ERMƏNİLƏRSİZ ERMƏNİSTAN
Yerevan seçim qarşısında: ya qonşulara qarşı ərazi iddialarından əl çəkməli, ya da səfalət içində yaşamağa davam etməli
Ermənistanı müharibənin (Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi - “R+”) başlamasından keçən dövrdə «ən dəhşətli» miqrasiya dalğası gözləyir. Bunu erməni KİV hökumətin apardığı tədqiqatlara istinadən yazır. «Aykakan Jamanak» («Erməni vaxtı») qəzeti yazır ki, hazırkı siyasi vəziyyət dəyişməsə, ilin sonunadək ölkəni daha 300 min insan tərk edəcək. Qəzetin mənbələrinin dediyinə görə, bu 300 min hələ Gürcüstana miqrasiya edən Ermənistan vətəndaşlarına aid deyil - onların əksəriyyəti qonşu ölkədə işləyir, tez-tez vətənə gəlir və geri dönür. Bu səbəbdən, onları Ermənistanda yaşayan vətəndaşlar saymaq olar.
Eyni tədqiqatın nəticələrinə görə, Ermənistanda miqrasiyanın səviyyəsinin yüksəlməsi əhalinin 80%-də sabaha inamın olmaması və məyusluqla əlaqədardır. «Bu prosesi dayandırmaq üçün insanlar yenidən sabaha inanmalıdır. Bu problemi isə yalnız hakimiyyətin dəyişməsi ilə həll etmək mümkündür. Aparılmış tədqiqatın nəticəsi ortatadır: ya hakimiyyət dəyişikliyi, ya da ermənilərsiz Ermənistan», - deyə məqalə müəllifləri yazır.
Təcrübə isə göstərir ki, Ermənistanda yalnız hakimiyyətin dəyişdirilməsi ilə siyasi, iqtisadi və müvafiq olaraq demoqrafik vəziyyəti düzəltmək mümkün olmayacaq. Rəsmi Yerevan, demək olar ki, bütün qonşularına qarşı təcavüzkar siyasətinin əsirinə çevrilib. Məhz bu siyasət Ermənistanın regionda reallaşdırılan miqyaslı layihələrdən kənarda qalmasının səbəbidir. Nəticədə, Ermənistanda əhalinin yaşamaq üçün süründüyü vaxtda onun qonşularında həyat səviyyəsi Avropanın ən inkişaf etmiş dövlətlərindəkindən heç də pis deyil.
Amma bu acınacaqlı vəziyyətdən çıxış yolu var. Bunun üçün əsas görülməli olan iş Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllidir. Bunu Yerevan da anlayır. Amma Ermənistanın hakim Qarabağ klanı xalq qarşısında bunu etiraf etməyə özündə güc tapmırsa, eks-prezident Levon Ter-Petrosyanın simasında müxalifət Qarabağ probleminin həllinin, ilk növbədə, Ermənistan üçün həyati əhəmiyyətə malik olduğunu açıq şəkildə dilə gətirir.
Hələ 1997-ci il sentyabrın 26-da Ermənistan prezidenti kimi, L.Ter-Petrosyan keçirdiyi geniş mətbuat konfransında çoxları üçün gözlənilməz bəyanat səsləndirmişdi: «Bu gün bizim rədd etdiklərimizi gələcəkdə özümüz istəyəcəyik. Amma o zaman onu da ala bilməyəcəyik. Realist olmaq və anlamaq lazımdır ki, beynəlxalq ictimaiyyət Dağlıq Qarabağdakı vəziyyətlə uzun müddət barışmayacaq. Çünki bu vəziyyət regional əməkdaşlığa, təhlükəsizliyə, Qərbin neft maraqlarına ziddir».
