HÖRÜMÇƏK TORU DÜNYASI
Əgər "XX yüzilliyin ən böyük uğuru" mövzusunda sosial sorğu aparılarsa, rəyi soruşulanların böyük bölümü bir cavab verər: "İnternet". Gerçəkdən belədir, internet bəşəriyyətin ən böyük uğurlarından biri, bütün dünya sivilizasiyasının irəliyə sıçrayışıdır. Amma hər yaxşı işin pis tərəfləri də var. Dünya şəbəkəsi açıq-aydın müsbət imkanları ilə yanaşı, çox sayda problemlər də gətirib. İnternetin və "hi-tech"in inkişafı nəticəsində dövlət sərhədlərindən iri həcmlərlə informasiya axını keçir ki, belə olan halda da sərhədləri şərti bir cizgidən başqa heç nə saymaq olmur. Özü də bəzi hallarda bu informasiyalar çox təhlükəlidir. Buna görə də bu gün bəşəriyyətin qarşısında duran əsas məsələlər sırasında informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi də var. İnformasiya təhlükəsizliyi artıq milli təhlükəsizliyin ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Azərbaycan da hazırda informasiya müharibəsi durumundadır, belə olan halda, təbii ki, bu problem onun üçün ciddi önəm daşıyır.
Kibersilahın nişangahında
Şəksiz ki, "informasiya" təhlükəsizliyi anlayışı müxtəlif mənalar daşıyır. Əgər sadə istifadəçini məlumatın təhlükəsiz saxlanması, işlənməsi və verilməsi məsələsi maraqlandırırsa, dövlət bununla yanaşı, həm də daha qlobal məqsədi - informasiya sahəsində milli maraqların müdafiəsini təmin etməlidir. Bundan başqa, məlumat axını informasiya mühitinin formalaşdırılmasını, istifadəsini və inkişafını təmin etməlidir, özü də bunu həm vətəndaşların, həm də dövlətin maraqlarına uyğun şəkildə gerçəkləşdirməlidir. Məlumat mənbəyinin kim olması və onun insanlara psixoloji şəkildə nə cür təsir etməsi də çox önəmlidir.
Bununla bağlı, məlumatın bütün mərhələlərdə müdafiəsi xüsusi önəm daşıyır. Buna görə, bəşəriyyət fəal şəkildə, o cümlədən, kompyuter cinayətlərinə qarşı mübarizə aparır. Demək olar ki, 10 il qabaq - 2001-ci il noyabrın 23-də Avropa Şurasının kibercinayətlər üzrə konvensiyası qəbul olunub. Konvensiyanın məqsədi müxtəlif ölkələrdə fərqli olan kompyuter cinayətlərini razılaşdırmaqdır. Özü də konvensiyada kompyuter sistemləri vasitəsilə irqçi və dini ayrı-seçkilik salan materialların yayılması kimi cinayətlərdən xüsusi bəhs edilir.
Azərbaycan konvensiyaya 2008-ci il iyunun 30-da qoşulub. Ölkədə kibercinayətlərlə mübariz? üzrə mərkəz yaradılıb, milli qanunvericiliyin konvensiyanın tələblərinə uyğunlaşdırılması üzrə işlər görülür. O cümlədən, praktik olaraq artıq Amerikanın böhran qalmaqallarına korporativ məsuliyyət mərkəzinə (CIRC - Critical Incident Response Center) oxşar İnformasiya Təhlükəsizliyi İdarəsi yaradılıb, bu sahədə kadrların hazırlanması üzrə işlər gedir.
Bununla yanaşı, Avropanın kibercinayətlər üzrə konvensiyası tərəfin (dövlətin bu cinayətlər üzrə istintaq məsuliyyəti tətbiq etməmək) hüququnu tanıyırsa belə, Azərbaycanda artıq Cinayət Məcəlləsinə əlavələr hazırlanaraq, Milli Məclisə təqdim edilib. Bu barədə Bakıda keçirilmiş "Kiber və milli təhlükəsizlik: NATO-nun siyasəti və milli baxış" beynəlxalq konfransında bəlli olub. Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin (MTN) şöbə müdiri Kərim Kərimovun sözlərinə görə, Cinayət Məcəlləsinə əlavələrin yaxın zamanlarda qəbul ediləcəyi gözlənilir.
