"GERİYƏ BAXMADAN" ÇALINAN ZƏFƏR
Biz qalib gəldik! Növbəti, 57-ci "Eurovision" beynəlxalq mahnı müsabiqəsi Bakıda keçiriləcək! SMS səsvermə və münsiflərin qiymətləndirməsi nəticəsində Eldar Qasımov və Nigar Camal 221 xal topladılar! Ən yüksək xalı isə (12 xal) Rusiya, Türkiyə və Maltadan aldıq.
Birincilik uğrunda yarış Azərbaycan, İtaliya və İsveç arasında getdi. Qeyd edək ki, yarımfinaldan sonra bir sıra digər ölkələrlə yanaşı, Türkiyə və Ermənistan da yarışdan kənarda qalmışdı. Yeri gəlmişkən, Ermənistan artıq indidən gələn ilin mayında Bakıda keçiriləcək yarışa qatılmayacağını açıqlayıb. Axı onlar ləyaqətlə uduzmağı da bacarmır.
Müsabiqənin yarımfinalını yalnız Avropanın 43 ölkəsindən olan televiziya tamaşaçıları deyil, internet istifadəçiləri də izləyirdi. Konsert "Eurovision"un rəsmi saytı ilə (www.eurovision.tv) canlı yayımlanırdı. Qeyd edək ki, budəfəki müsabiqə "Öz ürəyinin döyüntüsünü eşit!" (Feel your heart beat!) şüarı altında keçirilirdi. Azərbaycanlı iştirakçılar Eldar Qasımovla Nigar Camal (Ell və Nikki) yarışda isveçli müəlliflər Stefan Orn, Sandra Byurman və Yan Farquhansson tərəfindən yazılmış "Running scared" ("Geriyə baxmadan qaçmaq") balladasını ifa ediblər. Duetimiz nəhəng "Esprit Arena" stadionunun səhnəsinə ağ geyimdə çıxıb. Onların kostyumlarının rəngi və dizaynını da isveçli modelyerlər müəyyənləşdirib. Nigarın paltarı bir neçə il əvvəl bu yarışda Araşla birlikdə üçüncü yeri tutmuş Aysel Teymurzadənin məşhur ağ geyimini çox xatırladırdı. Ümumiyyətlə, ağ rəng bizə uğur gətirir. Azərbaycanlı cütlüyün sevgi tarixinə bütün Avropa inandı və onlara qələbə qazandırdı.
İlk yarımfinalın digər iştirakçılarının çıxışları birmənalı təsir bağışlamadı. Xüsusilə İsveçdən olan Erik Saadenin (I`ll be popular), sloveniyalı Maya Keuçun (No one), Ukrayna təmsilçisi Miki Nyutonun (Angel), Gürcüstanın "Eldrine" rok-qrupunun (One more day), yunan Lukas Yorkasın (Watch my dance) çıxışları fərqlənirdi. Bukmekerlər qələbəyə əsas namizədin fransalı gənc tenor Amouri Vassilinin olduğunu bildirirdi. Vəziyyət o həddə çatmışdı ki, finalın başlanmasına az qalmış Vassili ilə bağlı pul qoyuluşları ən aşağı kaffisientlə qəbul edilirdi.
Həqiqətən, o, güclü səsə malik olsa da, finalda bəlkə də həyəcandan başqa tonallığa "keçdi" və bunu hətta musiqi duyumu ən zəif olan insanlar da hiss etdi. Nəticədə, Fransa, hətta ilk onluğa da düşə bilmədi. 82 bal toplamış tenor yalnız 15-ci oldu.
İlk yerə iddialılar arasında İrlandiyadan olan Con və Edvard Qrayms qardaşları (Lipstick kompozisiyası ilə) da var idi. Onların ifa etdikləri mahnının mətni bir-biri ilə əlaqəsi olmayan sözlər toplusuna bənzəyirdi - "O, dodaqlarını boyayıb və budur, mən gəlirəm". Sözlərin davamı da təxminən, bu ruhda idi. Amma ya multfilmə bənzər personajlar artıq dəbdən düşüb, ya da onların bəxti gətirmədi - amma bu hoppanan oğlanlar yalnız 8-ci yerlə kifayətlənməli oldular.
