BAKI USTADIN GÖZLƏRİ İLƏ
Bu günlərdə "FATEH" tikinti-layihə şirkətinin təsisçisinin dəvəti ilə dünyada tanınmış tür-kiyəli memar Murat Tabanlıoğlu Bakıya gəlmişdi. O, səfəri çərçivəsində Azərbaycanın xalq rəssamı Ömər Eldarovla, gələcək memarlarla - Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının tələbələri ilə görüşüb və öz layihələrinin geniş təqdimatını keçirib. Azərbaycanlı memar, həmçinin, Rəssamlıq Akademiyasının müəllimi Adil Talıbovun sözlərinə görə, bu cür görüşlər böyük maarifləndirici-tərbiyəvi əhəmiyyətə malikdir, bizim gənclərin qonşu ölkələrin mədənyyəti, o cümlədən, şəhərsalma mədəniyyəti ilə tanış olmasında böyük rol oynayır. Murat Tabanlıoğlunun səfər qrafikinin gərgin olmasına baxmayaraq, biz onunla söhbət etməyə macal tapdıq.
- Cənab Tabanlıoğlu, Azərbaycana artıq dəfələrlə gəlmisiniz. Dünyasəviyyəli memarın bizim respublikada, xüsusilə də Bakıda cərəyan edən şəhərsalma meyilləri barədə fikirlərini bilmək istərdik.
- Hələ beş il qabaq mənim Bakıya növbəti səfərim zamanı Azərbaycan paytaxtında həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan böyük memarlıq layihələri barədə söhbət gedirdi. Amma onların faktiki gerçəkləşdirilməsi barədə o vaxt danışılmırdı. Ancaq mən bu gün həmin ideyaların gerçəkləşdirilməsinin şahidiyəm. Bunun bariz nümunəsi kimi, Heydər Əliyev adına Mədəniyyət Mərkəzini göstərmək olar, mən oraya baş çəkmişəm və həm gözəlliyinə, həm də bu unikal mərkəzin tikinti miqyasına heyran qalmışam.
Bakıya dünyada tanınmış memarların, o cümlədən, istedadlı Britaniya memarı Zaha Hadidin dəvət edilməsi tək Azərbaycan xalqı üçün deyil, həm də sizin zəngin və qədim tarixə malik paytaxtınızın qonaqları üçün də böyük hadisədir. Bu fakt Azərbaycan prezidentinin, dövlətinin şəhərin mədəniyyət dəyərlərinə diqqətinin, şəhər arxitekturasına qayğı ilə yanaşmasının parlaq sübutudur. Qeyd edək ki, hətta İstanbul kimi parlaq və gözəl meqapolisdə belə, möhtəşəm miqyasda bir dənə də olsun bina yoxdur.
Bu baxımdan, "Park Bulvar" kimi iri ticarət mərkəzlərinin tikintisini də qeyd etmək istərdim ki, onlar da şəhərin inkişafı üçün çox vacibdir. Ən uğurlu qərarlar sırasında Bakıda binaların üzlənməsini də qeyd etmək istərdim ki, bu da şəhərə xüsusi kolorit verir.
Bu zaman Azərbaycanda bu gün gerçəkləşdirilən layihələri iki hissəyə ayırmaq istərdim. Mənim fikrimcə, təəssüf ki, onların heç də hamısı memarlıq baxımından yaxşı deyil. Dünyanın istənilən nöqtəsində rast gəlinən standart layihələr həddindən çoxdur. Bu cür oxşar memarlıq kompleksləri Türkiyədə də, Böyük Britaniyada da, Hollandiyada da, başqa yerlərdə də tikilir.
Düşünürəm ki, irimiqyaslı layihələrə şəhərsalma şablonlarından uzaq dura biləcək peşəkar memarları cəlb etmək lazımdır. Şəhərin ab-havasını hiss etmək lazımdır. Memar şəhərdə bir müddət yaşamalı, sadə insanlarla ünsiyyət qurmalı, küçələrində gəzməlidir. Yeni binalar, şəksiz ki, köhnə tikililərin kopiyası olmalı deyil. Əlbəttə ki, onlar çağdaş olmalıdırlar. Amma "şüşə yekəpərlər" isə artıq yetərincə bezdirici memarlıqdır.
