BERTİ FOQTS GETMƏYƏ HAZIRDIR
Amma döyüşsüz təslim olmaq fikrində deyil. Futbol üzrə Azərbaycan millisinin baş məşqçisi ilə eksklüziv müsahibə
Azərbaycan idmanında tanınan simalar çoxdur. Lakin hazırda ən məşhur sima, yəqin ki, Berti Foqtsdur. “Avro-2012”nin seçmə mərhələsində Belçikaya 1:4 hesablı məğlubiyyətdən sonra yığmamızın sadiq azərkeşləri və hətta futbolla maraqlanmayan insanlar da alman məşqçinin adını əzbərləməli olub.
Futbolda həmişə belə olur: qalib gələndə komanda qəhrəmana çevrilir, uduzanda isə bütün tənqidlər məşqçiyə ünvanlanır. Belçikaya biabırçı məğlubiyyətdən sonra veteran futbolçular, jurnalistlər və hətta bəzi deputatlar Foqtsu tənqid atəşinə tutdu. Hələ oktyabrda Türkiyə üzərində 1:0 hesablı qələbədən sonra alman məşqçiyə xilaskar gözüylə baxanlar, indi onun istefasını tələb edir. Foqts isə bu ağır məğlubiyyətdən sonra vətəni Almaniyaya üz tutmuşdu. Sonradan isə Bakıya qayıdaraq çempionat oyunlarını izləməyə başladı. Elə onunla görüşümüz də Azərbaycan premyer-liqasının oyunlarının birində baş tutdu. Yəqin, müsahibəyə razılaşanda Berti Foqts suallarımızın nə qədər «acı» olacağını bilmirdi.
- Yəqin, təlim-məşq toplanışı ilə bağlı Bakıya qayıtmalı olmusunuz?
- Aprelin 11-14-nə qədər Bakıda yığmanın təlim-məşq toplanışı keçirilməli idi. Həmin dörd gün ərzində futbolçuların hazırlığıyla tanış olmalıydım. Amma qərara aldıq ki, təlim-məşq təxirə salınsın. Çünki hazırda çempionatda vacib oyunlar keçirilir və belə bir mərhələdə klublara mane olmaq istəmədim. Digər tərəfdən, onsuz da oyunçular tibbi müayinədən keçəcək. Həmin vaxt onların hazırlığı ilə maraqlanmaq imkanı olacaq.
- Artıq Belçikayla oyundan kifayət qədər vaxt keçib. Oyunu analiz edə bilmisinizmi? Yəni, niyə belə alındı?
- Futbolda az səhv buraxan komanda qalib gəlir. Və buna görə də meydana çıxan hər bir komanda daha az səhv buraxmağa çalışır. Şəxsən mən Brüsseldə meydanda mübarizə görmədim. Nə qədər acı olsa da, futbolçuların özünə bənzəmədiyini etiraf etməliyəm. Oyun başdan-ayağa səhvlərdən ibarət idi. Məşqdə xariqələr yaradan futbolçular, Brüsseldə meydanda heç gözə dəymədilər. Doğrudan da, həddən artıq səhvlər buraxdıq. Bu cür səhvlərlə isə oyunda nəyəsə ümid etmək sadəlövhlük olardı.
- Belçikanın güclü komanda olması ilə razılaşırıq. Amma mübarizəsiz məğlubiyyəti anlamaq çətindir. Elə bil, oyunçular hələ meydana çıxmazdan əvvəl məğlubiyyətlə barışmışdı...
- Bilirsiniz, mən heç vaxt mətbuatda futbolçuları müzakirə etməyi sevməmişəm. Amma siz məni məcbur edirsiniz ki, onlardan bəzilərinin adını çəkim. Həmin gün 1-2 futbolçunu çıxmaq şərti ilə, digərləri, sadəcə, səhv buraxmaqla məşğul oldu. Onlar anlamırlar ki, ölkənin əsas komandasında oynamaq şərəfdi. Millidə də belə oyun göstərərlər?!
- «Onlar» dedikdə bütün komanda nəzərdə tutulur. Bəlkə, konkret ad çəkəsiniz?
- Çəkə bilərəm. Məsələn, Mahir Şükürov və Rail Məlikov onlara olan ümidləri doğrultmadılar. Konkret bu futbolçuların adlarını çəkməyim, onların daha təcrübəli olmasıyla bağlıdı. Onların hər ikisi gənclərə nümunə olmalıdır, amma bunun əvəzinə Brüsseldə kobud səhvlərə yol verdilər. Belə çıxır ki, məşqdə heç nə ilə məşğul olmamışıq. Onların meydanda 90 dəqiqə nümayiş etdirdiyinə baxanda soruşa bilərsiniz ki, bəs bu 10 gün nə ilə məşğul idiniz?
