BAKIYA BİLET NEÇƏYƏDİR?
Azərbaycan  Avropanın   43 ölkəsini qabaqlayaraq, "Avroviziya - 2011" beynəlxalq mahnı müsabiqəsində qələbə çalıb. Bu hadisəni gerçəkdən də əvəzsiz saymaq olar. Birincisi, Azərbaycan "Avroviziya kuboku", yəni "Şüşə mikrofon" mükafatı uğrunda mübarizəyə cəmi dörd ildir  qatılır. İkincisi, isə Cənubi Qafqazdan bu cür prestijli müsabiqədə qələbə çalmış ilk ölkədir.
Beləliklə, gələn il müsabiqə qonaqpərvər Azərbaycan torpağında keçiriləcək və bir çox ekspertlərin bildirdiyi kimi, bu, musiqi dünyası tarixində ən parlaq hadisələrdən biri olacaq. Ancaq dünya mətbuatından bir sıra skeptiklər iddia edirlər ki, Azərbaycan hələ ki bu cür irimiqyaslı hadisələrin keçirilməsinə hazır deyil və ölkə "Avroviziya-2012"nin keçirilməsindən heç bir nəzərəçarpacaq gəlir əldə edə bilməyəcək. Görəsən, belədirmi?
Rifah resursları
Ondan başlayaq ki, Azərbaycan iri neft ölkəsidir və enerji resurslarının hasilatı, emalı, daşınması və təchizatın diversifikasiyası baxımından bölgədə xüsusi rola malikdir. Neftlə yanaşı ölkənin iri qaz ehtiyatları var. ARDNŞ-in vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadənin sözlərinə görə, ölkənin təsdiq edilmiş neft ehtiyatları 1,5 mlrd ton təşkil edir və bu, perspektiv strukturların hesabına daha 1,5 mlrd ton da arta bilər. Bu zaman təsdiqolunmuş qaz ehtiyatları 2 trln kubmetr təşkil edir ki, perspektiv yataqlar nəzərə alınmaqla bu göstərici 5 trln kubmetrə qədər qalxa bilər.
Bundan başqa, bu gün həm də başqa perspektivli neft-qaz strukturlarının işlənməsindən də söhbət gedir. Azərbaycan dünya miqyaslı energetika layihələrinə qatılır və bununla yanaşı, ölkə həm də tranzit dövlət kimi çıxış edir. Başqa sözlə, neft və qazın daşınmasından və tranzitindən gələn gəlir yalnız artan istiqamətə gedir. Bu, ölkəyə neft dövləti statusundan başqa nə verir? Çox şey. Enerji resursları ilə zəngin olan Azərbaycan maksimum səviyyədə iqtisadiyyatın neftdənkənar sahələrinin inkişafına istiqamətlənib və neftdən gələn gəlirləri ölkədə bir sıra irimiqyaslı sosialyönümlü layihələrin gerçəkləşdirilməsinə yönəldir. Bunların sırasında yolların, körpülərin, başqa yol qovşaqlarının, su kəmərlərinin, çox sayda idman və mədəniyyət obyektlərinin, başqa infrastrukturun tikintisini göstərmək olar.
Bu ilin may ayında beynəlxalq reytinq agentliyi "Fitch Ratings" Azərbaycanın xarici və milli valyutalarda uzunmüddətli defolt emitenti reytinqləri üzrə proqnozları "sabit"dən "müsbət"ə  dəyişib və bu reytinqləri "BBB-" səviyyəsində təsdiqləyib. Agentlik Azərbaycanın Dövlət Neft Fondunun (ARDNF)  aktivlərinin artımını qeyd edir və ölkənin neft gəlirlərini idarəetməsini ağıllı sayır. Bu,  məişət səviyyəsində də hiss edilir: dünya üzrə neft qiymətlərinin artması fonunda ölkə hökuməti 2011-ci ilin dövlət büdcəsi parametrlərinə yenidən baxıb. Büdcənin əlavə gəlirləri bir sıra sosial və iqtisadi problemlərin həllinə, o cümlədən, əmək haqlarının, pensiyaların, müavinətlərin və sosial yönümlü infrastruktur layihələrinin sərmayələşdirmə həcmlərinin artırılmasına yönəldiləcək.
