HÖRÜMÇƏK TORU DÜNYASI
Əgər "XX yüzilliyin ən böyük uğuru" mövzusunda sosial sorğu aparılarsa, rəyi soruşulanların böyük bölümü bir cavab verər: "İnternet". Gerçəkdən belədir, internet bəşəriyyətin ən böyük uğurlarından biri, bütün dünya sivilizasiyasının irəliyə sıçrayışıdır. Amma hər yaxşı işin pis tərəfləri də var. Dünya şəbəkəsi açıq-aydın müsbət imkanları ilə yanaşı, çox sayda problemlər də gətirib. İnternetin və "hi-tech"in inkişafı nəticəsində dövlət sərhədlərindən iri həcmlərlə informasiya axını keçir ki, belə olan halda da sərhədləri şərti bir cizgidən başqa heç nə saymaq olmur. Özü də bəzi hallarda bu informasiyalar çox təhlükəlidir. Buna görə də bu gün bəşəriyyətin qarşısında duran əsas məsələlər sırasında informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi də var. İnformasiya təhlükəsizliyi artıq milli təhlükəsizliyin ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Azərbaycan da hazırda informasiya müharibəsi durumundadır, belə olan halda, təbii ki, bu problem onun üçün ciddi önəm daşıyır.
Kibersilahın nişangahında
Şəksiz ki, "informasiya" təhlükəsizliyi anlayışı müxtəlif mənalar daşıyır. Əgər sadə istifadəçini məlumatın təhlükəsiz saxlanması, işlənməsi və verilməsi məsələsi maraqlandırırsa, dövlət bununla yanaşı, həm də daha qlobal məqsədi - informasiya sahəsində milli maraqların müdafiəsini təmin etməlidir. Bundan başqa, məlumat axını informasiya mühitinin formalaşdırılmasını, istifadəsini və inkişafını təmin etməlidir, özü də bunu həm vətəndaşların, həm də dövlətin maraqlarına uyğun şəkildə gerçəkləşdirməlidir. Məlumat mənbəyinin kim olması və onun insanlara psixoloji şəkildə nə cür təsir etməsi də çox önəmlidir.
Bununla bağlı, məlumatın bütün mərhələlərdə müdafiəsi xüsusi önəm daşıyır. Buna görə, bəşəriyyət fəal şəkildə, o cümlədən, kompyuter cinayətlərinə qarşı mübarizə aparır. Demək olar ki, 10 il qabaq - 2001-ci il noyabrın 23-də Avropa Şurasının kibercinayətlər üzrə konvensiyası qəbul olunub. Konvensiyanın məqsədi müxtəlif ölkələrdə fərqli olan kompyuter cinayətlərini razılaşdırmaqdır. Özü də konvensiyada kompyuter sistemləri vasitəsilə irqçi və dini ayrı-seçkilik salan materialların yayılması kimi cinayətlərdən xüsusi bəhs edilir.
Azərbaycan konvensiyaya 2008-ci il iyunun 30-da qoşulub. Ölkədə kibercinayətlərlə mübariz? üzrə mərkəz yaradılıb, milli qanunvericiliyin konvensiyanın tələblərinə uyğunlaşdırılması üzrə işlər görülür. O cümlədən, praktik olaraq artıq Amerikanın böhran qalmaqallarına korporativ məsuliyyət mərkəzinə (CIRC - Critical Incident Response Center) oxşar İnformasiya Təhlükəsizliyi İdarəsi yaradılıb, bu sahədə kadrların hazırlanması üzrə işlər gedir.
Bununla yanaşı, Avropanın kibercinayətlər üzrə konvensiyası tərəfin (dövlətin bu cinayətlər üzrə istintaq məsuliyyəti tətbiq etməmək) hüququnu tanıyırsa belə, Azərbaycanda artıq Cinayət Məcəlləsinə əlavələr hazırlanaraq, Milli Məclisə təqdim edilib. Bu barədə Bakıda keçirilmiş "Kiber və milli təhlükəsizlik: NATO-nun siyasəti və milli baxış" beynəlxalq konfransında bəlli olub. Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin (MTN) şöbə müdiri Kərim Kərimovun sözlərinə görə, Cinayət Məcəlləsinə əlavələrin yaxın zamanlarda qəbul ediləcəyi gözlənilir.
