladıb ki, Kazan görüşündən bir müddət əvvəl Rusiya Gümrüdəki hərbi bazasındakı silahların bir hissəsinin Ermənistana verilə biləcəyini elan edib. Digər həmsədr (ABŞ) Ermənistanın maliyyələşdirilməsini davam etdirir, üçüncüsü (Fransa) isə artıq onu öz bacısı adlandırır. Bütün bunlar, şübhəsiz, Ermənistanda özünəəminlik yaradır.
Azərbaycanlı politoloq, Milli Məclisin deputatı Rasim Musabəyov isə Rusiya rəhbərliyində Dmitri Medvedevlə Vladimir Putin arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı fikir ayrılığının olmasına diqqət çəkir.
Bəs, görəsən, bütün bunların axırı necə olacaq? Axı vaxt uzandıqca, sülh prosesindən məyusluq artdıqca, problemin dinc yolla nizamlanması ehtimalı daha da azalır. Üstəlik, regionda və Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələrdə tezliklə 2012-2013-cü il seçkilərinə hazırlıq başlayacaq və ya artıq başlanıb. Bu isə dialoqun daha da çətinləşəcəyi deməkdir…
Bu arada Azərbaycanın  Müdafiə Nazirliyi mətbuat xidmətindən 1news.az saytına bildiriblər ki, iyunun 24-25-də müxtəlif saatlarda Goranboy rayonunun Tapqaraqoyunlu kəndi yaxınlığındakı, həmçinin, Füzuli rayonunun adsız yüksəkliklərindəki mövqelərimiz ermənilər tərəfindən avtomat və pulemyotlardan atəşə tutulub.
Yəni, ermənilər hər kəsin Kazan danışıqlarından müsbət irəliləyiş gözlədiyi bir vaxtda belə, təxribatçı əməllərini davam etdirib.
Qarabağ münaqişəsi nə qədər «dondurulmuş» statusunu qoruyub-saxlayacaq? Bu, erməniləri qane edirsə, torpağını və evini itirmiş 1 milyon qaçqını olan Azərbaycanın səbri tükənməkdədir.
Bakı müharibə istəmədiyini dəfələrlə bəyan edib. Bunun əlavə sübuta ehtiyacı da yoxdur. Azərbaycanın inkişaf səviyyəsinə, iqtisadi sahədəki planlarına, xüsusilə qeyri-neft sektoru, inşaat, turizm, kənd təsərrüfatı sahələrində görülməsi nəzərdə tutulan işlərə diqqət yetirmək kifayətdir. Bakının nə qədər beynəlxalq və regional layihələrdə iştirakçı olduğunu saymaq yetər…
Bundan başqa, heç kəs oğul və qızlarının ölümünü istəməz. Bunadək baş vermiş insan tələfatı, dağıntılar isə heç zaman yaddaşlardan silinməyəcək…
Bununla yanaşı, müxtəlif nüfuzlu xarici KİV-də yer alan məqalələrdən də aydın olur ki, beynəlxalq siyasətçilər, politoloqlar və ekspertlər «Azərbaycanın hərbi büdcəsinin Ermənistanın dövlət büdcəsindən üstün olmasının» səbəblərini yaxşı anlayır.
Kazan görüşündən 2 gün sonra Bakıda Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 93-cü, müstəqilliyin bərpasının isə 20 illiyi münasibətilə möhtəşəm hərbi parad keçirildi. Paradda 6 min hərbçi, 400-dək hərbi texnika və sistem, 50-dək müasirləşdirilmiş hərbi döyüş texnikası, 60-dək Azərbaycanda istehsal olunmuş və müasirləşdirilmiş silah növü, 14 zirehli maşın, 35 hərbi vertolyot, 22 hərbi, 8 təlim təyyarəsi, 28 gəmi, kater və digər texnika iştirak edib.
Təntənəli paradda çıxış edən Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev bildirib ki, indi Silahlı Qüvvələrdə yüksək döyüş ruhu var, Azərbaycan Ordusu qarşıya qoyulmuş vəzifələrin öhdəsindən gəlmək üçün bütün imkanlara malikdir.
