Ukraynanın yeni hökuməti qəti olaraq Avropaya doğru gedir
Ukraynada eyni vaxtda 2 Maydan hərəkatının ildönümü qeyd olunur - "Narıncı inqilab"ın 10-cu, ötən il baş vermiş Avromaydanın isə 1-ci. Ölkə başçısı Pyotr Poroşenkonun sərəncamı ilə noyabrın 21-i Ukraynada ləyaqət və azadlıq günü elan edilib. 2013-cü ildə Maydanda etirazların başlanmasına səbəb ozamankı hökumətin Aİ-nin Vilnüsdə keçirilən "Şərq tərəfdaşlığı" sammitində Avropa İttifaqı ilə assosiativ üzvlüyə dair saziş imzalamaqdan imtina etməsi idi. Bununla başlayan etirazlar bir müddət sonra prezidentin istefası, ölkədə köklü dəyişikliklərin aparılması tələbi ilə genişmiyaslı mitinqlərə çevrildi. Bir müddət sonra etirazlar küçələrdə milislə toqquşmalara çevrildi, bütün dünya Kiyevin mərkəzində və Ukraynanın digər şəhərlərində gedən şiddətli atışmaları müşahidə etməyə başladı. Toqquşmalar nəticəsində 100-dən artıq insan dünyasını dəyişdi. İndi onları "İlahi yüzlük" adlandırırlar. Ukraynanın hazırkı hökuməti bir il əvvəl start götürmüş hadisələri faciə hesab edir. Bununla yanaşı, Kiyev hesab edir ki, ölkənin əldə etdikləri verilən qurbanlara dəyərdi və indi ukraynalıların sevinməli olduqları məqamlar var.
"Ukrayna ləyaqət və azadlıq meydanıdır. Bizi bir yox, iki inqilab belə etdi - 2004-cü ildə baş vermiş və Azadlıq Bayramına çevrilmiş Maydan və 2013-cü ildə yaşamış Ləayaqət İnqilabı. Bu, Ukrayna üçün son dərəcə ağır imtahan idi. Ukraynalılar avropalılıqlarını, ləyaqətlərini, azadlığa can atdıqlarını nümayiş etdirdilər", - deyə Poroşenko bildirib.
Kiyevdə və ölkənin digər şəhərlərində xatirə tədbirləri, konsertlər, fleşmoblar təşkil olunub. Paytaxtda Avropaya inteqrasiyaya həsr olunmuş "Varşava-Kiyev" avtoyarışı başa çatıb. 2013-2014-cü illərin payız-qış aylarında baş verənlərin bir çoxu hələ qiymətləndirilməli, yaxud yenidən qiymətləndirilməlidir. Lakin Ukraynanın tarixi artıq iki yerə bölünüb - "Maydandan əvvəl və sonra". Çünki Maydan hadisələri ilə ölkə sakinləri Avropa kursu və azadlıq uğrunda mübarizəni təsdiqləməklə yanaşı, həm də bir sıra problemlər "qazanıblar" - ölkə ərazisinin bir hissəsi faktiki olaraq itirilib, Cənub-Şərq Ukraynada silahlı qarşıdurma davam edir, iqtisadi böhran hər addımda hiss olunur. Ukraynanın Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini Dmitri Şimkivin sözlərinə görə, ölkənin 2015-2017-ci illərdə bərpa olunması planı bu il dekabrın 15-dək hazır olacaq. Bütün dəyişikliklərin əsasını Ukrayna ilə Avropa İttifaqı arasında imzalanmış assosiativ üzvlüyə dair saziş təşkil etməlidir. Hələliksə Ukrayna çətin dövrünü yaşayır.
Ukrayna Milli Bankının rəhbəri Valeriya Qontaryova ölkənin qızıl ehtiyatının, demək olar ki, qalmadığını etiraf edib. Onun sözlərinə görə, indi Ukraynanın "çox məhdud sayda qızıl külçələri qalıb. Bu, ümumi qızıl valyuta ehtiyatının cəmi 1%-dir - 123,58 milyon dollar". Maraqlıdır ki, Milli Bankın rəsmi statistikasına görə, bu rəqəm deyiləndən 8 dəfə çox - 988,66 milyon dollar olmalıdır. Bu il fevralın sonunda Ukraynada qızıl ehtiyatının həcmi 1 milyard 809 milyon dollar olub. İndi bu qədər qızılın hara yox olduğu tam aydın deyil. Üstəlik, bu ilin martında dünya bazarlarında qızılın qiymətinin sürətlə aşağı düşdüyü bəllidir. Demək, onu satmaq heç bir halda ölkəyə sərf etməzdi.
