ZAMAN KRAMNİKİN XEYRİNƏ İŞLƏDİ
Tatarıstanın paytaxtı Kazanda şahmat tacı uğrunda iddiaçıların yarışı azərbaycanlı qrossmeysterlər üçün vaxtından əvvəl başa çatdı. Ən güclü səkkiz qrossmeysterin mübarizəsində Şəhriyar Məmmədyarov İsrail şahmatçısı Boris Gelfand, Teymur Rəcəbov isə 14-cü dünya çempionu Vladimir Kramniklə bacarmadı.
Dünya reytinq sıralamasında ilk onluqda qərarlaşan Şəhriyar Məmmədyarovun ilk mərhələdə Boris Gelfanda məğlubiyyəti bir qədər gözlənilməz oldu. İki şahmatçı arasında görüşlərin nəticələri Məmmədyarovun xeyrinə olmasa belə, çoxları 42 yaşlı Gelfandın yarımfinala çıxacağına ümid etmirdi. 6 ay ərzində yüksək səviyyədə hazırlıq keçən və çoxlu sayda debüt hazırlayan Şəhriyar Gelfandın oyununu da dərindən analiz etmişdi. Lakin partiya zamanı həmyerlimiz özünə bənzəmədi.
Şəhriyar Məmmədyarovun məğlubiyyətinin başlıca səbəbi yarış praktikasından əziyyət çəkməsi oldu. Sirr deyil ki, iddiaçıların turnirinə daha yaxşı hazırlaşmaq məqsədilə Məmmədyarov 6 ay bütün yarışlarda iştirakdan imtina etdi. Bu isə onun bu müddətdə faktik olaraq şahmatdan kənarda qalmasına gətirib çıxardı. İstənilən səviyyəli məşqlərə baxmayaraq, şahmatçı üçün turnirdə iştirak etmək, yarış ab-havası hiss etmək tam başqa effekt verir. 6 ay yalnız köməkçiləri ilə məşq xarakterli görüşlər keçirən Şəhriyarın oyun praktikası ilə bağlı problem artıq ilk görüşdə özünü göstərdi.
Boris Gelfanda qarşı ilk oyunda böyük üstünlük qazanan şahmatçımız qələbə qazanmağa borclu olduğu görüşü heç-heçəylə bitirdi. Növbəti görüşdə məşqçilərin verdiyi tapşırığa əməl etməyən Məmmədyarov azarkeşlərini kobud səhvlə həyəcanlandırdı. Xoşbəxtlikdən, həmin partiyanı sülhə daşımaq mümkün oldu. Üçüncü görüşdə isə Gelfand Məmmədyarovun diqqətsizliyindən istifadə edərək vacib qələbəni qazandı. Şahmatçımızdan ümumi hesabda bərabərlik yaratmaq üçün 4-cü partiyada qələbə tələb olunurdu. Amma Şəhriyar bu vəzifənin öhdəsindən gəlmədi. Son oyunu aşağı səviyyədə keçirən təmsilçimiz partiyaboyu rəqibə heç bir təhlükə yaratmadı. Yekunda 1,5:2,5 hesabı ilə uduzan Şəhriyar ilk dəfə iştirak etdiyi iddiaçıların turniri ilə vidalaşmalı oldu.
Teymur Rəcəbovun məşhur Vladimir Kramniklə dueli isə bir qədər gərgin alındı. Məmmədyarovdan fərqli olaraq, riski sevməyən Teymur etibarlı müdafiəsi ilə rus həmkarının başağrısına çevrildi. 4 klassik şahmat partiyasında Kramnik Rəcəbovu səhv etməyə məcbur edə bilmədi. 14-cü dünya çempionunun bütün hücumlarını dəf edən Rəcəbovun sevimli taktikası - qədim hind müdafiəsindən istifadə etməməsi xüsusi vurğulanmalıdır. Uzun illər şahmatda qədim hind müdafiəsinin mahir ustası sayılan şahmatçımız Kazanda bu ənənədən imtina etməklə düzgün qərar qəbul etdi. Çünki Kramnikin məhz bu taktikaya yaxşı hazırlaşması hiss olunurdu. Belədə, Teymur özü də bilmədən çətinliyə düşə bilərdi. Amma tam fərqli oyun göstərən şahmatçımız dörd partiyada heç-heçədən sonra rapiddə bacarığını nümayiş etdirdi. Maraqlıdır ki, Kramnik-Rəcəbov duelinin sülhsevərliyi rapiddə də özünü büruzə verdi. Dörd partiya heç-heçə ilə yekunlaşdı.
