Ukraynanın yeni hökuməti qəti olaraq Avropaya doğru gedir
Ukraynada eyni vaxtda 2 Maydan hərəkatının ildönümü qeyd olunur - "Narıncı inqilab"ın 10-cu, ötən il baş vermiş Avromaydanın isə 1-ci. Ölkə başçısı Pyotr Poroşenkonun sərəncamı ilə noyabrın 21-i Ukraynada ləyaqət və azadlıq günü elan edilib. 2013-cü ildə Maydanda etirazların başlanmasına səbəb ozamankı hökumətin Aİ-nin Vilnüsdə keçirilən "Şərq tərəfdaşlığı" sammitində Avropa İttifaqı ilə assosiativ üzvlüyə dair saziş imzalamaqdan imtina etməsi idi. Bununla başlayan etirazlar bir müddət sonra prezidentin istefası, ölkədə köklü dəyişikliklərin aparılması tələbi ilə genişmiyaslı mitinqlərə çevrildi. Bir müddət sonra etirazlar küçələrdə milislə toqquşmalara çevrildi, bütün dünya Kiyevin mərkəzində və Ukraynanın digər şəhərlərində gedən şiddətli atışmaları müşahidə etməyə başladı. Toqquşmalar nəticəsində 100-dən artıq insan dünyasını dəyişdi. İndi onları "İlahi yüzlük" adlandırırlar. Ukraynanın hazırkı hökuməti bir il əvvəl start götürmüş hadisələri faciə hesab edir. Bununla yanaşı, Kiyev hesab edir ki, ölkənin əldə etdikləri verilən qurbanlara dəyərdi və indi ukraynalıların sevinməli olduqları məqamlar var.
"Ukrayna ləyaqət və azadlıq meydanıdır. Bizi bir yox, iki inqilab belə etdi - 2004-cü ildə baş vermiş və Azadlıq Bayramına çevrilmiş Maydan və 2013-cü ildə yaşamış Ləayaqət İnqilabı. Bu, Ukrayna üçün son dərəcə ağır imtahan idi. Ukraynalılar avropalılıqlarını, ləyaqətlərini, azadlığa can atdıqlarını nümayiş etdirdilər", - deyə Poroşenko bildirib.
Kiyevdə və ölkənin digər şəhərlərində xatirə tədbirləri, konsertlər, fleşmoblar təşkil olunub. Paytaxtda Avropaya inteqrasiyaya həsr olunmuş "Varşava-Kiyev" avtoyarışı başa çatıb. 2013-2014-cü illərin payız-qış aylarında baş verənlərin bir çoxu hələ qiymətləndirilməli, yaxud yenidən qiymətləndirilməlidir. Lakin Ukraynanın tarixi artıq iki yerə bölünüb - "Maydandan əvvəl və sonra". Çünki Maydan hadisələri ilə ölkə sakinləri Avropa kursu və azadlıq uğrunda mübarizəni təsdiqləməklə yanaşı, həm də bir sıra problemlər "qazanıblar" - ölkə ərazisinin bir hissəsi faktiki olaraq itirilib, Cənub-Şərq Ukraynada silahlı qarşıdurma davam edir, iqtisadi böhran hər addımda hiss olunur. Ukraynanın Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini Dmitri Şimkivin sözlərinə görə, ölkənin 2015-2017-ci illərdə bərpa olunması planı bu il dekabrın 15-dək hazır olacaq. Bütün dəyişikliklərin əsasını Ukrayna ilə Avropa İttifaqı arasında imzalanmış assosiativ üzvlüyə dair saziş təşkil etməlidir. Hələliksə Ukrayna çətin dövrünü yaşayır.
Ukrayna Milli Bankının rəhbəri Valeriya Qontaryova ölkənin qızıl ehtiyatının, demək olar ki, qalmadığını etiraf edib. Onun sözlərinə görə, indi Ukraynanın "çox məhdud sayda qızıl külçələri qalıb. Bu, ümumi qızıl valyuta ehtiyatının cəmi 1%-dir - 123,58 milyon dollar". Maraqlıdır ki, Milli Bankın rəsmi statistikasına görə, bu rəqəm deyiləndən 8 dəfə çox - 988,66 milyon dollar olmalıdır. Bu il fevralın sonunda Ukraynada qızıl ehtiyatının həcmi 1 milyard 809 milyon dollar olub. İndi bu qədər qızılın hara yox olduğu tam aydın deyil. Üstəlik, bu ilin martında dünya bazarlarında qızılın qiymətinin sürətlə aşağı düşdüyü bəllidir. Demək, onu satmaq heç bir halda ölkəyə sərf etməzdi.
