"NAĞILLARI GERÇƏKLƏŞDİRMƏK ÜÇÜN"
"Biri var idi, biri yox idi. Bir dəfə Süleyman şah başının dəstəsi ilə ova çıxmışdı. Qarışqanı yolda görüb, atını onun yanına sürərək soruşur:
- Ey, Qarışqa, nə durmusan, kimi gözləyirsən?
- Heç kimi gözləmirəm. Sadəcə, baxıram görüm, Süleymanlar necə gəlib, necə gedirlər".
Adama elə gəlir ki, mənasız süjetdir, amma Süleyman şahla Qarışqanın nağılında nə qədər xalq müdrikliyi var?.. İlk baxışda zəif görünən həşərat, öz qənaətcilliyi, əməksevərliyi və ağlı ilə Süleyman şahı heyran qoyur, amma o öz əzəmətinə baxmayaraq bu zəif, amma eyni zamanda güclü heyvancığa verdiyi sözə əməl edə bilmir...
Bu nağılı çoxumuz bilirik. Yəqin, hər bir uşağın yumşaqüzlü, sarıvərəqli kitabı olub - Azərbaycan nağılları. Xeyirxah və müdrik nağıllar - güclülər və zəiflər, hiyləgərlər və cəldlər, qorxaqlar və qoçaqlar, ədalətlilər və zalımlar haqqında nağıllar.
Hər birimiz nağılların bizi götürdüyü sehrli aləmi xatırlayırıq, uzaqlara gedirdik, orada hər an dostunun yardımına gələn Zümrüd quşları yaşayırdı. Və biz nəfəs kəsmədən qəhrəman Məlikməmməd, ağatlı Nərbala, Tıq-Tıq xanım, hiyləgər Tülkü və ağılsız Canavar, balaca cəsur Cırtdan, Əliyar oğlan barədə oxuyurduq. Biz azacıq da olsa, bu ədalətli qəhrəmanlara bənzəməyə çalışırdıq...
Nağıllar öyrədir, xəyallara dalmağa imkan verir. İmkan yaradır ki, xəyallarımızda əhvalatlar quraq və orada qəhrəmanlara, gözəl və ağıllı şahzadələrə, hirsli, amma ədalətli hökmdarlara, sadiq dostlara çevrilək. Nağıllarda həmişə Xeyir Şərə qalib gəlir.
Bu, folklorun ən qədim janrıdır və onun qorunması, gələcək nəsillərə ötürülməsi üçün mümkün hər şeyi etmək lazımdır. Axı onlarda Azərbaycan xalqının həyatı, şifahi yaradıcılığı əks etdirilib. Onlar məzmununa görə müxtəlif, formasına görə zəngindir. Nağıllarda Azərbaycan xalqının qəhrəman keçmişi, yerli və yadelli istismarçılara qarşı onun mübarizəsi, əxlaqi-mənəvi və ictimai-fəlsəfi görüşləri öz əksini tapıb. Onlar qədim xalq ənənələrini və adətlərini bizim günlərə qədər gətirib.
Nağıllarda Azərbaycan təbiətinin mənzərələri, onun yaşıl çəmənlikləri və otlaqları, əzəmətli dağları, çağ-layan çayları, çiçəkli bağları və bir çox gözəllikləri təsvir edilib. Buna görə də bizi köklərmizə qaytaran bu zəngin irsin qorunması və yayılması çox vacibdir. "İnkişaf və Sülh" İctimai Birlyinin sədri Namazəli Mustafayev də bu fikirdədir.
İstedadlı uşaqları, gənc rəssamları yığaraq, onları seçməklə üç sevimli nağıla illüstrasiya çəkmək imkanı yaradıblar. Özü də onlar nağılları Azərbaycan dilində oxuyurlar. Hər şey, həmişə olduğu kimi, adi bir ideyadan başlayıb. 2006-cı ildə ingiliscə bilən N. Mustafayev Azərbaycan nağıllarını ingilis dilinə çevirməyi qərara alır. Azərbaycan folklorunun təbliği ideyası onun linqvist həmkarlarının da xoşuna gəlib. Axı bizim xalqın şifahi xalq yaradıcılığının başqadilli uşaqlar üçün anlayışlı və sevimli olması çox vacibdir.
