Azərbaycanın kimya sənayesi öz mövcudluğu tarixində yeni səhifə açıb
«Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) strukturunun təkmilləşdirilməsi haqqında» 24 yanvar 2003-cü il tarixli fərmana əlavələr və düzəlişlər edilməsi barədə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2010-cu il 22 aprel tarixli fərmanı ilə ARDNŞ-in tərkibində «Azərkimya» İstehsalat Birliyinin (İB) yaradılması barədə qərar qəbul edilib. ARDNŞ prezidenti tərəfindən qəbul edilmiş qərara görə, «Azərkimya» İB-nin tərkibinə səthi aktiv maddələr, orqanik sintez və mexaniki təmir zavodları, layihə institutu daxil edilib. Bununla yanaşı, sintetik kauçuk və etilen-polietilen zavodlarının maddi-texniki bazasının əsasında "Etilen-polietilen" zavodu yaradılıb ki, o da «Azərkimya» İB-nin tərkibində fəaliyyət göstərir. Beləliklə, demək olar ki, Azərbaycanın kimya sahəsinin tarixində yeni səhifə başlayıb.
Məharətlə gerçəkləşdirilən yeni neft stategiyası nəticəsində, ölkənin energetika təhlükəsizliyinin təminatında önəmli uğurlar qazanılması, bazar münasibətləri əsasında etibarlı və əlverişli idarəetmə sisteminin yaradılması bu addımın atılmasına səbəb olub. Beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq neft emalı və neft-kimya sənayesinin effektivliyinin artırılması üçün bu sahədə vahid texnoloji proses üzrə işləyən çağdaş kompleksin təşkil edilməsi lazımi investisiyaların cəlb edilməsi, ekoloji normativlərə əməl edilməsi və hazır məhsulun rəqabət qabiliyyyətinin artırılması baxımından daha geniş imkanlar açacaq.
Hər kəsə bəllidir ki, son bir neçə ildə ölkənin kimya kompleksi xoşagəlməz tənəzzül dövrü yaşayırdı. Bunun əsas səbəbi isə mənəvi və texniki baxımdan köhnəlmiş müəssisələrin dəyişməkdə olan bazara, onun yeni tələblərinə və iş şərtlərinə uyğunlaşa bilməməsi idi.
Sahənin investisiya ehtiyacları ilə onun gəlirləri arasında fərq, beynəlxalq standartlar səviyyəsinə gətirmək üçün lazım olan modernləşdirməni gerçəkləşdirmək baxımından, həddindən böyük idi. ARDNŞ ölkənin kimya sənayesini bu cür ağır vəziyyətdən çıxarmaq qərarına gəldi və qısa müddət ərzində işi tamamilə ələ ala bildi.
«Azərkimya» İB-nin Müşahidə Şurasının sədri Muxtar BABAYEV kimya sahələrinin bir sıra müəssisələrində fəaliyyətin bərpa edilməsi üçün görülən işlərdən danışır.
- «Azərkimya» Dövlət Şirkətinin ARDNŞ-in tərkibinə daxil olmasındn sonra ölkənin kimya kompleksində hansı dəyişikliklər baş verib?
- Hazırda ölkənin kimya kompleksində vəziyyət köklü şəkildə dəyişir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin iki şirkətin birləşdirilməsi barədə qəbul etdiyi qərar doğru və əsaslıdır. İlk müsbət nəticələri artıq biz bu gün əldə edirik. Sinerji effekti göz qabağındadır. Əməkdaşlıq və istehsalın optimallaşdırılması üzrə variantlar indiyə kimi bu iki müəssisənin ayrılıqda fəaliyyət göstərməsi üzündən tətbiq edilə bilmirdi, amma indi onlar çox işlər görməyə imkan verir.
Misal üçün, əgər neftayırma zavodundan yalnız birbaşa qovulmuş benzin alırdıqsa və emal üçün o, yeganə məhsul idisə, hazırda bizə kimyəvi istehsal üçün yüngül qaz benzini, S3-S4 fraksiyaları daxil olub, apreldən isə S1-S2 fraksiyaları əldə ediləcək.
