"iteca caspian"ın icraçı-direktoru: "neft-qaz sənayesinin bütün aparıcı oyunçuları bilirlər ki, bu, hamının arzuladığı yer və məqamdır"
Artıq 18-ci ildir ki, Azərbaycan Xəzər regionunun neft-qaz sahəsində ən iri tədbiri - "Xəzər: neft və qaz, neft emalı və neft kimyası" beynəlxalq sərgi və konfransı "Caspian Oil & Gas" üçün qapılarını açır. Tədbir Britaniyanın "ITE Group PLC" şirkəti və onun Qafqazdakı tərəfdaşı "Iteca Caspian" tərəfindən təşkil edilir. Hər il sər-gi və konfrans dünyanın neft sahəsinin aparıcı mütəxəssislərini və əsas oyunçularını bir araya yığır, neft-qaz bölməsi məsələlərinin müzakirəsini, neftin, qazın çıxarılması və emalı sənayesinin yeni uğurlarının paylaşılmasını təşkil edir.
Sərgi və konfransa dövlət qurumları tərəfindən də xüsusi diqqət və qayğı göstərilir. Təntənli açılış mərasiminə hər il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin qatılması sərgiyə xüsusi yüksək status verir. "Caspian Oil & Gas" layihəsinə ənənəvi dəstək hər il Azərbaycan Sənaye və Energetika Nazirliyi, həmçinin, ARDNŞ ("SOCAR") tərəfindən göstərilir. Artıq altı ildir ki, sərgi Dünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) tərifnaməsinə layiq görülür. Bu il də "Caspian Oil & Gas" öz başlıca məqsədinə - dünya səviyyəsində işgüzar əməkdaşlığa yardım etmək niyyətinə nail olub. "Iteca Caspian" şirkətinin icraçı-direktoru Fərid MƏM-MƏDOV "Region plus"a müsahibəsində bu önəmli hadisə barədə müfəssəl danışıb.
- Ənənəvi neft-qaz sərgisi, bir növ, ölkənin iqtisadi fəallığının indikatorudur. Bu baxımdan, builki sərgini necə qiymətləndirirsiniz, sizcə, bu il ən yaddaqalan nə oldu?
- Siz tamamilə doğru qeyd etdiniz ki, "Caspian Oil & Gas" Azərbaycanın sərgi sənayesinin lokomotividir. Bu, Azərbaycan müstəqillik əldə edəndən sonra Bakıda keçirilməyə başlanmış ilk ixtisaslaşdırılmış sərgidir. Həmin vaxtdan da o, bölgənin neft-qaz sənayesinin önəmli hadisəsinə çevrilib. Qeyd edim ki, "Caspian Oil & Gas" artıq özünəməxsus brenddir və bunu bütün dünyada bilirlər. Ənənəvi olaraq iyun ayının birinci həftəsində Bakı neft-qaz bölməsinin, Azərbaycanın bu sahəsinə bağlılığı olan yüksəkçinli qonaqların görüş yerinə çevrilir. Neft-qaz sənayesinin bütün aparıcı oyunçuları da həmin vaxt burada olacaqlarını dəqiq bilirlər.
Bu baxımdan bu il sərginin yüksək səviyyəsini də qeyd etmək gərəkdir. ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə, Avropa Birliyi liderləri tədbirə təbrik məktubları göndərmişdilər. Yüksəkçinli qonaqlar sırasında Norveç şahzadəsi Hokon, Avropa Parlamentinin energetika məsələləri üzrə komissarı Günter Ottinger, ABŞ-ın Avrasiya energetika departamentinin xüsusi təmsilçisi Riçard Morninqstar, Gürcüstanın energetika naziri Aleksandr Xetaquri, Norveçin neft və energetika naziri Ola Borten Moe və başqaları da var idi. Tədbirə Azərbaycanın, Macarıstanın, Ukraynanın, Rusiyanın, Tür-kmənistanın sahə nazirliklərinin təmsilçiləri, həmçinin, iri neft-qaz şirkətləri və qurumlarının nümayəndələri qatılmışdılar.