Bu tipli siyasət dövlət üçün yenilik deyil: "neft pulları" artıq neçə illərdir ki, infrastrukturun yaxşılaşdırılmasına yönəldilir. Bunun ən yaxşı misalı kimi, cəmi bir neçə il ərzində dəyişmiş, meqapolisi xatırladan Bakını göstərmək olar. Artıq şəhərdə tarixi binaların üzərindən çox sayda "şüşə gödələnlər" ucalır, köhnə daşlı yollar çağdaş asfalt avtomobil yolları və hətta beton avtobanlarla əvəzlənir. Ölkənin enerji  resurslarından əldə etdiyi bütün dividendlər sırasında min kilometrlərlə avtomobil yollarını, piyada keçidlərini, metro stansiyalarını, yeni otelləri, avtovağzallırı, mədəniyyət, təhsil və səhiyyə obyektlərini də sadalamaq olar.
Fakt  göz qabağındadır - Azərbaycanda "Avroviziya - 2012" müsabiqəsinin keçirilməsi üçün demək olar ki, bütün imkanlar mövcuddur və dövlət xəzinəsi bu cür layihələrin maliyyələşdirilməsi üçün yetərincə vəsaitə malikdir. Yeri gəlmişkən, Düsseldorfda bu il keçirilmiş müsabiqə təşkilatçılara 40 mln avroya başa gəlib. Şəksiz ki, böyük məbləğdir, keçən il Rusiya da "Avroviziya" müsabiqəsi keçirmək üçün elə həmin qədər pul xərcləmişdi. Amma yüksək xərclərin olduğunu iddia edənlər praktik olaraq Almaniyanın bu müsabiqədən götürdüyü gəlirlər barədə düşünmürlər. Axı turistlərin xərclədiyi vəsaitlər və müsabiqənin eksklüziv yayımı hesabına Düsseldorf 140 mln avro həcmində gəlir də əldə edib. Bu gəlir həm də təkcə pulla ölçülmür.
Turizm genişlənir
Ondan başlayaq ki, bu mahnı müsabiqəsində qələbə artıq Azərbaycana müəyyən gəlirlər gətirir. Səsvermənin nəticələri açıqlanarkən bir çox avropalılar ölkə haqqında internet vasitəsilə məlumat əldə etməyə qaçdılar, yəni nəticə elə də gecikmədi.
Misal üçün, turizm saytı "TripAdvisor"un oxucuları Azərbaycana yüksək maraq nümayiş etdirməyə başladılar. Müsabiqənin finalından dərhal sonra bizim ölkənin "TripAdvisor"dakı reytinqi 4% yüksəlib. "Anlaşılmır ki, bu fenomenal sıçrayış nə ilə bağlıdır? Ya saytın oxucuları gələn il qalmaq üçün otel axtarırlar, ya da Azərbaycanın konkret olaraq harada yerləşməsini bilmək istəyirlər. Amma bir məsələ gerçəkdir - "Avroviziya" doğrudan da Azərbaycana dünya xəritəsində görünməyə imkan ya-ratdı", - deyə "Breakingtravel-news.com" saytı yazır.
"Azərbaycan "Avroviziya - 2011" müsabiqəsindəki qələbəsini bayram edərkən,  "WhichBudget.com" saytında bu ölkəyə rekord sayda bilet satışı sorğusu qeydə alınmışdı", - deyə "TravelDailyNews" saytı bildirir.
Bazar günü, mayın 15-də Bakıya aviabilet üçün sorğuların sayı daha öncəki bazar gününə qeydə alınmış saya baxanda 54% artıb.  "WhichBudget.com"  axtarış saytının yaradıcısı və başçısı Martino Mateviç  hesab edir ki, "Müsabiqədə qələbə Azərbaycanın turizm sənayesini canlandıracaq və Avropadan turizm axınının artmasına gətirəcək".
Başqa ekspertlər də bü cür fikirləşirlər. "Azərbaycanın "Avroviziya" müsabiqəsində qələbəsi ölkənin turizm bölməsinin inkişafına maksimum müsbət təsir göstərəcək", - deyə "Region plus"a BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) Azərbaycanda turizmin inkişafı layihəsinin milli koordinatoru Faiq Qürbətov bildirib. Onun sözlərinə görə, tamamilə inandırıcıdır ki, Bakıda "Avroviziya - 2012" müsabiqəsinin keçirilməsinə qədər Avropa sakinlərinin Azərbaycana marağı daha da artacaq.