Dünya təcrübəsində tenderlərin keçirilməsinə üstünlük verilir, nəticədə ən maraqlı memarlıq ideyaları seçilir. Bu zaman layihələr yalnız estetik baxımdan deyil, həm də müfəssəl öyrənilir.
- Yaponiyadakı dağıdıcı təkanlar fonunda seysmik təhlükəli zonalarda yüksəkmərtəbəli binaların tikintisinə qadağan qoyulmasının vacibliyindən çox danışılmağa başlanıb. Bu məsələ ilə bağlı sizin fikrinizi öyrənmək istərdik.
- Zəlzələyə davamlılıq məsələsi gerçəkdən də aktualdır, ona həm Türkiyədə, həm də Azərbaycanda xüsusi diqqət yetirirlər. Bu, bütün yeni binaların tikintisində nəzərə alınır. Problem əsasən, 40 il bundan qabaq və daha öncə tikilmiş binalarla bağlıdır. Onların tikintisi zamanı yararlı materialların istifadə edildiyinə zəmanət yoxdur. Bu tikililər potensial təhlükə mənbəyi olublar və belə də qalacaqlar.
Eyni zamanda, hazırda Bakıda tikilən yüksəkmərtəbəli binaların zələzələ baxımından təhlükli olması barədə söylənən fikirlər isə kökündən yalandır. Misal üçün, biz İstanbulda hündürlüyü 230 metrə çatan 60 mərtəbəli bina layihələndirmişik və orada zəlzələyə davamlılıq baxımından maksimum zəmanət vermişik. Bu, hesablama məsələsidir və vacib deyil ki, tikintidə mütləq polad işlədilməlidir, dəmir-beton konstruksiya da işlədilə bilər. Məsələn, Dubayda dünyanın ən yüksək binasının tikintsi zamanı polad istifadə etmədilər və xüsusi keyfiyyətli betona üstünlük verdilər. Qeyd etmək lazımdır ki, bu məsələdə Türkiyə memarları böyük uğurlar qazanıblar. Hazırda onlar dünyanın onlarca ölkəsində, o cümlədən Azərbaycanda da binalar tikirlər.
- Son illərdə Bakı xüsusilə gur inkişaf edir ki, bu da tikintinin xaotikliyi ilə müşaiyət olunur. Şəhərsalmanın inkişafında, sizcə, hansı istiqamətlərə daha çox üstünlük verilməlidir?
- Şəhər planlaşdırılması baxımından Bakı çox gözəl şəhərdir və bu, Qərbin əksər böyük şəhərlərində rastlaşdığımız ciddi nəqliyyat problemlərindən yan durmağa imkan verir. Eyni zamanda, yüksək mərtəbəli binaları məhz harada tikməyin özü də aktualdır.
Misal üçün yenə də İstanbulu göstərmək istəyirəm. Burada şəhər rəhbərliyi yüksəkmərtəbəli binaları müəyyən rayonlarda, məsələn Məsləkdə cəmləşdirməyə üstünlük verib. Bu, meqapolisin mərkəzində tarixi memarlıq koloritini qorumağa imkan verdi.
İnfrastruktur məsələsinə xüsusi diqqət yetərmək lazımdır. Dünyanın bir sıra şəhərlərində yeraltı tunellər sistemi inkişaf edib ki, bu, şəhərin görkəmini pozmadan binaları lazım olan hər şeylə təmin etməyə şərait yaradır. Yəni boru və kabellər tunnellərlə aparılır. Bakıda da bu məsələ müəyyən mənada aktualdır. Razılaşın ki, küçə ilə aparılan qaz kəmərinin görkəmi elə də xoş deyil.