Reqlamentə əsasən, qalibi sürətli şahmatda müəyyənləşdirmək lazım gəldi. Burada isə mütəxəssislər məhz Rəcəbovu favorit sayırdı. Dəfələrlə sürətli şahmat üzrə mötəbər yarışların qalibi olan Teymurun şansları kifayət qədər yüksək göstərilirdi.
Futbol dili ilə desək, penalti kimi sürətli şahmatda da bəxt amilinin böyük rolu var. Amma burada şahmat tarixində nadir hallarda rast gəlinən hadisə baş verdi. Birinci partiyada yüksək səviyyədə oyun keçirən Teymur Kramniki mat vəziyyətinə salmaqla qələbə qazandı. Rəcəbovun mərhələ adlaması üçün növbəti görüşdə heç-heçə əldə etməsi lazım idi. Lakin partiyanın kulminasiya nöqtəsində gedişləri qeydə alan şahmat saatı sıradan çıxdı. Hakimlər görüşü dayandıranda Kramnikin 21, Rəcəbovun isə 13 saniyə vaxtı qalmışdı. Təxminən, 5 dəqiqəlik fasilədən sonra partiya davam etdirildi və Kramnik qələbə qazanmaqla hesabı bərabərləşdirdi. Əlavə oynanılan iki blits oyunda bir qələbə və bir heç-heçə edən rusiyalı dünya çempionu yarımfinala vəsiqə qazandı. Rəcəbov isə turnirdən kənarda qaldı.
Əlbəttə, həmyerlimizin məğlubiyyətinə səbəb kimi birmənalı olaraq saat problemini göstərmək istəməzdik. Hərçənd, bu problem belə mötəbər yarışın təşkilatçılarına başucalığı gətirmədi. Dünya şahmat tacı uğrunda iddiaçıların görüşündə partiyanın vacib anında saatın işləməməsi, Kramnikin 5 dəqiqəyə yaxın vaxtda düşünərək vəziyyətdən çıxış yolu tapması diqqətdən yayına bilməz. Sözsüz ki, Rəcəbov da 5 dəqiqə ərzində başqa gedişlər tapa bilərdi. Lakin saat qalmaqalının şahmatçımıza psixoloji təsir etməsi, üstəlik, Rəcəbovun konsentrasiyasının pozulmasını dəqiq söyləmək olar. Ümumilikdə, şahmatçıya sürətli oyunlarda 5 dəqiqə vaxt verilir. Burada isə Rəcəbov yarımfinalın bir addımlığında olarkən görüş dayandırılır və qrossmeysterlər 5 dəqiqə fasiləyə yollanır.
Doğrudur, Teymur özü məğlubiyyətinə səbəb kimi, saatın xarab olmasını göstərmir, lakin bunun oyunun taleyinə müəyyən təsir etdiyini deyib: «Mən yarımfinala çıxmaq üçün əlimdən gələni etdim. Saatın işləməməsi artıq bəxtsizlikdir. Fikrimcə, bu problem daha çox Kramnikin xeyrinə oldu. Mən artıq partiyanı heç-heçə başa vururdum. 4-5 gedişə heç-heçə olacaqdı, bu isə mənim qələbəm demək idi. Amma yaranan problem hər şeyi dəyişdi. Bəxtim gətirmədi, çox təəssüflənirəm. Qələbəni artıq hiss edirdim».
Vladimir Kramnik də saat qalmaqalının ona kömək etdiyini etiraf edib: «Rəcəbovla heç-heçə artıq qaçılmaz idi. İlk görüşdə də uduzduğumdan, yarışı tərk edəcəyimi düşünürdüm. Məğlubiyyət qaçılmaz idi. Amma saat problemindən sonra tam başqa oyun göstərdim. Saat məsələsinə gəlincə, burada mənlik iş yoxdur. Saatı mən xarab etməmişəm, özü dayanıb. İstənilən halda Rəcəbovla oyunu karyeramda ən çətin görüşlərdən biri kimi qiymətləndirirəm. Teymur çox güclü rəqibdir».
Şəhriyar Məmmədyarovla Teymur Rəcəbovun iddiaçıların yarışında uğursuzluğa düçar olmasına rəğmən bu mötəbər turnirdə ilk dəfə iştirakı qeyd olunmalıdır. Həm də ilk dəfə idi ki, Azərbaycan çempionluğa iddiaçıların yarışında iki şahmatçı ilə təmsil olundu. Sözsüz ki, təcrübəsizlik də özünü göstərdi. Ümid edirik, qrossmeysterlərimiz növbəti mövsümdə şahmat tacı uğrunda mübarizəni davam etdirəcəklər. Yaxın illərdə isə ən böyük arzumuz reallaşacaq - şahmat tacı Bakıya qayıdacaq.