Ən başlıcası, L.Ter-Petrosyan hələ o zaman açıq şəkildə bildirirdi ki, Ermənistan seçim qarşısındadır: ya Qarabağ probleminin həllində kompromis, ya da uzun illər ərzində iqtisadi durğunluq, aşağı yaşayış səviyyəsi: «Ermənistan normal dövlət olmayacaq. Qarabağ problemi çözülmədən, blokada aradan qalxmadan biz yaxşı yaşaya bilməyəcəyik. Ya bu, ya o. Ya bütün dünyaya deməliyik: kənara çəkilin, problemimizi özümüz həll edəcəyik, öz gücümüzə əminik və heç bir güzəştə getməyəcəyik. Amma bu halda heç kəsin yaşayış səviyyəsinin yaxşılaşdırılmasını tələb etməyə haqqı çatmayacaq. Əksinə, yaşayış səviyyəsinin daha da aşağı düşəcəyi fikri ilə barışmaq lazım gələcək. Ya da yaxşı yaşamaq, iqtisadiyyatımızı inkişaf etdirmək istəyiriksə, özümüzdə cəsarət tapmalı, ciddi qarşılıqlı güzəştlərə getməliyik».
O vaxtdan 14 il keçir və həyat göstərir ki, Ermənistan əhalisi ölkənin hazırkı rəhbərliyi tərəfindən devrilmiş L.Ter-Petrosyanın sözünə qulaq asmalı idi. O, bir müddət əvvəl BBC-nin Rusiya xidmətinə verdiyi müsahibəsində də bir daha bu məqama işarə edib.
L.Ter-Petrosyan bildirib ki, o zaman Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli planının iflasına «qarabağlılar (Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi) səbəb olub. Onlar məsələyə maksimalistcəsinə yanaşıblar, əldə olunanları az hesab ediblər, bir az da sıxaraq, daha çoxuna nail olmağın mümkünlüyünü düşünüblər».
Nəticədə, Qarabağ klanı «bir az da sıxmaq» qərarı ilə nəyə nail oldu? Bu gün danışıqlar masası üzərindəki Madrid prinsiplərinin məğzi elə 1997-ci ildə müzakirə olunan mərhələli həll planından ibarətdir. Yəni beynəlxalq vasitəçilərin təklifləri, demək olar ki, dəyişməz qalıb. Amma regiondakı qüvvələr balansında ciddi dəyişiklik var.
Əgər bu il Ermənistanı bir tikə çörək tapmaq üçün 300 min insan tərk edirsə, Azərbaycana hər il iş dalınca 10 minlərlə əcnəbi gəlir. Yalnız ötən il Azərbaycanda vətəndaşlığı olmayan, təxminən, 10 min əcnəbi əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün fərdi icazə alıb. Burada söhbət hələ qeyri-leqal çalışanlardan getmir. Rəsmi məlumata görə, hazırda Azərbaycanda 92 ölkənin nümayəndələri işləyir.
Düşündürücü deyil?
Daha bir nümunə: erməni sosioloqların araşdırması göstərib ki, əhalinin, təxminən, 60%-i ölkədəki iqtisadi vəziyyətdən narazıdır. Bunu «Qafqazın tədqiqat resursları mərkəzinin» (CRRC) Ermənistan filialının direktoru Egine Manasyan USAID, CRR və «Avrasiya» fondu tərəfindən aparılmış sorğunun nəticələrini açıqalyan zaman bildirib.
Tədqiqat Ermənistanın bütün əyalətlərində 1549 nəfər arasında təsadüfi qaydada aparılıb. «2008-ci illə müqayisədə iqtisadi durumdan narazı olanlar 16% artıb», - deyə Manasyan bildirib.
Layihə rəhbərinin sözlərinə görə, rəyi soruşulanların 69%-i ən ciddi problem kimi işsizliyi göstərib. Digər probelmlər sırasında inflyasiya, yoxsulluq, gəlirlərin aşağı olması, korrupsiya və emiqrasiya qeyd edilib.
«2010-cu ildə inflyasiya problemi 2009-cu illə müqayisədə, təxminən, 2 dəfə daha çox insanı narahat edir», - deyə “CRRC-Armenia”nın direktoru bildirib.
Bu vəziyyətin tamamilə təbii olduğunu Ermənistanla Azərbaycanın əsas makroiqtisadi göstəricilərinin müqayisə olunduğu diaqramlarımız da aydın şəkildə göstərir. Tədqiqatlarımız göstərir ki, 2000-ci ildə rəsmi məlumata görə, Azərbaycanda ÜDM Ermənistanınkından 2,7 dəfə yüksək idisə, 10 il sonra bu fərq 5,5 dəfəyə çatıb.