Məsələn, Azərbaycanda uşaqlar arasında ən populyar müsbət qəhrəman Cırtdandır. Milli özünəməxsusluğu, hazırcavablığı, cəsarəti və igidliyi ilə seçilən Cırtdan barədə çox nağıllar var. O nə qədər tənbəl olsa da, meşəyə odun yığmağa gedəndə bəhanə edərək, kəndin başqa uşaqlarının belində getsə də, Azərbaycan nağıllarının digər başqa məşhur personajı olan Divlə görüşü zamanı çox cəsarətli ola bilir. Kiçicik Cırtdan bu zaman çox böyük igidlik və cəsarət göstərir, uşaqların arasında ən qorxmaz və çevik olması ortaya çıxır. Mümkündür ki, Azərbaycan uşaqlarının qəhrəmanı balaca Cırtdanı başqa xalqların uşaqları da tanıyır. Ola bilsin, başqa ölkələrdən olan uşaqlar da Azərbaycan Cırtdanının hesabına balaca, amma qoçaq olmağı öyrənərlər. Nağılların ingilis dilinə tərcümə edilməsi bu cür imkanlar yaradır.
"Azərbaycan nağıllarında müxtəlif rakurslarda bizim xalqın tarixi, zəngin mədəni ənənələri, adətləri, mərasimləri, mənəvi dəyərləri yer alıb və çox önəmlidir ki, bu maarifləndirici materialların hamısı dünyanın bütün uşaqlarının diqqətinə çatdırılısın. Onlar bunu əldə etməklə beyinlərinə yazacaqlar, bundan sonra onların yaddaşında Azərbaycan xalqı barədə təhrif olunmuş materiallara yer qalmayacaq. Özü də indi elə şəraitdir ki, qonşularımız olan ermənilər, məsələn, Azərbaycanın nağıl qəhrəmanı Məlikməmmədi oğurlamaq, bunun onlara məxsus olduqlarını iddia eləmək cəhdləri göstərirlər. Məhz buna görə də işimizə Azərbaycanın Müəllif Hüquqları Agentliyi də qoşuldu.
Bundan başqa, nəzərə almalıyıq ki, nağıllar ədəbi mənbə kimi yalnız uşaqları deyil, həm də böyükləri maraqlandırır; onlarda xalqın keçmişi barədə çoxlu məlumat materialı tapmaq mümkündür. Bizim uşaqlara gəldikdə isə, ingilis dilində Azərbaycan nağılları bəlkə də bu dilin öyrənilməsi üçün ən yaxşı vəsait olacaq, Avropaya belə artan templərlə inteqrasiyamız baxımından bu çox vacibdir. önəmlidir ki, uşaqlar Vətənin gələcəyi naminə faydalı işlərlə məşğuldurlar", - deyə N. Mustafayev vurğulayır.
Nağılların tərcüməsi üzrə önəmli səviyyədə mətn materialı hazır olduqdan sonra aşkarlanıb ki, onlara illüstrasiya çəkilməsə, öz sehrini itirər. Bu tapşırığın öhdəsindən uşaqlardan başqa kim gələ bilər ki? Öz sevimli nağılına ən yaxşı fantaziyanı kim düşünə bilər ki? Onları nağılların şəklini çəkməyə dəvət ediblər. "Azərbaycan xalq nağılları uşaqların illüstrasiyasında" müsabiqəsi elan edilib və müsabiqəyə Tofiq İsmayılov adına Uşaq və Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzinin, Bakı Slavyan Universiteti nəzdində humanitar litseyin yetirmələri qatılıblar.
