Ərdoğan qadınların hüquqlarına yanaşmada ikili standartlara diqqət çəkib
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan kişilərlə qadınlar arasında bərabərliyin təbiətə zidd olduğuna dair bəyanatı ilə ciddi narazılıqlara yol açıb. Üstəlik, prezident bu bəyanatla haradasa başqa yerdə yox, İstanbulda qadın haqları ilə bağlı keçirilən konfransda çıxış edib.
"Kişilərin və qadınların bədən quruluşları, həyat tərzləri fərqlidir. Hamilə qadın vaxtilə bəzi kommunist ölkələrində olduğu kimi, kişi ilə eyni səviyyədə işləyə bilməz", - deyə Türkiyənin dövlət başçısı qeyd edib.
Ərdoğanın fikrincə, zərif cinsin nümayəndələrinin əsas təyinatı "yer qazmaq" yox, ana olmaqdır. Çünki bu cür kobud iş qadının zərif təbiətinə ziddir. Ərdoğan feministlərin ünvanına da mənfi fikirlər səsləndirib. O, feministləri qadının islam cəmiyyətində ucala biləcəyi ali analıq statusunu dərk etməməkdə günahlandırıb. "Mən anamın ayaqlarından öpərəm. Qadınlara bərabərlik lazım deyil. Onlara kişilərlə eyni səviyyədə hörmət göstərilməlidir", - deyə Ərdoğan bildirib. O, hər bir qadının dünyaya ən azı 3 uşaq gətirməli olduğunu da söyləyib.
Bu çıxışdan dərhal sonra Ərdoğanı seksist ritorikada, Türkiyə cəmiyyətinə islam normaları tətbiq etmək cəhdində, 1923-cü ildə Osmanlı İmperiyasının qalıqları üzərində qurulmuş dünyəvi dövlətin prinsiplərini pozmaqda günahlandırıblar. Türkiyəli vəkil və hüquq müdafiəçisi Guliyə Gülbaharın fikrincə, prezident bu bəyanatı ilə ölkə Konstitusiyasını, həmçinin beynəlxalq hüququn gender bərabərliyilə bağlı müddəasını pozub. "Dövlət məmurlarının dilindən belə bəyanatların səsləndirilməsi kişilərlə qadınlar arasında bərabərliyə etinasızlıq yaradır, qadınlara qarşı zorakılıq hallarının artmasına yol açır", - deyə Gülbahar qeyd edib.
Məlum olduğu kimi, Ərdoğan hələ baş nazir olduğu 2012-ci ildə abortu qətl adlandırmış, eyni zamanda uşaqların dünyaya qeysər əməliyyatı ilə gətirilməsini tənqid etmişdi. Bundan başqa, Türkiyə baş nazirinin müavini Bülənt Arınç bu yaxınlarda qadınların ictimaiyyət arasında gülməsini tənqid etməklə, qadın təşkilatlarının narazılığına səbəb olub. O, qadının ictimaiyyət arasında gülməsinin islam normalarına uyğun olmadığını bildirib.
Ümumdünya İqtisadi Forumunun Gender Bərabərliyi Məcəlləsinə (özündə iqtisadi, siyasi, təhsil meyarlarını əks etdirir) görə Türkiyə 2013-cü ildə 136 ölkə arasında 120-ci yeri tutub. "Human Rights Watch" təşkilatının sentyabrda açıqladığı hesabatda isə bildirilir ki, Türkiyədə qadınlara qarşı zorakılıq hallarına yol verən cinayətkarlar - əsasən kişilər, partnyorlar, keçmiş həyat yoldaşları və ailə üzvləri - əksər hallarda cəzasız qalırlar. Hesabatda deyilir ki, 2012-ci ildə Türkiyə hökuməti qadınların zorakılıq hallarından müdafiəsinə dair qanuna əməl olunmasını təmin edə bilməyib.