Azərbaycanla maraqlanan avropalılar internet vasitəsilə bizim ölkəni - onun təbiətini, tarixi abidələrini, milli mətbəxini, ənənələrini, adətlərini, iqtisadi imkanlarını, turizm potensialını tanımağa çalışacaqlar. Bir çoxları bizim zənginlikləri əyani görmək üçün ölkəyə baş çəkmək istəyəcəklər.
Bununla yanaşı, Faiq Qürbətovun fikrincə, ölkə haqqında daha dolğun məlumatın yayılması üçün internet-resurslar təkmilləşməlidir. Ekspert sanır ki, 2012-ci ilin may ayında Azərbaycana Avropa ölkələrindən turist axını on minlərlə ölçülə bilər, ən azı, 10 min olacaq. Yeri gəlmişkən, son müsabiqədə Almaniyaya 70 minə yaxın turist gəlmişdi.
Mövcud turizm potensialından danışan F.Qürbətov qeyd edib ki, hazırda Azərbaycanda yeni mehmanxana və otellər tikilir ki, onların içində  "5 ulduz"lular da var. Özü də "5 ulduz"lu otellər məhz 2012-ci ildə istifadəyə veriləcək. Onun fikrincə, turistlərin böyük hissəsi məhz yeni obyektlərə üstünlük verəcək.
Bütünlükdə, F. Qürbətov bildirir ki, bu sayda qonaq qəbul etmək üçün otellərdəki yer sayı yetərlidir. Bu zaman o, xüsusi qeyd edib ki, müsabiqə ərəfəsində ölkə mehmanxana və restoran biznesində servisin keyfiyyətini artırmalıdır; o cümlədən, bütün otel və turizm obyektlərinin internetə keyfiyyətli çıxışı təmin edilməlidir. Həmçinin, F. Qürbətov hesab edir ki, turizm marşrutlarının sayının artırılmasına, bələdçilərin hazırlanmasına, taksi sürücüləri üçün xüsusi kursaların, o cümlədən, dil kurslarının təşkilinə diqqət yetirmək lazımdır.
Öz növbəsində Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Turizm İdarəsinin başçısı Aydın İsmiyev qeyd edir ki, gələnilki mahnı müsabiqəsi ilə bağlı olaraq Azərbaycanda turizm sahəsinə daha böyük diqqət veriləcək. "Ölkənin turizm sahəsində Avropa ölkələri daha prioritetli olacaq və "Avroviziya - 2012" müsabiqəsini görmək istəyənlərin böyük axını hesabına bu bölmənin önəmli artımına imkan verəcək. İl ərzində biz hazırlıq işləri görəcəyik və "Avroviziya - 2012"yə gəlmək istəyən turistlərə keyfiyyətli  xidmət göstərilməsi üçün bütün vacib tədbirləri gerçəkləşdirəcəyik", - deyə A.İsmiyev vurğulayıb.
Mədəniyyət Nazirliyinin  daxili turizmin inkişafı bölməsinin müdiri Mahir Qəhrəmanov hesab edir ki, ölkəyə baş çəkmək istəyənləri qəbul etmək üçün ölkənin turizm infrastrukturu yaxşı hazırlaşmalıdır. Qeyd edək ki, hazırda ölkə  otellərində 31 mindən çox yataq yeri var. 2012-2013-cü illərə kimi bu göstəricini 50 minə çatdırmaq planlaşdırılır. Amma müsabiqə keçirilən zaman otellərdəki yataq yerinin sayı 40 mindən az olacaq.
"Buna görə də müsabiqənin keçirilməsi zamanı xarici qonaqların yerləşdirilməsi üçün başqa variantların, o cümlədən, kirayə variantlarının da istifadə edilməsi mümkündür", - deyə M.Qəhrəmanov bildirir.
"Avroviziya" müsabiqəsi zamanı Azərbaycana baş çəkmək istəyən turistlərin yerləşməsindən danışarkən bir çox paytaxt otellərində nömrələrin qiymətinin çox baha olmasını da unutmaq olmaz. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyində də bu amilə diqqət yetirirlər.
