«YENI AĞASI DAHA GÜCLÜ OLACAQ»
Boks üzrə dünya çempionu olan yeganə azərbaycanlı ağası məmmədov rinqə qayıtmaq planlarını «R+”la bölüşdü
Boks Azərbaycanda çox populyar idman növüdür. Bunun başlıca səbəblərindən biri boksçularımızın mötəbər yarışlarda, xüsusilə Yay Olimpiya Oyunlarında daim medal qazanmasıdır.
Haqqında söhbət açacağımız idmançı boks üzrə dünya çempionu olan yeganə azərbaycanlıdır. Lakin iş elə gətirib ki, Afina Olimpiadasında bürünc medal qazandıqdan sonra, Ağası Məmmədov sevimli peşəsi ilə vidalaşmağa məcbur olub. Ağır yol qəzası nəticəsində onun nəinki karyerası, hətta həyatı da təhlükədə idi. Bu səbəbdən də Ağası boksçu karyerasını erkən başa vurmalı oldu. Bu yaxınlarda isə dünya çempionumuzla bağlı sensasiya sayıla biləcək bir xəbər aldıq - Ağası Məmmədov yenidən rinqə qayıdır! Bu necə mümkün oldu, yenidən yığmaya qayıtmaq arzusu nədən qaynaqlandı, ağır qəza keçirən idmançımız uzunmüddətli fasilədən sonra əvvəlki şöhrətini qaytara biləcəkmi? Bütün bu suallarımızı Ağası Məmmədov özü cavablandırdı.
- Böyük idmana qayıtmağın münasibətilə səni təbrik edirik. Doğrusu, bu qərar bir az gözlənilməz oldu.
- Uzun müddət bu barədə fikirləşirdim. Hələ rinqdə mübarizə aparmağa gücümün olduğunu hiss edərək idmana qayıtdım. Artıq 6 aydır məşqlərə qoşulmuşam. Əslində, bu xəbəri sirr saxlayırdım. Əgər siz xəbər tutmusunuzsa, deməli, sirr saxlamağı bacarmıram (gülür). Əvvəlki illərdən fərqli olaraq, 60 kq.-da çıxış etməyi planlaşdırıram.
- Rinqə qayıdışın nə vaxt baş tutacaq?
- Hazırda verdiyim normativlər məni sevindirir. Hiss edirəm, istədiyim kimi mübarizə apara biləcəyəm. Yaya qədər boksa qayıdışım baş tutmalıdır. İnşallah, uğurlu olar.
- Yəni doğrudan da əvvəlki Ağasını rinqdə görə biləcəyik?
- Əvvəlki Ağasını bir daha görməyəcəksiniz. Yeni Ağası ondan güclü olacaq. İdman inkişaf edirsə deməli rəqiblər də güclənir. Ona görə daha yaxşı formada olmalıyam.
- Uzun müddət idmandan kənarda olandan sonra yenidən boks əlcəklərini geyinmək nə qədər çətindi?
- Hər şey insanın özündən asılıdır. Əgər qarşına məqsəd qoyursansa, ona çatmalısan. Mayda Bakıda boks üzrə turnir olacaq. Orada iştirak etmək istəyirəm. Özümü göstərməklə milliyə qayıda bilərəm.
- Dedin ki, idman inkişaf edir və rəqabət artır. Azərbaycan boksunun hazırkı vəziyyətini necə qiymətləndirirsən?
- Yığmamız yenidən yaradılır. Hazırda milli barədə danışmağım düz çıxmaz. Son illər yığmamız bizi çox sevindirmədi. Amma əminəm ki, yaxın gələcəkdə hər şey düzələcək. Ölkəmizdə kifayət qədər səviyyəli boksçu var. Sadəcə, bəzilərinin titulu yoxdur. İdmançının ad-sanı olmayanda isə ona inam azalır.
- Sentyabrda Bakıda lisenziya xarakterli dünya çempionatı olacaq. Federasiya komandanın qarşısına maksimum yəni 10 lisenziya qazanmağı başlıca məqsəd qoyub. Səncə, bu realdı?
- Hər şey öz əlimizdədir. İdmanda mümkünsüz şey yoxdur. Bakıda keçirilən dünya çempionatı komandamız üçün əlavə stimul olacaq, ona görə də komandamıza inanıram. 10 lisenziya qazanmaq mümkündür. Londona böyük heyətlə yollanmaq real məqsəddir.
- Bəs «Baku Fires» peşəkar boks klubunun çıxışını necə, izləyirsənmi?
- Komandamızın yarımfinala çıxması məni çox sevindirdi. Dünya boks seriyası çox baxımlı yarışdır. Hamı bilir ki, boks kasıbların idmanıdır. Yəni tennis və ya futbolda böyük pullar var. İdmançılar il ərzində böyük maliyyə əldə edir. Amma biz də belə deyil. Dünya boks seriyası isə idmançılara həm də qazanmaq imkanı verir. Boksçular həm qələbəyə, həm də pula sahib çıxır. Hərçənd, baş geyimi olmadan rinqdə yarışmaq çox çətindi. Bəziləri bu yarışda zədə ehtimalının böyük olduğunu deyir. Bunu şişirtməyə ehtiyac yoxdu. Onsuz da idmanın əksər növləri zədəsiz keçinmir.
- Bəlkə elə buna görə əksər idman növlərində olduğu kimi, boksda da legionerlərimizin sayı çoxalıb?