Qontareva bu ilin əvvəlindən Ukrayna qriveninin devalvasiyasının 100% təşkil etdiyini söyləyib. Ukrayna Milli Bankı hesab edir ki, bu ilin sonunda inflyasiyanın səviyyəsinin proqnozlaşdırılan 19%-dən 25%-ə yüksələcəyini gözləmək olar. Bu, 2000-ci ildən keçən dövr üçün ən yüksək göstəricidir. Hətta qlobal iqtisadi böhranın yaşandığı 2008-ci ildə belə, Ukraynada inflyasiyanın səviyyəsi cəmi 22,3% olub. Bundan başqa, Milli Bank 2014-cü ildə ölkə iqtisadiyyatının 7,5, 2015-ci ildə isə 4,3% geriləyəcəyini proqnozlaşdırır. 2014-cü ilin ilk yarısında Ukraynanın xarici dövlət borcu 1,65 dəfə artıb. Maliyyə hesabatına görə, 2014-cü ilin 9 ayı ərzində Ukraynadan kapital axını 359 milyon dollar təşkil edib. Aydındır ki, hazırkı şəraitdə heç kim Ukraynaya investisiya yatırmağa tələsmir.
Hazırda Kiyev faktiki olaraq Dünya Bankı və Beynəlxalq Valyuta Fondunun beynəlxalq yardımları hesabına yaşayır. BVF tərəfindən Ukrayna iqtisadiyyatının kreditləşdirilməsinə dair 2 illik proqram, ümumilikdə, 17 milyard dolların ayrılmasını nəzərdə tutur. Bu məbləğin 4,6 milyardı artıq Ukrayna tərəfindən təqdim edilib. Dünya Bankına gəlincə, Kiyev bu qurumdan 2014-cü ildə razılaşdırılmış 3,5 milyard dollarlıq yardımın 2,5 milyardını artıq alıb. Faktiki olaraq, BVF-dən əldə edilmiş vəsaitin böyük hissəsi köhnə kreditlərin bağlanmasına gedir.
Ukraynaya ekspert yardımı ilə də köməklik göstərilir. Dünya Bankının Ukrayna, Belarus və Moldovadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Çimao Fan hesab edir ki, indiki mərhələdə, ilk növbədə, Ukraynanın neft-qaz sektorunda islahatlar aparılmalı, ölkənin enerji asılılığı aradan qaldırılmalıdır. Həqiqətən də, bu halda nəinki Ukraynanın dövlət büdcəsinin yükü azalar, həm də o, xarici siyasət baxımından mövqelərini xeyli gücləndirər. Xatırladaq ki, indiki şəraitdə Kiyev Rusiyadan aldığı qaza görə kifayət qədər böyük məbləğlər ödəyir.
Noyabrın 21-də ABŞ-ın vitse-prezidenti Cozef Bayden və ABŞ dövlət katibinin köməkçisi Viktoriya Nuland Ukraynaya səfər ediblər. Ukraynalıları uğurlu demokratik seçkinin keçirilməsi münasibətilə təbrik edən amerikalı qonaqlar Kiyevə yeni hökumətin formalaşdırılmasının gecikdirilməməsini məsləhət görüblər.
Ukraynada koalisiyanın formalaşdırılması prosesinin uzanmayacağı bildirilsə də, məsələ həqiqətən də ləngiyir. Səbəb aparıcı postlara namizədlərlə bağlı müzakirələrin uzanmasıdır. Koalisiyda 5 partiya yer alır: "Pyotr Poroşenkonun bloku", "Xalq cəbhəsi", "Özünəyardım" Birliyi, Oleq Lyaşkonun rəhbərlik etdiyi Radikal Partiya və "Batkivşşina" birliyi. 421 mandatlıq Ukrayna Ali Radasında "Pyotr Poroşenkonun bloku" 132 deputat yeri qazanıb. Yasenyukun "Xalq cəbhəsi" 82, "Özünəyardım" 33, Müxalifət Bloku 29, Radikal Partiya 22, "Batkivşşina" 19, "Azadlıq" 6 deputat yeri əldə edib. "Güclü Ukrayna", "Zastup", "İradə" və "Sağ sektor" partiyaları hərəsi mojaritar dairələrdən 1 deputat yeri qazanıblar. Bundan başqa, yeni Ali Radada 94 mojaritar dairədən seçilmiş müstəqil deputatlar da var.