Bundan başqa, K. Kərimov qeyd edib ki, "virtual fəzada kibercinayətlər transmilli xarakter daşıyır" və "onun öyrənilməsi daimi aparılır". Bu zaman o qeyd edib ki, "İnternet mühitində kibercinayətlərin izlərinin örtülməsi üçün müvafiq şərait var" və "Bu cür cinayətlərin sayı il üzrə onlarla ölçülür". MTN təmsilçisinin sözlərinə görə, onlar əsasən məlumatın məhv edilməsi və ya internet-resursların dağıdılması ilə bağlıdır.
K.Kərimov bildirib ki, Azərbaycan bu yaxınlarda xarici serverlərdə yerləşən azərbaycandilli saytlar və informasiya resursları aşkarlayıb ki, onların fəaliyyəti kiberterrorizmin təzahürü sayılıb. MTN, Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi (RİTN) başqa qurumlarla əməkdaşlıq çərçivəsində artıq onların fəaliyyətinə son qoyulmasına nail olub. Araşdırma zamanı bəlli olub ki, bu saytlarda milli və dini qarşıdurma yayılması, qanunsuz silahlı birləşmələr yaradılması, terrorçu və radikal dini qurumların sıralarına cəlb etmə, əldəqayırma partlayış qurğularının düzəldilməsi və onlardan istifadə barədə təlimatlar yerləşdirilib.
K.Kərimov, həmçinin, Azərbaycan barədə yanlış məlmuat yayılmasını da göstərib ki, bu da cinayət sayılır: "Bir sıra məşhur istifadəçilərin istinad etdiyi informasiya resurobyektiv güclər tərəfindən Azərbaycan haqqında bilərəkdən verilən yanlış məlumatların yerləşdirilməsi nəticəsində öz nüfuzlarını itirirlər. Nümunə üçün "Vikipediya"nı göstərə bilərəm. Bu resurs tez-tez Azərbaycan haqqında qeyri-obyektiv məlumatlar yerləşdirir və Azərbaycanı tanımayan insanlar onun əsasında bizim ölkə haqqında yanlış məlumat əldə edirlər ki, bu da respublikanın nüfuzuna və iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərir".
"Bu problemin aradan qaldırılması üçün müəyyən çətinliklər mövcuddur, amma bu məsələnin həlli üçün beynəlxalq təşkilatlar və xarici ölkələr müzakirələr aparır və sistematik olaraq tədbirlər görürlər", - deyə Kərimov bildirib. MTN təmsilçisi internet-resursların sayının artması probleminə də toxunub ki, onların vasitəsilə separatçı, millətçi, radikal irqçi qüvvələr yalançı ideoloji təbliğat aparırlar.
Onun sözlərinə görə, Ermənistan Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti virtual müstəvidə davam etdirir: "Bu hücumlar qonşu ölkələrin ərazilərində də edilir. Son zamanlarda Azərbaycanın iki nazirliyinin saytına kompyuter şəbəkələrindən və informasiya resurslarından hücumlar edilib. Qonşu ölkələrdə həmkarlarımız tərəfindən aparılan araşdırmalar nəticəsində aşkar edilib ki, bu, Ermənistan vətəndaşlarının əməlləridir".
MTN təmsilçisinin sözlərinə görə, informasiya əldə edilməsi məqsədi ilə xüsusi texniki vasitələrin internetlə satışı da geniş yayılıb. Bu, telekommunikasiya trafikinin oğurlanması vasitəsilə baş verir ki, son zamanlar bu cür cinayətlərin sayı artıb. Əsasən, başqa ölkələrə ucuz telefon danışığı təmin edilməsi adı altında məhdud texniki imkanlara malik virtual şirkətlər yaradılır və onlar imkanlarında olandan çox rabitə trafiki təqdim edirlər. Amma onlar bu rabitəni keyfiyyətli və sabit təqdim edə bilmirlər, nəticədə, kanallarda problemlər yaranır. Ötürülməsi mümkün olmayan rabitə trafiki təyinat yerinə çatmır.
