BERTİ FOQTS GETMƏYƏ HAZIRDIR
Amma döyüşsüz təslim olmaq fikrində deyil. Futbol üzrə Azərbaycan millisinin baş məşqçisi ilə eksklüziv müsahibə
Azərbaycan idmanında tanınan simalar çoxdur. Lakin hazırda ən məşhur sima, yəqin ki, Berti Foqtsdur. “Avro-2012”nin seçmə mərhələsində Belçikaya 1:4 hesablı məğlubiyyətdən sonra yığmamızın sadiq azərkeşləri və hətta futbolla maraqlanmayan insanlar da alman məşqçinin adını əzbərləməli olub.
Futbolda həmişə belə olur: qalib gələndə komanda qəhrəmana çevrilir, uduzanda isə bütün tənqidlər məşqçiyə ünvanlanır. Belçikaya biabırçı məğlubiyyətdən sonra veteran futbolçular, jurnalistlər və hətta bəzi deputatlar Foqtsu tənqid atəşinə tutdu. Hələ oktyabrda Türkiyə üzərində 1:0 hesablı qələbədən sonra alman məşqçiyə xilaskar gözüylə baxanlar, indi onun istefasını tələb edir. Foqts isə bu ağır məğlubiyyətdən sonra vətəni Almaniyaya üz tutmuşdu. Sonradan isə Bakıya qayıdaraq çempionat oyunlarını izləməyə başladı. Elə onunla görüşümüz də Azərbaycan premyer-liqasının oyunlarının birində baş tutdu. Yəqin, müsahibəyə razılaşanda Berti Foqts suallarımızın nə qədər «acı» olacağını bilmirdi.
- Yəqin, təlim-məşq toplanışı ilə bağlı Bakıya qayıtmalı olmusunuz?
- Aprelin 11-14-nə qədər Bakıda yığmanın təlim-məşq toplanışı keçirilməli idi. Həmin dörd gün ərzində futbolçuların hazırlığıyla tanış olmalıydım. Amma qərara aldıq ki, təlim-məşq təxirə salınsın. Çünki hazırda çempionatda vacib oyunlar keçirilir və belə bir mərhələdə klublara mane olmaq istəmədim. Digər tərəfdən, onsuz da oyunçular tibbi müayinədən keçəcək. Həmin vaxt onların hazırlığı ilə maraqlanmaq imkanı olacaq.
- Artıq Belçikayla oyundan kifayət qədər vaxt keçib. Oyunu analiz edə bilmisinizmi? Yəni, niyə belə alındı?
- Futbolda az səhv buraxan komanda qalib gəlir. Və buna görə də meydana çıxan hər bir komanda daha az səhv buraxmağa çalışır. Şəxsən mən Brüsseldə meydanda mübarizə görmədim. Nə qədər acı olsa da, futbolçuların özünə bənzəmədiyini etiraf etməliyəm. Oyun başdan-ayağa səhvlərdən ibarət idi. Məşqdə xariqələr yaradan futbolçular, Brüsseldə meydanda heç gözə dəymədilər. Doğrudan da, həddən artıq səhvlər buraxdıq. Bu cür səhvlərlə isə oyunda nəyəsə ümid etmək sadəlövhlük olardı.
- Belçikanın güclü komanda olması ilə razılaşırıq. Amma mübarizəsiz məğlubiyyəti anlamaq çətindir. Elə bil, oyunçular hələ meydana çıxmazdan əvvəl məğlubiyyətlə barışmışdı...
- Bilirsiniz, mən heç vaxt mətbuatda futbolçuları müzakirə etməyi sevməmişəm. Amma siz məni məcbur edirsiniz ki, onlardan bəzilərinin adını çəkim. Həmin gün 1-2 futbolçunu çıxmaq şərti ilə, digərləri, sadəcə, səhv buraxmaqla məşğul oldu. Onlar anlamırlar ki, ölkənin əsas komandasında oynamaq şərəfdi. Millidə də belə oyun göstərərlər?!