Hələ beş il qabaq Bakıda ən görməli binalar Nobel çağlarında tikilib. Bununla belə, fəal şəkildə binaların xarici fasadlarının yenidən qurulması məsələsi müzakirə edilirdi və indi bu məsələ tam sürəti ilə gerçəkləşdirilir. Amma bərpaçılar sovet dönəminin əhəmiyyətsiz kiçik binalarından yan keçirlər.
Mənə elə gəlir ki, bu, Azərbaycan paytaxtı üçün ən ciddi minusu məhz bu əhəmiyyətsiz tikililər təşkil edirdi, onlar memarlıq ansmblları ilə kəskin təzad təşkil edərək diksindirirdilər.
Əgər Avropa təcrübəsinə baxılsa, görmək olar ki, Qərbdə bu məsələni ilk növbədə həll ediblər. Dövlət belə tikililərin sakinlərinə güzəştli kreditlər verib ki, onlar binalarında yenidənqurma aparsınlar.
Eyni zamanda sakinləri başqa yerlərə köçürmək də, mənim fikrimcə, elə də doğru yanaşma deyil. Onlara evlərini Bakının ruhunda yenidən qurmağa imkan vermək lazımdır. Ümumilikdə, tikinti templəri, əlbəttə ki, heyran qoyur, amma, təəssüf ki, onunla müqayisədə memarlıq problemlərinin həlli xeyli zəif görünür. Bu məsələyə lazımi diqqət yetirilməlidir.
- Yekunda Azərbaycan paytaxtının yaşıllaşdırılması barədə fikirlərinizi bilmək istərdik. Şəhərin "ağ ciyərlərini" necə təmizləmək olar?
- Gerçəkdən, bu gün Bakının yaşıllaşmağa ehtiyacı var. Azərbaycan paytaxtının küçələri həddindən tozludur. Mən eşitmişəm ki, əvvəllər Bakıda bu məsələ elə də aktual olmayıb, yaşıllıq indikindən xeyli çox olub. Bu, doğrudan da Bakı üçün problemdir. Bu problemi müxtəlif yerlərdə müxtəlif cür həll etməyə çalışırlar. Məsələn, elə şəhərlər var ki, qanunla binaların sonuncu mərtəbəsinin üzərində yaşıllıq salınması vacibdir.
- Cənab Tabanlıoğlu, sizə yaradıcılıq uğurları arzulayırıq və ümid edirik ki, yaxın gələcəkdə sizin də maraqlı layihələrinizdən biri bizim şəhəri gözəlləşdirəcək.

BAKU THROUGH THE EYES OF A MASTER
Renowned Turkish architect Murat Tabanlioglu visited Baku recently at the invitation of the founder of the ''FATEH'' design-construction company. During his visit, he met Azerbaijani People's Artist Omar Eldarov, future architects - students of the Azerbaijani State Art Academy - and he gave a lengthy presentation on his designs.
Azerbaijani architect and Art Academy lecturer Adil Talibov believes such meetings play a huge educational role, giving invaluable support to our youth in helping to familiarise them with the culture of neighbouring countries - this time, in town planning. Despite Murat Tabanlioglu's busy schedule, we managed to meet and talk to him.
- Mr. Tabanlioglu, this is not your first visit to Azerbaijan. I would like to hear the views of a world-renowned architect on urban development trends in our republic, particularly in Baku.
- As early as five years ago, on one of my visits to Baku, there was talk of major architectural projects to be implemented in the capital of Azerbaijan. However, at that time, there was actually no talk about their actual implementation. But today I am already witness to the realisation of those ideas. Vivid evidence is in the Heydar Aliyev Culture Centre, which I visited and was surprised by both the beauty and scale of this unique construction.
The invitation of well-known international architects to Baku, in particular, the talented British architect Zaha Hadid, is a major event, not only for the people of Azerbaijan, but also for visitors to your capital with its rich and ancient history. This fact is striking evidence of the concern of Azerbaijan's president and of the state for cultural values and attention to the city's architecture. I would underline that even in the colourful and beautiful megalopolis of Istanbul, there is not a single building of this immense scale.