"Azərbaycanda mehmanxana biznesi dinamik şəkildə inkişaf edir, Azərbaycanın turizm bazarına getdikcə daha iri oyunçular çıxır. Mehmanxana şəbəkələri yaradılır və fəal inkişaf etdirilir. Yeni mehmanxana obyektlərinin tikintsinə çox sayda sifarişlər edilib. Praktika göstərir ki, investorlar, əsasən, "5 ulduz"lu mehmanxanaların tikintisinə üs-tünlük verirlər. Bu, ilk növbədə, onların öz xərcini ən qısa zamanda çıxarması və yüksək gəlirlilik göstəricisinə malik olması ilə bağlıdır. Amma nəzərə almaq lazımdır ki, gələn il Bakıda keçiriləcək "Avroviziya" müsabiqəsinə əsasən gənclər gələcək, buna görə də kiçik otellərin və hostellərin şəbəkəsini inkişaf etdirmək lazımdır. Bizim nazirlik bu istiqamətdə artıq praktiki fəaliyyətə başlayıb və biz düşünürük ki, investorlar bu cür obyektlərin tikintisinə fəal qoşulacaqlar",- deyə nazirlikdən vurğulayıblar.
Amma hostellərlə yanaşı, restoran şəbəkəsini də genişləndirmək vacibdir. Bu məsələ də nazirliyin nəzarəti altındadır.
Eyni zamanda ekspertlər kiçik otel, kafe və restoranların açılması ilə yanaşı, bu cür obyektlərdə keyfiyyət və qiymətin mütləq tənzimlənməsinin, həmçinin, nəqliyyat infrastrukturunun optimallaşdırılmasının vacibliyini vurğulayıblar. Sonuncu  məsələ  Nəqliyyat Nazirliyinin ciddi nəzarəti altındadır. Nəqliyyat Nazirliyi katibliyinin başçısı Namiq Həsənov bildirir ki, həmin vaxta kimi Bakının yol-nəqliyyat infrastrukturu bütünlüklə "Avroviziya -  2012" müsabiqəsinin keçirilməsinə hazır vəziyyətə gətiriləcək. Onun sözlərinə görə, hazırda paytaxtın müxtəlif hissələrində - Azadlıq, Neftçilər, Parlament, Heydər Əliyev, Bülbül, Ziya Bünyadov prospektlərində,  Zərifə Əliyeva küçəsində, "Azneft"  meydanında müxtəlif yol qovşaqlarının tikintisi aparılır.
"Həmin vaxta kimi bir sıra avtomobil yolları istismara veriləcək. Həmçinin, intensiv şəkildə Mərdəkan - Bilgəh - Sumqayıt avtomobil yolunun tikintisi aparılır, özü də işlərin böyük bölümü başa çatdırılıb. Bakının yol-nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşməsi ilə yanaşı, gerçəkləşdirilən tədbirlər əhalinin rifahının yaxşılaşdırılmasına yönəldilib", - deyə N.Həsənov bildirib.
Qeyd edək ki, Nəqliyyat Nazirliyinin təmsilçisi tərəfindən sadalanan layihələrin gerçəkləşdirilməsinə təşəbbüs hələ Azərbaycanın "Avroviziya - 2011"dəki qələbəsindən çox-çox öncə qaldırılıb.
Öz növbəsində  Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi də ölkənin IT-infrastrukturunun müsabiqənin keçirilməsinə tam hazır olduğunu bəyan edir. Azərbaycanın rabitə və informasiya texnologiyaları nazirinin müavini İltimas Məmmədovun  sözlərinə görə, ölkənin telekommunikasiya infrastrukturu bütünlüklə abunəçilərin tələbinə, həmçinin, mobil rabitə şəbəkəsinin zirvə yüklənmələrinə uyğun gəlir.
"Azərbaycan vətəndaşlarının "Avroviziya" müsabiqəsi çərçivəsində səs verməsi üç il qabaq təmin edilib. Ölkə rekord qısa müddətə müvafiq infrastrukturu hazırlaya bildi. Gələn il də mobil rabitə ilə bağlı problem yaşanmayacaq", - deyə İ.Məmmədov vurğulayır.
