UŞAQ BAĞÇASINDAN PENSİYAYADƏK SOSİAL ƏDALƏT
Azərbaycan artıq birinci il deyil ki, iqtisadi siyasətinin sosial istiqamətli olduğunu bəyan edir. Lakin bu ilin əvvəlindən ölkənin valyuta ehtiyatlarının artması, dünya iqtisadiyyatındakı böhran tendensiyalarının vəziyyətə təsir risklərinin azalması fonunda görülən tədbirlər daha geniş və konkret xarakter alıb. Görünür, dövlət məhz bu il sosial ədalətsizliyə dair bir sıra ciddi problemləri arxivə göndərməkdə israrlıdır. Nazirlər Kabinetinin 2011-ci ilin ilk rübünün sosial-iqtisadi yekunlarına dair iclasında Prezident İlham Əliyev əhali üçün çox vacib olan bir sıra məsələlərlə bağlı konkret tapşırıqlar verib.
Artıq qeyd olunduğu kimi, Azərbaycanın artan maliyyə imkanları dövlətə və hökumətə həllinə xeyli vəsait tələb olunan problemlərin uğurlu çözümünə real imkanlar yaradır. Qeyd edək ki, 2011-ci ilin ilk 3 ayının yekunlarına görə, ölkənin valyuta ehtiyatları 34,2 milyard dollar təşkil edir və bu göstərici gündən-günə artır. Prezidentin qeyd etdiyi kimi, hazırda Azərbaycanda neft hasilatı, demək olar ki, ən yüksək həddə çatıb və bu səviyyədə qalacaq. "Qaz hasilatına gəlincə, növbəti illərdə bu sahəyə qoyulan investisiyalar hesabına ölkədə qaz istehsalının həcmi artmalıdır", - deyə o bildirib. İstənilən halda, iqtisadiyyatın sabit artımı (1,6%) təmin olunub. Axı qeyri-neft sektoru inkişafdadır və hazırda o, 5,6% artıb. Üstəlik bu, son rəqəm deyil.
Bu baxımdan, dövlət başçısının hökumət qarşısına qoyduğu məsələlərdən birincisi monopoliya ilə mübarizənin gücləndirilməsi olub. "Biz kiçik və orta sahbikarlığın inkişafında, nəhəng şirkətlərimizin olmasında, onların güclənməsində maraqlıyıq. Amma eyni zamanda, bu nəhəng şirkətlər istər-istəməz monopolistə çevrilir, bəzən isə öz maraqlarını təmin etmək üçün qəbuledilməz addımlar atır", - deyə İ.Əliyev bildirib.
İkinci vəzifə elə birinci məsələdən meydana çıxır: korrupsiya ilə rüşvətxorluqla mübarizənin gücləndirilməsi.
Prezident bildirib ki, bu mübarizə genişmiqyaslı və hərtərəfli olmalı, inzibati tədbirlər, cəza tədbirləri və ictimai nəzarət gücləndirilməlidir.
Hökumət qarşısında qoyulmuş daha bir vəzifə işsizliyin aradan qaldırılması olub. Bununla əlaqədar olaraq, dövlət başçısı Azərbaycana gələn əmək miqrantlarının artması fonunda daxili əmək resurslarının qorunub-saxlanmasını tapşırıb: "Baxmayaraq ki, son illər Azərbaycanda, təxminən, 1 milyon iş yeri yaradılıb və onların əksəriyyəti daimi iş yerləridir, işsizlik problemi hələ də mövcuddur. Biz elə etməliyik ki, ilk növbədə, Azərbaycan vətəndaşları işlə təmin olunsun".
Ənənəvi olaraq, dövlət başçısının tapşırıqlarında infrastruktur məsələləri də yer alıb. Son toplantıda İ.Əliyev qəzalı şəraitdə olan bütün məktəb binalarının bərpasına, yeni uşaq bağçalarının tikintisinə, kənd və qəsəbə yollarının təmirinə də tapşırıq verib.
