BERTİ FOQTSUN KRESLOSU LAXLAMAĞA BAŞLADI
Futbol üzrə Avropa Çempionatının seçmə mərhələsində keçirilən Qazaxıstan-Azərbaycan və Azərbaycan-Almaniya görüşləri yeni "heç nə" ilə yadda qaldı. Xüsusilə Astanadakı görüş futbol ictimaiyyətinin səbir kasasını daşdırdı. Seçmə mərhələdə özümüzə uyğun yeganə rəqib olan Qazaxıstanla matçda azarkeşlər yalnız qələbə gözləyirdi. Amma yekunda Berti Foqtsun rəhbərlik etdiyi komanda yenə məğlubiyyətə uğradı.
Milli komanda Astanada çox aşağı səviyyədə oyun nümayiş etdirdi. Qazaxıstanın yeni yaradılan komandası ümumiyyətlə məhəllə kollektivini xatırladırdı. Bununla belə, rəqib əzmkarlıq sayəsində futbol meydanını qələbəylə tərk edə bildi.
Sözsüz ki, yığmanın məğlubiyyətləri tez-tez olur. Amma belə zəif rəqibə uduzmağı qəbul etmək mümkün deyil. Qazaxıstanın yeni təyin olunan baş məşqçisi bir həftə ərzində topladığı komanda ilə Berti Foqtsun 3 il çalışdırdığı yığmanı udmaqla düşünməyə mövzu verdi. 2:1 hesablı qələbə qazanan Qazaxıstan seçmə mərhələdə ilk qolunu da bizə vurdu, ilk xalını da bizdən aldı. Səbəb isə sadədir. Futbolçuların arxayınlaşması, rəqibə yuxarıdan-aşağı baxması yekunda acınacaqlı nəticəyə gətirib çıxardı.
Hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də məğlubiyyətə görə baş məşqçi qınandı. Berti Foqts tənqid olundu, istefaya səsləndi. Lakin futbolçuların da bu məğlubiyyətdə "payı" az deyildi. Foqtsun əsas səhvləri yaxşı hazırlıqlı olmayan futbolçulara güvənməsi, eyni zamanda, mövqe seçimində verdiyi yanlış qərarlardır.
Futbolçulara gəldikdə isə onların aşağı səviyyədə oynaması göz qabağında idi. Əgər ölkənin əsas hücumçusu sayılan Vaqif Cavadov 5 metrdən topu tora göndərə bilmirsə, deməli, biz ona ümid etməkdə yanılmışıq. Yox, əgər Rauf Əliyev qapıçıyla təkbətək qalanda özünü itirirsə, deməli, bu futbolçudan artıq nəsə gözləmək real deyil. Ümumilikdə, Qazaxıstanla oyunu aşağı səviyyədə keçirən yığma layiq olduğu məğlubiyyətlə üzləşdi.
Almaniya ilə oyuna gəlincə, bu matçdan heç kəs möcüzə gözləmirdi. Aydındır ki, dünya səviyyəli bundestimə qarşı Berti Foqtsun komandasının xal qazanmaq şansı az idi. Bu səbəbdən, azarkeşlərin yeganə gözləntisi gözəl oyunla bağlı idi. Qazaxıstanla oyunla müqayisədə daha yaxşı futbol sərgiləyən milli 1:3 hesabıyla uduzdu. Komandanın yeganə qolunu meydana sonradan çıxan Murad Hüseynov vurdu. Maraqlıdır ki, hesabda 2 top fərqiylə geridə olan yığmamız müdafiəyə çəkilmədi. Hücum futbolunu davam etdirən milli üzvləri təsəlli qolunu vura bildi.
Oyunçu seçiminə gəlincə isə, Rail Məlikov özünü mənfi tərəfdən göstərdi. "Neftçi"nin müdafiəçisi cinahda heç nə ilə fərqlənmədi. Aleksandr Çertoqanov yalnız uzaq zərbələrlə Noyerə problem yaratmağa çalışdı və təbii ki, istəyinə çatmadı. Vaqif Cavadov yenə hücumçu kimi vəzifə borcunu yerinə yetirmədi.