Bundan başqa, K. Kərimov qeyd edib ki, "virtual fəzada kibercinayətlər transmilli xarakter daşıyır" və "onun öyrənilməsi daimi aparılır". Bu zaman o qeyd edib ki, "İnternet mühitində kibercinayətlərin izlərinin örtülməsi üçün müvafiq şərait var" və "Bu cür cinayətlərin sayı il üzrə onlarla ölçülür". MTN təmsilçisinin sözlərinə görə, onlar əsasən məlumatın məhv edilməsi və ya internet-resursların dağıdılması ilə bağlıdır.
K.Kərimov bildirib ki, Azərbaycan bu yaxınlarda xarici serverlərdə yerləşən azərbaycandilli saytlar və informasiya resursları aşkarlayıb ki, onların fəaliyyəti kiberterrorizmin təzahürü sayılıb. MTN, Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi (RİTN) başqa qurumlarla əməkdaşlıq çərçivəsində artıq onların fəaliyyətinə son qoyulmasına nail olub. Araşdırma zamanı bəlli olub ki, bu saytlarda milli və dini qarşıdurma yayılması, qanunsuz silahlı birləşmələr yaradılması, terrorçu və radikal dini qurumların sıralarına cəlb etmə, əldəqayırma partlayış qurğularının düzəldilməsi və onlardan istifadə barədə təlimatlar yerləşdirilib.
K.Kərimov, həmçinin, Azərbaycan barədə yanlış məlmuat yayılmasını da göstərib ki, bu da cinayət sayılır: "Bir sıra məşhur istifadəçilərin istinad etdiyi informasiya resurobyektiv güclər tərəfindən Azərbaycan haqqında bilərəkdən verilən yanlış məlumatların yerləşdirilməsi nəticəsində öz nüfuzlarını itirirlər. Nümunə üçün "Vikipediya"nı göstərə bilərəm. Bu resurs tez-tez Azərbaycan haqqında qeyri-obyektiv məlumatlar yerləşdirir və Azərbaycanı tanımayan insanlar onun əsasında bizim ölkə haqqında yanlış məlumat əldə edirlər ki, bu da respublikanın nüfuzuna və iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərir".
"Bu problemin aradan qaldırılması üçün müəyyən çətinliklər mövcuddur, amma bu məsələnin həlli üçün beynəlxalq təşkilatlar və xarici ölkələr müzakirələr aparır və sistematik olaraq tədbirlər görürlər", - deyə Kərimov bildirib. MTN təmsilçisi internet-resursların sayının artması probleminə də toxunub ki, onların vasitəsilə separatçı, millətçi, radikal irqçi qüvvələr yalançı ideoloji təbliğat aparırlar.
Onun sözlərinə görə, Ermənistan Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti virtual müstəvidə davam etdirir: "Bu hücumlar qonşu ölkələrin ərazilərində də edilir. Son zamanlarda Azərbaycanın iki nazirliyinin saytına kompyuter şəbəkələrindən və informasiya resurslarından hücumlar edilib. Qonşu ölkələrdə həmkarlarımız tərəfindən aparılan araşdırmalar nəticəsində aşkar edilib ki, bu, Ermənistan vətəndaşlarının əməlləridir".
MTN təmsilçisinin sözlərinə görə, informasiya əldə edilməsi məqsədi ilə xüsusi texniki vasitələrin internetlə satışı da geniş yayılıb. Bu, telekommunikasiya trafikinin oğurlanması vasitəsilə baş verir ki, son zamanlar bu cür cinayətlərin sayı artıb. Əsasən, başqa ölkələrə ucuz telefon danışığı təmin edilməsi adı altında məhdud texniki imkanlara malik virtual şirkətlər yaradılır və onlar imkanlarında olandan çox rabitə trafiki təqdim edirlər. Amma onlar bu rabitəni keyfiyyətli və sabit təqdim edə bilmirlər, nəticədə, kanallarda problemlər yaranır. Ötürülməsi mümkün olmayan rabitə trafiki təyinat yerinə çatmır.
MTN rəsmisinin sözlərinə görə, İnternet vasitəsilə pornoqrafiya materiallarının, uşaq pornoqrafiyasının, narkotik vasitələrin satılması hallarına da rast gəlinir. Bundan başqa, informasiyaların məhvinə, dəyişdirilməsinə və təkzib edilməsinə, müəllif hüquqlarının pozulmasına, informasiyanın mənimsənilməsinə, kompyuterlərin və onların şəbəkələrinin tabe edilməsinə yönəlmiş virus proqramlarının yayılması, bank və maliyyə maxinasiyaları, qanunsuz yolla əldə edilmiş plastik kartların məlumatlarından istifadə edilməsi və "çirkli pulların yuyulması" hallarına da rast gəlinir.