- Bəziləri sizi komandanı müdafiə futbolu oynatmaqda günahlandırır. Doğrudanmı, siz komandaya 90 dəqiqə müdafiədə oturmağı tapşırırsınız?
- Belçika ilə oyunda nə müdafiə var idi, nə hücum. Elə bil, Türkiyəni udan bu komanda deyildi. Türkiyə ilə oyunda futbolçuların gözləri parlayırdı, meydanda sona qədər can qoyurdular. Brüsseldə isə bunları görmədim. Mən müdafiəmeyilli futbol oynatmaq istəməmişəm. Əksinə, komandadan imkan daxilində tez-tez hücuma keçmək tələb olunurdu. Sadəcə, Cavadov heç nə edə bilmədi.
- Azərbaycan mediasını izləmək imkanınız olubmu? Futbolçular sizi onları başqa mövqedə oynatmağınızdan şikayətlənib...
- Müsahibə verməkdənsə, qoy futbol oynasınlar. Mövqe ilə bağlı onlardan soruşanda, nədənsə heç nə söyləmədilər. Ona görə, nəsə deməyə çətinlik çəkirəm.
- Hər halda, Azərbaycan mətbuatının yığmanı və şəxsən sizi tənqid atəşinə tutmasından, yəqin ki, xəbəriniz var?
- Məğlubiyyətdən sonra tənqidi normal qəbul edirəm. Rusiya ilə qazandığımız heç-heçə, Türkiyə ilə oyunda əldə etdiyimiz qələbədən sonra ünvanımıza çoxlu sayda xoş sözlər dedilər. İndi isə uduzmuşuqsa, deməli, tənqid olunmalıyıq. Qoy futbolçular buna öyrəşsinlər.
- Amma sizin istefanızı tələb edənlər də var...
- Müqavilə məsələsini AFFA həll edir - unutmayaq ki, yekun qərarı federasiya verir. Amma istənilən halda, əgər getməyimlə hər şey düzələcəksə, onda problem yoxdur - gelə bilərəm.
- Belçika ilə oyunlarından narazı qaldığınız futbolçuları növbəti hazırlığa çağıracaqsınızmı?
- Qazaxıstanla oyuna qədər millinin futbolçuları tibbi müayinədən keçəcək. Yalnız bundan sonra qərarımızı verəcəyik. Yığmanın heyətində dəyişiklik olacağını gözləmək olar - ümidləri doğrultmayanlar millidə olmayacaq. Hələlik, dəqiq olan yalnız budur ki, Mahir Şükürov Qazaxıstan və Almaniya ilə oyunlarda komandada olmayacaq.
- Mahir özü oynamaq istəmir, yoxsa?
- Şükürov mənə yaxınlaşaraq müəyyən müddət onu yığmaya çağırmamağımı xahiş etdi. Bilirsiniz ki, o, hazırda klubsuzdu, Mahaçqalanın «Anci» klubundan ayrılıb. Bakıda «Neftçi» ilə birlikdə məşq etsə də, oyunlarda meydana çıxmır. Əgər praktika yoxdursa, deməli, formasını itirir. Ona görə Mahir yığmaya kömək edə bilməyəcəyini bildirdi. Yaxın 3-4 ay ərzində millidə olmayacaq.
- Necə düşünürsünüz, Qazaxıstanla oyuna qədər komandamızda problemləri yoluna qoymaq mümkün olacaqmı?
- Yığmanın səviyyəsini yüksəltmək üçün vaxt lazımdı. Futbolda 1-2 ay çox az müddətdi. İstənilən halda, AFFA ilə birlikdə komandanın səviyyəsini yüksəltmək üçün səylə çalışırıq. Unutmayaq ki, futbol komanda oyunudur. Və əgər 1-2 futbolçu oynamırsa, yekunda bütün komanda məğlub olur.
Qazaxıstanla oyuna hələ vaxtımız var. Ona görə ümid edirəm, hər şey yaxşı olacaq.
- Yəqin, şübhə etmirsiniz ki, Qazaxıstanla oyunda azarkeşləri yalnız qələbə qane edəcək...
- Biz hər oyuna qələbə üçün çıxırıq. Rəqibə gəlincə, Qazaxıstan güclü komandadı. Yadınızdadı, Almaniyanın baş məşqçisi Yoahim Löv onlarla oyundan sonra nə dedi? Löv açıq şəkildə bildirdi ki, «Qazaxıstan Azərbaycandan güclüdür».
- Bununla nə demək istəyirsiniz?
- Əminəm ki, Qazaxıstana Azərbaycanla oyunda çətin olacaq. Odur ki, biz onlarla oyuna yaxşı hazırlaşmalıyıq.