Sərgi meydanının 40%-dən çoxu dünyada tanınan iri neft-qaz şirkətləri və korporasiyaları tərəfindən tutulmuşdu və onların çoxu bizim sərginin daimi iştirakçılarıdır. Onların arasında "bp", "OMV", "SOCAR", "Statoil", "Total", "TPAO" və bir sıra başqalarını göstərmək olar. Yerli şirkətlərin iştirak faizinin artması da sevindirici haldır. Bu il onlar ümumi iştirak sayının 38%-ni təşkil ediblər. "Caspian Oil & Gas"ın artıq on səkkiz ildir, ardıcıl keçirilməsinə baxmayaraq, o, yenə də əvvəlki kimi yeni iştirakçılar cəlb edir. Bu il onlar eksponatların ümumi sayının 15%-ni təşkil ediblər. İştirakçılar tərəfindən tutulmuş sərgi sahələri ötən ilə baxanda bu il 25% artıb. Sərgi müddətində orada dünyanın 70 ölkəsini təmsil edən 5980-dən artıq şirkət iştirak edib. Həmçinin, bizim qonaqlar bu il "Caspian Oil & Gas"ın səviyyəsinin çox yüksək olduğunu da qeyd ediblər.
- Builki neft-qaz sərgisi nə qədər səmərəli olub, iştirakçılar arasında konkret müqavilələr varmı?
- Adətən, tez-tez belə stereotip yaranır ki, hər bir sərgidə hansısa müqavilə imzalanmalıdır. Qeyd etməliyəm ki, hazırda artıq bu elə də aktual göstərici sayılmır. Səgilərin nəticələri iştirakçıların qarşılarına qoyduqları məsələlərlə ölçülür, sərgilər zamanı ilkin əlaqələr qurula bilər, kimlərinsə sahədə liderliyini göstərmək istəyi mümkündür, kimlərsə sərgilər vasitəsilə bazarı ilk dəfə mənimsəməyə çalışır, kimlərsə də özünü rəqiblərin fonunda göstərmək istəyir.
Yəni sərgidə iştirakçının çox müxtəlif strategiyası və marketinq məqsədləri ola bilər. Bundan başqa, bu və ya başqa layihədə iştirakın rezonansı çox vaxt uzunmüddətli olur və tədbirin bitməsindən bir müddət sonra öz bəhrəsini verməyə başlaır. Biz sərginin təşkilatçısı kimi iştirakçılardan bu barədə məlumat vermələrini xahiş etmirik, çünki bu, kommersiya sirridir. Əgər şirkətlər özləri bunu bildirirlərsə və tərəfimizdən şirkətin uğurlu iştirakı barədə məlumat verilməsinə etiraz etmirlərsə, onda həmişə bu cür məlumatları açıqlamağa şad oluruq. Bununla bağlı "Caspian Oil & Gas" qeyd edir ki, bu, yetərincə məşhur brenddir və bu cür ciddi, nüfuzlu sərgidə iştirak etməmək iştirakçılarda və başqa maraqlı tərəflərdə xeyli sual doğura bilər: "Niyə filan şirkət aparıcı neft-qaz meydançasında təmsil olunmayıb?".
- Bölgənin önəmli energetika problemlərinin müzakirəsində Xəzər neft-qaz konfransının rolunu necə qiymətləndirirsiniz?
- Bu il konfransda geniştərkibli qonaq heyəti qeydə alınıb. Müzakirəçilər arasında ARDNŞ prezidenti Rövnəq Abdullayev, Avropa Parlamentinin energetika məsələləri üzrə komissarı Günter Ottinger, ABŞ-ın Avrasiya Energetika Departamentinin xüsusi təmsilçisi Riçard Morninqstar, Norveçin xarici işlər nazirinin müavini Espen Bart Eyde, Beynəlxalq Energetika Agentliyinin "Energetika bazarları və təhlükəsizlik" departamentinin direktoru Didye Hussan, Macarıstan Milli İnkişaf Nazirliyinin energetika məsələləri üzrə dövlət katibiniin müavini Pal Kovaç, qaz ixracatçı ölkələr forumunun baş katibi Leonid Boxanovski, Böyük Britaniyanın Xarici İşlər və Birlik İşləri Nazirliyinin Xəzər bölgəsinin energetika məsələləri üzrə müşaviri Anqus Miller və başqaları var idi.
Konfrans ən aktual mövzulara toxunub və regiondan kənarda da böyük maraq doğurub. Öz mövzularına görə builki konfras keçənilkinin davamı olub ki, bu da bir növ, Azərbaycanın neft-qaz çıxaran və nəql edən ölkə kimi sabitliyinin və önəminin göstəricisidir. Sadəcə, "Caspian Oil & Gas 2011"in bir fərqi də oldu ki, burada hasilat, neft-kimya, qaz və neft emalı üzrə yeni layihələr müzakirə olundu. Həmçinin, neft və qaz nəqlinə həsr edilmiş iclas diqqəti çəkdi. Konfrans bir daha hansısa neft-qaz layihələrində iştirak məsələsi üzrə mövqeləri müəyyən etməyə yardım etdi.