"Öz qanunsuz fəaliyyətləri üçün informasiya texnologiyalarının imkanlarından istifadə edən güclər, kriminal elementlər, terrorçular milli təhlükəsizlik üçün kibertəhlükə yaradırlar", - deyə K.Kərimov bildirib.
Həmçinin, Azərbaycan rabitə və informasiya texnologiyaları nazirinin müavini Elmir Vəlizadə qeyd edir ki, inorfmasiya təhlükəsizliyi Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinin bir hissəsidir. Onun sözlərinə görə, qloballaşan informasiya cəmiyyətində dövlətlər arasında baş verən münaqişələr virtual fəzaya da keçir, çağdaş texnologiyaların istifadəsi ilə yeni cinayət növləri yaranır, terrorçuluq, separatçılıq, ekstremizm daha geniş yayılır.
"Dünyada formalaşan informasiya cəmiyyətində milli təhlükəsizlik konsepsiyasının yaradılmasının vacibliyi hiss edilir", - deyə E.Vəlizadə bildirib.
Nazir müavini həmçinin qeyd edib ki, informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, o cümlədən, kompyuter şəbəkələrinin qorunması məsələsi Azərbaycanın artan internet istifadəçiləri fonunda xüsusilə aktualdır. Bununla bağlı olaraq, Azərbaycanda informasiya təhlükəsizliyinin səviyyəsinin artırılması ilə bağlı olaraq bu sahədə bir sıra əsas beynəlxalq standartlar qəbul edilib. Belə ki, son iki il ərzində 10 standart təsdiq edilib və daha 6-sı da bunun üçün hazırlanıb. Bu, dövlət və özəl qurumlarda bir sıra informasiya təhlükəsizliyi tədbirlərinin keçirilməsini təmin etməyə imkan verib.
"Təhlükəli giləmeyvə"
Şəksiz ki, xüsusilə də virtual məkanda baş verən cinayətlərdən sığortalanmaq mümkün deyil. Bu gün bütün dünyada məşhur "Facebook" da daxil olmaqla çox sayda sosial şəbəkələr mövcudddur. Kompyuterlər arasında internet vasitəsilə səs rabitəsi (VoIP və IM) gerçəkləşdirən "Skype" da populyardır. Bu zaman səs və mətn məlumatlarının mübadiləsi üçün pulsuz proqramlar çox saydadır və burada informasiya axınını izləmək yetərincə problemlidir. Bir sıra hallarda bu və ya başqa ölkələrin nəzarət orqanları istifadəçinin məlumatlarına, o cümlədən səs məlumatlarına da giriş əldə edə bilərlər.
Hazırda nəzarət orqanları üçün bu baxımdan əsl başağrısı "BlackBerry" smartfonlarıdır. Bu smartfonlar öz mükəmməl şifrələmə protokolları hesabına məlumatlaşmanın əvəzsiz müdafiə səviyyəsini təmin edir. Tamamilə aydındır ki, bu fakt milli təhlükəsizlik baxımından dünyanın bir sıra dövlətlərinin müvafiq orqanlarını narahat etməyə bilməz. "Giləmeyvəli" smartfon problemi artıq BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt və Hindistanda gündəmdədir, həmin ölkələr bu qurğuların istifadəsinin qadağan edilməsi məsələsinə baxırlar.
Əsl sensasiya isə Avropa Komissiyasının öz əməkdaşlarına "BlackBerry" smartfonlarından istifadəni qadağan etməsi barədə yayılan xəbər olub. Bu, cəmiyyətdə böyük rezonans doğurur, çox adamın fikrincə, qadağanlar internetdə informasiya təhlükəsizliyinin və istifadəçilərin fərdi məlumatlarının qorunmasının bütün prinsiplərinin pozulmasıdır. Azərbaycanın rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasov bildirib ki, "Skype"ın və "BlackBerry" smartfonlarının yaratdığı informasiya təhlükəsizliyi problemi Azərbaycanı da narahat edir. Eyni zamanda, onun sözlərinə görə, "BlackBerry" istifadəçilərinin informasiya təhlükəsizliyi məsələsi hələ ki Azərbaycan üçün elə də aktual deyil. "Bununla yanaşı, bizim mütəxəssislər bu istiqamətdə işləyirlər", - deyə A.Abbasov vurğulayıb.
