BERTİ FOQTSUN KRESLOSU LAXLAMAĞA BAŞLADI
Futbol üzrə Avropa Çempionatının seçmə mərhələsində keçirilən Qazaxıstan-Azərbaycan və Azərbaycan-Almaniya görüşləri yeni "heç nə" ilə yadda qaldı. Xüsusilə Astanadakı görüş futbol ictimaiyyətinin səbir kasasını daşdırdı. Seçmə mərhələdə özümüzə uyğun yeganə rəqib olan Qazaxıstanla matçda azarkeşlər yalnız qələbə gözləyirdi. Amma yekunda Berti Foqtsun rəhbərlik etdiyi komanda yenə məğlubiyyətə uğradı.
Milli komanda Astanada çox aşağı səviyyədə oyun nümayiş etdirdi. Qazaxıstanın yeni yaradılan komandası ümumiyyətlə məhəllə kollektivini xatırladırdı. Bununla belə, rəqib əzmkarlıq sayəsində futbol meydanını qələbəylə tərk edə bildi.
Sözsüz ki, yığmanın məğlubiyyətləri tez-tez olur. Amma belə zəif rəqibə uduzmağı qəbul etmək mümkün deyil. Qazaxıstanın yeni təyin olunan baş məşqçisi bir həftə ərzində topladığı komanda ilə Berti Foqtsun 3 il çalışdırdığı yığmanı udmaqla düşünməyə mövzu verdi. 2:1 hesablı qələbə qazanan Qazaxıstan seçmə mərhələdə ilk qolunu da bizə vurdu, ilk xalını da bizdən aldı. Səbəb isə sadədir. Futbolçuların arxayınlaşması, rəqibə yuxarıdan-aşağı baxması yekunda acınacaqlı nəticəyə gətirib çıxardı.
Hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də məğlubiyyətə görə baş məşqçi qınandı. Berti Foqts tənqid olundu, istefaya səsləndi. Lakin futbolçuların da bu məğlubiyyətdə "payı" az deyildi. Foqtsun əsas səhvləri yaxşı hazırlıqlı olmayan futbolçulara güvənməsi, eyni zamanda, mövqe seçimində verdiyi yanlış qərarlardır.
Futbolçulara gəldikdə isə onların aşağı səviyyədə oynaması göz qabağında idi. Əgər ölkənin əsas hücumçusu sayılan Vaqif Cavadov 5 metrdən topu tora göndərə bilmirsə, deməli, biz ona ümid etməkdə yanılmışıq. Yox, əgər Rauf Əliyev qapıçıyla təkbətək qalanda özünü itirirsə, deməli, bu futbolçudan artıq nəsə gözləmək real deyil. Ümumilikdə, Qazaxıstanla oyunu aşağı səviyyədə keçirən yığma layiq olduğu məğlubiyyətlə üzləşdi.
Almaniya ilə oyuna gəlincə, bu matçdan heç kəs möcüzə gözləmirdi. Aydındır ki, dünya səviyyəli bundestimə qarşı Berti Foqtsun komandasının xal qazanmaq şansı az idi. Bu səbəbdən, azarkeşlərin yeganə gözləntisi gözəl oyunla bağlı idi. Qazaxıstanla oyunla müqayisədə daha yaxşı futbol sərgiləyən milli 1:3 hesabıyla uduzdu. Komandanın yeganə qolunu meydana sonradan çıxan Murad Hüseynov vurdu. Maraqlıdır ki, hesabda 2 top fərqiylə geridə olan yığmamız müdafiəyə çəkilmədi. Hücum futbolunu davam etdirən milli üzvləri təsəlli qolunu vura bildi.
Oyunçu seçiminə gəlincə isə, Rail Məlikov özünü mənfi tərəfdən göstərdi. "Neftçi"nin müdafiəçisi cinahda heç nə ilə fərqlənmədi. Aleksandr Çertoqanov yalnız uzaq zərbələrlə Noyerə problem yaratmağa çalışdı və təbii ki, istəyinə çatmadı. Vaqif Cavadov yenə hücumçu kimi vəzifə borcunu yerinə yetirmədi.
Heyətdə yalnız qapıçı Kamran Ağayev, Əfran İsmayılov və Murad Hüseynovu (yeganə qolumuzun müəllifi) mübarizliyə görə fərqləndirmək mümkündür. Digər oyunçular yığmaya layiq oyun göstərmədi və ya göstərə bilmədi.
AFFA rəhbərliyinin yaratdığı ideal şəraitin müqabilində layiqli oyun göstərə bilməyən yığmanın gələcəkdə bizləri sevindirəcəyi sual altındadır. Bu arada Foqtsun sələfləri və futbol veteranları yaranmış vəziyyətdən öz çıxış yollarını təklif edirlər.