- Legionerlərin çıxışını müsbət qiymətləndirirəm. Bunun səbəbi gənclərin vaxtını səmərəsiz keçirməsidi. Azərbaycanda idmana və idmançılara olan qayğı dünyanın heç bir ölkəsində yoxdur. Onda niyə gənclər idmana üz tutmaq istəmirlər? Axı gənc idmanla məşğul olmaqla həm də özünü maddi cəhətdən təmin edə bilər. Ona görə Azərbaycan Bayrağını yüksəldən legionerləri qınamaq olmaz. Hər şeyin günahı özümüzdədir. Əgər biz üzərimizdə işləmiriksə, bəs medalı kim qazansın? Ona görə bunu legionerlər edirlər.
- Sənin yığmada çıxış etdiyin vaxt Əli İsmayılov, Şahin İmranov, Vüqar Ələkbərov, Ağası Məmmədov, Ruslan Xairov kimi ulduz adlar var idi. Niyə gənc nəsil həmin boksçuları əvəzləməkdə çətinlik çəkir?
- İnanın mənə, bizdə dediyiniz boksçulardan güclü olan uşaqlar var. Adlarını çəkdiyiniz boksçuların vaxtı yığmamızın qarşısına çıxan yox idi. Amma gənclərə vaxt vermək lazımdı. Çox şey idmançının özündən asılıdı. Şəxsən mən yığmaya qayıtmaq üçün çox çalışıram. Bilirəm ki, bunun üçün öz çəkimdə güclü olduğumu sübut etməliyəm.

"THE NEW AGASI WILL BE STRONGER"
Boxing is one of Azerbaijan's most revered sports and Azerbaijani sportsmen returning from prestigious international competitions, including the Olympics, have popularized it further.
Agasi Mammadov, has already written his name in the history of this sport, being the only Azerbaijani to have won a world boxing title. Fate decreed that this experienced athlete had to interrupt his career in his prime - just after the Olympic Games in Athens at which Agasi won a bronze medal. A serious car accident jeopardized not only his career, but also his life. Fortunately, his life was preserved, but he was forced to bid farewell to the sport.
Just recently, there was sensational news - Agasi Mammadov is returning to the ring! How could this be possible, what dictated his desire to rejoin the national team, will the athlete be able to regain his former glory, and what are his chances of success after a severe accident and a long break? Agasi answered all these questions in an interview with our magazine.
- Welcome back, Agasi. To be honest, we did not expect...
- Yes, my decision was a surprise for all. But after much deliberation, I realized that I had the strength to return to the ring. I resumed training six months ago, although in secret. But since you know, that means I cannot keep secrets (laughs). Unlike previous years, I am now planning to fight in the 60 kg weight division.
- When will we see you in the ring again?
- I am happy with the standard I have reached now. I feel that I can fight just as I would wish. My return to the ring should happen before the summer. Allah willing, it will happen.
- Will the fans see the old Agasi?
- The old Agasi is no more. But the new Agasi will be stronger. If sports are developing, the competitors are also getting better. So I just have to be in better shape.
- Was it not difficult to don the gloves again after such a break?
- Everything depends on the person. If you set a goal, you must make it happen. In May, Baku will host a boxing tournament. I plan to participate. I think that by distinguishing myself there, I will be able to return to the national team.
- You said "if sports are developing, the competitors are also getting better". How does Agasi Mammadov assess the current state of boxing in Azerbaijan?
- The national team is taking shape anew. Therefore, it would be wrong on my part to talk about the national team. I can only say that in recent years, the team has not pleased us very much. But I am sure that in the near future, everything will be okay. We have fairly strong boxers. It is just that some of them have no titles yet. And when an athlete has no title, there is less trust in him.
- In September, Baku will host a qualifying world championship. The National Federation has set our boxers the task of taking the maximum number of Olympic places, that is, 10. Is that realistic?
- It's in our hands. In sport, nothing is impossible. The World Championship being in Baku will be an additional incentive for the team. I believe in it and I think that we can earn 10 places. Going to London with a large team is a realistic goal.
- What about the professional Baku Fires club?
- Our team getting through to the semi-finals made me very happy. The World Series of Boxing is a spectacular contest. It is said that boxing is a sport for the poor. That is to say in tennis and soccer, for example, there is a lot of money. Athletes receive a good income during the year. In our sport, this is not the case. The World Series of Boxing gives athletes the opportunity to earn. Boxers win and earn. Although getting in the ring without a helmet is very difficult. Some even believe that in this competition, the risk of injury is much greater. But I think that we should not exaggerate. Few sports go without injuries.
- Is that why there is a growing interest in foreign boxers today?
- I am positive about foreigners. But local youth should use their time effectively. In Azerbaijan, sports and sportsmen receive attention which is not given in other countries. Why do young people not do sports? It's also a way to support oneself financially. So, do not blame foreign players if they raise the flag of Azerbaijan. We should blame ourselves. We are not working on ourselves, but somebody has to win medals. And foreigners are doing this for us.
- At one time, Azerbaijan's national team included such boxing stars as Ali Ismayilov, Sahin Imranov, Vuqar Alakbarov, Agasi Mammadov and Ruslan Khairov. What prevents a new generation from replacing them?
- Believe me, we have stronger guys than the boxers you named. It's also true that when the sportsmen you mentioned were here, many were afraid to get in the way of Azerbaijan's national team. But young people must be given time. Much depends on the athlete himself. Personally, I am trying to return to the national team. I know that, to this end, I must prove that I am strong in my weight class.