Bütün bunlar konfransın işini başa çatdıran "dəyirmi masa" zamanı fəal müzakirə edildi. Konfransın maraqlı müzakirələri və yararlı məsləhətləşmələri bu sahədə öz əksini tapacaq və yaxın zamanlarda həyata keçirilməyə başlayacaq. Beləliklə, biz əminlikə vurğulaya bilərik ki, "Caspian Oil & Gas" bu istiqamətdə aparıcı regional hadisədir. Bununla bağlı olaraq, mən Azərbaycan Sənaye və Energetika Nazirliyinə, "SOCAR" şirkətinə bu konfransın inkişafına göstərdikləri əvəzsiz qayğıya görə təşəkkür edirəm.
- Azərbaycanda builki yaz sərgi mövsümü nə dərəcədə uğurlu olub, hansı yenilikləri vurğulamaq olar?
- 2011-ci ilin yaz sərgi mövsümü çox uğurlu olub. Biz bu il yenidən "AutoShow" sər-gisi keçirdik, halbuki yetərincə sərgi meydançası olmadığından, bu sərgi keçən il keçirilə bilməmişdi.
Həmçinin, başqa sərgilər də həm sahə, həm də iştirak sayına görə artım göstərdilər. Biz sər-gilərimizdə 20%-dən 30%-ə kimi artım olduğunu deyə bilərik. Həmçinin, tərəfimizdən iki yeni layihənin buraxıldığını da demək olar. İlk olaraq 1-ci Xəzər Beynəlxalq "Plastmass və Kauçuk" sərgisi "Plastex Caspian"ı göstərə bilərik, debütə baxmayaraq, bu sərgi xarici şirkətlərin böyük marağına səbəb olub. Kommersiya şirkətləri ilə yanaşı, sərgidə Avstriya və Almaniyanın milli stendləri də fəaliyyət göstərib.
"Caspian Oil & Gas" ilə birlikdə yeni aktual mövzu "Caspian Power", yəni 1-ci Xəzər beynəlxalq "Energetika və alternativ enerji" sərgisi işə salınıb. Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə ölkə bu sahədə bir sıra layihələr gerçəkləşdirir. Son sərgidə bu sahədə bazarın tanınmış şirkətləri iştirak edib. Onların sırasında "AZENCO STP Sumgait Technologies Park", "AZERENERGY JSC", "GOKNUR Baki LLC", "NEXANS Turkiye Azerbaijan Branch office", "Power & Engineering Solutions", "Schneider - Electric", "TE Connectivity - TYCO Electronics Raychem GMBH", "TURQUOISE LLC" və başqaları olub. Alternativ enerji mövzusu ən aktual məsələlərdən olduğundan, həmçinin, Azərbaycanda onun inkişafı üçün bütün imkanların mövcudluğu səbəbindən, biz gələcəkdə bu sərginin kəmiyyət və keyfiyyətcə inkişafını proqnozlaşdırırıq.
Bizim layihələrin inkişafı ilə yanaşı, sərgilərin infrastrukturunu da inkişaf etdiririk. Bu il daha sürətli keçidin təmini üçün qonaqların elektron qeydiyyatı sistemi tətbiq edilib ki, bu da sərgidə qeydiyyatdankeçmə prosesini xeyli sadələşdirib. Həmçinin, tərəfdaşımız olan "Bakı Ekspo Senter" ilə biz qonaqları rahat avtobuslarla kompleksə qədər və əksinə daşımaq təcrübəsini tətbiq edirik. Beləliklə, mövsümün birinci yarısı çox müsbət olub, ilin ikinci yarısı da bu qədər dolğun və məhsuldar olmağı vəd edir.
- Gələn mövsümə hansı planlarınız var, "Iteca Caspian" hansı istiqamətləri inkişaf etdirəcək?