Gəlirlər və xərclər
Ancaq gəlin, pul məsələsinə qayıdaq, müsabiqə  keçirən ölkənin xərclərinin, təxminən, 40 mln avroya ($57,340 mln) bərabər olduğunu düşünək. Bununla yanaşı, məlumdur ki, Azərbaycana qonaq gələn hər bir turist burada bir həftə ərzində, ən azı, 800 manat ($1000) xərcləyir. Əlbəttə, əgər Bakıya minimum sayda - 10 min turist gələrsə, "Avroviziya" keçirməyin elə bir maliyyə gəlirindən danışmağa dəyməz - sadəcə, ölkənin təbliği və siyasi dividendlər əldə etməsindən danışmaq olar. Əgər turist sayı, təxminən, 50 min nəfər təşkil edərsə və bu daha inandırıcı proqnozdur, onda əldə edilən gəlir $50-60 mln təşkil edəcək. Yəni müsabiqənin keçirilməsi üçün xərclənən vəsaitlər bütünlükldə geri qaytarılacaq. Əgər turistlərin Bakıya gəlib-qayıtmaq üçün aviabiletə xərclədikləri vəsaitlər və başqa məsrəflər, həmçinin, müsabiqənin yayımından əldə edilən gəlirlər də nəzərə alıransa, ölkə iqtisadiyyatı $50-60 mln.-u çox keçən əlavə vəsait əldə edəcək.
Qlobal təbliği və turizm bölməsinin gəlirləri ilə yanaşı, daha bir müsbət məqam var. Mütəxəssislər yekdilliklə əmindirlər ki, "Avroviziya" Azərbaycana sərmayə axınının daha da güclənməsinə təkan verəcək. Ölkə özü barədə bir daha hər kəsə məlumat verə biləcək və onun imici beynəlxalq səhnədə avtomatik olaraq bir neçə pillə yüksələcək. Bu amil yalnız sərmayə axınının yüksəlməsi ilə qalmayacaq, həmçinin, bir çox ölkələri Azərbaycanla ticari-iqtisadi münasibətləri inkişaf etdirməyə, şirkətləri ölkəmizdə nümayəndəliklər açmağa meyilləndirəcək, həmçinin, ölkədə daha çox tədbirlərin keçirilməsinə səbəb olacaq. Müxtəlif cür beynəlxalq konfransların, forumların, simpoziumların, seminarların, "dəyirmi masa"ların, idman çempionatlarının və s. keçirilməsi ölkənin bütün dünyada qlobal təbliğinin təşkilinə yardım edəcək.  Beləliklə, Bakıda keçiriləcək "Avroviziya - 2012" mahnı müsabiqəsi hələ uzun müddət Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafına xidmət edəcək.

HOW MUCH IS A TICKET TO BAKU?
Azerbaijan has won the Eurovision-2011 international song contest, beating 43 countries, including major European powers. This is truly unprecedented. First of all, it took Azerbaijan just four years to win the Eurovision trophy - the Crystal Microphone. Secondly, it is the first country in the South Caucasus to have won such a prestigious contest.
Next year's contest will be held in the hospitable land of Azerbaijan and, according to many experts, it promises to be one of the brightest events in the music world. However, some sceptics in the international press say that Azerbaijan is not ready yet to host such major events and the country will not acquire any tangible benefits from Eurovision-2012. Is this true?
Resources for benefit
Let's start with the fact that Azerbaijan is a major oil-producing power, which plays a special role in the region in terms of production, refining and transportation of energy resources and diversification of their supplies. But apart from oil, the country also has huge gas reserves. According to the first vice-president of the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR), Xosbaxt Yusifzada, the country's proven oil reserves total 1.5 billion tonnes and could increase by another 1.5 billion tonnes from prospective structures. The proven gas reserves amount to 2 trillion cubic metres, and taking into account the prospective fields, this figure could rise to 5 trillion cubic metres.
In addition, today we are talking about the development of other promising oil and gas structures. Azerbaijan participates in energy projects worldwide, and among other things, it is a transit country. In other words, the profits from the transportation and transit of oil and gas will only increase. What does this give the country in addition to its status as an oil power? A lot. Energy-rich Azerbaijan is currently maximally oriented to the development of the non-oil sector and is funnelling its oil revenues into a number of large-scale projects of a social nature, including the construction of roads, bridges and other road junctions, water pipelines, numerous sports and cultural and other facilities.
In May this year, the international rating agency Fitch Ratings changed the outlook on long-term Issuer Default Ratings of Azerbaijan in foreign and local currencies from "Stable" to "Positive", and affirmed the ratings at the BBB- level. The agency notes a growth in the assets of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) and regards the management of oil revenues in the country as reasonable. It is also tangible at the household level: against the background of rising world oil prices, the government revised the parameters of the country's budget for 2011. Additional budget revenues will be used to address a number of social and economic problems, including increases in salaries, pensions, allowances and the amount of investment in socially-oriented infrastructure projects.