Bəzi uşaqlar hətta ilk dəfə əllərinə fırça və boya götürüblər. Balaca uşaqlar yalnız fantaziya və təsəvvürlərinin zənginliyi ilə deyil, həmçinin, gözlənilməz rəng duyumu, süjet materialının dərin təsəvvürü ilə peşəkarları heyrətləndiriblər. Elə uşaqlar olub ki, eyni nağılın motivləri əsasında bir neçə illüstrasiya çəkib. Seçim edildikdən sonra 2009-cu ildə V. Səmədova adına qalereyada uşaq yaradıcılığı sərgisi açılıb, orada uşaqlar tərəfindən Azərbaycan nağıllarına çəkilmiş illüstrasiyalar nümayiş etdirilib.
Layihə Azərbaycanın Toğrul Nərimanbəyov, Ağa Əli İbrahimov, Fuad Salayev, Oqtay Şıxəliyev, Arif Hüseynov kimi tanınmış rəssamları tərəfindən dəstəklənib. 2010-cu ilin oktyabr-noyabr aylarında isə "Azərbaycan xalq nağılları uşaqların illüstariyasında" müsabiqəsi çərçivəsində uşaq yaradıcılığı sərgisi Gəncədə, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının Gəncə filialı ilə birlikdə Uşaq Yaradıcılığı Qalereyasında keçirilib.
Daha önəmli hadisə - 2011-cu ilin fevral ayında Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı və Müəllif Hüquqları Agentliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan və ingilis dillərində "Azərbaycan nağılları uşaqların gözlərində" adlı 2011-ci il təqvimi buraxılıb və təqdim edilib. Bu təqvimin buraxılmasında məqsəd qabiliyyətli uşaq və yeniyetmə rəssamların işlərinin təltif edilməsi, onların geniş auditoriyaya təqdimi olub. Tədbirdə təqdim edilən rəsm əsərləri Bakıda və Gəncədə keçirilmiş müsabiqələr nəticəsində seçilmiş və təqvimə daxil edilmiş işlər olub.
Azərbaycanın əməkdar rəssamı R?fael Muradov layihənin əsas təşəbbüskarlarındandır və həvəskar şəkildə uşaqlara master-klasslar keçərək onlarla işləyir. Nə demək olar? Onun entuziazmı və işə canlı həvəs göstərməsi hədər getmir. Uşaqlar yaradıcılığa can atırlar, onun hər sözünə qulaq asırlar və hər bir jestinə diqqət yetirirlər. Rəfael müəllim isə bu həvəskarların işlərini yönəltməklə məşğuldur, amma heç vaxt onların əvəzinə səhvləri düzəltmir. Axı bu maraqlı uşaq dünyasına istənilən yanlış müdaxilə qeyri-adi istedadı, rəng həlli seçimində cəsarəti, çox vaxt peşəkarların diqqət yetirmədiyi şeyləri işıqlandırmaq qabiliyyətini məhv edə bilər.
"Bəzən ona heyrətlənirəm ki, çox vaxt rəssamlıq sənətində heç bir dərin biliyə malik olmayan, hətta ilkin şeyləri belə bilməyən uşaqlar süjet xəttini əks etdirməkdə çox maraqlı üsullar tapırlar. Bəzən elə rənglər seçirlər ki, bir peşəkar kimi, mən də onlardan istifadə etməyi arzulayıram. Özü də bu onlarda çox sadə, heç bir gərginlik olmadan alınır. Maraqlı məsələ bax budur", - deyə əməkdar rəssam bizim müxbirlə söhbət zamanı bildirib. Bu təşəbbüsə geniş dəstək verənlər sırasında "İnkişaf və Sülh" İctimai Birliyi, "Esmiralda" rəssamlıq studiyasının rəhbəri Esmiralda Tağızadə də var. Onlar da uşaqları nağıl illüstarsiyaları çəkməyə yönləndirlər. Müəllif Hüquqları Agentliyinin şöbə müdiri Natiq İsayev hesab edir ki, "Azərbaycan nağılları uşaqların gözü ilə" layihələrinin təşkili və keçirilməsi, həmçinin, Azərbaycan nağıllarının ingilis dilinə tərcümə edilməsi ermənilərin azərbaycanlıların intellektual mülkiyyətinə qarşı törətdiyi "terror"la mübarizə formalarından biridir.