O bildirib ki, informasiya texnologiyalarının inkişafı ilə internet istifadəçiləri arasında "Skype" proqramı getdikcə daha böyük populyarlıq qazanır və onun da istifadəsi informasiya təhlükəsizliyi baxımından müəyyən risklərlə müşayiət olunur. "Bir sıra ölkələrdə mövcud informasiya təhlükəsizliyində qorunmağa yönəlmiş üsulların işlənməsi üzərində çalışırlar. Bizim ölkə də istisna deyil", - deyə A.Abbasov vurğulayıb.
Bu zaman qeyd etmək lazımdır ki, "Skype"də informasiya təhlükəsizliyi problemi də bu gün çox aktualdır, çünki sistemin müdafiəsində xeyli xəta mövcuddur. Konfidensiallığın olmaması, yəni məlumata sanksiyasız girişin mümkünlüyü hakerlər tərəfindən "Skype"ı iş danışıqları üçün istifadə edən bütöv təşkilatların qiymətli informasiyalarının oğurlamasına, işinə nəzarət etməsinə imkan verir. Buna görə də bu cür proqramlarda məlumatların müdafiəli və konfidensial olması məsələsi yetərincə problemli duruma düşür.
Həmçinin qeyd etmək lazımdır ki, məlumatların qorunması və konfidensiallığı çox vaxt istifadəçilərin özlərindən asılıdır. Məsələn, bizim ölkədə bu cür, ilk baxışdan, asan həll edilə bilən problem mövcuddur: bizdə lisenziyalı proqram təminatı, o cümlədən, antivirus proqramları yayılmayıb ki, bu da təhlükəsizlik səviyyəsini aşağı salır.
Diqqət! Təhlükəli məlumat
Daha bir problemli məsələ - etibardır. İnformasiya təhlükəsizliyindən danışarkən, internetdə yalan məlumatların olmasını da unutmaq olmaz. Və burada söhbət bu və ya digər ölkənin imicindən, yəni böhtandan getmir. Sadə istifadəçilər üçün böyük təhlükələr, hətta hakerhücumlarından, informasiya müharibələrindən, terrora çağırışdan və bank kartlarında yalan yolu ilə nağd pul çıxarılmasından deyil, tibb preparatlarına yalan annotasiyalardan, reseptlərdən, tibbi prosedurlardan, məişət cihazlarının istismar üsullarından da gəlir. Bu sahədə kiçicik qeyri-dəqiqlik ona etibar edənlər üçün fəlakətlə nəticələnə bilər. Hansısa hökumət orqanının portalına yerləşdirilmiş yanlış məlumatın və ya hansısa qanun layihəsinin nəticələri isə daha ağır ola bilər.
Ekspertlərin fikrincə, problem ondadır ki, internet istifadəçiləri şəbəkədə yerləşdirilmiş istənilən informasiyaya etibar etməyə meyillidirlər. Amerika alimləri müəyyən ediblər ki, insanların internetdə yerləşdirilmiş məlumata etibarı yetərincə yüksək səviyyədədir və zaman keçdikcə azalmır. Bununla yanaşı, tədqiqatçılar əmindirlər ki, insanlar, demək olar ki, şəbəkədə olan yalan məlumatları süzgəcdən keçirmək vərdişlərindən məhrumdurlar.
Şəksiz, İnternetə inanıb-inanmamaq hər bir adamın öz işidir. Amma hər kəs bilməlidir ki, bu gün dünya şəbəkəsi virtual olsa da, gerçəklikdir və onun mövcudluğundan imtina etmək mümkün deyil. Bununla belə, şəbəkəni də insanlar idarə edir. Müxtəlif xasiyyətə, prinsiplərə, baxışlara və davranışlara malik insanlar idarə edir və onlar da heç də həmişə mövcud ümumi qəbul edilən normalara uyğun olmurlar. Beləliklə də informasiya təhlükəsizliyi probleminin aktuallığı, demək olar ki, tükənməzdir. Əsas odur ki, internet insanları yox, insanlar interneti idarə etsinlər.