- Payızda Azərbaycanda 11 sərgi keçirməyi planlaşdırırıq. Onların arasında ənənəvi "BIHE", "Education and Career", "BakuBuild", "BakuTel" və başqa sərgilər var. Bizim bütün sərgilər "Bakı Ekspo Senter"də keçirilir. Bununla bağlı olaraq, şirkətin qarşısında duran əsas məsələlərdən biri sərgi ekspozisiyası sahəsinin artırılması, mövcud layihələrin konsolidasiyasıdır. Bakını regionun sərgi sənayesinin şəksiz liderinə çevirmək çox önəmlidir. Biz, həmçinin, Azərbaycanda regional əhəmiyyətli yeni sərgi layihələrini işə salmaq üçün iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrini də gözdən keçirəcəyik, marketinq araşdırmaları aparacağıq.

Iteca caspian executive director: "all the leading players of the oil and gas industry know that this is where they should be"
For 18 years now, Baku has been opening its doors to the largest event in the oil and gas sector of the Caspian region - the International Caspian Oil & Gas Exhibition & Conference Incorporating Refining and Petrochemicals - which is organized by the British company ITE Group PLC and its partner in the Caucasus, Iteca Caspian. Every year, the exhibition and conference gathers leading specialists and main players in the international oil industry for discussion of the problems of the oil and gas sector and demonstration of the latest achievements in the field of extraction and refining of oil and gas.
The exhibition and conference are in the focus of attention and enjoy special support from government bodies. The regular participation of Azerbaijani President Ilham Aliyev in the gala opening ceremonies every year helps maintain the status of the exhibition. Caspian Oil & Gas has traditionally enjoyed support from the Industry and Energy Ministry of Azerbaijan and the company SOCAR. For six years now, the exhibition has been recognized by the UFI (the Global Association of the Exhibition Industry).
This year too, Caspian Oil & Gas has achieved one of its main objectives - promoting business cooperation at the international level. Iteca Caspian Executive Director Farid Mammadov discusses the important event in greater detail in his interview with R+.
- The oil and gas exhibition has traditionally been an indicator of sorts of the economic activity of the country. How would you describe this year's exhibition from this point of view? What was the most noteworthy development this year, in your opinion?
- You are absolutely right when you note that the Caspian Oil & Gas exhibition is an engine of Azerbaijan's exhibition industry. It was the first specialized exhibition in Baku after Azerbaijan gained its independence. From that time, it has remained the most significant event in the oil and gas industry of the region. I have to say that Caspian Oil & Gas has already become a brand name of sorts which is recognized all over the world. Traditionally, the first week of June in Baku is the time and place where specialists of the oil and gas sector and high-level guests who are associated with the sector in Azerbaijan meet. And all the leading players of the oil and gas industry know that this is where they should be.
The high level of the exhibition this year should be noted. Leaders of the USA, Britain, Turkey and the EU sent their letters of greeting to the event. Among the high-level guests of the exhibition and conference were Prince Haakon of Norway, European Energy Commissioner Guenther Oettinger, the special envoy of the United States secretary of state for Eurasian energy, Richard Morningstar, Georgian Energy Minister Aleksander Khetaguri, Norwegian Petroleum and Energy Minister Ola Borten Moe and others. Among the participants in the event were representatives of specialized ministries of Azerbaijan, Hungary, Ukraine, Russia and Turkmenistan and representatives of large oil and gas companies and organizations. More than 40% of the exhibition area was occupied by large international or state-owned oil companies and corporations, most of which are permanent participants in the Caspian Oil & Gas exhibitions. Among them were BP, OMV, SOCAR, Statoil, Total, TPAO and many others. We are pleased that the number of participating local companies is growing. This year, they accounted for 38% of the total number of participants. Despite the fact that the exhibition has been organized for the 18th time now, Caspian Oil & Gas remains attractive for new participant companies. This year, first-time exhibitors accounted for 15% of the total number of exhibitors. The exhibition area increased by 25% compared to last year. In the 18 years of its history, more than 5,980 companies from 70 countries have taken part in the exhibition. Also, all our guests noted the very high level of the Caspian Oil & Gas Conference this year.
- How productive was the oil and gas exhibition this year? Are there concrete agreements between participants?
- It has become a clich? that agreements have to be signed at every exhibition. I have to say that this is no longer relevant. The results of the exhibition depend on the objectives which the participants set for themselves: initial contacts may be established during an exhibition, someone may want to demonstrate their leadership in the sector, others want to enter the market by taking part in the exhibition, and still others want to see how they measure up with their rivals. In other words, there are a great many different strategies and marketing goals for taking part in the exhibitions. In addition, the repercussions of participation in a particular project are often long-term and yield results only some time after the event. We as organizers never ask participants to give us this type of information because it is a commercial secret. If companies state their goals and allow us to announce that the company's participation was successful, we are always glad to make this information public. I have to say about Caspian Oil & Gas that the brand name is widely known and non-participation in a respected and serious exhibition of this calibre may raise many questions among exhibitors and other interested parties: "Why has this company not shown up at a leading oil and gas event?"