Qontareva bu ilin əvvəlindən Ukrayna qriveninin devalvasiyasının 100% təşkil etdiyini söyləyib. Ukrayna Milli Bankı hesab edir ki, bu ilin sonunda inflyasiyanın səviyyəsinin proqnozlaşdırılan 19%-dən 25%-ə yüksələcəyini gözləmək olar. Bu, 2000-ci ildən keçən dövr üçün ən yüksək göstəricidir. Hətta qlobal iqtisadi böhranın yaşandığı 2008-ci ildə belə, Ukraynada inflyasiyanın səviyyəsi cəmi 22,3% olub. Bundan başqa, Milli Bank 2014-cü ildə ölkə iqtisadiyyatının 7,5, 2015-ci ildə isə 4,3% geriləyəcəyini proqnozlaşdırır. 2014-cü ilin ilk yarısında Ukraynanın xarici dövlət borcu 1,65 dəfə artıb. Maliyyə hesabatına görə, 2014-cü ilin 9 ayı ərzində Ukraynadan kapital axını 359 milyon dollar təşkil edib. Aydındır ki, hazırkı şəraitdə heç kim Ukraynaya investisiya yatırmağa tələsmir.
Hazırda Kiyev faktiki olaraq Dünya Bankı və Beynəlxalq Valyuta Fondunun beynəlxalq yardımları hesabına yaşayır. BVF tərəfindən Ukrayna iqtisadiyyatının kreditləşdirilməsinə dair 2 illik proqram, ümumilikdə, 17 milyard dolların ayrılmasını nəzərdə tutur. Bu məbləğin 4,6 milyardı artıq Ukrayna tərəfindən təqdim edilib. Dünya Bankına gəlincə, Kiyev bu qurumdan 2014-cü ildə razılaşdırılmış 3,5 milyard dollarlıq yardımın 2,5 milyardını artıq alıb. Faktiki olaraq, BVF-dən əldə edilmiş vəsaitin böyük hissəsi köhnə kreditlərin bağlanmasına gedir.
Ukraynaya ekspert yardımı ilə də köməklik göstərilir. Dünya Bankının Ukrayna, Belarus və Moldovadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Çimao Fan hesab edir ki, indiki mərhələdə, ilk növbədə, Ukraynanın neft-qaz sektorunda islahatlar aparılmalı, ölkənin enerji asılılığı aradan qaldırılmalıdır. Həqiqətən də, bu halda nəinki Ukraynanın dövlət büdcəsinin yükü azalar, həm də o, xarici siyasət baxımından mövqelərini xeyli gücləndirər. Xatırladaq ki, indiki şəraitdə Kiyev Rusiyadan aldığı qaza görə kifayət qədər böyük məbləğlər ödəyir.
Noyabrın 21-də ABŞ-ın vitse-prezidenti Cozef Bayden və ABŞ dövlət katibinin köməkçisi Viktoriya Nuland Ukraynaya səfər ediblər. Ukraynalıları uğurlu demokratik seçkinin keçirilməsi münasibətilə təbrik edən amerikalı qonaqlar Kiyevə yeni hökumətin formalaşdırılmasının gecikdirilməməsini məsləhət görüblər.
Ukraynada koalisiyanın formalaşdırılması prosesinin uzanmayacağı bildirilsə də, məsələ həqiqətən də ləngiyir. Səbəb aparıcı postlara namizədlərlə bağlı müzakirələrin uzanmasıdır. Koalisiyda 5 partiya yer alır: "Pyotr Poroşenkonun bloku", "Xalq cəbhəsi", "Özünəyardım" Birliyi, Oleq Lyaşkonun rəhbərlik etdiyi Radikal Partiya və "Batkivşşina" birliyi. 421 mandatlıq Ukrayna Ali Radasında "Pyotr Poroşenkonun bloku" 132 deputat yeri qazanıb. Yasenyukun "Xalq cəbhəsi" 82, "Özünəyardım" 33, Müxalifət Bloku 29, Radikal Partiya 22, "Batkivşşina" 19, "Azadlıq" 6 deputat yeri əldə edib. "Güclü Ukrayna", "Zastup", "İradə" və "Sağ sektor" partiyaları hərəsi mojaritar dairələrdən 1 deputat yeri qazanıblar. Bundan başqa, yeni Ali Radada 94 mojaritar dairədən seçilmiş müstəqil deputatlar da var.
