«MƏHŞƏR GÜNÜ»nə BƏRABƏR SONLUQ
Avropa İttifaqı sərhədlərinə hücum çəkmiş Şimali Afrika qaçqınlarına ağıllı və təmkinli reaksiya verə biləcəkmi?
Aprelin 6-da İtaliyanın Lampeduza adasının sahillərində Afrikadan olan, təxminən, 200 mühaciri gətirən qayıq batıb. Qayıqda olan insanların əksəriyyəti itkin düşüb. Qaranlıq və pis hava şəraitində mühacirlərdən yalnız 48-ni xilas etmək mümkün olub.
Bu, ilk belə hal deyil. İtaliyanın Lampeduza adasının adı dünya xəbərlərində tez-tez hallanır. Bu, Avropanın Afrikaya ən yaxın nöqtəsidir: ada Tunisdən İtaliyaya olan məsafənin, təxminən, ortasında yerləşir.
Artıq uzun illərdir ki, bu kiçik ada Qara qitədən Köhnə dünyaya çağırılmamış qonaqların ilk dayanacaq nöqtəsidir. Artıq sanki bu səfərlərə vərdiş olunub. Amma ərəb dünyasındakı son hadisələr, xüsusilə Tunis və Liviyada, həmçinin, Kot-d'İvuarda baş verənlərlə əlaqədar, Lampeduzaya qaçqın axını nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Bu, avropalıların həyəcan təbili çalmasına səbəb olub.
Qaçqınlar Lampeduza ilə yanaşı Kanar adalarına, həmçinin, Avropaya yaxın olan digər torpaqlara üz tutur. Onlar üçün ən vacib olanı istənilən yolla Aİ ölkələrindən birinin ərazisinə çatmaqdır. Lakin su ilə final səyahətinə çıxmazdan əvvəl qaçqınlar Afrikanın özündə xeyli əziyyət çəkməli olur - sərhədçilərdən qaçmaq, səhralarda gecələmək, soyğunçulardan xilas olmaq, aclıq və susuzluqla mübarizə və s.
Bütün bunlardan sonra həmin insanlar köhnə, çürük qayığa doluşaraq, açıq dənizə çıxır. Bu, böyük riskdir. Çox zaman bu vasitələrdən ailəlikcə istifadə olunur, bəziləri bunun üçün əlindəki bütün pullarını xərcləyir. Odur ki, belə şəxslərin geriyə yolu qalmır. Onlar özləri də geri dönmək haqda düşünmürlər. Afrikadan olan mühacirlər ya yaxşı həyat şansı qazanmağa, ya da ölməyə hazırdırlar.
BMT-nin qaçqınlar üzrə ali komissarı Antonio Qutyerresin sözlərinə görə, artıq Tunisdən Lampeduzaya üz tutmuş qeyri-leqal mühacirlərin sayı 20 mini ötüb. Digər qiymətləndirməyə görə, belə insanların sayı 22 min və daha artıqdır. İtaliyalı ekspertlər bildirir ki, ümumilikdə, Liviyadan Avropaya 200-300 min qaçqın üz tuta bilər. Bu artıq indidən «Məhşər günü»nə bərabər sonluq adlandırılır. VVS avropalılar üçün daha qorxulu rəqəmlər açıqlayır. Bəzi məlumatlara görə, Liviya-Tunis sərhədində, həmçinin, Tunisin və Liviyanın özündə və digər Məğrib ölkələrində Köhnə dünyaya üz tutmağa hazırlaşan milyonadək insan toplaşıb. Sudan, Nigeriya və digər Afrika ölkələrinin sakinləri də yaranmış şəraitdən istifadə etməyə çalışır. Tunis onlar üçün yalnız ilkin məntəqədir. Yerli sakinlərin sözlərinə görə, bu fakt artıq tunislilərin özlərini də narahat etməyə başlayıb.