Hakim koalisiya arasındakı ziddiyyətin məğzi Arseni Yasenyukun effektiv işləmək üçün daxili işlər, maliyyə və ədliyyə nazirləri postlarında "öz adamları"nı görmək istəməsidir. "Xalq cəbhəsi" isə Aleksandr Turçinovun parlamentin sədri vəzifəsində qalmasında israr edir. Poroşenkoya gəlincə, o, Konstitusiyaya əsasən, xarici işlər və müdafiə nazirlərini təyin etmək səlahiyyətinə malikdir. Xatırladaq ki, indi Ukrayna yenidən 2004-cü ilin Konstitusiyası ilə yaşamağa başlayıb. Orada prezidentlə müqayisədə parlament tərəfindən seçilmiş baş nazirə daha çox səlahiyyət verilir. Bundan başqa, namizədlərlə bağlı fikir ayrılıqları ilə yanaşı, islahatlara yanaşmada da ziddiyyətlər var. Məsələn, "Pyotr Poroşenkonun bloku" torpaq sahələrinin satılması ilə bağlı moratoriumun ləğvini istəyir. Danışıqlarda iştirak edən tərəfdaşlar isə əks fikirdədirlər. Dövlət əmlakının özəlləşdirilməsinin başa çatma müddəti ilə bağlı da fikir ayrılıqları var. Aydındır ki, bu şəraitdə ölkədə həm parlament, həm də hökumət baş nazirlə prezident arasındakı ziddiyyətlər fonunda işləməli olacaq. Eyni zamanda, "Azadlıq" və "Sağ sektor"dan olan və parlamentdə gözlənilən sayda yer əldə edə bilməmiş incik millətçilər öz sözlərini deyə bilərlər.
Kiyevdə hakimiyyət uğrunda mübarizənin getməsi ölkənin cənub-şərqindəki vəziyyətin düzəlməsinə, ən azı, bir qədər sabitləşməsinə imkan vermir. Söhbət tanınmamış Donetsk Xalq Respublikası (DXR) və Luqansk Xalq Respublikası (LXR) ətrafındakı vəziyyətdən gedir.
Yeri gəlmişkən, koalisiya razılaşması layihəsində Kiyevin bu vilayətlər üzərində hakimiyyətinin bərpası nəzərdə tutulub.
ATƏT sentyabrdan tərəflər arasında ayırma xəttinin yekun razılaşdırılması üzərində işləyir. Bu razılaşmadan sonra ağır silahların geri çəkilməsi mərhələsinə keçilməlidir. Lakin istənilən an hərbi əməliyyatların bərpa olunacağını heç kəs istisna etmir. Noyabrın 16-da prezident Poroşenko Kiyevin "total müharibə"yə hazır olduğunu bəyan edib. Ukraynanın daxili işlər naziri Arsen Avakov isə Facebook sosial şəbəkəsindəki səhifəsində Milli Qvardiyaya əlavə silahlar vəd edib - snayper tüfənglərindən tutmuş, "anonsu verilməyən digər silahlaradək". Ukraynaya bu işdə xaricdən yardımın olacağı da gözlənilir. ABŞ prezidentinin məsləhətçisi Toni Blinken əmindir ki, Ukraynaya silah-sursatın verilməsi ölkədə sabitliyin təmininə yardım edəcək. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi isə ABŞ-dan Ukraynaya silah yardımının Cenevrə razılaşmasını pozacağını bildirir.
Yeri gəlmişkən, Arseni Yasenyuk Moskvaya neytral ərazidə Donbasla bağlı "ciddi danışıqlara başlanılmasını" təklif edib. Amma Rusiya təklifi rədd edərək Kiyevə "velosiped icad etməməyi" məsləhət görüb. Ruslar bu mövqelərini ortada Minsk razılaşmasının olması ilə əsaslandırıblar. Yasenyukun təklifinin ABŞ-ın danışıqlar prosesinə qoşulmaq istəyi ilə əlaqəli olduğu da istisna deyil.