Birləşmə prosesi həm xammal bazasını genişləndirməyə və artırmağa, həm də infrastrukturu böyütməyə imkan verib. Qısa müddət ərzində 60 km kəmər çəkilib ki, onun vasitəsilə Heydər Əliyev adına Bakı Neftayırma Zavodundan quru qaz əldə edilir. Yaxşı nəticələrə nail olunarsa, təchizatın həcminin artırılması nəzərdə tutulur. Layihəyə görə, "Etilen-polietilen" zavoduna bu il, ən azı, 35 min ton quru qaz verilməsi planlaşdırılır.
İB-yə bu il xammal kimi 200 min ton birbaşa qovulmuş benzin (nafta), ARDNŞ-in qaz emalı zavodundan 26 min ton qaz benzini və 50 min tondan çox S3-S4 fraksiyası veriləcək.
Bu gün istehsalın optimallaşdırılması yolu ilə biz məhsul buraxılışını artırmağı bacardıq. ARDNŞ-in Sumqayıt üzrə planları yetərincə böyükdür, aşağı təzyiqli polietilen və polipropilen istehsalının təşkil edilməsi, onların yardımçı qurğularının qurulması üzrə layihəyə baxılır ki, bu da 3 il müddətinə gerçəkləşdirilə bilər. İB-nin müəssisələrində təmir işlərinin aparılması üçün ARDNŞ hələ ki öz yatırımları və kiçik kredit resursları ilə kifayətlənir. Amma yeni iri qurğuların və zavodların tikintisi zamanı əlavə investisiyalara ehtiyac olacaq.
- Ölkənin kimya sənayesinin inkişafı üçün ortamüddətli və uzunmüddətli perspektivdə hansı tədbirlərin gerçəkləşdirilməsi nəzərdə tutulur?
- Hazırda ARDNŞ-də «Azərkimya» İB-də infrastruktun genişləndirilməsi və istehsalın artırılması proqramına baxılır. Biz onu iki mərhələyə ayırmışıq: birinci bölmə 2011-2013-cü illəri, ikinci bölmə isə 2013-2015-ci illəri nəzərdə tutur.
Proqramın əsas istiqamətləri sırasına xammal bazasının genişləndirilməsi hesabına emal sahələrinin optimallaşdırılması, istehsal həcminin artırılması, məhsulun çeşidinin genişləndirilməsi və hazır məhsulun keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması daxildir.
Biz bu il müəssisələrin balansında olan qurğuların tədqiqatına başlamışıq. ARDNŞ Rusiyanın iki layihə institutuna müraciət edib. Onlar daha əvvəl "Etilen-polietilen" zavodunun qurğularının layihələnməsi ilə məşğul olublar. Onlara qurğuların müfəssəl yoxlanılması tapşırılıb. Bu ilin avqust ayına biz nələri dəyişmək, nə miqdarda investisiya yatırmaq barədə məlumata malik olacağıq ki, yaxın perspektivdə prosesi maksimum səviyyədə optimallaşdıra bilək.
Tədqiqatların nəticələrinə görə, ilkin mərhələdə polietilen istehsalının ildə 120 min tona bərabər olan layihə gücünə çatdırılması planlaşdırılır. Növbəti mərhələdə bir sıra qurğuların modernləşdirilməsi və polietilen istehsalının 180 min tona çatdırılması nəzərdə tutulur. Polipropilen istehsalı üzrə qurğunun tikintisi istehsal edilən bütün propilen məhsulunun emaldan keçirilməsini və bazarda yetərincə yüksək tələbat olan məhsulun istehsalının təşkilinə imkan verəcək.
Bu gün ARDNŞ qarşısında artıq yeni məsələ qoyulub - mineral gübrə olan karbamid istehsalı üzrə çağdaş zavodun tikilməsi nəzərdə tutulur. Ümid edirik ki, bu zavod da Sumqayıtda tikiləcək və ARDNŞ artıq bu məsələyə baxmağa başlayıb, ilkin hazırlıq işləri və danışıqlar aparılır. Bu, ölkəni yüksək keyfiyyətli gübrələrlə təmin etməyə imkan yaradan istehsal sahəsi olacaq.
- Kimya kompleksində infrastrukturun genişləndirilməsi proqramı çərçivəsində 2011-ci il üçün hansı tədbirlər görülür?