RİA «Novosti» “Euractiv” internet-portalına istinadən xəbər verir ki, NATO təyyarələrinin Müəmmar Qəddafinin qüvvələrini bombalaması «böyük süni çay»ın (Great Man Made River - GMMR) infrastrukturunu zədələyərsə, bu, humanitar və ekoloji fəlakətə səbəb ola bilər. GMMR dünyanın ən böyük su nəqliyyatı sistemidir (4 min kilometr). O, Saxara səhrasının mərkəzi hissəsinin kənd təsərrüfatı məhsulları ilə təchizatını təmin edir. Liviyanın şimalındakı sərhədyanı rayonların içməli suya tələbatı da məhz bu yolla ödənilir. Bu, ölkə əhalisinin 70%-dən çoxu deməkdir. Şirin su Saxaranın altında, 600-800 metr dərinlikdəki rezervuarlardan çıxır. Fəlakət baş verərsə, Liviyanın 4,5 milyon sakini içməli sudan məhrum ola bilər.
Yeri gəlmişkən, Müəmmar Qəddafinin oğullarından biri - Seyf əl-İslam Qəddafi Qərb ölkələrinə xəbərdarlıq da edib: «Aralıq dənizində, Siciliyada, Kritdə, Lampeduzada milyonlarla gizli mühacirlə, dəniz quldurları ilə qarşılaşacaqsınız».
Qəddafinin özü isə Fransanın «Journal du Dimanche» nəşrinə müsahibəsində bildirib ki, avropalılar onun rejiminə qarşı hərbi əməliyyatları davam etdirərsə, «Liviyadan minlərlə insan Avropaya üz tutacaq və onların qarşısını heç kəs ala bilməyəcək».
Qərb mətbuatı yazır ki, potensial mühacirlərin bəziləri siyasi qaçqındır və bu halda insan haqları sahəsindəki razılaşmalara əsasən, Avropa onlara sığınacaq verməlidir. İtaliya hökuməti isə yalnız 20 min afrikalı qaçqına müvəqqəti yaşayış imkanı verə biləcəyini söyləyir (qalanlar geri qaytarılacaq). İtaliyanın baş naziri Silvio Berluskoni bildirib ki, «Lampeduzada yalnız lampeduzalılar qalacaq».
İtaliyalıları Tunis və Liviyadan gələn qaçqın axını ilə faktik olaraq, təkbaşına mübarizə aparmaq məcburiyyətində qalmaları qıcıqlandırır. Avropanın sərhəd agentliyi «Frontex» İtaliyanın sorğusu əsasında «Qermes» missiyasına (Aİ-nin 12 ölkəsindən olan 30 ekspertin, həmçinin, bir neçə təyyarə, vertolyot və gəminin iştirakı ilə) başlayıb. Məqsəd İtaliya sərhədlərində qanunsuz miqrasiyaya nəzarətin gücləndirilməsidir.
Brüssel miqrantları digər Avropa ölkələrinə paylaşdırmaq fikrində olmadığını bəyan edib. Roma isə fərqli fikirdədir. Lampeduzaya yerləşmiş qaçqınların İtaliyaya gəlməsinə icazə verilməsi onların Avropanın digər ölkələrinə də getməsinə imkan yaradır. İtaliyalıların «Tunisdən olan qaçqınları turist elan etmək istəyi» ilə isə məsələn, Paris və Berlin qətiyyən razılaşmır.
Digər tərəfdən, İtaliyanın narazılığını da başa düşmək olar. Yəni, yalnız sərhədləri problemli Şimali Afrika dövlətlərinə daha yaxın olduğu üçün, İtaliya ümumi Avropaya ünvanlanmış zərbəni təkmi qarşılamalıdır? Doğrudanmı, uzun-uzadı vahid sərhədlər haqda müzakirələr aparmış avropalılar indi mühacirlərə görə mübahisə edəcək? Belə çıxır ki, hərə öz qeydinə qalmalıdır?
İtaliyanın baş naziri Silvio Berluskoni bu məsələ ilə bağlı narazılığını kifayət qədər sərt şəkildə ifadə edib.