Hakim koalisiya arasındakı ziddiyyətin məğzi Arseni Yasenyukun effektiv işləmək üçün daxili işlər, maliyyə və ədliyyə nazirləri postlarında "öz adamları"nı görmək istəməsidir. "Xalq cəbhəsi" isə Aleksandr Turçinovun parlamentin sədri vəzifəsində qalmasında israr edir. Poroşenkoya gəlincə, o, Konstitusiyaya əsasən, xarici işlər və müdafiə nazirlərini təyin etmək səlahiyyətinə malikdir. Xatırladaq ki, indi Ukrayna yenidən 2004-cü ilin Konstitusiyası ilə yaşamağa başlayıb. Orada prezidentlə müqayisədə parlament tərəfindən seçilmiş baş nazirə daha çox səlahiyyət verilir. Bundan başqa, namizədlərlə bağlı fikir ayrılıqları ilə yanaşı, islahatlara yanaşmada da ziddiyyətlər var. Məsələn, "Pyotr Poroşenkonun bloku" torpaq sahələrinin satılması ilə bağlı moratoriumun ləğvini istəyir. Danışıqlarda iştirak edən tərəfdaşlar isə əks fikirdədirlər. Dövlət əmlakının özəlləşdirilməsinin başa çatma müddəti ilə bağlı da fikir ayrılıqları var. Aydındır ki, bu şəraitdə ölkədə həm parlament, həm də hökumət baş nazirlə prezident arasındakı ziddiyyətlər fonunda işləməli olacaq. Eyni zamanda, "Azadlıq" və "Sağ sektor"dan olan və parlamentdə gözlənilən sayda yer əldə edə bilməmiş incik millətçilər öz sözlərini deyə bilərlər.
Kiyevdə hakimiyyət uğrunda mübarizənin getməsi ölkənin cənub-şərqindəki vəziyyətin düzəlməsinə, ən azı, bir qədər sabitləşməsinə imkan vermir. Söhbət tanınmamış Donetsk Xalq Respublikası (DXR) və Luqansk Xalq Respublikası (LXR) ətrafındakı vəziyyətdən gedir.
Yeri gəlmişkən, koalisiya razılaşması layihəsində Kiyevin bu vilayətlər üzərində hakimiyyətinin bərpası nəzərdə tutulub.
ATƏT sentyabrdan tərəflər arasında ayırma xəttinin yekun razılaşdırılması üzərində işləyir. Bu razılaşmadan sonra ağır silahların geri çəkilməsi mərhələsinə keçilməlidir. Lakin istənilən an hərbi əməliyyatların bərpa olunacağını heç kəs istisna etmir. Noyabrın 16-da prezident Poroşenko Kiyevin "total müharibə"yə hazır olduğunu bəyan edib. Ukraynanın daxili işlər naziri Arsen Avakov isə Facebook sosial şəbəkəsindəki səhifəsində Milli Qvardiyaya əlavə silahlar vəd edib - snayper tüfənglərindən tutmuş, "anonsu verilməyən digər silahlaradək". Ukraynaya bu işdə xaricdən yardımın olacağı da gözlənilir. ABŞ prezidentinin məsləhətçisi Toni Blinken əmindir ki, Ukraynaya silah-sursatın verilməsi ölkədə sabitliyin təmininə yardım edəcək. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi isə ABŞ-dan Ukraynaya silah yardımının Cenevrə razılaşmasını pozacağını bildirir.
Yeri gəlmişkən, Arseni Yasenyuk Moskvaya neytral ərazidə Donbasla bağlı "ciddi danışıqlara başlanılmasını" təklif edib. Amma Rusiya təklifi rədd edərək Kiyevə "velosiped icad etməməyi" məsləhət görüb. Ruslar bu mövqelərini ortada Minsk razılaşmasının olması ilə əsaslandırıblar. Yasenyukun təklifinin ABŞ-ın danışıqlar prosesinə qoşulmaq istəyi ilə əlaqəli olduğu da istisna deyil.