2005-ci ildə Azərbaycan və Ermənistanda adambaşına düşən ÜDM-nin həcminə görə vəziyyət təxminən eyni idi. 2010-cu ildə isə bu göstəricidə Azərbaycan Ermənistanı 2 dəfə üstələyib.
2005-ci ildə Azərbaycanın Dövlət Büdcəsinin gəlirləri Ermənistan büdcəsinin gəlirlərini 2,6 dəfə, 2010-cu ildə isə 7 dəfəyədək üstələyib. Müvafiq olaraq büdcə xərcləri arasındakı fərqə görə də 2005-ci ildə Azərbaycan Ermənistanı 2,5, ötən il isə 6,4 dəfə üstələyib.
Qüvvələr balansını strateji valyuta ehtiyatları arasındakı fərq də açıq-aşkar göstərir. Bu göstəricidə Azərbaycan Ermənistanı 16 dəfə üstələyir.
Azərbaycan və Ermənistanın ÜDM-yə nisbətdə xarici borcunun həcminə də nəzər salmaq yerinə düşər. Azərbaycanda bu, ÜDM-in cəmi 7,42%-ni təşkil edirsə, Ermənistanda 2010-cu ilə xarici borc ÜDM-nin 44%-ni təşkil edir. Kritik sayılan 50%-lik hədd artıq elə də uzaqda deyil.
Xatırladaq ki, 2009-cu ildə Ermənistanın maliyyə naziri Tiqran Davtyan əhalini inandırmağa çalışırdı ki, 2025-ci ilə ölkənin xarici borcunun kritik həddə çatması gözlənilmir. Onun sözlərinə görə, yaxın 10-11 ildə ölkənin xarici borcu ÜDM-nin maksimum 37-38%-dək yüksələ bilər. Yeri gəlmişkən, 2008-ci ildə bu nisbət 13-14% idi.
Lakin keçən dövrdə nazirin proqnozlarının yanlış olduğunun üzə çıxması, mifin dağılması üçün cəmi 2 il kifayət edib.
Bu gün Ermənistanda xarici borcun həcmi kifayət qədər böyükdür. Ölkənin böyük həcmli beynəlxalq kreditlər alması üçün ehtiyatları da qalmayıb.
Beləliklə, özünü təcrid duruma salmış, qonşularına qarşı ərazi iddiası üzündən regional layihələrdən kənarda qalmış Ermənistan hər şeydən əlavə, həm də xaricdən pul almaq imkanlarını da itirir.
Azərbaycanda isə durum tam fərqlidir. O özü xaricdə reallaşdırılan layihələrə kreditlər ayırır. Buna bariz nümunə kimi, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun Gürcüstan hissəsinin inşasına Azərbaycanın güzəştli şərtlərlə kredit ayırmasını göstərmək olar. Bundan başqa, büdcə imkanlarının artması ilə rəsmi Bakı, demək olar ki, həyat fəaliyyətinin bütün sahələrinə dövlət maliyyəsinin həcmini artırır. Digər sahələrlə yanaşı, Azərbaycanın müdafiə xərcləri də artır və bu, əlbəttə ki, Ermənistanın ürəyincə olan məsələ deyil.
Şübhəsiz, Yerevanı narahat edən məqam var - Azərbaycanın hərbi büdcəsi Ermənistanın dövlət büdcəsinə bərabərdir. Bakı isə işğal altındakı ərazilərini hərbi yolla azad etmək kimi suveren hüququndan imtina etməyib. Bu səbəbdən, Ermənistan və digər ölkələrin ermənipərəst dairələri Azərbaycanın hərbi potensialını gücləndirməsini dünyaya «militarist siyasət» və «silah-sursatla hədələmə» kimi təqdim etməyə salışır.
Amma bir məqama diqqət yetirmək lazımdır ki, müdafiə xərcləri Azərabaycanın dövlət büdcəsinin məsrəfləri arasında yalnız bir istiqamətdir. İqtisadi inkişafın fonunda o, təbii olaraq, bütün digər sahələrlə paralel inkişaf edir. Başqa sözlə, Azərbaycan və Ermənistanın ümumi inkişafındakı fərq hərbi sahəyə də təsirsiz ötüşə bilməzdi və biz də məhz bunu müşahidə edirik.