WORLD IN A SPIDER'S WEB
If we conduct a global poll on the topic "The biggest achievement of the 20th century", the overwhelming majority of respondents will answer - the Internet. Indeed, the Internet has become one of the greatest achievements of mankind and a huge leap ahead for civilization. But, as usual, there is a fly in every ointment. And along with the obvious advantages, the World Wide Web has brought about many problems. For example, thanks to the development of the Internet and hi-tech in general, the opportunity has arisen to move huge flows of information across national borders, which in turn are no than a formality in these conditions. This information is not always safe. Therefore, humanity is now dealing with a problem on a global scale - information security which is an integral part of the concept of national security. Needless to say, this issue is particularly relevant for a country in a state of information warfare.
In the sights of a cyber weapon
Certainly, the term "information security" has different meanings. For example, if the average user cares about the safe storage, processing and transmission of information, the state pursues, in addition, a much more global goal - to protect national interests in the information sphere. The flow of information must secure the formation, use and development of the information environment in the interests of citizens themselves and the state. It is also important who the source of information is and how it affects people psychologically.
In this connection, the protection of information in all its stages is of special importance. Therefore, in recent times mankind has been engaged in an active fight, including against computer crime.
Almost 10 years ago, on 23 November 2001, the Council of Europe Convention on Cybercrime was adopted in Budapest. The purpose of the convention is to harmonize laws on computer crimes, which are different in different countries. The convention expressly stipulates such crimes as the dissemination of racist and xenophobic materials through computer systems.
Azerbaijan joined the convention on 30 June 2008. The country has established a centre for cybercrime and is working to bring national legislation into conformity with the requirements of the convention. In particular, it has almost formed an office of information security similar to the US Critical Incident Response Centre (CIRC), and work is under way to train personnel in this area.
Although the European Convention on Cybercrime reserves the right of a party (state) not to impose criminal liability for these crimes, Azerbaijan has already prepared and submitted amendments to the Criminal Code to parliament. This emerged during the Baku-hosted international conference "Cyber and National Security: NATO Policy and National Vision". According to an official of Azerbaijan's Ministry of National Security, Karim Karimov, amendments to the Criminal Code are expected to be adopted in the near future.
In addition, Karimov stressed that "cybercrime in cyberspace is transnational in nature" and "is constantly studied". Moreover, he noted that "in the Internet environment, there are appropriate conditions to hide traces of cybercrime" and "these crimes number dozens per year". They are connected, according to the MNS representative, largely with the destruction of information or hacking of Internet websites.
Karimov said that Azerbaijani-language websites and information resources based on foreign servers were recently identified in Azerbaijan, and they are a manifestation of cyberterrorism. The MNS and the Ministry of Communications and Information Technology, in cooperation with other entities, have already succeeded in stopping their activities.
The investigation revealed that these websites contained instructions for the spread of national and religious conflict, the establishment of illegal armed groups, recruitment of people for terrorist and radical religious organizations and manufacture and use of improvised explosive devices.
Karimov noted that the dissemination of false information about Azerbaijan is also a crime: "As a result of deliberately distorted information posted by biased forces, a number of known websites and information portals that are used and referred to by users are losing their credibility. As an example, we can cite Wikipedia. Very often, it contains biased information about Azerbaijan, and persons who know nothing about Azerbaijan receive false information about our country, and this affects the country's credibility and economy."
"Solving this problem entails some difficulties, but to address the issue, international organizations and foreign countries are holding discussions and systematically taking measures," Karimov said.
The MNS representative also raised the problem of the increasing number of websites on which separatist, nationalist, radical and racist forces are engaged in false ideological propaganda.
According to him, Armenia continues its aggressive policy against Azerbaijan in cyberspace as well: "These attacks are also made from neighbouring countries. Recently, the websites of two Azerbaijani ministries were attacked by a computer network and information resources. The investigations conducted by our colleagues in neighbouring states established that this was the work of Armenian citizens."
The sale of special technical means for acquiring information through the Internet is widespread, said the MNS spokesman. This happens in the form of theft of telecommunications traffic, and recently the number of these crimes has increased. Mainly, virtual companies are created with limited technical capabilities under the guise of providing cheap telephone calls to various countries, and they transmit more communication traffic than they can. But they cannot transmit it with high quality and stably, and as a result, problems appear in channels. The communication traffic, which cannot be transmitted, does not reach its destination.
