BAKI USTADIN GÖZLƏRİ İLƏ
Bu günlərdə "FATEH" tikinti-layihə şirkətinin təsisçisinin dəvəti ilə dünyada tanınmış tür-kiyəli memar Murat Tabanlıoğlu Bakıya gəlmişdi. O, səfəri çərçivəsində Azərbaycanın xalq rəssamı Ömər Eldarovla, gələcək memarlarla - Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının tələbələri ilə görüşüb və öz layihələrinin geniş təqdimatını keçirib. Azərbaycanlı memar, həmçinin, Rəssamlıq Akademiyasının müəllimi Adil Talıbovun sözlərinə görə, bu cür görüşlər böyük maarifləndirici-tərbiyəvi əhəmiyyətə malikdir, bizim gənclərin qonşu ölkələrin mədənyyəti, o cümlədən, şəhərsalma mədəniyyəti ilə tanış olmasında böyük rol oynayır. Murat Tabanlıoğlunun səfər qrafikinin gərgin olmasına baxmayaraq, biz onunla söhbət etməyə macal tapdıq.
- Cənab Tabanlıoğlu, Azərbaycana artıq dəfələrlə gəlmisiniz. Dünyasəviyyəli memarın bizim respublikada, xüsusilə də Bakıda cərəyan edən şəhərsalma meyilləri barədə fikirlərini bilmək istərdik.
- Hələ beş il qabaq mənim Bakıya növbəti səfərim zamanı Azərbaycan paytaxtında həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan böyük memarlıq layihələri barədə söhbət gedirdi. Amma onların faktiki gerçəkləşdirilməsi barədə o vaxt danışılmırdı. Ancaq mən bu gün həmin ideyaların gerçəkləşdirilməsinin şahidiyəm. Bunun bariz nümunəsi kimi, Heydər Əliyev adına Mədəniyyət Mərkəzini göstərmək olar, mən oraya baş çəkmişəm və həm gözəlliyinə, həm də bu unikal mərkəzin tikinti miqyasına heyran qalmışam.
Bakıya dünyada tanınmış memarların, o cümlədən, istedadlı Britaniya memarı Zaha Hadidin dəvət edilməsi tək Azərbaycan xalqı üçün deyil, həm də sizin zəngin və qədim tarixə malik paytaxtınızın qonaqları üçün də böyük hadisədir. Bu fakt Azərbaycan prezidentinin, dövlətinin şəhərin mədəniyyət dəyərlərinə diqqətinin, şəhər arxitekturasına qayğı ilə yanaşmasının parlaq sübutudur. Qeyd edək ki, hətta İstanbul kimi parlaq və gözəl meqapolisdə belə, möhtəşəm miqyasda bir dənə də olsun bina yoxdur.
Bu baxımdan, "Park Bulvar" kimi iri ticarət mərkəzlərinin tikintisini də qeyd etmək istərdim ki, onlar da şəhərin inkişafı üçün çox vacibdir. Ən uğurlu qərarlar sırasında Bakıda binaların üzlənməsini də qeyd etmək istərdim ki, bu da şəhərə xüsusi kolorit verir.
Bu zaman Azərbaycanda bu gün gerçəkləşdirilən layihələri iki hissəyə ayırmaq istərdim. Mənim fikrimcə, təəssüf ki, onların heç də hamısı memarlıq baxımından yaxşı deyil. Dünyanın istənilən nöqtəsində rast gəlinən standart layihələr həddindən çoxdur. Bu cür oxşar memarlıq kompleksləri Türkiyədə də, Böyük Britaniyada da, Hollandiyada da, başqa yerlərdə də tikilir.
Düşünürəm ki, irimiqyaslı layihələrə şəhərsalma şablonlarından uzaq dura biləcək peşəkar memarları cəlb etmək lazımdır. Şəhərin ab-havasını hiss etmək lazımdır. Memar şəhərdə bir müddət yaşamalı, sadə insanlarla ünsiyyət qurmalı, küçələrində gəzməlidir. Yeni binalar, şəksiz ki, köhnə tikililərin kopiyası olmalı deyil. Əlbəttə ki, onlar çağdaş olmalıdırlar. Amma "şüşə yekəpərlər" isə artıq yetərincə bezdirici memarlıqdır.
Dünya təcrübəsində tenderlərin keçirilməsinə üstünlük verilir, nəticədə ən maraqlı memarlıq ideyaları seçilir. Bu zaman layihələr yalnız estetik baxımdan deyil, həm də müfəssəl öyrənilir.