MTN rəsmisinin sözlərinə görə, İnternet vasitəsilə pornoqrafiya materiallarının, uşaq pornoqrafiyasının, narkotik vasitələrin satılması hallarına da rast gəlinir. Bundan başqa, informasiyaların məhvinə, dəyişdirilməsinə və təkzib edilməsinə, müəllif hüquqlarının pozulmasına, informasiyanın mənimsənilməsinə, kompyuterlərin və onların şəbəkələrinin tabe edilməsinə yönəlmiş virus proqramlarının yayılması, bank və maliyyə maxinasiyaları, qanunsuz yolla əldə edilmiş plastik kartların məlumatlarından istifadə edilməsi və "çirkli pulların yuyulması" hallarına da rast gəlinir.
"Öz qanunsuz fəaliyyətləri üçün informasiya texnologiyalarının imkanlarından istifadə edən güclər, kriminal elementlər, terrorçular milli təhlükəsizlik üçün kibertəhlükə yaradırlar", - deyə K.Kərimov bildirib.
Həmçinin, Azərbaycan rabitə və informasiya texnologiyaları nazirinin müavini Elmir Vəlizadə qeyd edir ki, inorfmasiya təhlükəsizliyi Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinin bir hissəsidir. Onun sözlərinə görə, qloballaşan informasiya cəmiyyətində dövlətlər arasında baş verən münaqişələr virtual fəzaya da keçir, çağdaş texnologiyaların istifadəsi ilə yeni cinayət növləri yaranır, terrorçuluq, separatçılıq, ekstremizm daha geniş yayılır.
"Dünyada formalaşan informasiya cəmiyyətində milli təhlükəsizlik konsepsiyasının yaradılmasının vacibliyi hiss edilir", - deyə E.Vəlizadə bildirib.
Nazir müavini həmçinin qeyd edib ki, informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, o cümlədən, kompyuter şəbəkələrinin qorunması məsələsi Azərbaycanın artan internet istifadəçiləri fonunda xüsusilə aktualdır. Bununla bağlı olaraq, Azərbaycanda informasiya təhlükəsizliyinin səviyyəsinin artırılması ilə bağlı olaraq bu sahədə bir sıra əsas beynəlxalq standartlar qəbul edilib. Belə ki, son iki il ərzində 10 standart təsdiq edilib və daha 6-sı da bunun üçün hazırlanıb. Bu, dövlət və özəl qurumlarda bir sıra informasiya təhlükəsizliyi tədbirlərinin keçirilməsini təmin etməyə imkan verib.
"Təhlükəli giləmeyvə"
Şəksiz ki, xüsusilə də virtual məkanda baş verən cinayətlərdən sığortalanmaq mümkün deyil. Bu gün bütün dünyada məşhur "Facebook" da daxil olmaqla çox sayda sosial şəbəkələr mövcudddur. Kompyuterlər arasında internet vasitəsilə səs rabitəsi (VoIP və IM) gerçəkləşdirən "Skype" da populyardır. Bu zaman səs və mətn məlumatlarının mübadiləsi üçün pulsuz proqramlar çox saydadır və burada informasiya axınını izləmək yetərincə problemlidir. Bir sıra hallarda bu və ya başqa ölkələrin nəzarət orqanları istifadəçinin məlumatlarına, o cümlədən səs məlumatlarına da giriş əldə edə bilərlər.
Hazırda nəzarət orqanları üçün bu baxımdan əsl başağrısı "BlackBerry" smartfonlarıdır. Bu smartfonlar öz mükəmməl şifrələmə protokolları hesabına məlumatlaşmanın əvəzsiz müdafiə səviyyəsini təmin edir. Tamamilə aydındır ki, bu fakt milli təhlükəsizlik baxımından dünyanın bir sıra dövlətlərinin müvafiq orqanlarını narahat etməyə bilməz. "Giləmeyvəli" smartfon problemi artıq BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt və Hindistanda gündəmdədir, həmin ölkələr bu qurğuların istifadəsinin qadağan edilməsi məsələsinə baxırlar.