Topqapı sarayındakı Sultan hərəmxanası İstanbulda Şərqlə Qərbin tam kəsişməsində yerləşən və insanların ən çox ziyarət etdikləri məkandır. Bəzən qısa şort geymiş, ucadan gülən qərbli turist xanımlar belə, etiraf edirlər ki, onlar orta əsrlər hökmdarına aid bu nəhəng evin qadınlara aid hissəsində dincələrək, həyatın ağır ritmindən uzaqlaşmaq istərdilər. Lakin müasir dünyada belə həyat tərzini təsəvvür etmək mümkün deyil. Çünki Türkiyənin hazırkı lideri ən azı bir məsələdə yanılır - beynəlxalq sənədlərdə əksini tapmış bərabərlikdən fərqli olaraq, hörmətə heç zaman hüquqi baxımdan zəmanət verilə bilməz. Əksər hallarda, həqiqətən də, qadınlardan xeyli güclü və uğurlu olan bütün kişilərin zərif cinsin nümayəndələrinə hörmət edəcəklərini düşünmək xam xəyaldır - kommunizmin ümumi bərabərliklə bağlı təbliğatı kimi. Üstəlik, feminizmin yarandığı, qadın hüquqları uğrunda mübarizənin daha kəskin olduğu ABŞ və Böyük Britaniya kimi ölkələrdə belə, qadınlara qarşı zorakılıq halları qorxulu həddədir. BMT-nin rəsmi məlumatına görə, dünyada qadınların 35%-i məişət zorakılığı ilə üzləşiblər və bu, kifayət qədər böyük rəqəmdir.
Sərt tənqidlərlə üzləşən Ərdoğan yeni bəyanatla çıxış etmək məcburiyyətində qalıb. O, sözlərinin düz anlaşılmadığını bildirib. Prezident deyib ki, o, 40 illik siyasi karyerasında daim qadın haqlarının müdafiəçisi kimi çıxış edib. Ərdoğanın sözlərinə görə, o, əslində, kişilərin və qadınların cəmiyyətdə bərabər olduqlarını, bərabər hüquqlara malik olduqlarını demək istəyib: sadəcə onlar təbiətcə fərqlidirlər və burada söhbət sırf fiziologiyadan gedir. Bu fikirlərə Ərdoğanın opponentləri klassik feminist postulatı ilə cavab veriblər - insanın cəmiyyətdəki rolunun yalnız onun təbii göstəricilərilə müəyyənləşdirmək yolverilməzdir. Çünki tibbi amillərlə əlaqədar ana olması mümkünsüz qadınlar da var və belə çıxır ki, onlar avtomatik olaraq cəmiyyətdən təcrid edilməlidirlər? Yeri gəlmişkən, patriarxal və dini cəmiyyətlərdə dünyaya uşaq gətirmək iqtidarında olmayan analar (hətta günah kişidə olsa belə), həqiqətən də, əksər hallarda gülüş hədəfinə çevrilirlər və bir çox hallarda bu, intiharadək aparıb çıxarır. Bundan başqa, bütün dünyada, təxminən 130 milyon qadın məhz gender amililə bağlı alçaldıcı hallarla üzləşirlər. Bu, onların gələcək həyatını iztiraba çevirir. "Hər halda, qadının uşaq doğmaq bacarığı ilə yanaşı, beyni, mənəvi tələbatları da var", - deyə yaşanan son hadisələrdən hiddətlənmiş bloger "Twitter" mikrobloqunda yazır.
Başqa sözlə, Ərdoğan öz aləmində haqlı olsa da, Qərbin liberal feminist düşüncəsində onun fikirləri aşkar təhqir sayılır. Amma Qərb cəmiyyətlərinin özləri belə, bu dəyərlərə nə qədər sadiqdir? Hər halda, Avropa və ABŞ-ın əksər sakinləri çılpaq qadın bədəninin müxtəlif sosial və mədəni problemlərə diqqətin cəlbi, siyasi hədəflərə çatılması məqsədilə istifadə olunmasına kifayət qədər tolerant yanaşırlar. Hər halda, feminist təşkilatların xüsusi bir etirazı səslənmir. Türkiyə prezidentinin İstanbulda çıxış etdiyi vaxtda Fransada Femen hərəkatının yarımçılpaq fəalı Strasburqda Müqəddəs Məryəm kilsəsinin minbərinə çıxaraq... Roma Papası Fransiskin Avropa Şurası və Avropa Parlamentinə səfərlərinin siyasiləşdirilməsinə etiraz edib. Onun kürəyində "Papa siyasətçi deyil", sinəsində isə "qeyri-dünyəvi Avropa"nı tənqid edən şüarlar yazılmışdı. Bundan bir neçə gün əvvəl isə Fransanın Femen hərəkatının fəalları Vatikanın Müqəddəs Pyotr meydanında etiraz aksiyası keçirmişdilər. Onların etirazı "katolik kilsəsinin Avropanın dünyəvi həyat tərzinə birbaşa müdaxiləsinə" idi. Yarımçılpaq qızlar əllərində xaçla diz çökərək nalayiq jestlər ediblər.