Beləliklə, Ukraynada Maydan hadisələrinin başlanmasından düz, 1 il sonra qurulmuş yeni hökuməti ölkənin ərazi bütövlüyünün və iqtisadiyyatının bərpası ilə yanaşı, məhkəmə və hüquq-mühafizə orqanları, milli təhlükəsizlik və müdafiə sistemlərinin yenidən qurulması ilə, antikorrupsiya islahatları ilə məşğul olmaq, Ukraynanın bloklara qoşulmama statusunu ləğv edərək, qəti olaraq Avropaya doğru getmək niyyətindədir.
"Reytinq" sosioloji qrupunun apardığı sorğu ukraynalıların yeni hökumətə necə yanaşmalarını, gələcəkdə ondan nə gözlədiklərini üzə çıxarıb. Məlum olub ki, Prezident Poroşenkodan (ukraynalıların 49%-i ona etibar edir, 42%-i bəyənmir) və baş nazir Yasenyukdan (52%-40%) Ukrayna əhalisinin, təxminən, yarısı razıdır. Ali Radanın spikeri Aleksandr Turçinovun vəziyyəti daha pisdir. O, yalnız 32%-in xoşuna gəlir (55% Turçinovu bəyənmir). Rəyi soruşulanların yarısından bir qədər çoxu (51%) ölkənin NATO-ya üzv olmasını dəstəkləyir, 25% bunun əleyhinədir. Respondentlərin, təxminən, yarısı (48%) Ukraynanın bloklara qoşulmama statusunun qanunvericiliklə ləğvini dəstəkləyir, 28% isə bunu lazımsız hesab edir. Ölkənin Avropa İttifaqına üzv olmasını dəstəkləyənlərin sayı daha çoxdur - 64%. Rəyi soruşulanların, təxminən, 36%-i isə barışığın ləğvini, bütünlükdə Donbasda Kiyevin hakimiyyətinin bərpasınadək antiterror əməliyyatlarının davam etdirilməli olduğunu lazım bilir. 21% respondent regiona geniş iqtisadi və humanitar səlahiyyətlərin verilməli olduğu qənaətindədirsə, 17% həmin ərazilərə Ukraynanın tərkibində müstəqillik, federativ status verilməsini daha doğru sayır. 9% isə ümumiyyətlə, həmin regionların Ukraynadan ayrılmasına tərəfdardır.
ABŞ-ın Ukraynadakı səfiri Ceffri Payett bu ölkənin milli birliyə nail olmaq üçün verdiyi qurbanlardan danışarkən bildirib ki, "indi ukraynalılar bir sıra suallara cavab verməlidirlər: bütün bunlara dəyərdi, ya yox". Ümid edək ki, Ukrayna vətəndaşlarına "birlik" üçün bir daha güc tətbiqi gərək olmayacaq - nə Maydanda, nə də Donbasda. Avromaydan məqsədinə nail oldu - Kiyevdə yeni iddialı hökumət quruldu, ölkə Qərbin dəstəyi ilə ciddi islahatlara başlamaqda qərarlıdır. Odur ki, Maydandan sonrakı Ukrayna üçün hər şey hələ yeni başlayır.

Новые украинские власти берут окончательный курс на Европу
Украинцы отметили начало сразу двух майданов - 10-летие "оранжевой революции" ипрошлогодний Евромайдан. Указом президента страны Петра Порошенко 21 ноября в Украине теперь День достоинства и свободы. В 2013 году противостояние на майдане Незалежности началось в знак протеста против отказа тогдашнего украинского правительства подписать на саммите "Восточного партнерства" ЕС в Вильнюсе Соглашение об ассоциации с Евросоюзом. Спустя некоторое время протестующие стали требовать отставки президента и коренных перемен в стране, уличные протесты вылились в столкновения с милицией - весь мир, затаив дыхание, наблюдал за стрельбой в центре Киева и других украинских городах. За все время погибли более сотни человек, которых теперь именуют "Небесной сотней". Нынешние украинские власти называют события, стартовавшие год назад, трагическими, но уверены, что заплаченная цена сопоставима с тем, что страна приобрела, и поэтому есть чему радоваться.
"Украина - это территория достоинства и свободы. Такими нас сделала не одна, а две революции - наш Майдан 2004 года, который был праздником свободы, и революция 2013 года, революция Достоинства. Это был чрезвычайно тяжелый экзамен для Украины, когда украинцы продемонстрировали свою европейскость, достоинство, свое стремление к свободе", - заявил Порошенко.
