AVROPADA “TƏRƏVƏZ MÜHARİBƏSİ” ELAN EDİLİB
Almaniyada E.coli bakteriyası ilə yayılan bağırsaq infeksiyasının mənbəyi, nəhayət, aşkarlanıb. Rəsmi açıqlamaya əsasən, buna paxlalı bitkilər səbəb olub. "Corriere della Sera" yazır ki, Almaniyada infeksiyanın yayılma mənbəyi mərcimək, soya, noxud və lobyadır.
Bu bəyanatla Almaniyanın Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru Roberta Koha Reynhard Bürger çıxış edib. İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi üzrə Federal İdarənin nümayəndələri ilə görüşdə o deyib: "Əsasən paxlalı bitki zoğlarından yeməkdə istifadə etmiş insanlar xəstəlikdən şikayətlənirlər".
Bürgerin sözlərinə görə, Almaniya xiyar, pomidor və kahısı sağlamlıq üçün heç bir təhlükə yaratmır.
Xatırladaq ki, almanlar əvvəlcə bağırsaq infeksiyasının yayılmasına görə, İspaniya istehsalı olan tərəvəzləri günahlandırırdı. Lakin indi "ispaniyalılar"ın üzərindən bu ittiham götürülüb.
İnfeksiyanın mənbəyi Reyn-Vestfaliya federal ərazisində də aşkarlanıb. Paxlalı bitkilər buraya Aşağı Saksoniya fermasından gətirilib. Qeyd edək ki, sözügedən fermanın 3 əməkdaşı bağırsaq infeksiyasına yoluxub. Fermaya infeksiyanın necə düşdüyü heç cür aydın deyil. Çünki buradakı istehsalat prosesində bütün sanitar qaydalarına və təhlükəsizlik şərtlərinə sərt şəkildə əməl olunub. Almaniyanın kənd təsərrüfatı naziri bildirib ki, onların Aşağı Saksoniyanın kənd təsərrüfatı istehsalçılarına qarşı heç bir iddiası yoxdur.
Əvəzində, Avropa İttifaqının Rusiyaya bəzi iddiaları var. Çünki Avropada bağırsaq çöpünün aşkarlanmasından sonra bu ölkənin Köhnə Dünyadan tərəvəz idxalına qoyduğu qadağa hələ də qüvvədədir (buraxılışımızın çapa getdiyi günə - iyunun 13-dək - red.). Almaniyada 32 nəfərin ölməsinə, 4 minə yaxın insanın infeksiyaya yoluxduğu üçün xəstəxanalara yerləşdirilməsinə baxmayaraq, Brüssel Rusiyanın qadağanı tezliklə aradan qaldıracağına ümidlidir. Rusiya - Aİ sammitində artıq bu məsələ ilə bağlı müəyyən razılaşma əldə edilib. Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev Nijnı-Novqorodda keçirilmiş 27-ci sammitin yekunlarına dair təşkil olunmuş mətbuat konfransında bildirib ki, onun ölkəsi Avropa İttifaqından tərəvəz idxalını bərpa etməyə hazırdır. Lakin bunun üçün Aİ-nin müvafiq xidmətlərinin zəmanəti olmalıdır. "Məsələni sammitdə müzakirə etdik. Bunun öz incəlikləri və kommersiya tərəfləri var. Biz Avropa istehsalı olan tərəvəzlərin Rusiya bazarlarına nəqlinin bərpası mexanizmini müzakirə etmişik. Avropa İttifaqının səlahiyyətli qurumlarının zəmanəti altında idxalı bərpa etməyə hazırıq", - deyə D.Medvedev qeyd edib. Prezident bildirib ki, bunun üçün "Rusiya bazarlarına idxal olunacaq məhsulun təhlükəsizliyinə zəmanət verən sertifikat razılaşdırılmalıdır".
Avropa Komissiyasının rəhbəri Joze Manuel Barrozu isə Aİ-nin "sertifikatın layihəsini razılaşdırıl-ması üçün rusiyalı həmkarlarına bu gün və ya sabah göndərməyə hazırdır".