This kind of government policy is not new: the "oil money" has been used to improve the infrastructure for many years. An example is Baku, which transformed in just a few years and now resembles a metropolis, where many "glass" skyscrapers are towering over historic buildings and the old bricks are replaced with modern paved roads and even concrete highways.
There's little sense in listing all the dividends the country has received from energy in the form of thousands of kilometres of roads, pedestrian crossings, metro stations, new hotels, bus stations and cultural, education and health facilities.
The fact remains - Azerbaijan has practically all the potential to host Eurovision-2012, and the state treasury has sufficient funds to finance such projects. This year's contest in D?sseldorf cost the organizers 40 million euros. Of course, the amount is huge, and Russia spent almost as much to host Eurovision two years ago. But, speaking of such high costs, sceptics almost forget about the income Germany gained from holding this contest. D?sseldorf earned a profit of 140 million euros from tourists' spending and the exclusive broadcasting of the contest. And this profit is calculated not only in money.
Tourism is gaining momentum
To begin with, the victory at the Eurovision Song Contest is already yielding some benefit to Azerbaijan. After the announcement of the voting results, many Europeans rushed to find information about the country on the Internet, and the result did not keep us waiting. For example, visitors to the TripAdvisor travel website have begun to show keen interest in Azerbaijan. Right after the final of the contest, our country's rating on TripAdvisor jumped by 4 per cent.
"It is not clear whether such a phenomenal jump in interest is due to the fact that site visitors are looking for a hotel where they will be staying next year or they simply want to know where exactly Azerbaijan is situated. But one thing is obvious - Eurovision really helped Azerbaijan to get on the world map," the Breakingtravelnews.com website wrote.
"As Azerbaijan celebrated its victory at Eurovision-2011, the WhichBudget.com website recorded a record number of requests for tickets to this country," TravelDailyNews said.
The number of requests for flights to Baku on Sunday, 15 May, increased by 54 per cent compared with the requests that were recorded on the previous Sunday. The founder and head of the WhichBudget.com search website, Martino Matijevic, said that "the victory in the contest will revive the tourism industry of Azerbaijan and lead to an increase in tourist traffic from Europe."
The same opinion is shared by Azerbaijani experts. "Azerbaijan's victory in the Eurovision Song Contest will have a maximum positive impact on the development of the tourism sector in the country," the national coordinator of the Azerbaijan tourism development project of the UN Development Programme (UNDP), Faiq Qurbatov, told R+.
It is likely that Europeans' interest in Azerbaijan will increase even before Eurovision-2012 in Baku, he said.
Interested in Azerbaijan, the Europeans will get acquainted with our country through the Internet - its nature, historical monuments, cuisine, traditions, customs, economic system and tourist potential. Many wish to visit the country to see our assets for themselves. With this in mind, online resources should be improved in order to disseminate more information about the country, says Qurbatov.
The expert believes that in May 2012, the flow of tourists from European countries to Azerbaijan could amount to tens of thousands and, according to the most conservative estimates, will amount to 10,000. The last contest attracted about 70,000 tourists to Germany.
Talking about the existing tourism infrastructure, Qurbatov noted that new hotels, including 5-star hotels, are currently under construction in Azerbaijan. Five 5-star hotels will be commissioned in 2012. In his view, most tourists will prefer the new facilities.
In general, the number of beds in hotels is enough to receive this number of visitors, according to Qurbatov.
He stressed that ahead of the contest Azerbaijan should improve the quality of services in the hotel and restaurant business and equip all hotels and other tourist facilities with high quality Internet access.
Also, according to Qurbatov, due consideration should be given to expanding the number of trips, training guides and organizing special courses for taxi drivers, including language courses.
In turn, the head of the tourism department at the Azerbaijani Ministry of Culture and Tourism, Aydin Ismiyev, noted that in connection with the song contest next year, Azerbaijan will be paying much more attention to the tourism industry.
"European countries will be prioritized in the country's tourism industry and Eurovision-2012 will contribute to a significant growth in the sector in connection with the huge influx of those who wish to attend the contest. During the year, we will be carrying out preparatory work and taking all appropriate measures to provide high quality services for tourists wishing to come to Eurovision-2012," Ismiyev said.