Əsl sensasiya isə Avropa Komissiyasının öz əməkdaşlarına "BlackBerry" smartfonlarından istifadəni qadağan etməsi barədə yayılan xəbər olub. Bu, cəmiyyətdə böyük rezonans doğurur, çox adamın fikrincə, qadağanlar internetdə informasiya təhlükəsizliyinin və istifadəçilərin fərdi məlumatlarının qorunmasının bütün prinsiplərinin pozulmasıdır. Azərbaycanın rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasov bildirib ki, "Skype"ın və "BlackBerry" smartfonlarının yaratdığı informasiya təhlükəsizliyi problemi Azərbaycanı da narahat edir. Eyni zamanda, onun sözlərinə görə, "BlackBerry" istifadəçilərinin informasiya təhlükəsizliyi məsələsi hələ ki Azərbaycan üçün elə də aktual deyil. "Bununla yanaşı, bizim mütəxəssislər bu istiqamətdə işləyirlər", - deyə A.Abbasov vurğulayıb.
O bildirib ki, informasiya texnologiyalarının inkişafı ilə internet istifadəçiləri arasında "Skype" proqramı getdikcə daha böyük populyarlıq qazanır və onun da istifadəsi informasiya təhlükəsizliyi baxımından müəyyən risklərlə müşayiət olunur. "Bir sıra ölkələrdə mövcud informasiya təhlükəsizliyində qorunmağa yönəlmiş üsulların işlənməsi üzərində çalışırlar. Bizim ölkə də istisna deyil", - deyə A.Abbasov vurğulayıb.
Bu zaman qeyd etmək lazımdır ki, "Skype"də informasiya təhlükəsizliyi problemi də bu gün çox aktualdır, çünki sistemin müdafiəsində xeyli xəta mövcuddur. Konfidensiallığın olmaması, yəni məlumata sanksiyasız girişin mümkünlüyü hakerlər tərəfindən "Skype"ı iş danışıqları üçün istifadə edən bütöv təşkilatların qiymətli informasiyalarının oğurlamasına, işinə nəzarət etməsinə imkan verir. Buna görə də bu cür proqramlarda məlumatların müdafiəli və konfidensial olması məsələsi yetərincə problemli duruma düşür.
Həmçinin qeyd etmək lazımdır ki, məlumatların qorunması və konfidensiallığı çox vaxt istifadəçilərin özlərindən asılıdır. Məsələn, bizim ölkədə bu cür, ilk baxışdan, asan həll edilə bilən problem mövcuddur: bizdə lisenziyalı proqram təminatı, o cümlədən, antivirus proqramları yayılmayıb ki, bu da təhlükəsizlik səviyyəsini aşağı salır.
Diqqət! Təhlükəli məlumat
Daha bir problemli məsələ - etibardır. İnformasiya təhlükəsizliyindən danışarkən, internetdə yalan məlumatların olmasını da unutmaq olmaz. Və burada söhbət bu və ya digər ölkənin imicindən, yəni böhtandan getmir. Sadə istifadəçilər üçün böyük təhlükələr, hətta hakerhücumlarından, informasiya müharibələrindən, terrora çağırışdan və bank kartlarında yalan yolu ilə nağd pul çıxarılmasından deyil, tibb preparatlarına yalan annotasiyalardan, reseptlərdən, tibbi prosedurlardan, məişət cihazlarının istismar üsullarından da gəlir. Bu sahədə kiçicik qeyri-dəqiqlik ona etibar edənlər üçün fəlakətlə nəticələnə bilər. Hansısa hökumət orqanının portalına yerləşdirilmiş yanlış məlumatın və ya hansısa qanun layihəsinin nəticələri isə daha ağır ola bilər.
Ekspertlərin fikrincə, problem ondadır ki, internet istifadəçiləri şəbəkədə yerləşdirilmiş istənilən informasiyaya etibar etməyə meyillidirlər. Amerika alimləri müəyyən ediblər ki, insanların internetdə yerləşdirilmiş məlumata etibarı yetərincə yüksək səviyyədədir və zaman keçdikcə azalmır. Bununla yanaşı, tədqiqatçılar əmindirlər ki, insanlar, demək olar ki, şəbəkədə olan yalan məlumatları süzgəcdən keçirmək vərdişlərindən məhrumdurlar.