Roma Papası ilə yanaşı, Rusiya prezidenti Vladimir Putin də onların etirazlarının hədəfidir. Bu qızlar indiyədək bir çox aksiyaları ilə diqqət mərkəzinə düşüblər - Kiyevin mərkəzində taxta xaçı kəsməkdən tutmuş, İstanbulda keçirilən bələdiyyə seçkiləri zamanı "Ərdoğanı qadağan etmək tələbi"nə qədər. Onlar bütün siyasi tələblərini yarımçılpaq halda irəli sürürlər. Hərəkat 2008-ci ildə Ukraynada yaranıb, 2012-ci ildə isə fəallara Fransa qucaq açıb. Amma bir sıra ictimai yerlərdə hicabı qanunla qadağan etmiş ölkələrin ictimaiyyətləri nədənsə Femen fəallarının diqqəti çəkmək üçün mübahisəli üsullara əl atmasına heç də hiddətlə yanaşmırlar. Bu ilin fevralında bu hərəkata qarşı katolik assosiasiyaları və sağçı qüvvələr tərəfindən təşkil olunmuş zəif etiraz demək olar ki, heç kəsin diqqətini çəkmədi. Əvəzində Femen fəallarının bütün aksiyaları KİV tərəfindən geninə-boluna işıqlandırılır. Yəni qızlar hər dəfə hədəflərinə bir qədər də yaxınlaşırlar. Bundan başqa, "sekstremist qızlar" öz saytları, sosial şəbəkələrdə səhifələri, hətta onlayn mağazaları var. Onlar faktiki olaraq, yeni fəalların hazırlanması kursları keçirlər.
Yeri gəlmişkən, Rusiyanın da öz Femen hərəkatı var. Hər halda, "Pussy Riot" pank-qrupun üzvləri Mariya Alexina və Nadejda Tolokonnikova ilə bağlı qalmaqalı hamı xatırlayır. Onlar 2012-ci ilin fevralında Xilaskar İsa Məbədində "pank-dua" təşkil etmiş, nəticədə məhkəmə qərarı ilə həbsə atılmışdılar. Bunadək qızlar bir sıra digər aksiyalarla da yadda qalmışdılar. Onların arasında Zoologiya (Darvin) Muzeyində insanları gözləri qarşısında seks səhnəsi də var idi. Üstəlik, bu aksiya zamanı Nadejda Tolokonnikova hamiləliyinin 9-cu ayında idi. Fəallar özlərini "siyasiləşmiş feminizm"in tərəfdarları adlandırırlar. "Amnesty International" isə "Pussy Riot" qrupunun üzvlərini vicdan məhbusu elan etmişdi. Qrup üzvlərinin taleyindən ABŞ Dövlət Departamenti, AŞPA kimi qurumlar, Pol Makkartni, Madonna, Stinq kimi məşhur artistlər də narahatlıqlarını ifadə etmişdilər. Günlərin birində həbsdən azad olan Alexina ilə Tolokonnikova isə "pank"dan "hüquq müdafiəçisi"nə çevriliblər və indi bu statusla bütün dünyanı dolaşırlar.
Yeri gəlmişkən, çılpaq qızlar Roma Papasını qorxuda bilməyiblər və o, Avropa Parlamentində çıxış edib. Papa çıxışında Avropa İttifaqını bürokratizmdə, böyük ideallardan uzaqlaşmaqda, gedonizmdə, iqtisadiyyatdan asılı vəziyyətdə olmaqda günahlandırıb. Roma Papası bildirib ki, indi Avropanın istehlakçı cəmiyyətlərində insanların qayğısına qalmaq yaddan çıxıb. Qadınlara qarşı zorakılığı, cəmiyyətdə və tarixdə onların yerinin aşağılanmasını 21-ci əsrin bəlaları ilə bir sıraya qoymaq olar. Zərif cins nümayəndələrinin cəmiyyətdə rolu həmişə müxtəlif olub və belə də olacaq. Bu, mədəni kontekstdən asılıdır. Lakin qadın haqları beynəlxalq sənədlərdə əksini tapıb və o, mübahisə obyektinə çevrilə bilməz. Etiraz edilməsi mümkün və vacib olan məqam bu haqlara yanaşmada ikili standartlardır. Hər halda, bir gözlə qadınların ictimai yerlərdə gülməsini qadağan etməyə çağıran məmura hiddətlə baxmaq, digər gözlə isə çılpaq qadın döşünün üzərində yazılmış şüara heyran olmaq məntiqli və ədalətli deyil.
