«SƏBİR ETMƏK LAZIMDIR»
Emil Mpenza Belçika-Azərbaycan cavab matçının sonunu necə görür? Belçika yığmasının məşhur oyunçusu öz proqnozlarını bizimlə bölüşdü
Azərbaycan klublarının artan maliyyə imkanları son illər məşhur idmançıların yolunu ölkəmizdən salmağa vadar edir. Rasim Kara, Oqtay Dərəlioğlu, Bülənt Qorxmaz və digərləri vaxtilə müxtəlif klublarımızda fəaliyyət göstərib. Cari mövsümün ən məşhur futbol transferi isə Belçika yığmasının futbolçusu Emil Mpenzanın «Neftçi»yə keçidi oldu. Vaxtilə mavi ekranlarda oyununu zövqlə izlədiyimiz futbolçunun indi doğma flaqmanın şərəfini qoruması azarkeşlərə əsl hədiyyə oldu. Belçika yığmasının futbolçusuyla söhbətimiz zamanı «Neftçi»nin premyer-liqada liderliyi, Azərbaycan futbolu və “Avro-2012”nin seçmə mərhələsində keçirilən Belçika-Azərbaycan görüşü haqda suallarımıza cavab aldıq.
- Emil Mpenza kifayət qədər tanınan futbolçudu, «Neftçi»yə keçidin barədə çox düşünmədin ki?
- Düzü, təklif gələndə bir qədər düşünməli oldum. «Neftçi» barədə məlumatım olsa da, Azərbaycan futbolu haqda bilgim az idi. İnternet vasitəsilə məlumat topladım. Digər tərəfdən, «Neftçi»nin rəhbərliyi məndə xoş təəssüratlar oyatdı. O, klubun Avropada uğur qazanmasını arzulayır. Komandanın hər zaman çempionluğa oynaması və Çempionlar Liqasında iştirakının mümkünlüyü qərarımda mühüm rol oynadı. Mənim üçün Azərbaycanda oynamaq təklifi cəlbedici göründü və qərarımdan razıyam.
- Belçikada «Neftçi»yə transferini eşidəndə təəccüblənmədilər?
- Yaxınlarım yaxşı fikirləşməyimi məsləhət görürdü. Çünki hamı Azərbaycanı yaxşı tanımır. Amma mən ölkənizə ilk səfərimdən sonra düzgün qərar qəbul etdiyimi gördüm. Azərbaycanda idmanı sevirlər və idmançılara xüsusi hörmətlə yanaşırlar.
- Artıq bir neçə aydır ki, Bakıda yaşayırsınız. Şəhər haqda fikirlərinizi bilmək maraqlı olardı/...
- Bakı çox gözəldir. Əvvəlcədən belə gözəl şəhərdə qalacağımı bilmirdim. Xüsusilə sahil ətrafında olan yerləri çox bəyənirəm. İnsanlar da xoş və gülərüzlüdü. Paytaxtınızı Avropanın məşhur şəhərləri ilə müqayisə etmək olar. Belçikada Bakının belə gözəl olduğunu bəlkə də bilmirlər.
- Məşhur klubların formasını geyinmisən. Hazırda «Neftçi»də oynamaq çətin deyil ki?..
- Bu komanda artıq mənə doğmalaşıb. «Neftçi»nin qələbəsi üçün əlimdən gələni etməyə hazıram. Hazırda turnir cədvəlində liderik və bütün komandaları qabaqlayırıq. Fikrimcə, sonda çempion olmalıyıq. Çox istərdim ki, Azərbaycanda ilk mövsümdəcə çempionluq sevinci yaşayım.
- Azərbaycan çempionatı haqda nə deyə bilərsən?..
- Ölkənizdə futbola qayğı son illərdə artıb. Hazırda klublarda peşəkar işlər aparılır. İnkişafın nəticələrini görmək üçün vaxta ehtiyac var. Futbolda tez bir zamanda uğur əldə etmək çətindi. Səbirli olmalısınız. Əsas uşaq futboludu. Çempionluq uğrunda 3-4 komandanın mübarizə aparması rəqabətdən xəbər verir. «Xəzər-Lənkəran» və «Qarabağ» kimi klubların güclü olduğunu deməliyəm. Lənkəran komandasıyla oyunumuz həmişə çətin alınır. Çempionatınız Avropanın aparıcı yarışlarından geridə qalsa da, irəliləyiş göz qabağındadır.
- «Neftçi» ilə Azərbaycan çempionu olmaq Emil Mpenza üçün nə dərəcədə vacibdi?