Beləliklə, Ukraynada Maydan hadisələrinin başlanmasından düz, 1 il sonra qurulmuş yeni hökuməti ölkənin ərazi bütövlüyünün və iqtisadiyyatının bərpası ilə yanaşı, məhkəmə və hüquq-mühafizə orqanları, milli təhlükəsizlik və müdafiə sistemlərinin yenidən qurulması ilə, antikorrupsiya islahatları ilə məşğul olmaq, Ukraynanın bloklara qoşulmama statusunu ləğv edərək, qəti olaraq Avropaya doğru getmək niyyətindədir.
"Reytinq" sosioloji qrupunun apardığı sorğu ukraynalıların yeni hökumətə necə yanaşmalarını, gələcəkdə ondan nə gözlədiklərini üzə çıxarıb. Məlum olub ki, Prezident Poroşenkodan (ukraynalıların 49%-i ona etibar edir, 42%-i bəyənmir) və baş nazir Yasenyukdan (52%-40%) Ukrayna əhalisinin, təxminən, yarısı razıdır. Ali Radanın spikeri Aleksandr Turçinovun vəziyyəti daha pisdir. O, yalnız 32%-in xoşuna gəlir (55% Turçinovu bəyənmir). Rəyi soruşulanların yarısından bir qədər çoxu (51%) ölkənin NATO-ya üzv olmasını dəstəkləyir, 25% bunun əleyhinədir. Respondentlərin, təxminən, yarısı (48%) Ukraynanın bloklara qoşulmama statusunun qanunvericiliklə ləğvini dəstəkləyir, 28% isə bunu lazımsız hesab edir. Ölkənin Avropa İttifaqına üzv olmasını dəstəkləyənlərin sayı daha çoxdur - 64%. Rəyi soruşulanların, təxminən, 36%-i isə barışığın ləğvini, bütünlükdə Donbasda Kiyevin hakimiyyətinin bərpasınadək antiterror əməliyyatlarının davam etdirilməli olduğunu lazım bilir. 21% respondent regiona geniş iqtisadi və humanitar səlahiyyətlərin verilməli olduğu qənaətindədirsə, 17% həmin ərazilərə Ukraynanın tərkibində müstəqillik, federativ status verilməsini daha doğru sayır. 9% isə ümumiyyətlə, həmin regionların Ukraynadan ayrılmasına tərəfdardır.
ABŞ-ın Ukraynadakı səfiri Ceffri Payett bu ölkənin milli birliyə nail olmaq üçün verdiyi qurbanlardan danışarkən bildirib ki, "indi ukraynalılar bir sıra suallara cavab verməlidirlər: bütün bunlara dəyərdi, ya yox". Ümid edək ki, Ukrayna vətəndaşlarına "birlik" üçün bir daha güc tətbiqi gərək olmayacaq - nə Maydanda, nə də Donbasda. Avromaydan məqsədinə nail oldu - Kiyevdə yeni iddialı hökumət quruldu, ölkə Qərbin dəstəyi ilə ciddi islahatlara başlamaqda qərarlıdır. Odur ki, Maydandan sonrakı Ukrayna üçün hər şey hələ yeni başlayır.

The new Ukrainian authorities take the ultimate course for Europe
Ukrainians have marked the beginning of two Maidans - the 10th anniversary of the Orange Revolution and last year's Euromaidan. By a decree of Ukraine's President Petro Poroshenko, 21 November is now declared Day of Dignity and Freedom. In 2013, the confrontation began on Independence Square [known as Maidan] to protest against the refusal of the then Ukrainian government to sign an Association Agreement with the EU at the EU's Eastern Partnership summit in Vilnius. After some time, the protesters began to demand the resignation of the president and radical changes in the country, street protests resulted in clashes with the police, and the whole world was watching with bated breath the shooting in the centre of Kiev and other Ukrainian cities. At that time, more than a hundred people were killed who are now referred to as the Heavenly Hundred. The current Ukrainian authorities call those events tragic but are confident that the price paid is comparable to the gains of the country, and so there is something to rejoice.
"Ukraine is a territory of dignity and freedom. These values have been forged not by one, but by two revolutions - our Maidan in 2004, which was a festival of freedom, and the Revolution of 2013, which was a revolution of dignity. It was an extremely tough test for Ukraine, when Ukrainians demonstrated their Europeanness, dignity, their desire for freedom," Poroshenko said.