- Müəssisələr 20 ildən artıqdır ki, işləyir, onlar yenidənqurulmaya, əsaslı təmirə, yeni texnologiyalara ehtiyac duyurlar. Son 10-15 ildə kimya sənayesi dünya bazarına doğru çox böyük addım atıb, halbuki «Azərkimya» olaraq biz islahatlara və dəyişikliklərə yalnız indi başlayırıq.
2011-ci ildə səthi aktiv maddələr və orqanik sintez zavodlarında cari təmir işləri, həmçinin, «Etilen-polietilen» zavodunda təmir işləri, hazır məhsulun yeni paketləşdirilməsi üzrə yeni sistemin tikintisini planlaşdırırıq. Suyun soyudulması üzrə yeni çağdaş qurğunun, həmçinin, azot-oksigen hasilatı üzrə qurğunun tikintisi işlərinə başlamağı düşünürük.
Birinci rübün sonuclarına görə, İB istehsal üzrə plan göstəricilərini, təxminən, 5,6% qabaqlayır. Nəzərə alsaq ki, təmir işləri ilə bağlı yayda, təxminən, 1,5-2 ay işlər dayandırılacaq, buraxılmış vaxtın əvəzini istehsalı bərpa etdikdən sonra çıxmalıyıq.
- «Azərkimya» İB-nin strukturunda neçə müəssisə fəaliyyət göstərir və onlar bu gün nə dərəcədə rentabellidir?
- İB-nin tərkibində 8 müəssisə işləyir. İstehsalın optimallaşdırılması, xərclərin və itkilərin azaldılması hesabına ilin sonuna rentabelli istehsalata çıxmağa cəhd edirik.
Yeniləşdirmə və İB-yə daxil olan müəssisələrin yenidənqurulması işləri çərçivəsində nəzərdə tutulan işlərin hesabına qısa müddət ərzində «Azərkimya» bütövlükdə ARDNŞ üçün gəlirli istehsalata çevrilməyi qarşısına məqsəd qoyub.
- «Azərkimya» ərazisində sənaye şəhərciyinin yaradılması prosesi hansı mərhələdədir?
- Bu çox maraqlı layihədir və İqtisadi İnkişaf Nazirliyi ilə birgə hazırlanır. Layihə kimya kompleksinin ərazisində sənaye şəhərciyinin yaradılmasını nəzərdə tutur, hazırda bu ərazi sovet dövründən qalma köhnə və fəaliyyətsiz qurğulardan təmizlənir. Şəhərcikdə təşkil ediləcək istehsal sahələri, əsasən, sənaye təyinatlı məhsulların buraxılması ilə bağlı olacaq, o cümlədən, «Azərkimya» İB-nin buraxdığı yarımfabrikatların emal yolu ilə bazarda tələb olunan hazır məhsulların istehsalı nəzərdə tutulur. İstehsal sahələriinin özəl biznesin cəlbi yolu ilə təşkili də nəzərdə tutulur.
Hazırda "Azərkimya" istehsal edilən məhsulların 92% -ə qədərini ixrac edir. İstisna deyil ki, bu ixracatın bir hissəsi emaldan sonra yenidən hazır məhsul şəklində Azərbaycana gətirilir. Kimya məhsullarının ixracatının coğrafiyası yetərincə genişdir - Avropa, Türkiyə, Çin və Asiyanın, MDB-nin başqa ölkələri bura daxildir. Biz bir sıra istehsal növlərini burada təşkil etmək, yəni kimya müəssisələrində buraxılan məhsulların hazır məhsula çevrilməsini Azərbaycanda gerçəkləşdirmək imkanına malikik. Dünyanın bir çox ölkələrində - Almaniyada, Sinqapurda, ərəb ölkələrində, İranda, Türkiyədə, Rusiyada və digərilərində də artıq bu cür sənaye şəhərcikləri yaradılıb və bu şəhərciklərdə «böyük kimya» müəssisələri ilə bərabər «kiçik kimya» müəssisələri də işləyir.