- Yaponiyadakı dağıdıcı təkanlar fonunda seysmik təhlükəli zonalarda yüksəkmərtəbəli binaların tikintisinə qadağan qoyulmasının vacibliyindən çox danışılmağa başlanıb. Bu məsələ ilə bağlı sizin fikrinizi öyrənmək istərdik.
- Zəlzələyə davamlılıq məsələsi gerçəkdən də aktualdır, ona həm Türkiyədə, həm də Azərbaycanda xüsusi diqqət yetirirlər. Bu, bütün yeni binaların tikintisində nəzərə alınır. Problem əsasən, 40 il bundan qabaq və daha öncə tikilmiş binalarla bağlıdır. Onların tikintisi zamanı yararlı materialların istifadə edildiyinə zəmanət yoxdur. Bu tikililər potensial təhlükə mənbəyi olublar və belə də qalacaqlar.
Eyni zamanda, hazırda Bakıda tikilən yüksəkmərtəbəli binaların zələzələ baxımından təhlükli olması barədə söylənən fikirlər isə kökündən yalandır. Misal üçün, biz İstanbulda hündürlüyü 230 metrə çatan 60 mərtəbəli bina layihələndirmişik və orada zəlzələyə davamlılıq baxımından maksimum zəmanət vermişik. Bu, hesablama məsələsidir və vacib deyil ki, tikintidə mütləq polad işlədilməlidir, dəmir-beton konstruksiya da işlədilə bilər. Məsələn, Dubayda dünyanın ən yüksək binasının tikintsi zamanı polad istifadə etmədilər və xüsusi keyfiyyətli betona üstünlük verdilər. Qeyd etmək lazımdır ki, bu məsələdə Türkiyə memarları böyük uğurlar qazanıblar. Hazırda onlar dünyanın onlarca ölkəsində, o cümlədən Azərbaycanda da binalar tikirlər.
- Son illərdə Bakı xüsusilə gur inkişaf edir ki, bu da tikintinin xaotikliyi ilə müşaiyət olunur. Şəhərsalmanın inkişafında, sizcə, hansı istiqamətlərə daha çox üstünlük verilməlidir?
- Şəhər planlaşdırılması baxımından Bakı çox gözəl şəhərdir və bu, Qərbin əksər böyük şəhərlərində rastlaşdığımız ciddi nəqliyyat problemlərindən yan durmağa imkan verir. Eyni zamanda, yüksək mərtəbəli binaları məhz harada tikməyin özü də aktualdır.
Misal üçün yenə də İstanbulu göstərmək istəyirəm. Burada şəhər rəhbərliyi yüksəkmərtəbəli binaları müəyyən rayonlarda, məsələn Məsləkdə cəmləşdirməyə üstünlük verib. Bu, meqapolisin mərkəzində tarixi memarlıq koloritini qorumağa imkan verdi.
İnfrastruktur məsələsinə xüsusi diqqət yetərmək lazımdır. Dünyanın bir sıra şəhərlərində yeraltı tunellər sistemi inkişaf edib ki, bu, şəhərin görkəmini pozmadan binaları lazım olan hər şeylə təmin etməyə şərait yaradır. Yəni boru və kabellər tunnellərlə aparılır. Bakıda da bu məsələ müəyyən mənada aktualdır. Razılaşın ki, küçə ilə aparılan qaz kəmərinin görkəmi elə də xoş deyil.
Hələ beş il qabaq Bakıda ən görməli binalar Nobel çağlarında tikilib. Bununla belə, fəal şəkildə binaların xarici fasadlarının yenidən qurulması məsələsi müzakirə edilirdi və indi bu məsələ tam sürəti ilə gerçəkləşdirilir. Amma bərpaçılar sovet dönəminin əhəmiyyətsiz kiçik binalarından yan keçirlər.
Mənə elə gəlir ki, bu, Azərbaycan paytaxtı üçün ən ciddi minusu məhz bu əhəmiyyətsiz tikililər təşkil edirdi, onlar memarlıq ansmblları ilə kəskin təzad təşkil edərək diksindirirdilər.
Əgər Avropa təcrübəsinə baxılsa, görmək olar ki, Qərbdə bu məsələni ilk növbədə həll ediblər. Dövlət belə tikililərin sakinlərinə güzəştli kreditlər verib ki, onlar binalarında yenidənqurma aparsınlar.