Commemorative events, concerts and flash mobs were held in Kiev and other Ukrainian cities, and a Warsaw-Kiev motor rally dedicated to European integration came to the finish in Ukraine's capital. Many events of the autumn-winter of 2013-14 are still waiting for assessment or even reassessment, but it is clear that the history of Ukraine has already been divided into "before and after the Maidan". After all, along with the European course and confirmation of their desire for freedom, the people of the country have received a lot of problems - the actual loss of part of the territory, an armed confrontation in the south-east of the country and an economic crisis. Deputy Head of the Presidential Administration of Ukraine Dmytro Shymkiv said the country's recovery plan for 2015-17 will be prepared by 15 December of this year. The implementation of the Association Agreement between Ukraine and the European Union should be the basis for all the changes in the country. As it is, Ukraine has to survive difficult times.
Thus, head of the National Bank of Ukraine Valeriya Hontareva admitted that the state has almost no gold left, only a "small number of bars, but these are literally up to one per cent (of the total gold and foreign exchange reserves)", worth merely 123.58m dollars. It is noteworthy that, according to the NBU's official statistics, the gold reserves should be eight times more, worth about 988.66m dollars. At the end of February of this year, the volume of gold reserves stood at 1,809m dollars. It is not quite clear what has happened to tonnes of gold, especially given the fact that the world prices for gold have been falling rapidly since March of this year, and selling it was not profitable at all.
Hontareva also said that the Ukrainian hryvnia has depreciated by 100 per cent since the beginning of this year. The National Bank of Ukraine (NBU) believes that a higher level of inflation should be expected as at the year end - from 19 per cent, which was forecast previously, to 25 per cent, which will be the highest inflation rate since 2000. Even in the crisis year of 2008, its level did not exceed 22.3 per cent. In addition, the NBU expects a reduction in Ukraine's economy by 7.5 per cent in 2014 and by 4.3 per cent in 2015. In the first half of 2014, the external debt increased by 65 per cent. According to the financial statement for the first nine months of 2014, the outflow of capital from Ukraine amounted to 359m dollars. It is not surprising that no-one is in a hurry to invest in Ukraine in the present situation.
Now Kiev actually lives on international aid from the World Bank and the IMF. The two-year programme of lending to Ukraine's economy by the IMF involves the allocation of 17bn dollars, of which Ukraine has already received 4.6bn. As for the WB assistance, Kiev has already received 2.5bn dollars of the total financial aid of 3.5bn agreed for 2014. In fact, most of the money received from the IMF goes to repay old loans.
Ukraine is also strongly assisted with expert advice. World Bank Country Director for Belarus, Moldova, and Ukraine Qimiao Fan is of the opinion that Ukraine primarily needs reform of the oil and gas sector and achieving energy independence of the country. Indeed, it would not only alleviate pressure on the budget of Ukraine, which is paying a high price for Russian gas, but it would also greatly enhance trust in the country. On 21 November, US Vice President Joseph Biden and US Assistant Secretary Victoria Nuland arrived in Kiev. They congratulated the Ukrainians on the successful democratic election and urged them to form a government as soon as possible.
Negotiations on the formation of a coalition in Ukraine have really dragged on, though it was said that this process would not take much time. The reason is the discussion of candidates for senior positions. The ruling coalition is composed of five parties: Petro Poroshenko's Bloc, People's Front, the Samopomich [Self-Help] association, Oleh Lyashko's Radical Party and the Batkivshchyna [Fatherland] association. In the 421-seat parliament, Petro Poroshenko's Bloc won 132 seats, Arseniy Yatsenyuk's People's Front got 82 seats, Samopomich got 33 seats, Opposition Bloc got 29 seats, Oleh Lyashko's Radical Party got 22 seats, Batkivshchyna got 19 seats and Svoboda [Freedom] got 6 seats. Each of Strong Ukraine, Zastup [Spade], Volya [Liberty], and the Right Sector party will be represented in parliament by one MP elected in single-seat constituencies. In addition, 94 candidates who ran as independents won a seat in single-seat constituencies.