Birbaşa uşaqlara gəldikdə isə, onların layihəyə qatılması incəsənətə, elmə, biliyə, oxumağa marağı artırır, qiraət gənc istedadların aşkar edilməsində böyük rol oynayır. Ən başlıcası isə məhz uşaqlar Azərbaycan milli mədəniyyətinin və folklorunun real və potensial qoruyucularıdır.
"Region plus"un müxbiri "Mənim sevimli nağılım" layihəsinin iştirakçıları ilə də danışıb. Onlara baxanda, fikirlərini dinləyəndə anlayırsan ki, bizim ölkənin gələcəyi yaxşı əllərdədir. Onların işləri və milli mədəniyyətə canlı marağı bunu təsdiq edir. Milli mədəniyyət uşağı mənəviyyatlı, xeyirxah və rəhmdil olmağa öyrədir ki, bu keyfiyyətlər də hazırda çox nadir dəyərlərdəndir.
İlkin Cəfərov "Azərbaycan nağılları uşaqların illüstrasiyasında" layihəsinin ilk iştirakçılarındandır. O, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü Tatyana Kesarın "Uşaqların dünyası" uşaq rəssamlıq qalereyasındakı istedadlı şagirdlərindən biridir, 3-cü sinifdən emalatxanaya gedir.
Çox sayda Azərbaycan nağılları ilə tanış olduqdan, layihənin bütün seçim turlarını uğurla keçdikdən sonra, İlkin qrafikada "Süleyman şah və Qarışqa" nağılına dörd rəsm çəkib. Gənc rəssam kətan üzərində də gözəl çəkir. Onun kətan üzərində çəkdiyi dörd rəsm isə "Tülkü və Canavar" nağılına həsr edilib. Bütün bu şəkillər "Mənim sevimli nağılım" uşaq yaradıcılıq sərgisində nümayiş etdirilib.
Hazırda İlkin 82 saylı məktəbin 11-ci sinfində oxuyur. Rəssamlıq sənətinə sevgisini hobbi kimi dəyərləndirir. "Rəsm çəkəndə istirahət edirəm. Məndən ötrü əsas məsələ işdir. Rəssamlıq daha çox hobbimdir". İlkin öz gələcəyini biznes və maliyyə ilə bağlayır. Artıq 10 ildir kompyuter qrafikasın? öyrənir və Təhsil Nazirliyi tərəfindən təşkil edilmiş eyniadlı müsabiqədə üçüncü yer tutub. Web-saytlar düzəldir.
"Düşünürəm, həyatda uğuru özüm qazanmalıyam. Həmişə istərdim vəziyyəti nəzarətdə saxlayım və həyatımı özüm idarə edim ki, yaxınlarımın heç nəyə ehtiyacı olmasın".
İlkin öz vaxtının çoxunu babası, Azərbaycanın ilk poliqrafiya alimi Şəddad Cəfərovla keçirir. İctimai əsaslarla onun işinə yardım edir.
Əsmər Süleymanova layihənin ən dönməz iştirakçılarından biridir. Onun 17 yaşı var. Şuşa şəhərindəki 1 saylı orta məktəbdə oxuyub. Əsmərin doğma şəhəri Ermənistan tərəfindən işğal edilib və onun məktəbi hazırda Bakıda yerləşir. Əsmər artıq bir neçə ildir, Rəssamlar İttifaqının üzvü Tofiq Məmmədovun emalatxanasına baş çəkir. O, uşaq yaşlarından peyzaj, natürmort çəkir. Öz işlərini tez-tez Gənclər gününə, Xocalı qurbanlarının xatirəsinə və başqa önəmli hadisələrə həsr edilmiş vernisajlarda yerləşdirir.