"Eurovision"un ötənilki qalibi, Almaniyanı builki yarışda da təmsil edən Lena Mayer-Landrut 10-cu yeri tutdu.
"İctimai sakitliyi pozan" Rusiya təmsilçisi Aleksey Vorobyov isə 16-lıqla kifayətləndi.
Bu il gözlənilmədən "Euro-vision"a qayıtmağa qərar vermiş İtaliya 13 illik fasilədən sonra əvvəlcə yarışın aşkar autsayderi idi. Rafael Qualassinin ilk onluğa düşmə ehtimalı belə, bukmekerlər tərəfindən zəif qiymətləndirilirdi. Amma nahaq yerə: İtaliya final sonunda 189 xal toplayaraq, isveçli Erik Saadeni də geridə qoydu və ikinci oldu.
Bəs "Eurovision-2011"in səhnəarxasında nələr baş verdi?
Azərbaycana münasibətdə bu, həmişə erməni təxribatı ilə yadda qalır. Bu il də istisna olmadı. Mayın 13-də Rusiyanın "Birinci kanal"ında məşhur aparıcı Andrey Malaxovun "Pust qovoryat" verilişi "Eurovision"un favoritlərinə həsr olunmuşdu. Qələbə şansları daha yüksək qiymətləndirilən ölkələr sırasında Azərbaycanı da göstərən verilişdə Azərbaycan Bayrağının yerinə Ermənistan bayrağı nümayiş etdirilib. Bu, Azərbaycan tamaşaçılarının ciddi narazılığına səbəb olub, onlardan bir qrupu isə telekanalın ünvanına etiraz məktubları ünvanlayıb. Azərbaycanlı tamaşaçılardan birinin məktubunda deyilir: "İki ölkə arasında münaqişənin mövcud olduğunu nəzərə alsaq, bu fakt Azərbaycan ictimaiyyəti tərəfindən son dərəcə pis qarşılanıb. Bu üzdən növbəti verilişdə bu yanlışlığa görə rəsmi üzr istənilməsini vacib hesab edirəm. Əvvəlcədən təşəkkür edirəm. Anlayış göstərəcəyinizə və tezliklə efir vasitəsilə üzr istəyəcəyinizə ümidliyəm".
Azərbaycanın Milli Televiziya və Radio Şurası da "Birinci kanal"da baş verənləri erməni təxribatı sayır. "Bu, telekanalda işləyən ermənilərin təxribatı ola bilər. Məqsəd Azərbaycan auditoriyasının qıcıqlandırılmasıdır", - deyə Milli Şuranın üzvü Qafar Cəbiyev bildirib. Düzdür, o, bunun texniki yanlışlıq olduğunu da istina etmir. "Amma istənilən halda baş verənlər telekanal üçün biabırçılıqdır", - deyə Q.Cəbiyev bildirib. - "Bu cür telekanal işini peşəkar səviyyədə qurmalıdır. Bir xalqın milyonlarla nümayəndəsinin əsəbləri ilə, hissləri ilə oynamaq olmaz". Q.Cəbiyev hər dəfə belə yanlışlıqların Azərbaycanla bağlı baş verdiyinə də diqqət çəkib: "Niyə xəritələrdə həmişə Azərbaycanın ərazisi təhrif olunur? Qoy, heç olmasa, bir dəfə bu telekanallar Yerevanı göstərsin və bu zaman Azərbaycan Bayrağını nümayiş etdirsin. Ermənistanla bağlı belə texniki yanlışlıqlara nədən heç zaman rast gəlinmir?".
Amma bütün təxribatlara baxmayaraq, Azərbaycan qələbə qazandı. Biz birinciyik və ""Eurovision-2012" Azərbaycanda keçiriləcək.

TRIUMPH "WITHOUT RUNNING SCARED"
Eurovision-2012 will take place in Azerbaijan - the whole of Europe believed in the love story of the Azerbaijani couple
We won! The next, 57t, International Eurovision Song Contest will be held in Baku! According to the results of SMS voting and the juries' decisions, Eldar Qasimov and Nigar Camal gained 221 points! We received the highest points (12) from Russia, Turkey and Malta.