The essence of political standoff can be reduced to the following: in order to be effective, Arseniy Yatsenyuk needs "his own people" in the positions in the ministries of Internal Affairs, Finance and Justice. Also, the People's Front insisted that Oleksandr Turchynov should remain the chairman of the Supreme Council [Ukraine's parliament]. Meanwhile, Poroshenko may, according to the Constitution, appoint the ministers of Foreign Affairs and Defence. Let us recall that Ukraine once again lives under the constitution of 2004 which gives more power to the prime minister elected by parliament than to the president. Moreover, in addition to differences in nominations, there is a tension regarding approaches to reform. Thus, Poroshenko's Bloc supports the lifting of the moratorium on the sale of land, while the negotiating partners have a different opinion. The issue of the term of completion of the privatization of state property is open to debate, too. It is clear that in such a situation, both the parliament and the government of Ukraine are likely to work under conditions of confrontation between the prime minister and the president. "Offended" nationalists from Svoboda and the Right Sector, which have not received the expected number of parliamentary seats, can also have a say in the matter.
The struggle for power in Kiev hampers the nearing of the solution or at least stabilization of the situation in the south-east of the country associated with the breakaway Luhansk and Donetsk People's Republics (LPR and DPR). By the way, the draft coalition agreement provides for the restoration of Kiev's authority over the entire territory of these regions.
Since September, the OSCE has been working on the final agreement of the lines of separation, following which a withdrawal of heavy weapons should commence. However, no-one can rule out the possibility of the war being resumed at any moment. On 16 November, Poroshenko said that Kiev is ready for an "all-out war". In turn, Minister of Internal Affairs of Ukraine Arsen Avakov, writing on his Facebook page, promised National Guard troops additional weapons ranging from sniper rifles to "something else that need not be announced". It is expected that aid will be coming from abroad, too. Advisor to the US President Tony Blinken believes that the supply of arms to Ukraine may help stabilize the situation in the country. However, the Russian Foreign Ministry believes that the US arms supplies to Ukraine will be a violation of the Geneva accords. Incidentally, Yatsenyuk has suggested that Russia should take part in "serious negotiations" on Donbass held on a neutral territory, but Moscow declined, telling the Kiev authorities not to "invent the wheel" since there is the Minsk deal already. Meanwhile, Yatsenuk's proposal may be caused by the wish of the United States to join in the negotiation process.
Thus, the new government in Ukraine, which has finally been formed a year after the start of the Maidan, in addition to the restoration of the territorial integrity of the country and its economy, is going to be preoccupied with the transformation of the judiciary and law enforcement bodies, the national security and defence systems, to conduct anti-corruption reforms, abolish non-aligned status of Ukraine and take the ultimate course for Europe.
A survey conducted by the Rating sociological group showed how Ukrainians view the Kiev authorities and what they expect of them in the future. Thus, about half the population of the country is satisfied with President Poroshenko (49 per cent of Ukrainians trust the president and 42 per cent disapprove of his activities) and Premier Yatsenyuk (52 per cent vs. 40 per cent). Chairman of the Supreme Council Oleksandr Turchynov is less successful, as only 32 per cent of the citizens like his work (55 per cent do not like it). Slightly more than half of the respondents (51 per cent) are in favour of joining NATO, while 25 per cent are against it. Almost half of the respondents (48 per cent) support the initiative to cancel non-aligned status of Ukraine at the legislative level, while about a third of them (28 per cent) are against it. Ukraine's accession to the European Union (EU) is supported by a large number of respondents (64 per cent). About 36 per cent of the respondents believe it is necessary to cancel the truce and carry out the ATO until Ukraine has fully restored its authority throughout the Donbass, 21 per cent support the provision of broad economic and humanitarian powers to the region, 17 per cent are in favour of granting autonomy or federal status to these regions while keeping them part of Ukraine, and 9 per cent are for the separation of these territories from Ukraine.
In arguing about the price Ukraine had paid for the consolidation of its national identity, US Ambassador to Ukraine Jeffrey Payette said that now "Ukrainians should answer the question of whether it was worth the trouble". One can only hope that the citizens of Ukraine will never need to use force for "consolidation", either in Independence Square or in Donbass. Euromaidan has evidently achieved its goal, as a new and ambitious government has been formed in Kiev and the country has set itself to carrying out reforms with active support of the West. Therefore, it can be said that after the Maidan, everything is only about to begin in Ukraine.