Bu məsələlər arasında uşaq bağçaları ilə bağlı məqamın müəyyən qədər yenilik olduğunu qeyd etmək lazımdır. Özəlləşdirilmədən sonra onların əksəriyyətinin fəaliyyətini dayandırması, ölkədə məktəbəqədər təhsil ocaqlarının açıq-aşkar çatışmaması dəfələrlə yazılıb və deyilib. Yaşı 3-6 arasında olan uşaqlar üçün normal qiymətə bağçalar çox deyil. 1-2 yaşlı uşaqlar üçün belə bağçaları isə barmaqla saymaq olar. Amma görünür, nə qədər deyilsə və yazılsa da, hökumət bu məsələnin həlli yolu haqda yekun qərara gələ bilmirdi. Nəticədə, bu problemin aradan qaldırılması üçün rasional təklif prezidentin dilindən səsləndirildi: "Hesab etmirəm ki, özəlləşdirmənin nəticələrinə yenidən baxılmalıdır. Onsuz da hamı bilir ki, Azərbaycan vədinə sadiq dövlətdir. Həm daxili, həm də xarici investisiyalar dövlət tərəfindən qorunur. Bu siyasət bundan sonra da davam etdiriləcək. Ona görə bizim bircə yolumuz qalır ki, yerlər müəyyən edilsin və biz uşaq bağçalarının tikintisinə geniş şəkildə başlaya bilək. Odur ki, bu göstərişi də verirəm, büdcəyə əlavələrdə bu məsələ mütləq öz həllini tapmalıdır. Bu il növbəti illərdə uşaq bağçalarının tikintisi proqramı icra edilməlidir".
Prezident yaşlı sakinləri də yaddan çıxarmayıb - 2006-cı ilədək pensiyaya çıxmış insanlar pensiyalarının artırılmasını çoxdan gözləyirdilər. Dövlət başçısı bildirib ki, bu sahədə də qeyri-müəyyənlik var: 2006-cı ildən sonra yeni qaydalar qəbul olunub və bu qaydaların tətbiqindən sonra pensiyaya çıxmış şəxslər daha çox pensiya alır.
Qeyd edək ki, ölkədə, təxminən, 1 milyon 300 min pensiyaçı var. Onlardan 900 mini pensiyaya 2006-cı ilədək olan dövrdə çıxanlardır. Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun rəhbəri Səlim Müslümovun sözlərinə görə, 2011-ci ilin ilk rübünün sonuna əmək pensiyalarının orta aylıq məbləği 114 mindir. Bu, ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 14% çoxdur.
Göründüyü kimi, prezidentin sosialyönümlü göstərişləri, demək olar ki, bütün əhali kateqoriyalarını əhatə edib. Ölkə başçısı həmçinin büdcənin dürüstləşdirilməsi zamanı əmək haqqı və sosial ödənişlərə yenidən baxılmasını da tapşırıb.
Qeyd olunan müsbət qərarların əhalinin rifahı və ümumilikdə cəmiyyətin əhvalına müsbət təsirilə yanaşı, bazara əlavə pul kütləsinin daxil olmasının istehlak bazarındakı qiymətlərə mənfi təsir göstərə biləcəyindən narahatlıq da var. Bu ilin ilk rübündə Azərbaycanda inflyasiyanın 9,1% artmasından dövlət başçısı da narahatlığını ifadə edib: "Həm dünyada gedən proseslər, neftin bahalaşması, həm də ölkədə əməkhaqqı və pensiyaların gözlənilən artımı istər-istəməz inflyasiya risqini də artıracaq. Çalışmalıyıq ki, 2011-ci ildə inflyasiya birrəqəmli olsun. Bütün antiinflyasiya tədbirləri daha fəal və məqsədyönlü olmalıdır".
Beləliklə, dövlət başçısı bir daha hökumət qarşısında qoyduğu vəzifənin nədən ibarət olduğunu göstərdi: əhalinin sosial baxımdan ən az müdafiə olunan təbəqəsinin rifahının real şəkildə yaxşılaşdırılmasına nail olmaq, yoxsulluğu aradan qaldırmaq.