В Киеве и в других городах страны прошли памятные мероприятия, концерты, флеш-мобы, в столице завершился автопробег Варшава - Киев, посвященный евроинтеграции. Многие события осени-зимы 2013-2014 гг. еще ждет оценка или даже переоценка, но история Украины уже однозначно разделилась на "до и после Майдана". Ведь помимо европейского курса и подтверждения стремления к свободе жители страны получили множество проблем - фактическую потерю части территории, вооруженное противостояние на юго-востоке страны, экономический кризис. По словам заместителя главы администрации президента Украины Дмитрия Шимкива, план восстановления страны на 2015-2017 гг. подготовят до 15 декабря текущего года. Основой всех изменений в стране должна стать реализация Соглашения об ассоциации между Украиной и Европейским союзом. Пока же Украине приходится переживать непростые времена.
Так, глава Нацбанка Украины Валерия Гонтарева призналась, что у государства почти не осталось золота, лишь "небольшое количество слитков, но это буквально до одного процента (от общего запаса ЗВР)" - всего лишь на $123,58 млн. Примечательно, что, согласно официальной статистике Нацбанка, золота должно быть в 8 раз больше - $988,66 млн. в стоимостном выражении. Объем золота на конец февраля текущего года составлял $1 млрд. 809 млн. Куда делись тонны золота, не совсем понятно, особенно если учитывать тот факт, что c марта этого года мировые цены на золото стремительно падают, то есть продавать его однозначно было невыгодно.
Гонтарева также заявила, что с начала текущего года девальвация украинской гривны составила 100%. Национальный банк Украины считает, что надо ожидать ускорения инфляции по итогам текущего года с 19% до 25% , прогнозируемых ранее, что станет самой высокой инфляцией с 2000 года. Даже в кризисный 2008 год уровень ее составлял всего 22,3%. Кроме того, Национальный банк Украины (НБУ) ожидает сокращения экономики Украины в 2014 году на 7,5%, а в 2015 - на 4,3%. За первое полугодие 2014 года внешний госдолг увеличился в 1,65 раза. По данным финансового отсчета за 9 месяцев 2014 года, отток капитала в Украине составил $359 млн. Понятное дело, что в нынешней ситуации инвестировать в Украину особо никто не спешит.
Сейчас Киев фактически живет на международную помощь со стороны Всемирного банка и МВФ. Двухлетняя программа кредитования экономики Украины со стороны МВФ предполагает выделение $17 млрд., из которых $4,6 млрд. Украина уже получила. Что касается помощи ВБ, то Киев получил $2,5 млрд. из общей суммы финансовой помощи в $3,5 млрд., согласованной на 2014 год. Фактически большая часть денег, полученных от МВФ, уходит на погашение старых кредитов.
Украине также всячески помогают и экспертной помощью. Глава представительства Всемирного банка по Украине, Беларуси и Молдове Чимао Фан считает, что Украине в первую очередь нужны реформа нефтегазового сектора, достижение энергонезависимости страны. Действительно, это не только бы разгрузило бюджет Украины, которая платит немалую цену за российский газ, но и значительно укрепило бы ее во внешнеполитическом смысле. 21 ноября в Киев прилетели вице-президент США Джозеф Байден и помощник госсекретаря США Виктория Нуланд, которые поздравили украинцев с успешными демократическими выборами и посоветовали не задерживаться с формированием правительства.
Переговоры по созданию коалиции в Украине действительно затянулись, хотя и заявлялось, что много времени этот процесс не займет. Причина - обсуждение кандидатур на ведущие посты. В коалицию входят пять партий: "Блок Петра Порошенко", "Народный фронт", Объединение "Самопомощь", Радикальная партия Олега Ляшко и объединение "Батькивщина". В 421-мандатном парламенте партия "Блок Петра Порошенко" получила 132 депутатских мандата, "Народный фронт" Яценюка - 82, "Самопомощь" - 33, Оппозиционный блок - 29, Радикальная партия Олега Ляшко - 22, "Батькивщина" - 19, "Свобода" - 6. От партий "Сильная Украина", "Заступ", "Воля" и "Правый сектор" избрано по одному народному депутату в мажоритарных округах. Кроме того, в 94 мажоритарных округах избраны депутаты, баллотировавшиеся как самовыдвиженцы.