Beləliklə, Yerevanın hələ Sovet İttifaqının son illərində atdığı bumeranq geri qayıdır və əgər bu, yalnız Ermənistan hakimiyyətinin başında çatlasa, ermənilər şükür etməli olacaq.

ARMENIA WITHOUT ARMENIANS
"Armenia will not become a normal state. We will not live well until we resolve the problem of Karabakh."Levon Ter-Petrosyan
The worst wave of migration since the beginning of the war (the Armenian-Azerbaijani conflict - R+) awaits Armenia, so says a study conducted by the authorities, according to the Armenian media. The Haykakan Zhamanak newspaper (Armenian Times) writes that if the current political situation continues, another 300,000 people will leave the country before the end of the year.
One source told the newspaper that this number does not include those Armenians who have migrated to Georgia - they are regarded as living in Armenia, since most of them work in the neighbouring country and still visit their homeland periodically.
According to the same study, the increased level of migration is linked to the disappointment and lack of belief by 80 per cent of the population in the future. "To stop this process, people must believe in tomorrow once again. But this problem can only be solved by a change of government. A change of power, or Armenia without Armenians - this is the conclusion to be drawn from the study", writes the paper.
However, experience shows that a change of government cannot correct the political, economic, and consequently, demographic situation in Armenia. Yerevan is gripped within its own aggressive policies towards almost all of its neighbours. Because of this policy, large-scale regional economic projects bypass Armenia. As a result, the country's population is forced to eke out a miserable existence, while their regional neighbours have begun to live no worse than in most developed countries of Europe.
At the same time, there is way out of this unenviable situation; the starting point is a settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict.
Yerevan is also aware of this. However, if Armenia's ruling Karabakh clan does not have the courage to admit it to its own people, the opposition represented by former president Levon Ter-Petrosyan is talking about the vital importance of first settling the conflict for the future of Armenia itself.
Back on 26 September 1997, Ter-Petrosyan, the then president of Armenia, held an extended press conference at which he made a surprise statement. "In the future, we will be asking for what we reject today, but we won't get it...," he said. "We must be realistic and understand that the international community will not tolerate the situation around Nagornyy Karabakh for a long time, since this situation represents a threat to regional cooperation, security and the West's oil interests."
And, most importantly, Levon Ter-Petrosyan even then openly admitted that Armenia faced a choice: either to compromise on the Karabakh problem, or accept economic stagnation and low living standards for many years. "Armenia will not become a normal state. We will not live well until the Karabakh problem is solved and the blockade is eliminated. Either - or. Or we should tell the world: move over, we ourselves will solve our problems, we are confident in our abilities and will not go for concessions. But in this case, no-one has the right to demand better living standards; on the contrary, we will have to get used to the idea that living standards will decline even further. Or, if we want to live well and develop our economy, we should have the courage to go for serious mutual concessions", he said.
Fourteen years have gone by since then, and time has shown that the people of Armenia should have listened to Levon Ter-Petrosyan, who was overthrown by the current leadership of Armenia. He hinted at this in a recent interview with the BBC's Russian Service.
According to him, the reason for the failure of the then settlement plan was that "Karabakhis (the current Armenian leadership) took a maximalistic position and decided that it was not enough and that they could exert more pressure and get more."
What did the Karabakh clan get by deciding to "exert more pressure"? Today on the negotiating table are proposals whose essence boils down to the same phased settlement plan that was discussed in 1997. That is, the international mediators' proposals have remained almost the same. But the regional balance of power has undergone serious change. The situation of which Armenia's first president warned is quite clear today. Isn't this a reason for the authorities' chief opponent to convince people of his far-sightedness?
While 300,000 people will leave Armenia in search of a piece of bread this year, tens of thousands of foreigners come to work in Azerbaijan every year. Just last year, about 10,000 foreigners and stateless persons received individual permits to work in the country. And this figure does not include illegal arrivals. According to official figures, people from 92 countries currently work in Azerbaijan. Isn't that food for thought?