BERTI VOGTS IS PREPARED TO QUIT
But he does not intend to surrender without a fight. An exclusive interview by R+ with the manager of Azerbaijan’s national football team
Author: Sanan SHAFIZADA Baku
There are many famous people in Azerbaijani sport. The least popular today is certainly Berti Vogts, the manager of the Azerbaijani national football team. After a 4-1 defeat to the Belgium national team in their Euro-2012 qualifying match, the German coach was recalled by many, and not in a very positive vein. This is always the rule in football: the team is congratulated for a victory, and the coach is criticized for a defeat. After the shocking loss to the Belgium team, everyone - veteran footballers, journalists and even parliamentarians criticized the German coach.
Those, who called him the saviour of national football after a 1:0 victory over the Turkish national team last autumn, are now demanding his resignation. Berti Vogts himself went home - to Germany - after the game with Belgium and, after returning to Baku recently, he began to follow games in the domestic league. Our meeting with him took place at a premier league game. Probably, in agreeing to this interview with R+, Berti VOGTS did not anticipate how bitter our questions would be.
- You have probably returned to Baku for training sessions?
- Yes, training sessions were planned for 11-14 April in Baku. Over four days, I wanted to familiarise myself with the players' training levels. However, we decided to postpone the training sessions since important games are under way in the domestic championship and I did not want to interfere with the clubs in this stage. However, the players will have medical examinations and then I will have a chance to find out their levels.
- Quite a long time has passed since the game with Belgium. Have you had time to analyze the game? What happened?
- The winner is the one who makes least mistakes in football. And so each team tries to reduce errors to the minimum. Personally I did not see much of a fight on the pitch in Brussels. However difficult, I must acknowledge that our players did not look like themselves. The game was one of continuous errors. Players who performed miracles in training, were totally unrecognizable on the pitch in Brussels. We made too many mistakes. And with so many blunders it would be na?ve to hope for anything.
- Let us agree that the Belgium national football team is strong. Nevertheless it is difficult to understand a defeat without a fight. It was as if the players had accepted defeat before the game started…
- You know, I never like discussing players in the press. However, you press me to name some of them. With the exception of one or two players, the rest only made mistakes. They do not understand that it is a great honour to play for the national team. How is it possible to play like that for the national team?
- Can you name names?
- I can. For example, Mahir Sukurov and Rail Malikov did not justify the hopes pinned on them. I mention these players because they are more experienced and should be an example to younger players. Instead, both players made bad mistakes in Brussels. It looked like they did not do anything in training. After watching how they played for 90 minutes on the pitch, one might ask: what did you do during those 10 days?
- Some people blame you for training the team in defensive football. Do you really train the team to play the whole 90 minutes in defence?
- In the game with Belgium there was neither defence nor attack. It was like a different team from the one that beat Turkey. In that game the players' eyes sparkled, they gave everything on the pitch. However, in Brussels I did not see that at all. I did not tell them to play defensively. On the contrary, the team was asked to take every opportunity to go on the attack. Cavadov simply could not do anything.
- Have you had a chance to follow the Azerbaijan press? Players complained that you did not let them play in other positions…
- They had better play football than give interviews. When they were asked about positions, for some reason they said nothing. So it is difficult for me to say anything.
- Anyway, you probably know how the media criticized the team and you personally?
- I usually receive criticism after defeats. After we earned a point in the match with Russia and after the win over Turkey, we heard many nice words. But now we have lost, which means we should be criticized severely. Let the players get used to this…
- But there are also demands for your resignation…
- The Association of Football Federation of Azerbaijan (AFFA) decides on the contract, and they have the last word. If everything will fall into place with my resignation, I can leave.
- Will you invite the players who displeased you in the Belgium match to the next training session?
- The players will have a check-up prior to the game with Kazakhstan. Only after that will we make a decision. It is also possible to expect changes to the team - players who failed to justify hopes will not play in the national team. What is clear so far is that Mahir Sukurov will not play in the games with Kazakhstan and Germany.
- Does Mahir himself not want to play?
- Sukurov himself approached me and asked me not to invite him to the national team for a while. You know he left Makhachkala's Andzhi and is actually free now. True, he is training with Neftci but he is not playing yet. He will not be in the national team for the next three to four months.
- Do you think it will be possible to solve the team's problems in the run up to the Kazakhstan game?
- Time is important in raising the level of skill in the national team. A couple of months is too short a period in football. In any event, together with AFFA, we make every effort to that end. We should not forget that football is a team game. And if a player or two play badly, the whole team loses. We still have time before the game with Kazakhstan. So I hope everything will be fine.
- You are probably in no doubt that fans will only be happy with victory in the game with Kazakhstan.
- We go to every game to win. As for our opponents, the Kazakh team is a strong one. Do you remember what Joachim L?w, the German team's coach, said after the game? He openly said that Kazakhstan are stronger than Azerbaijan.
- What would you like to say?
- I am confident that Kazakhstan will have problems in the game with Azerbaijan. We must prepare well for the game with them.