TIME PLAYS IN KRAMNIK'S FAVOUR
The FIDE Candidates Tournament in Kazan ended for Azerbaijani chess players earlier than expected. As the top eight players battled it out, Sahriyar Mammadyarov lost to Boris Gelfand of Israel and Teymur Racabov to the 14th world champion, Vladimir Kramnik.
Mammadyarov is firmly ensconced in the world top ten rankings, so his defeat to Gelfand in the first round came as something of a surprise. Although results in matches between the two grandmasters were not in the Azerbaijani's favour, many doubted that 42-year-old Gelfand would make it to the semifinals. Sahriyar had had six months of high-level training - he had prepared a lot of openings and conducted an in-depth analysis of Gelfand's play - but he was not himself during the game.
The main reason for Mammadyarov's defeat is the six-month break. While preparing for the Candidates Tournament, he opted out of all competitions and trained only with his assistants. This kept him out of the tournament atmosphere, which made itself felt in the first game.
Sahriyar largely dominated the first game with Gelfand and looked on course to win, but the game ended in a draw. In the next game, Mammadyarov got his fans seriously worried, making a blunder in spite of his coaches' admonitions. Fortunately, the game ended in a draw. In the third game, Gelfand took advantage of Mammadyarov's inattention to gain an important victory.
The Azerbaijani grandmaster needed to win the fourth game in order to equalize, but Sahriyar couldn't do it. As a result, he lost to the Israeli grandmaster with a score of 1.5-2.5 and was forced to bow out of the Candidates Tournament, in which he had competed for the first time.
The duel between Teymur Racabov and Vladimir Kramnik turned out to be much tenser. Unlike Sahriyar, Teymur does not like to take risks and his defence became a real headache for the Russian grandmaster. Over four classic games, Kramnik was unable to force Racabov into an error. It was striking that the Azerbaijani grandmaster, who repelled all attacks by the 14th world champion, did not use his favourite tactics - the King's Indian Defence. It was felt that Kramnik was well prepared for this traditional tactic from the Azerbaijani chess player.
But Racabov gave a completely different performance and, after four classic draws, he also distinguished himself in the blitz games. According to the regulations, after four draws, the winner is determined by a blitz round. All the bets were on Racabov, who has repeatedly been outstanding in prestigious blitz competitions. As in penalty shootouts in football, luck also plays a part in blitz chess. But what happened in Kazan was a rarity in world chess.
After four classic games and the same number of "fast" games, the winner had to be determined in a super blitz - the so-called "five-minute game". The first game ended in Racabov's victory over Kramnik, and a draw in the next game would be enough for Teymur to get through to the next stage. But at the climax, the electronic clock timing the game broke.
When the referees noticed the fault and stopped the game, Kramnik had 21 seconds and Racabov 13 seconds in store. After about a five-minute pause, Kramnik managed to level the score. Then, in two additional blitz games, fortune was on the side of the Russian grandmaster, and Racabov was knocked out of the tournament.
Of course, this does no credit to the organizers of the tournament, but it would be wrong to blame the defeat entirely on a faulty clock. However, the five-minute break at a crucial moment may well have changed the course of the game, which had been heading for the draw that Racabov needed. Kramnik used the break to refocus, while Teymur seemed unable to make the most of it. The 24-year-old chess player was affected psychologically and was left unable to concentrate.
We must also give credit to Racabov himself who did not blame the clock, while admitting that the problem definitely influenced him. "I did everything to get into the semifinals. And the failure of the clock is just bad luck. I think this problem was more beneficial for Kramnik. Only four or five moves were left to the draw, and this meant that victory was mine. But the problem changed all that. It's too bad, I was unlucky. I was already sensing victory," Teymur said.
Kramnik himself indirectly admitted that the break caused by the faulty timer helped him: "A draw with Racabov was already inevitable. After losing the first blitz game, I thought I was on my way out of the tournament. Defeat was inevitable. But after the clock problem, I showed a completely different performance. As for the clock, I had nothing do with it. I didn't break it. It broke itself. But in any case, I regard the game with Racabov as one of the most difficult games of my career. Teymur is a very strong opponent."
Despite the setback to the Azerbaijani grandmasters at the Candidates Tournament, the outlook for both Sahriyar Mammadyarov and Teymur Racabov is good. Both chess players were competing for the right to face the world champion for the first time, and certainly, the lack of experience influenced the result. This was the first time that Azerbaijan had two players in the Candidates Tournament. We can only hope that our chess players will continue the struggle and be more successful in the next Candidates Tournament.