According to the MNS official, there are also cases when pornographic materials, child pornography and drugs are sold via the Internet. In addition, there are instances of destruction, modification and denial of information, copyright infringements, misappropriation of information, dissemination of virus programmes to computers and their networks, banking and financial fraud, use of information from illegally obtained plastic cards and money laundering.
"Forces using information technology to carry out their illegal activities, criminals and terrorists create cyber threats to national security," Karimov said.
Azerbaijan's Deputy Minister of Communications and Information Technology Elmir Valizada also notes that information security is part of the national security of Azerbaijan. According to him, in a globalizing information society, conflicts taking place between states move into virtual space, giving rise to new types of crimes using modern technology, while terrorism, separatism and extremism become even more widespread.
"In the information society emerging in the world, there is a need for concepts of national security," Valizada said.
The deputy minister also noted that the problem of information security, including protection of computer networks, is particularly relevant against the backdrop of the increasing number of Internet users in Azerbaijan. In this regard, a number of major international standards have been adopted in this area to enhance information security in Azerbaijan. Thus, over the past two years, 10 standards have been approved and an additional six have been prepared for approval. This allowed us to take a number of measures for information security in public and private agencies.
"The dangerous berry"
Of course, it is impossible to guard against crime, especially in the virtual space. Today there are many social networks, including the popular Facebook. Skype, which provides voice communications between computers (VoIP and IM) over the Internet, is also popular. There are numerous free software programmes to exchange voice and text messages, and tracking the flow of information here is problematic. In some cases, the controlling authorities of a state may gain access to a user's information, including his voice.
But the real headache for controlling agencies in this context is the BlackBerry smartphone, which ensures an unprecedented level of protection for correspondence thanks to perfect encryption protocols. It is obvious that this fact could not but cause concern in the relevant bodies of a number of countries around the world in terms of national security. The "berry" smartphone had problems in the UAE, Saudi Arabia, Kuwait and India, which are considering banning the use of these devices. But the real sensation was the news that the European Commission banned its employees from using BlackBerry smartphones. This caused a major stir in society, and many believe the ban is a violation of all principles of information security in the Internet and storage of users' personal data.
Azerbaijan's Minister of Communications and Information Technology Ali Abbasov said that the information security issues of Skype and BlackBerry smartphones concern Azerbaijan as well. At the same time, he said that the problem of the information security of BlackBerry users is not so relevant for Azerbaijan yet. "Nevertheless, our specialists are working on this," Abbasov said. He noted that with the development of information technology, Skype is becoming increasingly popular among Internet users in Azerbaijan, and its use involves certain risks of information security. "Many countries are working to develop methods to protect against existing threats to information security. Our country is no exception, and we are working to resolve this issue," Abbasov said.
It is worth noting that the issue of Skype security is very important today, since the system's security has significant flaws. The lack of confidentiality, i.e. protection against unauthorized access to information, allows hackers to steal valuable information and monitor the work of entire organizations that use Skype for business negotiations. Therefore, the question of how much you can entrust the safety and confidentiality of information to such programmes is rather problematic.
It is also worth noting that the safety and confidentiality of data sometimes depends on users themselves. For example, our country has a seemingly solvable problem: licensed software, including antivirus programmes, is not common here, which reduces the level of security.
Attention! Hazardous information
Another problematic question is trust. Talking about information security, we cannot fail to note the presence of false information on the web. And the question here is not about the image of a country, i.e. slander. It is not hackers, information warfare, calls for acts of terror and the fraudulent withdrawal of cash from bank cards that represent a great danger to ordinary users, it is rather false annotations to medicines, prescriptions, medical procedures, instructions to operate appliances, etc. The slightest shortcoming in this area may cause information to be fatal for those who trust it, not to mention incorrect information posted on the portal of a government agency or about a draft law.
According to experts, the problem is that Internet users tend to trust any information posted on the web. US scientists have found that people's trust in information on the Internet is at a surprisingly high level and does not decrease with time. The researchers believe that people have almost no skills in filtering false information on the web.
Of course, it is everyone's personal business to trust or not the Internet. But everyone should know: the World Wide Web, albeit virtual, is a reality the existence of which or coexistence with which we cannot deny. What is more, the network is run by people with different characters, principles, attitudes and behaviour which do not always comply with generally accepted standards. Hence, the significance of information security issues is simply inexhaustible. The main thing here is that it is people who run the Internet rather than vice versa.