- Çempion olmaq çox vacibdi. «Neftçi» ilə birlikdə çempion olmaq mövsüm ərzində zəhmətimizin bəhrəsini görmək deməkdi. Həm də qələbə sayəsində Çempionlar Liqasında mübarizə aparacağıq. Bu yarış Avropanın ən nüfuzlu klub yarışıdı. Avrokuboklarda da uğur əldə edəcəyimizə inanıram.
- Sizcə, Azərbaycan futbolunun əsas problemi nədən ibarətdi?
- Qısa zamanda bu barədə danışa bilmərəm. Hələ çox şeyi bilmirəm. Amma bəzi klubların stadionlarının olmaması problemdi. Və təbii ki, azarkeşlərin stadiona gəlməməsi üzücüdü. Futbol azarkeşlərə görə oynanılır. Əgər stadionda fanatlar yoxdursa, futbolçular ruhdan düşür. Ölkənizdə olduğum müddətdə əksər oyunlarda stadionda azsaylı azarkeş görmüşəm.
- “Avro-2012”nin seçmə mərhələsində Belçika-Azərbaycan görüşünü izləmək imkanın oldumu?
- Zədəmlə əlaqədar həmin görüşdə iştirak etmədim. Zədədən təzə sağalmışdım. Formada olmadığımdan, baş məşqçi məni Azərbaycanla oyuna çağırmadı. Belçikanın qalib gələcəyi gözlənilən idi. Komandanız səfərdə açıq futbol oynamağa hələ hazır deyil. Məğlubiyyət sizi üzməli deyil. Yığmanıza vaxt lazımdı.
- Məğlubiyyət zamanı kimi isə fərqləndirmək çətindi. Amma hansı futbolçunun oyununu bəyəndin?
- 1:4 hesablı məğlubiyyətdə Azərbaycan millisində yeganə qolun müəllifi Ruslan Abışovun oyunu xoşuma gəldi. Onunla birlikdə «Neftçi»də oynayırıq. Çox çalışqan və perspektivli futbolçudu. Üzərində işləsə, Avropa klublarından birinə transfer oluna bilər. Fikrimcə, Abışov Belçika çempionatında oynaya biləcək futbolçudu.
- Belçika və Azərbaycan yığmaları arasında cavab matçı Bakıda olacaq. Həmin görüşdə millimizin şanslarını necə qiymətləndirirsiniz?
- Həmin oyunda mən də iştirak etmək istəyirəm. Əgər oyuna hazır olsam, məşqçi məni yığmaya cəlb edəcək. İnanıram ki, Belçikanın heyətində seçmə mərhələdə Azərbaycana qarşı oynasam, «Neftçi»nin nüfuzu daha da artar. Həm də azarkeşlər məni Bakıda yaxşı qarşılayar. Belçikanın Bakıda asanlıqla qələbə qazanacağına inanmıram. Çünki komandanız doğma meydanda həmişə yaxşı oynayır. Azərbaycan komandası doğma meydanda asanlıqla təslim olmayacaq. Azarkeşləri maraqlı oyun gözləyir.

"НАДО НАБРАТЬСЯ ТЕРПЕНИЯ"
Каким видит Эмиль Мпенза исход игры Бельгия - Азербайджан в Баку? Известный игрок сборной Бельгии поделился с R+ своими прогнозами
01.05.2011
В последние годы растущие финансовые возможности азербайджанских клубов делают их привлекательными для именитых игроков мирового футбола. Расим Кара, Октай Дерелиоглу,  Бюлент Горхмаз и другие в различные периоды играли в наших футбольных клубах. Самым же знаменитым футбольным трансфером текущего сезона стал переход футболиста сборной Бельгии Эмиля Мпензы в бакинский "Нефтчи". Это стало настоящим подарком азербайджанским болельщикам, которые до этого с удовольствием следили за игрой Мпензы с экранов телевизоров.
Что же думает Эмиль МПЕНЗА об азербайджанском футболе, о лидерстве "Нефтчи" в премьер-лиге, ну и, наконец, о недавней встрече Бельгия - Азербайджан в рамках отборочного этапа Евро-2012? На все эти вопросы в интервью нашему журналу ответил сам бельгийский футболист.
- Эмиль Мпенза достаточно известный футболист. Долго ли он размышлял о переходе в "Нефтчи"?