- What is your estimate of the role of the Caspian Oil & Gas Conference in discussing the most important energy problems of the region?
- This year, there were many high-level guests. Among the speakers were SOCAR President Rovnaq Abdullayev, European Energy Commissioner Guenther Oettinger, the special envoy of the United States secretary of state for Eurasian energy, Richard Morningstar, Deputy Norwegian Foreign Minister Espen Barth Eide, the head of the International Energy Agency Directorate of Energy Markets and Security, Didier Houssin, the deputy state secretary for energy at the Hungarian National Development Ministry, Pal Kovacs, the secretary general of the Forum of Gas Exporting Countries, Leonid Bokhanovskiy, the Caspian energy advisor at the British Foreign and Commonwealth Office, Angus Miller and others.
The conference touched on most issues of current importance and drew great interest not only in the region. In terms of the topics it covered, this year's conference was a continuation of last year's, and this is an indicator of sorts of the stability and importance of Azerbaijan as an oil- and gas-producing and transporting country. What made this year's Caspian Oil & Gas different was the discussion of new projects in the fields of oil production, petrochemicals and oil and gas processing. It was in the focus of all the companies and organizations that have interests in the region. Also in the focus of attention was a meeting dedicated to oil and gas transportation. The conference helped highlight once again the participants' positions on involvement in oil and gas projects. All this caused a lively debate during the round table meeting which concluded the work of the conference. The interesting discussions and useful debates during the conference will have practical consequences in the sector very soon. So, we can say with confidence that Caspian Oil & Gas is a leading regional event in this sector. And in connection with this, I would like to thank the Azerbaijani Industry and Energy Ministry for its support and SOCAR for its invaluable contribution to this conference.
- How successful was this year's spring exhibition season in Azerbaijan? What innovations would you highlight?
The spring period of the 2011 exhibition season was very successful. We again organized the AutoShow exhibition this year, which was not organized last year because there were no exhibition halls worthy of it. Also, all other exhibitions demonstrated growth, both in terms of the area and in terms of the number of participants. We reported growth rates of 20% to 30% at all our exhibitions. In addition, we launched two new projects. They are the 1st Caspian International Plastics and Rubber Exhibition, Plastex Caspian, which, despite the fact that it was held for the first time, stirred great interest among foreign companies. For example, together with commercial companies, national stands of Austria and Germany were also present at the exhibition. Together with Caspian Oil & Gas, a new important exhibition Caspian Power, the 1st Caspian International Power and Alternative Energy Exhibition, was launched. The leaders of the republic attach great importance to the development of alternative energy sectors. On the Azerbaijani president's initiative, a number of projects in this field are being implemented. In this year's exhibition, companies that are well-known in the market took part, including Azenco STP Sumqayit Technologies Park, Azerenergy JSC, Goknu Baki LLC, Nexans Turkiye Azerbaijan Branch office, Power & Engineering Solutions, Schneider - Electric, TE Connectivity - TYCO Electronics Raychem GMBH, TURQUOISE LLC and others. Because the alternative energy issue is one of the most pressing Azerbaijan has every possibility to develop it, we predict both the qualitative and quantitative growth of this exhibition in the future.
In addition to the development of our projects, we are also developing the exhibition infrastructure. This year, to facilitate the flow of visitors, we introduced a system of electronic registration for visitors, which greatly simplifies the process of registration at the exhibition. Also, together with our partners, the Baku Expo Centre, we continue to offer a transportation service for visitors to the exhibition in comfortable coaches to the exhibition centre and back. So, the first half of the season was very positive, and the second half of the year promises to be just as busy and productive.
- What are your plans for next season? In what directions will Iteca Caspian develop?
In the autumn, we plan to organize 11 different exhibitions in Azerbaijan. Among these are traditional exhibitions including BIHE, Education and Career, BakuBuild, BakuTel and others. All of our exhibitions will be organized in Baku at the Expo Centre. Therefore, one of the objectives of the company is increasing the area available for exhibitions and consolidation of our current projects. It is important to make Baku the undisputed leader in the exhibition industry in the region. We will also keep an eye on the sectors of the economy and conduct marketing studies to launch new regional exhibition projects in Azerbaijan.