«Müharibə bitməyib. Onun yalnız birinci mərhələsi bitib. Müharibə şəraitində yaşayan ölkə, ilk növbədə, hərbi quruculuğa diqqət yetirməlidir. Bu gün Azərbaycanın dövlət büdcəsində hərbi xərclər ilk yeri tutur. Nə qədər ki, torpaqlarımız işğaldan azad edilməyib, bu davam etdiriləcək. Sülh razılaşması əldə edilərsə, işğala son qoyularsa, əlbəttə ki, bəlkə də bu xərclərə ehtiyac qalmayacaq… Bizim işimiz haqq işidir. Biz heç bir başqa ölkənin torpağını zəbt etməmişik, heç bir başqa ölkənin torpağında bizim gözümüz yoxdur, baxmayaraq ki, bugünkü Ermənistan tarixi Azərbaycan torpaqlarında yaranıb. Dağlıq Qarabağ əzəli Azərbaycan torpağıdır, tarixi Azərbaycan torpağıdır. Bu, həmişə belə olub, bu gün də belədir. Sadəcə, müvəqqəti olaraq işğal altına düşüb. Ancaq bu işğal davam edə bilməz. Mən tam əminəm ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa ediləcək. Bunu etmək üçün biz daha da güclu olmalıyıq. Azərbaycanda bütün sahələrdə aparılan islahatlar, ölkəmizin inkişafı, bölgədəki mövqelərimizin möhkəmləndirilməsi nəticəsində istədiyimizə nail ola biləcəyik», - deyə Azərbaycan Prezidenti bildirib.
Azərbaycan iqtisadi və siyasi mövqelərinin möhkəmləndirilməsini, qonşuları ilə dostluq münasibətlərini davam etdirir. Yaxın vaxtlarda Türkiyənin baş naziri, bu günlərdə keçirilmiş parlament seçkisində partiyası qələbə qazanmış Rəcəb Tayyib Ərdoğan Bakıya səfərə gələcək. Səfər zamanı iqtisadi əməkdaşlıq və təhlükəsizlik məsələlərinin müzakirə ediləcəyi gözlənilir.
Ermənistan Azərbaycanla Türkiyə arasında parçalanma yaratmağa cəhd göstərsə də, onun bu səyləri iflasa uğrayıb. Bu gün Ankara ilə Bakı həmişəkindən daha yaxındır. Rusiya getdikcə Azərbaycana, Cənubi Qafqaz və Xəzər hövzəsindəki geosiyasi qüvvələr nisbətində mühüm önəm daşıyan bir tərəfdaş kimi yanaşır.
Bəs Ermənistanın nəyi var? Qonşularına qarşı belə aqressiv siyasət yürüdən, təbii resursları, dənizə çıxışı olmayan, sərhədləri qapalı, ciddi sosial-iqtisadi problemlər içərisində qalmış ölkəni qarşıda nələr gözləyir?
Hər kəs yaxşı anlayır ki, Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi hər dəfə bilərəkdən danışıqların iflasa uğramasına çalışır və nail olur. Çünki əks halda «evdə» salamat qala bilməyəcəyini başa düşür. Amma bu da özünü dalana dirəməkdən başqa bir şey deyil. Odur ki, Kazanda danışıqların növbəti dəfə iflasa uğramasına baxmayaraq, Azərbaycan onu özü üçün kifayət qədər uğurlu hesab edə bilər. Yerevanın destruktiv mövqeyinə izah tapması hər keçən gün daha da çətinləşir. Axı məhz Yerevan Azərbaycan torpaqlarının 20%-ni işğal edib, bu ərazilərdə etnik təmizləmə siyasəti aparıb. Azərbaycan yox, məhz Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə əməl etməkdən boyun qaçırır. Məhz Ermənistan BMT Baş Assambleyasının 65-ci sessiyasında bütün ölkələrin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və siyasi müstəqilliyinə hörmət edilməsinin vacibliyinin qeyd olunduğu qətnaməyə qoşulmaqdan imtina edib. Hazırda məhz erməni snayperləri Azərbaycan uşaqlarına atəş açır, məhz ermənilər hər dəfə bir bəhanə ilə sülh danışıqlarını pozurlar…

YEREVAN'S FAVOURITE TRICK
Despite the numerous optimistic forecasts, the summit of the Azerbaijani, Armenian and Russian presidents, which was conducted in Kazan on 24 June and at which everyone expected the basic principles for a settlement of the conflict in Nagornyy Karabakh to be accepted, has in effect ended fruitlessly.