- «Onlar» dedikdə bütün komanda nəzərdə tutulur. Bəlkə, konkret ad çəkəsiniz?
- Çəkə bilərəm. Məsələn, Mahir Şükürov və Rail Məlikov onlara olan ümidləri doğrultmadılar. Konkret bu futbolçuların adlarını çəkməyim, onların daha təcrübəli olmasıyla bağlıdı. Onların hər ikisi gənclərə nümunə olmalıdır, amma bunun əvəzinə Brüsseldə kobud səhvlərə yol verdilər. Belə çıxır ki, məşqdə heç nə ilə məşğul olmamışıq. Onların meydanda 90 dəqiqə nümayiş etdirdiyinə baxanda soruşa bilərsiniz ki, bəs bu 10 gün nə ilə məşğul idiniz?
- Bəziləri sizi komandanı müdafiə futbolu oynatmaqda günahlandırır. Doğrudanmı, siz komandaya 90 dəqiqə müdafiədə oturmağı tapşırırsınız?
- Belçika ilə oyunda nə müdafiə var idi, nə hücum. Elə bil, Türkiyəni udan bu komanda deyildi. Türkiyə ilə oyunda futbolçuların gözləri parlayırdı, meydanda sona qədər can qoyurdular. Brüsseldə isə bunları görmədim. Mən müdafiəmeyilli futbol oynatmaq istəməmişəm. Əksinə, komandadan imkan daxilində tez-tez hücuma keçmək tələb olunurdu. Sadəcə, Cavadov heç nə edə bilmədi.
- Azərbaycan mediasını izləmək imkanınız olubmu? Futbolçular sizi onları başqa mövqedə oynatmağınızdan şikayətlənib...
- Müsahibə verməkdənsə, qoy futbol oynasınlar. Mövqe ilə bağlı onlardan soruşanda, nədənsə heç nə söyləmədilər. Ona görə, nəsə deməyə çətinlik çəkirəm.
- Hər halda, Azərbaycan mətbuatının yığmanı və şəxsən sizi tənqid atəşinə tutmasından, yəqin ki, xəbəriniz var?
- Məğlubiyyətdən sonra tənqidi normal qəbul edirəm. Rusiya ilə qazandığımız heç-heçə, Türkiyə ilə oyunda əldə etdiyimiz qələbədən sonra ünvanımıza çoxlu sayda xoş sözlər dedilər. İndi isə uduzmuşuqsa, deməli, tənqid olunmalıyıq. Qoy futbolçular buna öyrəşsinlər.
- Amma sizin istefanızı tələb edənlər də var...
- Müqavilə məsələsini AFFA həll edir - unutmayaq ki, yekun qərarı federasiya verir. Amma istənilən halda, əgər getməyimlə hər şey düzələcəksə, onda problem yoxdur - gelə bilərəm.
- Belçika ilə oyunlarından narazı qaldığınız futbolçuları növbəti hazırlığa çağıracaqsınızmı?
- Qazaxıstanla oyuna qədər millinin futbolçuları tibbi müayinədən keçəcək. Yalnız bundan sonra qərarımızı verəcəyik. Yığmanın heyətində dəyişiklik olacağını gözləmək olar - ümidləri doğrultmayanlar millidə olmayacaq. Hələlik, dəqiq olan yalnız budur ki, Mahir Şükürov Qazaxıstan və Almaniya ilə oyunlarda komandada olmayacaq.
- Mahir özü oynamaq istəmir, yoxsa?
- Şükürov mənə yaxınlaşaraq müəyyən müddət onu yığmaya çağırmamağımı xahiş etdi. Bilirsiniz ki, o, hazırda klubsuzdu, Mahaçqalanın «Anci» klubundan ayrılıb. Bakıda «Neftçi» ilə birlikdə məşq etsə də, oyunlarda meydana çıxmır. Əgər praktika yoxdursa, deməli, formasını itirir. Ona görə Mahir yığmaya kömək edə bilməyəcəyini bildirdi. Yaxın 3-4 ay ərzində millidə olmayacaq.