Əvvəllər İtaliya, İspaniya, Fransa, Kipr, Malta və Yunanıstan nümayəndələri 2012-ci ildə vahid fondun yaradılması və bütün Avropa üçün qaçqınların qəbul sisteminin tətbiq olunmasını təklif edirdi. Amma Aİ-nin bir çox ölkələrinin belə səxavətliliyə hazır olmadığı aydındır. Qlobal iqtisadi böhrandan sonra onsuz da qorxuya düşmüş Köhnə dünya çağırılmamış qonaqlardan oddan qorxan kimi qorxur. Aİ-nin bir çox ölkələrində mütəmadi olaraq gah pensiyaların azaldılmasına, maaşların aşağı salınmasına, ya da təhsil haqlarının artırılmasına qarşı etiraz aksiyaları keçirilir. Belə vəziyyətdə yadların ölkəyə axını sərt və çətin qarşılanır. Üstəlik, qaçqınların əksəriyyəti Avropaya siyasi repressiyalardan və ya azadlıq üçün deyil, məhz iş axtardıqları üçün üz tutduğunu etiraf edir. Onların çoxu heç də İtaliyada qalmaq niyyətində deyil. Məsələn, Fransada hazırkı atmosfer növbəti seçkidə, hətta millətçilərin qələbəsinə səbəb ola bilər. Həqiqətən də, onlar indi hələ yaddaşlardan silinməyən 2002-ci illə müqayisədə uğura daha yaxındır. Yeri gəlmişkən, «Milli cəbhə»nin yaradıcısı Jan-Mari Le Penin qızı, avroparlamentari Maril Le Pen artıq reytinqlərdə Nikolya Sarkozini üstələyir. Lampeduzaya baş çəkmiş Marin Le Pen Fransa prezidenti postunu tutmağa iddiasını qətiyyən gizlətmir. Yerli müşahidəçilər Le Penin iddiasına böyük hörmətlə yanaşır, bəziləri isə hesab edir ki, o, Fransada millətçiliyə və bir sıra digər məsələlərə yeni sima gətirə bilər. Le Pen psixologiyanı yaxşı bilir və şübhəsiz, əhalinin nə istədiyini anlayır. Üstəlik, ondan İsveçrə, İsveç, Belçika, Danimarkadakı həmkarları da nümunə götürə bilər//...
İtaliyanın bu məşhur adasına gəlmiş Le Pen bir daha bildirib ki, Avropa afrikalı qaçqınları qəbul edə bilməz. Üstəlik o, Fransa şəhərlərində küçələrdə dua edən müsəlmanları «işğalçılar”la müqayisə də edib.
Bu baxımdan, Avropaya üz tutmuş qaçqın axınının getdikcə dini çalar alması məsələni daha da təhlükəli edən məqamdır.
Getdikcə əksəriyyəti müsəlman olan mühacirlərin Avropa cəmiyyətinin bir hissəsinə çevrilməyəcəyini yumşaq formada olsa da, etiraf etməyə başlayan avropalı siyasətçilərin sayı artır. Üstəlik, belə bir fikir də var ki, məhz islam inteqrasiyanı mümkünsüz edən səbəbdir, guya bu din insan haqlarına, demokratiyanın, Avropa sivilizasiyasının əsaslarına ziddir. Avropada ən çox müsəlman əhalinin yaşadığı Fransada ictimai yerlərdə hicab geyməyə qadağa qoyan qanunun qüvvəyə minməsi ərəfəsində «Dünyəvi Fransada islamın rolu» mövzusunda debat təşkil olunub. Sarkoziyə opponent olan siyasətçilərin fikrincə, bu yolla Fransanın hazırkı prezidenti Le Peni dəstəkləyən radikal əhvallı elektoratın bir hissəsini öz tərəfinə çəkməyə çalışır. «Biz ölkəyə gələnlərin buradakı yerli özünəməxsusluğu nəzərə almadan, milli-dini xüsusiyyətləri yaşatmalarından çox narahatıq», - deyə Fransa prezidenti bildirib.
Xatırladaq ki, bu ilin əvvəlində Münhendə keçirilən illik təhlükəsizlik konfransında Böyük Britaniyanın baş naziri Devid Kemeron onun ölkəsində Qərbi Avropa tolerantlığına əsaslanan multikulturizm siyasətinin faktik olaraq iflasa uğradığını etiraf etmişdi.