The talks ended with words about the "achievement of mutual understanding on a number of issues" and the intention to "continue the dialogue", which have already been voiced more than once. The Azerbaijani and Armenian presidents also expressed their gratitude to the Russian, US and French leaders - the co-chairs of the Minsk Group of the Organization for Security and Cooperation in Europe, the OSCE - and gave high assessments to the Russian president's efforts to promote the process of agreement.
The Russian newspaper Kommersant reports, citing a "Western diplomat who took part in preparing the agreement", that the main outcome of the Kazan meeting was to have been a document containing a "road map" based on the so-called Madrid principles and the agreements reached during the recent meeting of the Armenian, Azerbaijani and Russian presidents in Sochi. It was expected that, after putting their names to the "road map", Baku and Yerevan would start developing a peace treaty in cooperation with the international mediators. In other words, the Kazan agreement would be just the beginning of a lengthy process.
Shortly before the talks, Moscow, Washington, the OSCE, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) and European Parliament voiced their hope that the long-awaited "road map", based on the principles that were agreed during the OSCE conference in Madrid in 2007, would appear on the negotiating table.
"We have never been this close to success," Kommersant reported, quoting the "diplomat who took part in preparation of the high-level talks".
The authoritative Western newspaper, The New York Times, reported for its part that the "meeting at the presidential level, scheduled for 25 June, is the best possibility in many years to put an end to the territorial dispute".
"From my point of view, it is the most important phase in the negotiating process since 2001, when efforts were made in Key West to reach a peace deal," Robert Bradtke, US co-chair of the OSCE Minsk Group, said.
OSCE General Secretary Marc Perrin de Brichambaut,, European Parliament President Jerzy Buzek, PACE President Mevlut Cavusoglu, US State Department official Mark Toner and other officials and political analysts made similar statements.
In addition, during the recent G8 summit in Deauville, the presidents of the three OSCE Minsk Group co-chair countries (Russia, France and the USA), Dmitriy Medvedev, Nicolas Sarkozy and Barack Obama, said that the time has come for "decisive steps".
Also, the co-chair countries were active before the Kazan summit to facilitate the success of the negotiating process. In particular, the Armenian and Azerbaijani foreign ministers held consultations in Moscow and Washington. Barack Obama had phone conversations with Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian President Serzh Sargsyan and urged the parties to agree on the basic principles. French President Nicolas Sarkozy made a statement to roughly the same end.
As for Russia and Dmitriy Medvedev personally, a positive result at the Kazan summit would have been a major foreign political success of the same ilk as a breakthrough in the Palestinian-Israeli regulation would be for Barack Obama.
As many observers noted, progress in the Karabakh regulation would be particularly important for Moscow against the backdrop of the consequences of the Russian-Georgian war, the unclear future of the Transdniestrian conflict and Russia's evident caution against getting involved in ethnic conflicts in Central Asia of the type that occurred a year ago in Kyrgyzstan. Especially as resolving the Karabakh problem might yield a great many economic and geopolitical benefits.
Of course, other co-chair countries voiced their unqualified support for efforts by Russia, a country which borders the parties to the conflict, has great influence on Armenia and methodically promotes its partnership relations with Azerbaijan and Turkey.
Moscow has indeed put in tremendous effort. Since the first meeting in November 2008, the talks in Kazan were the ninth meeting to be held with the direct mediation of the Kremlin. The preceding summit took place on 5 March in Sochi.
However, the long-awaited breakthrough in the talks has not materialized, unfortunately. As in previous years, Yerevan accused Baku of effectively thwarting the talks. Armenian Foreign Minister Edvard Nalbandyan, for example, said that the meeting between the Armenian and Azerbaijani presidents in Kazan turned out not to be momentous precisely because of Baku's position.
"The meeting in Kazan was not a watershed because Azerbaijan turned out not to be ready to accept the version of the basic principles for a Karabakh settlement proposed by the co-chairs. Baku suggested about 10 changes, which thwarted the breakthrough in the process," the Armenian Foreign Ministry press service said.
Baku is no longer surprised by these sorts of things. Indeed, after the meeting between the presidents in the Chateau de Rambouillet in France, when then-Armenian President Robert Kocharyan left the talks citing the urgent need to go to the toilet as an excuse, the latest trick by the Armenian side was not the most impressive one. We should at least give the Armenians their due for not making an attempt in Kazan to flee back home again on the basis of some unusual pretext.
Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov noted that Yerevan "is misrepresenting the facts and misinterpreting the documents again".
"For some reason, the Armenian side was silent when Azerbaijan announced the acceptance of the Madrid document which was officially presented by the co-chairs of the OSCE Minsk Group in Athens in 2009, but talks a lot about one of the many versions of the working document which is based on the newer version of the Madrid document. I would advise the Armenian Foreign Ministry to stop its PR campaign and instead work hard on changing the negative status quo that has taken shape, which is what the leaders of the Minsk Group co-chair countries are urging them to do," the Azerbaijani foreign minister said.
"The Armenian side is again taking advantage of the situation that has taken shape in the negotiating process, driven by ulterior motives, and is accusing Azerbaijan of thwarting the acceptance of the 'basic principles' to mislead the international community," Novruz Mammadov, head of the Foreign Relations Department at the Presidential Administration, said. "Everyone knows that it is Armenia that failed to honour the agreements that were reached in Athens and St Petersburg. In Sochi, the Armenian delegation arrived with its own draft document which had not been agreed with the mediators at all. In other words, Armenia has grown accustomed to playing different tricks. Unfortunately, this is exactly what the Armenian foreign minister is continuing to do."
Elmar Mammadyarov said that the Kazan meeting of the presidents of Russia, Azerbaijan and Armenia was one of the longest in this format. "Problematic issues which create obstacles to progress in the process of regulation of the conflict were discussed. Unfortunately, we were not able to reach a compromise solution on a number of key issues, because the Armenian side demands maximum concessions from Azerbaijan and thereby distorts the purpose of the negotiating process which started seven years ago," the Azerbaijani foreign minister said.
In the meantime, commenting on what motivates Armenia to thwart the talks, Novruz Mammadov said there was no need to look very far.
"I think that, taking into account the sensitivity of the current phase of the negotiating process, it would be inappropriate to make any comments. But I think that, if our journalists, political analysts and experts closely analyse the situation that has taken shape, they will easily guess what forces are behind Armenia."
Indeed, even the preliminary comments by the Armenians before the summit made it possible to guess that they were going to Kazan not to reach an agreement, but to mislead the international community again.
However, the basic principles have been developed with the participation of the mediators for many years, and now the peace talks have been thrown back again. Even despite the fact that international mediators have clearly intensified their efforts.
The message to Serzh Sargsyan, which was sent shortly before the Kazan summit by Nicolas Sarkozy, is a good example: the French president noted in his letter that there are "moments in history when heads of state must find inner strength in themselves to show their people the way of courage, wisdom and peace."
In other words, courage and wisdom is what the Armenian authorities lack. It takes courage and wisdom to abandon groundless territorial claims, stop scrounging off Russia and other members of the international community and finally allow your people to develop normally, instead of making them outsiders who are sidelined from all the important economic and geopolitical processes in the region.
At the same time, political analyst Vafa Quluzada lays much of the blame at the mediators' door.
"The mediators have never condemned Armenia's position. I, for example, have never heard them demanding in a tone of an ultimatum that Yerevan should withdraw Armenian troops from the occupied Azerbaijani territories. Seeing this kind of tacit support, Armenia makes its position increasingly rigid," the political analyst said in an interview with 1news.az.
He also drew attention to the fact that right before the meeting, Russia passed a law that some of the armaments from the Russian military base in Gyumri, Armenia, can be transferred to Armenia, and underscored that the second co-chair (the USA) also keeps funding Armenia, and the third (France) already calls Armenia a sister. All this makes Armenia more confident.
At the same time, Azerbaijani political analyst and parliament member Rasim Musabayov points out that there is a difference of opinion between Medvedev and Vladimir Putin on how to regulate the Karabakh conflict.
At any rate, what is next? The more time passes, the more failures and disappointments there are in the negotiating process, the lower the likelihood of a peaceful solution is. Especially as preparations for the elections of 2012 and 2013 in the region and in the Minsk Group countries are to begin soon - or have already begun in some countries - and this means that continuing the dialogue will be even more difficult.