Çox önəmli məsələ yeni texnologiyaların tətbiqi, çağdaş istehsalın təşkili, həmçinin, əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsi ilə bağlıdır. İB sənaye şəhərciyində emalın xammalla təmin edilməsi ilə yanaşı, infrastrukturun və kommunikasiyanın şaxələndirilməsini də təmin edə bilər. Gələcəkdə dənizdən alternativ yolla xammal təminatını həyata keçirmək, həmçinin hazır məhsulu ixrac etmək üçün yeni sahil qurğularının tikintisi planlışdırılır. Körpülərin tikintisi müddəti texnoloji parkın öz işinə başlama vaxtından asılıdır. Hazırda sənaye şəhərciyinin yaradılması üzrə işlər fəal fazaya daxil olub, normativ bazanın hazırlanması işləri görülür, başqa ölkələrdə artıq işə salınmış sənaye şəhərciklərinin təcrübəsi öyrənilir.
- Sənaye şəhərciyinin ərazisində müəssisələrin yaradılması üçün hansı maliyyə mənbələri nəzərdə tutulur və bu layihə neçəyə başa gələcək?
- Hələ ki, investisiya həcmləri barədə danışmaq çətindir. Sənaye şəhərciklərinin yaradılması zamanı müxtəlif maliyyələşdirmə mənbələri nəzərdə tutula bilər - həm özəl investisiyalardan, həm də dövlət investisiyalarından istifadə edilə bilər.
Sənaye şəhərciyində emal üçün əlavə xammal bazasının yaradılması məqsədi ilə ARDNŞ öz növbəsində aşağı təzyiqli polietilen, həmçinin, polipropilen istehsalının qurulması hesabına istehsal edilən məhsulun çeşidini artırmağı düşünür. Hazırda qurğuları təchiz edən istehsalçı şirkətlərlə danışıqlar aparılır. Bizim layihələrin maliyyələşdirilməsi zamanı Azərbaycan Beynəlxalq Bankı ilə yetərincə uğurlu əməkdaşlıq həyata keçiririk. Hazırda bankın kredit xətti $40 mln təşkil edir.
Sumqayıtda çox böyük imkanlar var; birincisi, kadr potensialı, yaxşı qurulmuş infrastruktur, xammal bazası, həmçinin, real istifadə edilməli potensial mövcuddur. Hazırda Sumqayıtda energetika təyinatlı məhsul istehsal edən texnopark fəaliyyət göstərir, bir neçə zavod «Azersun Holding» tərəfindən tikilir və orada da müxtəlif cür məhsullar istehsal olunacaq.
Ölkə prezidentinin Sumqayıtın Azərbaycanın sənaye mərkəzinə çevrilməsi barədə verdiyi qərar fəal şəkildə həyata keçirilir.
- Səngəçalda neft-kimya kompleksinin yaradılması üzrə hazırda hansı işlər görülür? ARDNŞ-in 2 aktivinin - Sumqayıtdakı «Azərkimya» müəssisələrinin və Türkiyə kimya kompleksinin idarəedilməsindən hansı sinergetik effekt gözlənilir?
- Yeni neft emalı və neft-kimya kompleksinin tikinti layihəsinin gerçəkləşdirilməsi ilə ARDNŞ-də bu yaxınlarda yaradılmış departament məşğul olur. Hazırda cəlb edilmiş məsləhətçilər tərəfindən bu layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırılmasının işlənməsi aparılır.
«Azərkimya» və «Petkim» arasındakı korporasiyaya gəldikdə isə burada böyük perspektivlər görünür. Biz «Petkim»lə fəal işləyirik və onlardan çox şey götürməyə çalışırıq. Bu, böyük perspektivlərə malik çağdaş kimya kompleksidir. «Petkim»də gördüyümüz yenilkləri fəal şəkildə təlbiq etməyə çalışırıq və onlara bizim məhsulları Türkiyədə satmaq hüququ vermişik. Bizim məhsulların bir hissəsi «Petkim»də emal edilir və uğurla dünya bazarına çıxarılır.

Azerbaijan's chemical industry opens a new chapter in its history of development
Under the 2 April 2010 decree by Azerbaijani President Ilham Aliyev "On the improvement of management tools in the petrochemical industry", the state company Azarkimya became part of SOCAR (State Oil Company of Azerbaijan).
Under the 22 April 2010 decree by Azerbaijani President Ilham Aliyev "On amendments and addenda to the 24 January 2003 decree 'On improving the structure of the State Oil Company of Azerbaijan'", it was decided to create the Azarkimya production association within SOCAR. According to an order signed by the president of SOCAR, the Azarkimya production association includes factories producing surfactants and organic synthesis agents, mechanical repair factories and a design institute. In addition, based on the material and technical base of the synthetic rubber and ethylene-polyethylene factories, the Ethylene-Polyethylene plant was set up, which also operates as part of Azarkimya.