Hər halda, Ərdoğanın sözləri diqqətləri növbəti dəfə bu problemə çəkib. Qadınlarla kişilər arasındakı fizioloji fərqdən qaçmaq mümkün deyil - Türkiyə prezidenti bu fikrində milyon dəfə haqlıdır. Çünki kişiyə bənzəyən qadınlar və əksinə, qadına oxşar kişilər insanlığı məhvə aparır. Amma bizi fərqləndirən heç də fiziologiya deyil. Fərqlilik iqtisadi vəziyyətdə, xürafatda, müxtəlif zehni və mənəvi səviyyələrdədir.

Erdogan's comments have drawn attention to the double standards regarding women's rights
President of Turkey Recep Tayyip Erdogan has caused uproar with his statement that equality between men and women is against the laws of nature. What is more, the politician announced this in no other place then at a conference on women's rights held in Istanbul.
"Men and women have different constitution; their ways of life are also different. A pregnant woman cannot work on a par with a man, as was the case in some countries during the communist era," said the head of Turkey explaining his position.
According to Erdogan, the main mission of representatives of the fair sex is to be a mother rather than to "dig earth", as this rough work is against women's delicate nature. The Turkish president also spoke negatively about feminists who do not understand high status of motherhood that a woman can achieve in an Islamic society. "I would kiss my mother's feet. Women do not need equality, they need respect rendered to them on an equal footing with men," Erdogan summed up his opinion and noted that every woman should give birth to at least three children.
Erdogan was immediately accused of sexist rhetoric, trying to enforce Islamic norms in Turkish society and intention to violate the principles of a secular state established on the ruins of the Ottoman Empire in 1923. Turkish lawyer and women's rights activist Hulya Gulbahar said that the president's statement was in violation of the country's constitution and international conventions on gender equality. "Such comments by state officials which disregard equality between men and women contribute to the rise of violence against women," Gulbahar believes.
Back in 2012, Erdogan, the then prime minister, called abortion "murder" and also opposed caesarean births. Furthermore, not so long ago, Bulent Arinc, the Deputy Prime Minister of Turkey and a party associate of Erdogan, caused outrage of women's organizations because of his criticism of women's laughter in public, which is, in his opinion, against the norms of Islam.
According to the 2013 gender inequality index of the World Economic Forum, which includes economic, political and educational criteria, Turkey was ranked 120th among 136 countries. In its September report, the Human Rights Watch noted that the perpetrators of violence against women - mostly husbands, partners, ex-husbands and family members - often remain unpunished in Turkey, and that in 2012 the authorities failed to enforce the law on protection of women from violence.
The imperial harem in the Topkapi Palace is one of the most visited places in Istanbul located at the crossroads of East and West. However, even though Western female tourists, dressed in shorts and laughing loudly, do sometimes admit that they would not refuse to occasionally escape from the crazy rhythm of life to the "female quarters" of the huge house of the medieval ruler, it is impossible to imagine this kind of life to be the norm of the modern world. The current Turkish leader is wrong in at least one thing - respect, in contrast to equality enshrined in international instruments, cannot be legally guaranteed. To hope that all men, who are in many cases really much stronger and more successful than women, would fully respect representatives of the fair sex is as utopian as communism, with its advocacy of universal equality. That violence against women is alarmingly high even in such countries as the United States and Great Britain, wherefrom feminism originated and where the struggle for women's rights were sharpened, is another thing. According to official UN data, 35 per cent of women around the world are familiar with domestic violence, and this is a huge number.