Here is another example. The study by the Armenian social scientists found that about 60 per cent of the population is dissatisfied with the country's economic situation. This was reported by the director of the Armenian branch of the organization Caucasus Research Resource Centres (CRRC), Egine Manasyan, in summing up the poll conducted by USAID, CRRC and the Eurasia Foundation.
The study was conducted in all regions of Armenia, with 1,549 people being surveyed by interviewers in random order.
"It should be noted that the number of those unhappy with the economic situation has increased by 16 per cent compared with 2008," Manasyan said.
According to the project manager, 69 per cent of respondents named unemployment as a serious problem, while other problems include inflation, poverty, low incomes, corruption and emigration.
"The problem of inflation in 2010 worries almost twice as many people as it did in 2009", said the director of CRRC-Armenia.
That this state of affairs is quite typical is graphically illustrated by our diagrams, which compare the basic macroeconomic indicators of Armenia and Azerbaijan. Our study showed that while in 2000, according to official data, Azerbaijan's GDP was 2.7 times higher than that of Armenia, 10 years later, it was 5.5 times higher. In terms of per capita GDP, Azerbaijan and Armenia were almost equal in 2005, while in 2010 Azerbaijan's figure was twice that for Armenia.
Whereas in 2005 Azerbaijan's budget revenues exceeded the revenues of the Armenian treasury by 2.6 times, in 2010 the difference had  increased to 7 times. Accordingly, the difference between state budget expenditure in Azerbaijan and Armenia was 2.5 times in 2005, while last year it increased to 6.4 times.
The balance of power is no less eloquently characterized by the size of strategic currency reserves; Azerbaijan's reserves are 16 times greater than Armenia's.
Against this background, it is worth looking at the ratio of the countries' external debt to GDP. In Azerbaijan, the ratio is only 7.42 per cent, in Armenia, however, in 2010 public debt accounted for 44 per cent of GDP, coming close to the critical level of 50 per cent.
In 2009, Minister of Finance Tigran Davtyan assured the people of his country that, its external public debt would not come close to the critical level in the period to 2025. He said that over the next 10-11 years, the foreign debt would increase to a maximum of 37-38 per cent against the 13-14 per cent in 2008. But time has refuted the minister's prediction; just two years were enough to dispel this myth.
Today, Armenia has a rather high level of external debt, and it has almost no reserves left to attract major international credits. Thus, having driven itself into isolation, and being sidelined from large-scale regional projects because of its territorial claims on its neighbours, Armenia is also losing its last chance of getting foreign loans.
The situation is completely different in Azerbaijan, which has been lending to projects abroad in recent years. A good example is Azerbaijan's preferential lending for the construction of the Georgian section of the Baku-Tbilisi-Kars railway. Moreover, with the growing possibilities for its budget, Baku is increasing state funding in virtually all spheres of life. Among other aspects, Azerbaijan's defence spending is increasing, which causes no pleasure in Armenia.
Of course, Yerevan has something to worry about - Azerbaijan's military budget is equal to the Armenia's entire state budget, and Baku does not intend to give up its sovereign right to liberate its territories by force of arms. Therefore, Armenia and pro-Armenian circles in several countries are trying to present the strengthening of Azerbaijan's military power as a militaristic policy or sabre rattling to the international community. However, it is worth noting that defence spending is just one of the items in Azerbaijan's state budget expenditure, and it is growing in parallel to other items, which is quite natural for general economic development. In other words, the difference in the overall development of Armenia and Azerbaijan could not but affect the military sphere, as we observe.
Moreover, our findings reflect the picture up to 2010, when the world had just begun to recover from the global crisis. Today the situation is changing - world consumption is growing, oil and gas are becoming more expensive, Baku is increasing investment in the non-oil sector and the social sphere, while Yerevan is still hostage to its own ambition. Accordingly, the gap between Azerbaijan and Armenia is increasing day by day.
Thus, the boomerang launched by Armenia in the final years of the Soviet Union is swinging back, and Armenia, we can say, will escape with minimal losses if it sweeps away the country's authorities on its way.