In this context, I should note the building of large commercial centres like Park Bulvar, which is also important to the development of the city. I think that the cladding of buildings in Baku is a most successful solution, giving the capital a special colouring. At the same time, I would divide the construction projects now underway in Azerbaijan into two categories. In my view, unfortunately, they are not all good from the architectural point of view. There are very many standard projects here that can be seen worldwide. That is to say, similar architectural ensembles are also built in Turkey, in Britain, in Holland and elsewhere.
I think that professional architects involved in large-scale projects should break away from the templates for urban development. It is necessary to feel the atmosphere of the city. An architect should live in it for some time, meet ordinary citizens and walk the streets. Of course new buildings should not copy old buildings. Certainly, they should be contemporary. As for 'glass giants' - this is already quite boring architecture. World practice assumes the conduct of tenders, as a result of which the most interesting architectural ideas are selected. The projects are studied in detail, but not only for their aesthetics.
- Following the destructive aftershocks in Japan, there is talk of the need for a ban on building skyscrapers in seismic zones. I'd like to hear your views on this.
- The question of seismic stability is indeed topical; it is being given special attention in both Turkey and Azerbaijan. This is considered in the course of all new construction. The problem here mainly concerns housing built 40 years ago and earlier. There are no guarantees that good quality materials were used when they were built. These structures exist and will remain potential sources of danger.
At the same time, assertions that the building of skyscrapers in Baku is dangerous because of the risk of earthquakes are absolutely wrong. For example, in Istanbul, we designed and built a 60-storey building, 230 metres high, and have guaranteed the maximum possible seismic resistance. It is a matter of calculation, and it is not obligatory to use steel in the construction, ferro-concrete constructions can also be suitable. Thus, steel was not used in the world's tallest building in Dubai. They preferred concrete with special properties instead. We should note that Turkish architects have had great success in this area. They are building houses now in dozens of countries, including Azerbaijan.
- Baku has seen especially vigorous development in recent years, accompanied by chaotic construction. In your view, what should be the main focus in urban development?
- Baku is a very beautiful city from the point of view of town planning, which in many respects prevents the serious transport problems we encounter in most Western countries. At the same time, the issue of where exactly to build skyscrapers is relevant.
As an example, I'd like to cite Istanbul again, where the city leadership has grouped skyscrapers in specific areas, particularly in Maslak. This made it possible to preserve the historical architectural colour of the centre of the megalopolis. Separately, it is worth considering the issue of infrastructure. In a number of the cities worldwide, there is a developed system of underground tunnels, which helps to provide buildings with all essential facilities without disrupting the appearance of a city. That is to say, all pipes and cables pass through tunnels. This issue is also pertinent to Baku to a certain extent. You will agree that the sight of gas pipelines hanging over the streets is not very pleasant.
As far back as five years ago, the most remarkable buildings in Baku were from the Nobel period. At that time, the restoration of buildings' external facades was under discussion, and this process is now in full swing. However, the restorers miss unattractive buildings from the Soviet period. It seems to me that these structures, which are repellent and contrast sharply with the architecture around them, are the biggest blot on Baku's cityscape. If we turn to the European experience, they solved this issue first of all in the West. States began to issue privileged loans to the tenants of similar structures so that they would be restored.
At the same time, in my view, it is not always right to move inhabitants to other places. They should be allowed to restore houses in the spirit of Baku. The rate of building is certainly striking but, alas, the architectural solutions are somewhat weak. This issue should be given proper consideration.
- To conclude, what is your opinion about the planting of greenery in Azerbaijan's capital? How can the lungs of Baku be made cleaner?
- Actually, as of today, Baku needs planting. The streets of the capital are too dusty. I heard that this was not a problem in earlier times. There was considerably more planting than now. This is a problem for Baku now - a problem to which different solutions are applied in different places. For example, there are cities where it is legally binding to plant around buildings.
- Mr. Tabanlioglu, we wish you creative success and hope that in the near future one of your interesting projects will adorn our city.