Heyətdə yalnız qapıçı Kamran Ağayev, Əfran İsmayılov və Murad Hüseynovu (yeganə qolumuzun müəllifi) mübarizliyə görə fərqləndirmək mümkündür. Digər oyunçular yığmaya layiq oyun göstərmədi və ya göstərə bilmədi.
AFFA rəhbərliyinin yaratdığı ideal şəraitin müqabilində layiqli oyun göstərə bilməyən yığmanın gələcəkdə bizləri sevindirəcəyi sual altındadır. Bu arada Foqtsun sələfləri və futbol veteranları yaranmış vəziyyətdən öz çıxış yollarını təklif edirlər.
İqor Ponomaryov, milli komandanın sabiq baş məşqçisi:
- Sözün düzü, futbolçu seçimi yanlış idi. Cavid Hüseynov Qazaxıstanla oyunda çox zəif oynadı. Onu dəyişmək lazım idi. Hər iki oyun yığmada ciddi dəyişikliyin olmadığını göstərdi. Berti Foqts oyunları yenidən izləməli və nəticə çıxarmalıdı. Onu tənqid etməyin əleyhinəyəm. Amma nəticəyə görə həmişə baş məşqçi cavabdehdir. Yaxın aylarda yığmanın oyununda dəyişiklik olmalıdır. Millinin belə oyunu azarkeşləri küsdürə bilər.
Kazbek Tuayev, milli komandanın sabiq baş məşqçisi:
- Qazaxıstanla oyun sadəcə biabırçılıq idi. Mən belə oyun gözləmirdim. Futbolçular başa düşməlidirlər ki, millidə oynayırlar. Milli ölkənin rəmzi komandasıdır. Onlar Azərbaycanı təmsil edirlər. Bütün dünya onlara baxır. Son 2 oyundan sonra millidə heç bir inkişafın olmadığı göründü. Foqtsdan hesabat tələb olunmalıdır.
Şahin Diniyev, milli komandanın keçmiş baş məşqçisi:
- Yığmanı tənqid etmək asandır. Gərək milliyə dəstək olaq. Hər iki oyun başa çatdığından, indi analiz etmək olar. Komandada problem çoxdur. Hamısında da baş məşqçini günahlandırmaq düzgün deyil. Foqtsun əlində olan futbolçular budur. Reallıqla barışmaq vacibdir. Bu gün Azərbaycan millisinin səviyyəsi göz qabağındadır. Biz böyük qələbələr arzulaya bilmərik. Məşqçinin taleyinə gəldikdə, onunla AFFA məşğul olmalıdır. Biz o barədə heç nə deyə bilmərik.
Ağasəlim Mircavadov, milli komandanın sabiq baş məşqçisi:
- Almaniya ilə oynadığımız oyunu Astanada göstərsəydik, məğ-lub olmazdıq. Milli Bakıda daha yaxşı oynadı. Sadəcə, stabil oyun yoxdur. Son oyunda Rahid Əmirquliyev yaxşı təsir bağışladı. Ümumiyyətlə, fikrimcə, komandada dəyişiklik olmalıdır. Lixtenşteyn futbol ölkəsi sayılan Litva kimi komandanı məğlub edir, biz isə Qazaxıstana uduzuruq. Avropada komandamıza hörməti saxlamaq üçün layiqli futbol oynamalıyıq. Yığmanın hazırkı səviyyəsi ürəkaçan deyil.
Qurban Qurbanov, milli komandanın sabiq baş məşqçisi:
- Qazaxıstanla oyunda bəxtimiz gətirmədi. Məncə, uşaqlar çalışdı. Amma nəticə olmadı. Komanda qələbə üçün əlindən gələni etdi. Yığmanı Qazaxıstandan zəif saymıram. Almaniya ilə oyuna gəlincə, bu tam başqa mövzudur. Bundestim səviyyə fərqinə görə bizi çox qabaqlayır. Biz belə komandalarla ayaqlaşa bilmərik".