Thus, one might say that a new page in the history of the chemical industry has begun in Azerbaijan. This step was facilitated by the fact that as a result of the successful implementation of the new oil strategy, important progress was made in ensuring energy security and a reliable and convenient control system was introduced based on market requirements. The organization of a modern complex in accordance with international experience in the field in order to enhance oil and gas refining and petrochemical industries functioning in a single technological process will create more opportunities to attract the necessary investment, comply with environmental standards and increase the competitiveness of the finished product.
Everyone knows that over the past few years, the country's chemical complex has experienced a rather unpleasant period of regression caused by the inability of morally and technically obsolete enterprises to comply with the changing market and its new demands and working conditions. The gap between the investment needs of the industry and its income was too high to upgrade and to bring it in line with international standards. SOCAR undertook to lead the country's chemical industry out of the plight, coming to grips with this matter in a short period of time.
The chairman of the Supervisory Board of the Azarkimya production association, Muxtar Babayev, speaks about the ongoing work to restore some of the chemical industry enterprises.
- What changes occurred in the country's chemical sector after the state-owned Azarkimya company became part of SOCAR?
- The situation in the country's chemical complex is now drastically changing. The decision of Azerbaijani President Ilham Aliyev to merge the two companies is correct and justified. To date, we have already received the first positive results. The effect of synergy is obvious. The forms of cooperation and production optimization, which were not implemented because these two entities operated separately, make it possible to do a lot today.
For example, if previously we received only straight-run gasoline from an oil refinery, and it was the only product for processing, today we receive light gasoline of C3-C4 fractions for the manufacture of chemical products, and we have been receiving C1-C2 fractions since April. The unification process made it possible to expand and increase the resource base and improve the infrastructure. In a short period of time, a 60-km gas pipeline was built to supply dry gas to the Heydar Aliyev Baku Oil Refinery. If good results are achieved, the possibility of increasing supplies will be considered. Under the project, it is planned that at least 35,000 tons of dry gas will be delivered to the Ethylene-Polyethylene plant this year.
This year, the production association plans to recycle as raw material 200,000 tons of straight-run gasoline and 26,000 tons of natural gasoline from the gas processing plant of SOCAR and more than 50,000 tons of C3-C4 fractions.
To date, through the optimization of production, we have been able to increase our output. SOCAR has big plans in Sumqayit and is considering projects to create low-pressure polyethylene and polypropylene plants and their subsidiary units, which can be implemented within 3 years.
To carry out repair work at enterprises of the production association, SOCAR is still using its own investments and small loans. But if major new plants and factories are built, additional investment will be required.
- What activities are planned in the medium- and long-term to develop the country's chemical industry?
- At present, SOCAR is considering a programme to expand the infrastructure and increase production at the Azarkimya production association. We have divided it into two stages: the first stage covers 2011-2013 and the second - 2013-2015.
The main directions of the programme are to optimize processing facilities by expanding the resource base, increase production, expand the assortment and improve the quality of the finished product.
This year we started with a survey of plants available on the balance sheet. SOCAR has asked two major Russian design institutions, who were previously engaged in the design of the Ethylene-Polyethylene plant, to carry out a detailed examination of our plants. They have already begun this work. By August of this year, we will have a clear picture of what we need to replace and where and how much we need to invest to be able to optimize the process in the near future.
According to the survey, in the initial stage, it is planned to increase the production of polyethylene to the design capacity of 120,000 tons per year. The next stage involves the modernization of some plants and increasing the production of polyethylene to 180,000 tons. The construction of the polypropylene plant will make it possible to start processing all produced propylene and release a marketable product.
To date, SOCAR already has a new task - to build a modern factory for the production of mineral fertilizers - carbamide. We hope that this plant will be built in Sumqayit, and SOCAR has already begun to address this issue, carrying out preparatory work and negotiations. This will be a plant which will provide the country with high-quality fertilizers.
- What activities are planned for 2011 within the framework of the programme to expand the infrastructure of the chemical complex?