- Necə düşünürsünüz, Qazaxıstanla oyuna qədər komandamızda problemləri yoluna qoymaq mümkün olacaqmı?
- Yığmanın səviyyəsini yüksəltmək üçün vaxt lazımdı. Futbolda 1-2 ay çox az müddətdi. İstənilən halda, AFFA ilə birlikdə komandanın səviyyəsini yüksəltmək üçün səylə çalışırıq. Unutmayaq ki, futbol komanda oyunudur. Və əgər 1-2 futbolçu oynamırsa, yekunda bütün komanda məğlub olur.
Qazaxıstanla oyuna hələ vaxtımız var. Ona görə ümid edirəm, hər şey yaxşı olacaq.
- Yəqin, şübhə etmirsiniz ki, Qazaxıstanla oyunda azarkeşləri yalnız qələbə qane edəcək...
- Biz hər oyuna qələbə üçün çıxırıq. Rəqibə gəlincə, Qazaxıstan güclü komandadı. Yadınızdadı, Almaniyanın baş məşqçisi Yoahim Löv onlarla oyundan sonra nə dedi? Löv açıq şəkildə bildirdi ki, «Qazaxıstan Azərbaycandan güclüdür».
- Bununla nə demək istəyirsiniz?
- Əminəm ki, Qazaxıstana Azərbaycanla oyunda çətin olacaq. Odur ki, biz onlarla oyuna yaxşı hazırlaşmalıyıq.

БЕРТИ ФОГТС ГОТОВ УЙТИ
Но сдаваться без боя не намерен. Эксклюзивное интервью R+ с главным тренером сборной Азербайджана по футболу
Известных лиц в азербайджанском спорте много. Но сегодня самым популярным среди них наверняка является Берти Фогтс - главный тренер сборной Азербайджана по футболу. После поражения от сборной Бельгии в отборочном раунде Евро-2012 со счетом 4:1 немецкого тренера не поминали разве что ленивые.
В футболе так было всегда: с победой поздравляют команду, а за поражение критикуют тренера. После скандального проигрыша сборной Бельгии на немецкого наставника азербайджанской сборной обрушились все - футболисты-ветераны, журналисты и даже депутаты. Те, кто называл его спасителем отечественного футбола после победы со счетом 1:0 над сборной Турции осенью прошлого года, теперь требуют его отставки. Сам же Б.Фогтс после матча с Бельгией отправился на родину - в Германию и, вернувшись в Баку недавно, стал следить за играми чемпионата страны. Наша встреча с ним состоялась как раз на одной из игр премьер-лиги. Соглашаясь на это интервью, Берти ФОГТС,  думается, не предполагал, какими "горькими" будут наши вопросы.
- Наверное, вы вернулись в Баку в связи со сборами?
- Да, 11-14 апреля в Баку намечалось проведение сборов. В течение четырех дней я должен был ознакомиться с уровнем подготовки футболистов. Однако мы решили отложить сборы, так как в настоящее время проходят важные встречи на чемпионате страны и я не захотел мешать клубам на данном этапе. С другой стороны, игрокам предстоит пройти медицинский осмотр и тогда у меня будет возможность поинтересоваться уровнем их подготовки.
- После матча с Бельгией прошло уже достаточно времени. Успели ли вы проанализировать игру? Почему так вышло?
- В футболе побеждает тот, кто допускает меньше ошибок. И поэтому каждая выходящая на поле команда старается максимально уменьшить их количество. Лично я борьбы на поле в Брюсселе не увидел. Как бы горько ни было, должен признаться, что наши футболисты не походили на самих себя. Игра состояла из сплошных промахов. Игроки, показывавшие чудеса на тренировках, на поле в Брюсселе были совсем незаметны. Мы допустили слишком много ошибок. А с такими промахами надеяться на что-то было бы наивным.
- Согласимся, что сборная Бельгии является сильной командой. И все же поражение без борьбы понять трудно. Словно игроки смирились с этим еще до выхода на поле…
- Знаете, я никогда не любил обсуждать футболистов в прессе. Однако вы вынуждаете меня назвать некоторых из них. За исключением одного-двух игроков, остальные только и делали, что допускали промахи. Они не понимают, что играть в главной команде страны  - большая честь. Разве можно так играть за национальную сборную?