- Честно говоря, когда поступило предложение, некоторое время я раздумывал. О "Нефтчи" хотя я и был информирован, об азербайджанском футболе в целом знал мало. Посредством Интернета я собрал информацию. С другой стороны, мне понравилось, что руководство "Нефтчи" нацелено на успех в Европе. Немалое влияние на мое решение оказали борьба команды за чемпионство и возможность участия в Лиге чемпионов. Словом, предложение играть в Азербайджане стало для меня привлекательным, и я доволен своим решением.
- В Бельгии не удивились, когда услышали о вашем трансфере в "Нефтчи"?
- Близкие советовали мне хорошо подумать, потому что недостаточно знали Азербайджан. Однако после первого посещения вашей страны я убедился в правильности принятого решения.  В Азербайджане любят спорт и с особым уважением относятся к спортсменам.
- Вот уже несколько месяцев вы проживаете в Баку, было бы интересно узнать ваше мнение о городе…
- Баку очень красив.  Я с самого начала не знал, что буду жить в таком красивом городе. Особенно мне нравятся места вокруг набережной. Люди тоже очень хорошие и доброжелательные. Вашу столицу можно сравнить со знаменитыми городами Европы. В Бельгии, возможно, и не знают о том, как прекрасен Баку.
- Вы носили форму знаменитых в мире клубов. Наверное, непривычно в форме азербайджанской команды?
- Эта команда стала мне уже родной. Я готов делать все от меня зависящее для победы "Нефт-чи". В настоящее время мы лидеры в турнирной таблице и опережаем все команды. Очень хотел бы пережить радость чемпионства в первом же сезоне в Азербайджане.
- Что вы можете сказать о чемпионате Азербайджана?
- В вашей стране в последние годы забота о футболе повысилась. В настоящее время в клубах ведется высокопрофессиональная работа. Для того чтобы увидеть результаты, необходимо время.  В футболе быстро добиться успеха трудно. Вы должны набраться терпения. Самое главное - детский футбол.  Борьба за чемпионство 3-4 команд свидетельствует о соперничестве. Должен отметить такие сильные клубы, как "Хазар-Лянкяран" и "Карабах". Игра с лянкяранской командой нам дается с трудом. Ваш чемпионат хоть и отстает от ведущих состязаний Европы, но продвижение налицо.
- Насколько важно для Эмиля Мпенза стать чемпионом с "Нефтчи"?
- Стать чемпионом очень важно. Стать чемпионом с "Нефтчи" - значит увидеть плоды нашего труда в  течение сезона. И притом за счет победы мы будем вести борьбу уже в Лиге чемпионов. Это состязание является самым авторитетным клубным турниром Европы. Я верю в достижение успеха на еврокубках.
- В чем, по-вашему, проблемы азербайджанского футбола?
- Об этом за такое короткое время ничего не могу сказать. Я еще многого не знаю. Однако отсутствие стадиона - проблема многих клубов. И, естественно, тревожит низкая посещаемость стадионов болельщиками. Футбол играется для болельщиков. Если на стадионе нет фанатов, то футболисты падают духом. За время пребывания в вашей стране на многих играх я видел лишь небольшое количество болельщиков на стадионе.
- Была ли возможность наблюдать за встречей Бельгия - Азербайджан на отборочном этапе Евро-2012?
- В связи с моей травмой я не смог принять участие в этой встрече. Я только оправился от травмы, и главный тренер не вызвал меня на матч с Азербайджаном из-за того, что я был не в форме. Победа Бельгии была ожидаема. Ваша команда еще не готова играть на выезде в открытый футбол. Но поражение не должно тревожить. Вашей сборной нужно время.
- Трудно  выделить кого-то во время поражения. Но игра какого футболиста вам понравилась?
- В матче Бельгия - Азербайджан в национальной сборной Азербайджана мне понравилась игра автора единственного гола Руслана Абышова. Мы вместе с ним играем в "Нефтчи". Очень работоспособный и перспективный футболист. Если будет над собой работать, то может состояться его трансфер в один из клубов Европы. По-моему, Абышов - футболист, который может играть на чемпионате Бельгии.
- Ответный матч между сборными Азербайджана и Бельгии состоится в Баку.  Как вы оцениваете шансы нашей сборной в этой встрече?
- В этой игре хочу участвовать и я. Если я буду готов к игре, тренер сборной Бельгии привлечет меня к ней.  Верю, что если я сыграю против Азербайджана на отборочном этапе, авторитет "Нефт-чи" еще больше возрастет. И болельщики тоже встретят меня в Баку хорошо. Я не верю в легкую победу Бельгии в Баку, потому что ваша команда на своем поле всегда хорошо играет. В родных стенах она так просто не сдастся.  Так что болельщиков ждет интересная игра.