On the other hand, the Azerbaijani Republic Defence Ministry's press service told 1news.az that at different times on 24 and 25 June, machine-gun and assault rifle fire was opened from positions near the village of Tap Qaraqoyunlu in Goranboy District and high ground in Fuzuli District of Azerbaijan on Azerbaijani fortifications nearby. In other words, the Armenian side continued to organize acts of provocation even when everyone expected that the talks in Kazan would achieve a turning point in the regulation of the conflict.
But how long will the Karabakh conflict remain frozen? Although this status suits Armenia, the patience of the Azerbaijani side, of one million refugees who have been deprived of their land and homes and from whom others want to take away their past and their Motherland, is running out.
Baku has more than once said that it does not want another war. This does not need much proving, a look at the level of Azerbaijan's development, its economic plans, especially in the areas of the non-oil sector, construction, tourism and agriculture, would suffice. It would suffice to count in how many international and regional projects Baku participates. Furthermore, no one here could possibly want the deaths of their sons and daughters, for past deaths and destruction will never be forgotten.
But it can be inferred from different publications in authoritative foreign media that international politicians, political analysts and different experts understand very well why "Azerbaijan's defence spending exceeds the entire budget of Armenia".
A grand military parade was held in Baku two days after the talks in Kazan to mark the 93rd anniversary of the Azerbaijani Republic Armed Forces and 20th anniversary of independence.
Some six thousand military service personnel, up to 400 units of military hardware and weapons systems, including about 50 units of upgraded military hardware, about 60 types of weapons that were manufactured or upgraded in Azerbaijan, 14 armoured personnel carriers, 35 combat helicopters, 22 combat and eight training aircraft, 28 ships, boats and other vessels took part in the parade.
In his speech during the gala parade, the president of Azerbaijan and commander-in-chief of the Armed Forces, Ilham Aliyev, said that morale in the Armed Forces is high and the Azerbaijani Army is fully capable of carrying out the tasks facing the country. "The war is not over yet, only the first phase of the war has ended. A country at war must focus first and foremost on military development. Today, military spending is the largest item on Azerbaijan's budget, and until our lands are liberated from occupation, that is how it will stay. If a peace treaty is signed and we put an end to the occupation, of course, this type of spending will not be needed. Our cause is just. We have not occupied the territory of another country, we do not claim lands in foreign countries, despite the fact that present-day Armenia was created on historically Azerbaijani lands. Nagornyy Karabakh is historically Azerbaijani territory, Azerbaijani land. This has always been so, and this remains true today, it is simply occupied temporarily. But the occupation cannot continue for a long time. I am certain that the territorial integrity of Azerbaijan will be restored one way or another. To achieve this, we must be even stronger. By carrying out reforms in all spheres of the country's life, by consolidating the country's position in the region, we will achieve our goals," the president of Azerbaijan stressed.
Azerbaijan continues to strengthen its economic and political position and consolidate its friendly relations with its neighbours. Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, whose party recently won the parliamentary elections, is to visit Azerbaijan soon. He is to discuss economic cooperation and security issues in Baku.
Armenia hoped to drive a wedge between Ankara and Baku, but its destructive efforts failed utterly, and now Turkey and Azerbaijan seem even closer than ever.
It is increasingly more noticeable that Russia treats Azerbaijan precisely as an equal partner on which Russia's geopolitical situation in the region of the South Caucasus and Caspian basin depend in large part.
What does Armenia have, on the other hand? What awaits it in the future, given the aggressive policy toward its neighbours, absence of natural resources and access to the sea, the blockade of borders and huge social and economic problems?
In addition, everyone clearly understands that the incumbent Armenian leaders consciously thwart the talks time and again because they fear that, as the saying goes, heads might roll back home. They cling to power. But this is tantamount to driving yourself into a corner.
So, despite the obvious failure of the talks in Kazan, Azerbaijan should consider them quite successful. It is increasingly difficult for Yerevan to find plausible explanations for its destructive position.
After all, it is Armenia that occupies 20% of Azerbaijan's territory and conducted a policy of ethnic cleansing. It is Armenia, not Azerbaijan, that is refusing to carry out the provisions of the UN Security Council resolutions. It is Armenia that refused to sign the resolution which was passed by the 65th UN General Assembly on the need to respect the sovereignty, territorial integrity and political independence of all countries. It is Armenian snipers who shoot Azerbaijani children, and it is the Armenian side who, under different pretexts, has been thwarting the peace talks.