"Mənim sevimli nağılım" layihəsində o, "Şirlə Dovşan" və "Qoçaqla Qorxaq" nağıllarını illüstrasiyalaşdıran 7 qrafiki iş təqdim edib. 2009-cu ildə Əsmər Ə. Əzimzadə adına rəssamlıq kollecinin tələbəsi olub. Əsmərin bir arzusu var: Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsindən sonra Şuşaya qayıtmaq və ürəkdən sevdiyi doğma torpağının mənzərələrini kətan üzərinə köçürmək. Peşə inkişafına gəldikdə, Əsmər modelyer olmaq niyyətindədir. Bu gün onun sevimli dizayneri Fəxriyyə Xələfovadır.
Fəridə Əliyevanın isə 10 yaşı var, Bakıdakı Avropa litseyinin 6-cı sinif şagirdidir. "Esmeralda" uşaq studiyasının yetirməsidir. "Mənim sevimli nağılım" layihəsinə "Əliyar və Dovşan" nağılının motivləri əsasında işlər təqdim edib. "Rəsm çəkməyi çox xoşlayıram. Dərslərim çox olur və rəsm çəkərkən dincəlirəm", - deyə o bildirir. Fəridə natürmortlar, atlar, mənzərə çəkməyi xoşlayır. Fəridə öz peşə həyatını rəssamlıqla bağlayıb-bağlamaycağını hələ bilmir, amma bu gün onun valideynləri övladlarının hərtərəfli və savadlı adam olması üçün hər şey edirlər.
"İstəyirəm ki, peşə seçimimdə hansısa imkanlarım olsun. Gimnastika ilə məşğul olmuşam, rəqs ansamblına gedirəm, orada bizə Azərbaycan və Avropa rəqsləri öyrədirlər. Bu yaxınlarda Maykl Ceksonun rəqslərindən birini öyrənmişəm", - deyə o bildirir. Fəridə yaxşı oxuyur və hesab edir ki, həyatda hər şeyi öz əməyinlə qazanmalısan.
Cəbrayıl Əliyevin 8 yaşı var, 6 saylı məktəbin 3-cü sinif şagirdidir. O da Tatyana Kesarın "Uşaqların dünyası" uşaq rəssamlıq qalereyasının yetirməsidir. Cəbrayıl layihəyə qatılaraq, "Cırtdan" nağılına illüstrasiyalar çəkib. O, mücərrədliyi çəkməyi xoşlayır, uşaq yaşına baxmayaraq, artıq rəssam olmağa qərar verib.
Nərgiz Bayramovanın 12 yaşı var, 47 saylı məktəbin 7-ci sinif şagirdidir. Tofiq Məmmədovun emalatxanasına gedir. Layihəyə "Ağ atlı oğlan" nağılına çəkdiyi illüstrasiyalarla qatılıb. O da rəssam olmaq istəyir.
Uşaqlar Azərbaycana zəngin illüstrasiya materialları bəxş ediblər və bu işdə onlara böyüklər yardımçı olublar. Artıq yeni layihənin - Azərbaycan nağılları barədə çəkilmiş çox sayda uşaq rəsmlərindən istifadə etməklə cizgi filmləri yaratmağın vaxtı çatıb. Məsələn, Nərgiz Bayramova "Ağ atlı oğlan" nağılına eyni vaxtda bir neçə süjet - "Nərbala və qardaşları", "Nərbala və quşlar" rəsmlərini çəkib və bu istiqamətdə işini dayandırmağı düşünmür. Cizgi filmlərinin yaradılması ilə də müxtəlif beynəlxalq festivallara qatılmaq müm-kündür. Bu, Azərbaycan mədəniyyətinin və folklorunun təbliği deyilmi?