Şəksiz, İnternetə inanıb-inanmamaq hər bir adamın öz işidir. Amma hər kəs bilməlidir ki, bu gün dünya şəbəkəsi virtual olsa da, gerçəklikdir və onun mövcudluğundan imtina etmək mümkün deyil. Bununla belə, şəbəkəni də insanlar idarə edir. Müxtəlif xasiyyətə, prinsiplərə, baxışlara və davranışlara malik insanlar idarə edir və onlar da heç də həmişə mövcud ümumi qəbul edilən normalara uyğun olmurlar. Beləliklə də informasiya təhlükəsizliyi probleminin aktuallığı, demək olar ki, tükənməzdir. Əsas odur ki, internet insanları yox, insanlar interneti idarə etsinlər.

Азербайджан ищет пути обеспечения информационной безопасности
Если провести глобальный соцопрос на тему "Самое огромное достижение XX века", то подавляющее большинство респондентов ответит: "Интернет". Действительно, Интернет стал одним из величайших достижений человечества, огромным рывком вперед всей мировой цивилизации. Но, как водится, в каждой бочке меда есть ложка дегтя. И наряду с очевидными плюсами Всемирная паутина принесла с собой множество проблем. Так, благодаря развитию Интернета и hi-tech в целом появилась возможность перемещения огромного потока информации через границы государств, которые в таких условиях становятся не более чем условностью. При этом далеко не всегда эта информация является безопасной. Поэтому сегодня человечество решает задачу глобального масштаба - обеспечение информационной безопасности, которая стала неотъемлемой частью такого понятия, как национальная безопасность. Стоит ли говорить, что эта проблема приобретает особую актуальность для страны, находящейся в состоянии информационной войны?
Под прицелом кибероружия
Безусловно, выражение "информационная безопасность" несет разный смысл. Например, если рядового пользователя волнует вопрос безопасной сохранности, обработки и передачи информации, то государство преследует, помимо этого, гораздо более глобальную цель - защиту национальных интересов в информационной сфере. Кроме того, поток информации должен обеспечивать формирование, использование и развитие информационной среды, причем в интересах самих граждан и государства. Немаловажно также, кто является источником информации и как она воздействует на людей психологически.
В этой связи особое значение приобретает защита информации на всех ее этапах. Поэтому в последнее время человечество активно борется в том числе с компьютерными преступлениями.
Почти 10 лет назад - 23 ноября 2001 года в Будапеште была принята Конвенция Совета Европы по киберпреступлениям. Цель конвенции - согласовать законы о компьютерных преступлениях, которые в разных странах имеют отличия. Причем в конвенции особо оговариваются такие преступления, как распространение расистских и ксенофобских материалов посредством компьютерных систем.
Азербайджан присоединился к конвенции 30 июня 2008 года. В стране создан Центр по борьбе с киберпреступлениями, ведется работа по приведению национального законодательства в соответствие с требованиями конвенции. В частности, уже практически сформировано Управление по информационной безопасности, аналогичное американскому корпоративному центру реагирования на критические инциденты (CIRC - Critical Incident Response Center), идет работа по подготовке кадров в этой сфере.
При этом, хотя европейская Конвенция по киберпреступлениям сохраняет право стороны (государства) не вводить уголовную ответственность за эти преступления, в Азербайджане уже подготовлены и представлены в Милли меджлис дополнения в Уголовный кодекс. Об этом стало известно в ходе прошедшей в Баку международной конференции "Кибер- и национальная безопасность: политика НАТО и национальное видение". По словам главы отдела МНБ Азербайджана Керима Керимова, принятие дополнений в Уголовный кодекс ожидается в ближайшее время.
Кроме того, К.Керимов подчеркнул, что "киберпреступность в виртуальном пространстве носит транснациональный характер" и "ее изучение ведется постоянно". При этом он отметил, что "в интернет-среде имеются соответствующие условия для скрытия следов киберпреступлений" и "количество подобных преступлений исчисляется десятками в год". Связаны они, по словам представителя МНБ, в основном с уничтожением информации или взломом интернет-ресурсов.
К.Керимов сообщил, что недавно в Азербайджане выявлены базирующиеся на иностранных серверах азербайджаноязычные сайты и информационные ресурсы, которые являются проявлением кибертерроризма. МНБ и Министерство связи и информационных технологий в рамках мероприятий с другими структурами уже добились прекращения их деятельности.