The head of the domestic tourism development sector at the Ministry of Culture, Mahir Qahramanov, believes that the country's tourism infrastructure should be well prepared to receive a large number of people wishing to visit our country. Currently the country's hotels have more than 31,000 beds. By 2012-2013, this figure will increase to 50,000, but by the date of the contest, the number of beds in hotels will be less than 40,000.
"Therefore, if necessary, during the contest, other options, including rental, are likely to be used to host foreign tourists," Qahramanov said.
Speaking of tourists who will be visiting Azerbaijan during Eurovision, we should note the high cost of rooms in many Baku hotels. This factor is emphasized by the Ministry of Culture and Tourism, too.
"The hotel business in Azerbaijan is developing dynamically, and more and more big players are actively entering the tourism market of Azerbaijan. Hotel chains are being created and actively developed. A lot of applications have been submitted for the construction of new hotels. Experience shows that investors prefer mostly 5-star hotels, which is primarily related to the minimum payback period and high rates of return. But considering that next year Baku is to host the Eurovision Song Contest, which attracts mainly young people, there is a need to develop a network of small hotels and hostels. In this direction, our ministry has already taken practical measures, and we think that investors are actively joining the construction of such facilities," the ministry said.
But apart from hostels, it is also necessary to expand the network of restaurants. This issue is also being watched by the ministry.
At the same time, independent experts note the need to open small hotels, cafes and restaurants, regulate the quality and cost of services at these facilities and optimize the transport infrastructure.
The latter point is under the close attention of the Azerbaijani Ministry of Transport. The head of the Transport Ministry secretariat, Namiq Hasanov, says that by this time, the road and transport infrastructure in Baku will be fully ready to host Eurovision-2012.
Various road junctions are currently being built in various parts of the capital - in Azadliq, Neftcilar, Parliament, Heydar Aliyev, Bulbul and Ziya Bunyatov avenues, Zarifa Aliyeva Street and Azneft Square, he said.
"By that time, a number of roads will have been commissioned. Also, intensive construction work is under way on the Mardakan-Bilgah-Sumqayit highway, and much of this work has been completed. In addition to improving the road and transport infrastructure in Baku, these measures aim to make life comfortable for the population," Hasanov said.
It must be noted that the projects listed by the representative of the Ministry of Transport were initiated long before Azerbaijan's victory in Eurovision-2011.
In turn, the Azerbaijani Ministry of Communications and Information Technology has expressed the country's complete readiness to host the contest in terms of IT-infrastructure. According to Azerbaijan's deputy minister of communications and information technology, Iltimas Mammadov, the country's telecommunications infrastructure is fully in line with customer requests, including during the peak load on mobile networks.
"Three years ago, we ensured that citizens of Azerbaijan can vote in the Eurovision Song Contest. Azerbaijan managed to develop an appropriate infrastructure in a record short time. Next year, there will be no problems with cellular communications," Mammadov said.
Expenses and revenues
But let us return to the monetary component. Let us take 40 million euros ($57.340 million) as the approximate expenses of the host country. It is known that each tourist visiting Azerbaijan spends at least 800 manats ($1,000) per week. Of course, if Baku is visited by a minimum number of 10,000 visitors, we will not be able to talk about the financial benefits of hosting Eurovision - we will only settle for a big opportunity to promote the country and obtain political dividends. If the number of tourists is, for example, 50,000, and this is the most likely forecast, an income of $50-60 million will be received. That is, the cost of the contest will be completely recouped. Adding the cost of flights to Baku, as well as other components, including income from the broadcasting of the contest, the country's economy can fetch a sum far exceeding $50-60 million.
But in addition to the global promotion campaign and revenues of the tourism sector, there is one positive thing. Specialists are unanimous in their opinion that the holding of Eurovision will give a huge boost to even more investment in Azerbaijan. The country will once again declare itself publicly, and its image on the world stage will automatically rise by several degrees. This factor will contribute not only to the flow of investments and encourage many countries to develop trade and economic relations with Azerbaijan and to open representative offices of companies in the country, etc., but also to hold even more activities in the country. Various international conferences, forums, symposia, seminars, round tables, sports tournaments, etc. will also contribute to the promotion of the country worldwide. So the Eurovision Song Contest 2012 in Baku will serve the economic development of Azerbaijan for a long time to come.