The struggle for top spot was between Azerbaijan, Italy and Sweden. In the semi-finals, Turkey and Armenia dropped out of the race along with some other countries. Incidentally, Armenia has already issued a statement refusing to take part in the contest which will be held in Baku next May. Well, they cannot lose with dignity... The semi-finals were watched not only by viewers from 43 countries of Europe, but also Internet users - the concert was broadcast online on the official website of Eurovision www.eurovision.tv. This year's contest was held under the motto "Feel Your Heart Beat". The Azerbaijani contestants, Eldar Qasimov and Nigar Camal (Ell & Nikki), sang a ballad called "Running Scared" written by the Swedish authors Stefan ?rn, Sandra Bjurman and Iain Farguhanson. Our pair appeared onstage at the huge Esprit Arena stadium in white costumes, and the colour and design of the costumes was also chosen by Swedish designers. Nigar's dress was very reminiscent of the famous snow-white dress of Aysel who came third in the contest together with Arash two years ago. White clearly brings us luck. The whole of Europe believed in the love story of the Azerbaijani duo and led them to victory.
The performances of the other participants in the first semi-finals left a mixed impression. Especially memorable were the numbers of Eric Saade from Sweden (I Will Be Popular), Slovak Maja Keuc (No One), Ukrainian Mika Newton (Angel), the Georgian rock band Eldrine (One More Day) and Greek Loucas Yiorkas (Watch My Dance). Bookmakers predicted a victory for the youngest tenor in Europe, Amaury Vassili of France. They bet on the French pop-opera so well that by the beginning of the finals, some bookmakers took bets on Vassili at the lowest odds. The guy does have a powerful voice, but in the final, probably from nerves, he "retired" into a different key, so much so that it was noticed even by those who have no ear for music. In reality, France did not even get into the top ten, receiving only 82 points, which was enough for 15th place. Among the contenders for first place were the brothers John and Edward Grimes of Ireland with the song "Lipstick". The lyrics of their song were overly lengthy and more like a collection of words - "She's got her lipstick on, here I come, da da dum", and then everything in the same spirit. Regardless of whether cartoon freaks are out of fashion or they just got unlucky, the skipjack boys eventually took only 8th place. Last year's Eurovision winner, Lena Meyer-Landrut, who also represented Germany this year, took 10th place, while the Russian "disturber of the peace", Aleksey Vorobev, only 16th. Italy, which suddenly decided to return to Eurovision after a 13-year hiatus this year, was initially almost an absolute outsider in the final race. Bookmakers bet negligible amounts on Raphael Gualazzi's probable place in the final top ten. And they turned out to be wrong: Italy finished second with a score of 189 points, leaving behind even the self-confident Swede, Eric Saade.
What was happening behind the scenes of Eurovision-2011? With regard to Azerbaijan, as a rule, it is almost always associated with Armenian provocations. This year, it happened on 13 May on Andrey Malakhov's popular show "Let Them Speak", devoted to the favourites of the Eurovision-2011 finals, on Russia's Channel One. Referring to Azerbaijan among the countries with the highest chances of winning, a clip about our country showed the flag of Armenia instead of the flag of Azerbaijan. Azerbaijani TV viewers expressed their dissatisfaction and many of them sent letters to the editors of Channel One. Here is a quote from a letter from one Azerbaijani viewer: "Given the conflict situation between the two countries, this fact was negatively perceived by the public of Azerbaijan. In this regard, I consider it necessary to offer an official apology in the next edition of the programme for the mistake made in the video. Thank you in advance. I hope for your understanding and a prompt apology on television."
The National Broadcasting Council (NBC) of Azerbaijan also believes the mistake on Channel One was an Armenian provocation. "This could be a provocation organized by Armenians working at this channel to irritate the Azerbaijani audience," a member of the National Council, Qafar Cabiyev, said on 14 May.
At the same time, Cabiyev does not exclude that it might have been a technical error, but in any case, he said, it is a disgrace to the TV channel. "This channel, as Channel One, should organize its work at a professional level. You cannot play on the nerves and feelings of millions of representatives of one people," the member of the NBC said. He wondered why such errors are made in relation to Azerbaijan every time.
"Why do maps sometimes distort the territorial integrity of Azerbaijan? Let these channels show Yerevan with the Azerbaijani flag at least once. Why do such technical errors never occur in relation to Armenia?" Cabiyev said.
Meanwhile, despite all the provocative insinuations, Azer-baijan won - we are the first and Eurovision-2012 will be held in Azerbaijan.