"TO MAKE TALES A REALITY'
"Once upon a time, Shah Suleyman went hunting with his retinue. He saw an ant on the road, rode up to it and asked: 'Hey, Ant, what are you doing here? What are you waiting for?'
"'I am not waiting for anyone,' the ant replied. 'I am simply watching how suleymans come and go…'"
The plot is simple, but there is so much wisdom in the fairy tale about Shah Suleyman and the ant. The seemingly feeble insect managed to fascinate Shah Suleyman with its thrift, hard work and intelligence, but the shah, despite all his power, failed to keep his word to a weak creature which at the same time proved to be strong. Many of us know this fairy tale. Perhaps everyone had a well-thumbed book of Azerbaijani fairy tales in their childhood. They were good and edifying - about the weak and the strong, the crafty and deft, the brave and cowardly, the just and the evil. Everyone remembers the sense of wonder which fairy tales inspired in us, the faraway lands where the Phoenix lived, ready to come to its friend's help at any moment. And with impatience, we read or listened to the stories about brave Malikmammad, Narbal and his white steed, Tig-Tig Xanim, the wily fox and silly wolf, brave little Cirtdan, and little Aliyar. And we all wanted to be at least a little like those good characters. The fairy tales were instructive, and they fed the imagination. They enabled us to compose our own plots, in which we were brave heroes, beautiful and smart princesses, formidable, but just rulers, loyal friends. And good always prevailed over evil in the fairy tales.
They are one of the most ancient genres of folklore, and it is very important to do our best to preserve them and pass them on to future generations. After all, they depict the life and oral tradition of the Azerbaijani people. They are diverse in content and rich in form. The fairy tales tell us about the heroic past of the Azerbaijani people, its fight against local and foreign oppressors, its spiritual, moral, social and philosophical views. They have brought to this day ancient folk traditions and customs. They show us the landscapes of Azerbaijan, its green fields and pastures, majestic mountains, rippling rivers, blooming orchards and many other things. This is why we must spare no effort to preserve and multiply our rich heritage which links us to our origins. Namazali Mustafayev, chairman of the Development and Peace nongovernmental organization, subscribes to this point of view. He brought together talented children, young artists, and asked them to choose three favourite fairy tales which they would like to illustrate. Of course, they read the fairy tales in the Azerbaijani language.
As always, this undertaking too started with a simple idea. In 2006, Namazali Mustafayev, who speaks English, decided to translate the Azerbaijani fairy tales into English. The idea of popularizing Azerbaijani folklore was received well by his fellow linguists too. It is very important for the oral folklore of our people to be understood and loved by foreign children too.
The most popular fairy tale character in Azerbaijan is Cirtdan, which in Azerbaijani means tiny or dwarf-like. There are many fairy tales about Cirtdan, who has natural originality, quick wit, courage and bravery. He can be a lazybones, making the country boys carry him to the forest when he wants fire wood, but he can also be very brave when he meets another popular character of Azerbaijani fairy tales, the Div (a monster or giant). Then puny Cirtdan demonstrates lion-like gallantry and bravery and proves to be the most courageous and nimble of the kids. It is possible for children in other countries too to learn about tiny Cirtdan, the hero of Azerbaijani kids. Maybe children from other countries will also learn how to be small but very able thanks to the Azerbaijani boy Cirtdan. Translation of the fairy tales to English makes this all possible.
"The Azerbaijani fairy tales relate different aspects of the history and rich cultural traditions of our people, its rites, customs, ethical values, and it is highly important for all this material to be accessible to the children of the world. By becoming accessible, it will be firmly engraved in their memories, and this will leave no room for distorted facts about the history and culture of the Azerbaijani people, especially when our neighbours, Armenians, keep trying to appropriate, for example, Azerbaijani Melikmammad and prove that he is a character of their fairy tales. This is precisely why the Azerbaijani Agency for Authorship Rights joined our work. Furthermore, we have to keep in mind that as a literary source, fairy tales are of interest not only to children, but also to adults, who can find a lot of information about the past of a people in them. As for our children, Azerbaijani fairy tales in English will soon become all but the best aids for them to study that language, which is more than necessary in view of the increasing pace of our integration into Europe. And it is very important that children do useful work for the good of Motherland," Namazali Mustafayev said.