Following a barrage of criticism in his address, Erdogan made a statement that his words were misinterpreted and that throughout his 40-year political career he was a champion of women's rights. As the Turkish leader explained, he wanted to say that men and women are certainly equal in their value to society and have equal rights, but no one can argue that they are equal in nature, and here we are talking about pure physiology. To this, Erdogan's opponents responded in line with the classical feminist postulate, saying that it is wrong to predetermine the role of an individual in society proceeding only from natural characteristics. For example, there are women who are unable to have children for medical reasons. Will that automatically make them outcasts? It is not uncommon in patriarchal and religious societies that women who are unable to give birth (even through the fault of men) habitually become the target of ridicule and are often driven to a suicide. Moreover, about 130 million women worldwide are subjected to humiliating practices based on gender differences, which in many cases turns their future life into torture. "After all, along with the ability to bear children, women still have brains and spiritual needs," an outraged blogger wrote in Twitter.
In other words, although Erdogan may be right in his own way, his comments still sound like an outright insult to the consciousness of liberal feminists in the West. Meanwhile, how firm is Western society in following its own beliefs? After all, many European and US citizens are apparently quite tolerant to cases where the naked female body is used to draw attention to various social and cultural issues or to achieve certain political goals. At any rate, feminist organizations do not show their indignation in each such instance. Thus, while the Turkish president was speaking in Istanbul, a topless FEMEN activist climbed the pulpit of the Cathedral of the Holy Mother in Strasbourg, France, to protest against … the politicization of the future visit of Pope Francis to the Council of Europe and the European Parliament. "Pope is not a politician" was written on the back of the FEMEN follower, while the inscription on her chest condemned "anti-secular Europe". A few days earlier, girlfriends of the French branch of FEMEN carried out an action at St. Peter's Square in the Vatican, explaining it by their rejection of a "direct attack of the Catholic Church on social life in Europe". Half-naked girls knelt down and began to make obscene gestures, holding a crucifix in their hands. Russian President Vladimir Putin is another favourite target, along with the Pope, of half-naked FEMEN protests. The irrepressible girls already boast of many tricks - from a wooden memorial cross cut down in the centre of Kiev to a fuss raised during the municipal elections in Istanbul with the demand to "ban Erdogan". All of the political demands are put forward with activists being half-naked. The movement originated in Ukraine in 2008, and in 2012 its activists were sheltered in France. Interestingly, the people of the country, which legislatively banned the wearing of hijab in certain public places, are not at all perturbed by the fact that FEMEN activists use rather controversial methods to attract attention. A weak protest against the movement, staged by Catholic associations and right-wing forces in February of this year, did not attract much attention, whereas all FEMEN actions receive wide coverage in the media, which means that girls clearly achieve their goals over and over again. Notably, these "sextremists" have their own website, individual pages in social networks, even an online shop, and actually finance a training courses for new activists.
By the way, Russia has its own FEMEN activists. All of us remember a scandal caused by members of the Pussy Riot punk band, Maria Alekhina and Nadezhda Tolokonnikova, which in February 2012 made a "punk prayer" at the altar of the Cathedral of Christ the Savior, and then were imprisoned by the decision of a Russian court. Prior to this notorious action, which became known all over the world, the girls had already participated in a number of other performances including in public sex in a zoological (Darwinian) museum, with one of the performers, Nadezhda Tolokonnikova, being at the ninth month of pregnancy at the time. The activists called themselves supporters of "politicized feminism", and Amnesty International recognized the arrested Pussy Riot participants "prisoners of conscience". Concern about the fate of Pussy Riot was raised at the level of the US State Department, PACE and international artists such as Paul McCartney, Madonna and Sting. After serving their sentences, Alekhina and Tolokonnikova stopped being "punks" and became "human rights activist" and as such, they are now travelling around the world.
By the way, the Pope was not scared by half-naked girls and delivered his speech in the European Parliament, criticizing the European Union for its bureaucracy, departure from the great ideals, for hedonism and dependence on the economy, for consumption-bent society with no room left for care for the person. Violence against women and denigration of their place in society and history can surely be brought into line with diseases of the 21st century. The role of the so-called weaker sex has been and will continue to be different, depending on the cultural context, but women's rights are reflected in international instruments and can not be challenged. What can and should be challenged are double standards in upholding these rights. Somehow, it is not logical and honest to be indignant at politicians who believe that women should be forbidden to laugh in public, and at the same time to admire political slogans daubed on naked female breasts.
At least, Erdogan's words have once again drawn attention to this problem. There is no escape from the physiological differences between men and women - in saying this, the Turkish president has been right many times over, as mannish women and effeminate men will simply bring the human race to extinction. However, it is not physiology that makes us different, but economic circumstances, prejudices, and different intellectual and spiritual levels.