İsgəndər Cavadov, veteran futbolçu:
- Artıq hesabat tələb etməyin vaxtıdır. Berti Foqts aldığı pulun müqabilində heç nəyə nail olmayıb. Qazaxıstana uduzmaq mənə çox pis təsir etdi. Fikrimcə, seçmə mərhələnin sonunda hesabat tələb olunmalıdır. Bizə futbol lazımdır, reklam yox. Foqtsun adı sadəcə reklamdır. Dövlət başçısının qayğısı nəticəsində bütün idman növləri inkişaf edir. Futbolda da qələbələr görmək istəyirik".
Mütəxəssis rəylərinə əlavə etməyə ehtiyac yoxdur. Seçmə mərhələnin sonuna 3 oyun qalmış baş məşqçini dəyişmək o qədər yaxşı hal deyil. Onsuz da yığma Avropa çempionatının final mərhələsinə çıxmağı qarşısına məqsəd qoymayıb.
Lakin mütəxəssislərin fikrincə, seçmə mərhələnin sonunda Berti Foqtsdan hesabat tələb etmək lazımdır. Əgər alman məşqçi yığmaya kömək edə bilmirsə, onunla işbirliyini davam etdirməyə ehtiyac yoxdur. Ona xərclənən pullarla milli komanda üçün böyük məşqçi korpusu yaratmaq olar.

КРЕСЛО ПОД ФОГТСОМ ЗАШАТАЛОСЬ
Проведенные в рамках отборочного этапа чемпионата Европы встречи Казахстан - Азербайджан и Азербайджан - Германия опять запомнились "ничем". Последней каплей, переполнившей чашу терпения футбольной общественности, стала игра в Астане. От встречи с единственной сборной, которая была нам по зубам на отборочном этапе, болельщики ждали только победы. Однако возглавляемая Берти Фогтсом сборная Азербайджана в очередной раз потерпела поражение.
Футболисты национальной команды продемонстрировали в Астане игру крайне низкого уровня. Справедливости ради надо сказать, что созданная недавно команда Казахстана и вовсе напоминала дворовую команду. Тем не менее наши соперники проявили настойчивость и в результате ушли с поля победителями.
Азербайджанские болельщики уже давно привыкли к проигрышам сборной. Однако смириться с поражением от такого слабого соперника просто невозможно. Состав сборной Казахстана был сформирован новым тренером всего лишь за неделю, и поэтому победа над главной командой Азербайджана, которую Берти Фогтс тренирует уже три (!) года, дает достаточно пищи для размышлений. А причина проста - самоуверенность азербайджанских футболистов, снисходительное отношение к сопернику. Выиграв со счетом 2:1, казахи открыли счет забитым мячам и заработали свои первые очки.
Как правило,  ответственность за поражение возлагают на главного тренера. И на этот раз на Фогтса обрушился шквал критики, прозвучали также призывы к отставке. Но, думается, и футболисты не должны оставаться в тени. Главные промахи Фогтса - ставка на недостаточно подготовленных футболистов и ошибки позиционного характера. Что же до футболистов, то из рук вон плохая игра налицо. Если считающийся основным нападающим Вагиф Джавадов не может послать мяч в сетку с пяти (?!) метров, значит, мы ожидали от него больше, чем он может.  Если Рауф Алиев, оказавшись один на один с вратарем, теряется, не знает, что ему делать в такой "сложной" ситуации, чего же ждать от него завтра? В целом же, проведя матч с Казахстаном, как говорится, хуже некуда, сборная Азербайджана вполне заслужила поражение.
Что же до матча со сборной Германии, то здесь чуда никто и не ожидал. Было ясно, что в игре со всемирно известным Бундестимом шансы команды Берти Фогтса даже на одно очко были слишком призрачными. Единственная надежда болельщиков была на красивую игру. Продемонстрировав более зрелую, по сравнению со встречей с Казахстаном, игру, сборная проиграла со счетом 3:1. Автором единственного гола в ворота немцев стал вышедший на замену Мурад Гусейнов. Интересный факт: даже проигрывая со счетом 2:0, сборная Азербайджана не ушла в защиту. Продолжив атаковать, игроки национальной сборной сумели-таки забить гол престижа.
Что же касается отдельных игроков, то явно сплоховал и ничем не проявил себя на фланге защитник "Нефтчи" Раиль Меликов. Александр Чертоганов стремился создавать для Ноера проблемы только ударами издали и, естественно, ничего не добился. Вагиф Джавадов  вновь не удался в качестве нападающего.