When most of the textual material for the translation of the fairy tales was ready, it became clear that they would lose some of their magic if they were not illustrated. And who could be more up to the task if not children? Who can imagine a better drawing for a favourite fairy tale than a child? So children were invited to illustrate the fairy tales. A contest was announced for Azerbaijani folk fairy tales with illustrations by children, with the participation of children from the Tofiq Ismayilov Creativity Centre for Children and Youth and the Humanitarian Lycee at Baku Slavic University. Some children took up paints and brushes for the first time in their lives. Young artists surprised professionals not only with the richness of their imagination and fantasy, but also with their surprising command of colour and depth of their knowledge of the content of the material. There were children who drew several illustrations for one fairy tale, creating a series of drawings. When the choice was made, an exhibition of children's paintings was organized at the V. Samadova Gallery in 2009, where the illustrations for Azerbaijani fairy tales were on display. The project found support among prominent Azerbaijani artists - Togrul Narimanbayov, Aga Ali Ibrahimov, Fuad Salayev, Oqtay Sixaliyev, Arif Huseynov and others. In October-November 2010, an exhibition of children's art was organized as part of the "Azerbaijani Folk Tales With Illustrations by Children" contest in Ganca, at the Children's Art Gallery, in cooperation with the Ganca branch of the Union of Artists of Azerbaijan. An even more important event was the release and presentation in February 2011 of a bilingual English-Azeri calendar for 2011, "Azerbaijani Fairy Tales Through the Eyes of Children," with organizational support from the Union of Artists of Azerbaijan and Agency for Authorship Rights. The purpose of printing the calendar was rewarding the work of talented children, young artists, and presenting it to the general public. During the event, the organizers presented paintings that were included in the calendar after summarizing the results of the artistic contests for children in Baku and Ganca.
Honoured Artist of Azerbaijan Rafael Muradov was one of the initiators of the project, and he has volunteered to work with children by conducting master classes for them. What can we say? His enthusiasm and lively interest in this work are not in vain. The children take to their art, listen to his every word and watch every gesture. At the same time, Rafael Muallim is trying to guide, but not correct, the work of talented youngsters. Any hasty attempt to interfere in this wonderful realm may affect an unusual talent, daring in choosing colour, in the ability to highlight what even professionals may not always notice. "I am amazed how children who possess no profound or even rudimentary knowledge of visual arts can find surprising methods of depicting a plot or choosing colours which even I, a professional artist, should desirably have in my arsenal. And they manage to accomplish this with ease and facility, as if this was natural. This is amazing," the artist said in conversation with our correspondent. Esmeralda Tagizada, head of the Esmeralda Art Studio, also supports the initiative of the Development and Peace nongovernmental organization and provides guidance to children when they work on illustrations for fairy tales.
Natiq Isayev, head of the Agency for Authorship Rights, believes that organizing and conducting the Azerbaijani Fairy Tales Through the Eyes of Children projects and translating Azerbaijani fairy tales into the English language are forms of combating the "terrorism" in the field of Azerbaijani intellectual property, which is practised by Armenians. As for the children, participation in the project makes them more interested in arts, sciences, knowledge and reading and plays a positive role in identifying young talents. But most importantly, it is these children that are real and potential defenders of Azerbaijani national culture and folklore.
An R+ correspondent has interviewed participants in the My Favourite Fairy Tale project too. Looking at them and listening to them, you begin to realize that the future of our country is in good hands: their work and their keen interest in the national culture that teaches them spirituality, kindness and mercy - categories which have become almost a luxury these days - testifies to this.