Во время расследований было выявлено, что на этих сайтах находились инструкции по распространению национального и религиозного противостояния, созданию незаконных вооруженных отрядов, привлечению в ряды террористических и радикальных религиозных организаций, изготовлению самодельных взрывных устройств и их использованию.
К.Керимов отметил и распространение ложной информации об Азербайджане, что также является преступлением: "В результате преднамеренно искаженной информации, размещаемой небеспристрастными и необъективными силами, ряд известных информационных ресурсов и порталов, которыми пользуются и на которые ссылаются пользователи, теряют свой авторитет. В качестве примера можно привести Википедию. Очень часто здесь размещается небеспристрастная информация об Азербайджане, и лица, не знающие Азербайджан, получают на основании ее неправдивую информацию о нашей стране, а это негативно влияет на авторитет и экономику республики".
"Устранение этой проблемы представляет определенные трудности, но для решения этого вопроса международные организации и зарубежные страны проводят обсуждения и систематически принимают меры", - сказал Керимов.
Представитель МНБ затронул и такую проблему, как увеличение количества интернет-ресурсов, посредством которых сепаратистские, националистические, радикальные расистские силы проводят лживую идеологическую пропаганду.
По его словам, Армения продолжает агрессивную политику в отношении Азербайджана и в виртуальном пространстве: "Эти атаки делаются и с территорий соседних стран. В последнее время на сайты двух министерств Азербайджана были совершены атаки со стороны компьютерной сети и информационных ресурсов. Во время расследований, проведенных нашими коллегами в соседних государствах, были выявлено, что это дело рук граждан Армении".
С целью приобретения информации широко распространена продажа специальных технических средств посредством Интернета, сказал представитель МНБ. Это проявляется в виде кражи телекоммуникационного трафика, и в последнее время количество этих преступлений увеличилось. В основном создаются виртуальные компании с ограниченными техническими возможностями под видом предоставления дешевых телефонных переговоров с различными странами, и они передают трафик связи больше, чем имеют на то возможности. Но они не могут передавать его качественно и стабильно, в результате чего на каналах создаются проблемы. Трафик связи, который невозможно передать, не доходит по назначению.
По словам официального лица МНБ, встречаются и случаи продажи порнографических материалов, детской порнографии, наркотических средств с помощью Интернета. Кроме того, фиксируются случаи уничтожения, изменения и опровержения информации, нарушения авторских прав, присвоения информации, распространения вирусных программ, направленных на присвоение компьютеров и их сетей, банковские и финансовые махинации, использование информации незаконно приобретенных пластиковых карт, отмывание "грязных денег".
"Силы, пользующиеся возможностями информационных технологий для осуществления своей незаконной деятельности, криминальные элементы, террористы создают киберугрозы для национальной безопасности", - сказал К.Керимов.
Заместитель министра связи и информационных технологий Азербайджана Эльмир Велизаде также отмечает, что информационная безопасность - это часть национальной безопасности Азербайджана. По его словам, в глобализирующемся информационном обществе конфликты, происходящие между государствами, переходят в виртуальное пространство, появляются новые виды преступлений с использованием современных технологий, терроризм, сепаратизм, экстремизм получают еще большее распространение.
"В формирующемся в мире информационном обществе ощущается необходимость в создании концепций национальной безопасности", - считает Э.Велизаде.
Замминистра также отметил, что задача обеспечения информационной безопасности, в том числе защиты компьютерных сетей, особо актуальна на фоне роста числа пользователей Интернета в Азербайджане. В этой связи для повышения уровня информационной безопасности в Азербайджане были приняты ряд основных международных стандартов в этой области. Так, за последние два года утверждены 10 стандартов и подготовлены для утверждения еще шесть. Это позволило обеспечить проведение ряда мероприятий по информационной безопасности в государственных и частных структурах.
"Опасная ягода"
Безусловно, застраховаться от преступлений, тем более в виртуальном пространстве, невозможно. Сегодня в мире существует множество социальных сетей, включая популярнейший Facebook. Популярен и Skype, обеспечивающий, в том числе, голосовую связь через Интернет между компьютерами (VoIP и IM). При этом бесплатных программ для обмена голосовыми и текстовыми сообщениями множество и отследить поток информации здесь достаточно проблематично. В ряде случаев контролирующие органы того или иного государства могут получить доступ к информации пользователя, в том числе голосовой.