Суть властного противостояния заключалась в том, что для результативной работы Арсению Яценюку нужны "свои люди" на постах в министерствах внутренних дел, финансов и юстиции. Также "Народный фронт" настаивал на том, чтобы председателем парламента остался Александр Турчинов. Порошенко же, согласно Конституции, может назначать министров иностранных дел и обороны. Напомним, что Украина вновь живет по Конституции 2004 года, которая предоставляет больше власти премьер-министру, избранному парламентом, чем президенту. Помимо этого, кроме разногласий по кандидатурам сохраняются трения и по подходам к реформам. Так, "Блок Порошенко" выступает за отмену моратория на продажу земли, а у партнеров по переговорам другое мнение. Также дискуссионным является вопрос срока завершения приватизации государственного имущества. Понятно, что при таком положении дел и парламент, и правительство Украины, скорее всего, будут работать в условиях противостояния премьера и президента. Свое слово также могут сказать и обиженные националисты из "Свободы" и "Правого сектора", которые не получили в парламенте ожидаемого числа мест.
Борьба за власть в Киеве тормозит приближение развязки или хотя бы стабилизации ситуации на юго-востоке страны - вокруг самопровозглашенных Луганской и Донецкой народных республик (ЛНР и ДНР). В проекте коалиционного соглашения, кстати, предусмотрено восстановление власти Киева на всей территории этих областей.
ОБСЕ с сентября работает над окончательным согласованием линий разъединения, после чего должен начаться отвод тяжелых вооружений. Однако никто не исключает возможности возобновления войны в любой момент. 16 ноября Порошенко заявил о готовности Киева к "тотальной войне". В свою очередь глава МВД Украины Арсен Аваков на своей странице в Facebook пообещал Национальной гвардии дополнительное вооружение - от снайперских винтовок до "еще кое-чего, что обойдется без анонса". Ожидается помощь и из-за рубежа. Советник президента США Тони Блинкен верит, что поставки оружия в Украину могут способствовать стабилизации обстановки в стране. Однако в МИД РФ считают, что поставки США вооружения в Украину станут нарушением женевских договоренностей. Арсений Яценюк, кстати, предложил России провести по Донбассу "серьезные переговоры" на нейтральной территории, но в Москве от них отказались, посоветовав киевским властям не "придумывать велосипед", ведь уже существуют минские договоренности. Между тем возможно, что предложение Яценюка связано с тем, что в переговорный процесс хотят влиться США.
Итак, новая власть в Украине, окончательно оформившаяся через год после начала Майдана, помимо восстановления территориальной целостности страны и экономики намерена заняться переустройством суда и органов правопорядка, систем нацбезопасности и обороны, провести антикоррупционную реформу, отменить внеблоковый статус Украины и взять окончательный курс на Европу.
Опрос, проведенный социологической группой "Рейтинг", показал, как сами украинцы видят киевские власти и что ожидают от них в будущем. Так, президентом Порошенко (49% украинцев доверяют президенту и 42% не одобряют его деятельности) и премьером Яценюком (52% против 40%) довольна примерно половина населения страны. Менее успешен председатель Верховной рады Александр Турчинов, чья работа нравится только 32% сограждан (не нравится - 55%). Чуть более половины опрошенных (51%) выступают за вступление страны в НАТО, в то время как 25% - против. Почти половина респондентов (48%) поддерживает инициативу отмены на законодательном уровне внеблокового статуса Украины, около трети (28%) - против этого. Вступление Украины в Европейский союз поддерживают большее число респондентов - 64%. Около 36% опрошенных считают, что необходимо отменить перемирие и завершить АТО до полного восстановления украинской власти во всем Донбассе, 21% поддерживают предоставление широких экономических и гуманитарных полномочий региону, еще 17% - за предоставление этим территориям самостоятельности, федеративного статуса края, но оставить в составе Украины, еще 9% - за отделение этих территорий от Украины.
Посол США в Украине Джеффри Пайетт, рассуждая о цене, которую Украина заплатила за консолидацию национальной идентичности, заявил, что теперь "украинцы должны дать ответ, стоило ли это того". Хотелось бы надеяться, что "для консолидации" гражданам Украины больше никогда не понадобиться применение силы - ни на майдане Незалежности, ни в Донбассе. Евромайдан добился своей цели - в Киеве обосновались новые амбициозные власти, страна нацелена на реформы при активной поддержке Запада. Поэтому можно сказать, что после Майдана все в Украине только начинается.