İndi Britaniya cəmiyyətində müxtəlif milli icmalar öz müxtəlif həyatlarını yaşayır. Onların yaşamında Britaniya ənənələrinə aid heç nə yoxdur. Lakin rəsmi London hesab edir ki, istənilən halda ölkənin bütün vətəndaşlarının bölüşdüyü dəyərlər olmalıdır. Amma millətçilər baş nazirin bu çıxışında antiislam çalarları da hiss edə bilib.
Kemerondan əvvəl oxşar ruhda çıxışı Almaniya kansleri Angela Merkel də etmişdi. Xristian-Demokrat İttifaqının gənclər təşkilatının Potsdamda keçirilən toplantısında o, mühacirlərdən alman dilini öyrənmələrini, alman ictimaiyyətinə inteqrasiya olunmağa çalışmalarını tələb etmişdi.
Qərb KİV-in yazdığına görə, aparılan sorğular Almaniya, Fransa, Danimarka və digər Avropa ölkələrində əksər insanların islam dininə mənfi münasibətdə olduğunu göstərir. Onlar bu dinin qadınların hüquqlarını pozduğunu, fanatizm və terrorçuluğu təbliğ etdiyini düşünür. Təəssüf ki, Afrikanın müsəlman ölkələrində Avropaya qaçqın axını, güman ki, avropalıların beynində bu fikri daha da dərinləşdirəcək.
Beləliklə, görəsən, Aİ sərhədlərinə hücum etmiş miqrantlara ağıllı və təmkinli cavab verə biləcəkmi? Söhbət milli təhlükəsizlikdən və siyasi karyeradan gedən zaman tolerantlıq və insan haqlarına hörmət prinsipləri dəyişir. Nəhayət, avropalıların düşdüyü vəziyyəti də anlamaq lazımdır. İstənilən tunisli qaçqının ayrılıqda götürülən taleyi, yəqin ki, böyük faciədir, ona təəssüflənməyə, yardım etməyə ehtiyac var. Amma ümumilikdə, immiqrantlar çətin idarə olunan qüvvədir. İstənilən italiyalı fəhlənin və ya fransalı fermerin onları təhlükə saymaq haqqı var...

"ИСХОД БИБЛЕЙСКОГО МАСШТАБА…"
Будет ли Евросоюз в состоянии грамотно отреагировать на штурмующих его границы беженцев из Северной Африки?
6 апреля у берегов итальянского острова Лампедуза  потерпела крушение лодка примерно с 200 иммигрантами из Африки. Больше половины из них пропали без вести - в темноте и при плохих погодных условиях спасены были только 48 человек.
Это не первый подобный случай. Итальянский остров Лампедуза часто попадает в ленты мировых новостей потому, что это самая близкая к Африке точка Европы - он находится примерно на полпути от Туниса до Италии. Уже много лет крошечный островок известен в качестве основного пункта прибытия непрошенных для Старого Света гостей с Черного континента.
К этим визитам уже вроде как даже и привыкли… Однако в связи с последними событиями в арабском мире, особенно в Тунисе и Ливии, а также Кот-д'Ивуаре, поток беженцев на Лампедузу значительно увеличился, что дало европейцам повод забить тревогу.
Помимо Лампедузы беженцы также бегут на Канарские острова, другие близкие к Европе клочки суши. Самое важное для них - любой ценой добраться до одной из стран ЕС. Но прежде чем предпринять финальное путешествие по воде, беженцы еще в Африке переживают множество лишений - убегают от пограничников, ночуют в пустыне, спасаются от грабителей, борются с голодом и жаждой.
А потом эти люди садятся на утлые суденышки и даже плоты, устремляющиеся в открытое море. Это огромный риск, причем часто на него решаются всей семьей, нередко пустив на это предприятие все имеющиеся деньги. Так что дороги назад у них нет. Да они и не собираются назад. Иммигранты из Африки готовы либо побороться за шанс на лучшую жизнь, либо умереть.
По словам верховного комиссара ООН по делам беженцев Антонио Гутьерреса, из Туниса на Лампедузу уже прибыли более 20 тысяч нелегальных иммигрантов. По другим оценкам, количество нелегальных иммигрантов достигло 22 тысяч человек и даже более. Всего же, говорят итальянские эксперты, из Ливии в Европу могут попасть 200-300 тысяч беженцев, что уже заранее называют "исходом библейского масштаба".