В составе азербайджанской сборной можно выделить лишь голкипера Кямрана Агаева, Афрана Исмайылова и Мурада Гусейнова (за забитый гол). Остальные футболисты не продемонстрировали или просто не смогли показать игру, хотя бы отдаленно напоминающую уровень национальной сборной.
Сможет ли эта команда, для которой созданы идеальные условия, порадовать нас в ближайшем будущем - пребольшой вопрос…
Между тем предшественники Берти Фогтса и футболисты-ветераны предлагают различные пути выхода из сложившейся ситуации.
Игорь Пономарев, бывший главный тренер сборной Азербайджана:
"Честно говоря, ошибочным был сам отбор игроков. Джавид Гусейнов выступил в игре с Казахстаном очень слабо. Его надо было заменить. Обе игры показали, что серьезных изменений в сборной нет. Берти Фогтсу необходимо просмотреть обе встречи и сделать выводы. Я против того, чтобы подвергать его критике. Но ответственность за результат всегда несет главный тренер. В ближайшие месяцы в игре сборной должен наступить перелом. В противном случае болельщики отвернутся от нее".
Казбек Туаев, бывший главный тренер сборной Азербайджана:
"Игра с Казахстаном - настоящий позор. Я не ожидал такой игры. Футболисты должны осознать, что они выступают за национальную сборную, которая является символом страны. Они представляют Азербайджан. На них смотрит весь мир. Последние две встречи продемонстрировали абсолютное отсутствие прогресса в игре национальной сборной. От Фогтса необходимо потребовать отчитаться".
Шахин Диниев, бывший главный тренер сборной Азербайджана:
"Критиковать сборную легко. Мы должны поддержать ее. Эти встречи уже остались позади, и теперь можно их проанализировать. Проблем в команде много. Неверно винить во всем главного тренера. Надо смириться с реальностью - Фогтс располагает только этими футболистами. Сейчас уровень национальной сборной Азербайджана - налицо. Мы не вправе ждать больших побед. Что до судьбы тренера, этим должна заниматься АФФА. Мы не можем ничего сказать по этому поводу".
Агасалим Мирджавадов, бывший главный тренер сборной Азербайджана:
"Покажи мы во встрече с Казахстаном такую же игру, как и во встрече с Германией, не потерпели бы поражение. В Баку национальная сборная сыграла лучше. Просто нет стабильности. Хорошее впечатление в последней игре оставил Рашид Амиргулиев. В целом же, думается, в команде должны произойти изменения. Лихтенштейн побеждает Литву, которая считается футбольной страной, а мы проигрываем Казахстану. Чтобы сохранить уважение к нашей команде в Европе, надо демонстрировать достойный футбол. Нынешний уровень сборной неудовлетворителен".
Гурбан Гурбанов, бывший главный тренер сборной Азербайджана:
"В игре с Казахстаном нам не повезло. Мне кажется, ребята старались, но не добились  результата. Команда сделала для достижения победы все что в ее силах. Я не считаю нашу сборную слабее сборной Казахстана. Что же касается встречи со сборной Германии, это совсем другая тема. Бундестим намного опережает нас по своему уровню. Нам не под силу справиться с такими командами".
Искандер Джавадов, ветеран азербайджанского футбола:
"Пришла пора отчитаться. Берти Фогтс не добился ничего взамен выплаченных ему денег. Поражение от Казахстана повлияло на меня крайне удручающе. Думаю, в конце отборочного этапа надо будет потребовать отчет. Нам нужен футбол, а не реклама по имени Фогтс. Благодаря заботе главы государства у нас развиваются все виды спорта, и мы хотим видеть победы также и в футболе".
Комментарии, как говорится, излишни. Менять главного тренера за три матча до завершения отборочного этапа - не лучший выход. В любом случае сборная не ставила перед собой цель выйти в финальную стадию чемпионата Европы.
Но, по мнению экспертов, по завершении всех встреч в отборочной группе Берти Фогтс должен отчитаться. Если немецкий специалист не может помочь сборной, нет смысла продолжать сотрудничество с ним. За эти же деньги можно создать для сборной  большой тренерский корпус.