İqor Ponomaryov, milli komandanın sabiq baş məşqçisi:
- Sözün düzü, futbolçu seçimi yanlış idi. Cavid Hüseynov Qazaxıstanla oyunda çox zəif oynadı. Onu dəyişmək lazım idi. Hər iki oyun yığmada ciddi dəyişikliyin olmadığını göstərdi. Berti Foqts oyunları yenidən izləməli və nəticə çıxarmalıdı. Onu tənqid etməyin əleyhinəyəm. Amma nəticəyə görə həmişə baş məşqçi cavabdehdir. Yaxın aylarda yığmanın oyununda dəyişiklik olmalıdır. Millinin belə oyunu azarkeşləri küsdürə bilər.
Kazbek Tuayev, milli komandanın sabiq baş məşqçisi:
- Qazaxıstanla oyun sadəcə biabırçılıq idi. Mən belə oyun gözləmirdim. Futbolçular başa düşməlidirlər ki, millidə oynayırlar. Milli ölkənin rəmzi komandasıdır. Onlar Azərbaycanı təmsil edirlər. Bütün dünya onlara baxır. Son 2 oyundan sonra millidə heç bir inkişafın olmadığı göründü. Foqtsdan hesabat tələb olunmalıdır.
Şahin Diniyev, milli komandanın keçmiş baş məşqçisi:
- Yığmanı tənqid etmək asandır. Gərək milliyə dəstək olaq. Hər iki oyun başa çatdığından, indi analiz etmək olar. Komandada problem çoxdur. Hamısında da baş məşqçini günahlandırmaq düzgün deyil. Foqtsun əlində olan futbolçular budur. Reallıqla barışmaq vacibdir. Bu gün Azərbaycan millisinin səviyyəsi göz qabağındadır. Biz böyük qələbələr arzulaya bilmərik. Məşqçinin taleyinə gəldikdə, onunla AFFA məşğul olmalıdır. Biz o barədə heç nə deyə bilmərik.
Ağasəlim Mircavadov, milli komandanın sabiq baş məşqçisi:
- Almaniya ilə oynadığımız oyunu Astanada göstərsəydik, məğ-lub olmazdıq. Milli Bakıda daha yaxşı oynadı. Sadəcə, stabil oyun yoxdur. Son oyunda Rahid Əmirquliyev yaxşı təsir bağışladı. Ümumiyyətlə, fikrimcə, komandada dəyişiklik olmalıdır. Lixtenşteyn futbol ölkəsi sayılan Litva kimi komandanı məğlub edir, biz isə Qazaxıstana uduzuruq. Avropada komandamıza hörməti saxlamaq üçün layiqli futbol oynamalıyıq. Yığmanın hazırkı səviyyəsi ürəkaçan deyil.
Qurban Qurbanov, milli komandanın sabiq baş məşqçisi:
- Qazaxıstanla oyunda bəxtimiz gətirmədi. Məncə, uşaqlar çalışdı. Amma nəticə olmadı. Komanda qələbə üçün əlindən gələni etdi. Yığmanı Qazaxıstandan zəif saymıram. Almaniya ilə oyuna gəlincə, bu tam başqa mövzudur. Bundestim səviyyə fərqinə görə bizi çox qabaqlayır. Biz belə komandalarla ayaqlaşa bilmərik".
İsgəndər Cavadov, veteran futbolçu:
- Artıq hesabat tələb etməyin vaxtıdır. Berti Foqts aldığı pulun müqabilində heç nəyə nail olmayıb. Qazaxıstana uduzmaq mənə çox pis təsir etdi. Fikrimcə, seçmə mərhələnin sonunda hesabat tələb olunmalıdır. Bizə futbol lazımdır, reklam yox. Foqtsun adı sadəcə reklamdır. Dövlət başçısının qayğısı nəticəsində bütün idman növləri inkişaf edir. Futbolda da qələbələr görmək istəyirik".
Mütəxəssis rəylərinə əlavə etməyə ehtiyac yoxdur. Seçmə mərhələnin sonuna 3 oyun qalmış baş məşqçini dəyişmək o qədər yaxşı hal deyil. Onsuz da yığma Avropa çempionatının final mərhələsinə çıxmağı qarşısına məqsəd qoymayıb.
Lakin mütəxəssislərin fikrincə, seçmə mərhələnin sonunda Berti Foqtsdan hesabat tələb etmək lazımdır. Əgər alman məşqçi yığmaya kömək edə bilmirsə, onunla işbirliyini davam etdirməyə ehtiyac yoxdur. Ona xərclənən pullarla milli komanda üçün böyük məşqçi korpusu yaratmaq olar.

VOGTS IN PRECARIOUS POSITION
No points came our way from the Kazakhstan-Azerbaijan and Azerbaijan-Germany qualifying matches for the European Championship. The game in Astana was the last straw that broke the patience of the football public. The fans expected victory and nothing less from the match against the only team we should have been able to beat easily in the qualifying group. However, the Azerbaijani national team led by Berti Vogts was once again defeated.
Our international players put in a poor performance in Astana. And we have to say that the newly-established Kazakh team were more like amateurs. Nevertheless, our opponents were persistent and, as a result, left the field with victory.