- Может, назовете конкретные имена?
-  Могу назвать. Например, Махир Шукюров и Раил Меликов не оправдали возлагаемых на них надежд. То, что я упомянул именно этих игроков, связано с тем, что они более опытные и должны служить примером для молодых. Вместо этого в Брюсселе оба игрока допускали грубейшие ошибки. Выходит, на тренировках они ничего не делали. Посмотрев на то, что они продемонстрировали за 90 минут игры, можете спросить: а чем же вы занимались эти 10 дней?
- Некоторые обвиняют вас в том, что вы учите оборонительному футболу. На самом ли деле вы поручаете команде играть все 90 минут в защите?
- В игре с Бельгией не было ни защиты, ни нападения. Словно не эта команда выиграла у сборной Турции. В той игре у игроков сверкали глаза, на поле они выложились до последнего. В Брюсселе же я всего этого не увидел. Я не требовал игры от обороны. Напротив, от команды требовалось чаще, при каждой возможности переходить в атаку. Просто Джавадов не смог ничего сделать.
- Была ли у вас возможность следить за азербайджанской прессой? Футболисты жаловались на то, что вы не давали им играть на других позициях…
- Лучше пусть играют в футбол, чем давать интервью. Когда их спрашивали по поводу позиций, почему-то они ничего не сказали. Поэтому затрудняюсь что-то сказать.
- Во всяком случае вы, наверно, в курсе, как СМИ критиковали сборную и вас лично?
- Я нормально воспринимаю критику после поражения. После очка, заработанного в матче с Россией, и победы над Турцией в наш адрес было высказано много приятных слов. А  теперь мы проиграли, значит, должны быть раскритикованы. Пусть футболисты привыкают к этому…
- Но звучат также требования о вашей отставке…
- Вопрос контракта решает АФФА, за которой и последнее слово. Однако в любом случае, если с моим уходом все встанет на свои места, пожалуйста, я могу и уйти.
- Пригласите ли вы на очередной сбор игроков, которыми остались недовольны в матче с Бельгией?
- До матча с Казахстаном футболисты сборной пройдут медицинский осмотр. Только после этого мы примем решение. Можно ожидать и изменений в составе сборной - не оправдавшие надежд играть в сборной не будут. Пока точно известно только то, что во встречах с Казахстаном и Германией в составе не будет Махира Шукюрова.
- Сам Махир не желает играть?
- Шукюров подошел ко мне и попросил некоторое время не призывать его в сборную. Вам известно, что он ушел из махачкалинского "Анджи" и сейчас фактически свободен. Правда, тренируется с "Нефтчи", но в играх на поле не выходит. А если нет игровой практики, значит, игрок теряет форму. Поэтому Махир понимает, что не сможет помочь сборной. В ближайшие 3-4 месяца его в составе не будет.
- Как, по-вашему, удастся ли устранить проблемы в команде до встречи со сборной Казахстана?
- Для повышения уровня мастерства сборной необходимо время. Пара месяцев в футболе слишком небольшой срок. В любом случае мы вместе с АФФА прилагаем все усилия для этого. Не будем забывать, что футбол - это командная игра. И если 1-2 игрока играют плохо, поражение в конечном счете терпит вся команда. До игры с командой Казахстана еще есть время. Поэтому надеюсь, что все будет хорошо.
- Наверное, и вы не сомневаетесь, что в матче с Казахстаном болельщиков может устроить только победа?
- Мы на каждую игру выходим ради победы. Что касается соперника, сборная Казахстана - сильная команда. Помните, что сказал после игры тренер сборной Германии Иоахим Лёв? Он открыто заявил, что "Казахстан сильнее Азербайджана".
- Что вы этим хотите сказать?
- Уверен, что на встрече с Азербайджаном Казахстану будет трудно. Поэтому мы должны хорошо подготовиться к игре с ними.