В то же время ВВС приводит еще более страшные для европейцев цифры. По некоторым данным, всего на ливийско-тунисской границе, в самих Тунисе и Ливии и других странах Магриба скопились около миллиона человек, которые хотят перебраться в государства Старого Света.  Воспользоваться ситуацией спешат жители  Судана, Нигерии и других африканских стран - Тунис для них всего лишь перевалочный пункт. Этого факта, судя по комментариям местных жителей, уже начинают опасаться сами тунисцы.
Между тем, как сообщает РИА "Новости" со ссылкой на интернет-портал EUractiv, бомбардировка сил Муамара Каддафи самолетами НАТО может вызвать гуманитарную и экологическую катастрофу, если в ходе авиаударов пострадает инфраструктура "великой искусственной реки" (Great Man Made River - GMMR). GMMR является крупнейшей водотранспортной системой мира (4 тыс. км), которая обеспечивает нужды сельскохозяйственного производства в центральной части пустыни Сахара и снабжает питьевой водой прибрежные районы на севере Ливии. То есть свыше 70% населения страны. Пресная вода добывается в подземных резервуарах под Сахарой на глубине 600-800 метров. В случае катастрофы питьевой воды могут лишиться 4,5 миллиона жителей Ливии.
Кстати, один из сыновей Муамара Каддафи - Сейф аль-Ислам Каддафи заявил странам Запада, что они увидят "миллионы тайных эмигрантов" и "пиратов в Средиземном море, на Сицилии, на Крите, на Лампедузе". И сам Каддафи в интервью французскому изданию Journal du Dimanche предупредил, что если европейцы будут продолжать военную кампанию против его режима, "тысячи людей из Ливии вторгнутся в Европу и никто не сможет их остановить"…
Однако, как отмечают в западных СМИ, некоторые из потенциальных иммигрантов являются политическими беженцами и в таком случае в Европе - в соответствии с соглашениями о правах человека - их обязаны идентифицировать и решить вопрос о предоставлении им права на убежище.
В свою очередь итальянские власти вроде бы заявили о готовности выдать разрешение на временное пребывание только почти 20 тысячам африканских беженцев (все остальные будут отправлены обратно). Премьер-министр Италии Сильвио Берлускони пообещал, что "на Лампедузе останутся только лампедузцы".
Итальянцы возмущаются, что вынуждены справляться с наплывом беженцев из Туниса и Ливии фактически в  одиночку. Европейское пограничное агентство Frontex по запросу Италии начало миссию "Гермес" (при участии 30 экспертов из 12 стран ЕС, а также нескольких самолетов, вертолетов и кораблей) с целью усиления надзора за нелегальной миграцией у итальянского побережья. При этом Брюссель подчеркнул, что не собирается расселять мигрантов по другим европейским странам.
Рим же настаивает, что разрешение на пребывание в Италии позволяет иммигрантам, высадившимся на Лампедузе, въезжать в другие страны Европы. Но с подобной постановкой вопроса, с тем, что итальянцы хотят "объявить беженцев из Туниса туристами", категорически не согласны, к примеру, Париж и Берлин.
С другой стороны, недовольство Италии вполне можно понять - почему она должна принимать на себя основной удар в общей Европе только потому, что ее границы ближе всего к проблемным странам Северной Африки? Неужели европейцы, которые так долго и так тщательно договаривались по поводу общих границ, теперь поссорятся из-за иммигрантов? Получается, что все-таки каждый сам за себя? Премьер-министр Италии Сильвио Берлускони в довольно жесткой форме выразил свое недовольство по этому поводу.
Ранее представители Италии, Испании, Франции, Кипра, Мальты и Греции предлагали к 2012 году учредить единый фонд и ввести общую для всей единой Европы систему приема беженцев. Однако многие страны ЕС к таким щедротам явно не готовы.