SOCIAL JUSTICE FROM KINDERGARTEN TO RETIREMENT
It is not the first year that Azerbaijan has proclaimed the social orientation of its economic policy. However, since the beginning of this year, amid growing foreign exchange reserves and the diminishing impact of the crisis on the global economy, the measures taken have become even more widespread and directed. It seems that the state's purpose is to finally send many serious problems concerning social injustice to the archives. At a cabinet meeting dedicated to the results of socioeconomic development in the first quarter of 2011, President Ilham Aliyev gave specific instructions on some very important issues.
As already mentioned, Azerbaijan's growing financial potential allows the state and the government to deal with problems whose solutions require considerable resources. It must be noted that in the first three months of 2011, the country's accumulated foreign exchange reserves reached $34.2 billion, a figure that rises every day.
Especially as the president said, this decline is temporary in nature. "Oil production in Azerbaijan has now reached, we can say, a high point and will remain at that level. “With regard to the production of gas, our gas production must grow in subsequent years by way of investment", he said. In any case, stable economic growth (1.6 per cent) in the country has been secured, because the non-oil sector is gaining momentum and has grown by 5.6 per cent. And this is not the limit.
The first objective set by the head of state for the government was to enhance the fight against monopolies. "We are keen to develop small and medium-sized businesses; to have big companies and strengthen them, but at the same time, a large company willy-nilly becomes a monopoly and sometimes takes inappropriate steps in its own interests", Aliyev said.
Task number two, following on from the first, is to strengthen the fight against corruption and bribery. And, according to the president, this struggle must be broad and multifaceted, and administrative action, penalties and public control should be strengthened.
Another social imperative is to reduce the level of unemployment, for which the president ordered that the domestic labour force be protected amid the increasing number of labour migrants in Azerbaijan. "Despite the fact that nearly a million jobs have been created in Azerbaijan in recent years, and most of them are permanent, unemployment still exists. We must make sure that citizens of Azerbaijan have jobs in the first place", he said.
Traditionally, guidance from the head of state mentions infrastructural issues. At the last meeting, Aliyev also ordered the reconstruction of all schools in bad repair, the building of new kindergartens and repair of rural and urban roads.
It should be noted here that, to a certain extent, kindergartens are new to this list. Much has been said and written about the fact that most of them ceased to exist after privatization and the country suffered an apparent lack of preschool education institutions offering care and education for children from 3 to 6 years at affordable rates, while the number of nurseries for 1-2-year-old children can be counted on the fingers. But the government was apparently undecided on how to resolve this issue. The only reasonable proposal came from the head of state: "I do not think we should review the results of privatization. Since everyone knows that Azerbaijan is a country that is true to its word, and investments - both external and internal - are protected by the state. So the only way forward for us is to identify sites so that we can begin the widespread construction of kindergartens. This issue must be solved with additions to the budget. In this and subsequent years, a programme for the construction of kindergartens should be undertaken."
Nor did the president forget the senior members of our society - the decree to increase pensions for citizens who retired before 2006 has been expected for a long time. The president noted that in this area there is a certain injustice: new rules have been applied since 2006 and those who retired after their introduction receive larger pensions.
There are about 1.3 million pensioners in the country. 900,000 of them retired before 2006. According to Salim Muslimov, chairman of the State Social Security Fund of Azerbaijan, the average monthly retirement pension was 114 manats by the end of the first quarter of 2011, which was 14 per cent more than in the same period last year.
As you can see, the president's social instructions cover almost all age categories of the Azerbaijani population, recommending, inter alia, a rise in salaries and social payments financed from the budget in the expected revision of the budget parameters for this year.
Along with the huge positive impact of all these decisions on welfare and general attitudes in society, there are certain concerns about the negative impact of the release of more money on consumer prices on the market. In any case, the head of state also expressed his concern about the 9.1 per-cent increase in inflation in Azerbaijan over the first quarter. "Both global developments - oil price hikes - and the expected rise in wages and pensions in the country will have an impact on inflationary risks. We should make sure that inflation remains single-digit in 2011 and that all anti-inflationary measures are implemented more actively and purposefully", Aliyev said.
Thus, the head of state once again outlined the main objective set for the government: to achieve a real increase in the welfare of the most socially disadvantaged groups and to eliminate poverty, especially as the government has every resource to fulfil its tasks.