Eyni zamanda sakinləri başqa yerlərə köçürmək də, mənim fikrimcə, elə də doğru yanaşma deyil. Onlara evlərini Bakının ruhunda yenidən qurmağa imkan vermək lazımdır. Ümumilikdə, tikinti templəri, əlbəttə ki, heyran qoyur, amma, təəssüf ki, onunla müqayisədə memarlıq problemlərinin həlli xeyli zəif görünür. Bu məsələyə lazımi diqqət yetirilməlidir.
- Yekunda Azərbaycan paytaxtının yaşıllaşdırılması barədə fikirlərinizi bilmək istərdik. Şəhərin "ağ ciyərlərini" necə təmizləmək olar?
- Gerçəkdən, bu gün Bakının yaşıllaşmağa ehtiyacı var. Azərbaycan paytaxtının küçələri həddindən tozludur. Mən eşitmişəm ki, əvvəllər Bakıda bu məsələ elə də aktual olmayıb, yaşıllıq indikindən xeyli çox olub. Bu, doğrudan da Bakı üçün problemdir. Bu problemi müxtəlif yerlərdə müxtəlif cür həll etməyə çalışırlar. Məsələn, elə şəhərlər var ki, qanunla binaların sonuncu mərtəbəsinin üzərində yaşıllıq salınması vacibdir.
- Cənab Tabanlıoğlu, sizə yaradıcılıq uğurları arzulayırıq və ümid edirik ki, yaxın gələcəkdə sizin də maraqlı layihələrinizdən biri bizim şəhəri gözəlləşdirəcək.

БАКУ ГЛАЗАМИ МАСТЕРА
Н едавно Баку по приглашению учредителя проектно-строительной компании "FАTEH" Адиля Талы-бова посетил турецкий архитектор с мировым именем Мурат Табанлыоглу, который в рамках своего визита встретился с народным художником Азербайджана Омаром Эльдаровым, будущими архитекторами, студентами Азербайджанской государственной художественной академии (АГХА) и выступил с широкой презентацией своих проектов. По словам Адиля Талыбова - азербайджанского архитектора, преподавателя художественной академии такие встречи играют большую познавательно-воспитательную роль, оказывая неоценимую помощь в деле приобщения нашей молодежи к культуре соседних стран - в данном случае в вопросе градостроительства.
Несмотря на плотный график Мурата Табанлыоглу, нам удалось встретиться и побеседовать с ним.
- Господин Табанлыоглу, вы не впервые в Азербайджане. Хотелось бы узнать мнение архитектора мирового уровня по вопросу трендов развития градостроительства в нашей республике, в частности в Баку.
- Еще пять лет назад в ходе моего очередного посещения Баку были разговоры о больших архитектурных проектах, которые собирались претворить в жизнь в столице Азербайджана. Однако об их фактической реализации тогда речь не шла.
Ну а сегодня я уже становлюсь свидетелем претворения в жизнь этих идей. Наглядным свидетельством тому является Культурный центр имени Гейдара Алиева, который я посетил и поразился как красотой, так и масштабами строительства этого уникального центра. Приглашение в Баку известных архитекторов мира, в частности талантливого британского архитектора Заха Хадид, - большое событие не только для азербайджанского народа, но и гостей вашей столицы, которая имеет такую богатую и древнюю историю. Этот факт - яркое свидетельство заботы президента Азербайджана, государства о культурных ценностях, бережного отношения к архитектуре города. Хочу отметить, что даже в таком ярком, красивом мегаполисе, как Стамбул, нет ни одного здания такого грандиозного масштаба.
В данном контексте хотелось бы отметить строительство крупных торговых центров вроде Park Bulvar, что также важно для развития города.
Наиболее удачным считаю решение об облицовке зданий в Баку, что придает ему особый колорит.
При этом хотелось бы разделить на две части строительные проекты, реализуемые сегодня в Азербайджане. На мой взгляд, к сожалению, не все они хороши с архитектурной точки зрения. Очень много стандартных проектов, которые можно встретить в любой точке мира. То есть схожие архитектурные ансамбли строят и в Турции, и Великобритании, Голландии и где-то еще.
Думается, что к масштабным проектам необходимо привлекать профессиональных архитекторов, которые будут отходить от шаблонов градостроительства. Нужно прочувствовать атмосферу города. Архитектор должен прожить в нем определенное время, пообщаться с рядовыми жителями, пройтись по улицам.