Но настоящую головную боль для контролирующих структур в этом контексте представляют собой смартфоны BlackBerry, обеспечивающие благодаря совершенным протоколам шифрования беспрецедентный уровень защиты переписки. Совершенно очевидно, что этот факт не мог не вызвать беспокойство у соответствующих органов целого ряда стран мира именно с точки зрения национальной безопасности. Проблемы у "ягодного" смартфона проявились в ОАЭ, Саудовской Аравии, Кувейте и Индии, где рассматривается вопрос о запрете на использование данных устройств. Но настоящей сенсацией стала новость о том, что Еврокомиссия запретила своим сотрудникам использовать смартфоны BlackBerry. Это вызвало огромный резонанс в обществе, по мнению многих, запрет - это нарушение всех принципов информационной безопасности в Интернете и сохранности персональных данных пользователей.
Министр связи и информационных технологий Азербайджана Али Аббасов заявил, что вопросы информационной безопасности Skype и смартфонов BlackBerry волнуют и Азербайджан. В то же время, по его словам, проблема информационной безопасности пользователей BlackBerry пока еще не столь актуальна для Азербайджана. "Тем не менее наши специалисты работают и в этом направлении", - сказал А.Аббасов. Он отметил, что с развитием информационных технологий все большую популярность среди интернет-пользователей страны набирает программа Skype, использование которой сопряжено с некоторыми рисками информационной безопасности. "Во многих странах работают над разработкой методов, направленных на защиту от существующих угроз информационной безопасности. Наша страна не является исключением, мы работаем над решением данного вопроса", - сказал А.Аббасов.
При этом стоит отметить, что проблема защищенности Skype сегодня очень актуальна, поскольку в защите системы существуют существенные недочеты. Отсутствие конфиденциальности, т.е. защиты от несанкционированного доступа к информации, позволяет хакерам выкрадывать ценную информацию, подвергать мониторингу работу целых организаций, использующих Skype для деловых переговоров. Поэтому вопрос, насколько можно доверять сохранность и конфиденциальность информации такого рода программам, достаточно проблематичен.
Также стоит отметить, что сохранность и конфиденциальность данных зависят порой от самих пользователей. Например, в нашей стране существует такая, казалось бы, легко решаемая проблема: у нас не распространено лицензионное программное обеспечение, включая антивирусные программы, что способствует снижению уровня безопасности.
Внимание! Опасная информация
Еще один проблемный вопрос - это доверие. Говоря об информационной безопасности, нельзя не отметить и наличие в Интернете ложной информации. И речь здесь не об имидже той или иной страны, то есть клевете. Большую опасность для рядовых пользователей представляют даже не атаки хакеров, информационные войны, призывы к актам террора и снятие обманным путем наличности с банковских карт, а, скажем, ложные аннотации к медицинским препаратам, рецепты, медицинские процедуры, способы эксплуатации бытовых приборов и пр. Малейший недочет в этой сфере - и информация может стать роковой для того, кто доверился ей. Что уж говорить о неверной информации, скажем, размещенной на портале какой-либо правительственной организации или о проекте какого-либо закона.
По мнению экспертов, проблема в том, что интернет-пользователи склонны доверять любой размещенной в Сети информации. Американские ученые установили, что доверие людей к информации в Интернете находится на удивительно высоком уровне и не снижается со временем. При этом исследователи убеждены, что у людей практически отсутствуют навыки фильтрации ложных сведений в Сети.
Безусловно, доверять или не доверять Интернету - дело каждого. Но все должны знать: сегодня Всемирная паутина - пусть и виртуальная, но реальность, от существования в которой или сосуществования с которой невозможно отказаться. При этом Сетью управляют люди. С разными характерами, принципами, взглядами и поведением, не всегда соответствующим общепринятым нормам. Значит, актуальность проблемы информационной безопасности попросту неисчерпаема. Главное здесь, чтобы люди управляли Интернетом, а не наоборот.