Amma Rusiya hələ ki heç bir cavab addımı atmayıb.
Rusiya - Aİ sammitində iştirak etmiş Rusiyanın baş sanitar həkimi Gennadi Onişşenko bildirmişdi ki, Avropa Komissiyası tərəfindən zəmanət olacağı təqdirdə, onun ölkəsi Avropadan tərəvəz idxalına qadağanı ayrı-ayrı partiyalar üzrə aradan qaldıracaq. O deyib ki, "Laboratoriya testlərinin nəticələrinin də olduğu müvafiq zəmanət alacaqları təqdirdə, idxal bərpa ediləcək".
Avropanın narahatlığı üçün ciddi əsas var. Avropa İttifaqının iqtisadi autsayderlər - Portuqaliya, İrlandiya, İtaliya, Yunanıstan, İspaniya da daxil olmaqla, bir sıra ölkələri meyvə-tərəvəz ixracına qoyulmuş qadağa üzündən həftədə, təxminən, 200 milyon avro itirir. Üstəlik bu, infeksiyanın yayılmasına meyvə-tərəvəzin səbəb olduğu sübuta yetirilmədən baş verir. Avropa Komissiyası Aİ-dən Rusiyaya meyvə-tərəvəz ixracının ildə 3-4 milyard dollar təşkil etdiyini bildirir. Bu rəqəm, əlbəttə ki, Avropa İttifaqının böhran yaşayan banklarını xilas etmir, amma hər halda, regionda qeyri-sabitliyə əlavə təkan da vermiş olur.
Avropanın itkiləri isə davam edir. Britaniyanın "Sky News" telekanalı xəbər verir ki, E.coli epidemiyasından biznesinə zərər dəymiş fermerlərə ödənilicək kompensasiya onların üzləşdiyi ziyandan xeyli azdır; məsələn, ispaniyalı fermerlər zərərin tam ödənməsini tələb etsə də, onlara 30-50% kompensasiya təklif olunur. Hazırda heç də ən yaxşı dövrlərini yaşamayan Avropa İttifaqı yalnız kompensasiyalara, təxminən, 150 milyon avro ödəməlidir. Ekspertlər isə hesab edir ki, bu məbləğ real ziyandan qat-qat azdır.
Ümumilikdə, Avropada Rusiyanın embarqosu disproporsional və siyasi motivli addım kimi qiymətləndirilir və pislənilir. Onlar hesab edir ki, Rusiya yaranmış vəziyyətdən öz fermer təsərrüfatlarının dəstəklənməsi üçün istifadə edir. Rusiya hökumətinin bu addımını rusların özü də tənqid edir. Onlar bildirir ki, Avropa meyvə-tərəvəzinin ölkəyə gətirilməsinə qoyulmuş qadağa qiymətlərin kəskin şəkildə artmasına və nəticədə inflyasiyaya səbəb olacaq.
Əslində, avropalılar rus fermerlərinə yaranmış vəziyyətdən istifadə edərək, öz məhsullarının satışını artırmağa çalışdığını düşünməkdə yanılmayıblar; məsələn, Rusiya kənd təsərrüfatı naziri Yelena Skrınnik bildirir ki, Aİ-dən tərəvəz idxalına qadağa qoyulması daxili bazara ciddi təsir göstərməyəcək. Nazirin sözlərinə görə, ölkəyə tərəvəz idxalının, təxminən, 70%-i qış-yaz möv-sümünə düşür. İyunda isə Rusiyada məhsul yığımı başlanır: "Odur ki, Aİ-dən idxala qadağa qoyulması daxili bazardakı duruma ciddi təsir göstərə bilməz".
Skrınnik onu da bildirib ki, Rusiyanın meyvə-tərəvəzə olan daxili tələbatı yalnız yerli məhsullar hesabına ödənilməyəcək. O, MDB ölkələrindən - Özbəkistan, Azərbaycan, Tacikistan, Qazaxıstan, həmçinin, uzaq xaricdən - Türkiyə, Çin və İrandan idxal olunan məhsulların da bu işə kömək edəcəyini söyləyib.