Azerbaijani fans have long become accustomed to the losses of the national team. However, it is simply impossible to accept defeat from such a weak opponent. The Kazakh team was put together by their new coach just a week ago, so their victory over Azerbaijan's first team, coached by Berti Vogts for three (!) years, provides food for thought. And the reason is simple - the arrogance of the Azerbaijani footballers and their condescending attitude towards their opponents. Winning 2:1, Kazakhstan scored the first goal and earned their first points.
As a rule, responsibility for a defeat rests with the head coach. And this time, Vogts came under a barrage of criticism, and there were also calls for his resignation. But, I think, the players must not remain in the shadows either. Vogts' major blunder is that he relied on under-trained players and made errors in position. As for the players, their unspeakably bad performance is obvious. If Vaqif Cavadov, who was considered the main striker, cannot put the ball in the back of the net from five (?) metres, that means that we expected too much of him. If Rauf Aliyev, one on one with the keeper, hesitates and does not know what to do in such a "complex" situation, what can we expect from him tomorrow? The Azerbaijani team played so badly against Kazakhstan that they fully deserved to lose.
As for the match against Germany, no one was expecting a miracle here. It was clear that in a game with the world-famous Germans, the chances of Berti Vogts' team to gain even one point were slim. The only hope for the fans was a beautiful game. Putting in a more mature performance, as opposed to the match with Kazakhstan, the team lost 3:1. The only scorer against the Germans was substitute Murad Huseynov. An interesting fact: even when losing 2:0, the Azerbaijani team did not become defensive. The players continued to attack and even managed a prestige goal.
As for individual players, Neftci defender Rail Malikov was not at his best and did not distinguish himself on the flank. Aleksandr Chertoganov sought to create problems for Neuer only with long shots and, of course, achieved nothing. Vaqif Cavadov failed as a striker again.
In the Azerbaijani team, we can highlight only the goalkeeper Kamran Agayev, Afran Ismayilov and Murad Huseynov (because of the goal he scored). The remaining players did not show or simply failed to show a good performance that even remotely resembled the level of a national team.
Will this team, for which ideal conditions have been created, be able to do any better in the near future - that's a very big question...
Meanwhile, Berti Vogts' predecessor and former players have different ideas on how to improve things.
Igor Ponomarev, former head coach of Azerbaijan:
"Frankly, the selection of players was wrong. Cavid Huseynov was very weak in the game with Kazakhstan. He should have been replaced. Both games showed that there are no major changes in the team. Berti Vogts should watch both games and draw conclusions. I am against criticizing him. But responsibility for the result always lies with the head coach. The next few months must see a turning point in the team's performance. Otherwise, fans will turn their back on it."
Kazbek Tuayev, former head coach of Azerbaijan:
"The game with Kazakhstan was a real shame. I was not expecting such a game. The players have to realize that they are playing for the national team, which is the symbol of the country. They represent Azerbaijan. The whole world is watching them. The last two games demonstrated an absolute lack of progress in the performance of the national team. We need to demand that Vogts account for that."
Sahin Diniyev, former head coach of Azerbaijan:
"It is easy to criticize the national team. We must support them. These games are now behind us, and we can analyse them. There are a lot of problems in the team. It is wrong to blame them all on the head coach. We must face reality - Vogts has only these players. The level of the Azerbaijan national team is evident now. We cannot expect big wins. As for the fate of the coach, AFFA must deal with it. We cannot say anything about it."
Agasalim Mircavadov, former head coach of Azerbaijan:
"Had we turned in the same performance against Kazakhstan as we did against Germany, we would not have lost. In Baku, the national team played better. It is just that there is no consistency. Rasid Amirquliyev made a good impression in the last game. In general, I think there should be changes in the team. Liechtenstein beat Lithuania, which is a football country, and we lost to Kazakhstan. In order to maintain respect for our team in Europe, we must play decent football. The current level of the team is not satisfactory."
Qurban Qurbanov, former head coach of Azerbaijan:
"In the game with Kazakhstan, we were out of luck. I think the guys tried, but did not achieve a result. The team did everything possible to get a victory. I do not regard our team as weaker than Kazakhstan. As for the game with Germany, it is quite another matter. The German team are far ahead of us. We don't have the strength to cope with such teams."
Isgandar Cavadov, former Azerbaijani footballer:
"It's time to settle accounts. Berti Vogts has not achieved anything in return for the money he's been paid. The defeat against Kazakhstan was deeply depressing. I think we will need to request an account from him at the end of the qualifying stage. We need football rather than an advertisement named Vogts. Thanks to the head of state's care, all sport is developing in our country, and we want to see victories in football as well."
Comment, as they say, is unnecessary. Changing the head coach three matches before the end of the qualifying stage is not the best way out. In any case, the team did not set itself the goal of reaching the finals of the European Championship.
According to experts, Berti Vogts should give an account of himself after all the games in the qualifying group. If the German specialist cannot help the team, it makes no sense to continue working with him. For the same money, you can create a great group of coaches for the national team.