Старый Свет, и так напуганный последствиями глобального финансового кризиса, боится непрошеных гостей как огня. Во многих странах ЕС периодически проходят демонстрации против сокращения то пенсий, то зарплат, то повышения платы за обучение. В такой ситуации вторжение чудаков воспринимается острее и болезненнее. Тем более что многие беженцы не скрывают, что они бегут в Европу не от политических репрессий или недостатка свободы, а именно в поисках работы.  И на Италии они останавливаться вовсе не собираются.
Во Франции, например, в этой атмосфере на следующих выборах вполне возможна победа левых или даже националистов. Действительно, последние подошли сейчас к успеху намного ближе, чем в памятном 2002 году.
Кстати, евродепутат Марин Ле Пен, дочь основателя "Национального фронта" Жан-Мари Ле Пена, которая не скрывает своих амбиций на президентское кресло в Елисейском дворце и чья популярность во Франции продолжает неуклонно расти  и уже опережает рейтинг Николя Саркози, также побывала на Лампедузе.
Про амбиции и планы Ле Пен местные наблюдатели высказываются очень уважительно, а некоторые из них и вовсе считают, что она способна придать французскому национализму, и не только ему, новое лицо. Ле Пен хорошо разбирается в психологии и явно способна, что называется, "ловить волну". И ее примеру могут последовать коллеги в той же Швейцарии, Швеции, Бельгии, Дании…
Находясь на ставшем знаменитым итальянском острове, Ле Пен еще раз подчеркнула, что Европа не может позволить себе принимать африканских беженцев. К слову сказать, мусульман, молящихся на улицах французских городов, госпожа Ле Пен как-то сравнила с "оккупантами".
Тем более страшно, что проблема притока беженцев в Европу все стремительнее приобретает религиозный оттенок.
Все больше европейских политиков признают, правда, в более мягкой форме, что иммигранты, многие из которых являются мусульманами, не собираются становиться частью европейского общества. Более того, также высказываются мнения, что именно ислам - та причина, по которой невозможна интеграция, и что эта религия вообще противоречит правам человека, основам демократии и европейской цивилизации.
Во Франции, которая считается в Европе страной с самым большим мусульманским населением, накануне вступления в силу запрета на ношение паранджи в общественных местах состоялись дебаты на тему "Роль ислама в светской Франции". По мнению политических оппонентов Саркози, таким образом действующий президент Франции пытается сейчас отыграть у Ле Пен часть голосов радикально настроенного электората.
"Мы были слишком озабочены идентичностью того, кто приезжает в страну, и обращали недостаточно внимания на идентичность страны, которая принимает приезжего", - заявил президент Франции.
Напомним, что ранее в этом году во время выступления на ежегодной Мюнхенской конференции по безопасности премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон заявил о том, что в его стране политика мультикультурализма, основанная на знаменитой западноевропейской толерантности, фактически оказалась несостоятельной. В британском обществе различные национальные общины сейчас живут своей отдельной жизнью - в них нет ничего традиционно британского. Но официальный Лондон считает, что все-таки должны быть ценности, которые разделяют все граждане страны. Однако националисты услышали в высказываниях премьера и антиисламские нотки...
Ранее в подобном духе во время выступления на собрании молодежной организации Христианско-демократического союза в Потсдаме высказывалась и канцлер Германии Ангела Меркель, которая также потребовала от иммигрантов учить немецкий язык и честно стараться интегрироваться в немецкое общество.
Согласно различным западным СМИ, опросы показывают, что большинство жителей Германии, Франции, Дании и других европейских стран негативно относятся к исламу, ассоциируя эту религию с дискриминацией женщин, фанатизмом и терроризмом. К сожалению, приток в Европу беженцев из мусульманских стран Африки, скорее всего, только укоренит эти предубеждения в головах европейцев.
Так будет ли Евросоюз в состоянии грамотно отреагировать на штурмующих его границы мигрантов? Принципы толерантности и соблюдения прав человека меняются, когда речь заходит о национальной безопасности и политической карьере.
Наконец, кто рискнет отказать европейцам в понимании? История любого тунисского беженца в отдельности - наверняка глубоко трагичная история, достойная и помощи, и сожаления. Но все вместе иммигранты - это плохо контролируемая сила, в которой вправе видеть угрозу любой итальянский рабочий или французский фермер…