Rusiyalı sahibkarlar isə ölkədə meyvə-tərəvəz çatışmazlığının hiss edilə biləcəyi fikri ilə razıdır. Onların sözlərinə görə, ajiotajdan istifadə edən kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçıları, güman ki, qiymətləri artıracaq.
Vəziyyətin çətinləşdiyini düşü-nən nəhəng mağaza şəbəkələrinin sahibləri  mal idxal etdikləri ölkələri dəyişmək fikrindədirlər. Onlar daxili bazarda kartof və kök istisna olmaqla, Rusiya məhsuluna rast gəlinmədiyini bildirir. Bu səbəbdən, Azərbaycan, Türkiyə və İsraildən idxalı genişləndirmək lazım gələcək. Hazırda Rusiya bazarlarında Belarus və Ukrayna xiyarının payı getdikcə artır. Doğrudur, bu məhsullar Aİ-dən idxal olunan məhsullar qədər gözəgəlimli deyil. Üstəlik, onun çeşidlənməsi və saxlanma qaydalarına da tam əməl edilmir. Nəticədə, belə xiyar, məsələn, İspaniyada istehsal olunan xiyarla müqayisədə xeyli ucuzdur.
Azərbaycandan Rusiyaya meyvə-tərəvəz ixracının həcminin artması haqda yerli sahibkarlar da danışır. Onlar hesab edir ki, Rusiyanın meyvə-tərəvəz bazarları uğrunda lobbiçi qrupların mübarizəsi bütün yay boyunca davam edəcək. Yəni, Aİ istehsalçıları üçün bu mövsümü itirilmiş saymaq olar. Baş verənlər fonunda rusiyalı sahibkarlar yeni tərəvəz təchizatçıları haqda düşünüb. Onların arasında Ukrayna, Azərbaycan, Türkiyə və Misir də var. Söhbət, təxminən, 600 milyon avro dəyərində 1,1 milyon ton tərəvəzin idxalından gedir.
Azərbaycanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin şöbə müdiri Sabir Vəliyevin sözlərinə görə, Rusiyadan fərqli olaraq, Azərbaycana Avropadan tərəvəz idxal olunmur: "Bizə yalnız İspaniyadan alma gətirilir və o da tam təmizdir. Azərbaycan bazarlarında, əsasən, yerli kənd təsərrüfatı məhsulları satılır. Satışda Türkiyə, İran və digər qonşulardan idxal olunan bəzi meyvə-tərəvəz növlərinə də rast gəlinir".
Bunun əvəzində Azərbaycan Rusiyanın Aİ-dən meyvə-tərəvəz idxalına qadağa qoymasından istifadə edə bilər. S.Vəliyevin sözlərinə görə, Rusiyanın daxili tələbatının ödənməsi üçün Azərbaycandan bu ölkəyə meyvə-tərəvəz ixracı 20-25% arta bilər. Normalda isə hər il Azərbaycandan Rusiyaya 200 milyon manatlıq meyvə-tərəvəz ixrac olunur.
Bəzi iqtisadçılar isə hesab edir ki, bu, ölkə daxilində sözügedən məhsulların qiymətinin bahalaşmasına səbəb ola bilər. Amma hələ ki narahatlıq üçün real səbəb yoxdur.
Azərbaycanın müvafiq strukturları ölkədə idxal olunan məhsullardan infeksiyaya yoluxma hallarının olmadığını da bildirir. Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin bölmə rəhbəri İmran Abdullayüev profilaktik tədbir olaraq, meyvə və tərəvəzləri yeməzdən əvvəl mütləq yumağı məsləhət görür.