- Plants have been working for more than 20 years, and they need upgrading, refurbishing and new technologies. In the last 10-15 years, the chemical industry has taken a very big step on the global market, whereas in Azarkimya, we have only just started reforms and changes.
In 2011, it is planned to carry out current repair work in surfactants and organic synthesis factories, as well as repairs at the Ethylene-Polyethylene plant and to build a new system of packaging for finished products. We are going to start work on the construction of a new modern plant for cooling water, as well as installations to produce nitrogen-oxygen.
According to the results of the first quarter, the production association is approximately 5.6 per cent ahead of production targets. Given that in summer, we will stop the production for about 1.5-2 months due to repair works, we'll have to catch up after the resumption of production.
- How many companies operate within the structure of the Azarkimya production association and how profitable are they now?
- The production association operates eight companies. Due to the optimization of production and reduction of costs and losses during production, we will try to achieve profitable production by the year's end.
Thanks to the work planned within the framework of the renovation and reconstruction of enterprises belonging to the production association, Azarkimya intends to become a profitable enterprise for SOCAR as a whole within a short time.
- At what stage is the process of creating an industrial estate on the territory of Azarkimya?
- It's a very interesting project which is being developed jointly with the Ministry of Economic Development. The project provides for the creation of an industrial estate in the territories of the chemical complex, which have now begun to be cleared from old plants that have been inactive since the Soviet era. The plants, which will be established in the estate, will be mostly connected with the manufacture of industrial products. Specifically, it is planned to manufacture finished products required on the market by processing semi-finished products made by AzerKimya. It is planned to establish production with the involvement of private businesses.
At the present time, Azarkimya exports about 92 per cent of its products. And it is possible that after processing, some of these exports return to Azerbaijan in the form of finished products. The geography of the export of chemical products is large enough - Europe, Turkey, China and other Asian countries, and CIS countries. We have an opportunity to establish many types of production here and to process what is produced at chemical plants into finished products in Azerbaijan. Many countries such as Germany, Singapore, Arab countries, Iran, Turkey, Russia and others have already created a lot of such industrial estates where "small chemistry" works alongside "big chemistry" enterprises.
A very important task is to introduce new technologies, establish modern production and resolve the issue of employment.
Along with the raw material for processing in industrial enterprises of the estate, the production association can also provide an extensive infrastructure and communications. We are planning to build coastal berthing facilities to provide alternative delivery of raw materials by sea and export finished products. The terms of the construction of quaysides will depend on when the technology park begins its work.
Now work towards the establishment of industrial estates is in its active phase, a regulatory framework is being prepared and we are studying the experience of already established industrial estates in other countries.
- What sources of funding are being considered for the establishment of enterprises in the industrial estate and what is the estimated cost of the project?
- It is difficult to say anything about the amount of investment yet. When you create an industrial estate, you can consider different sources of funding - both private and government investment.
In order to create an additional database of raw material for processing in the industrial estate, SOCAR is going to expand the range of products by promoting the production of low pressure polyethylene and polypropylene. At present, negotiations are underway with companies that supply equipment. In funding our projects, we successfully cooperate with the International Bank of Azerbaijan. At present, the bank's credit line is $40 million.
In Sumqayit, there are so many opportunities. Firstly, there are human resources, a well-established infrastructure and resource base, that's to say the potential that really needs to be used.
Currently, an industrial park is operating in Sumqayit, which produces energy products, and Azersun Holding is building several plants, which will produce different kinds of products.
The decision taken by our country's president to transform Sumqayit into an industrial centre of Azerbaijan is actively being implemented.
- What work is being carried out to establish a petrochemical complex in Sanqacal? What synergy effect is expected from SOCAR's management of two of its assets enterprises located in Sumqayit - Azarkimya and plants of the Turkish chemical complex?
- A department recently created by SOCAR is engaged in a project to build a new oil and gas refining and petrochemical complex. Currently, the feasibility study of the project is being developed by consultants.
With regard to cooperation between Azarkimya and Petkim, there are great opportunities here. We are actively working with Petkim and are trying to learn a lot from them. It is a modern chemical complex with great prospects. We have successfully started to introduce innovations, familiarizing Petkim with them and giving them the right to organize the sale of our products in Turkey. Some of our products are processed by Petkim and successfully exported to the world market.