Новые здания, безусловно, не должны копировать старые постройки. Конечно же, они должны быть современными. Но "стеклянные великаны" - это уже достаточно приевшаяся архитектура.
Мировая практика предполагает проведение тендеров, по итогам которых выбираются наиболее интересные архитектурные идеи. При этом проекты изучаются детально, а не только с эстетической точки зрения.
- На фоне разрушительных толчков в Японии стали говорить о необходимости введения запрета на строительство многоэтажек в сейсмоопасных зонах. Хотелось бы узнать ваше мнение по данному поводу.
- Вопрос сейсмостойкости действительно актуален, на него обращают особое внимание как в Турции, так и в Азербайджане. Это учитывается в ходе строительства всех новых зданий. Проблема здесь заключается в основном в домах, построенных 40 лет назад и ранее. Гарантий того, что в ходе их строительства использовались качественные материалы, нет. Эти строения есть и будут оставаться потенциальными источниками угрозы.
В то же время утверждения, что возведение высотных зданий в Баку опасно с точки зрения землетрясений, в корне неверны. К примеру, в Стамбуле мы спроектировали и построили 60-этажное здание высотой 230 метров, где гарантировали максимально возможную сейсмостойкость. Это вопрос расчетов, и не обязательно, чтобы при строительстве использовалась сталь, это может быть и железобетонная конструкция.
Так, при строительстве в Дубае самого высокого здания в мире сталь не использовалась. Вместо нее предпочли бетон особого свойства.
Надо отметить, что в этом вопросе турецкие архитекторы достигли больших успехов. Сегодня они строят дома в десятках стран мира, в том числе и в Азербайджане.
- В последние годы Баку стал особенно бурно развиваться, что сопровождается хаотичностью строительства. На какие направления, на ваш взгляд, должно делаться ударение в вопросе развития градостроительства?
- Баку очень красивый город с точки зрения городского планирования, что во многом предотвращает серьезные транспортные проблемы, с которыми мы сталкиваемся в большинстве стран Запада. В то же время вопрос, где именно ставить многоэтажки, актуален.
В качестве примера вновь хочу привести Стамбул, где руководство города предпочло сгруппировать высотные здания в определенных районах, в частности в Маслаке. Это позволило сохранить исторический архитектурный колорит центра мегаполиса.
Отдельно стоит отметить вопрос инфраструктуры. В ряде городов мира существует развитая система подземных туннелей, которые позволяют обеспечивать здания всем необходимым, не нарушая при этом вид города. То есть все трубы и кабели проходят по туннелям. В Баку этот вопрос тоже в определенной степени актуален. Согласитесь, что вид газопровода, нависшего над улицей, не очень приятен.
Еще пять лет назад наиболее примечательными строениями Баку были постройки времен Нобеля. При этом активно обсуждался вопрос реставрации внешних фасадов зданий, и этот процесс идет полным ходом. Однако реставраторы обходят неприметные малоэтажки советского периода.
Мне кажется, что наиболее серьезный минус для столицы Азербайджана представляют именно эти неприметные строения, которые отталкивают и резко контрастируют с архитектурными ансамблями.
Если обратиться к европейскому опыту, то надо отметить, что на Западе данный вопрос решили в первую очередь. Государства начали выдавать льготные кредиты жильцам подобных строений с тем, чтобы они были отреставрированы.
В то же время переселять жителей в другие места, на мой взгляд, не совсем правильно. Нужно позволить им отреставрировать дома в духе Баку. В целом темпы строительства, конечно же, поражают, но, увы, архитектурные решения выглядят несколько слабо по сравнению с ними. Этому вопросу следует уделять должное внимание.
- В заключение хотелось бы узнать ваше мнение об озеленении столицы Азербайджана. Как сделать "легкие" Баку более чистыми?
- Действительно, на сегодня Баку нуждается в озеленении. Улицы столицы Азербайджана слишком запылены. Я слышал, что раньше в Баку эта тема была не столь актуальна. Насаждений было намного больше, чем сейчас. Это действительно проблема для Баку - проблема, которую в разных местах пытаются решить различными путями. К примеру, есть города, где законодательно введено строительство последнего этажа зданий с насаждениями.
- Господин Табанлыоглу, желаем вам творческих успехов и надеемся, что в недалеком будущем один из ваших интересных проектов украсит наш город.