Gürcüstanda isə E.coli infeksiyasından 32 yaşlı qadın dünyasını dəyişib. O, xəstəliyə Londonda yoluxub. Daha 9 nəfər eyni infeksiyaya yoluxmaqda şübhəli bilinərək, Tbilisi xəstəxanasının infeksiya şöbəsində saxlanılır.
Misirdə də xəstəliyəyoluxma halı qeydə alınıb. Təhlükəli infeksiya 34 yaşlı almaniyalı turistdə aşkarlanıb. O, Xurqada yaxınlığındakı Marsa-Alame kurortunda dincəlirmiş. Turisti hospitala yerləşdirsələr də, o, xəstəxanadan qaçıb.
Avropanın özündə isə "tərəvəz epidemiyası" Fransayadək gedib çıxıb. Bu ölkədə xəstəliyə yoluxanların olduğu rəsmən təsdiqlənib. Hazırda 12 nəfər sözügedən infeksiyanın daşıyıcısı olmaqda şübhəli bilinir.

VEGETABLE WAR DECLARED ON EUROPE
Germany has identified the source of E.coli infection. According to official reports, grain legume shoots are responsible for the deadly infection. These include lentil, soya, pea and bean shoots, newspaper Corriere della Sera reports.
Such a statement has been made by the director of the Robert Koch institute of microbiology in Germany, Reinhardt Burger. In a meeting with representatives of the federal agency for the protection of consumer rights he said, "The people who have been eating the said shoots started feeling unwell". According to him, German cucumbers, tomatoes and lettuce "do not pose any health risk". We recall that the Germans had initially blamed the outbreak of the intestinal infection on Spanish vegetables, but now the Spaniards have been fully cleared. Sprouted bean seeds were also found in the federal land of Rein-Westfalia where they were brought from a farm in Lower Saxony. Three employees contracted the infection at the farm. It is unclear how the infection got to the farm, especially considering the fact that all sanitary and safety measures were rigorously observed. The German agriculture minister has said there were no problems with the agricultural producer from Lower Saxony.
However, the European Union has raised complaints in relation to Russia which has introduced a ban on the imports of European vegetables after the discovery of E.coli in Europe. The ban is still in force (as of 13 June when our magazine went to print). Although 32 people have already died and around 4,000 people have been taken to hospital in Germany, Brussels hopes that Russia will lift the ban soon. A certain agreement to that effect has already been reached at the Russia-EU summit. President Dmitriy Medvedev has told a news conference at the end of the 27 June summit in Nizhniy Novgorod that Russia was ready to resume imports from the European Union provided there were relevant guarantees from the EU. "We have discussed this issue. It is quite acute and has a commercial nature. We have discussed the procedure for resuming the supplies of European vegetables to the Russian market. We are ready to resume the supplies if there are guarantees from competent EU services". For that to happen, the president said, "a certificate must be agreed confirming the safety of the produce imported to Russia". In this connection, the chairman of the European Commission, Jose Manuel Barroso, has said the "EU is ready to send a draft certificate to Russian colleagues for approval as early as today or tomorrow". But Russia has yet to provide a response.
Russia's chief sanitary doctor Gennadiy Onishchenko had said at the end of the summit that Russia would lift the ban on the imports of every batch of vegetables from Europe in exchange for European Commission guarantees. "The European Commission has suggested that we work not on the national level as is the case now, but at the level of the commission, whereby guarantees will be provided for separate countries and separate types of produce," he said. Onishchenko added that "after relevant guarantees are provided, including laboratory tests, we will resume imports".
Meanwhile, there is clearly a reason for Europe to be frustrated. European Union countries, including the economically backward PIIGS - Portugal, Ireland, Italy, Greece and Spain - are losing about 200 million Euros a week due to the embargo on the export of fruit and vegetables even though it was never proved that fruit and vegetable produce was the source of the infection. At the same time, representatives of the European Commission are estimating vegetable exports from the European Union to Russia at 3-4 billion Euros a year. This amount is unlikely to save EU crisis banks. It also works as an additional factor of instability in the region. And Europe continues suffering losses. According to British Sky News, the farmers whose businesses have been affected by E.coli will receive a compensation that is significantly lower than the losses they have incurred. Spanish farmers, for instance, demand complete compensation, but are likely to be offered a 30 to 50 per cent at best. The European Union, which is going through a difficult period, will have to spend around 150 million Euros on compensations alone, but experts think this amount is far smaller than the actual losses.