Ilkin Cafarov is one of the first participants in the Azerbaijani Fairy Tales Through the Eyes of Children project. He is one of the talented students of Tatyana Kesar, a member of the Artists' Union of Azerbaijan, at the Children's World gallery where he has been attending classes since he was a third-grader. After reading many Azerbaijani folk fairy tales and successfully passing all the selection phases of the project, Ilkin drew four graphic works for the fairy tale "Shah Suleyman and the Ant". The young artist paints on canvas very well too. He drew four illustrations to the fairy tale "A Fox and a Wolf" on canvas. All these drawings were on display at the My Favourite Fairy Tale exhibition of children's art. Today, Ilkin is in the 11th grade at Secondary School No 82. He considers his love for graphic arts a hobby. "I relax when I draw. The most important thing for me is work. But drawing is more like a hobby for me." In the future, Ilkin wants to work in business or finance. For 10 years now, he has been studying computer-assisted design and was the third best in a contest which was organized by the Azerbaijani Defence Ministry. He designs web sites. "I think that I must achieve everything on my own in life. I want to be always in control of my life, and my loved ones should never be in need." Ilkin spends most of his time with his grandfather, Azerbaijan's first academic typographer Saddat Cafarov. He helps him as a volunteer.
Esmer Suleymanov is one of the most single-minded participants in the project. She is 17 years old. Esmer studied at Susa's Secondary School No 1. Her native town is occupied by Armenia, and her school has been temporarily transferred to Baku. Esmer has been studying at the studio of Tofiq Mammadov, a member of the Artists' Union, for several years. She has been drawing her native landscapes and still lifes since her childhood. Esmer is a frequent participant in exhibitions on Youth Day, Day of Commemoration of the Victims of Xocali and other events. She took part in the My Favourite Fairy Tale project with seven graphic works of illustrations for "A Lion and a Hare" and "The Brave and the  Cowardly". In 2009, Esmer joined the A. Azimzada Arts College. Esmer has a dream: After the liberation of the occupied Azerbaijani territories, she wants to go back to Susa and paint the landscapes of her native land, which are so dear to her heart. As for professional growth, Esmer wants to be a fashion designer. At present, her favorite designer is Faxriyya Xalafova.
Farida Agayeva is 10 years old, and she is in the sixth grade of the European Lycee in Baku. She also studies at the children's Esmeralda Arts Studio. In the My Favourite Fairy Tale project she participated with illustrations for "Aliyar and the Hare". "I like drawing very much. I have a lot of studying to do, and drawing means a rest from all that for me," she said. Farida loves to draw still lifes, horses and landscapes. She does not know yet if her future occupation will be associated with the graphic arts, but at present she and her parents do their best to make her a well-rounded and educated person.
"I want to have some other options when I choose my occupation. I was into gymnastics, I am a member of the school dancing company where they teach us Azerbaijani and European dances. Recently, I danced one of Michael Jackson's dances," she said. Farida is a good student and believes that she should achieve success in life by working hard.
Cabrayil Aliyev is eight years old, he is a third-grader at Secondary School No 6. He, too, is Tatyana Kesar's student at the children's art gallery Children's World. Cabrayil took part in the project with his illustrations for the fairy tale about Cirtdan. He likes to paint abstract pictures and, despite his young age, he has already decided that he will be an artist.
Nargiz Bayramova is 12 years old, she is in the seventh grade at Secondary School No 47. She also studies at Tofiq Mammadov's studio. Nargiz participated in the project with her illustrations for the fairy tale "A Rider and His White Horse." She also wants to be an artist.
Children have created richly illustrated material for Azerbaijan with help from adults. It is time to start developing a new project: to produce animated films using the series of children's drawings that were based on Azerbaijani fairy tales. For example, Nargiz Bayramova painted illustrations to several different plot lines at once when she illustrated "A Rider and His White Horse": "Narbal and His Brothers," "Narbal and the Birds" - and she is not going to stop her work in this area. And after producing animated movies, we can start taking part in different international festivals of animated films. What better way to popularize Azerbaijani culture and folklore can there be?