In general, Europe has condemned the Russian embargo as being disproportionate and politically motivated. There are suggestions that Russia has seized the opportunity in order to support its own farmers. Criticism of the Russian authorities has also been expressed by the Russians proper who have said that the ban on the imports of European fruits and vegetables will lead to a sharp increase of their prices and, consequently, inflation. Indeed, Europeans appear to have drawn the right conclusions, thinking that Russian farmers have made their stakes on domestic produce. The Russian minister of agriculture, Yelena Skrynnik, believes that the ban on the imports of vegetables from the EU will not have a major impact on the domestic market. The minister added that around 70 per cent of annual imports of vegetables occur in the winter and spring seasons, while in June Russia starts picking its harvest. So the ban will not take a toll on the situation in the domestic market". On the other hand, Skrynnik stressed that the domestic demand would be met not only by Russia's own vegetables but also by supplies from CIS countries, including Uzbekistan, Azerbaijan, Tajikistan, Kazakhstan, as well as Turkey, China and Iran.
However, Russian entrepreneurs have shared the disappointing forecast regarding the shortage of fruits and vegetables in Russia. They think farmers will cash in on the anxiety to raise prices. Taking this into consideration, owners of major grocery shops intend to revise their imports. They are saying there is not too much Russian produce on the market other than potatoes and carrots. Therefore, imports from Azerbaijan, Turkey and Israel will have to be increased. There are more and more cucumbers from Belarus and Ukraine in Russia now. However, they do not look as nice as the produce from EU countries, not to mention poorer packaging and storage standards. Such cucumbers cost a lot less than Spanish ones, for example.
The increase in the supplies of Azerbaijani fruits and vegetables to Russia is confirmed by Azerbaijani entrepreneurs who think the battle for the Russian vegetables market will continue for the rest of the summer. This means that the season is effectively wasted for EU producers. As a result, Russian retailers are already considering using other suppliers of vegetables, including Ukraine, Azerbaijan, Turkey and Egypt. At stake are contracts on the supplies of 1.1 million tons of vegetables worth 600 million Euros. According to the head of a department at the Ministry of Agriculture of Azerbaijan, Sabir Valiyev, unlike Russia, Azerbaijan does not import vegetables from Europe. "Only apples are imported from Spain, and they are clean. We rigorously check them. It is mainly the local produce, as well as certain fruits and vegetables imported from Turkey, Iran and other neighboring countries, that is offered for sale in Azerbaijan," the Ministry of Agriculture official has said.
At the same time, Azerbaijan can take advantage of Russia's ban on vegetable imports from Europe. According to Valiyev, Azerbaijani exports of fruits and vegetables to this country may be increased by 20-25 per cent. Every year Azerbaijan exports vegetables worth 200 million manats to Russia.
Some economists think though that this may lead to a rise in prices on crop products in Azerbaijan. But there are no grounds for concern so far.
Relevant institutions in Azerbaijan have said that no cases of infection transmitted through vegetables have been registered in the country. The head of a unit at the Center of Hygiene and Epidemiology, Imran Abdullayev, recommends for prophylactic purposes that fruits and vegetables be washed before consumption.
Meanwhile, a 32-year-old woman has died of Е.coli infection in Georgia. She got down with the disease after traveling to London. Ten more people suspected of having the E.coli infection have been taken to the infectious diseases department of the Tbilisi city hospital. Another case is reported to have been registered in Egypt. A 34-year-old tourist from Germany who was resting in Marsa Alam was taken to hospital but fled there. In Europe itself, the vegetable epidemic has reached France. One case has been officially confirmed, while 12 other people are suspected of having the disease.